Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (2022)

Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (1)

Ashwagandha to wyjątkowa roślina i jedno z popularnych i używanych ziół w Ajurwedzie. W tłumaczeniu z sanskrytu jego nazwa oznacza „siła konia”, podobnie jak żeń-szeń pomaga przywrócić witalność organizmu.

Naukowa nazwa korzenia to Withania somnifera, nazywana jest również indyjskim żeń-szeniem i zimową wiśnią. Ashwagandha to niski krzew kwitnący żółtymi kwiatami, rosnący głównie w Indiach i Afryce Północnej. Do przygotowania leków używa się głównie korzenia i liści.

Skład przydatnych substancji

Ashwagandha ma wiele korzyści zdrowotnych. Badano je od tysięcy lat. Korzyści płynące z tego zioła znane są od ponad 3000 lat i są wspominane w starożytnych indyjskich traktatach przez znanych lekarzy.

Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (2)

Ashwagandha posiada bogatą kompozycję substancji – substancji biologicznie czynnych, które są niezbędne dla ludzkiego organizmu:

 • alkaloidy;
 • fitosterole;
 • aminokwasy;
 • saponiny;
 • lipidy;
 • pierwiastki śladowe;
 • makroelementy;
 • peptydy;
 • fenole.

Wszystkie substancje są wchłaniane przez organizm, dostając się do przewodu pokarmowego zaczynają aktywnie wpływać i eliminować problemy zdrowotne.

Skład ashwagandha jest stale badany, prowadzone są badania nad zastosowaniem ashwagandhy jako uniwersalnego środka na różne patologie. Korzeń i liście rośliny zawierają przydatne składniki, które pomagają zwalczać choroby układu nerwowego i aktywność mózgu.

Jakie właściwości ma ashwagandha

Wszystkie części ashwagandhy są przydatne i mają działanie lecznicze, ale korzeń jest szczególnie często używany do przygotowywania tabletek, syropów i innych preparatów. Za najbardziej użyteczną część rośliny uważa się wiek 3-4 lat, do tego momentu zyskuje największą liczbę użytecznych składników.

Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (3)

Roślina jest uprawiana w szklarniach, gdzie łatwo jest sprawdzić, ile ma lat. Kiedy osiągnie szczyt swojej użyteczności, jest odkopywany i wykorzystywany do produkcji leków. Surowce są myte i suszone bez dalszej obróbki, dlatego wszelkie preparaty na bazie ashwagandhy są naturalne, a ich korzyści dla organizmu ludzkiego są nieocenione.

Zmniejszony poziom cukru we krwi

Wiele badań udowadnia, że ​​regularne stosowanie ekstraktu z korzenia ashwagandhy pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Zioło zwiększa wydzielanie insuliny i poprawia wrażliwość komórek mięśniowych na insulinę.

(Video) Ashwagandha- Benefits, Uses, Dose. Truth about Ashwagandha Uses

Przeprowadzono szereg badań, które wykazały, że przyjmowany przez 30 dni daje taki sam efekt jak specjalny lek na cukrzycę typu 2.

Profilaktyka raka

Na potrzeby tego badania przeprowadzono szereg eksperymentów, które wykazały, że ekstrakt z korzenia pomaga w indukowaniu apoptozy, czyli programu niszczenia komórek rakowych.

Ashwagandha generuje reaktywne formy tlenu, które są toksyczne dla komórek rakowych i są szeroko stosowane w leczeniu raka piersi, płuc, jajnika i okrężnicy. Przy ciągłym stosowaniu leków obserwuje się zmniejszenie wzrostu guza o 70-80% i jego rozprzestrzenianie się po całym ciele.

Obniża poziom kortyzolu

Kortyzol to hormon stresu, który jest wytwarzany w organizmie, gdy jesteśmy bardzo zdenerwowani, a także gdy poziom cukru we krwi spada zbyt nisko. Jeśli poziom hormonów jest zbyt niski, zaczynamy odczuwać głód z powodu małej ilości glukozy i pod jej wpływem zaczyna narastać warstwa tłuszczu w jamie brzusznej. Przyjmowanie preparatów z korzenia ashwagandhy pomaga uregulować poziom hormonów i schudnąć.

Pomaga zmniejszyć poziom depresji

Ostatnio przeprowadzono badania, które wykazały, że 65% osób regularnie stosujących preparaty na bazie tego korzenia potwierdziło zmniejszenie nasilenia depresji.

