Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły? (2022) (2022)

Spis treści

Dinozaury są jedną z najlepiej poznanych prehistorycznych grup zwierząt. Ogromne gady ciekawią nie tylko paleontologów, ale i ludzi niezwiązanych z nauką. Czym były, jak wyginęły i czy na pewno wszystkie? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz tutaj!

Definicja dinozaurów

Termin „dinozaur” został ukuty przez brytyjskiego paleontologa Richarda Owena w latach 40. XIX wieku. Badanie szczątków tych wymarłych zwierząt skłoniło go do stworzenia nazwy będącej połączeniem dwóch słów z antycznej greki – deinos (straszny) i sauros (jaszczur). O ile podkreślenie majestatu tych stworzeń można uznać za zabieg udany, o tyle sama nazwa nieco mija się z prawdą.

Wbrew nazwie, dinozaury nie są jaszczurkami tak jak np. współczesne warany. To, co je z nimi łączy, to przynależność do gromady gadów. Tak jak większość dawnych i współczesnych przedstawicieli tej grupy, dinozaury składały jaja. Od innych gadów odróżniała je stałocieplność i związany z nią szybki metabolizm.

Nie wszystkie również były „straszne” w rozumieniu – duże i krwiożercze. Istotnie, wiele gatunków to wielkie gady, cechujące się dużymi rozmiarami ciała. Szczególnie epoka jurajska obrodziła w kolosy takie jak ważący około 50 ton i dorastający prawdopodobnie do nawet 35 m długości diplodok.

Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły? (2022) (1)

Niemniej jednak nie wszystkie dinozaury były duże. Dla przykładu kompsognat mierzył co najwyżej 1,2 m długości. Istniały gatunki jeszcze mniejsze. Odkryty w Chinach mikroraptor dorastał tylko do 48 cm.

To, co jeszcze odróżnia dinozaury od innych gadów, to lądowy tryb życia. Dotyczy to nie tylko stworzeń współczesnych, ale również tych, z którymi zwierzęta te dzieliły świat. Dinozaurami nie są więc wielkie gady morskie i latające ery mezozoicznej. Zarówno żyjące w oceanach ichtiozaury, plezjozaury i mozazaury, jak i uskrzydlone pterozaury są osobnymi rzędami gadów.

Kiedy żyły dinozaury?

Dinozaury są symbolem ery mezozoicznej. Dzieli się ona na trzy okresy – trias, jurę i kredę. Historia tych gadów zaczyna się w triasie, 237 mln lat temu. Swój sukces ewolucyjny osiągnęły dzięki możliwości zajęcia pustych nisz ekologicznych po największym wymieraniu w historii, które objęło 95% gatunków i zakończyło erę paleozoiczną.

Sprawdź też: Najlepsze gry o dinozaurach – propozycje gier, w których kluczową rolę odgrywają dinozaury!

W triasie, szczególnie wczesnym, dinozaury nie były jeszcze dominującą grupą zwierząt. Przechodziły jednak gwałtowną radiację, czyli zróżnicowanie gatunkowe. W kolejnym okresie, jurze (201–145 mln lat temu), pozwoliło im to stać się główną grupą zwierząt lądowych.

Kiedy żyły dinozaury, inne gromady zwierząt lądowych i rzędy gadów nie miały większych możliwości rozwoju. Szansa dla nich pojawiła się dopiero z końcem kredy (145–66 mln lat temu). Wówczas dinozaury wymarły, powtarzając los stworzeń, które zastąpiły w triasie.

(Video) Jak wyginęły dinozaury? 🦖 Dinozaury dla dzieci 🦕

Przyczyna wyginięcia

Paleontologów od dekad zastanawiało, jak wyginęły dinozaury. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wymierania kredowego jest uderzenie planetoidy Baptistina 66 mln lat temu. Jej długość szacowana jest nawet na 10 km.

O prawdziwości tej teorii świadczą dwa dowody. Pierwszym jest krater Chicxulub o średnicy 180 km w pobliżu półwyspu Jukatan w Meksyku. Drugim są nienaturalnie duże pokłady irydu znajdywane na całym świecie w skałach wyznaczających granicę między mezozoikiem a kenozoikiem. Na Ziemi pierwiastek ten występuje rzadko, jest za to często wykrywany właśnie w planetoidach.

Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły? (2022) (2)

Impakt tak dużego ciała niebieskiego w pierwszych chwilach po uderzeniu wiązał się eksplozją o wielkiej sile. Wybuch o sile tysięcy bomb atomowych doprowadził do pięciu kolejnych katastrof.

Pierwszą było powstanie fali uderzeniowej, która w sposób bezpośredni doprowadzała do śmierci zwierząt. Wraz z nią powstało drugie zagrożenie – gwałtowne podniesienie temperatury do poziomów, w których ziemskie organizmy nie mogą przeżyć.

Trzecim skutkiem było powstanie gigantycznego tsunami. Nawet dziś byłoby to katastrofalne w skutkach. Wtedy było jeszcze bardziej niszczycielskie. Przyczyną jest ówczesny układ kontynentów. Jako że były tylko dwa (Laurazja i Gondwana), na większości obszarów kuli ziemskiej tsunami nie napotykało przeszkód, o które mogłoby się rozbić (czyli innych kontynentów). Brak naturalnych barier na większości powierzchni globu dawał możliwość rozpędzenia się fal.

Tak wielka energia, której doświadczyła skorupa ziemska, doprowadziła do trzęsień ziemi. Efektem była destabilizacja płyt tektonicznych i zwiększony wulkanizm. W wyniku tych wydarzeń wielkie ilości gorących, trujących gazów dostały się do atmosfery.

Ostatnim rezultatem uderzenia było wzniesienie do atmosfery wielkich ilości pyłu, który ograniczył dostęp do światła słonecznego. Nastąpiło zjawisko podobne do zimy nuklearnej, a więc ochłodzenie klimatu. Nim pył opadł, minęło być może kilka lat. Dla przyzwyczajonych do tropikalnych warunków dinozaurów zimny klimat był nie do zniesienia.

Najbliżsi żyjący obecnie krewni dinozaurów

Wymieranie kredowe doprowadziło do wymarcia wielu grup zwierząt. Wśród nich znalazły się dinozaury, choć nie wszystkie. Zniknęły również inne gady – pterozaury, plezjozaury, mozazaury. Nie przetrwały również inne grupy zwierząt, w tym niektóre gatunki ssaków, płazów, ptaków i mięczaków (np. amonity). Wymieranie to dotknęło wszystkich kontynentów oraz oceanów na Ziemi.

Co przetrwało? Choćby niektóre dinozaury, choć nie te, które zwykle są pierwszym obiektem skojarzeń. Przetrwały ptaki, które wywodzą się z tej samej linii ewolucyjnej, co gadzie dinozaury. Z tego właśnie powodu współcześnie nie mówi się już o wymarciu dinozaurów, lecz o tym, że nie przetrwały nieptasie dinozaury. Innymi współcześnie żyjącymi krewnymi dinozaurów są krokodyle.

Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły? (2022) (4)

Wybrane gatunki dinozaurów

W ciągu 171 mln lat istnienia dinozaury rozwinęły się w tysiące zróżnicowanych form. Wśród nich pojawiały się stworzenia duże i małe, nieraz o fantazyjnych kształtach. Niektóre z nich znane są jedynie paleontologom. Kilku gatunkom udało się jednak zyskać sławę.

Triceratops

Dinozaur ten żył pod koniec kredy. Był długi na 8–9 m, wysoki na 2–3 m i ważył do 12 t. Najstarsze znalezione szczątki liczą 68 mln lat. Było to zwierzę roślinożerne. Triceratopsy żyły w stadach. Ich wyjątkową cechą były 3 rogi i struktura kostna (kryza) okrywająca kark. Jej funkcja nie jest znana. Mogła służyć do obrony przed drapieżnikami. Niewykluczone też, że przydawała się podczas godów.

Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły? (2022) (5)

Tyranozaur

Gatunek ten żył w tym samym czasie, co triceratops. T-Rex to naczelny drapieżnik tego okresu, który polował także na wielkich roślinożerców, np. właśnie triceratopsy. Budowa jego ciała do dziś pozostaje zagadką. Przeciętna waga osobników szacowana jest na 4,5–8 t, a długość na nawet 12 m. Poruszał się na dwóch kończynach. Jego łapy przednie były bardzo małe, nie wiadomo jednak, dlaczego.

