Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (2022)

Ashwagandha to starożytne zioło lecznicze. Jest klasyfikowana jako adaptogen, co oznacza, że ​​może pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem.

Mianem adaptogenów określa się nietoksyczne rośliny, charakteryzujące się specyficznym wpływem na ludzkie ciało i umysł.

Najistotniejszą cechą adaptogenów jest niwelowanie skutków stresu oraz adaptacja organizmu do niesprzyjających warunków zewnętrznych.

Jeśli interesuje CIę temat adaptogenów zachęcam do zapoznania się z artkułem o Soplówce Jeżowatej, która ma świetny wpływ na kognicję:
Soplówka Jeżowata

Ashwagandha zapewnia również wiele innych korzyści zdrowotnych. Na przykład może poprawić funkcjonowanie mózgu, obniżyć poziom cukru we krwi i kortyzolu oraz pomóc w zwalczaniu objawów lęku i depresji.

Spis treści

Co to jest Ashwagandha?

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (1)

Ashwagandha to jedno z najważniejszych ziół ajurwedy, formy medycyny alternatywnej oparta na indyjskich zasadach naturalnego leczenia.

Jest używana od ponad 3000 lat w celu złagodzenia stresu, zwiększenia poziomu energii i poprawy koncentracji (1).

Nazwa botaniczna ashwagandhy to Withania somnifera i jest również znana pod kilkoma innymi nazwami, w tym żeń-szeń indyjski i czereśnia zimowa.

Ashwagandha to mały krzew o żółtych kwiatach, pochodzący z Indii i Afryki Północnej. Ekstrakty lub proszek z korzenia lub liści rośliny są stosowane w leczeniu różnych chorób.

Wiele korzyści zdrowotnych przypisywanych do Ashwagandhy wynika z wysokiego stężenia witanolidów, które, jak wykazano min. zwalczają stany zapalne.

Jak działa Ashwagandha?

Po pierwsze, Ashwagandha wpływa na aktywność receptorów GABA. GABA jest neuroprzekaźnikiem hamującym aktywność ośrodkowego układu nerwowego.

Innymi słowy, aktywacja GABA powoduje wyciszenie, odprężenie i redukcję stresu. Ashwagandha ma także działanie ochronne przed nadmiernym poziomem glutaminianu, który ma działanie przeciwstawne do GABA.

Ashwagandha wpływa także na serotoninę poprzez regulację aktywności receptorów 5-HT1A (hamuje) oraz 5-HT2A (stymuluje). Działanie w tym zakresie jest nieco podobne do sposobu w jaki działają leki antydepresyjne.

(Video) ASHWAGANDHA - dla kogo i po co?

Ashwagandha – 10 korzyści dla zdrowia

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (2)

Redukuje poziom cukru we krwi

Jak pokazują wyniki badań ashwagandha pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.

W jednym z badań wykazano, że ashwagandha zwiększyła wydzielanie insuliny i poprawiła wrażliwość na insulinę w komórkach mięśniowych (2).

Ponadto, kilka badań na ludziach sugeruje, że ashwagandha może obniżyć poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę (3).

W badaniu z udziałem osób ze schizofrenią osoby leczone ashwagandhą w okresie czterech tygodni miały średnio niższy poziomu cukru we krwi na czczo o 13,5 mg / dl, w porównaniu z 4,5 mg / dl u osób, które otrzymały placebo (4).

Co więcej, w badaniu z udziałem 6 osób z cukrzycą typu 2 suplementacja ashwagandhą przez 30 dni obniżyła poziom cukru we krwi na czczo. Jednak badanie nie obejmowało grupy kontrolnej, przez co wyniki były wątpliwe (5)

Może mieć właściwości przeciwnowotworowe

Badania na zwierzętach wykazały, że witaferyna – związek występujący w ashwagandzie – pomaga wywołać apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek rakowych (6).

Ashwagadha utrudnia również na kilka sposóbw wzrost nowych komórek rakowych (6).

Po pierwsze, uważa się, że witaferyna sprzyja tworzeniu się reaktywnych form tlenu (RFT) wewnątrz komórek rakowych, zaburzając ich funkcję. Po drugie, może spowodować, że komórki rakowe staną się mniej odporne na apoptozę (7).

W jednym z badań u myszy z guzami jajnika leczone samą witaferyną lub w połączeniu z lekiem przeciwnowotworowym wykazano 70–80% zmniejszenie wzrostu guza. Leczenie zapobiegło również rozprzestrzenianiu się raka na inne narządy (8).

Chociaż póki co żadne dowody nie sugerują, że ashwagandha wywiera podobny wpływ na ludzi, obecne badania są zachęcające.

Obniża poziom kortyzolu

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (3)

Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ nadnercza uwalniają go w odpowiedzi na stres, a także, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski.

Niestety, w niektórych przypadkach poziom kortyzolu może być chronicznie podwyższony, co może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększonego magazynowania tłuszczu w jamie brzusznej.

Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc obniżyć poziom kortyzolu (9). W jednym badaniu chronicznie zestresowane dorosłe osoby, które suplementowały ashwagandhę, miały znacznie niższy poziom kortyzolu w porównaniu z grupą kontrolną. Osoby przyjmujące najwyższą dawkę doświadczyły średnio 30% redukcji (3).

Pomaga redukować stres

Ashwagandha jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej zdolności do zmniejszania stresu.

Badania dowodzą, że blokuje ona ścieżkę stresu w mózgach szczurów poprzez regulację sygnalizacji chemicznej w układzie nerwowym (10).

Ponadto, kilka kontrolowanych badań na ludziach wykazało, że może zmniejszyć objawy u osób ze stresem i zaburzeniami lękowymi (11).

(Video) ASHWAGANDHA 🌿 - Co to jest i Czy Warto ją Stosować?

W 60-dniowym badaniu z udziałem 64 osób z przewlekłym stresem osoby z grupy, które otrzymywały ashwagandhę, odnotowały średnio 69% zmniejszenie lęku i bezsenności, w porównaniu z 11% w grupie placebo (11).

W innym 6-tygodniowym badaniu 88% osób, które przyjmowały ashwagandhę, zgłosiło zmniejszenie lęku w porównaniu z 50% osób, które przyjmowały placebo (12)

Pomaga redukować symptomy depresji

Chociaż nie zostało to dokładnie zbadane, kilka badań sugeruje, że ashwagandha może pomóc złagodzić depresję (11).

W badaniu trwajacym 60 dni z udziałem 64 zestresowanych dorosłych, osoby, które przyjmowały 600 mg ekstraktu z ashwagandhy dziennie, odnotowały 79% redukcję ciężkiej depresji, podczas gdy grupa placebo odnotowała 10% wzrost (11).

Jednak tylko jeden z uczestników tego badania miał historię depresji. Z tego powodu znaczenie wyników nie jest jasne.

Podnosi poziom testosteronu

Suplementacja Ashwagandhą może mieć potężny wpływ na poziom testosteronu i zdolności reprodukcyjne (13).

W badaniu z udziałem 75 niepłodnych mężczyzn grupa leczona ashwagandhą wykazała zwiększoną liczbę i ruchliwość plemników. Co więcej, leczenie doprowadziło do znacznego wzrostu poziomu testosteronu (14).

W innym badaniu mężczyźni, którzy otrzymali ashwagandhę ze względu na stres, doświadczyli wyższego poziomu przeciwutleniaczy i lepszej jakości nasienia. Po 3 miesiącach leczenia partnerki 14% mężczyzn zaszło w ciążę (13).

Przyczynia się do wzrostu siły i masy mięśniowej

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (4)

Badania wykazały, że ashwagandha może poprawiać skład ciała i zwiększać siłę (15).

W badaniu mającym na celu określenie bezpiecznej i skutecznej dawki ashwagandhy, zdrowi mężczyźni, którzy przyjmowali 750–1250 mg sproszkowanego korzenia ashwagandhy dziennie, odnotowali wzrost siły po 30 dniach od rozpoczęcia suplementacji(3).

W innym badaniu osoby suplementujące ashwagandhę, miały znacznie większe przyrosty siły i beztłuszczowej masy mięśniowejw porównaniu z grupą placebo (16).

Redukuje stany zapalne

Kilka badań na zwierzętach wykazało, że ashwagandha pomaga zmniejszyć stany zapalne (17).

Badania na ludziach wykazały, że ashwagandha zwiększa aktywność komórek odpornościowych, które zwalczają infekcje i pomagają redukować stany zapalne (18).

Wykazano również, że ashwagandha obniża markery zapalenia, takie jak białko C-reaktywne (CRP). Ten marker wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

W badaniu grupa, która codziennie przyjmowała 250 mg ekstraktu z ashwagandhy, miała średnio 36% spadek CRP, w porównaniu z 6% spadkiem w grupie placebo.

