Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (2022)

Część kobiet doświadcza bolesnych dolegliwości podczas owulacji. W większości przypadków nie jest to groźne i nie świadczy o żadnych nieprawidłowościach, a leczenie opiera się jedynie na łagodzeniu bólu. Jeśli jednak ból jest wyjątkowo dokuczliwy lub towarzyszą mu inne objawy, warto wybrać się do lekarza, żeby wykluczyć inne przyczyny boleści.

Bolesna owulacja − objawy

Podczas owulacji, czyli jajeczkowania, pęka pęcherzyk Graffa (dojrzały pęcherzyk jajowy), a komórka jajowa zostaje uwolniona i kieruje się w stronę jajowodu. W prawidłowych warunkach owulacja odbywa się zazwyczaj około 14 dni przed następną miesiączką.

Farmaceutka Irmina Turek dodaje:

„Od początku cyklu (czyli od 1. dnia krwawienia menstruacyjnego) aż do wystąpienia owulacji pęcherzyk Graffa rośnie w jajniku. Jest to proces aktywowany i regulowany hormonalnie. Po osiągnięciu odpowiedniej wielkości, pęcherzyk pęka, co stanowi zwykle główną przyczynę bólu. Poprzez pękniętą ścianę uwalnia się gotowa komórka jajowa. Wypada ona do jamy otrzewnej i trafia prosto w strzępki jajowodu − tak nazywają się zakończenia jajowodu od strony jajników. Z tego miejsca rozpoczyna dalszą podróż jajowodem w stronę macicy.

Proces ten powtarza się w każdym cyklu. Jajniki naprzemiennie, każdy co drugi cykl, wyrzucają dojrzałe komórki jajowe. Dlatego też ból owulacyjny może być odczuwalny raz po jednej, a raz po drugiej stronie podbrzusza”.

Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (1)

Niektóre kobiety skarżą się wtedy na ból w dolnej części brzucha. Jego intensywność bólu, charakter i czas trwania są zazwyczaj sprawą indywidualną. Panie opisują go czasem jako początkowo ostry i kłujący, przechodzący stopniowo w tępy ból, ale nie stanowi to reguły.

(Video) Bolesna owulacja – Jak sobie z nią poradzić?

Czas jego trwania waha się od kilkuminutowych dolegliwości, poprzez parogodzinne bóle, a rzadziej aż po 2-dniowe boleści. Najczęściej dolegliwość odczuwana jest po jednej stronie brzucha − w zależności od tego, który jajnik wypuszcza komórkę jajową w danym cyklu miesiączkowym.

Irmina Turek wspomina także:

„Często ból ten może promieniować do pleców i na okolicę miednicy”.

Czasami towarzyszy mu niewielkie plamienie z dróg rodnych, nudności i ogólnie kiepskie samopoczucie.

Bolesna owulacja − przyczyny

Nie ma pewności co do przyczyny bólu. Możliwe, że samo powiększanie się pęcherzyka Graafa i rozciąganie torebki jajnika daje dolegliwości.

Źródłem bólu może być też niewielkie krwawienie z naczynka w okolicy pękającego pęcherzyka − krew, która wydostaje się do jamy otrzewnej, drażni jej ściany i powoduje dolegliwości bólowe.

Innym mechanizmem odpowiedzialnym za dolegliwości mogą być skurcze jajowodu, który przepycha uwolnioną komórkę jajową w stronę jamy macicy.

Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (2)

Bolesna owulacja − co robić?

Niestety, nie istnieje żadne specyficzne leczenie likwidujące bolesne owulacje. Pomocne mogą okazać się ciepłe kąpiele bądź rozgrzewające okłady na dolne części brzucha. Postaraj się odprężyć i zrelaksować. Dłuższy i uporczywy ból spróbuj złagodzić środkami przeciwbólowymi, np. ibuprofenem.

Jeśli natomiast bardzo bolesna owulacja spędza Ci sen z powiek i znacząco wpływa na Twój komfort życia, koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem, żeby wykluczyć inne potencjalne przyczyny tak silnych dolegliwości.

Jedyną metodą zapobiegania bólom jest po prostu niedopuszczanie do owulacji, a więc stosowanie hormonalnej antykoncepcji (co nie jest oczywiście wyjściem, jeśli chcesz starać się o dziecko lub masz przeciwwskazania do tej formy antykoncepcji).

