Cytologia - kiedy robić? Co oznaczają wyniki badania cytologicznego? (2022)

mgr Monika Zalewska-Biełło dziennikarka, socjolożka, redaktorka babyboom.pl

Cytologia - kiedy robić? Co oznaczają wyniki badania cytologicznego? (2)

Cytologia to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wczesnych zmian, co pozwala na skuteczne leczenie. Jak wygląda badanie i kiedy je wykonywać? Co oznaczają wyniki cytologii? Jak się do niej przygotować?

Co to jest badanie cytologia?

Cytologia to badanie profilaktyczne i przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Sprawdza ono obecność komórek przedrakowych lub rakowych w obrębie tarczy i kanału szyjki macicy. Jest zaliczane do badań mikroskopowych. Polega na ocenie rozmazu pobranego za pomocą szczoteczki podczas badania ginekologicznego.

Dlaczego cytologia jest ważna? Regularnie wykonywane badania, ponieważ są bardzo dokładne, zmniejszają częstość występowania raka szyjki macicy i śmiertelność o 80 procent. Dają możliwość wykrycia stanów przednowotworowych oraz nowotworowych we wczesnej fazie bezobjawowej. Można powiedzieć, że to proste, krótkie i bezbolesne badanie może uratować życie.

Rak szyjki macicy (łac. carcinoma cervitis) to nowotwór komórek nabłonkowych szyjki macicy. Choć charakteryzuje się wysokim stopniem złośliwości, jego wczesne wykrycie daje duże szanse na wyleczenie.

Badanie cytologiczne wykonywane jest nie tylko w profilaktyce raka. Jej wyniki określają różne zmiany zachodzące w szyjce macicy, nie tylko nowotworowe, ale i nadżerki czy stany zapalne.

(Video) Nieprawidłowy wynik cytologii - co robić?

Badanie wykorzystuje się także w celu kontroli leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy, oceny skuteczności leków hormonalnych, oceny stanu nabłonka pochwy, a także określenia terminu owulacji i czasu trwania II fazy cyklu.

Badanie cytologiczne służy również wykryciu zmian, które wynikają z zakażenia HPV, ale w celu potwierdzenia bądź wykluczenia zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV należy wykonać inne badanie: test PCR lub test HPV DNA.

Czy cytologia wykrywa choroby weneryczne? Niestety nie. Choroby przenoszone drogą płciową wykrywa się testami serologicznymi (z krwi) lub badaniami bakteriologicznymi (z wymazów).

Kiedy pierwsza cytologia?

Badaniu cytologicznemu powinna się poddać każda kobieta po rozpoczęciu współżycia (lub nie później niż po ukończeniu 25. roku życia).

Cytologia u dziewicy

Badanie cytologiczne wykonuje się zwykle u kobiet, które już rozpoczęły współżycie, ale w niektórych przypadkach można je również przeprowadzić u kobiet, które nie odbyły pierwszego stosunku seksualnego. To możliwe, ponieważ błona dziewicza ma kształt półksiężyca. Dzięki temu nie jest przeszkodą do wykonania cytologii. Wystarczy, że lekarz wykorzysta cieńszy wziernik.

Ważne jest, by pamiętać, że kobieta powinna pójść na pierwszą wizytę do ginekologa najpóźniej w wieku 21 lat, chyba że wcześniej zaczęła współżycie lub pojawiły się infekcje bądź zakażenia.

Cytologia w ciąży

Rekomenduje się przeprowadzanie badania cytologicznego u każdej ciężarnej na pierwszej wizycie ciążowej, o ile od poprzedniego badania upłynęło 6 miesięcy. Z wykonaniem cytologii po porodzie należy odczekać 12 tygodni.

reklama

Gdzie wykonać cytologię? Cena badania

Istnieją dwa rodzaje badania cytologicznego:

 • cytologia konwencjonalna – pobrany materiał przenoszony jest na szkiełko mikroskopowe i utrwalany 96% roztworem etanolu,
 • LBC (Liquid-based cytology), czyli cytologia na podłożu płynnym (cytologia płynna, jednowarstwowa, cienkowarstwowa).

Badanie cytologiczne można wykonać w gabinecie ginekologicznym, zarówno współpracującym z NFZ, jak i prywatnym. Cena klasycznej cytologii wynosi około 40 zł. Cytologia LBC jest droższa (kosztuje nawet 100 zł).