Obniża poziom cholesterolu

Oprócz działania przeciwzapalnego, ashwagandha może pomóc w poprawie zdrowia serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów.

(Video) Ashwagandha, witania ospała, śpioszyn, żeń-szeń indyjski - właściwości, zastosowanie, uprawa.

Badanie na szczurach wykazało, że obniża poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów odpowiednio o 53% i prawie 45% (19).

Chociaż badania wykonywane na ludziach nie wykazały aż tak imponujących wynikó, to wciąż rezultaty można uznać za więcej niż zadowalające. (20).

W 60-dniowym badaniu na przewlekle zestresowanych dorosłych, grupa przyjmująca najwyższą dawkę ekstraktu z ashwagandhy doświadczyła średnio 17% spadku cholesterolu LDL (złego) i średnio 11% spadku trójglicerydów.

Poprawia zdolności kognitywne

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (5)

Badania na zwierzętach sugerują, że ashwagandha może łagodzić problemy z pamięcią i funkcjonowaniem mózgu spowodowane urazem lub chorobą (21).

Badania wykazały, że ashwagandha stymuluje aktywność przeciwutleniającą, która chroni komórki nerwowe przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

W badaniu na szczurach z padaczką, które były leczone ashwagandhą, doszło do prawie całkowitego odwrócenia upośledzenia pamięci przestrzennej. Było to prawdopodobnie spowodowane zmniejszeniem stresu oksydacyjnego (22).

Chociaż ashwagandha była już od dawna stosowana w medycynie ajurwedyjskiej do wspomagania pamięci, to do tej pory przeprowadzono niewielką ilość badań na ludzich potwierdzających tę właściwość.

W badaniu zdrowi mężczyźni, którzy codziennie przyjmowali 500 mg standaryzowanego ekstraktu, zgłaszali znaczną poprawę czasu reakcji i wydajności w pracy w porównaniu z mężczyznami, którzy otrzymali placebo (23).

Kolejne 8-tygodniowe badanie na 50 dorosłych wykazało, że przyjmowanie 300 mg ekstraktu z korzenia ashwagandhy dwa razy dziennie znacznie poprawiło ogólną pamięć, wydajność i skupienie (24).

Ashwagandha skutki uboczne

Wiemy już jakie korzyści zdrowotne niesie ze sobą suplementacja Ashwagandhy. A co w takim razie ze skutkami ubocznymi?

Generalnie Ashwagandha uznawana jest bezpieczny suplement bez wyraźnych skutków ubocznych. Wśród najczęściej wymienianych działań niepożądanych jest silne poczucie senności wynikające z działania uspokajającego.

Z drugiej strony, jeśli suplementujemy ashwagandhę wieczorem, to możemy uznać to za plus. Wśród innych skutków ubocznych możemy wymienić bóle głowy i problemy żołądkowe.

Jak dawkować Ashwagandhę?

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (6)

Dawkowanie ashwagandhy powinno być dobrane indywidualnie w zależności od potrzeb. W praktyce najczęściej zalecaną dawką jest 500mg na dzień.

Pamiętaj, aby zawsze zapoznać się z zaleceniem producenta i sprawdzić ile suplementu zawiera jedna tabletka. Zdarza się, że dawkowanie Ashwagandhy przekracza nawet 1000mg na dzień.

Są to jednak przypadki, kiedy mamy na celu podniesienie testosteronu. O wpływie Ashwagandhy na testosteron pisałem wcześniej.

Zalecane dawkowanie ashwagandhy zależy od rodzaju suplementu. Ekstrakty są bardziej skuteczne niż surowy korzeń ashwagandhy lub proszek z liści. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykietach.

(Video) Uważaj 💖 seler naciowy - sok - tego Ci nikt nie powie 🔥💯‼

Ashwagandha – dawkowanie rano, czy wieczorem?

Pora dawkowania Ashwagandhy nie jest ściśle określona. W praktyce powinna zależeć od celu w jakim ją stosujemy.

Pamiętajmy, że Ashwagandha działa uspokajająco, wycisza organizm i redukuje stres. Jeśli zatem zależy nam na dobrym i głębokim śnie, to najlepiej wziąć ją na wieczór.

Jeśli z kolei dążymy do redukcji stresu w ciągu dnia, to najlepszą porą będzie poranek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby suplementować Ashwagandhę kilka razy dziennie. Ważne, aby pilnować zalecanej dziennej dawki.

Czy Ashwagandha jest bezpieczna?

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit (7)

Ashwagandha to generalnie bezpieczny suplement dla większości ludzi. Jak już wspomniałem, badania nie dostarczają informacji o niebezpiecznych skutjach ubocznych.

Jednak niektóre osoby nie powinny go przyjmować, w tym kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny również unikać ashwagandhy, chyba że zezwoli na to lekarz. Mowa tu głównie o schorzeniach takich jak:

 • reumatoidalne zapalenie stawów,
 • toczeń,
 • Hashimoto,
 • cukrzyca typu 1.

Ponadto, osoby przyjmujące leki na chorobę tarczycy powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania ashwagandhy, ponieważ może ona zwiększać poziom hormonów tarczycy u niektórych osób.

Ashwagandha może również obniżać poziom cukru we krwi i poziom ciśnienia krwi, więc dawki leków mogą wymagać dostosowania, jeśli je przyjmujesz.

Podsumowanie

Ashwagandha to starożytne zioło lecznicze o wielu właściwościach zdrowotnych. Może zmniejszyć niepokój i stres, pomóc w walce z depresją, zwiększyć płodność i testosteron u mężczyzn, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu.

Suplementacja ashwagandhą może być łatwym i skutecznym sposobem na poprawę zdrowia i jakości życia, dlatego z pewnością warto rozważyć wdrożenie jej do codziennej suplementacji.

A jakie jest Twoje zdanie o ashwagandzie? Daj znać w komentarzu, a jeśli wpis Ci się spodobał to udostępnij go znajomym.