Buduje masę mięśniową

Ashwagandha jest przydatna dla tych, którzy regularnie odwiedzają siłownię i budują mięśnie. Po zażyciu obserwuje przypływ siły, co pomaga aktywniej angażować się na symulatorach i szybko osiągać doskonałą formę fizyczną.

Pomaga obniżyć poziom cholesterolu i trójglicerydów

Regularne przyjmowanie ekstraktu z korzenia obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi o 45%, co zostało potwierdzone licznymi badaniami.

Poprawia pamięć i pracę mózgu

Leki aktywują antyoksydanty, które chronią komórki nerwowe przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Proces utleniania zostaje zmniejszony, co poprawia pamięć i ogólną funkcję mózgu.

Pomaga przywrócić zdrowie mężczyzn

Każdy mężczyzna musi wiedzieć, jak wziąć ashwagandha.

Dlaczego ludzie używają ashwagandha. Korzeń ten ma podobne właściwości do żeń-szenia i nie ustępuje mu pod względem korzyści dla zdrowia mężczyzn. Przy regularnym przyjmowaniu łysienie zmniejsza się, zaczynają się wytwarzać hormony odpowiedzialne za potencję. Zwiększa również liczbę aktywnych plemników.

Stosowanie leków opartych na korzeniu rośliny może leczyć choroby.

 • Działa odmładzająco na organizm. Ashwagandha przyjmowana doustnie sprzyja uruchomieniu ważnych procesów w organizmie, oczyszczaniu nagromadzonych toksyn.
 • Ashwagandha jest potrzebna do wzmocnienia odporności, gdy organizm jest wyczerpany i nie otrzymuje wystarczającej ilości witamin i minerałów, aby czuć się dobrze. Zioło jest niezastąpione w leczeniu chorób płuc, usuwa pasożyty z organizmu, leczy dysbakteriozę i zaburzenia przewodu pokarmowego.
 • W ajurwedzie Ashwagandha zajmuje miejsce wśród innych pożytecznych roślin. Według traktatów medycyny indyjskiej oparte na niej preparaty wspomagają pracę układów organizmu i wzmacniają ich pracę:

  (Video) Never take Ashwagandha if you have these health conditions | Dosage, Time, Uses, Side effects

  • muskularny;
  • szkieletowy;
  • odporny;
  • nerwowy;
  • rozrodczy;
  • mózg.

  Lekarze zalecają picie wywarów z korzenia i liści, a także robienie maści ze zmielonych gałęzi i owoców na stawy i rany skórne.

  Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (4)

  Instrukcja korzystania z Ashwagandha

  Sproszkowany korzeń Ashwagandhy jest przyjmowany doustnie, a także stosowany zewnętrznie. Istnieje kilka sposobów wykorzystania tego przydatnego leku.

  Zewnętrznie

  Do użytku zewnętrznego proszek jest mieszany z wodą, miodem lub dodawany do maści i nakładany na uszkodzone miejsca na skórze. W ten sposób leczy się choroby stawów lub wysypki na twarzy.

  wewnątrz

  Do podawania doustnego korzeń miesza się z wodą lub przyjmuje w tabletkach, zgodnie z dawką wskazaną na opakowaniu.

  Lek nie ma natychmiastowego działania. Ale już tydzień po rozpoczęciu przyjęcia widoczny jest jego korzystny wpływ na organizm. Po tym okresie zaleca się zmniejszenie dawki o połowę.

  Czas trwania przyjmowania tego leku jest indywidualny i jest wybierany dla każdego osobno. Czas przyjęcia wynosi od 2 tygodni do 6 miesięcy.

  Ashwagandha dla kobiet

  Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (5)

  Zdrowie kobiet jest bardzo kruche, a ashwagandha dla kobiet jest prawdziwym darem niebios na przywrócenie witalności. Regularne przyjmowanie ekstraktu z korzenia pomaga pozbyć się wielu problemów:

  • normalizuje tło hormonalne, w wyniku czego znikają wysypki skórne związane z nagłymi wzrostami hormonów;
  • stan organizmu zostaje przywrócony po porodzie i operacjach związanych z interwencją w żeński układ moczowo-płciowy;
  • stosowany w leczeniu niepłodności;
  • ułatwia stan kobiety w okresie menopauzy;
  • znacznie zmniejsza ból podczas menstruacji, reguluje cykl;
  • leczy wcześniej nadmierne łysienie i zwiększa gęstość włosów;
  • zapobiega powstawaniu wielu chorób kobiecych – mięśniaków, mastopatii, endometriozy i innych chorób.

