Czy jesteś w ciąży? Wczesne objawy, jak rozpoznać ciążę, testy | OnlineZdrowie.pl (2022)

Miesiączka się spóźnia? Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, ale nie jesteś pewna? Sprawdź, jakie są pierwsze objawy (wczesne) ciąży, kiedy wykonać test, jak odczytywać jego wynik (np. gdy kreska jest słabo widoczna) i kiedy iść do lekarza na badanie oraz jak liczyć wiek ciąży.

Spóźnia Ci się okres? To może być pierwszy wyraźny objaw ciąży

Może okres spóźnia Ci się jeden dzień, a może... trzy tygodnie. A może jeszcze się go nie spodziewasz, ale już wiesz, że coś wisi w powietrzu. Niezależnie od okoliczności – o tego, czy planowałaś ciążę, czy nie – najważniejsze dla Ciebie powinno być obecnie upewnienie się co do stanu rzeczy, czyli czy jesteś w ciąży.

Jednym z najwcześniejszych i najpopularniejszych objawów jest brak okresu. Jeżeli tak się stało i wiesz, że mogło dojść do zapłodnienia jajeczka, bardzo prawdopodobne, że jesteś w ciąży. W tej sytuacji powinnaś zrobić test ciążowy, który jest ogólnodostępny we wszystkich aptekach.

Wczesne objawy ciąży

Niektóre kobiety przeczuwają ciążę jeszcze zanim nadejdzie termin ich miesiączki. Organizm może dawać wiele wskazówek świadczących o tym, że doszło do zapłodnienia. Chociaż wiele kobiet w ogóle nie dostrzega wczesnych oznak ciąży w pierwszych tygodniach, niektóre otrzymują wiele podpowiedzi wskazujących na to, że w macicy rozwija się dziecko. Jeśli odczuwasz którykolwiek z poniżej opisanych objawów ciąży, powinnaś czym prędzej udać się do apteki po testy ciążowe! Oto kilka z objawów, które mogą świadczyć, że jesteś na wczesnym etapie ciąży:

1. Tkliwe lub obrzmiałe piersi i brodawki

Przypominasz sobie ten ból, który pojawia się w piersiach przed okresem? To naprawdę nic w porównaniu do bólu, jaki możesz odczuwać, gdy dojdzie do zapłodnienia. Jeśli Twoje piersi staja się bardzo tkliwe, pełne, obrzmiałe, a także wrażliwe na wszelki dotyk, ciepłe i niemal ciągle Cię bolą, masz poważny dowód na to, że jesteś w ciąży, ponieważ to jeden z pierwszych objawów, które odczuwa większość kobiet. Tkliwość nierzadko pojawia się już kilka dni po poczęciu, chociaż zdarza się też, że występuje dopiero po paru tygodniach. W miarę rozwoju ciąży, ból piersi staje się coraz bardziej wyraźny.

(Video) Wczesne objawy ciąży

2. Piersi mają ściemnioną otoczkę

Gdy dojdzie do zapłodnienia, Twoje piersi mogą być nie tylko bolesne i tkliwe, ale także mogą zmienić wygląd – a konkretniej, wokół brodawek otoczki mogą stać się ciemniejsze. Dzieje się tak z powodu hormonów ciążowych, które już pojawiły się w Twoim ciele i powodują m.in. zmiany koloru skóry wokół brodawek (w kolejnych miesiącach powodują jeszcze więcej zmian).

3. Otoczki wokół brodawek są nierówne

To kolejny wczesny objaw ciąży. Być może wcześniej nie zauważyłaś maleńkich guzków na otoczkach wokół brodawek, ale w momencie, gdy zaczną się powiększać – a dzieje się tak w początkach ciąży – na pewno je dostrzeżesz. Guzki, o których mowa, to gruczoły łojowe Montgomery'ego, wytwarzające sebum nawilżające brodawki i ich otoczki – a gdy dziecko zaczyna ssać, będą pełnić również funkcję ochronną.

4. Plamienie – objawy ciąży?

U około 30 procent kobiet na początku ciąży występuje plamienie podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy. To tzw. plamienie lub krwawienie implantacyjne i pojawia się zwykle 6-12 dni po zapłodnieniu. Jego kolor jest zwykle jasnoróżowy lub ciemnoróżowy – rzadko czerwony, jak podczas okresu. Na plamienia jednak należy szczególnie uważać, ponieważ mogą oznaczać rozpoczynające się poronienie! Co w takiej sytuacji robić? Najlepiej dmuchać na zimne i udać się do swojego ginekologa lub do szpitala.