Pacjentki w wieku 25-59 lat mają też możliwość wykonania bezpłatnej cytologii w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy, która finansowana jest raz na 3 lata.

Jak przygotować się do cytologii?

Choć badania nie da się zrobić jedynie podczas miesiączki, cytologię najlepiej wykonać pomiędzy 10 a 14 dniem cyklu 4. Jak się do niego przygotować? Ważne jest, by na 2 dni przed cytologią:

(Video) "Kiedy wynik cytologii powinien niepokoić i jak go interpretować?"

 • nie stosować leków dopochwowych,
 • nie wykonywać irygacji,
 • nie zażywać długich kąpieli,
 • nie współżyć,
 • unikać stosowania tamponów,
 • nie stosować dezodorantów i kremów w okolicach intymnych.

Jeżeli występują objawy, które mogą świadczyć o stanie zapalnym i infekcji (świąd, pieczenie, ból, upławy), należy najpierw wyleczyć infekcję.

Jak wygląda badanie cytologiczne?

Cytologia jest pobierana w gabinecie ginekologicznym i polega na pobraniu wymazu z nabłonka szyjki macicy.

Podczas badania pacjentka siedzi na fotelu ginekologicznym w odpowiedniej pozycji z uniesionymi nogami. Lekarz umieszcza w pochwie wziernik, który utrzymuje otwarte ściany pochwy i zapewnia dostęp do szyjki macicy.

Wkłada również szczoteczkę ginekologiczną o elastycznych włóknach i lekko ją obraca. W ten sposób pobiera z okolicy ujścia zewnętrznego szyjki macicy nabłonek wielowarstwowy płaski, z wnętrza kanału szyjki nabłonek gruczołowy. Następnie materiał rozmazuje na szkiełku mikroskopowym i wysyła do laboratorium, gdzie komórki ocenia cytolog lub histopatolog.

Cytologia cienkowarstwowa od klasycznej różni się tym, że wydzieliny nie rozmazuje się na szkiełku, a umieszcza szczoteczkę w pojemniku z płynem konserwującym. Komórki są oddzielane dopiero w laboratorium.

Badanie jest bezbolesne, choć niektóre kobiety mogą odczuwać nieznaczny dyskomfort. Po pobraniu materiału może wystąpić krótkotrwałe plamienie.

reklama

Jak często wykonywać cytologię?

Według zalecenia dotyczącego masowych badań przesiewowych, czyli tzw. skriningu raka szyjki macicy, kobiety po 25. roku życia powinny wykonywać badanie cytologiczne przynajmniej raz na 3 lata. To wystarczy, bo wykryte w badaniu zmiany były na tyle niewielkie, że można je całkowicie wyleczyć (rak szyjki macicy rozwija się latami).

Dobrym pomysłem jest robienie cytologii wraz z badaniem piersi regularnie, najlepiej raz do roku.

Badanie cytologiczne obowiązkowo powinno się wykonywać co roku w przypadku:

 • wysokiego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy, przedrakowego stanu szyjki macicy,
 • nosicielstwa wirusa HIV,
 • nosicielstwa wirusa HPV. Głównymi przyczynami raka szyjki macicy są HPV typu 16 i 18,
 • osłabienia układu odpornościowego, np. po chemioterapii, przeszczepie lub w wyniku zażywania sterydów,
 • dysplazji, nadżerki,
 • narażenia na dietylostilbestrol w okresie życia płodowego,
 • dużej aktywności seksualnej z różnymi partnerami (większe ryzyko zakażenia wirusem HPV. Wirus brodawczaka ludzkiego znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy).

- Większość przypadków raka szyjki macicy wynika z zakażenia wirusem HPV przenoszonym drogą płciową. Jednak nie wszystkie nowotwory szyjki macicy pochodzą z infekcji wirusowych. Z tego powodu zaleca się, aby wszystkie kobiety rozpoczęły badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy wymazem cytologicznym co 3 lata, począwszy od 21 roku życia w przypadku dziewczyn, które nie rozpoczęły współżycia. [1]

Wynik cytologii

Istnieją dwa możliwe wyniki z cytologii: normalne (prawidłowe) lub nieprawidłowe. Co oznaczają wyniki badania cytologicznego?

