Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (2022)

Pomimo zewnętrznej wojowniczości, której wyrazem są setki cierni pokrywających łodygi rośliny (jednak odmiany uprawne z reguły bezkolcowe), jeżyny wymagają starannej pielęgnacji w każdym okresie wegetacji: zarówno po zimie - wiosną, jak i podczas owocowania (latem) i oczywiście po jej zakończeniu i zbiorach (jesienią), jeśli chcesz co roku jak najlepiej wykorzystać swoje krzewy jeżyny, zwłaszcza jeśli jeżyny uprawiasz w mało sprzyjających im warunkach.

Następnie szczegółowo przeanalizujemy, co należy zrobić z krzewem jesienią (w skrócie - nakarmić, pokroić i przykryć), aby jeżynę przygotować na zimę.

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (1)

Zadowolony

 • 1 Co zrobić z jeżynami jesienią po owocowaniu: główne środki do przygotowania krzewu na zimę
 • 2 Przycinanie jeżyn jesienią
  • 2.1 Kiedy przycinać jeżyny po owocowaniu (jesienią): optymalny czas przycinania
  • 2.2 Zasady przycinania czyli jakie pędy jeżyny można i czego nie można ciąć jesienią
  • 2.3 Rozluźnienie po przycięciu
 • 3 Jesienne karmienie jeżyn
 • 4 Schronić jeżyny na zimę
  • 4.1 Kiedy przykryć jeżyny
  • 4.2 Jak przykryć jeżyny
  • 4.3 Czy muszę usunąć liście przed schronieniem na zimę?
  • 4.4 Jak prawidłowo przykryć jeżyny na zimę

Co zrobić z jeżynami jesienią po owocowaniu: główne środki do przygotowania krzewu na zimę

Aby jeżyny przetrwały zimę bez konsekwencji, nie należy polegać wyłącznie na materiale okrywowym. Jak wiecie, tylko zadbana i zdrowa roślina wytrzyma długie mrozy, dlatego wśród środków przygotowujących jeżyny na zimę znajdują się również:

 • lamówka;
 • opatrunek górny;
 • i bezpośrednie schronienie na zimę.

Przycinanie jeżyn jesienią

Zanim zaczniesz przycinać jeżynę (i każdą roślinę), powinieneś dowiedzieć się, które pędy wydają owoce i jaki jest ich cykl życia. Więc:

 • Jeżyna to krzew o dwuletnim cyklu rozwojowym, owocujący na zeszłorocznych pędach. Innymi słowy, po owocowaniu musisz się ich pozbyć, ponieważ nie będą już przynosić owoców i nie nadają się do rozmnażania.

Rada! Możesz rozmnażać się, ukorzeniając wierzchołki młodych pędów w sierpniu.

Ogólnie w witrynie znajduje się osobny artykuł na temat jak rozmnażać jeżyny, gdzie opisano wszystkie możliwe metody.

 • W związku z tym młode pędy bieżącego roku zaowocują dopiero w następnym, tj. należy je niezawodnie chronić, a mianowicie chronić na zimę, aby dobrze przezimowały i dawały normalne zbiory w następnym sezonie.

Kiedy przycinać jeżyny po owocowaniu (jesienią): optymalny czas przycinania

Przycinanie jeżyn należy wykonać natychmiast po zakończeniu owocowania, innymi słowy, gdy tylko zbierzesz wszystkie jagody (zbiory), możesz od razu przystąpić do usuwania kiełkujących pędów.

Warto to zrozumieć! Najprawdopodobniej powiesz, że jesienne przycinanie jeżyn wcale nie jest jesienne, ale letnie. Jednak, przycinanie po owocowaniu i / lub w sierpniu nazywane jest zwykle „jesienią”a nie „lato”.

Tak więc przybliżony czas jesiennego przycinania jeżyn po owocowaniu to sierpień-wrzesień (październik - dla odmian późnych), na południu - wcześniej, a na środkowym pasie (region moskiewski) - później.

(Video) Jak przyciąć maliny jesienią?

Dlaczego nie należy odkładać procedury przycinania do późnej jesieni?

Wszystko jest oczywiste: robi się to po to, aby krzew nie marnował dodatkowej energii na karmienie starych niepotrzebnych pędów, ale wysyła je do młodego wzrostu, aby w pełni się rozwinął, dojrzał i był dobrze przygotowany na zimę.

Wideo: przycinanie jeżyn jesienią

Zasady przycinania czyli jakie pędy jeżyny można i czego nie można ciąć jesienią

Jakie gałęzie jeżyny potrzebujesz całkowicie odciąć do cięcia jesienią:

Całkowicie usunąć = przyciąć u nasady bez pozostawiania kikutów.