5. Objawy ciąży a zmęczenie

Podczas wczesnej ciąży – jak i w późniejszych etapach – możesz odczuwać wyjątkowe zmęczenie, wręcz wyczerpanie i chroniczny brak energii oraz wyjątkową ospałość. Jakkolwiek by tego nie nazwać, jest Ci po prostu ciężko przetrzymać cały dzień w skupieniu. A z czasem zmęczenie będzie jeszcze większe, gdy Twój organizm uruchomi wszystkie procesy do tworzenia nowego życia!

6. Częste oddawanie moczu

Czy to właśnie do toalety biegasz kilka razy dziennie w pracy, a potem w domu i jeszcze w trakcie nocy? Wzmożona potrzeba oddawania moczu to również jeden z wczesnych objawów ciąży – pojawia się ok. 2-3 tygodnia po zapłodnieniu.

(Video) OBJAWY CIAŻY | zanim TEST wyjdzie pozytywny 🤰

7. Nudności – czy to ciąża?

Chce Ci się wymiotować, ale nie czujesz się chora? Nudności nie dają Ci spokoju? Wiele kobiet odczuwa nudności w trakcie ciąży – zwłaszcza na początku, nawet do końca pierwszego trymestru. Ciążowe nudności i wymioty – zwane także porannymi nudnościami (mimo że niekiedy trwają całą dobę i siedem dni w tygodniu) – mogą dokuczać Ci nawet od razu po poczęciu. W większości przypadków pojawiają się jednak około 6 tygodnia ciąży.

8. Jesteś wrażliwa na zapachy? To kolejny objaw ciąży

Nadmiernie wyczulony węch to jeden z pierwszych objawów ciąży – narzeka na niego większość przyszłych mam. Jeśli dotąd nie przeszkadzały Ci niektóre zapachy – np. kawy, perfum, papierosów – a teraz wyczuwasz je na odległość i nawet powoduje to nudności, prawdopodobnie jesteś w ciąży.

9. Wzdęcia... Niemiła przypadłość podczas ciąży

Czujesz się „nadmuchana”, napompowana, napuchnięta? Uczucie wzdęcia narasta? Tak się dzieje już od początków ciąży i będzie z Tobą praktycznie do porodu. Łatwo jednak pomylić wzdęcia będące objawem wczesnej ciąży ze wzdęciami, które występują przed miesiączką, dlatego nie należy od razu łączyć ich z dzieckiem. W każdym razie wzdęcia można przypisać hormonom i mogą być one kolejną wskazówką do rozpoznania ciąży.

10. Podwyższona temperatura ciała a ciąża

Warto mierzyć rano temperaturę dokładnym termometrem owulacyjnym. Łatwo wykryje on zapłodnienie, ponieważ w tej sytuacji temperatura często jest wyższa o jeden stopień od standardowej – i tak będzie prawdopodobnie do końca ciąży. Chociaż przyczyn podwyższonej temperatury może być nieskończenie wiele, więc nie można przypisywać tej oznaki jedynie ciąży – należy sprawdzić także inne objawy.

11. Brak miesiączki – najwyraźniejszy objaw ciąży

Brak okresu to prawdopodobnie najmniej sporny dowód na to, że jesteś w ciąży. Jeśli nie masz miesiączki, a do tej pory miewałaś ją raczej regularnie, możesz mocno podejrzewać, że w Twoim ciele rozwija się nowe życie – nawet przed zrobieniem testu ciążowego. Jednak ten powinnaś zrobić w takiej sytuacji jak najszybciej!

(Video) Czy jestem w ciąży? 5 pierwszych objawów ciąży

Objawy ciąży - infografika przedstawiająca najczęstsze objawy wczesnej ciąży

Czy jesteś w ciąży? Wczesne objawy, jak rozpoznać ciążę, testy | OnlineZdrowie.pl (1)

Plamienie implantacyjne czy poronienie?