Allozaur

W okresie jurajskim (155–145 mln lat temu) żył podobny do T–Rexa allozaur. Choć przypominał go wyglądem, nie był jego przodkiem. Allozaury żyły w czasach największych roślinożerców. Były duże (miały nawet 8 m długości), jednak znacznie mniejsze od swoich ofiar. Z tego względu uważa się, że mogły polować stadnie, jak dzisiejsze wilki. Tezę tę uwiarygadniają kości wielu allozaurów znajdywane w tym samym miejscu.

(Video) 🦕 Kazio i Dinozaury dla dzieci 🦕 – film edukacyjny. Bajka o dinozaurach | Kamlotki

Reklama

Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły? (2022) (6)

Argentynozaur

Jeden z największych, o ile nie największy dinozaur w historii. Żył 97–93 mln lat temu. Wyglądał podobnie jak inni wielcy roślinożercy. Miał długą szyję i ogon, chodził na czterech łapach dźwigających pękaty korpus. Tak jak inne wielkie zauropody miał małą głowę. Ta dysproporcja jest charakterystyczną cechą wielu przedstawicieli tego infrarzędu dinozaurów. Na podstawie fragmentów szkieletu szacuje się, że mierzył ponad 30 m i ważył około 70 t.

Welociraptor

Dla odmiany przedstawiciele tego gatunku byli raczej niewielcy. Welociraptor osiągał przeciętne 1 m wysokości, do 1,7 m długości i ważył ok. 20 kg. Był to drapieżnik. Ze względu na rozmiary, polował raczej na mniejsze dinozaury i młode dużych osobników. Jego szkielet wykazuje dużo cech podobnych do współczesnych ptaków. Był ponadto pokryty piórami. Welociraptory żyły 75–71 mln lat temu.

Sprawdź też: Jurassic World — fenomen serii, wszystkie filmy. Dlaczego kochamy Jurassic Park

Najlepsze filmy o dinozaurach

Myśląc o filmach, w których bohaterami są dinozaury, nie sposób nie wspomnieć o serii Park Jurajski. Ten najbardziej znany obraz na trwałe zapisał się w historii kina. Do grona klasyków należy również Milion lat przed naszą erą z 1966 roku.

Oprócz tego powstało wiele innych filmów należących do różnych gatunków. Dla dzieci interesującymi propozycjami są Dobry dinozaur oraz Epoka lodowcowa: era dinozaurów. Godnym polecenia filmem dokumentalnym o tej tematyce są Wędrówki z dinozaurami.

Sporą popularnością cieszą się także niekoniecznie udane produkcje. Miłośnicy takiego kina mogą zainteresować się horrorem Atak dinozaurów. Ocena 3,1/10 na IMDb i 3/10 na Filmwebie to najlepsze rekomendacje dla wielbicieli filmów klasy B.

Reklama

Dinozaury fascynują ludzi od dziesiątek lat. Ich często niezwykłe rozmiary i nagłe wyginięcie sprawiły, że stały się nie tylko ważną częścią nauki, ale także kultury masowej. Odkrycia kolejnych gatunków przesuwają granice wyobrażenia tego, jak duże były niektóre z nich. Ich badania pozwalają odkryć historię Ziemi, eksponując jej niezwykłe bogactwo gatunkowe.

Article information

(Video) 🦕 Ola mówi jak wyginęły dinozaury dla dzieci 🦕 Film Edukacyjny dla dzieci 🦕 Dinozaury

Author: Francesca Jacobs Ret

Last Updated: 03/04/2022

Views: 6478

Rating: 4.8 / 5 (48 voted)

Reviews: 87% of readers found this page helpful

Author information

Name: Francesca Jacobs Ret

Birthday: 1996-12-09

Address: Apt. 141 1406 Mitch Summit, New Teganshire, UT 82655-0699

Phone: +2296092334654

Job: Technology Architect

(Video) W niedalekiej przyszłości mogą powrócić dinozaury

Hobby: Snowboarding, Scouting, Foreign language learning, Dowsing, Baton twirling, Sculpting, Cabaret

Introduction: My name is Francesca Jacobs Ret, I am a innocent, super, beautiful, charming, lucky, gentle, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

FAQs

W którym roku wyginęły dinozaury? ›

Koniec okresu kredowego wyznacza wymieranie, które wydarzyło się 66 milionów lat temu. Spowodowało ono zniknięcie z powierzchni Ziemi wszystkich dinozaurów z wyjątkiem ptaków Neornithes.