(Video) Zaburzenia owulacji – przyczyny, badania, leczenie

Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (3)

Bolesne owulacje czy inny ból − rozróżnienie

Nie ma sposobu, żeby mieć pewność, że dolegliwości spowodowane są owulacją. Kobiety, które regularnie cierpią z powodu bolesnych owulacji, najczęściej są w stanie rozpoznać ten rodzaj bólu.

Bardzo pomocne w rozpoznaniu będzie prowadzenie kalendarzyka cykli miesiączkowych i notowanie momentu, kiedy występują dolegliwości. Pamiętaj jednak, że czasem bolesna owulacja może świadczyć o innych schorzeniach ginekologicznych.

Sprawdź także tekst:Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny. Jak rozpoznać problem?

Ból w dole brzucha, który można pomylić z bólem przy owulacji może dawać:

 • endometrioza − czyli występowanie błony śluzowej macicy poza jamą macicy,
 • torbiele jajników,
 • zrosty pozabiegowe w tej okolicy (np. po cesarskim cięciu),
 • zapalenie przydatków (to stan zapalny jajników i jajowodów zazwyczaj spowodowane przez infekcje bakteryjne),
 • stany zapalne narządów miednicy mniejszej.

Irmina Turek dodaje:

„Często występująca endometrioza wiąże się z rozrostem błony śluzowej macicy poza nią. Skupiska błony śluzowej macicy występują w przebiegu choroby najczęściej w jamie otrzewnej. Proces często rozpoczyna się od przypadkowego przedostania się złuszczających się komórek błony śluzowej podczas menstruacji „w górę, a nie w dół”. Oznacza to, że zamiast wydostać się z organizmu pochwą wraz z krwią menstruacyjną, trafiają do jajowodów i jamy brzusznej. Oprócz tego, że sama endometrioza może powodować silne bóle i mocniejsze krwawienie menstruacyjne, to u kobiet, które na nią chorują, może powodować też silniejsze bóle owulacyjne”.Zaburzenia miesiączkowania - przyczyny. Jak rozpoznać problem?

Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (4)

Co więcej, dolegliwości wcale nie muszą oznaczać bólu owulacyjnego, a jedynie „zbiegać się w czasie” z Twoją owulacją. Przyczyną mogą być przykładowo: problemy żołądkowo-jelitowe, choroby układu moczowego czy nawet zapalenie wyrostka robaczkowego lub ciąża ektopowa (sytuacja, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się poza błoną śluzową jamy macicy, czyli w nieprawidłowym miejscu).

W związku z tym nie zwlekaj z wizytą u lekarza jeśli:

 • ból nasila się lub przedłuża się,
 • ból nie łagodnieje po przyjęciu środków przeciwbólowych,
 • towarzyszą mu inne niepokojące objawy (np. gorączka, krwawienie z dróg rodnych lub przewodu pokarmowego, wymioty),
 • ból zmienił swój charakter,
 • ból pojawił się nagle, a nigdy wcześniej nie występował,
 • ból uniemożliwia współżycie,
 • ból ma znaczący wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie i komfort życia.
(Video) Inseminacja i szanse na uzyskanie ciąży
Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (5)

Bolesna owulacja a zapłodnienie

Ciężko w to uwierzyć, ale niektóre kobiety uważają, że ich bolesna owulacja jest całkiem przydatna. Współżycie w czasie okołoowulacyjnym daje największe szanse na zapłodnienie, a więc kobieta, która rozpoznaje swoje bolesne owulacje, dostaje niejako sygnał, że prawdopodobnie właśnie ma dni płodne.

Nie jest to jednak sprawdzona metoda planowania poczęcia dziecka (za najskuteczniejsze uważa się regularne współżycie co 2 − 3 dni podczas całego cyklu). Jeśli natomiast Twoim celem jest uniknięcie ciąży, to tym lepiej nie polegać jedynie na tym objawie.

