10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (2022)

Ozdobne drzewka i krzewy owocowe sądoskonałym sposobem na dekoracje posesji. Za ich pomocą możemy podkreślićwiodący styl aranżacyjny, osłonić się od widoku ze strony osób postronnych czywytyczyć piesze ścieżki ogrodowe. Które drzewka ozdobne prezentują sięnajlepiej? Poniżej prezentujemy 10 najpiękniejszych gatunków, które sprawdząsię w większości aranżacji ogrodowych.

Jeśli planujeszzlecić opiekę nad swoim ogrodem, skorzystaj z usługi SzukajWykonawcy, dostępnej nastronie Kalkulatory Budowlane. Po wypełnieniu krótkiego formularza zyskaszdostęp do najlepszych ofert.

Drzewka i krzewy ozdobne w ogrodzie –jak dokonać dobrego wyboru?

Projektowanie przestrzeni, a ozdobnedrzewka

Dostępne wofertach sprzedaży drzewa i krzewy ozdobne dzielą się na wiele grup, adokonanie ostatecznego wyboru rośliny nie jest rzeczą oczywistą. Dlatego wybórwarto poprzedzić dokładnym rozplanowaniem przestrzeni ogrodowej.

Podstawowyprojekt ogrodu możemy wykonać na etapie tworzenia nowych przestrzeni, a takżeprzy reorganizacji ogrodu. Jest to istotna czynność, która pozwala zaplanowaćlokalizacje ścieżek, rabatek kwiatowych czy ogrodowego miejsca wypoczynku. Wnaszym projekcie należy także uwzględnić ewentualne oczko wodne, kaskady,skalniaki i inne niewielkie elementy architektury ogrodowej. Przy okazjirozplanujemy miejsca, w których znajdą się ozdobne drzewka.

Plan ogrodupowinien uwzględniać docelowe rozmiary roślin. Drzewa i krzewy ozdobne posiadajązróżnicowany pokrój, wysokość oraz walory dekoracyjne. W niewielkicharanżacjach ogrodowych lepiej sprawdzają się małe drzewa ozdobne i krzewy. Wdużych przestrzeniach możemy już wybierać większe drzewa iglaste ozdobne czywiększe krzewy ozdobne. Przy okazji możemy też zwrócić uwagę na terminykwitnienia gatunków liściastych. Dobrze dopasowane krzewy ozdobne i drzewkaozdobne będą dekorować naszą posesję przez cały sezon wegetacji.

Drzewa ozdobne liściaste, szczepionena pniu, a może drzewa iglaste ozdobne?

W ogrodziedobrze sprawdzają się drzewa ozdobne liściaste, które dekorują aranżacje już odwiosny. Piękna brzoza brodawkowa, jabłonie ozdobne czy klon palmowy mogą ożywićprzestrzeń i nadać jej ciekawego charakteru. Warto przy tym zauważyć, że kwitnącedrzewa ozdobne przeważnie rozpoczynają kwitnienie w sezonie wiosennym. Wofertach sprzedaży znajdziemy także drzewa ozdobne liściaste, którerozpoczynają kwitnienie w nieco późniejszym terminie, a na jesień zachwycająpięknym wybarwieniem liści. Dobre skomponowanie kilku gatunków sprawi, żeozdobne drzewka mogą stanowić ozdobę ogrodu przez cały sezon.

Kolejnepopularne rozwiązanie to drzewka ozdobne szczepione na pniu. Są to niewielkichrozmiarów drzewa i krzewy ozdobne, które występują w wielu odmianach iciekawych formach. Drzewka szczepione na pniu świetnie sprawdzają się wniewielkich ogrodach, a duża różnorodność odmian zwraca uwagę umożliwiadopasowanie do każdej aranżacji.

Drzewkaozdobne szczepione na pniu to na przykład brzoza brodawkowata czy wierzbajapońska. Ochrona roślin nie jest skomplikowana, a harmonogram pracpielęgnacyjnych zostaje uzależniony od konkretnej odmiany. Drzewa szczepione napniu mogą ozdabiać oczko wodne, miejsca wypoczynku czy tereny w pobliżu szlakówkomunikacyjnych.

W ogrodziedobrze sprawdzają się także drzewa iglaste ozdobne. Większość gatunkówprzyjmuje większe rozmiary, dzięki czemu sprawdzają się w ogrodzie o większejprzestrzeni. Do najpopularniejszych gatunków należy żywotnik zachodni, cyprysiki jałowiec. Drzewa iglaste ozdobne są rozwiązaniem uniwersalnym i sprawdzająsię w dowolnej stylistyce aranżacji ogrodów. Sprawdź także zebrane wtym miejscu artykuły o drzewach ozdobnych.