Plamienie implantacyjne daje podobne objawy, co miesiączka, ale występuje między 6 a 12 dniem po zapłodnieniu. Wówczas następuje zagnieżdżenie zarodka w macicy, a krwawienie pojawia się, ponieważ naruszone zostały naczynia krwionośne macicy. Objaw ten nie występuje u wszystkich kobiet. Czasami podczas plamienia implantacyjnego mogą pojawić się lekkie skurcze i ból w dole brzucha. Często plamienie to mylone jest ze zwykłą miesiączką – ale raczej u kobiet, których okres jest słaby. W wielu przypadkach krwawienie implantacyjne ma postać jedynie drobnego śladu na bieliźnie. Różnica między miesiączką a plamieniem implantacyjnym występuje przede wszystkim w kolorze (to kolor jasno- lub ciemnoróżowy – a w przypadku miesiączki jest czerwony), a także w długości plamienia – trwa kilka godzin, zostawia niewielki ślad. Jeśli natomiast w ciąży pojawi się bardziej brązowe plamienie, które trwa dłużej niż dzień, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ są także inne przyczyny – bardzo poważne – krwawienia w ciąży, zwłaszcza na początku. Oto one:

 • ciąża pozamaciczna,
 • poronienie (krwawienie jest intensywniejsze, ból również jest silny),
 • niedobory hormonalne (głównie progesteronu),
 • nadżerka szyjki macicy.

W przypadku krwawienia na początku ciąży, warto wziąć pod uwagę każdą możliwość, ponieważ często dochodzi do np. poronień, nawet, jeśli kobieta dba o siebie i unika wysiłku. Niebezpieczna dla jej zdrowia może być także ciąża pozamaciczna, która również wywołuje krwawienie – może dojść do pęknięcia jajowodu i jego trwałego uszkodzenia oraz do wielu poważniejszych powikłań, o których piszemy w pozostałych artykułach. Pamiętaj, że plamienie implantacyjne jest naprawdę mało obfite, trwa krótko i nie powoduje dużego bólu. Plamienie, które zwiększa swoją intensywność w taki sposób, że zaczynasz mylić je z miesiączką, może oznaczać początek poronienia – a w takiej sytuacji niezbędna jest wizyta na SOR. Po poronieniu samoistnym rekonwalescencja trwa średnio 2 tygodnie, ale gdy macica sama się nie oczyści (poronienie niezupełne), konieczny będzie zabieg i wówczas konieczny jest dłuższy odpoczynek. Nie mówiąc w tym miejscu o względach psychicznych (poronienie to traumatyczne przeżycie dla wielu kobiet, niezależnie od tego, na jakim etapie ciąży wystąpiło) – chociażby z tego powodu należy udać się do lekarza, aby przejść odpowiednie badania czy porozmawiać o możliwościach wsparcia psychologicznego.

Czy jesteś w ciąży? Wczesne objawy, jak rozpoznać ciążę, testy | OnlineZdrowie.pl (2)

Rozpoznanie ciąży: skąd mogę mieć pewność, że jestem w ciąży? Testy i badania

Oprócz kobiecej intuicji, należy spróbować udowodnić ciążę w bardziej obiektywny sposób. Istnieje kilka sposobów, aby się upewnić, czy doszło do zapłodnienia. Poniżej opisujemy kilka z nich z podpowiedziami, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Domowy test ciążowy – jaki wybrać rodzaj i jak wykonać?

To najprostszy sposób na sprawdzenie, czy jest się w ciąży. Domowe testy ciążowe są bardzo proste w użyciu, szybkie, dokładne, a ich skuteczność – wysoka. Większość z nich można przeprowadzić jeszcze przed spodziewanym terminem miesiączki, ale im bliżej tego dnia, tym dokładność będzie większa. Wyróżnia się 2 najpopularniejsze rodzaje testów ciążowych: strumieniowe i płytkowe. Test strumieniowy ciążowy można wykonać w domu na 2 sposoby. Należy zanurzyć końcówkę w pojemniku z moczem lub umieścić końcówkę w strumieniu moczu – zanim jednak wybierzesz któryś ze sposobów, przeczytaj, co producent testu rekomenduje i zastosuj się do jego wskazówek. Wynik pojawia się po kilku minutach. Z kolei płytkowy test jest nieco bardziej skomplikowany. Najpierw należy zebrać mocz do pojemnika. Potem próbkę moczu nanosimy na płytkę testu. Wynik pojawia się również po kilku minutach.

Jak działa test ciążowy – domowy?