  Regularne przyjmowanie ekstraktu z korzenia tej rośliny pomaga kobietom wzmocnić organizm i poradzić sobie z większością chorób związanych z comiesięcznymi zmianami hormonalnymi. Naturalny środek nie ma przeciwwskazań, stosuje się go w celach profilaktycznych.

  Przeciwwskazania do stosowania

  Pomimo oczywistych zalet rośliny, trzeba uważać z przyjmowaniem preparatów na bazie korzeni. Przedawkowanie spowoduje problemy zdrowotne:

  • zaostrzenie choroby wrzodowej;
  • podwyższone ciśnienie krwi;
  • uczulony na niektóre składniki.

  Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny unikać przyjmowania leków, a w przypadku ich stosowania należy skonsultować się z lekarzem, aby przepisał odpowiednią dawkę i zaplanował przebieg podawania.

  (Video) Shatavari health benefits For Men and Women's Health||Dose and Contraindications

  Leki podnoszą poziom hormonów we krwi, powinny ich unikać osoby z chorobami tarczycy.

  Dla ludzi lek jest bezpieczny w użyciu, należy przestrzegać dawki i uzyskać maksymalne korzyści z naturalnego korzenia.

  Przeciwwskazania do przyjmowania ashwagandhy są przepisane dla kategorii:

  • dzieci poniżej 18 roku życia;
  • kobiety w ciąży i karmiące;
  • osoby przyjmujące inne leki;
  • osoby z alergiami.

  Dlaczego lek jest zabroniony?

  Ashwagandha nie jest lekiem, jest suplementem diety lub suplementem diety. Jego pełny wpływ na organizm nie został jeszcze zbadany przez ekspertów, dlatego nie jest sprzedawany w aptekach.

  W Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych badano właściwości lecznicze ashwagandhy oraz przeciwwskazania do stosowania tego suplementu. Nadal mamy dużą nieufność do roślin z Ajurwedy. Niektórzy eksperci uważają nawet żeń-szeń za szkodliwy, więc inne leki znajdują się na liście zabronionych.

  Główne obawy związane są z faktem, że większość ludzi wierzy w nieocenioną moc ziół i dlatego ignoruje preparaty farmakologiczne, zaczynając leczyć wyłącznie ziołami. Oczywiście zioła pomagają w leczeniu wielu schorzeń, ale jeśli choroba wymaga interwencji lekarzy, nie można polegać tylko na sile natury.

  Przyjmowanie preparatów na bazie korzenia ashwagandha uzależnia, wpływa to na samopoczucie pacjenta. Z biegiem czasu jego działanie maleje, osoba zaczyna zwiększać dawkę, a tym samym szkodzi organizmowi. Leki należy przyjmować w zalecanej na opakowaniu dawce i nie dłużej niż okres wskazany do przyjęcia.

  Dawkowanie Ashwagandha

  Minimalna dzienna dawka, która pomaga ustawić wewnętrzne zasoby życiowe do regeneracji, wynosi 300 mg. Większość leków zawiera taką ilość w kapsułce, co ułatwia ich przyjmowanie. Kurs trwa średnio 1-2 miesiące, więc producenci przygotowali wygodną dawkę 60 kapsułek.

  Jeśli potrzebujesz leczyć choroby układu nerwowego, zaleca się przyjmowanie 500-600 mg leku lub dwie kapsułki dziennie. Spożywać w dowolnym dogodnym czasie, bez konieczności spożywania posiłków, picia wody.

  W przypadku zdiagnozowania chorób przewlekłych i konieczności podtrzymywania ciała po operacjach konieczne jest przyjmowanie 3000 mg dziennie lub 5 kapsułek w ciągu dnia. Pierwszą przyjmuje się rano po śniadaniu, resztę w ciągu dnia w odstępach.

  Rodzaje preparatów Ashwagandha i gdzie je znaleźć

  Ekstrakt z korzenia można znaleźć w sprzedaży w następujących wersjach:

  • proszek;
  • kapsułki;
  • maść;
  • eliksir.

  Większość leków można znaleźć na znanej stronie iherb.com. Tutaj prezentowana jest szeroka gama preparatów wytwarzanych na bazie roślinnej, witamin, oleju rybiego, mikroelementów według najlepszych m.in.

