Historia jednej piosenki: Nie płacz, kiedy odjadę. Tak wyglądały kulisy powstawania przeboju | Viva.pl (2022) (2022)

To historia jednego z największych przebojów polskiej muzyki. Utwór pt. „Nie płacz, kiedy odjadę”, który w latach 60. XX wieku wykonywał Marino Marini, szturmem podbił serca wielbicielek. Za tekst piosenki odpowiada wspaniała poetka, wrażliwa artystka – Wanda Sieradzka. O kim śpiewał Marino Marini? To pytanie zadają sobie wszyscy. Jak wyglądały kulisy powstawania przeboju? Syn poetki, Zygmunt Sieradzki w książce „Nie płacz, kiedy odjadę”, opisał historię piosenki i odkrył przed czytelnikami niezwykłe życie swojej mamy.

Viki Gabor i Kayah o piosence „Ramię w ramię”. Zdradziły kulisy współpracy

Wanda Sieradzka – niezwykła poetka, osobistość powojennego polskiego show-biznesu

Wanda Sieradzka była prawdziwym objawieniem, a jej historia życia, to gotowy scenariusz na film. Poetka cudem ocalała z Holokaustu. Wychowywała się w domu zamożnych, zasymilowanych w Polsce Żydów – matka była lekarzem stomatologiem, a ojciec prawnikiem. Jej świat załamał się w momencie, gdy wraz z najbliższymi trafiła do warszawskiego getta. Po pewnym czasie została zupełnie sama. Pojawiła się rozpacz, bezsilność i gonitwa myśli. Na szczęście 20-letniej Wandzie udało się wtedy uciec z getta. W jej życiu nastąpiło wiele zmian. Za każdym razem na swojej drodze spotykała osoby, którym jej los nie jest obojętny i to dzięki nim, a przede wszystkim, dzięki jej własnej determinacji i woli życia, udaje się przetrwać. Poetka była łączniczką Armii Krajowej. Następnie wyjechała do Austrii, gdzie grała na organach w polskim kościele. Stamtąd, wraz z grupą polskich uciekinierek, przetransportowano ją do Szwajcarii, gdzie pracowała w maglu i zaczynała publikować swoje pierwsze wiersze. Po powrocie do Polski studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Historia jednej piosenki: Nie płacz, kiedy odjadę. Tak wyglądały kulisy powstawania przeboju | Viva.pl (2022) (1)

Fot. Archiwum prywatne Zygmunta Sieradzkiego

(Video) Andrzej Rybinski - Nie liczę godzin i lat

(Video) Andrzej Rybinski - Nie liczę godzin i lat

Dramatyczne doświadczenia nigdy jej nie złamały. Dały jej siłę do tego, by mogła zbudować szczęśliwą przyszłość. Wyszła za mąż, doczekała się jedynego syna. Zygmunt Sieradzki, podkreślał, że mama zawsze czuła się Polką i kamuflowała żydowskie pochodzenie od czasu getta. Żyła w ciągłym strachu. „Otoczona ludźmi, podziwiana. Jakby chciała zmazać, nadrobić to, co się jej w czasie wojny we wczesnej młodości przydarzyło. Żyła jak ćma pędząca do światła, blasku”, pisał na łamach książki „Nie płacz, kiedy odjadę” Wydawnictwa Czarna Owca.

Zygmunt Sieradzki postanowił opowiedzieć o życiu swojej mamy w dokumencie o tym samym tytule. Reżyserii podjął się Sławomir Grünberg. Film otrzymał I nagrodę w kategorii dokument na Festiwalu Filmów Polskich w Toronto. Za pośrednictwem tego obrazu, Zygmunt Sieradzki odkrywa przed czytelniami burzliwe losy biografii artystki, a także stara się znaleźć odpowiedź na wiele pytań, dotyczących historii jego rodziny, naznaczonej śladem wojny. „Jednak tym, co się wyłania na pierwszy plan, to cud uratowania się, cud przeżycia – który nie był chyba całkowitym przypadkiem. Było coś w obojgu moich rodziców, że dali radę przetrwać i zbudować wszystko na nowo”, mówił Zygmunt Sieradzki.

Książka i dokument przedstawiają wizerunek kobiety, która kochała życie i ludzi. Wanda Sieradzka była wrażliwa, delikatna, a przy tym odważna i momentami apodyktyczna wobec najbliższych. Była prawdziwym żywiołem. Uwielbiała, kiedy wokół niej wiele się działo. Tak też kreowała swoją codzienność. Dla niej nie było rzeczy niemożliwych.