 • wszystkie zeszłoroczne (dwuletnie) pędy owocujące;

Bardzo łatwo je odróżnić od świeżych (w tym roku), bo pozostają na nich wysuszone łodygi i jagody, a ich liście żółkną i zaczynają odpadać.

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (2)

Jakie gałęzie nie można ciąć podczas jesiennego cięcia:

 • młode pędy bieżącego roku;
 • pędy boczne (pasierbów) na tych młodych pędach.

Nie zostawiaj jednej lufy głównej tak, jak jest. jeżyny również dobrze owocują na pasierbach.

Które pędy powinny prawidłowej długości:

 • jeśli w lecie młode gałęzie bieżącego roku bardzo urosły i wyraźnie nie urosły na całej długości kratki, należy je skrócić, przycinając do wymaganej długości (z reguły pozostawia się je do 1,8-2 metrów).

Ciekawy! Czasami można znaleźć bezpośrednie zalecenie uszczypnięcia wierzchołków młodych pędów, co pobudzi ich lepsze rozgałęzianie (tworzenie się pędów bocznych).

(Video) Jak ciąć jeżyny?

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (3)

Ważny! Jeśli objętość i przestrzeń kratki pozwala pomieścić cały wzrost, a krzewy mają dużą powierzchnię odżywczą - sadzi się je w optymalnej odległości od siebie (średnio 1-2 metry) - wtedy nie można ich ciąć, ponieważ w tym przypadku po prostu pozbędziesz się części możliwe zbiory.

Jeśli jednak nie jesteś gotowy, aby odpowiednio pielęgnować (regularnie podlewać, karmić) tak długie krzewy, pamiętaj, że bez dobrego odżywiania po prostu nie mogą normalnie owocować.

Wideo: przycinanie jeżyn po owocowaniu jesienią

Kolejne ważne i często zadawane pytanie dotyczące przycinania jeżyn: „Czy konieczne jest znormalizowanie liczby pędów w bieżącym roku

 • Uważa się, że system korzeniowy zdrowego krzewu średniej wielkości może zawierać 5-8 produktywnych pędów. Jednak z reguły tak właśnie powstaje wiele z nich, innymi słowy, nie będziesz miał nic do znormalizowania.

Co więcej, warto o tym wiedzieć im wyższa wydajność, tym mniej uformowany pędy zastępcze.

Rozluźnienie po przycięciu

Po jesiennym przycinaniu jeżyn niektórzy radzą trochę poluzować glebę pod krzakami, na której pozostają tylko młode pędy z bieżącego roku (zapomniałeś, że przycinane są tylko te, które owocują?).

Warto wiedzieć! Uważa się, że nie zaleca się poluzowywania jeżyn, ponieważ jeśli poluzujesz blisko korzeni, w przyszłym roku powstanie dużo korzeni.

Jednak np. Jeżyny odmiany Thornfree nie dają tak silnego wzrostu przy rozluźnianiu, jak Black Satin czy Karaka Black ...

Jesienne karmienie jeżyn

Aby roślina łatwiej przetrwała zimę, z reguły zaleca się jesienne dokarmianie nawozami fosforowo-potasowymi (bez azotu lub w jego minimalnej ilości).

Dlatego wybierając jesienią, czym karmić jeżyny, możesz wybrać następujące nawozy:

(Video) Jak przyciąć Jeżynę? #zielonepogotowie

 • superfosfat + siarczan potasu (siarczan potasu);
 • monofosforan potasu;

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (4)

 • dowolny gotowy specjalistyczny nawóz „jesienny”.

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (5)

Schronić jeżyny na zimę

Ponieważ ten krzew jagodowy nie ma dużej mrozoodporności i owocuje tylko na zeszłorocznych pędach, jeżynę należy przykryć przed zimą, w przeciwnym razie istnieje ryzyko przemarznięcia tej rośliny. Jednak oczywiście nie dotyczy to ciepłych regionów południowych (ten sam Kuban, terytorium Krasnodar).

Ważny! Nawet odporne na zimno odmiany jeżyny muszą być osłonięte na zimę. Takie rośliny są w stanie wytrzymać mróz do -20 …- 25 stopni, mniej odporne na mróz odmiany jeżyny - do -15… - 17 stopni.

Kiedy przykryć jeżyny

Z reguły izolację jeżyn warto zacząć już wtedy, gdy temperatura w nocy spadnie do -5 stopni, aw ciągu dnia będzie poniżej lub około 0, tj. kiedy zaczynają się stabilne mrozy.

