Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki? (2022)

Strona główna / Sadownictwo / Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki?

Owoce śliwek są bardzo lubiane. Jednak z uprawy tych drzew często rezygnujemy w obawie o ich nadmierny wzrost. Zobacz jak i kiedy przycinać śliwki aby ich wzrost nie był zbyt silny, a owocowanie obfite. Jak prawidłowo wykonać cięcie śliwy po posadzeniu aby prawidłowo uformować jej koronę? Jak zabrać się za cięcie starych śliw, które były nieco zaniedbane? Dlaczego jedne śliwy lepiej ciąć wiosną, a inne jesienią po zbiorze owoców? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o cięciu drzew śliwy.


Cięcie śliwy. Jak i kiedy przycinać śliwki aby obficie owocowały?

Cięcie śliwy po posadzeniu

Cięcie śliwy już w pierwszym roku uprawy jest niezmiernie ważne dla uzyskania właściwie uformowanej korony drzewka.

Na działkę kupujemy zazwyczaj jednoroczne drzewka śliwy, które mogą być już rozgałęzione, bądź też posiadać wyłącznie przewodnik. Pierwsze cięcie śliwy po posadzeniu wykonuje się wiosną. Jeżeli drzewko sadzone jest na wiosnę, to tniemy zaraz po posadzeniu, zaś drzewka sadzone jesienią, przycinamy po przezimowaniu. Najlepszym terminem na przycięcie młodej śliwki jest marzec.

W przypadku drzewek rozgałęzionych, przewodnik obcinamy 30 cm powyżej najwyżej położonego pędu bocznego, zaś wszystkie pędy boczne skracamy o około połowę. Jeżeli drzewko jest nierozgałęzione, a takie mogą mieć wysokość nawet 150 cm, to skracamy je do wysokości 80 cm. Dzięki temu pierwsze gałęzie, które w przyszłości utworzą koronę drzewka, nie wyrosną zbyt wysoko, co ułatwi zbiór owoców.

(Video) Przycinamy drzewa owocowe, czyli śliwka w akcji

Pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu
Właściwa pielęgnacja drzew owocowych po posadzeniu ma ogromny wpływ na ich dalszy wzrost, plonowanie i zdrowotność. Świeżo posadzonym drzewkom musimy zapewnić odpowiednie warunki do rozwoju, by ich wzrost był silny i możliwe było szybkie uformowanie korony drzewa z dużą powierzchnią owoconośną. Więcej...

W kolejnych 2 latach po posadzeniu należy uformować koronę śliwy, jednocześnie starając się jak najmniej ciąć. A to dlatego, że silne cięcia wpływają zwiększenie tempa wzrostu, w efekcie czego potem uzyskuje się zbyt wysokie drzewa. Dlatego cięcie śliwy po posadzeniu w pierwszych latach uprawy powinno się ograniczyć głównie do skracania przewodnika. Pędów bocznych nie powinno się natomiast przycinać, a jedynie przyginać je aby wyrastały poziomo (można przyginać np. klamerkami) i nie tworzyły kątów ostrych z przewodnikiem.

Sposób przycinania młodych śliwek zależy również od tego jaki kształt korony chcemy uzyskać. Jeżeli dookoła drzewa jest niewiele miejsca, warto je prowadzić na kształt stożka, z wyraźnym przewodnikiem i gałązkami coraz krótszymi ku górze. Tak ukształtowana korona nie będzie zajmować dużej powierzchni. Wówczas, jeśli któryś z pędów bocznych zbliża się grubością do przewodnika, należy go wyciąć w całości, najlepiej na czop. Cięcie na czop polega na ścięciu usuwanej gałęzi w odległości kilku centymetrów od przewodnika (w przypadku grubych gałęzi u starych śliw zostawia się odcinki długości 15-25 cm). Pozostawianie czopów chroni przewodnik przed wnikaniem chorobotwórczych patogenów.