Prawidłowy wynik cytologii

Gdy wynik badania jest prawidłowy, cytologię należy wykonać ponownie dopiero za rok. Jeśli wyniki są prawidłowe, oznacza to, że nie zidentyfikowano żadnych nieprawidłowych komórek. Normalne wyniki są czasami określane jako ujemne.

Nieprawidłowy wynik cytologii

„Zła cytologia” nie oznacza raka. Mówi po prostu, że na szyjce macicy znajdują się nieprawidłowe komórki, z obecnością których może wiązać się podwyższone ryzyko. Informuje, że trzeba przyjrzeć się im bliżej.

Choć zazwyczaj nieprawidłowy wynik jest rezultatem innego procesu chorobowego toczącego się w obrębie szyjki macicy (infekcji czy nadżerki), nie wolno go lekceważyć. Niektóre komórki patologiczne mogą przekształcić się w komórki nowotworowe.

Kiedy wynik badania nie jest jednoznaczny lub nieprawidłowy, lekarz może zalecić zwiększenie częstotliwości badań cytologicznych lub dokładniejsze obejrzenie tkanki szyjki macicy.

Kiedy dzwonią z wynikiem cytologii?

W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii lekarz jak najszybciej informuje o nim pacjentkę, by móc szybko rozpocząć terapię. W przypadku wyniku prawidłowego, kobieta najczęściej odbiera wynik przy kolejnej wizycie. Ginekolog przeważnie nie dzwoni, chyba że zostało ustalone inaczej.

(Video) ✅ Wyniki cytologii - jak je rozszyfrować

Wyniki cytologii według Papanicolaou

Do niedawna wynik cytologii opierał się na pięciostopniowej skali według klasyfikacji Papanicolau.

Wyniki badania cytologicznego według Papanicolaou przedstawiają się następująco:

• I grupa cytologii – prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego,

• II grupa cytologii – w rozmazie stwierdza się komórki zapalne, brak jest jednak komórek nieprawidłowych (przedrakowych). To wynik uznawany za prawidłowy,

• III grupa cytologii – w rozmazie obecne są nieprawidłowe komórki dysplastyczne, które mogą się przekształcić w komórki nowotworowe. Stopień dysplazji określa się jako mały, średni lub duży,

• IV grupa cytologii – w rozmazie obecne są komórki atypowe, wskazujące na raka przedinwazyjnego, to jest takiego, którego komórki występują wyłącznie w nabłonku,

• V grupa cytologii – wynik wskazuje na zmiany złośliwe.

reklama

(Video) Jak czesto robic cytologię?

Wyniki cytologii - klasyfikacja Bethesda

Opisywanie wyniku cytologii według systemu Papanicolaou to przeszłość. Od 2001 roku stosuje się bardziej precyzyjny system Bethesda (TBS, ang. The Bethesda System). To metoda opisowa pozwalająca określić:

 • czy próbka (rozmaz) zawiera odpowiedni materiał do oceny. Świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy,
 • czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie,
 • rodzaj infekcji,
 • obecność nieprawidłowych komórek,
 • określić nieprawidłowości: rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów.

The Bethesda System do opisu wykorzystuje litery i cyfry. Na przykład litera A oznacza jakość rozmazu:

 • AI oznacza, że rozmaz nadaje się do oceny,
 • AII, że rozmaz jest nieczytelny, ale jego ocena jest możliwa,
 • AIII - nie da się ocenić wymazu.

Litera B to ogólna charakterystyka rozmazu, która stwierdza czy obraz cytologiczny jest prawidłowy (BI) czy nie (BII). Oznacza to, że najlepsza cytologia to AI, BI. Kolejne litery to uwagi dotyczące wymazu lub stwierdzanych nieprawidłowości

Jeżeli nie stwierdzono obecności zmian przednowotworowych lub nowotworowych, pacjentka otrzymuje informację o braku zmian cytoonkologicznych (NILM).

W komentarzu badania pojawiają się także skróty od anglojęzycznych nazw stanów nieprawidłowych. Jeśli obraz cytoonkologiczny jest nieprawidłowy, zazwyczaj opisywany jest skrótami: ASC-US (atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu), a także ASC-H, LSIL, HSIL, CIS itp.