Ból owulacyjny a zajście w ciąże

Irmina Turek pisze:

„Kobiety, u których występuje ból owulacyjny oraz regularne cykle, są w stanie dokładnie wiedzieć, co dzieje się w ich organizmie. Zarówno w przypadku osób, które chcą starać się o dziecko, jak i u tych, które chcą tego uniknąć, ból owulacyjny przypomina o potrzebie powzięcia odpowiednich działań. Jest to też pomocne dla wielu kobiet, których cykle nie są idealnie regularne lub owulacja nie występuje dokładnie w książkowym terminie. Sprawdź też artykuł: Jak działa test owulacyjny? Czyli skąd wiedzieć, że to dzisiaj?

Jeśli chodzi o sam związek między bolesną owulacją a ciążą, to jeżeli nie występują żadne inne choroby czy dolegliwości i kobieta regularnie bada się u ginekologa, nie powinno mieć to wpływu zarówno na prawdopodobieństwo zapłodnienia, jak i na przebieg ciąży. Bolesna owulacja a zajście w ciążę to 2 odrębne kwestie. Ważne, żeby być pewnym, że odczuwany ból wynika z pękania pęcherzyka Graafa i owulacji, a nie z innych chorób układu rodnego, które mogłyby mieć wpływ na starania o dziecko czy przebieg ciąży. Jeśli owulacja wyczuwana jest jako umiarkowany ból, który nie trwa długo, to tylko naturalny znak, że cały mechanizm znowu zadziałał. Zdrowa komórka jajowa zaczyna przemierzać drogę i nic nie stoi na przeszkodzie, aby proces ten zakończył się ciążą”.

Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (6)

Ból owulacyjny w ciąży?

Irmina Turek pisze:

Ból owulacyjny nie występuje u kobiet w ciąży. Wynika to z faktu, że wydzielany w ciąży hormon (progesteron) powinien skutecznie blokować zarówno menstruację, jak i owulację. Dlatego też dzięki jego działaniu zahamowany jest proces dojrzewania kolejnych pęcherzyków Graafa, a tym samym i owulacja oraz towarzyszący jej ból.

To, co może być obserwowane w ciąży to ból jajnika. Natomiast nie będzie on wynikał z owulacji. W przypadku zajścia w ciąże może pojawić się ból jajnika nawet parę dni po owulacji, która poprzedzała to zdarzenie. Wiąże się to z faktem, że dochodzi do wielu zmian hormonalnych (m.in. wzrost poziomu progesteronu), które mają zapewnić jak najlepsze przygotowanie organizmu kobiety do odpowiedniego zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Na tym etapie przygotowań dochodzi do rozpulchniania się ścian macicy tak, aby stworzyć idealne warunki do donoszenia ciąży. Cały ten proces może powodować odczucia bólowe w podbrzuszu.

(Video) Diagnostyka kobiecej płodności – od czego zacząć?
Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (7)

Należy jednak pamiętać, że zarówno w przypadku, kiedy zakładamy możliwość zajścia w ciąże, jak i nie, taką informację trzeba potwierdzić, przeprowadzając specjalistyczne testy diagnostyczne. Jeśli ból pojawia się po owulacji i przybiera na sile lub po prostu jest mocny, należy udać się do ginekologa. Może on mieć wiele przyczyn. Być zwiastunem rozwijającej się infekcji czy powstających torbieli.

Jeśli coś, co znasz jako ból jajnika, pojawia się w trakcie potwierdzonej ciąży na dalszych jej etapach niż pierwsze dni, może być to efektem zwiększania wielkości (rozciągania) macicy. Wraz ze wzrostem dziecka pod wpływem hormonów powiększa i rozciąga się macica. Zwiększona macica może uciskać na inne narządy i powodować wiele nietypowych odczuć, m.in. takie przypominające ból jajnika. Pomimo tego, że takie sytuacje są normalne i wynikają z fizjologii ciąży, dobrze jest je każdorazowo konsultować to z prowadzącym ginekologiem. Bardzo ważnym jest, czy nie pojawiają się inne, towarzyszące bólowi objawy, oraz sama intensywność i ulokowanie bólu. W każdym przypadku dobrze jest wykluczyć ewentualne powikłania i od razu zastosować odpowiednie środki w razie potrzeby”.

Bolesna owulacja - czy trzeba ją leczyć? | drmax.pl (8)

Co na ból narządów rodnych?