(Video) 10 zasad prawidłowego cięcia śliw

Jeśli zaś drzewo ma miejsce aby mocno rozrastać na boki, możemy pozwolić sobie na wyprowadzenie bardziej luźnej, swobodnej korony, bez wyraźnego przewodnika. W uprawach amatorskich na działkach i w ogrodach taki sposób kształtowania koron śliw jest częściej spotykany.

Uwaga!
Pamiętajmy aby po każdym zakończonym cięciu rany powstałe na gałęziach w wyniku cięć zasmarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem środka grzybobójczego, np. Topsin M 500 SC. Jest to bardzo istotne, gdyż śliwy są drzewami dość podatnymi na wnikanie chorób drewna i kory.

Cięcie starych śliw

W przypadku starszych śliw o silnym wzroście, konieczne jest wykonanie cięcia prześwietlającego. Dla zachowania dobrze uformowanej i niezbyt gęstej korony, cięcie takie warto wykonywać co roku. Podczas prześwietlającego cięcia starych śliw wycina się gałęzie rosnące pionowo, do środka korony, krzyżujące się ze sobą i nadmiernie zagęszczające koronę śliwy, a także wszystkie uszkodzone, przemarznięte czy porażone przez choroby drzew owocowych.

No dobrze... ale jak staniemy przed taką starą, być może trochę zaniedbaną i nadmiernie rozrośniętą śliwą, to od czego zacząć? W pierwszej kolejności postarajmy się obniżyć wysokość korony i wyciąć 2-3 najstarsze gałęzie z jej środka. Gdy już nieco rozrzedzimy koronę, będzie łatwiej dostrzec silne, pionowo rosnące pędy. Wycinając ich część, zahamujemy intensywny wzrost całego drzewa, a także poprawimy doświetlenie korony i zawiązywanie pąków kwiatowych.


Cięcie drzew śliwy

(Video) CIĘCIE ŚLIWY - cz. 5 - cięcie letnie

Kiedy przycinać śliwy?

Termin przycinania śliwy zależy od pory jej owocowania. Starsze, owocujące już śliwy można przycinać w 2 terminach:

  1. Podstawowym terminem cięcia śliw jest przedwiośnie (od końca lutego do końca marca). W tym terminie przycina się wszystkie śliwy, których owoce dojrzewają średnio późno oraz późno, czyli od września do października. Są to takie odmiany jak: Amers, Anna Spath, Elena, Empress, President, Presenta, Węgierka zwykła, Valor.
  2. Kolejnym terminem jest przycinanie śliw po zbiorach. Śliwy, których owoce dojrzewają wcześnie i średnio wcześnie, czyli od lipca do sierpnia, przycina się od razu po zbiorze owoców, jednak nie później niż do połowy września aby rany po cięciu zdążyły się zabliźnić przed pierwszymi przymrozkami. W tym terminie przycina się takie odmiany śliw jak: Brzoskwiniowa, Cacanska Najbolia, Herman, Kalipso, Katinka, Opal, Renkloda Ulena, Ruth Gerstetter, Węgierka wczesna, Węgierka Wangenheima.

Wybierając termin przycięcia śliwy, warto wziać pod uwagę także siłę wzrostu posiadanej odmiany lub podkładki na jakiej drzewko jest zaszczepione. Ogólna zasada mówi, że cięcie śliw po zbiorach owoców wpływa na ograniczenie wigoru drzewa i zmniejszenie tempa wzrostu, zaś przycinanie śliw na przedwiośniu sprzyja zwiększaniu tempa wzrostu. Jeżeli zatem posiadamy np. śliwkę zaszczepioną na silnie rosnącej ałyczy, a nie chcemy aby drzewo rosło zbyt duże, lepiej przycinać je po zbiorach. Takie ograniczenie wigotu drzewa będzie sprzyjać obfitemu owocowaniu, bo drzewo zamiast się rozrastać, skoncentruje swoje siły na wytworzeniu owoców.