Zgodnie z klasyfikacją cytologiczną wg systemu Bethesda nieprawidłowości komórek nabłonka płaskiego odpowiadające stanom przedrakowym zostały podzielone na:

 • Atypowe komórki płaskonabłonkowe ASC,

* o nieokreślonym znaczeniu – ASC-US,

* nie można wykluczyć HSIL – ASC-H,

 • Zmiany śródnabłonkowe małego stopnia LSIL,
 • Zmiany śródnabłonkowe dużego stopnia HSIL.

Zgodnie z klasyfikacją i definicją WHO wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy to zmiany ograniczone do nabłonka, z których potencjalnie może rozwinąć się płaskonabłonkowy rak inwazyjny. Zmiany te, dawniej określane terminami dysplazja i rak przedinwazyjny, dzisiaj bardziej szczegółowo opisuje się akronimami CIN i SIL (18, 19).

 • CIN1 (dysplazja małego stopnia),
 • CIN2 (dysplazja średniego stopnia),
 • CIN3 (dysplazja dużego stopnia).

Warto pamiętać, by wyników cytologii nie interpretować samodzielnie. Powinien zapoznać się z nimi lekarz.

Nieprawidłowy wynik cytologii - i co dalej?

Gdy wynik badania cytologicznego jest nieprawidłowy, wdraża się bardziej zaawansowane procedury diagnostyczne. Pacjentkę poddaje się biopsji, to jest pobraniu wycinka wielkości główki szpilki do badania pod mikroskopem lub kolposkopii, która polega na obejrzeniu szyjki macicy w powiększeniu, po wcześniejszym zabarwieniu jej specjalnymi barwnikami, które eksponują nieprawidłowości.

W sytuacji, gdy wyniki cytologii wskazują na zmiany nowotworowe, specjalista opracowuje plan leczenia. W stadium 0 najczęściej jest to chirurgia laserowa, kriochirurgia, usunięcie za pomocą pętli diatermicznej lub elektrycznej, a także chirurgia konizacyjnej. Wiele zależy od wieku i planów prokreacyjnych kobiety. Jeżeli rak jest w zaawansowanym stadium, podejmuje się bardziej radykalne działania.

Jak widać regularne wykonywanie cytologii jest ważne, ponieważ umożliwia wykrycie groźnych zmian na tyle wcześnie, że możliwe jest ich skuteczne leczenie.

FAQs

Kiedy dzwonią z wynikiem cytologii? ›

W przypadku nieprawidłowego wyniku cytologii, lekarz jak najszybciej informuje o nim kobietę, by rozpocząć dalsze leczenie. W przypadku wyniku prawidłowego, ginekolog przeważnie nie dzwoni do pacjentki, a kobieta wynik odbiera przy kolejnej wizycie.

Co jaki czas powinno się robić cytologię? ›

Cytologia powinna być robiona raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata.

Jak odczytać wynik badania cytologicznego? ›

I-szy stopień zmian oznacza prawidłowe komórki nabłonkowe, wykrycie pojedynczych leukocytów; II-gi stopień zmian oznacza wykrycie niewielkiej ilości bakterii i leukocytów w wymazie, III-ci stopień dzieli się na A (duża ilość leukocytów) i B (obecność komórek dysplastycznych, czyli nieprawidłowych).

Kiedy wynik cytologii jest nieprawidłowy? ›

W przypadku wyników nieprawidłowych w opisie oznaczone mogą być komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji, jednak bez nieprawidłowych komórek, z których może powstać nowotwór (AGUS/ASCUS). W wymazie mogą się jednak pojawić też komórki, z których może powstać rak.

Dlaczego na wynik cytologii czekamy 2 tygodnie? ›

Ile się czeka na wynik cytologii? Wyniki badania dostaniesz po około 2-3 tygodniach od pobrania wymazu. Ma to związek z procedurą laboratoryjną dotyczącą wykonania rozmazu oraz mikroskopowej oceny pobranego materiału.

Czy po cytologii można się kochać? ›

Ponadto, cytologię najlepiej pobierać najwcześniej 2 dni po miesiączce oraz na 2 dni przed menstruacją, nie używać globulek dopochwowych, nie robić irygacji w dniu badania. Współżycie po badaniu cytologicznym nie jest zabronione.