Ale lepiej jest przygotować gałęzie do schronienia, a mianowicie zebrać je w pęczki (sznurek ze sznurkiem) i zgiąć (przełączyć do pozycji poziomej) z wyprzedzeniem, co najmniej 7-14 dni przed bezpośrednim schronieniem, tj. na mocny trzask na zimno, ponieważ podczas mrozu gałęzie stają się kruche.

Warto wiedzieć! Uważa się, że jeżyny zwykle nie umierają i łatwo zimują z zielonymi liśćmi. Innymi słowy, nie musisz czekać, aż zaczną się mrozy lub liście żółkną i opadają (to po prostu się nie stanie, będziesz musiał to zrobić sam). Z drugiej strony prawdopodobieństwo zgorzelenia nadal istnieje, więc nie warto zbyt wcześnie okrywać jeżyn na zimę, a ponadto niektórzy zalecają nawet ręczne cięcie zielonych liści.

Jak przykryć jeżyny

Lepiej jest używać białych włóknin (agrofibry) jako materiału pokrywającego jeżyny: ten sam lutrasil, spunbond.

Jednak będzie jeszcze lepiej, jeśli utworzysz szczelinę powietrzną (między jeżynami, podłożem a materiałem okrywającym), zamiast po prostu owinąć pędy włókniną. Tak więc jako materiał do ściółkowania można użyć świerkowych gałęzi (świerków), wierzchołków kukurydzy i słonecznika, siana, słomy, liści niepłodnych (ozdobnych) drzew (ktoś ogólnie stawia butelki).

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (6)

Czy muszę usunąć liście przed schronieniem na zimę?

Większość uważa, że ​​jeżyny powinny hibernować z zielonym liściem.

Jednak przy zbyt dużym aparacie liściowym może gnić, a następnie możesz stracić owocne pędy. Dlatego lepiej wcześniej ostrożnie odciąć wszystkie liście, nieznacznie cofając się od pnia jeżyny.

(Video) Dlaczego jeżyny nie dojrzewają?

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (7)

Warto wiedzieć! Nie ma sensu konserwować liści jeżyny, ponieważ wiosną nadal nie będą działać na krzak, a raczej staną się freeloaderami (będą bardzo mało uczestniczyć w fotosyntezie, ale będą ciągnąć jedzenie).

Wideo: przygotowanie jeżyn do schronienia

Jak prawidłowo przykryć jeżyny na zimę

Po przycięciu i oczyszczeniu terenu możesz zacząć chronić krzew na zimę.

Proces przygotowania łodyg krzewów i bezpośredniego schronienia wygląda następująco:

 • Krąg przy pniu jest ściółkowany, tworząc szczelinę powietrzną.
 • Następnie łodygi krzewu pnącego starannie zbiera się w wolną wiązkę, łącznie z łodygami bocznymi (najtrudniej jest je podciągnąć do rzęsy środkowej), zawiązując specjalnym narzędziem „tapener ”, albo zawiązując go sznurkiem, albo owijając w rajstopy i ostrożnie zgiąć się do ziemi.

Innymi słowy, musisz „ułożyć w poziomie” pędy, które wcześniej rosły bardziej pionowo.

Rada! Ogólnie rzecz biorąc, od samego początku musisz starać się prowadzić młode rosnące pędy jeżyny poziomo nad ziemią, wtedy będzie ci znacznie łatwiej, gdy będą one osłonięte na zimę.

 • Dalsze zebrane rzęsy przymocowany za pomocą haczyków (przypięty zszywkami do podłoża).

Ciekawy! Proces jest bardzo podobny ze schronieniem róż pnących, winogrona, w skrócie, rośliny długolistne.

 • Z góry pokryte (owinięte wokół gałęzi) włókniną (agrofibra).

Dbanie o jeżyny jesienią i przygotowanie do zimy: przycinanie i schronienie (8)

Aby dowiedzieć się, jak ukryć jeżyny na zimę, zobacz następujący film:

Jednak! W komentarzach jeden z ogrodników poczynił następującą ważną uwagę: „Pomiędzy agrowłóknem a rośliną pozostaw szczelinę powietrzną, w przeciwnym razie nie zabezpieczy przed mrozem. Byłem o tym przekonany w zimnym maju 2017 roku, przy ujemnych temperaturach -6 stopni. Tam, gdzie dotknął, kwitnące pędy i posadzone sadzonki zamarzły, a tam, gdzie była szczelina 5 cm lub więcej, pozostały nienaruszone ”.