Cięcie śliw latem

Powyżej opisaliśmy cięcie prześwietlające śliwy. Poza tym cięciem dodatkowo w okresie poprzedzającym dojrzewanie owoców, a więc latem (od końca czerwca do połowy lipca), wykonuje się letnie cięcie śliwy, którego zadaniem jest ograniczenie wzrostu pionowo wyrastających pędów na przygiętych gałęziach. Pędy takie można wyłamywać palcami bądź wycinać sekatorem na wysokości 12-15 cm. Zabieg ten można porównać do letniego usuwania tzw. "wilków" na jabłoniach.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

(Video) Jak przyciąć dużą śliwkę?

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Przeczytaj również:

Letnie cięcie drzew owocowych - jabłoni, gruszy, śliwy
Letnie cięcie drzew owocowych jest bardzo ważnym zabiegiem u drzew, u których po cięciu zimowo-wiosennym wyrosło dużo silnych, pionowych pędów, zwanych "wilkami". Szczególnie ważne jest letnie cięcie jabłoni ale zabieg ten wykonuje się też u gruszy i śliw. Zobacz jaki jest najlepszy termin letniego cięcia drzew owocowych oraz które gałązki należy wyciąć. Więcej...

Śliwka węgierka - odmiany, uprawa, choroby
Coraz ciekawsze odmiany śliwki węgierki i łatwość jej uprawy sprawiają, że chętnie sadzimy ją w naszych ogrodach. Dowiedz się jak wygląda uprawa śliwki węgierki, poznaj atakujące ją choroby i metody walki z nimi. Wybierz z nami najlepsze odmiany śliwki węgierki do Twojego ogrodu! Więcej...

Szarka śliwy - objawy, zwalczanie, odmiany śliw odporne na szarkę
Szarka to groźna choroba śliw wywoływana przez wirusa Plum pox virus. Typowymi objawami porażenia tym wirusem są żółte, nieregularne plamy i smugi na liściach, a także ospowate plamy na owocach. Zobacz dokładny opis jakie są objawy szarki i zobacz zdjęcia. Dowiedz się jak rozpoznać tę chorobę śliw, poznaj metody na zwalczanie szarki oraz wybierz do swojego ogrodu najlepsze odmiany śliw odporne na szarkę. Więcej...

(Video) Jak ciąć śliwę. Jak ścinać śliwkę. CIĘCIE ŚLIWEK. Cięcie drzew owocowych. | www.Kasia.in

Opracowano na podstawie: A. Mika, Przycinanie drzewek po posadzeniu, Sad Nowoczesny 7/2009; A. Mika, Korzyści z letniego cięcia, Działkowiec, nr 7/2004, s. 30-31; Z. Gruca, Co z tą śliwą?, Działkowiec, nr 7/2012, s. 47. Fot. depositphotos.com

Videos

1. CIĘCIE ŚLIWY - cz. 1 - zasady ogólne
(DZIAŁKOWIEC TV)
2. Ciecie Śliwki - młode drzewko
(Esadowy)
3. Jak przyciąć śliwkę? #zielonepogotowie
(Zielone Pogotowie)
4. Jak przyciąć śliwę Renklodę Ulenę?
(Zielone Pogotowie)
5. Jak ciąć średniej wielkości śliwkę?
(Zielone Pogotowie)
6. Podstawy cięcia drzew owocowych - śliwka
(Zielone Pogotowie)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Fr. Dewey Fisher

Last Updated: 09/05/2022

Views: 6188

Rating: 4.1 / 5 (42 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fr. Dewey Fisher

Birthday: 1993-03-26

Address: 917 Hyun Views, Rogahnmouth, KY 91013-8827

Phone: +5938540192553

Job: Administration Developer

Hobby: Embroidery, Horseback riding, Juggling, Urban exploration, Skiing, Cycling, Handball

Introduction: My name is Fr. Dewey Fisher, I am a powerful, open, faithful, combative, spotless, faithful, fair person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.