Irmina Turek pisze:

(Video) Jak określić najlepszy czas na zapłodnienie - rozmowa z dr Robertem Gizlerem

„Leki stosowane w trakcie silnych bóli menstruacyjnych możemy podzielić na 2 zasadnicze grupy: o działaniu przeciwbólowym i o działaniu rozkurczającym na mięśnie gładkie. Na rynku istnieją też preparaty 2-składnikowe, które są połączeniem substancji z obu grup.

Większość kobiet ma swoje preferencje co do tego, jaki lek jest u nich najskuteczniejszy podczas bólu menstruacyjnego. Najczęściej stosowane są preparaty z paracetamolem czy ibuprofenem. Rzadziej, w przypadkach, kiedy podstawowe leki nie wystarczają, mogą być stosowane preparaty z ketoprofenem, deksketoprofenem czy naproksenem oraz metamizolem. Ważne jest, aby lek przyjmować tylko, kiedy występuje ból i dobierać jego moc do objawu. Leki przeciwbólowe mają dużo działań niepożądanych i nie powinno się ich nadużywać, a ból menstruacyjny występuje stosunkowo często, regularnie i przez większość życia. Dlatego lepiej uważaj na leki na bóle menstruacyjne i postępuj z nimi rozsądnie. Bardzo często objawy bólowe skutecznie łagodzą ciepłe okłady podbrzusza, które pomagają rozkurczyć mięśnie”.

Bolesna owulacja − podsumowanie

Ból jajnika przy owulacji może być zwykłym objawem fizjologicznym, który informuje o zachodzeniu prawidłowego procesu uwalniania jajeczka. Czasem jednak zwiastuje poważniejsze problemy zdrowotne. Warto skonsultować tę dolegliwość z ginekologiem, aby sprawdził, czy wszystko w Twoim organizmie działa jak należy.

FAQs

Czy ból owulacyjny może trwac tydzien? ›

Jest to jeden z objawów jajeczkowania. Czas trwania bólów owulacyjnych jest różny. U jednych kobiet może trwać zaledwie kilka minut, u drugich utrzymuje się od 6 do 8 godzin, a u kolejnych może trwać kilka dni.

Czy ból owulacyjny oznacza pekniecie pecherzyka? ›

Za ból owulacyjny odpowiada pęknięcie pęcherzyka Graffa, który uwalnia dojrzałą do zapłodnienia komórkę jajową około 15. dnia cyklu. Krew wydostająca się z pęcherzyka drażni ściany otrzewnej i wywołuje uczucie bólu.

Co na bolesna owulację? ›

Kobietom, którym dokucza bardzo bolesna owulacja, polecane są przede wszystkim napary z krwawnika albo nagietka. Sięgaj po nie 2-3 razy dziennie.

Ile dni przed owulacja bolą jajniki? ›

Ból jajnika może wystąpić przed owulacją, w jej trakcie, jak i zaraz po owulacji. Bólem owulacyjnym nazywamy jednak dolegliwości bólowe występujące dokładnie w czasie owulacji. Jeśli cykle miesięczne są regularne i trwają 28 dni, owulacja i towarzyszący jej ból owulacyjny pojawiają się około 14 dnia cyklu.

Czy podczas owulacji można mieć mdlosci? ›

Przy owulacji może pojawić się podwyższona temperatura ciała, w niektórych przypadkach pojawiają się nudności. Większość kobiet na tym etapie cyklu odczuwa również zmęczenie i rozdrażnienie.

Czy w dni plodne mogą boleć jajniki? ›

Ból owulacyjny jest jednym z objawów owulacji, czyli jajeczkowania. Jest on związany z pęknięciem pęcherzyka Graafa w jajniku, wylaniem płynu pęcherzykowego i krwi do jamy otrzewnowej i jej podrażnienia, co objawia się bólami jajnika.

Po czym poznać ból owulacyjny? ›

Jeśli w połowie cyklu odczuwasz bolesność po którejś stronie podbrzusza, najczęściej utożsamiasz go właśnie z bólem jajników. I najprawdopodobniej się nie mylisz. Gdy do tego dojdzie jeszcze zmęczenie, osłabienie, nudności, zabarwiona krwią wydzielina z pochwy, to może być właśnie ból owulacyjny.