Zastanawiasz się, w jaki sposób działają takie testy? Ich zasada działania jest prosta: badają stężenie hormonu hCG w moczu (stężenie gonadotropiny kosmówkowej), który jest wytwarzany wyłącznie podczas ciąży – nie występuje w organizmie, jeśli nie doszło do zapłodnienia. Hormon ten wytwarzany jest przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową. Przedostaje się do krwi i moczu niemal natychmiast po tym, jak zarodek zacznie się zagnieżdżać w macicy – czyli ok. 6-12 po zapłodnieniu. Gdy jego stężenie zacznie rosnąć, wynik testu będzie pozytywny. Domowe testy świetnie wykrywają ten hormon w moczu, ale na początku mogą nie być na tyle czułe, by wyczuć niewielką ilość hCG (na początku ciąży stężenie jest najniższe i rośnie z każdym dniem). Oznacza to, że jeśli przeprowadzasz test np. na 7 dni przed spodziewanym terminem miesiączki, może się okazać, że jesteś w ciąży, ale test tego nie wykrył. Warto wykonać test za kilka dni, a potem znowu – za kilka kolejnych, aby mieć całkowitą pewność.

(Video) Skąd mam wiedzieć, czy jestem w ciąży? #ZapytajFarmaceutę

Kiedy robić test ciążowy, aby wynik był poprawny?

Jeśli nie jesteś hazardzistką, lepiej poczekaj z testami do pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Wówczas będziesz mieć aż 99 procent szans na to, że test wykryje ciążę, jeśli występuje. Początkowo kreska może być słabo widoczna – nawet trzeba się mocno przyglądać – ale ważna wiadomość jest taka, że nawet najsłabiej widoczny wynik pozytywny oznacza w większości przypadków ciążę. Aby w takiej sytuacji zyskać pewność i wyraźniejszy wynik, odczekaj kilka dni – np. trzy dni – i wykonaj kolejny test. Jeśli jesteś w ciąży, stężenie hCG w moczu wzrosło, a więc test również powinien mocniej to wykryć i przedstawić wyraźniejszą kreskę.

Czy jesteś w ciąży? Wczesne objawy, jak rozpoznać ciążę, testy | OnlineZdrowie.pl (3)

Słabo widoczna kreska na teście ciążowym

Użyłaś testu ciążowego, ale otrzymałaś bardzo niewyraźny wynik? Domowe testy ciążowe dają wynik pozytywny tylko wtedy, gdy w moczu zostanie wykryty hormon hCG. Jedynym powodem wykrycia go w moczu (pod warunkiem, że nie leczysz się na niepłodność) jest ciąża. Oznacza to, że jeśli na teście pojawiła się jakakolwiek linia, nawet najbardziej nikła, prawdopodobnie jesteś w ciąży. Przyczyną słabo widocznej linii na teście ciążowym jest jego słaba czułość lub wczesny wiek ciąży – zrobiłaś test za wcześnie i powinnaś ponowić go za kilka dni, gdy stężenie hCG wzrośnie.

Test ciążowy – za drugim razem negatywny

Zrobiłaś dwa testy: pierwszy był pozytywny i pokazał, że jesteś w ciąży, ale drugi pokazał wynik negatywny, a później dostałaś okres? Niestety wygląda na to, że doszło do ciąży biochemicznej. Co to oznacza? Komórka jajowa została zapłodniona, ale z jakichś powodów nie mogła zagnieździć się w macicy. Zarodek nie zamienił się w płód, lecz został wydalony z miesiączką. Eksperci jednak podają, że aż 70 procent wszystkich zapłodnień to ciąże biochemiczne! Z medycznego punktu widzenia ciąża biochemiczna jest tylko elementem cyklu, podczas którego tak naprawdę wcale nie dochodzi do prawdziwej ciąży, a tym samym nie mamy do czynienia z poronieniem.

Rozpoznanie ciąży poprzez badanie krwi

Gdy podejrzewasz, że jesteś w ciąży, możesz zrobić badanie stężenia beta hCG we krwi (więcej na temat badania beta hCG: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gonadotropina_kosm%C3%B3wkowa). To proste badanie, którego wynik otrzymasz bardzo szybko. Jest tez tanie – kosztuje nie więcej niż 40-50 zł, ale można również poprosić o skierowanie na to badanie swojego lekarza. Dzięki badaniu krwi zyskasz stuprocentową pewność, czy jesteś w ciąży. Wartość stężenia hCG pozwala także określić wiek ciąży, gdyż zmienia się ona wraz z jej rozwojem – następuje bardzo wyraźny, szybki wzrost. Jaki dokładnie? W prawidłowej ciąży poziom hCG wzrasta przynajmniej o 66% w ciągu 48 godzin oraz o 114% w czasie 72 godzin. Im późniejsza ciąża, tym wzrost ten jest wolniejszy.