Poetka, graficzka, dziennikarka, tłumaczka (przetłumaczyła kilkanaście pierwszych odcinków Ulicy Sezamkowej i kilka odcinków serialu Bonanza). Wanda Sieradzka pracowała w polskiej telewizji przez 25 lat jako redaktor w dziale rozrywki. „Ona tam od razu zaistniała jako osobowość telewizyjna, bo miała zupełnie wyjątkowy charakter i rodzaj charyzmy, jak pamiętam. Od razu zyskiwała przez swój niezwykle kontaktowy sposób bycia. Poza tym była pracowita. Wtedy inaczej się pracowało niż teraz, bo obecnie nie poświęca się tyle czasu na jeden program. Wszędzie jej było pełno”, mówiła o niej Lidia Pawelec w książce „Nie płacz, kiedy odjadę”.

Zobacz też:Historia jednej piosenki:Psalm stojących w kolejceKrystyny Prońko był manifestem nadziei

Historia jednej piosenki: Nie płacz, kiedy odjadę. Tak wyglądały kulisy powstawania przeboju | Viva.pl (2022) (2)

Fot. archiwum prywatne Zygmunta Sieradzkiego

Historia piosenki – „Nie płacz, kiedy odjadę”

Wanda Sieradzka była znana przede wszystkim jako autorka tekstów. Tworzyła słowa piosenek dla Jerzego Połomskiego, Ireny Santor, Sławy Przybylskiej czy Czerwonych Gitar. Wszystkie utwory stawały się przebojami. Jednak największy przełom w jej działalności artystycznej nastąpił w latach 60. XX wieku. Wtedy rozpoczęła współpracę z wokalistą, Marino Marinim. Włoska muzyka była w tamtym czasie popularna, a do utworów Volare, cantare, Ciao, ciao bambina bawiła się cała Polska. Marini był zafascynowany talentem i niezwykłą osobowością Wandy Sieradzkiej. Dodatkowo urzekło go, że poetka władała biegle kilkoma językami, w tym włoskim.

„Włoski jest językiem melodyjnym, a ona miała słuch muzyczny. To właśnie przy Marinim poczuła nagle, że może pisać piosenki. Uwierzyła w siebie. Pamiętam, że "Nie płacz, kiedy odjadę" pisała całe noce. Pisała, skreślała, darła. Do rana. Kiedy pytałem, czemu to robi, mówiła, że to bardzo ważne, że każde słowo musi być wyważone, nie może być zbędnych”, wspominał Zygmunt Sieradzki w swojej książce.

Współpraca Wandy Sieradzkiej i Marino Mariniego zaowocowała jednym z najpiękniejszych utworów, który na stałe zapisał się na kartach historii polskiej muzyki. Ona napisała tekst, a on skomponował muzykę. Włoski wykonawca podbił serca kobiet, na koncerty przybywały tłumy rozkochanych w nim Polek. Sama autorka utworu była zaskoczona rozmiarem sukcesu. Wiele osób zastanawiało się, o kim śpiewa artysta, i kto jest wybranką jego serca. Na to pytanie starał się także odpowiedzieć Zygmunt Sieradzki.

Czytaj też:Historia jednej piosenki: „Waterloo”,największyprzebój Festiwalu Eurowizji

Historia jednej piosenki: Nie płacz, kiedy odjadę. Tak wyglądały kulisy powstawania przeboju | Viva.pl (2022) (3)

Fot. akg-images/EAST NEWS

Marino Marini

„Słowa Nie płacz, kiedy odjadę naklejano nawet na tylnych szybach autobusów. […] Wokół utworu narosło sporo mitów. Plotka głosi, że po jednym z koncertów dwadzieścia pięć warszawianek pobiło się pod hotelem Polonia. Każda z nich twierdziła, że to właśnie dla niej Marino śpiewa hit, do którego skomponował muzykę. Mówiło się też, że serce Włocha skradła urokliwa dziewczyna z Gniezna albo z Płocka. Tournée po Polsce muzyk z Neapolu wspominał przez lata. Zwłaszcza pamiętał Kraków, gdzie hucznie obchodził swoje trzydzieste siódme urodziny. Mówiono też, że miał wtedy romans z Ireną Dziedzic i że był nią zauroczony, pewnie nawet zakochany. Może rzeczywiście tą wybranką była pani Irena, a może moja mama? A może obydwie? Ponoć był bardzo kochliwy”, czytamy na łamach książki „Nie płacz, kiedy odjadę”.

Piosenka do dziś nadawana jest przez rozgłośnie radiowe. Tak naprawdę, trudno znaleźć osobę, która nie potrafi zanucić słów: „Nie płacz, kiedy odjadę. Sercem będę przy tobie. Nie płacz, kiedy odjadę. Zostawię ci tęmelodię”.