Prezentujemy najpiękniejsze drzewa ikrzewy ozdobne – Top 10 roślin w ogrodzie

Małe drzewa i krzewy ozdobne doogrodu

Efektowne,niewielkich rozmiarów drzewka ozdobne pasują zarówno do dużych, jak i małycharanżacji ogrodowych. Wyróżnia je uniwersalność zastosowania oraz ciekawe walorydekoracyjne. Poniżej zaprezentujemy nasze propozycje na najpiękniejsze ozdobnedrzewka o niewielkich rozmiarach.

Klon palmowy – to corazpopularniejsze, małe drzewa ozdobne, których największym walorem dekoracyjnymokazują się różnobarwne liście. Klon palmowy wytwarza gęsto rozmieszczoneliście w odcieniu koloru czerwonego, złotego, żółtego i pomarańczowego. Wofercie sprzedaży znajdziemy ciekawe odmiany do uprawy w ogrodzie. Klon palmowymoże sprawdzić się także jako parkowe drzewo ozdobne. Roślina dobrze sprawdzasię w nasadzeniach pojedynczych, a także w szpalerach.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (1)

Brzoza brodawkowata – to mniej popularnedrzewa ozdobne liściaste. Drzewko może być szczepione na pniu, a jego niewielkirozmiar sprawdza się szczególnie w niewielkich ogrodach. Głównym waloremdekoracyjnym rośliny są jej efektownie wyglądające liście. Tego typu drzewa ikrzewy ozdobne dekorują posesje przez cały sezon wegetacji. Co ciekawe, ochronaroślin nie jest trudna, a brzoza brodawkowata występuje w wielu interesującychodmianach.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (2)

Wiśnia piłkowana – to kolejne niewielkichrozmiarów, ozdobne drzewka. Wiśnia piłkowana wyróżnia się dość nietypowymwyglądem, który idealnie komponuje się w ogrodach zainspirowanych stylemjapońskim, nowoczesnym oraz naturalistycznym. Wiśnia kwitnie od kwietnia domaja, a niektóre odmiany kontynuują kwitnienie także w czerwcu. Co ciekawe,kwitnące drzewa ozdobne posiadają także efektowne liście o brązowawymwybarwieniu. Jesienią liście wybarwiają się na kolor złoty stanowiąc ciekawądekorację przestrzeni.

Roboty koszące do trawy - super ceny

Piękne i popularne drzewa iglasteozdobne

Wybierającdrzewa ozdobne do ogrodu, nie sposób pominąć gatunków iglastych. W ofercieszkółek odnajdziemy wiele ciekawych roślin, które wyróżniają się łatwościąuprawy i wyjątkowymi walorami dekoracyjnymi. Do grupy popularnych i nieskomplikowanychw uprawie drzewek iglastych należą

Żywotnik zachodni – wyjątkowe drzewaozdobne do ogrodu, które nadają się do tworzenia żywopłotów i szpalerów. Wofercie sprzedaży znajdziemy żywotniki o pokroju kulistym i kolumnowym. Wartotakże zauważyć, że żywotnik jest rośliną bardzo wytrzymałą, dzięki czemu dobrzesprawdzi się jako drzewo parkowe ozdobne. Roślina może ozdobić oczko wodne,wyznaczyć granice posesji czy stanowić tło dla takich roślin jak trawy ozdobnei niewielkie krzewy owocowe.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (4)

Jodła koreańska – coraz popularniejszedrzewa ozdobne do ogrodu, które po wielu latach osiągają uprawy osiągają dwa dotrzech metrów wysokości. Jodła koreańska rośnie bardzo powoli i nadaje się doformowania. Może być wykorzystana jako parkowe drzewo ozdobne, ale i jakoelement dekoracji niewielkiego, przydomowego ogródka. Tego typu drzewa ozdobnedo ogrodu wytwarzają gęsto rozmieszczone igły, pomiędzy którymi wyrastająozdobne szyszki. Co ciekawe, szyszki pojawiają się już w pierwszych latachuprawy, a ich purpurowe lub stalowo niebieskie wybarwienie stanowi ciekawądekorację. Przed szpalerami z jodły koreańskiej mogą znajdować się nowoczesnetrawy ozdobne lub niewielkich rozmiarów krzewy ozdobne.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (5)

Cedr atlaski – popularne drzewo,które potrafi wyrosnąć nawet do sześciu metrów wysokości. Cedr atlaski stanowiciekawą dekorację do dużych ogrodów i może sprawdzić się jako parkowe drzewoozdobne. Roślinę charakteryzuje szybki przyrost oraz podatność na formowanie.Tego typu drzewa ozdobne do ogrodu nadają się na szpalery, ale i dobrzeprezentują się w nasadzeniach pojedynczych. Mogą być tłem pod małe drzewaozdobne, a od strony południowej można wysadzać trawy ozdobne. Ze względu naintensywny przyrost, cedr atlaski wymaga regularnego przycinania formującego.Bez tego może zająć dużą przestrzeń w ogrodzie.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (6)