  Jarrow formuły ashwagandha

  Lek wyprodukowany w USA to 120 kapsułek, które zawierają naturalny proszek korzeniowy w dawce 300 mg w środku, odpowiedni do codziennego użytku, bezpieczny dla zdrowia i stosowany do ogólnej profilaktyki organizmu.

  Ekstrakt z korzenia Solgar Ashwagandha

  60 kapsułek wyprodukowanych w USA, naturalny sproszkowany korzeń z dodatkiem witaminy B. Nadaje się do leczenia schorzeń żeńskiego układu moczowo-płciowego, w celu wzmocnienia układu nerwowego i innych funkcji organizmu.

  Czynniki naturalne stres odprężają ashwagandha

  Kapsułki 60 sztuk, wewnątrz których naturalny puder, to ekstrakt z korzenia ashwagandhy. Są stosowane w leczeniu stresu, zaburzeń pamięci i innych zaburzeń układu nerwowego.

  Ashwagandha: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, instrukcje użytkowania, dawkowanie dla kobiet i mężczyzn (6)

  ashwagandha ziołowej

  Lek jest dostępny w wygodnej butelce dozującej, ma objętość 30 ml i zawiera cały korzeń rośliny. Służy do wzmocnienia układu odpornościowego po chorobie w celu regeneracji organizmu, a także zimą i wiosną.

  Porady Ashwagandhy

  Większość ekspertów twierdzi, że leki doustne należy przyjmować z jedzeniem lub bezpośrednio po jedzeniu. Wynika to z faktu, że w ten sposób substancje aktywne szybciej dostają się do krwi.

  Jeśli nie masz czasu na jedzenie, kapsułkę należy popić herbatą lub szklanką ciepłej wody. Pod wpływem temperatury lek szybciej się rozpuści i zacznie oddziaływać na organizm. Zabronione jest przekraczanie dawki. Jeśli zauważysz, że efekt słabnie, a efekt zażywania nie jest tak silny, musisz zrobić sobie przerwę na 1 miesiąc.

  Jałowiec: właściwości lecznicze i przeciwwskazania, przepisy na nalewki, maści, odwary

  FAQs

  Kto nie powinien stosowac ashwagandha? ›

  Suplementy ashwagandhy nie powinny być przyjmowane przez kobiety w ciąży, chorych na reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, stwardnienie rozsiane i nadczynność tarczycy.

  Z czym nie łączyć ashwagandha? ›

  Żeń-szeń indyjski nie jest tutaj wyjątkiem. Poniżej zestawienie kilku odpowiedzi na pytanie “Ashwagandha - z czym nie łączyć?” Żeń-szeń indysjki może wchodzić w interakcje z lekami jak diazepam, lorazepam i klonazepam (należą one do benzodiazepin) — może dochodzić do nadmiernej senności, sedacji i uspokojenia.

  Jaka dawka ashwagandhy dziennie? ›

  Ashwagandha – dawkowanie

  Dostępne suplementy diety zawierają zazwyczaj 300–500 mg gotowego ekstraktu z ashwagandhy w dziennej porcji suplementu; uważa się, że jest to ilość wystarczająca. W zależności od preparatu zaleca się przyjmowanie 1–2 kapsułek/tabletek dziennie.

  Czy ashwagandha może zaszkodzic? ›

  Ashwagandha – przeciwwskazania, skutki uboczne

  Preparaty z ashwagandhą są przeciwwskazane dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz dla dzieci. Ostrożność powinny zachować osoby zażywające leki nasenne, uspokajające, przeciwlękowe – żeń-szeń indyjski może nasilać ich działanie.

  Czy ashwagandha jest dobra dla kobiet? ›

  Ashwagandha jest cennym ziołem dla osób uprawiających sport, ponieważ zwiększa syntezę azotu, poprawia wydolność, przyspiesza czas reakcji oraz polepsza zdolności adaptacyjne. Z tej właściwości skorzystają nie tylko sportsmenki, ale też wszystkie inne kobiety, którym zależy na aktywnym trybie życia.

  Czy ashwagandha szkodzi wątrobie? ›

  Jedną z interesujących właściwości ashwagandhy jest jej działanie hepatoprotekcyjne, zdolność do chronienia komórek wątroby przed działaniem szkodliwych i trujących substancji. Witanozydy zawarte w ashwagandzie mają działanie odtruwające i chronią wątrobę przed negatywnymi skutkami działania metali ciężkich.