Czy ból owulacyjny zawsze oznacza owulację? ›

Ból owulacyjny utożsamiany jest - jak sama nazwa wskazuje - z wejściem organizmu kobiety w fazę owulacji, a więc trzecią fazę cyklu miesięcznego. Jego podłoże nie jest do końca zbadane, co więcej – nie ma też powszechnej zgody odnośnie tego, czym ból owulacyjny jest i czy w ogóle występuje.

Co oznacza pekniecie pęcherzyka? ›

Pęcherzyk Graafa to pęcherzyk jajnikowy w ostatniej fazie rozwoju. Spełnia bardzo ważną rolę podczas cyklu miesiączkowego u kobiety. Gdy jest w pełni dojrzały, pęka wypuszczając komórkę jajową gotowa do zapłodnienia.

Czy owulacja może być bardzo bolesna? ›

W czasie owulacji wiele kobiet skarży się na ból brzucha. Inne objawy owulacji lub zbliżającej się miesiączki to pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i obrzęk części ciała. Bolesna owulacja to ból, który w pierwszej fazie jest ostry i kłujący, następnie jego natężenie słabnie.

Jak długo może trwać ból owulacyjny? ›

Ból owulacyjny może trwać tylko kilka minut, ale u niektórych kobiet utrzymuje się nawet do 6-8 godzin. Rzadkością są bóle owulacyjne, które trwają 2-3 dni. Ból owulacyjny może być sygnałem dla par, które starają się o dziecko, że jest to idealny moment na współżycie.

Ile dni po owulacji boli jajnik? ›

U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej.

Czy jak się zachodzi w ciążę to bolą jajniki? ›

Ból jajnika we wczesnej ciąży jest zwykle fizjologicznym, naturalnym i często spotykanym objawem, o ile dolegliwości nie towarzyszą inne symptomy jak gorączka czy upławy. Zjawisko związane jest z implantacją zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy.

Ile dni przed okresem może boleć jajnik? ›

Ból jajnika, jaki pojawia się na kilkanaście dni przed okresem, ma inną przyczynę - to owulacja. Kłujący ból towarzyszy bowiem momentowi uwolnienia komórki jajowej z jajnika. W takim przypadku boli prawy lub lewy jajnik na przemian w kolejnych cyklach miesiączkowych.

Czy jajniki mogą boleć przed okresem? ›

Ból jajnika przed okresem o niewielkim natężeniu jest zjawiskiem fizjologicznym. Pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego. Jest to związane z pęknięciem pęcherzyka Graafa, czyli jajeczkowaniem. Dodatkowymi objawami mogą być pogorszenie nastroju i dolegliwości bólowe po współżyciu z partnerem.

Czy po owulacji bolą jajniki? ›

Ból jajnika po owulacji może pojawić się u każdej kobiety i zawsze jest to wskazanie do konsultacji z lekarzem. Nie wolno go lekceważyć, ponieważ przyczyn takich dolegliwości może być wiele i zazwyczaj potrzebna jest szersza diagnostyka.

Czy owulacja zawsze jest naprzemienna? ›

Wytwarzanie komórki jajowej naprzemiennie, raz w jednym, raz w drugim jajniku, nie jest wcale regułą. Faktem jest natomiast, iż najczęściej uwolniona zostaje jedna komórka, a proces ten podlega skomplikowanej regulacji. W każdym cyklu pobudzonych do wzrostu zostaje nawet około 20 pęcherzyków, w obydwu jajnikach.

Czy owulacja zawsze oznacza Plodnosc? ›

Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika, przemieszcza się dojajowodu, a po spotkaniu z plemnikiem może dojść do zapłodnienia. Owulacja u kobiety oznacza szczyt płodności, ale należy wiedzieć że komórka żyje jedynie od 6 do 24 godzin. Plemniki z kolei w drogach rodnych mogą przetrwać 3-5 dni.

Czy po pęknięciu pęcherzyka można zajść w ciążę? ›

Jest to tak zwany śluz płodny, który doskonale konserwuje plemniki. Pomaga im przetrwać do czasu, aż uwolni się dojrzała komórka jajowa. Dlatego, mimo że komórka jajowa po uwolnieniu się z pęcherzyka żyje nie więcej niż 24 godziny, okres płodny zaczyna się już na kilka dni przed owulacją.