Czy Cytologia raz na 3 lata wystarczy? ›

Badanie cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy wystarczy wykonywać raz na trzy lata, częstsze badania to „strata pieniędzy” – przekonują specjaliści na łamach „International Journal of Cancer”.

Czy 3 grupa cytologii to rak? ›

Badanie cytologiczne zalecane jest jako profilaktyka raka szyjki macicy i powinno być wykonywane u kobiet co roku. Grupa III oznacza, że w rozmazie stwierdzono nieprawidłowe komórki tzw. dysplastyczne, które nie mają jeszcze cech złośliwości, ale mogą poprzedzać wystąpienie nowotworu. Jest to zatem wynik nieprawidłowy.

Co oznacza stan zapalny w wyniku cytologii? ›

Badanie cytologiczne wykonywane jest w celu wykrycia stanu przedrakowego i raka szyjki macicy. II grupa cytologiczna nie ma nic wspólnego ani z jednym ani z drugim. Stan zapalny dotyczy komórek nabłonka i nie wymaga leczenia, o ile nie ma objawów klinicznych zapalenia.

Co oznaczaja stopnie cytologii? ›

Dawniej wyniki badania cytologicznego przedstawiano w prosty sposób według skali Papanicolau, oznaczając wynik w skali od I do V, gdzie I i II oznaczały wynik prawidłowy, III – stan zapalny lub początkowe zmiany nowotworowe, a IV i V – obecność komórek nowotworowych.

Co oznaczają komórki zapalne w cytologii? ›

Oznacza, że w wymazie znajdują się komórki zmienione czyli dysplastyczne, które jeszcze nie są komórkami nowotworowymi, ale mogą się w nie przekształcić. Zmiany dysplastyczne dość często są spowodowane silnym stanem zapalnym i podjęcie odpowiedniego leczenia może te zmiany cofnąć.

Czy w cytologii wyjdzie torbiel? ›

Cytologię wykonuje się także celem wykrycia zmian takich jak nadżerka szyjki macicy czy ogólnej diagnostyki stanu nabłonka pochwy, w tym po rozpoznaniu u pacjentki występowania torbieli Nabotha. W przypadku kobiet zażywających środki hormonalne badanie cytologiczne może być pomocne w ocenie ich efektywności.

Czy cytologia wykrywa infekcje? ›

Cytologia jest badaniem, które wykrywa nieprawidłowe lub potencjalnie nieprawidłowe komórki pochwy i szyjki macicy. Badanie może wykryć również bakteryjne, grzybicze i wirusowe zakażenia macicy.

Czy cytologia pokaze chlamydię? ›

Wyróżnić można takie badania jak: badania cytologiczne – to pierwszy w historii sposób na wykrywanie zakażeń chlamydią trachomatis.

W którym dniu cyklu najlepiej zrobić cytologię? ›

Cytologia kiedy wykonać badanie

Badanie cytologiczne można wykonać najwcześniej 2 dni po zakończeniu miesiączki i najpóźniej 4 dni przed rozpoczęciem kolejnego krwawienia miesięcznego - najlepiej w pierwszej połowie cyklu. Cytologia nie powinna być wykonywana przed czwartym dniem cyklu..

Jak objawia się rak szyjki macicy? ›

Wśród nich wymienia się m.in.: krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu, krwawienia po stosunku i kontaktowe, krwawienia międzymiesiączkowe, dłuższe i bardziej obfite niż zwykle krwawienia miesiączkowe, krwawienie po menopauzie, bóle podbrzusza i okolicy krzyżowo-lędźwiowej.

Jakie są objawy raka szyjki macicy? ›

Objawy raka szyjki macicy:
 • krwawienie pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi,
 • nietypowe krwawienie z pochwy,
 • krwawienie po stosunku lub badaniu ginekologicznym,
 • krwawienie po menopauzie,
 • dłuższe i bardziej obfite niż zazwyczaj krwawienia miesięczne,
 • obfite upławy,
 • ból podczas stosunku,
 • ból w podbrzuszu.

Co oznacza długie oczekiwanie na wynik cytologii? ›

Może być to związane z niewystarczającą ilością pobranych komórek lub niewyraźnym ich obrazem. Wyniki przesyłane są do lekarza wykonującego badanie, a następnie przekazywane pacjentce. Czas oczekiwania na wyniki cytologii waha się od 6 do nawet 8 tygodni od wykonania badania.