Bibliografia

 1. Mirjalili MH, Moyano E, Bonfill M, Cusido RM, Palazón J. Steroidal lactones from Withania somnifera, an ancient plant for novel medicine. Molecules. 2009 Jul 3;14(7):2373-93. doi: 10.3390/molecules14072373. PMID: 19633611; PMCID: PMC6255378.
 2. Gorelick J, Rosenberg R, Smotrich A, Hanuš L, Bernstein N. Hypoglycemic activity of withanolides and elicitated Withania somnifera. Phytochemistry. 2015 Aug;116:283-289. doi: 10.1016/j.phytochem.2015.02.029. Epub 2015 Mar 18. PMID: 25796090.
 3. Raut AA, Rege NN, Tadvi FM, Solanki PV, Kene KR, Shirolkar SG, Pandey SN, Vaidya RA, Vaidya AB. Exploratory study to evaluate tolerability, safety, and activity of Ashwagandha (Withania somnifera) in healthy volunteers. J Ayurveda Integr Med. 2012 Jul;3(3):111-4. doi: 10.4103/0975-9476.100168. PMID: 23125505; PMCID: PMC3487234.
 4. Agnihotri AP, Sontakke SD, Thawani VR, Saoji A, Goswami VS. Effects of Withania somnifera in patients of schizophrenia: a randomized, double blind, placebo controlled pilot trial study.Indian J Pharmacol. 2013;45(4):417-418. doi:10.4103/0253-7613.115012
 5. Andallu B, Radhika B. Hypoglycemic, diuretic and hypocholesterolemic effect of winter cherry (Withania somnifera, Dunal) root. Indian J Exp Biol. 2000 Jun;38(6):607-9. PMID: 11116534.
 6. Vyas AR, Singh SV. Molecular targets and mechanisms of cancer prevention and treatment by withaferin a, a naturally occurring steroidal lactone. AAPS J. 2014 Jan;16(1):1-10. doi: 10.1208/s12248-013-9531-1. Epub 2013 Sep 18. PMID: 24046237; PMCID: PMC3889529.
 7. Nishikawa Y, Okuzaki D, Fukushima K, Mukai S, Ohno S, Ozaki Y, Yabuta N, Nojima H. Withaferin A Induces Cell Death Selectively in Androgen-Independent Prostate Cancer Cells but Not in Normal Fibroblast Cells. PLoS One. 2015 Jul 31;10(7):e0134137. doi: 10.1371/journal.pone.0134137. PMID: 26230090; PMCID: PMC4521694.
 8. Kakar SS, Ratajczak MZ, Powell KS, Moghadamfalahi M, Miller DM, Batra SK, Singh SK. Withaferin a alone and in combination with cisplatin suppresses growth and metastasis of ovarian cancer by targeting putative cancer stem cells. PLoS One. 2014 Sep 29;9(9):e107596. doi: 10.1371/journal.pone.0107596. PMID: 25264898; PMCID: PMC4180068.
 9. Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62. doi: 10.4103/0253-7176.106022. PMID: 23439798; PMCID: PMC3573577.
 10. Candelario M, Cuellar E, Reyes-Ruiz JM, Darabedian N, Feimeng Z, Miledi R, Russo-Neustadt A, Limon A. Direct evidence for GABAergic activity of Withania somnifera on mammalian ionotropic GABAA and GABAρ receptors. J Ethnopharmacol. 2015 Aug 2;171:264-72. doi: 10.1016/j.jep.2015.05.058. Epub 2015 Jun 9. PMID: 26068424.
 11. Chandrasekhar K, Kapoor J, Anishetty S. A prospective, randomized double-blind, placebo-controlled study of safety and efficacy of a high-concentration full-spectrum extract of ashwagandha root in reducing stress and anxiety in adults. Indian J Psychol Med. 2012 Jul;34(3):255-62. doi: 10.4103/0253-7176.106022. PMID: 23439798; PMCID: PMC3573577.
 12. Andrade C, Aswath A, Chaturvedi SK, Srinivasa M, Raguram R. A double-blind, placebo-controlled evaluation of the anxiolytic efficacy ff an ethanolic extract of withania somnifera. Indian J Psychiatry. 2000 Jul;42(3):295-301. PMID: 21407960; PMCID: PMC2958355.
 13. Mahdi AA, Shukla KK, Ahmad MK, Rajender S, Shankhwar SN, Singh V, Dalela D. Withania somnifera Improves Semen Quality in Stress-Related Male Fertility. Evid Based Complement Alternat Med. 2009 Sep 29;2011:576962. doi: 10.1093/ecam/nep138. Epub ahead of print. PMID: 19789214; PMCID: PMC3136684.
 14. Ahmad MK, Mahdi AA, Shukla KK, Islam N, Rajender S, Madhukar D, Shankhwar SN, Ahmad S. Withania somnifera improves semen quality by regulating reproductive hormone levels and oxidative stress in seminal plasma of infertile males. Fertil Steril. 2010 Aug;94(3):989-96. doi: 10.1016/j.fertnstert.2009.04.046. Epub 2009 Jun 6. PMID: 19501822.
 15. Sandhu JS, Shah B, Shenoy S, Chauhan S, Lavekar GS, Padhi MM. Effects of Withania somnifera (Ashwagandha) and Terminalia arjuna (Arjuna) on physical performance and cardiorespiratory endurance in healthy young adults. Int J Ayurveda Res. 2010 Jul;1(3):144-9. doi: 10.4103/0974-7788.72485. PMID: 21170205; PMCID: PMC2996571.
 16. Wankhede S, Langade D, Joshi K, Sinha SR, Bhattacharyya S. Examining the effect of Withania somnifera supplementation on muscle strength and recovery: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2015 Nov 25;12:43. doi: 10.1186/s12970-015-0104-9. PMID: 26609282; PMCID: PMC4658772.
 17. Orrù A, Casu MA, Tambaro S, Marchese G, Casu G, Ruiu S. Withania somnifera (L.) Dunal root extract alleviates formalin-induced nociception in mice: involvement of the opioidergic system. Behav Pharmacol. 2016 Feb;27(1):57-68. doi: 10.1097/FBP.0000000000000195. PMID: 26397759.
 18. Bhat J, Damle A, Vaishnav PP, Albers R, Joshi M, Banerjee G. In vivo enhancement of natural killer cell activity through tea fortified with Ayurvedic herbs. Phytother Res. 2010 Jan;24(1):129-35. doi: 10.1002/ptr.2889. PMID: 19504465.
 19. Visavadiya NP, Narasimhacharya AV. Hypocholesteremic and antioxidant effects of Withania somnifera (Dunal) in hypercholesteremic rats. Phytomedicine. 2007 Feb;14(2-3):136-42. doi: 10.1016/j.phymed.2006.03.005. Epub 2006 May 18. PMID: 16713218.
 20. Andallu B, Radhika B. Hypoglycemic, diuretic and hypocholesterolemic effect of winter cherry (Withania somnifera, Dunal) root. Indian J Exp Biol. 2000 Jun;38(6):607-9. PMID: 11116534.
 21. Kurapati KR, Atluri VS, Samikkannu T, Nair MP. Ashwagandha (Withania somnifera) reverses β-amyloid1-42 induced toxicity in human neuronal cells: implications in HIV-associated neurocognitive disorders (HAND). PLoS One. 2013 Oct 16;8(10):e77624. doi: 10.1371/journal.pone.0077624. PMID: 24147038; PMCID: PMC3797707.
 22. Soman S, Korah PK, Jayanarayanan S, Mathew J, Paulose CS. Oxidative stress induced NMDA receptor alteration leads to spatial memory deficits in temporal lobe epilepsy: ameliorative effects of Withania somnifera and Withanolide A. Neurochem Res. 2012 Sep;37(9):1915-27. doi: 10.1007/s11064-012-0810-5. Epub 2012 Jun 15. PMID: 22700086.
 23. Pingali U, Pilli R, Fatima N. Effect of standardized aqueous extract of Withania somnifera on tests of cognitive and psychomotor performance in healthy human participants. Pharmacognosy Res. 2014 Jan;6(1):12-8. doi: 10.4103/0974-8490.122912. PMID: 24497737; PMCID: PMC3897003.
 24. Choudhary D, Bhattacharyya S, Bose S. Efficacy and Safety of Ashwagandha (Withania somnifera (L.) Dunal) Root Extract in Improving Memory and Cognitive Functions. J Diet Suppl. 2017 Nov 2;14(6):599-612. doi: 10.1080/19390211.2017.1284970. Epub 2017 Feb 21. PMID: 28471731.

FAQs

Ashwagandha - 10 Właściwości Zdrowotnych - Z Gruntu Fit? ›

Ashwagandha to starożytne zioło lecznicze o wielu właściwościach zdrowotnych. Może zmniejszyć niepokój i stres, pomóc w walce z depresją, zwiększyć płodność i testosteron u mężczyzn, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu.

Jakie właściwości ma ashwagandha? ›

Ashwaganda zaliczana jest do roślin adaptogennych. Oznacza to, że zmniejsza zaburzenia organizmu wywołane stresem, pozytywnie wpływa na układ nerwowy i immunologiczny, a także zmniejsza uczucie zmęczenia. Żeń – szeń indyjski to także popularna roślina zwiększająca libido oraz poprawiająca płodność u mężczyzn.

Czy ashwagandha dziala uspokajająco? ›

Ashwagandha pozwala zachować dobre samopoczucie psychiczne oraz fizyczne, zmniejsza niepokój i lęk, korzystnie oddziałuje na serce i układ sercowo naczyniowy. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, działa antystresowo, przeciwzapalnie, uspokajająco i przeciwlękowo. Wspomaga płodność i funkcje seksualne.

Czy ashwagandha może zaszkodzic? ›

Nadmierne stosowanie ashwagandhy może prowadzić do nadczynności tarczycy, zaburzeń snu, nadciśnienia tętniczego, nadmiernego pobudzenia czy nawet napadów padaczkowych.

Z czym nie można mieszac ashwagandhy? ›

Żeń-szeń indyjski nie jest tutaj wyjątkiem. Poniżej zestawienie kilku odpowiedzi na pytanie “Ashwagandha - z czym nie łączyć?” Żeń-szeń indysjki może wchodzić w interakcje z lekami jak diazepam, lorazepam i klonazepam (należą one do benzodiazepin) — może dochodzić do nadmiernej senności, sedacji i uspokojenia.

Czy ashwagandha szkodzi wątrobie? ›

Jedną z interesujących właściwości ashwagandhy jest jej działanie hepatoprotekcyjne, zdolność do chronienia komórek wątroby przed działaniem szkodliwych i trujących substancji. Witanozydy zawarte w ashwagandzie mają działanie odtruwające i chronią wątrobę przed negatywnymi skutkami działania metali ciężkich.

Co to jest za zioło ashwagandha? ›

Ashwagandha (Withania somnifera), zwana też witanią ospałą bądź śpioszynem lekarskim, uznawana jest za jedną z najważniejszych roślin w indyjskiej Ajurwedzie. Stosowana jest z powodzeniem od ponad 3 tysięcy lat jako środek o działaniu wzmacniającym i przeciwstresowym.