Co zrobić aby pękł pęcherzyk Graffa? ›

Leczenie przetrwałego pęcherzyka Graafa zazwyczaj nie występuje. Czeka się na cykl owulacyjny, w którym do pęknięcia owego pęcherzyka dojdzie, a komórkę jajową będzie można zapłodnić. Można także wykonać zastrzyk na pęknięcie pęcherzyka, jednak nie wszyscy lekarze są zwolennikami takiego rozwiązania.

Jak długo rośnie pęcherzyk Graffa? ›

Całkowity wzrost pęcherzyka Graafa trwa ok. 2 tygodnie. Tempo jego wzrostu to 1,5 do 2,0 milimetrów na dobę. Pęcherzyk jajnikowy pęka w połowie cyklu miesiączkowego.

Czy podczas owulacji są wzdęcia? ›

Innym objawem jajeczkowania mogą być lekkie wzdęcia. Może to być spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie i podwyższeniu poziomu estrogenu.

Czy jak się jest w ciąży to ma się owulację? ›

Przyszła mama nie może począć drugiego dziecka, dlatego nie można mieć dni płodnych w ciąży. Kiedy dochodzi do zapłodnienia i implantacji zarodka, następuje zatrzymanie funkcji owulacyjnej jajników. Podwyższonym poziom progesteronu w ciąży wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyka Graffa i uwalnianie komórki jajowej.

Dlaczego w dni płodne boli brzuch? ›

Przyczyny bólu owulacyjnego

Uważa się, że ból, który może się pojawić podczas owulacji wynika z jednego z następujących czynników: Pęknięcie naczynka blisko pęcherzyka Graafa i dostanie się krwi do jamy otrzewnowej, co ją drażni i powoduje ból trzewny. Skurcze jajowodu, które przemieszczają komórkę jajową w jego głąb.

Ile dni po owulacji boli brzuch? ›

Zazwyczaj pobolewanie podbrzusza towarzyszy implantacji zarodka w mięśniówce macicy. A to oznacza, że ból brzucha po zapłodnieniu może pojawić się około pięciu lub siedmiu dni po zapłodnieniu.

Czemu bolą mnie jajniki po okresie? ›

Ból jajnika po okresie może się pojawić w przypadku wystąpienia zapalenia przydatków. Schorzenie to jest efektem zapalenia narządów miednicy mniejszej, czyli właśnie jajników i jajowodów. Zapalenie przydatków może występować w postaci ropnia jajnika, podczas którego dochodzi do gromadzenia się w jajniku ropy.

Który jajnik boli w ciąży? ›

Ból jajnika w ciąży najczęściej pojawia się po prawej lub lewej stronie podbrzusza, rzadko występuje on po obu stronach. Każdy niepokojący objaw związany z bólem podbrzusza w ciąży powinien być zgłoszony oraz zbadany przez lekarza prowadzącego.

Jak długo bolą jajniki w ciąży? ›

Jeśli ból jajników występuje w pierwszych tygodniach ciąży, jest to całkowicie normalna reakcja organizmu. Taki lekki, ciągnący lub kłujący ból jajnika w ciąży występuje w czasie podobnym do normalnie przebiegającej owulacji czy miesiączki. Kłucie jajnika w ciąży nie stanowi powodu do niepokoju.

Czy jajniki kłują w ciąży? ›

W okresie ciąży znacznie wzrasta ilość produkowanego progesteronu, co z kolei wpływa na rozciąganie się więzadeł macicy. Rozrost macicy powoduje nacisk na inne narządy wewnętrzne, co może powodować ból przypominający ból jajnika.

Jak rozpoznać ból owulacyjny? ›

Jeśli w połowie cyklu odczuwasz bolesność po którejś stronie podbrzusza, najczęściej utożsamiasz go właśnie z bólem jajników. I najprawdopodobniej się nie mylisz. Gdy do tego dojdzie jeszcze zmęczenie, osłabienie, nudności, zabarwiona krwią wydzielina z pochwy, to może być właśnie ból owulacyjny.

Ile dni po owulacji boli brzuch? ›

Zazwyczaj pobolewanie podbrzusza towarzyszy implantacji zarodka w mięśniówce macicy. A to oznacza, że ból brzucha po zapłodnieniu może pojawić się około pięciu lub siedmiu dni po zapłodnieniu.