Wideo: najłatwiejszy sposób na ukrycie krzaka jeżyny na zimę

(Video) Jak przyciąć jeżyny?

Tak więc po dokładnym przestudiowaniu teorii jesiennej pielęgnacji jeżyn można bezpiecznie uzbroić się w narzędzie ogrodnicze i utrwalić w praktyce zdobytą wiedzę, która w kolejnym sezonie z pewnością zostanie w pełni wynagrodzona hojnym zbiorem dużych i soczystych jagód jeżyny.

FAQs

Jak ciąć jeżyny na wiosnę? ›

Wiosną wybieramy 4-6 pędów, skracamy je i rozpinamy na rusztowaniu. Boczne rozgałęzienia skracamy na 30 cm. Pędy powinny mieć długość około 2–2,5 metrów – wystarczy przyciąć jedynie wierzchołki. To pobudzi roślinę do wypuszczania pędów bocznych, które będą później owocować.

Kiedy obcina się jeżyny? ›

Najlepszym terminem do przeprowadzenia cięcia jeżyn po posadzeniu jest wiosna (marzec). Wówczas przycinamy rośliny na wysokość 30 cm nad ziemią. Wzmocni to ich system korzeniowy, który silniej i szybciej się rozrośnie (roślina nie będzie odżywiała wówczas pędów).

Jak przygotować jeżyny na zimę? ›

Pędy należy częściowo skrócić, a następnie delikatnie przygiąć (aby nie złamać) i ułożyć je na powierzchni ziemi albo we wcześniej przygotowanym płytkim rowku (o głębokości około 15 cm) i przysypać warstwą ziemi. Zamiast przysypania ziemia można pędy jeżyny okryć słomianą matą, ewentualnie agrowłókniną.

Jak dbać o jeżyny? ›

Gleba powinna być bogata w materię organiczną i wilgotna – jednak nie podmokła! Młode jeżyny podlewamy po posadzeniu, starsze jeżyny dobrze sobie radzą nawet z krótkotrwałą suszą. Aby owoce jeżyn były dorodne krzewy jeżyn nawozimy corocznie nawozem mineralnym. Ziemię wokół krzewów warto ściółkować.

Czym Ściółkować jeżyny? ›

Jeżyna lubi pH lekko kwaśne, dlatego ściółkowanie korą sprzyja takiemu odczynowi. Ściółka ogranicza również zachwaszczenie w rzędach roślin, a także niekontrolowane wyrastanie odrostów korzeniowych w miejscach, w których ich nie chcemy. Są jeszcze walory dekoracyjne, ściółkowana plantacja wygląda bardzo estetycznie.

Jak prowadzić jeżyny? ›

c.d. Jeżyna wymaga podpór. Można przywiązać wszystkie pędy razem do bambusowej tyczki lub rozłożone pędy przypiąć do rozciągniętych drutów. Jesienią po zbiorach owoców stare pędy wycinamy, a młode jednoroczne będą owocować w roku następnym.

Jaki oprysk na jeżyny? ›

Polecane preparaty, to np. TOPSIN, SIGNUM, TELDOR lub SWITCH. Choroba może atakować szczególnie często po okresach dłuższych opadów deszczu, w ciepłe, wilgotne lata i w tym czasie opryski mogą okazać się potrzebne i skuteczne. Charakterystyczne objawy powoduje antraknoza malin, atakująca także jeżynę bezkolcowa.

Jaki nawóz do jeżyn? ›

W maju i czerwcu użyjemy saletry amonowej, zaś starsze uprawy powinny zostać zasilone wczesną jesienią nawozem mineralnym z potasem i magnezem. Oprócz słońca i pożywienia jeżyny będą potrzebowały dużo wody, dlatego nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu.

Czym zasilić jeżyny? ›

Pielęgnacja jeżyny bezkolcowej po posadzeniu

Po rozpoczęciu wegetacji wiosną, krzewy można zasilać co miesiąc, aż do owocowania, np. nawozami wieloskładnikowymi, przeznaczonymi do uprawy krzewów owocowych (powinny one zawierć zbilansowane ilości azotu, fosforu i potasu).

Kiedy przycinać maliny i jeżyny? ›

Wiosenne przycinanie malin przeprowadź do końca kwietnia. Odmiany jesienne skracaj w sierpniu (jeśli krzewy są dwuletnie) albo w listopadzie (w przypadku jednorocznych roślin).

Jak zagotować jeżyny? ›

Jeżyny przebrać, usunąć szypułki i zasypać cukrem.Na 2-3 godziny pozostawić w cieple. Kiedy podejdą sokiem przełożyć do garnka, dodać miód i króciutko zagotować (ok 5min). Przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić dkładnie, odwrócić do góry dnem i tak wystudzić. Nie trzeba pasteryzować.