Czy można się masturbowac przed cytologia? ›

Na dobę przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Czy w czasie infekcji intymnej może być wykonana cytologia? Stan zapalny powinien być wyleczony i dopiero wtedy można wykonać cytologię.

Czy ginekolog widzi że współżyłam? ›

Nie ma obiektywnych wskaźników, na podstawie których w badaniu ginekologicznym lekarz może zobaczyć, że badana osoba współżyła. Stosunek płciowy nie pozostawia trwałych śladów w narządach rodnych kobiety. Ewentualną możliwością jest wykrycie nasienia w drogach rodnych kobiety po wykonaniu wymazu.

Czy należy się myć przed cytologią? ›

Przed badaniem należy dokładnie umyć krocze żelem do higieny intymnej o odczynie kwaśnym, gdyż jest to naturalny odczyn narządów płciowych kobiety (mydła mają odczyn zasadowy i niszczą naturalną florę okolic intymnych kobiety).

Jaka jest najlepsza cytologia? ›

Patolodzy wskazują jednak, że lepszą metodą jest cytologia na podłożu płynnym nazywana także cytologią płynną. Wymaz powinien być pobrany podczas wizyty ginekologicznej przed badaniem ginekologicznym i przed wykonaniem przezpochwowego badania USG.

Czego nie można robić przed cytologia? ›

Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych. 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.

Czy 4 grupa cytologii jest groźna? ›

Cytologia grupa 4 (IV grupa): u kobiet, które otrzymują taki wynik można stwierdzić obecność komórek atypowych. Może to świadczyć o stadium przedrakowym, czyli o występowaniu nowotworu, ale na razie tylko w nabłonku.

Czy 5 grupa cytologii jest groźna? ›

Grupa IV – to ugrupowanie w skali Papanicolaou wskazuje na dysplazję dużego stopnia, konieczne jest poszerzenie diagnostyki, głównie poprzez wykonanie badania histopatologicznego szyjki macicy; Grupa V – opis sugeruje nowotwór inwazyjny i konieczne jest zastosowanie leczenia dokładnie takiego samego jak przy grupie IV.

Po czym poznać stan zapalny macicy? ›

Zapalenie szyjki macicy - diagnostyka

W przypadku podejrzenia zapalenia szyjki macicy wykonuje się podstawowe badanie ginekologiczne. Wówczas szyjka macicy jest obrzęknięta, tkliwa i łatwo krwawi. Ponadto pobiera się wydzielinę z szyjki macicy na posiew, by zidentyfikować patogeny, które odpowiadają za stan zapalny.

Jak objawia się stan zapalny macicy? ›

Objawami zapalenia błony śluzowej macicy są bóle w dole brzucha, gorączka oraz ból podczas stosunku czy badania ginekologicznego.

Czy rak jajnika wyjdzie na cytologii? ›

Jak informuje „Nature Communications”, podczas badania cytologicznego pobierane są komórki z okolicy szyjki macicy. Zmiany w nich mogą przede wszystkim świadczyć o wczesnym rozwoju groźnego raka. Przy okazji wykryte zmiany w komórkach mogą wskazywać również na nowotwory kobiece, takie jak rak jajnika oraz piersi.

Co oznacza 1 grupa w cytologii? ›

1. grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Gdy dostaniesz taki wynik, następną cytologię wykonaj za 2-3 lata.

Czy Chlamydia sama minie? ›

Uważa się, że bakteria całkowicie eliminuje się z organizmu po 6 tygodniach od zakończenia leczenia. Jedyne podobieństwo z grypą polega na tym, że oba zakażenia nie dają trwałej odporności i zarazić się można za każdym razem przez kontakt z osobą chorą.

Jakie są objawy chlamydii? ›

Najczęstszymi objawami zakażenia chlamydiozą w przypadku kobiet są:
 • dolegliwości bólowe lub dyskomfort w podbrzuszu,
 • zmiana barwy lub zapachu lub ilości wydzieliny z pochwy,
 • krwawienia po stosunku płciowym,
 • krwawienia między miesiączkami,
 • pieczenie i dyskomfort przy oddawaniu moczu.
Oct 8, 2019

Co zabija chlamydię? ›

Na szczęście walka z chlamydią jest prosta: zabijają ją antybiotyki. Z reguły stosuje się doksycyklinę lub azytromycynę, choć twój lekarz może przepisać inny antybiotyk. Kuracja trwa tydzień lub dwa – w zależności od rodzaju antybiotyku i uporczywości infekcji.