Większe, liściaste drzewa ozdobne doogrodu

Większaprzestrzeń daje wiele możliwości dekoracji ogrodu. Na dużych posesjach świetniesprawdzają się liściaste drzewa ozdobne do ogrodu. Ich głównym atutem zazwyczajokazują się efektowne kwiatostany, jednak niektóre drzewa i krzewy ozdobne mogąożywiać przestrzeń przez cały sezon letni. Poniżej prezentujemy czterynajpiękniejsze drzewka ozdobne

Jabłonie ozdobne – nazywane równieżrajskimi jabłoniami. Zdaniem wielu ogrodników są to najpiękniejsze, kwitnącedrzewa ozdobne. W ofercie handlowej znajdziemy różne odmiany, które łączybardzo obfite kwitnienie. Tego typu drzewa ozdobne do ogrodu osiągają do pięciumetrów wysokości, dlatego sprawdzają się jedynie na większych przestrzeniach.Jabłonie ozdobne kwitną przez całą wiosnę, a w okresie jesiennym ich dekoracjęstanowią intensywnie wybarwione owoce.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (7)

Magnolia Loebnera – omawiając drzewa ikrzewy ozdobne, nie sposób pominąć magnolii. Są to wyjątkowe drzewa ozdobne doogrodu, które sprawdzą się w każdej aranżacji. Magnolia Loebnera to kwitnącedrzewa ozdobne, osiągające do pięciu metrów wysokości. Podobnie jak jabłonieozdobne, tworzą piękne, gęste kwiatostany, które pojawiają się jeszcze przedrozwojem liści. Kwiaty przybierają barwę jasnego różu, a ich dodatkowym atutemjest delikatny, przyjemny zapach. Magnolia Loebnera może być traktowana jakoparkowe drzewo ozdobne, a ze względu na duże rozmiary, staje się ciekawąpropozycją do dużych aranżacji zainspirowanych stylem dworkowym.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (8)

Zobacz również

  • Cenniki ogrodnicze ogólne Cennik roślin ogrodowych 2022 - sprawdź aktualne ceny roślin
  • Prawo Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia? Praktyczny poradnik
  • Na wiosnę Wierzba mandżurska w ogrodzie - uprawa, rozmnażanie, cięcie, cena zakupu

Judaszowiec wschodni – ciekawe drzewkaozdobne, których ozdobą są jadalne, purpurowo żółte kwiaty. Judaszowcewschodnie wyrastają na wysokość dwóch, trzech metrów i stanowią uniwersalnądekorację posesji. Podobnie jak inne drzewa i krzewy ozdobne, judaszowiecwschodni kwitnie od kwietnia, zapewniając ciekawe efekty dekoracji przestrzeni.Jesienią jego ozdobę stanowią przebarwione na złoty kolor liście. Co ciekawe,ozdobne drzewka pozostawiają brunatne strąki, które wyróżniają roślinę wsezonie zimowym.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (12)

Świdośliwa Lamarcka – wyjątkowe drzewa ikrzewy ozdobne, których nie można pominąć w naszym zestawieniu. Świdośliwydzielą się na wiele odmian, dorastających do kilku metrów wysokości. Roślinynadają się do formowania na małe drzewa ozdobne, jak i na duże formy roślinne.Ich cechą wspólną jest obfite kwitnienie oraz bardzo smaczne i zdrowe owoce.Świdośliwy lamarckie sprawdzą się, jako ozdobne drzewka do małego i do dużegoogrodu. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę. Nowo posadzone drzewka ozdobnecharakteryzują się szybkim przyrostem. Warto także zaznaczyć, że wszystkieświdośliwy lubią słoneczne ekspozycje i dobrze prezentują się w ogrodachzainspirowanych stylem naturalnym, dworkowym czy nowoczesnym.

10 najpiękniejszych drzewek ozdobnych do ogrodu (13)

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Oceń

Dla 90,8% czytelników artykuł okazał się być pomocny

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Clemencia Bogisich Ret

Last Updated: 08/01/2022

Views: 5916

Rating: 5 / 5 (80 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Clemencia Bogisich Ret

Birthday: 2001-07-17

Address: Suite 794 53887 Geri Spring, West Cristentown, KY 54855

Phone: +5934435460663

Job: Central Hospitality Director

Hobby: Yoga, Electronics, Rafting, Lockpicking, Inline skating, Puzzles, scrapbook

Introduction: My name is Clemencia Bogisich Ret, I am a super, outstanding, graceful, friendly, vast, comfortable, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.