Czy ashwagandha powoduje senność? ›

Ashwagandha na stres i nerwicę

Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do wielu leków o podobnym działaniu, nie powoduje skutków ubocznych w postaci nadmiernej senności, ospałości czy spowolnionych reakcji na bodźce.

Czy ashwagandha dziala pobudzajaco? ›

Ashwagandha wykazuje działanie antystresowe oraz pobudzające receptory mózgowe, co związane jest z obecnością w korzeniu rośliny licznych glikowitanolidów.

Czy ashwagandha poprawia nastrój? ›

Ashwagandha działa na obniżenie stresu, stanów lękowych, niepokoju i depresji. Poprawia jakość snu, która ma ogromny wpływ na nastrój i kondycję psychiczną.

Kto nie może ashwagandhy? ›

Suplementy ashwagandhy nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży, chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane i nadczynność tarczycy.

Czy ashwagandha jest na recepte? ›

Związkami chemicznymi odpowiadającymi za jej działanie są laktony steroidowe (witanolidy), alkaloidy oraz flawonoidy. Preparaty z ashwagandhą można nabyć bez recepty w aptece. Występują w postaci tabletek, kapsułek, a także proszków i granulatów do sporządzania roztworu.

Czy ashwagandha działa przeciwzakrzepowo? ›

Poza tym w korzeniach znajdziemy także : alkaloidy, fitosterole – beta sitosterol ( korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i normalizuje pracę hormonów),kumaryny ( działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, antynowotworowo), fenolokwasy.

Z czym przyjmowac ashwagandha? ›

Stackowanie, czyli z czym najlepiej łączyć ashwagandhę
 • Ashwagandha + Brahmi,
 • Ashwagandha + Żeń-szeń.
Oct 2, 2017

Jak dlugo można stosowac ashwagandha? ›

Nie zaleca się stosowania tych suplementów dłużej niż 3 miesiące. Dostępne suplementy diety zawierają zazwyczaj 300–500 mg gotowego ekstraktu z ashwagandhy w dziennej porcji suplementu; uważa się, że jest to ilość wystarczająca. W zależności od preparatu zaleca się przyjmowanie 1–2 kapsułek/tabletek dziennie.

Ile czasu dziala ashwagandha? ›

Kiedy ashwagandha zaczyna działać? Wyniki większości badań pokazują pozytywne efekty stosowania ashwagandhy już po 30 dniach suplementacji. Miesiąc przyjmowania ashwagandy wpływa pozytywnie na poziom cukru we krwi, siłę mięśni i ich hipertrofię, a także zmniejszenie poziomu stresu i tym samym lepszy sen i regenerację.

Czy ashwagandha uczula? ›

Ashwagandha nie uczula, a przyjmowanie rośliny w oparciu o racjonalne dawkowanie może jedynie poprawić nasze ogólne samopoczucie.

Jak ashwagandha dziala na serce? ›

Właściwości lecznicze rośliny wynikają z obecności witanolidów, czyli steroidowych laktonów – to właśnie dzięki nim korzeń ashwagandha pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi, oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe, hamując podział komórek w procesie mitozy.

Czy ashwagandha jest Moczopedna? ›

Warto również wspomnieć, że jest to roślina, która wzmacnia tkankę mięśniową, wspomaga pracę nerek, trzustki i wątroby. Ponadto ma właściwości moczopędne, a także ma możliwość zwiększania wydalania sodu z ustroju.

Ile witanolidów dziennie? ›

Sposób użycia: Spożywać 1 kapsułkę dziennie w trakcie posiłku.

Czy ashwagandha dziala opinię? ›

Pierwsze miejsce w kolejności na tej liście przypiąłem mu zupełnie przypadkowo, choć rzeczywiście jest to jeden z lepszych suplementów w zestawieniu. Mamy odpowiednią dawkę, mamy standaryzację, duża zawartość witanolidów obecna i korzystna cena.

Czy ashwagandha obniza cisnienie krwi? ›

Ashwagandha i jej właściwości

Obniżają ciśnienie tętnicze krwi i działają na organizm odtruwająco. Ashwagandha posiada także właściwości antydepresyjne i przeciwstresowe. Związki w niej zawarte wpływają pozytywnie na procesy zapamiętywania i kojarzenia.

O jakiej porze przyjmowac ashwagandha? ›

Aswaghandhę można stosować zarówno rano jak i wieczorem. Jest to uzależnione od indywidualnej reakcji organizmu, a także celu jaki chcemy osiągnąć. Ashwagandha jest dość popularnym suplementem wśród osób ćwiczących na siłowni. Uznawana jest bowiem za jeden z naturalnych stymulatorów testosteronu.

Czy ashwagandha poprawia koncentracje? ›

Niewątpliwą zaletą Ashwagandhy jest jej wpływ na mózg. Znacznie poprawia pamięć, koncentrację, uwagę i przetwarzanie informacji.

Czy ashwagandha jest sterydem? ›

Otóż związki aktywne ashwagandhy (witanolidy) są strukturalnie, łudząco podobne do naszych hormonów płciowych (steroidów), z czego może wynikać większość pozytywnych oddziaływań tego ziółka na ludzki organizm.

Czy w aptece można kupic ashwagandha? ›

GdziePoLek jest dostępny dla wszystkich bez względu na system apteczny. Nie ma dodatkowych kosztów stałych dla oferty online.

Czy ashwagandha wpływa na wzrost testosteronu? ›

Ashwagandha, dzięki obecności witanolidów, wykazujących podobieństwo strukturalne do naturalnie występujących w organizmie steroidów, może wpływać na poziom testosteronu. To z kolei powinno ucieszyć nie tylko sportowców, ale też osoby z problemami natury seksualnej.

Ile kosztuje ashwagandha w aptece? ›

18,99 zł Wskazania: Ashwagandha marki Naturell to suplement diety adresowany do osób dorosłych. Działa wspomagająco na odporność organizmu na stres oraz łagodzi jego skutki.

Czy ashwagandha obniza puls? ›

Nie tylko ciśnienie, ale i tętno

Ashwagandha posiada zdolność nie tylko do obniżania ciśnienia krwi, ale również tętna!

O jakiej porze przyjmowac ashwagandha? ›

Aby skorzystać z pełnej mocy ashwagandhy, zaleca się, by zażywać ją między posiłkami – co najmniej 1/2 h przed posiłkiem lub 1-2 h po posiłku. Sproszkowany korzeń wypij w szklance wody czy ciepłego mleka z miodem, albo dodaj do kawy, koktajlu czy soku.

Czy ashwagandha działa przeciwzakrzepowo? ›

Poza tym w korzeniach znajdziemy także : alkaloidy, fitosterole – beta sitosterol ( korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową i normalizuje pracę hormonów),kumaryny ( działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, antynowotworowo), fenolokwasy.

Czy ashwagandha wpływa na wzrost testosteronu? ›

Ashwagandha, dzięki obecności witanolidów, wykazujących podobieństwo strukturalne do naturalnie występujących w organizmie steroidów, może wpływać na poziom testosteronu. To z kolei powinno ucieszyć nie tylko sportowców, ale też osoby z problemami natury seksualnej.

Czy ashwagandha uzależnia? ›

Ashwagandha nie zawiera w swoim składzie substancji, które mogłyby powodować uzależnienie. Dlatego po zioło mogą sięgać wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Przeciwwskazaniem jest jedynie okres ciąży i laktacja.

Czy ashwagandha przed snem? ›

Pamiętajcie, że zalecana dawka wyciągu z ashwagandhy to 500-1000 mg na dobę. Co ważne, w przypadku stosowania ashwagandhy w celu poprawy jakości snu, porcję należy przyjmować przed snem. Jeśli zdecydujemy się brać ją rano, powinniśmy czuć zastrzyk energii.

Jak dlugo stosować ashwagandha? ›

Nie zaleca się stosowania tych suplementów dłużej niż 3 miesiące. Dostępne suplementy diety zawierają zazwyczaj 300–500 mg gotowego ekstraktu z ashwagandhy w dziennej porcji suplementu; uważa się, że jest to ilość wystarczająca. W zależności od preparatu zaleca się przyjmowanie 1–2 kapsułek/tabletek dziennie.

Czy po ashwagandha przed? ›

Osoby zmagające się z wysokim stresem mogą zażywać ją przed snem, aby wyciszyć organizm po intensywnym dniu i poprawić jakość nocnej regeneracji. Natomiast osoby, którym zależy na wydajniejszej pracy w ciągu dnia oraz lepszej odporności na stres, powinny rozważyć stosowanie suplementu rano.