  Czy ashwagandha jest sterydem? ›

  Otóż związki aktywne ashwagandhy (witanolidy) są strukturalnie, łudząco podobne do naszych hormonów płciowych (steroidów), z czego może wynikać większość pozytywnych oddziaływań tego ziółka na ludzki organizm.

  Czy ashwagandha podnosi ciśnienie tętnicze krwi? ›

  Ashwagandha i jej właściwości

  Obniżają ciśnienie tętnicze krwi i działają na organizm odtruwająco. Ashwagandha posiada także właściwości antydepresyjne i przeciwstresowe. Związki w niej zawarte wpływają pozytywnie na procesy zapamiętywania i kojarzenia.

  Jak długo można stosować Ashwagandhę? ›

  Ashwagandhę, tak samo jak inne adaptogeny, zaleca się stosować przez okres około trzech miesięcy, po czym należy zrobić miesięczną przerwę.

  Kiedy brać ashwagandha rano czy wieczorem? ›

  Na co dzień najlepiej podawać zioła ashwagandhy rano, ponieważ wtedy od rana odczujemy pobudzające jej działanie, a wieczorem będzie nam lepiej zasnąć – kwestię tę poruszaliśmy w akapicie dotyczącym snu.

  Z czym łączyć ashwagandha? ›

  Z czym łączyć ashwagandhę?
  • dla zwiększenia wydolności fizycznej oraz libido połącz ashwagandhę z buzdygankiem lub cordyceps sinensis,
  • dla stymulowania powstawania nowych komórek nerwowych - z brahmi oraz żeń-szeniem,
  • dla obniżenia poziomu stresu i lęku - z brahmi i męczennicą,

  Po jakim czasie zaczyna działać ashwagandha? ›

  Kiedy ashwagandha zaczyna działać? Wyniki większości badań pokazują pozytywne efekty stosowania ashwagandhy już po 30 dniach suplementacji. Miesiąc przyjmowania ashwagandy wpływa pozytywnie na poziom cukru we krwi, siłę mięśni i ich hipertrofię, a także zmniejszenie poziomu stresu i tym samym lepszy sen i regenerację.

  Czy ashwagandha usypia? ›

  Skutki uboczne Ashwagandhy

  Najczęstsze jest nasilenie senności i sedacja, szczególnie gdy jest przyjmowana rano.

  Czy ashwagandha podnosi ciśnienie tętnicze krwi? ›

  Ashwagandha i jej właściwości

  Obniżają ciśnienie tętnicze krwi i działają na organizm odtruwająco. Ashwagandha posiada także właściwości antydepresyjne i przeciwstresowe. Związki w niej zawarte wpływają pozytywnie na procesy zapamiętywania i kojarzenia.

  Czy warto brac ashwagandha? ›

  Roślina zwiększa liczbę białych krwinek oraz hamuje wzrost komórek nowotworowych. Niektórzy z naukowców zaznaczają, że ashwagandha okazuje się pomocna również w leczeniu choroby Parkinsona czy Alzheimera. Witania ospała działa wspomagająco na organy wewnętrzne, w tym na serce, jelita czy nerki.

  O jakiej porze przyjmowac ashwagandha? ›

  Aswaghandhę można stosować zarówno rano jak i wieczorem. Jest to uzależnione od indywidualnej reakcji organizmu, a także celu jaki chcemy osiągnąć. Ashwagandha jest dość popularnym suplementem wśród osób ćwiczących na siłowni. Uznawana jest bowiem za jeden z naturalnych stymulatorów testosteronu.

  Czy ashwagandha usypia? ›

  Nic więc dziwnego, że Ashwaganda uznawana jest za cudowny środek na wiele schorzeń. Przede wszystkim znana jest jako adaptogen uspokajający. Dlatego może ona wspomagać terapię stanów lekowych, depresyjnych, zmęczenia oraz bezsenności.

  You might also like

  Latest Posts

  Article information

  Author: Jamar Nader

  Last Updated: 08/05/2022

  Views: 5906

  Rating: 4.4 / 5 (75 voted)

  Reviews: 90% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Jamar Nader

  Birthday: 1995-02-28

  Address: Apt. 536 6162 Reichel Greens, Port Zackaryside, CT 22682-9804

  Phone: +9958384818317

  Job: IT Representative

  Hobby: Scrapbooking, Hiking, Hunting, Kite flying, Blacksmithing, Video gaming, Foraging

  Introduction: My name is Jamar Nader, I am a fine, shiny, colorful, bright, nice, perfect, curious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.