Zygmunt Sieradzki przywoływał również zabawną sytuację związaną z piosenką Wandy Sieradzkiej. „Przez biuro turystyczne w Hawanie, poznałem przewodnika Alberto Gonzalesa, który studiował w Polsce. Śpiewał Nie płacz… na przyjęciach w polskiej ambasadzie. Kiedy wyjeżdżałem z Hawany, odwoził mnie na lotnisko i po drodze też zaczął to śpiewać. Powiedziałem mu, że to utwór z tekstem napisanym przez moją matkę. Początkowo wyśmiał mnie, ale kiedy dotarliśmy na lotnisko, z budki telefonicznej zadzwoniłem do Wandzi i przekazałem mu słuchawkę. Był wniebowzięty. Matka też”, opowiadał.

Sprawdź też:Demarczyk, Rodowicz, Geppert... To one zawdzięczająpopularnośćfestiwalowi w Opolu!

Zygmunt Sieradzki po 50 latach emigracji wrócił do Polski, by odbyć wyjątkową, sentymentalną podróż. Jest wykładowcą i pisarzem, a także specjalistą ds. marketingu, członkiem Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.

W 1969 roku, po dwóch latach studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, wyjechał do RPA, gdzie ukończył socjologię na Uniwersytecie w Kapsztadzie. Potem wraz z żonąi córkami wyjechał do Sydney. Tam rozpoczął karierę wykładowcy uniwersyteckiego i założył firmę konsultingową.

Swoje doświadczenia, przemyślenia i emocje ukrył w słowach. One złożyły się w jedną całość, i tak powstał tomik poezji -„Accidental Kameleon”. To była dla niego ucieczka i ukojenie. „Mogę określić każde uczucie, nadać mu znaczenie w moim życiu”, pisał. Zygmunt Sieradzki po swojej mamie odziedziczył talent pisarski. To ona miała na niego ogromny wpływ artystyczny i zawsze pokładała w nim ogromne nadzieje.

Zygmunt Sieradzki opowiedział nam o latach spędzonych poza Polską, trudnych wydarzeniach ze swojego życia, nadziei i miłości. Wywiad wkrótce pojawi się na viva.pl.


Źródło: Książka Zygmunta Sieradzkiego, „Nie płacz, kiedy odjadę”, Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2019 rok

Historia jednej piosenki: Nie płacz, kiedy odjadę. Tak wyglądały kulisy powstawania przeboju | Viva.pl (2022) (5)

Fot. materiały prasowe/Wydawnictwo Czarna Owca

Author information

Name: Allyn Kozey

Birthday: 1993-12-21

Address: Suite 454 40343 Larson Union, Port Melia, TX 16164

Phone: +2456904400762

Job: Investor Administrator

Hobby: Sketching, Puzzles, Pet, Mountaineering, Skydiving, Dowsing, Sports

Introduction: My name is Allyn Kozey, I am a outstanding, colorful, adventurous, encouraging, zealous, tender, helpful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

Oracle PL SQL Interview Questions and Answers ➔ Real-time Case Study Questions ✔️Frequently Asked ✔️Curated by Experts ✔️Download Sample Resumes.

(All date functions return a value of DATE data type except the MONTHS_BETWEEN Function, which returns a number.. COUNT (*): Returns a number of rows in a table including duplicates rows and rows containing null values in any of the columns.. This is used to join two tables automatically based on the columns which have matching data types and names, using the keyword NATURAL JOIN.. If several columns have the same names but the data types do not match, then the NATURAL JOIN clause can be modified with the USING clause to specify the columns that should be used for an equi Join.. Left Outer Join displays all rows from the table that is Left to the LEFT OUTER JOIN clause, right outer join displays all rows from the table that is right to the RIGHT OUTER JOIN clause, and full outer join displays all rows from both the tables either left or right to the FULL OUTER JOIN clause.. You can convert a CHAR column to the VARCHAR2 data type or convert a VARCHAR2 column to the CHAR data type only if the column contains null values or if you do not change the size.. In addition, the names and types of columns marked unused will not be displayed during a DESCRIBE, and you can add to the table a new column with the same name as an unused column.. UNIQUE KEY: UNIQUE Key Constraint ensures that every value in a column or set of columns must be unique, that is, no two rows of a table can have duplicate values in a specified column or set of columns.. Unique KeyPrimary Key A table can have more than one Unique Key.A table can have only one Primary Key.The unique key column can store NULL values.The primary key column cannot store NULL values.Uniquely identify each value in a column.. Into a row-level trigger based on a table, the trigger body cannot read data from the same table and also we cannot perform DML operation on the same table.. Mutating errors are not occurred in statement-level trigger because through this statement-level trigger when we are performing DML operations automatically data committed into the database, whereas in the row-level trigger when we are performing transaction data is not committed and also again we are reading this data from the same table then only mutating errors is occurred.. In static cursor database servers execute only one select statement at a time for a single active set area wherein ref cursor database servers execute a number of select statements dynamically for a single active set area that's why those cursors are also called a dynamical cursor.. In oracle when we try to convert “string type to number type” or” data string into data type” then the oracle server returns two types of errors.. When PL/SQL block has a SQL statement and also those SQL statements try to convert string type to number type or data string into data type then oracle server returns an error: ora-1722-Invalid Number. Whenever PL/SQL block having procedural statements and also those statements find to convert string type to number type then oracle servers return an error: ora-6502: numeric or value error: character to a number conversion errorFor handling, this error oracle provided exception value_error exception name