Jak zabezpieczyc jeżyny na zimę? ›

Jeżeli prowadzimy jeżynę bezkolcową na podporach, to warto je z nich zdjąć, ewentualnie delikatnie skrócić, a następnie przegiąć i ułożyć na ziemi. W ten sposób ułożone gałęzie możemy okryć agrotkaniną, przysypać warstwą ziemi lub osłonić słomianą matą.

Jak ograniczyć rozrost jeżyny? ›

Nie tylko gleba i stanowisko determinują obfitość plonów, ale także podcinanie pędów. Pod koniec lata, po owocowaniu, należy wyciąć pędy na których wcześniej były owoce. Należy także usunąć pędy chore, słabe i uschnięte. Pozostałe, zdrowe pędy kładziemy na ziemi i zabezpieczamy przed przemarznięciem.

Czy Jeżyna lubi kwaśną ziemię? ›

Warto im zapewnić podłoże żyzne, zasobne w składniki pokarmowe, przepuszczalne i stale lekko wilgotne. Optymalny odczyn gleby dla jeżyn to lekko kwaśny. Roślin nie należy sadzić na glebach ciężkich i podmokłych. Lepiej też wymieszać ziemię z kompostem lub obornikiem.

Co sadzić obok jeżyny? ›

Przy jeżynach warto posadzić łubin, który dostarczy im azot. Dobrymi roślinami dostarczającymi zielonego nawozu są wysiane przy jeżynie wyka i gorczyca. Jeżyn nie powinno się sadzić w pobliżu malin, ponieważ między krzewami istnieje zbyt silna konkurencja o pokarm.

Jaki nawóz do jeżyn? ›

W maju i czerwcu użyjemy saletry amonowej, zaś starsze uprawy powinny zostać zasilone wczesną jesienią nawozem mineralnym z potasem i magnezem. Oprócz słońca i pożywienia jeżyny będą potrzebowały dużo wody, dlatego nie możemy zapomnieć o regularnym podlewaniu.

Jak zrobić podpory do jeżyn? ›

Jeżyny wymagają podpory

Może być nią parkan lub poziome druty rozciągnięte na 3 poziomach pomiędzy solidnymi słupkami o wysokości ok. 1,6 metra. Pędy rozpinamy i przywiązujemy tak, by do wszystkich dochodziło światło. Jeżyny można też prowadzić w formie kolumnowej przy silnym paliku.

Czym i kiedy pryskać jeżyny? ›

Zapobieganie i zwalczanie.

Profilaktyka w przypadku antraknozy to przede wszystkim usuwanie chorych pędów i opadłych jesienią liści, na których mogą zimować zarodniki grzyba. Do zwalczania choroby można użyć także specjalistycznych preparatów przeciwko chorobom grzybowym, np. TOPSIN, SWITCH lub ROVRAL AQUAFLO.

Jak ciąć jabłonie? ›

Cięcie jabłoni (młodych sadzonek) ograniczamy do minimum, żeby jak najszybciej drzewa zaczęły owocować. Jeśli stosujemy podpory to nie przycinamy przewodnika aż osiągnie on docelową wysokość, jeśli natomiast drzewko rośnie bez podpór należy przewodnik przycinać 30-40cm nad ostatnim pędem bocznym.

Videos

1. Jak przycinać jeżyny i maliny jesienią? Czy mam jednoroczne maliny?
(Ogrodowe Pasje)
2. Jak przyciąć maliny?
(Zielone Pogotowie)
3. Uprawa Truskawek w Praktyce - KOMPLETNY FILMIK
(infouprawa)
4. Clematisy - sprawdzone TRIKI jak dbać o powojniki, by pięknie kwitły.
(GREEN CANOE)
5. Cięcie róż pnących - kiedy i jak przycinać róże pnące?
(Szkółka róż Hyżowie)
6. NoO 78. Jesienne cięcie w ogrodzie
(Naturalnie o ogrodach)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Ray Christiansen

Last Updated: 08/26/2022

Views: 6257

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Ray Christiansen

Birthday: 1998-05-04

Address: Apt. 814 34339 Sauer Islands, Hirtheville, GA 02446-8771

Phone: +337636892828

Job: Lead Hospitality Designer

Hobby: Urban exploration, Tai chi, Lockpicking, Fashion, Gunsmithing, Pottery, Geocaching

Introduction: My name is Ray Christiansen, I am a fair, good, cute, gentle, vast, glamorous, excited person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.