Czy ból owulacyjny zawsze oznacza owulację? ›

Ból owulacyjny utożsamiany jest - jak sama nazwa wskazuje - z wejściem organizmu kobiety w fazę owulacji, a więc trzecią fazę cyklu miesięcznego. Jego podłoże nie jest do końca zbadane, co więcej – nie ma też powszechnej zgody odnośnie tego, czym ból owulacyjny jest i czy w ogóle występuje.

Czy ból owulacyjny może być silny? ›

Objawy bolesnej owulacji

Bolesna owulacja to ból, który w pierwszej fazie jest ostry i kłujący, następnie jego natężenie słabnie. Wówczas bolesne skurcze przekształcają się w tępy ból brzucha. Niektóre kobiety mogą cierpieć z powodu ostrej postaci bólu owulacyjnego. Wówczas dolegliwości bólowe są bardzo silne.

Czy po owulacji może boleć brzuch? ›

Ból jajnika po owulacji — czy to ciąża? Ból jajnika, który pojawia się w kilka dni po planowej owulacji, może oznaczać ciążę. Ból jajnika po owulacji w przypadku ciąży jest bardzo częstym i normalnym objawem, a wynika z faktu, że organizm kobiety zaczyna się przyzwyczajać do zmian, które w powoli w nim zachodzą.

Dlaczego po owulacji boli mnie brzuch? ›

Ból podbrzusza w tydzień po owulacji lub pozornie niezwiązany czasowo z cyklem przeważnie oznacza ciążę. Organizm kobiety już w pierwszych dniach od zapłodnienia zaczyna się zmieniać i przyzwyczajać do nowej sytuacji. Ból jajnika powiązany jest ze zmianami hormonalnymi, do których dochodzi w zapłodnionej komórce.

Ile dni po owulacji boli jajnik? ›

U niektórych kobiet może trwać nieco dłużej, jednak przemija w ciągu 2–3 dni. Ból jajnika odczuwany około dnia owulacji prawdopodobnie spowodowany jest pęknięciem pęcherzyka Graafa, z którego uwolniona zostaje komórka jajowa, lub skurczami jajowodów, które pomagają w przemieszczaniu się komórki jajowej.

Czy owulacja zawsze jest naprzemienna? ›

Wytwarzanie komórki jajowej naprzemiennie, raz w jednym, raz w drugim jajniku, nie jest wcale regułą. Faktem jest natomiast, iż najczęściej uwolniona zostaje jedna komórka, a proces ten podlega skomplikowanej regulacji. W każdym cyklu pobudzonych do wzrostu zostaje nawet około 20 pęcherzyków, w obydwu jajnikach.

Czy owulacja zawsze oznacza Plodnosc? ›

Komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika, przemieszcza się dojajowodu, a po spotkaniu z plemnikiem może dojść do zapłodnienia. Owulacja u kobiety oznacza szczyt płodności, ale należy wiedzieć że komórka żyje jedynie od 6 do 24 godzin. Plemniki z kolei w drogach rodnych mogą przetrwać 3-5 dni.

Videos

1. W poszukiwaniu utraconej owulacji. Jak przywrócić prawidłowy cykl owulacyjny?
(PłodnośćPL TV)
2. Puchnięcie, zachcianki, obniżony nastrój. Jak leczyć PMS? Mówi dr Marzena Mazurek | Koleżanki
(Koleżanki Porozmawiajmy)
3. BOLESNE MIESIĄCZKI
(Doktor Gaweł - O Zdrowiu Kobiet Bez Tabu)
4. Bóle brzucha, czyli co gdzie boli?
(Doktor Michał)
5. Progesteron a starania o ciążę
(Klinika Bocian)
6. Diagnostyka pary pod kątem niepłodności.
(PłodnośćPL TV)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Nathanial Hackett

Last Updated: 07/30/2022

Views: 5729

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nathanial Hackett

Birthday: 1997-10-09

Address: Apt. 935 264 Abshire Canyon, South Nerissachester, NM 01800

Phone: +9752624861224

Job: Forward Technology Assistant

Hobby: Listening to music, Shopping, Vacation, Baton twirling, Flower arranging, Blacksmithing, Do it yourself

Introduction: My name is Nathanial Hackett, I am a lovely, curious, smiling, lively, thoughtful, courageous, lively person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.