Andziaks i Luka powiedzieli sobie "tak" w bajkowej scenerii. Te dekoracje kosztowały fortunę. Ale popatrzcie na suknię panny młodej. Obłędna!

Na ten dzień zakochani naprawdę długo czekali, a przygotowaniami na bieżąco dzielili się w mediach społecznościowych.. Para jednak dopiero teraz zdecydowała się na sformalizowanie swojego związku.. 14 lipca Andziaks i Luka powiedzieli sobie sakramentalne "tak" w bajkowej scenerii.. Instagram @krzysztof_adamek. - Przedstawiam wam kochani Angelikę Trochonowicz - mówi dumny Luka na InstaStories swoich wedding plannerek.. Instagram @andziaks

Idealna lektura nie tylko na lato!

Uniwersalna, piękna opowieść o przyjaźni, miłości i oddaniu, owiana nutką tajemnicy (do dziś nie wiemy, czy tytułowy Mały Książę to w rzeczywistości autor powieści), pięknie ilustrowana rysunkami autora powinna obowiązkowo znaleźć się w każdej biblioteczce.. Gdy nic nie zwiastuje rychłego zamążpójścia, na horyzoncie nieoczekiwanie pojawia się interesujący prawnik.. Akcja powieści toczy się w malowniczej Barcelonie i trzeba przyznać, że każdy, kto przeczyta tę książkę, od razu nabiera ochoty na podróż do słonecznej Hiszpanii .. Choć wielu z nas proza Dostojewskiego kojarzyć się może wyłącznie z kanonem lektur szkolnych, to warto zerwać z tym obrazem i raz jeszcze zagłębić się w uniwersalną opowieść o zbrodni, poczuciu winy, sumieniu, moralności i oczywiście… karze.. Czy Raskolnikow winny zabójstwa lichwiarki przyzna się do winy i dobrowolnie podda się karze?. Napisana barwnym i wzruszającym językiem, opowiada o zakazanej miłości, która nigdy nie doczekała się spełnienia.. I dobrze, bo zdecydowanie warto się w nią zagłębić.. Czy prawdziwa miłość zawsze przydarza się w odpowiednim momencie?. Początkowo dzieli ich chłodna, formalna relacja – Lou zostaje zatrudniona w charakterze opiekunki Willa, ale z czasem lody topnieją i między dwojgiem, wydawałoby się ulepionych z zupełnie innej gliny ludzi, powoli rodzi się uczucie.. Czy dziewczyna dzięki rodzącemu się uczuciu zdobędzie siłę, by żyć?. Wśród książek, które warto przeczytać o miłości, ta zdecydowanie znajduje miejsce na podium.. Rosie i Alex przyjaźnią się od dzieciństwa i szybko staje się jasne, że są dla siebie przeznaczeni.. Jak to jednak w życiu bywa, sprawy się komplikują - Rosie zachodzi w ciążę z innym, a Alex postanawia się ożenić… Czy mimo przeciwności losu znajdą drogę do siebie?. Uniwersalna opowieść o młodzieńczym buncie, uczuciu, które rośnie bez względu na przeszkody, o dorastaniu i konfliktach z rodzicami – idealna książka na wakacje!. Zastanawiasz się, jaką książkę warto przeczytać, by na chwilę oderwać się od codzienności?

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Errol Quitzon

Last Updated: 08/24/2022

Views: 5874

Rating: 4.9 / 5 (59 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Errol Quitzon

Birthday: 1993-04-02

Address: 70604 Haley Lane, Port Weldonside, TN 99233-0942

Phone: +9665282866296

Job: Product Retail Agent

Hobby: Computer programming, Horseback riding, Hooping, Dance, Ice skating, Backpacking, Rafting

Introduction: My name is Errol Quitzon, I am a fair, cute, fancy, clean, attractive, sparkling, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.