Czy ashwagandha jest Moczopedna? ›

Warto również wspomnieć, że jest to roślina, która wzmacnia tkankę mięśniową, wspomaga pracę nerek, trzustki i wątroby. Ponadto ma właściwości moczopędne, a także ma możliwość zwiększania wydalania sodu z ustroju.

Czy ashwagandha obniza puls? ›

Nie tylko ciśnienie, ale i tętno

Ashwagandha posiada zdolność nie tylko do obniżania ciśnienia krwi, ale również tętna!

Jak naturalnie obniżyć poziom androgenów? ›

Obniżenie poziomu androgenów: produkty zawierające białko i rezygnacja z cukru
 1. mięsa – pierś z kurczaka, indyk, wołowina, inne mięsa z wolnego chowu, wolne od antybiotyków,
 2. ryby – te o niskiej zawartości rtęci, np. pstrąg, dorsz, śledź, sardynki, szprotki.
Aug 31, 2021

Jak smakuje ashwagandha? ›

A smak? Gorzki i odrobinę ziemisty to jego cecha charakterystyczna korzenia Ashwagandhy. Nie da się tego uniknąć. Jednak w Ashwagandzie od Racjonalnych, gorycz ta jest delikatna i miesza się ze słodko-orzechowymi nutami.

Jak działają Adaptogeny? ›

Adaptogeny to zioła, które znane są ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Pomagają przywrócić organizmowi stan homeostazy, czyli równowagi, a także mają dobroczynny wpływ na odporność. Jako antyoksydanty redukują m.in. ilość wolnych rodników.

Czy ashwagandha to narkotyk? ›

W przeciwieństwie do sposobów na stres takich, jak leki uspokajające, alkohol czy papierosy, witania ospała nie uzależnia i nie wywołuje groźnych skutków ubocznych.

Czy ashwagandha uczula? ›

Ashwagandha nie uczula, a przyjmowanie rośliny w oparciu o racjonalne dawkowanie może jedynie poprawić nasze ogólne samopoczucie.

Jak ashwagandha dziala na serce? ›

Właściwości lecznicze rośliny wynikają z obecności witanolidów, czyli steroidowych laktonów – to właśnie dzięki nim korzeń ashwagandha pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze i poziom cukru we krwi, oraz wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe, hamując podział komórek w procesie mitozy.

Ashwagandha intryguje nie tylko egzotyczną nazwą. Roślina ta staje się coraz popularniejsza, jest też uznawana za cudowne remedium na wiele schorzeń. Jaka jest prawda? Mimo, że niektórzy producenci zdecydowanie przesadzają jeśli chodzi o jej magiczne

Mimo, że niektórzy producenci zdecydowanie przesadzają jeśli chodzi o jej magiczne wręcz właściwości, prawdą jest, że wpływ tej rośliny na zdrowie jest wartościowy.. Z racji tego, że ashwagandha występuje tylko w suplementach diety, a jej właściwości nie są do końca przebadane nie należy oczekiwać, że składnik ten zostanie nam wskazany do stosowania przez lekarza.. ashwagandha na depresję – badania wykazują, że w walce z depresją może być pomocna ashwagandha, na co są naukowe dowody.. ashwagandha na nerwicę – w związku z tym, że roślina ta wykazuje właściwości uspokajające, ashwagandha na nerwicę również może być skuteczna.. W związku z tym, że na rynku wciąż jest mało preparatów z tym korzeniem, ciężko powiedzieć, w przypadku witanii ospałej (ashwagandha), jaka najlepsza będzie dla danej osoby.. Zdania na temat tego, czy ashwagandha dla dzieci jest bezpieczna i czy powinna być stosowana są podzielone.

Ashwagandha to jeden z najczęściej wyszukiwanych produktów Aura Herbals. Dlaczego? Nie tylko podnosi odporność, ale chroni stawy i kości. Poznaj jej zalety.

Jej liczne prozdrowotne właściwości sprawiają, że praktycznie każdy może odnieść korzyści z jej stosowania.. W celach leczniczych wykorzystywano liście i korzeń witanii ospałej, gdyż to właśnie w tych częściach znajduje się najwięcej dobroczynnych substancji.. W przypadku ashwagandhy zaleca się stosowanie jej przez okres około 6-8 tygodni, aby móc w pełni odczuć rezultaty.. Stosowanie ashwagandhy wiąże się z licznymi zaletami dla zdrowia.. Pomagają w zwalczaniu infekcji organizmu.. Jednocześnie podnosi przy tym poziom HDL, czyli lipoprotein o wysokiej gęstości, których obecność uznawana jest za ważną dla zdrowia.. Szczególną popularnością cieszy się przepis na Księżycowe Mleko.. Z kolei w badaniach przeprowadzonych z udziałem kolarzy wykazano, że stosowanie witanii ospałej pomaga zwiększyć wydolność organizmu.. Odkryto, że zawarte w ashwagandzie witanozydy wykazują działanie przeciwdepresyjne i pomagają zmniejszyć odczuwany lęk.. Substancje aktywne zawarte w ashwagandzie wykazują działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu mogą zwalczać szkodliwe wolne rodniki i zmniejszać negatywne konsekwencje ich działania.. Jest to istotne, ponieważ nadmiar wolnych rodników jest szkodliwy dla zdrowia.. Co więcej, stosowanie ekstraktu z ashwagandhy pozwala zmniejszyć poziom cukru we krwi nie tylko u osób zdrowych, ale również i u osób z hiperglikemią.

Poznaj najważniejsze zastosowanie i właściwości jakie posiada ashwagandha. Wszystko czego szukasz o niej znajdziesz w artykule na blog.planteon.pl

Nie zapominajmy, że to właśnie w nim zapisane jest całe nasze życie i wszystkie czynności, jakie muszą wykonywać nasze organy, tkanki, komórki.. Osoby cierpiące z powodu takowych chorób, czym prędzej powinny rozważyć opcję przyjmowania preparatów na bazie ashwagandhy.. Oczywiste jest, że im mięsień pracuje szybciej, tym więcej energii potrzebuje.. Innymi słowy: żyjemy szybciej i niestety krócej... Dzięki związkom laktonowym, tempo pracy układu krążenia maleje i co więcej, stabilizuje się.. Antymiażdżycowe działanie polega na uszczelnianiu naczyń krwionośnych, przez które nie przechodzą wówczas komórki układu immunologicznego i nie powstaje stan zapalny żył, prowadzący do odkładania blaszki miażdżycowej.. Maleje ryzyko powstania guza, raka piersi, sutka i jajnika.Dzięki obecności wspomnianych substancji, nasz organizm produkuje więcej enzymów, sprawiających, że podziały komórkowe są lepiej sprawdzane przez nasze naturalne punkty kontrolne, które od czasu do czasu zawodzą.. Ashawagandha zawiera związki, które w znaczny sposób je regulują i umożliwiają przerwanie mitoz przebiegających patologicznie!. Powinny je przyjmować osoby borykające się z nieśmiałością i brakiem emocjonalnej stabilizacji.. Ashawagandha to numer 1 dla sportowca!. ⇒Przeczytaj również: Kurkuma i jej 7 super właściwości zdrowotnych.. Innymi słowy, nie zawiera narkotycznych związków, które byłyby w stanie oddziaływać na receptory typu CB1 układu endokannabinoidowego!. Ashwagandha jest zatem, w pełni bezpieczna!Badania dowodzą, że jedną z najczęściej wybieranych roślin, do pozyskiwania antyoksydantów jest właśnie Ashwagandha.. Obidonska G., Sadowska A., Rumowska M., 1998: Generative propagation of Withania somnifera L. Herba Polonica 1998/44/4. 6.