Objawy ciąży - wypowiedź lekarza

(Video) Wczesne objawy ciąży

Kiedy pójść do ginekologa po raz pierwszy, gdy jestem w ciąży?

Zrobiłaś test ciążowy, wynik okazał się pozytywny. Kiedy powinnaś umówić się na wizytę do ginekologa? Dobra opieka prenatalna jest jednym z najważniejszych elementów troski o zdrowie Twojego maleństwa, więc nie powinnaś zwlekać z wizytą u ginekologa. Jak tylko test wypadnie pozytywnie, umów się na wizytę. W niektórych gabinetach rutynowo wyznacza się wizytę dopiero wówczas, gdy będziesz w 6 lub nawet 8 tygodniu ciąży, ale często wizyta następuje bardzo szybko – gdy tylko zaczniesz podejrzewać ciążę. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli będziesz musiała czekać na wizytę u ginekologa do połowy pierwszego trymestru, już teraz powinnaś zacząć troszczyć się o swoje maleństwo. Przyjmuj suplementy dla kobiet w ciąży, zrezygnuj z kawy i mocnej herbaty, rzuć używki (jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś podczas starania się o dziecko), unikaj dźwigania ciężkich rzeczy.

Jak obliczyć termin porodu? W którym tygodniu ciąży jestem?

Gdy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, chcesz dowiedzieć się z pewnością, jaki jest wiek ciąży (który to tydzień), a także jaki jest teoretyczny termin porodu. Od jakiej daty liczyć 9 miesięcy? Od dzisiaj? Czy może liczyć 40 tygodni? A jeśli tak, to od kiedy? Jesteś zdezorientowana...? Nie przejmuj się – to normalne i mało która kobieta wie takie rzeczy od razu lub zanim zajdzie w ciążę. Weź głęboki oddech i przygotuj się na podstawowy kurs z „ciążowej matematyki”! Najważniejsze informacje, które powinnaś poznać, jeśli chodzi o określenie wieku ciąży oraz o spodziewany termin porodu:

 • ciąża trwa ok. 40 tygodni (ciąża donoszona trwa od 39 do 41 tygodni),
 • 40 tygodni nie obliczamy od dnia poczęcia, tylko od pierwszego dnia ostatniej miesiączki,
 • by obliczyć termin porodu (PTP), odejmuj 3 miesiące od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i dodaj 7 dni (na przykład: ostatni okres wypadł 12 kwietnia; odejmując 3 miesiące wychodzi nawet 12 stycznia; dodajemy 7 dni – otrzymujemy wynik: termin porodu na 19 stycznia).

Dlaczego jednak brać pod uwagę datę ostatniej miesiączki, jeśli na przykład dokładnie znasz datę poczęcia – wiesz, kiedy uprawiałaś seks? To nie ma znaczenia, ponieważ nie jesteś w stanie dokładnie określić, kiedy jajeczkowałaś i kiedy doszło do spotkania komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnienia. Nasienie może czekać na jajeczko nawet 3-5 dni, natomiast komórka jajowa może zostać zapłodniona do 24 godzin po owulacji. Okazuje się, że dni płodne trwają dłużej, niż większość z nas się spodziewa.

Dodatkowe źródła naukowe

 • Barczak A.: Przegrane narodziny – czyli rzecz o poronieniach. Życie i Płodność. 2008, 2 (4), 85–93.
 • Barnhart K.T.: Ciąża pozamaciczna. Ginek Dypl. 2010, 12, 1 (65),
  28–35.
 • Makowska-Donajska M., Hirnle L.: Suplementacja witamin i składników mineralnych podczas ciąży. Gin. Perinat. Prakt. 2017; 2, 4: 166–172.

FAQs

Jak samemu sprawdzić czy jest się w ciąży? ›

W warunkach domowych możliwe jest wykonanie testu ciążowego z moczu i jest to badanie wystarczające w większości przypadków podejrzenia ciąży.

Jakie są pierwsze objawy ciąży? ›

Wczesne objawy ciąży to najczęściej poranne nudności, wymioty, zgaga i zaparcia, które pojawiają się po ok. 20–28 dniach. Objawy ciąży w pierwszych tygodniach to również bóle głowy, w tym o charakterze migrenowym oraz wzrost ogólnej temperatury ciała.