Kiedy panowały dinozaury? ›

Dinozaury żyły w mezozoiku, epoce w dziejach Ziemi, która bywa niekiedy nazywana erą gadów. Gady panowały na Ziemi dość długo, ponad 135 milionów lat, po czym nagle, około 65 mln lat temu, wyginęły.

W jaki sposób wyginęły dinozaury? ›

Około 65 milionów lat temu w Ziemię uderzyła asteroida. Jak wszyscy wiemy, spowodowało to w dłuższej perspektywie masowe wymieranie stworzeń, w tym dinozaurów.

Kiedy zmarł ostatni dinozaur? ›

W celu określenia daty wyginięcia dinozaurów pracownicy naukowi przebadali skały i próbki popiołu i odkryli, że gady wyginęły ponad 66 milionów lat temu.

Czy dinozaury żyją do dziś? ›

Znamy ponad 10 tysięcy gatunków żyjących współcześnie. Można więc powiedzieć, że także dzisiaj dinozaury są jedną z najważniejszych grup zwierząt kręgowych. Nazwa dinozaury oznacza “straszne jaszczury”. Nie są one jednak spokrewnione z jaszczurkami, choć one również należą do gadów.

Które dinozaury były wszystkożerne? ›

Ptasiomiedniczne dzielimy na wiele grup, są to m.in. znane nam: ankylozaury, stegozaury, ornitopody, pachycefalozaury czy ceratopsy – niemal wszystkie bez wyjątku były roślinożercami. Na czym przeważnie żerowały?

W którym roku odkryto dinozaury? ›

Pierwszą wskazówką, że po Ziemi stąpały niegdyś olbrzymie dinozaury, był kręg ogonowy, należący właśnie do cetiozaura, odkryty w Oxfordshire w 1809 r. W latach 30. XIX w. kilka wielkich kości wykopanych w Oxfordshire otrzymał geolog uniwersytetu oksfordzkiego, wielebny William Buckland.

Jakie zwierzęta były po dinozaurach? ›

Jednak to szybko ewoluujące ssaki były prawdziwymi gwiazdami tego okresu. Począwszy od dość skromnej pozycji 65 milionów lat temu, naczelne, konie, nietoperze, świnie, koty i psy wszystkie wyewoluowały przez zakończeniem okresu, 23 mln lat temu.

Co sprawiło że dinozaury wymarły? ›

Eksperci z Uniwersytetu w Edynburgu potwierdzili, że do wyginięcia dinozaurów przyczyniła się asteroida, która uderzyła w ziemię w chwili najmniejszej stabilności ekosystemów. Nowe badania wskazują, że przyczyną wyginięcia dinozaurów było uderzenie asteroidy akurat w momencie największego osłabienia ekosystemów.

Czy dinozaury żyją jeszcze na świecie? ›

Mało kto wie, że niektóre dinozaury żyją do dziś i możemy je oglądać wokół nas. Tak, tak, to nie teoria science fiction. Wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że ptaki należą do grupy dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów. Naukowcy dzielą dinozaury na dwie podstawowe grupy.

Ile lat po dinozaurach pojawił się człowiek? ›

Ostatnie nieptasie dinozaury wymarły 66 milionów lat temu. Natomiast początek ewolucji człowiekowatych datuje się na okres 6-7 milionów lat temu. Dinozaury i ludzi dzieli przepaść 60 milionów lat.

Jak opisać dinozaura? ›

CO TO JEST DINOZAUR? Mianem dinozaurów określa się wyłącznie te gady, które żyły w wiekach średnich ziemi, poza dinozaurami, wiele innych rzędów gadów, np. gady latające, czyli pterozaury, krokodyle, plezjozaury, plakodonty, ichtiozaury, gady łuskoskóre, i ssakokształtne.

Jaki dinozaur? ›

Jaki to dinozaur? Atlas dla dzieci przedstawia ponad 60 najbardziej znanych gatunków dinozaurów i innych zwierząt prehistorycznych. Oprócz informacji o odkryciu danego gatunku, jego cechach i trybie życia znajdziesz tu również ciekawostki oraz mnóstwo ilustracji.