Ashwagandha jest bardzo zdrowym ziołem. Wykorzystywana kiedyś głównie w medycynie ajurwedyjskiej, dziś robi furorę i u nas. Nic dziwnego, bo z tego co czytam wynika, że niewiele innych ziół ma tak szerokie spektrum działania (na dodatek działania potwierdzonego przez badania) i zasłużenie nazwano ją inyjskim żeń-szeniem. Jakie ma ashwagandha właściwości? O tym opowiem w artykule. […]

Ceniona jest głównie ze względu na te właściwości oraz fakt, że bardzo dobrze wpływa na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną łącznie z łagodzeniem objawów niepokojów, lęków, przemęczenia, a nawet depresji.. W trakcie co najmniej jednego badania odkryto, że ashwagandha zwiększa wydzielanie insuliny oraz zwiększa wrażliwość na insulinę w komórkach mięśni.. Dodatkowo w jednym badaniu, w którym brały udział osoby chore na schzofrenię, wykazano, że podawanie ashwagandhy obniża poziom cukru we krwi (na czczo) o około 10mg/dL.. Nie do końca wykazano, że ashwagandha może być dobrym środkiem na leczenie cukrzycy, ale w jednym z badań (niestety niewielkich i krótkotrwałych) udało się potwierdzić, że suplementacja ashwagandhą przez okres minimum trzydziestu dni prowadzi do zmniejszenia poziomu cukru we krwi w stopniu porównywalnym z lekami przeciwcukrzycowymi.. Badania laboratoryjne i badania na zwierzętach sugerują, że ashwagandha może być bardzo przydatna w leczeniu zmian nowotworowych.. Choć akurat pod tym kątem nie badano jej tak intensywnie jak w przypadku omówionym w punkcie powyżej, to jednak w trakcie badań okazało się, że ashwagandha zmniejsza również objawy depresji.. Kilka badań na zwierzętach wykazało, że ashwagandha ma działanie przeciwzapalne.. Jeśli chodzi o badania na ludziach okazało się, że zwiększa ona aktywność makrofagów – komórek zabijających mikroby.. Badania pod tym kątem prowadzono zarówno na zwierzętach, jak i na ludziach.. Przyjmuje się też, że osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne powinny raczej unikać ashwagandhy, chyba że lekarze, pod których opieką pozostają, stwierdzą że nie ma przeciwwskazań do suplementacji.

Ashwagandha ma holistyczne działanie na nasze zdrowie. Poprawia pamięć i koncentracje, wzmacnia układ odpornościowy i ogólnie cały organizm.

Jednak znajdziemy ją także w Nepalu, Pakistanie, Jemenie, Chinach, Ameryce Północnej, a także na Sri Lance.. Znana jest od co najmniej 4000 lat i chociaż kojarzy się ją głównie z regionem Indii to używana była także przez rdzennych Amerykanów i Afrykanów.. Nie jest jasne czy nazwa odnosi się do woni korzenia rośliny czy nawiązuje do siły i mocy zwierzęcia.. Zioło występuje także pod nazwą witania ospała, co opisuje sławne działanie nasenne rośliny.. W Jemenie znana jest jako ubab i przerabia się ją na pastę łagodzącą oparzenia i rany.. Jej lecznicze działanie jest cenione w medycynie wschodniej od wieków, a obecnie staje się sławne również w innych obszarach.. Oznacza to, że będzie ona wszechstronnie działać na wiele różnych dolegliwości i zbawiennie wpływać na liczne trudności zdrowotne w tym samym czasie.. Ashwagandha jest też stosowana i polecana na zwiększenie płodności u mężczyzn.. W wyniku tak silnie uspokajających właściwości witania ospała znana jest jako skuteczny środek nasenny mający pomóc nam utrzymać właściwy sen. Prowadzone są także badania czy może ona zostać wykorzystana w medycznym leczeniu bezsenności.. Badania na myszach cierpiących na chorobę wykazały znaczną poprawę w zachowaniu zwierząt, a także istotne oczyszczenie organizmu ze złogów amyloidowych typowych dla tej choroby.. Badacze wskazują, że mechanizm, jaki jest inicjowany na etapie wątroby przez ashwagandhę, w sposób istotny oczyszcza organizm ze złogów.. Witania ospała wydaje się mieć znaczący wpływ na płodność i pobudzenie seksualne.. Uważa się, że Ashwagandha ma pewien wpływ na czynność tarczycy.. Niekiedy tworzy się także nalewki na bazie wody, ale ze względu na właściwości rośliny preferowana jest postać sproszkowana.

Znana i stosowana w tradycyjnej medycynie starohinduskiej od wielu tysięcy lat. Wywodzi się z Indii. Powszechnie występuje również w środkowej i południowej Azji. Od niedawna zyskuje popularność ze względu na wpływ, jaki wykazuje na zdrowie. Czym tak naprawdę jest witania ospała? Jakie prozdrowotne właściwości posiada? W jaki sposób należy ją stosować? Czy spożywanie ashwagandhy poza korzystnymi efektami może powodować także skutki uboczne?

Czym tak naprawdę jest witania ospała?. Witania ospała, która dla wielu z pewnością jest lepiej znana jako ashwagandha, to roślina oferująca niezliczone korzyści.. Pochodzi głównie z Indii, gdzie uprawia się ją na globalną skalę, lecz powszechnie występuje także w krajach takich jak Iran, Afganistan, Pakistan, Bangladesz, Sri Lanka czy Egipt.. W Europie cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem i coraz większą popularnością zarówno wśród badaczy, jak i konsumentów.. UNS Ashwagandha - 90kaps.. Ashwagandha – właściwości i zastosowanieLista prozdrowotnych funkcji witanii ospałej jest długa.. Co więcej, związki znajdujące się w witanii ospałej wykazują zdolność pobudzania receptorów układu GABA-ergicznego umiejscowionych w podwzgórzu, przez co dochodzi do zahamowania wydzielania kortykoliberyny.. Badania naukowe dowodzą, że poprawia ona funkcje seksualne zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.. Witania ospała korzystnie wpływa także na układ odpornościowy.. Co więcej, ashwagandha wspomaga również działanie układu krwionośnego.. Dodatkowo witania ospała wykazuje następujące działanie: – stymuluje gruczoł tarczowy, wspomaga jego pracę, co skutkuje zmniejszeniem nasilenia objawów jego niedoczynności,– poprawia koordynację i czas reakcji, przez co zwiększa wydolność fizyczną,– poprawia napięcie mięśni i działa anabolicznie, a tym samym wzmacnia tkankę mięśniową,– wspomaga leczenie alergii i astmy, łagodzi nieżyt nosa, dzięki czemu poprawia funkcje oddechowe,– działa moczopędnie i redukuje obrzęki,– wspomaga pracę trzustki, nerek i wątroby,– opóźnia procesy starzenia.. Sięgając po preparat w formie tabletek, należy zwrócić szczególną uwagę na skład.. Stosuje się ją także w leczeniu wielu różnych schorzeń.. UNS Ashwagandha - 90kaps.

Ta niezwykła roślina o tajemniczo brzmiącej nazwie jest niezwykle cennym odkryciem. Jej liczne właściwości prozdrowotne spowodowały, że jest coraz popularniejsza wśród ludzi dbających o zdrowie i d…

Porównuje się ją do chińskiego żeń-szenia.. Ashwagandha Ashwagandha – skład Ashwagandha – działanie Ashwagandha a tarczyca Ashwagandha – stosowanie. Surowcem leczniczym jest przede wszystkim korzeń oraz owoc .. Najnowsze badania określają Ashwagandhę jako roślinę o właściwościach adaptogennych dzięki zawartości substancji o działaniu farmakologicznym.. W sklepach internetowych możemy znaleźć ten suplement także w tej postaci – zwykłego korzenia.. Przed zakupem jednak należy zwrócić uwagę na kraj pochodzenia.. Stosuje się ją pod język, ok. 15 kropel 1–2 razy dziennie.. Przed zakupem tabletek warto zwrócić uwagę na ich skład i wybrać ten suplement, który zawiera w sobie 100% rośliny.. Ponadto Withania dostępna jest również w formie olejku pielęgnacyjnego do ciała.

Badania w roślinie sugerują, że ma ona właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, antystresowe, nasenne, a także usuwające działanie leków.

Jako adaptogen, Ashwagandha równoważy wiele różnych układów naszego organizmu i oferuje wiele korzyści: Ponieważ korzyści z korzenia Ashwagandha wynikają z jego właściwości przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, przeciwstresowych i przeciwutleniających, są one stosowane jako „adaptogen” w celu zwiększenia odporności na stres środowiskowy i do leczenia dolegliwości takich jak lęk, zapalenie stawów, stres, depresja, astma, zapalenie oskrzeli, choroba afektywna dwubiegunowa, zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), bezsenność (bezsenność), niektóre problemy związane z wiekiem (takie jak utrata pamięci i stres choroby indukowane), nowotwory, przewlekła choroba wątroby, dysfunkcja poznawcza, zapalenie, gruźlica, zaburzenia miesiączkowania, zapobieganie efektowi starzenia, zmniejszenie powikłań związanych z chemioterapią, leukodermia i zmniejszenie skutków ubocznych związanych z lekami przeciwpsychotycznymi.. Badania wykazały, że korzeń Ashwagandhy może poprawić odporność komórkową, a Ashwagandha może również zapewniać działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne na organizm.. „Prospektywne, randomizowane, podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie bezpieczeństwa i skuteczności wysokostężonego ekstraktu z korzenia ashwagandha o pełnym spektrum w zmniejszaniu stresu i lęku u dorosłych” opublikowane w Indian Journal of Psychological Medicine, tom 34, wydanie 3 , lipiec 2012, Chandrasekhar, K. et al. podsumował, że wyniki tego badania sugerują, że wysokoskoncentrowany ekstrakt z korzenia Ashwagandha o pełnym spektrum bezpiecznie i skutecznie poprawia odporność jednostki na stres, a tym samym poprawia samoocenę jakości życia.. Korzyści Ashwagandha dla dzieci i nastolatków: Stres i niepokój: Ashwagandha jest adaptogenem, co oznacza, że ​​działa ogólnoustrojowo na cały organizm, dzięki czemu może dostosować się do aktualnych potrzeb.. Ponieważ Ashwagandha jest tak doskonałym środkiem rozluźniającym, nie może dziwić, że może wspierać zdrowy sen. Ashwagandha może pomóc zresetować rytm dobowy, czyli 24-godzinny cykl, w którym nasze ciała przeprowadzają wszystkie procesy fizjologiczne.. Poziom cukru we krwi jest ściśle powiązany z reakcją na stres, więc ma sens, że Ashwagandha może również równoważyć poziom cukru we krwi.. Co więcej, istnieją różne badania na ludziach, które sugerują, że Ashwagandha może obniżyć poziom cukru we krwi zarówno u zdrowych, jak i chorych na cukrzycę.