Czy czuje się że jest się w ciąży? ›

Sam moment zapłodnienia nie wywołuje u kobiety żadnych fizycznie odczuwalnych objawów. Nie pojawia się w tym czasie ani euforia, ani negatywne emocje. A jeżeli już, to nie są one związane z połączeniem plemnika z komórką jajową.

Jak rozpoznać brzuch w ciąży? ›

brzuch ciążowy jest bardzo zwarty i wysunięty ku przodowi, w przeciwieństwie do brzucha tłuszczowego – ten się bardziej „rozlewa”, jeśli dana kobieta ma szczupłe ręce i nogi, a duży jedynie brzuch, to najpewniej jest w ciąży, przyszłe mamy, które pragną usiąść, często zwracają uwagę na swój stan – np.

Jak najszybciej wykryć ciążę? ›

Jeśli chcesz potwierdzić ciążę wcześniej, pomocne będzie oznaczenie β-hCG w surowicy krwi. Wykonuje się je już od 6-8 dnia po owulacji. Aby sprawdzić, czy ciąża jest umiejscowiona prawidłowo w jamie macicy, w 4 – 5 tygodniu ciąży można przeprowadzić USG dopochwowe. Lekarz uwidoczni na nim pęcherzyk ciążowy.

Jak sprawdzić czy jestem w ciąży zapytaj? ›

Jakie badanie zrobić żeby sprawdzić czy jestem w ciąży? Bez względu na wynik domowego testu ciążowego, warto dla pewności pokusić się o badanie krwi w laboratorium określające poziom hormonu beta-hCG. Ciążowy test z krwi wykonuje się przy podejrzeniu ciąży na jej wczesnym etapie.

W którym tygodniu pojawiają się pierwsze objawy ciąży? ›

Po 10 dniach symptomy zapłodnienia mogą być już zauważalne, ale zwykle są na tyle niewielkie, że łatwo je przeoczyć. U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero ok. 4-6 tygodniach od zapłodnienia. W tym czasie można zaobserwować krwawienie implantacyjne wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.

Ile dni po stosunku pierwsze objawy ciąży? ›

Każda kobieta starająca się o dziecko chciałaby od razu wiedzieć, czy doszło do zapłodnienia, czy też nie. Niestety natura działa tak, że pierwsze symptomy ciąży możemy zaobserwować dopiero około 4-6 tygodnia ciąży. Niektóre mamy mówią jednak, że odczuwały zmiany w samopoczuciu już kilka dni po zapłodnieniu.

Czy to ciąża? ›

Zazwyczaj pierwszym sygnałem sugerującym ciążę jest brak miesiączki. Mniej więcej w okresie spodziewanego krwawienia może natomiast pojawić się plamienie implantacyjne, trwające krótko i mało intensywne. Trzeba jednak pamiętać, że nie każde kobieta go doświadcza.

Indeks glikemiczny (IG) jest niezwykle istotnym terminem m.in. dla osób, u których wykryto choroby związane ze złym poziomem cukru we krwi – powinny one bowiem unikać produktów z wysokim indeksem glikemicznym i stosować dietę o niskim IG.

Długotrwałe spożywanie produktów, które mają wysokie IG oraz są bogatocukrowe, może powodować wiele zaburzeń glikemii, prowadząc do takich chorób, jak cukrzyca czy insulinooporność.. Na wysokość indeksu glikemicznego danego produktu wpływa m.in.. Surowe warzywa mają zwykle indeks glikemiczny poniżej 55 (czyli jest to niski IG), ale ugotowane mogą mieć już średni lub wysoki IG.. Jeśli chodzi o indeks glikemiczny warzyw, istotne jest pozostawianie skórki – to w niej znajduje się najwięcej błonnika, który ogranicza wzrost glukozy.. Warzywa i owoce o niskim indeksie glikemicznym to między innymi:. Białe pieczywo ma wysokie IG – powinniśmy go unikać, jeśli zależy nam na diecie o niskim indeksie glikemicznym.. Niskie IG ma np.