Czy przychodnia informuje o złym wyniku cytologii? ›

Na ogół informuje się pacjentów o złym wyniku badania, ale nie ma takiego obowiązku, za wyjątkiem niektórych chorób zakaźnych stwarzających zagrożenie dla innych osób. Pacjent sam powinien zatroszczyć się i odebrać wynik przeprowadzonych badań.

O czym świadczy stan zapalny w cytologii? ›

Badanie cytologiczne wykonywane jest w celu wykrycia stanu przedrakowego i raka szyjki macicy. II grupa cytologiczna nie ma nic wspólnego ani z jednym ani z drugim. Stan zapalny dotyczy komórek nabłonka i nie wymaga leczenia, o ile nie ma objawów klinicznych zapalenia.

Czy 3 grupa cytologii to rak? ›

Badanie cytologiczne zalecane jest jako profilaktyka raka szyjki macicy i powinno być wykonywane u kobiet co roku. Grupa III oznacza, że w rozmazie stwierdzono nieprawidłowe komórki tzw. dysplastyczne, które nie mają jeszcze cech złośliwości, ale mogą poprzedzać wystąpienie nowotworu. Jest to zatem wynik nieprawidłowy.

Jakie są objawy raka szyjki macicy? ›

Objawy raka szyjki macicy:
 • krwawienie pomiędzy regularnymi krwawieniami miesięcznymi,
 • nietypowe krwawienie z pochwy,
 • krwawienie po stosunku lub badaniu ginekologicznym,
 • krwawienie po menopauzie,
 • dłuższe i bardziej obfite niż zazwyczaj krwawienia miesięczne,
 • obfite upławy,
 • ból podczas stosunku,
 • ból w podbrzuszu.

Czy lekarz może podać wyniki badań przez telefon? ›

Odpowiedź: Brak jest jednoznacznych przepisów zakazujących przekazywania wyników badań za pośrednictwem telefonu czy też faksu.

Co to znaczy cytologia w granicach normy? ›

Wynik prawidłowy: obraz cytologiczny w granicach normy i/lub nie stwierdza się zmian śródnabłonkowych ani procesu złośliwego (czyli raka). ASC-US: atypowe (czyli nieprawidłowe) komórki płaskonabłonkowe o nieokreślonym znaczeniu.

Kiedy dzwonią z laboratorium? ›

Pacjenci powinni być niezwłocznie informowani o złych wynikach badań - przekonuje Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska. Obecnie, jak podkreśla w wystąpieniu do resortu zdrowia, nie ma takiego obowiązku, nawet jeśli konieczne jest podjęcie niezwłocznego leczenia.

Videos

1. Czy tylko lekarz ginekolog może wykonać badanie cytologiczne? - rozmowa Gabrieli Oberbek
(Zdrowie w Tobie)
2. Nowy standard cytologii - cytologia płynna + testy na HPV (wirus brodawczaka Ludzkiego)
(laber.clinic)
3. Cytologia płynna LBC - dokładniejsza metoda badania
(Centrum Medyczne POLMED)
4. Odcinek 3. Wynik histopatologiczny i klasyfikacja TNM
(OnkoFitka Lidka)
5. Wirus HPV: wszystko, co musisz wiedzieć (live z dr Jakubem Staniczkiem)
(Dimedic Przychodnia)
6. Czy cytologia boli? Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować
(Położna Radzi)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Nathanael Baumbach

Last Updated: 06/26/2022

Views: 6092

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nathanael Baumbach

Birthday: 1998-12-02

Address: Apt. 829 751 Glover View, West Orlando, IN 22436

Phone: +901025288581

Job: Internal IT Coordinator

Hobby: Gunsmithing, Motor sports, Flying, Skiing, Hooping, Lego building, Ice skating

Introduction: My name is Nathanael Baumbach, I am a fantastic, nice, victorious, brave, healthy, cute, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.