Jaki był największy Teropod? ›

Największe teropody

Tyranozaur - 8830 kg (11000 kg ?) Giganotozaur - 6800 do 8200 kg. Mapuzaur - 7500 kg. karcharodontozaur - 6200 kg.

Jak długo żyją dinozaury? ›

Chociaż paleontolodzy uważają, że gigantyczne dinozaury żyły sto lat lub więcej, na podstawie badań żywych gadów takich jak żółwie olbrzymie, słoje pokazują, że ich żywotność była prawdopodobnie dużo krótsza, tylko 30-40 lat.

Czy da się przywrócić dinozaury? ›

Współczesna nauka nie jest w stanie wskrzesić dinozaurów, ale być może nie ma takiej potrzeby. Dinozaury wciąż żyją wśród nas. Ptaki nie wyewoluowały z dinozaurów, ptaki nie są ściśle spokrewnione z dinozaurami.

Czy dinozaury były stałocieplne? ›

Specyfika metabolizmu i przyrostu kości dinozaurów wskazuje, że były one podobne do stałocieplnych ssaków – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Co by się stało gdyby dinozaury nie wyginęły? ›

Gdyby nie ono, dinozaury stale byłyby grupą dominującą, a ssaki wciąż kryłyby się w norach i nie miałyby dużych szans na rozwój. Nawet jeśli ewolucja ssaków nabrałaby tempa, to w obecności dinozaurów wciąż byłaby ograniczona i nie dałaby szans większym formom.

Jak wygląda prawdziwy T Rex? ›

Jak wiele dwunożnych dinozaurów, Tyrannosaurus rex był historycznie przedstawiany jako „żyjący trójnóg” o ciele ustawionym pod kątem 45 stopni lub mniejszym w stosunku do pionu i ogonie wlekącym się po podłożu, podobnie jak u kangura.

Który dinozaur jest mięsożerny? ›

Giganotozaur. Giganotozaur– Giganotosaurus obecnie jest uznawany za jednego z największych drapieżników polujących na lądzie przed milionami lat.

Co jadły dinozaury roślinożerne? ›

Drugi typ to roślinożercy. Były to głównie dinozaury z długimi szyjami, co powodowało, że w ich menu przeważały pędy, liście i gałązki rosnące na czubkach drzew. Najstarsi przedstawiciele dinozaurów roślinożernych wywodzą się z okresu wczesnej jury.

Jakie rośliny jadły dinozaury? ›

Dominują w niej prymitywne rośliny iglaste podobne do współ- czesnej araukarii, wystepują również paprocie oraz, przypominające współczesne sagowce – wymarłe be- netyty.

Gdzie znaleziono szczątki dinozaurów? ›

Wykopaliska - KRASIEJÓW. Badacze z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie odkryli w Krasiejowie koło Opola warstwę skalną przepełnioną szkieletami wielkich płazów i gadów, a wśród nich dinozaurów - prawdopodobnie najstarszych w świecie, liczących 230 milionów lat.

Kto odkrywa dinozaury? ›

Takim od kości, szkieletów i dinozaurów. Taki archeolog nazywa się paleontolog. On wykopuje kości i szkielety różnych dinozaurów. Najbardziej chciał bym wykopać szkielet tyranozaura, największego dinozaura mięsożernego, albo kości triceratopsa, no wiesz takiego co miał trzy rogi na głowie i był roślinożerny.

Kiedy żyły dinozaury dla dzieci? ›

Uważa się, że dinozaury żyły na Ziemi aż do około 65 milionów lat temu, kiedy to miało miejsce masowe wyginięcie.

Co było przed dinozaurami? ›

Tak naprawdę synapsydy, dawniej określane, jako "gady ssakokształtne", wyewoluowały około 318-299 mln lat temu. Dawniej zaliczano je do gadów, obecnie podkreśla się, że bliżej było im do ssaków. Zamieszkiwały one tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Europy. Dimetrodon był dominującym drapieżnikiem w swojej epoce.

Czy ssaki żyły razem z dinozaurami? ›

Ssaki z czasów dinozaurów są często przedstawiane jako maleńkie mocne stworzenia, żyjące w cieniu ogromnych gadów. Ale nowo odkryte kopalne zwierzę z Madagaskaru podważa ten stereotyp. Vintana sertichi wielkości świstaka był przedstawicielem wymarłej i do tej pory bardzo słabo znanej grupy ssaków zwanej Gondwanatheria.