Pierwsze objawy ciąży mogą wystąpić przed spodziewaną miesiączką. Już po tygodniu od zapłodnienia pojawia się delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują

Opisujemy, jak rozpoznać pierwsze oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy .. Zatrzymanie wody w organizmie – objaw pojawia się tuż po zapłodnieniu, jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki.. Krwawienie implantacyjne (plamienie) – kobieta może zauważyć je 5-10 dni przed terminem miesiączki.. Nudności – objaw jest zauważalny w 5-12. tygodniu po zapłodnieniu.. Tkliwość piersi – ból piersi w ciąży może być silniejszy niż ten, który pojawia się tuż przed miesiączką bądź w jej pierwszych dniach.. Niektóre pojawiają się zaraz po zapłodnieniu, inne dopiero po kilku tygodniach.. ból brzucha – taki jak w czasie miesiączki,. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji, zaparcia – organizm może reagować na ciążę w ten sposób, zmiany w piersiach (większa tkliwość i powiększenie) – ok. 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy.. Najsilniejsze są ok. 9.-10. tygodnia.. Czułe testy mogą wykryć go już 10. dnia po zapłodnieniu, mniej czułe – po 14 dniach.. Online można kupić je taniej:. Na początku ciąży pozamacicznej kobieta czuje się tak samo jak w normalnej ciąży.. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak tak charakterystyczne i nie wszystkie kobiety je obserwują.

Dieta dr Ewy Dąbrowskiej – tzw. dieta owocowo-warzywna – to HIT ostatniego sezonu w odchudzaniu! Poznaj jadłospis na 14 dni, przepisy, produkty, zasady, a także przeciwwskazania do stosowania i opinie o diecie Dąbrowskiej!

„post Dąbrowskiej”, „dieta Dąbrowskiej” czy też „post warzywno-owocowy”.. Specjaliści uważają również, że dieta Dąbrowskiej może wydłużyć życie i znacznie poprawić jego jakość (np.. Zasady diety dr Dąbrowskiej są restrykcyjne, ale też bardzo proste.. Jak długo trwa dieta dr Dąbrowskiej?. buraki czy rzodkiew).. Jak się okazuje, utrata kilogramów to właściwie pozytywny efekt uboczny diety, ponieważ jak już wspomnieliśmy, jej głównym celem jest oczyszczanie organizmu z toksyn i wzmocnienie jego zdolności do samoleczenia, poprawienie kondycji zdrowotnej, eliminacja niektórych chorób.. Dieta owocowo-warzywna wpływa pozytywnie nie tylko na oczyszczenie organizmu z toksyn czy poprawienie stanu cery, ale również może zahamować lub nawet cofnąć niektóre choroby, jak np.. Dieta dr Dąbrowskiej nie może być jednak stosowana przez wszystkich, ze względu na niskokaloryczność i jedzenie niewielu posiłków.. Jednak dieta dr Dąbrowskiej – nie zapominajmy o tym – zakłada także 2 przekąski między posiłkami, więc teoretycznie zjadamy 5 posiłków – może sobie pozwolić na zjedzenie np.. O ile krótkotrwałe stosowanie diety dr Dąbrowskiej bez wątpienia ma swoje zalety i pozwala w oczyszczeniu organizmu z toksyn , a także utratę kilku kilogramów, o tyle jej stosowanie na dłuższą metę będzie błędem.. Sama dr Dąbrowska zresztą nie poleca stosowanie tej diety cały czas, tylko zamiennie ze zdrowym żywieniem!. Źródło: PowerCouple Jakie są etapy diety i harmonogram?. Dieta dr Dąbrowskiej składa się z dwóch części: odchudzania oraz wychodzenia z diety.. Na tym etapie jadłospis składa się jedynie z dozwolonych przez dr Dąbrowską warzyw i owoców.. I tak np.

Sanatorium na NFZ w 2022 roku – co się zmieniło? Jakie są kolejki i jak sprawdzić swoje miejsce w przeglądarce skierowań? Jakie wprowadzono obostrzenia i jakie są aktualne zasady skierowań do sanatorium – m.in. po COVID-19? Dowiedz się wszystkiego z niniejszego kompendium wiedzy.