Ashwagandha to jeden ze związków cieszących się bardzo dużym uznaniem wśród wielu osób, którego popularność w ostatnim czasie szybko rośnie. Warto przyjrzeć się bliżej tej niezwykłej roślinie i poznać jej świetne właściwości.

Ashwagandha, inaczej żeń-szeń indyjski lub witania ospała to. wydawać by się mogło wielkie odkrycie ostatniego roku na rynku. suplementów diety.. Nic bardziej mylnego, ponieważ choć jej. popularność w Europie rzeczywiście dopiero od jakiegoś czasu stale. rośnie, to stosowanie Ashwagandhy w medycynie indyjskiej –. Ajurwedzie sięga blisko 3 tysięcy lat wstecz.. Mierzą one od 100cm do 150cm i zdobione są. żółtymi lub żółtozielonymi kwiatami oraz owocami w postaci. czerwonych bądź ciemnopomarańczowych jagód.. To co jednak. najcenniejsze, na pierwszy rzut oka jest niewidoczne – ukryty w ziemi korzeń.. Działanie Ashwagandhy na nasz. organizm to przede wszystkim ogromne korzyści prozdrowotne – a jest. ich naprawdę wiele!. Tutaj właśnie z pomocą może przyjść suplementacja Ashwagandhą .. Wprawdzie nie zastąpi ona odpoczynku i nie sprawi, że zamiast 8. godzin snu wystarczy nam 4 (i z pewnością żaden środek będący nawet. silnym lekiem farmakologicznym tego nie zrobi), jednak bez. wątpienia pozwoli na wyraźne ograniczenie negatywnych skutków. nadmiernego wydzielania kortyzolu na nasze funkcjonowanie,. samopoczucie i sylwetkę.. Naturalnym, w pełni bezpiecznym i co dla. większości najważniejsze skutecznym rozwiązaniem może być właśnie. Ashwagandha.. Trec Ashwagandha 800 60kaps. Już trzy tysiące. lat temu, pomimo braku specjalistycznych badań i laboratoriów. doskonale zdawano sobie sprawę z szerokiego spectrum działania. witanii i była ona jedną z podstaw zapobiegania i leczenia wielu. chorobom i schorzeniom.. Dziś natomiast, wykorzystując możliwości. jakie przyniósł XXI wiek mamy możliwość wnikliwego przeanalizowania. właściwości Ashwagandhy i zdecydowania czy suplementacja przyniesie. dla nas pozytywne skutki.

Ashwagandha to indyjski żeń szeń lub witania ospała, która wraz z biegiem czasu zyskuje na popularności w naszym kraju. Pełna analiza w tym opinie dostępne są w artykule.

Składniki, które znajdują się w tej roślinie są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o terapię na wiele schorzeń i dolegliwości.. Taka roślina przybiera również inne nazwy, a są nimi: witania ospała, śpioszyn lekarski czy indyjski żeń-szeń.. Korzeń tej substancji to znakomite źródło substancji z grupy glikowitanolidów.. Jednak są jeszcze pewne aspekty w badaniach, które wymagają potwierdzenia, jeśli chodzi o działanie tej rośliny.. AshwagandhaWedług naukowców roślina ta ma również działanie przeciwdepresyjne.. Roślinę tą poleca się także tym, którzy są narażeni na działanie metali ciężkich.. Wszystko zależy od tego, na jaką postać tej rośliny się zdecydujemy.. Dostępne są preparaty w formie tabletek i korzenia przeznaczonego do sporządzania wywarów.

Czujesz zmęczenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne? W Twoim codziennym życiu jest dużo stresu? Sprawdź jakie działanie ma Aswagandha.

Ashwagandha znana również pod nazwą żeń-szeń indyjski, „czereśnia zimowa”, witania ospała jest ziołem, który na pewno pomoże wzmocnić ciało i umysł.. Niezależnie od tego na jakie zioła chcemy się zdecydować czy będzie to ashwagandha, brahmi czy inne roślinne wsparcie, warto zwrócić uwagę na dwa ważne aspekty przyjmowania ziół.. Aby ciało otworzyło się na działanie ziół, warto je na to przygotować.. Dodatkowo, jeśli myślimy o skorzystaniu z ashwagandhy, warto pamiętać, że to dwóch ważnych informacjach to zioło wymaga dobrego trawienia, dlatego zadbajmy zatem o stan jelit przed kuracją oraz, że duża ilość toksyn w organizmie jest przeciwwskazaniem do stosowania tego zioła.. Aswagdha jest jednym z silniejszych ziół adaptogennych na świecie, co oznacza, że działa zarówno na umysł, jak i na ciało.. Badania wykazały, że zioło normalizuje poziom hormonów tarczycy, bez względu na to, na jakim końcu continuum się znajdujesz.. C hroni układ odpornościowy, Pomaga zwalczać skutki stresu, Poprawia uczenie się, pamięć i czas reakcji, Zmniejsza lęk i depresję bez powodowania senności, Pomaga zmniejszyć degenerację komórek mózgowych i poprawić funkcje poznawcze, Stabilizuje poziom cukru we krwi, Pomaga obniżyć poziom cholesterolu, Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe, Wzmacnia potencję seksualną zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet, Może być skutecznym środkiem przeciwnowotworowym, Wspiera odbudowę regenerację nerwów.. Ashwagandha jest bezpiecznym ziołem, ale również jednym z mocniejszych i bardziej psychoaktywnych ziół, dlatego zaleca się, aby zacząć ją brać powoli i nie brać zbyt wysokich dawek dopóki nie sprawdzimy jak reaguje ciało.

Jak działa Ashwagandha? Cudowne właściwości witani ospałej. Jak wybrać preparat? Podpowiadamy

Witania ospała, czyli Ashwagandha uznawana jest za cudowny środek na wiele schorzeń.. Związki zawarte w roślinie wpływają na funkcje dokrewne, dlatego osoby leczące się na schorzenia tarczycy powinny skonsultować fitoterapię z lekarzem.. Ze względu na efekt hipotensyjny oraz hipoglikemiczny jaki wykazuje Ashwagandha działanie leków na nadciśnienie i cukrzycę może być nasilone.. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji na temat ilości tych związków w preparacie można uznać, że jest on wątpliwej jakości.. Ze względu na działanie drażniące na śluzówkę żołądka, jakie może powodować Ashwagandha, ekstrakt powinien być stosowany zawsze po posiłku.. Nie bez znaczenia jest również wpływ na libido i płodność jaki wywołuje Ashwagandha.. Opinie na temat tej roślinny adaptogennej są bardzo pozytywne, dzięki czemu coraz więcej preparatów z tym składnikiem pojawia się na rynku.. Jej szerokie działanie sprawia, że jest ona niemal panaceum na wiele schorzeń i sprawdzi się u osób niemal w każdej grupie wiekowej.. Przed podjęciem jakichkolwiek działań mających wpływ na życie, zdrowie lub samopoczucie należy skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą, w celu otrzymania zindywidualizowanej porady.