Jakie dinozaury żyły w triasie? ›

Trias. Dinozaury pojawiły się, kiedy wszystkie kontynenty były ze sobą połączone w olbrzymi prakontynent, zwany Pangeą, a klimat był suchy i gorący. Za ich bezpośrednich przodków uważa się żyjące w środkowym triasie niewielkie drapieżne archozaury z kladu Dinosauromorpha, podobne do lagerpetona czy marazucha.

Jak wygladala zaglada dinozaurów? ›

W głębi lądu, poza zasięgiem bezpośrednich skutków eksplozji, oczom obserwatora ukazałby się spektakl ciemniejącego nieba i apokaliptyczny pokaz spadających gwiazd wywołanych przez powracający na Ziemię gruz. - Widowisko nie przypominałoby normalnych spadających gwiazd czy meteorów – twierdzi Collins.

Co Wybilo dinozaury? ›

Krater Chicxulub - 100 tysięcy Car bomb

W wyniku uderzenia powstała energia o wartości ponad 100 teraton TNT. To jak detonacja 100 tysięcy najpotężniejszych bomb jądrowych - Car bomb. Dziś po uderzeniu planetoidy pozostał tylko ślad. Jest nim krater Chicxulub.

Dlaczego dinozaury wyginęły przedszkole? ›

Dinozaury nie były przystosowane do dużych i częstych zmian temperatury . Upalne lato i surowa zima mogły spowodować, że roślinność przestała rosnąć i dinozaury nie miały co jeść.

Ile lat po dinozaurach pojawił się człowiek? ›

Ostatnie nieptasie dinozaury wymarły 66 milionów lat temu. Natomiast początek ewolucji człowiekowatych datuje się na okres 6-7 milionów lat temu. Dinozaury i ludzi dzieli przepaść 60 milionów lat.

Czy da się przywrócić dinozaury? ›

Co jest możliwe? Współczesna nauka nie jest w stanie wskrzesić dinozaurów, ale być może nie ma takiej potrzeby. Dinozaury wciąż żyją wśród nas. Ptaki nie wyewoluowały z dinozaurów, ptaki nie są ściśle spokrewnione z dinozaurami.

Jak długo żyją dinozaury? ›

Chociaż paleontolodzy uważają, że gigantyczne dinozaury żyły sto lat lub więcej, na podstawie badań żywych gadów takich jak żółwie olbrzymie, słoje pokazują, że ich żywotność była prawdopodobnie dużo krótsza, tylko 30-40 lat.

Gdzie zginęły dinozaury? ›

Wyobraźmy sobie wschód słońca w ostatnim dniu ery mezozoicznej 66 milionów lat temu. Promienie słońca padają na bagna i lasy iglaste ciągnące się wzdłuż wybrzeża na dzisiejszym Półwyspie Jukatańskim w Meksyku. Ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej tętnią życiem.

Videos

1. METEOR DINOZAURÓW cały film
(FILM FOR YOU)
2. 11 szokujących faktów dotyczących dinozaurów
(JASNA STRONA)
3. PREHISTORYCZNE BESTIE, DOMINUJĄCE PO DINOZAURACH
(ATLAS)
4. Zobacz, co stało się 10 minut po wyginięciu dinozaurów
(JASNA STRONA)
5. Dinozaury: od największych do najmniejszych
(JASNA STRONA)
6. 10 Najbardziej niesamowitych najnowszych odkryć dotyczących dinozaurów!
(Nieznana Lista)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Msgr. Refugio Daniel

Last Updated: 05/28/2022

Views: 5627

Rating: 4.3 / 5 (74 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Msgr. Refugio Daniel

Birthday: 1999-09-15

Address: 8416 Beatty Center, Derekfort, VA 72092-0500

Phone: +6838967160603

Job: Mining Executive

Hobby: Woodworking, Knitting, Fishing, Coffee roasting, Kayaking, Horseback riding, Kite flying

Introduction: My name is Msgr. Refugio Daniel, I am a fine, precious, encouraging, calm, glamorous, vivacious, friendly person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.