Jeżeli nie możesz się udać na test we wskazanym terminie i lokalizacji, możesz wybrać każdy inny dowolny punkt pobrań, ale wówczas należy posiadać skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, aby administracja punktu pobrań mogła sprawdzić, jaka jest podstawa do bezpłatnego testu.. Gdy otrzymamy informację o zakwalifikowaniu się na leczenie w sanatorium, musimy już tylko czekać na zawiadomienie o terminie wyjazdu.. To proste – potrzebujemy numeru skierowania nadanego przez oddział NFZ – znajduje się on na potwierdzeniu z NFZ o zakwalifikowaniu na leczenie w sanatorium.. Przeglądarka skierowań do sanatorium NFZ - sprawdzanie kolejki. Korzystając z oficjalnej przeglądarki skierowań na stronie NFZ, pozostawione dane są bezpieczne, gdyż system udostępnia jedynie dane anonimowe o skierowaniu, czyli aktualny status, data wystawienia skierowania przez lekarza, data wpływu do wybranego oddziału NGZ, numer w kolejce oczekujących do sanatorium, miejsce leczenia, szacunkowy termin wyjazdu.. Kolejkę do sanatorium możemy sprawdzić zarówno na głównej stronie NFZ (strona centrali NFZ podana wyżej), jak i na poszczególnych stronach oddziałów wojewódzkich NFZ.. „kolejka do sanatorium – opinie forum” lub „jak długo się czeka na sanatorium – opinie/forum”.. Osoby dorosłe kierowane do sanatorium, mogą korzystać z leczenia uzdrowiskowego nie częściej niż raz na 18 miesięcy, jednakże kolejne skierowanie możemy złożyć do oddziału NFZ po roku od daty zakończenia turnusu (12 miesięcy).

Kreon 25000 50 kapsułek jest dostępny w ponad 100 aptekach w Polsce w cenie urzędowej od 12,42 zł do 57,77 zł. Sprawdź swoje miasto.

15,36 km. ul.. Dzisiaj : 07:30-19:00. Łódzka 77/79, Zgierz pokaż. Mikołaja Kopernika 23, Konstantynów Łódzki pokaż. al. marsz.. Józefa Piłsudskiego 15/23 (CH Galeria Łódzka), Łódź pokaż. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 42A, Kalisz pokaż. Wrocławska 13-15, Ostrów Wielkopolski pokaż. Gabriela Narutowicza 2A, Sierpc pokaż. Dekabrystów 17/19, Częstochowa pokaż. al. Najświętszej Maryi Panny 18, Częstochowa pokaż. Poleć znajomym: Jeśli mogliśmy pomóc, będziemy wdzięczni za udostępnienie informacji o GdziePoLek.pl znajomym na Facebooku.. Dziękujemy!

Z sercem oraz układem krążenia ściśle powiązane jest pojęcie ciśnienia tętniczego oraz pulsu. Jakie są ich dopuszczalne poziomy (normy)? Kiedy występuje nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie – i jakie są konsekwencje? Jakie powinno być tętno?

Normy ciśnienia tętniczego - tabela. Jak widać, najlepszym ciśnieniem tętniczym dla osób dorosłych jest wartość poniżej 120 mmHg (ciśnienie skurczowe) oraz 80 mmHg (ciśnienie rozkurczowe).. Nie jest tak groźne jak nadciśnienie, które prowadzi do wielu poważnych chorób, a nawet zgonu, ale niedociśnienia również nie należy bagatelizować.. Gdy puls przekracza 100 uderzeń, mówimy o tachykardii, a gdy wartość jest niższa niż 60 uderzeń na minutę – oznacza to bradykardię.. Co to jest puls i jak go zmierzyć?. Badanie pulsu wykonuje się na tętnicy promieniowej, która znajduje się na przedramieniu – taką metodę stosuje się najczęściej.. Wypełnienie tętna .. Czynnik ten oznacza, że prawidłowe tętno to m.in.. Jakie powinno być tętno?

Videos

1. Pierwsze objawy ciążowe przed zrobieniem testu | Alicja
(Alicja Raczko)
2. Wczesne symptomy ciąży - co może nas niepokoić? - dr n. med. Ewa Baszak-Radomańska | odc. 4 - Terpa
(Ewa Baszak-Radomańska i Terpa)
3. 🤰JESTEM W CIĄŻY! 🤰| Pierwsze objawy ciąży | Rodzinka się powiększa ❤
(Monika Milewska)
4. Jakie są wczesne objawy ciąży?
(Clearblue)
5. Jak rozpoznać ciążę?
(Tumi TV)
6. Jak można rozpoznać ciążę – krótka historia testu ciążowego
(UMK TV)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Lakeisha Bayer VM

Last Updated: 07/04/2022

Views: 6403

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lakeisha Bayer VM

Birthday: 1997-10-17

Address: Suite 835 34136 Adrian Mountains, Floydton, UT 81036

Phone: +3571527672278

Job: Manufacturing Agent

Hobby: Skimboarding, Photography, Roller skating, Knife making, Paintball, Embroidery, Gunsmithing

Introduction: My name is Lakeisha Bayer VM, I am a brainy, kind, enchanting, healthy, lovely, clean, witty person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.