Jakie właściwości ma ashwagandha (Withania somnifera)? Dowiedz się o jej właściwościach leczniczych i wartościach odżywczych ✅Jakie korzyści przyniesie włączenie korzenia indyjskiego żeń-szenia do swojej diety? ✅Jak go stosować? ✅Ile kosztuje? ✅

Szerokie spektrum zastosowań, jakie posiada sproszkowany korzeń ashwagandhy sprawia, że wykorzystuje się go z powodzeniem jako środek wspomagający walkę naszego organizmu z przeróżnymi dolegliwościami.. Oprócz tego ashwagandha wspiera też funkcje odpornościowe organizmu, zwiększając jego wytrzymałość i ograniczając degenerację komórek mózgowych, oraz stabilizując poziom cholesterolu i cukru we krwi.. Badając wpływ ashwagandhy na zdrowie seksualne kobiet, naukowcy odkryli, że roślina wprawdzie nie ma bezpośredniego oddziaływania na płodność płci żeńskiej, ale może wpływać na nią w sposób pośredni poprzez stymulowanie popędu i zwiększanie pożądania oraz redukcję zaburzeń FSD .. Zmniejszając jednocześnie poziom hemoglobiny glikowanej i markerów zapalnych u ludzi, wyciąg z korzenia ashwagandhy obniża i równoważy poziom cukru we krwi zarówno u osób chorych na cukrzycę, jak i tych nie skarżących się obecnie na dolegliwości związane z tą chorobą.. Ponieważ ashwagandha wykazuje działanie adaptogenne , może również dzięki swoim zdolnościom wpływać przeciwzapalnie na ludzki organizm, chroniąc go przed uszkodzeniami chrząstek u osób które cierpią na chroniczne zwyrodnienie stawów.. Okazuje się bowiem, że korzeń ashwagandhy (indyjskiego żeń-szenia) jest również skutecznym suplementem, zwiększającym siłę i masę mięśniową oraz poprawiającym skład ciała.. Stosowanie korzenia ashwagandha przy nadczynności tarczycy nie jest jednak zalecane z uwagi na to, że zwiększa czynność samej tarczycy, przez co może nie być odpowiednia dla osób cierpiących np.. sproszkowany korzeń ashwagandhy ekstrakt z korzenia ashwagandha wyciąg z liści ashwagandhy kapsułki ashwagandha tabletki ashwagandha

Ashwagandha to zioło lecznicze, które, jak wykazano, ma potężne korzyści zdrowotne. W tym artykule omówiono 12 opartych na dowodach korzyści ashwagandha.

Ponadto kilka badań na ludziach sugeruje, że może obniżać poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę.. Dodatkowo, w 4-tygodniowym badaniu z udziałem osób ze schizofrenią, osoby leczone ashwagandhą miały średni spadek poziomu cukru we krwi na czczo o 13,5 mg/dl, w porównaniu z 4,5 mg/dl u osób, które otrzymywały placebo.. Streszczenie: Ograniczone dowody sugerują, że ashwagandha obniża poziom cukru we krwi poprzez wpływ na wydzielanie i wrażliwość insuliny.. Badania na zwierzętach i probówkach wykazały, że withaferin – związek zawarty w ashwagandha – pomaga indukować apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek rakowych.. Badania na zwierzętach sugerują, że może pomóc w leczeniu kilku rodzajów raka, w tym raka piersi, płuc, okrężnicy, mózgu i jajnika.. Chociaż żadne dowody nie sugerują, że ashwagandha wywiera podobny wpływ na ludzi, obecne badania są zachęcające.. Streszczenie: Badania na zwierzętach i probówkach wykazały, że withaferin, bioaktywny związek w ashwagandha, sprzyja śmierci komórek nowotworowych i może być skuteczny w walce z kilkoma rodzajami raka.. Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc obniżyć poziom kortyzolu.. Ponadto kilka kontrolowanych badań na ludziach wykazało, że może zmniejszać objawy u osób ze stresem i zaburzeniami lękowymi.. Streszczenie: Wykazano, że Ashwagandha zmniejsza stres i niepokój zarówno w badaniach na zwierzętach, jak i na ludziach.. Streszczenie: Dostępne ograniczone badania sugerują, że ashwagandha może pomóc w zmniejszeniu depresji.. Badania na zwierzętach wykazały, że znacznie obniża poziom tych tłuszczów we krwi.. Badania na probówkach i na zwierzętach sugerują, że ashwagandha może łagodzić problemy z pamięcią i funkcjonowaniem mózgu spowodowane urazem lub chorobą.. Streszczenie: Chociaż ashwagandha jest bezpieczna dla większości ludzi, niektóre osoby nie powinny jej używać, chyba że jest do tego upoważniona przez swojego dostawcę opieki zdrowotnej.

Autor

Na co pomaga i jak ją stosować?. Po kliknięciu w nie możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.Ashwagandha to subtropikalna roślina z rodziny psiankowatych.. W tradycyjnej medycynie wschodniej znana jest od wieków i zalecana jako środek na wiele dolegliwości, takich jak przewlekłe zmęczenie, brak energii, problemy ze snem, a także impotencja , bóle kości, odwodnienie, pasożyty czy wrzody.. Są to naturalne związki roślinne, które sprawiają, że organizm lepiej adaptuje się do trudnych sytuacji oraz chronią go przed złymi skutkami stresu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.. sportowcy; osoby narażone na przewlekły stres; osoby pracujące umysłowo; osoby cierpiące na bezsenność, przewlekłe zmęczenie, nerwice, stany lękowe i depresyjne; diabetycy; osoby cierpiące na choroby neurodegradacyjne.. zwiększa wydolność fizyczną i poprawia koordynację ruchów; obniża poziom glukozy we krwi, chroni przed wyrzutami cukru; wzmacnia odporność dba o układ hormonalny, usprawniając pracę tarczycy i nadnerczy, a także trzustki, nerek i wątroby; poprawia jakość nasienia, zwiększa produkcję plemników i ich ruchliwość; reguluje cykl miesiączkowy; poprawia pamięć i koncentrację; obniża poziom złego cholesterolu LDL; działa moczopędnie; spowalnia procesy starzenia się.. Borówka amerykańska - pochodzenie, wartości odżywcze, wpływ na organizm, przetwory Borówka amerykańska, zwana też borówką wysoką, to kuzynka czarnej jagody leśnej.. Jej ciemnoniebieskie owoce cenione są na całym świecie nie tylko za smak, ale też.... Owoc dla chorych na anemię i nie tylko Owoce Diospyros kaki w Polsce często występują pod nazwą "kaki", ale można spotkać też inne określenia, np.. Beszamel – pochodzenie, przygotowanie, wartości odżywcze, sposób podawania Beszamel to jeden z podstawowych sosów kuchni francuskiej, a także kuchni włoskiego i anglosaskiego kręgu kulturowego.. Tapioka - pochodzenie, wartości odżywcze, zastosowanie w kuchni Tapioka to nic innego jak skrobia, którą pozyskuje się z manioku jadalnego (Manihot esculenta Crantz), czyli rośliny uprawnej z rodziny wilczomleczowatych, której.... Cynamon cejloński - pochodzenie, zastosowanie w kuchni, przeciwwskazania Cynamon cejloński to jeden z najlepszych gatunków cynamonu na świecie.. Można jeść ją na surowo, można przyrządzać z niej surówki.. Wypróbuj te zioła - twoja tarczyca ci podziękuje Nie ma ziół zawierających hormony tarczycy, jednak właściwości zdrowotne składników aktywnych naturalnego pochodzenia są dużą zachętą dla osób chcących wesprzeć...

Videos

1. MACA I ASHWAGANDHA- PLODNOSC, LIBIDO, HORMONY, ENERGIA, KORTYZOL, TARCZYCA, STRES
(Natura Fitt)
2. ČUDESNA ASHWAGANDHA! Otkrijte moćne zdravstvene blagodati ove neprocijenjive biljke...
(AURA CENTAR)
3. Die Zucht im Fokus – Berger fragt – Alfred Berger & das Röhnfried Racing Team über Brieftaubenzucht
(RöhnfriedTV)
4. UM OZORKÓW LVII Sesja RM - 30.06.2022 r.
(UM OZORKÓW)
5. 12 silnych ajurwedyjskich ziół i przypraw o właściwościach zdrowotnych
(HEALTHY FOOD, BEAUTY & FITNESS)
6. Jak schudnąć? Skuteczne odchudzanie - Marcin z Life Balance
(Świat Supli - Wspieramy Twój styl życia)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Errol Quitzon

Last Updated: 06/22/2022

Views: 6140

Rating: 4.9 / 5 (79 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Errol Quitzon

Birthday: 1993-04-02

Address: 70604 Haley Lane, Port Weldonside, TN 99233-0942

Phone: +9665282866296

Job: Product Retail Agent

Hobby: Computer programming, Horseback riding, Hooping, Dance, Ice skating, Backpacking, Rafting

Introduction: My name is Errol Quitzon, I am a fair, cute, fancy, clean, attractive, sparkling, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.