Jak i kiedy sadzić pomidory do gruntu, pod folię i w szklarni? - Porady Florimex (2022)

Pomidor to popularne i lubiane warzywo. Jednak uprawa tej rośliny nie należy do najprostszych, ponieważ pomidor wykazuje wysokie wymagania uprawowe. W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez Państwa pytania. Między innymi ,,rozwiejemy’’ wątpliwości jak powinno się odbywać sadzenie pomidorów z nasion, co ile sadzić pomidory, kiedy sadzi się pomidory, gdzie sadzić pomidory, jak powinno odbywać się sadzenie pomidorów w tunelu?

Przyjrzyjmy się bliżej tej roślinie z rodziny psiankowatych ( Solanaceae ). Podobnie jak papryka, oberżyna i ziemniak jest to roślina jednoroczna, o dłuższym okresie wegetacji. Mówi się, że owoce pomidora spożywać można kiedy osiągną dojrzałość fizjologiczną. Ze względu na swoje pochodzenie – klimat ciepły – najlepiej jest wybierać stanowiska słoneczne, ponieważ są to rośliny ciepłolubne. Wymagają one dużego nasłonecznienia, ale za to nie potrzebują do właściwego rozwoju znacznej ilości wody. Sadzenie i uprawa pomidorów gruntowych kończy się sukcesem, kiedy gleby są ciepłe, przewiewne i utrzymane w dobrej kulturze, a także zawierają wiele składników pokarmowych. Gdy sadzimy pomidory należy odpowiedzieć na kolejne pytania jak sadzić pomidory z nasion, kiedy sadzić pomidory na rozsadę, w jakiej odległości sadzić pomidory, jak sadzić pomidory do gruntu, kiedy sadzić pomidory do tunelu, kiedy wysadzać pomidory. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania.

Kiedy sadzić pomidory

W polskim klimacie, najpopularniejsza jest uprawa pomidorów z rozsady. Sadzenie bezpośrednio w gruncie, ze względu na ciepłolubne wymagania pomidora jest utrudniona. Pomidora można uprawiać bez osłon, ale tylko w sezonie bezmroźnym. Czyli kiedy właściwie sadzić pomidory z nasion? Stosuje się uprawę od 15 maja do końca września. Ze względu na swój okres wegetacji od 105 do 130 dni, pomidora uprawiać należy z rozsady, pochodzącej spod osłon.

Sadzenie pomidorów z rozsady należy rozpocząć od jej przygotowania, etap ten trwa od 50 do 60 dni. Jeśli nasiona są zaprawiane należy wysiać je do podłoża odkażonego i parowanego.

Jak sadzić pomidory z nasion w rozsadzie? Jeśli jest to uprawa polowa należy tego dokonać na przełomie marca i kwietnia w skrzynkach. Jeśli temperatura waha się pomiędzy 18, a 20 stopni wschody pojawiać powinny się po około 6 dniach. Kiedy liścienie się rozwiną i widoczny będzie liść, siewki należy przepikować do większych doniczek o średnicy od 8 do 10 centymetrów. Inaczej sytuacja wygląda kiedy mamy uprawę w tunelu, należy odpowiedzieć na pytanie jak powinno sadzić się pomidory w tunelu?

Sadzenie rozsady pomidorów w tunelu foliowym dyktuje następującą kolejność, na początku wysiewa się nasiona do skrzynek, następnie siewki należy przepikować bezpośrednio do gruntu i tutaj powstaje pytanie co ile najlepiej sadzić pomidory w tunelu? Sprawdzony rozstaw to 10 na 10 centymetrów, w zalecanym systemie zagonowym. Istnieje też drugi sposób który mówi jak sadzić pomidory w tunelu foliowym. Należy bezpośrednio w tunelu wysiać nasiona w rzędach co 10 centymetrów, a w rzędzie co 3 centymetry.

A kiedy powinno sadzić się pomidory w tunelu jeśli rozsada ma być gotowa do sadzenia około 15 maja?

Sadzenie nasion pomidorów najlepiej zaplanować między 25 marca, a 5 kwietnia. Rozsada powinna być odpowiednio wypielęgnowana, należy utrzymywać odpowiednią temperaturę, podlewać rośliny wodą, która będzie podgrzana, delikatnie wietrzyć, zapewniać wystarczającą ilość światła i dokarmiać na przykład roztworem saletry.

Kiedy chcielibyśmy już wysadzać pomidory do gruntu należy rośliny poddać procesowi zahartowania. Proces powinien trwać około tygodnia i w tym czasie powinno ograniczyć się ilość wody dostarczanej roślinom oraz wystawić je na bardziej intensywne wietrzenie. Kiedy zdecydujemy się sadzić pomidory do gruntu z rozsady, która produkowana była dotychczas w tunelu, należy naciąć glebę pomiędzy każdą z roślin dzięki czemu system korzeniowy zostaje przecięty i mogą wyrastać nowe korzenie, które przerastają bryłę gleby. W ten sposób pomidory w gruncie lepiej się przyjmują. Oznaką, która świadczy o tym kiedy się sadzi pomidory na pole jest właściwy pokrój rośliny, który powinien być krępy, liście gęsto ułożone o krótkich ogonkach liściowych. Według obowiązującej polskiej normy, wysokość doniczkowanej rozsady powinna wahać się między 15, a 30 centymetrów, o 5 do 8 rozwiniętych liściach. Różnice widoczne są w przypadku rozsady rwanej ( niedoniczkowanej ), kiedy pomidory są gotowe do wysadzenia do gruntu wysokość może wynosić od 15 do 30 centymetrów, mieć od 4 do 7 liści, o średnicy łodygi od 4 do 6 milimetrów.

Wybierając dzień na sadzenie pomidorów do gruntu należy pamiętać, że wysadzanie pomidorów do gruntu powinno odbywać się w dni o wysokim zachmurzeniu lub w trakcie dni słonecznych, ale popołudniami lub wieczorami.

(Video) JAK SADZIĆ POMIDORY, aby uzyskać Obfite Plony | JAK UPRAWIAĆ WARZYWA

Jak i kiedy sadzić pomidory do gruntu, pod folię i w szklarni? - Porady Florimex (1)

Sadzenie sadzonek pomidorów należy rozpocząć od podlania rozsady, np. Turborootem Te zabiegi mają na celu wzmocnienie rośliny i posadzenie sadzonki razem z bryłą korzeniową do gruntu. Jest to bardzo istotne ponieważ pomidory, których sadzenie nastąpiło z rozsady bez bryły korzeniowej przyjmuje się na polu znacznie gorzej i dają mniejszy plon. Kiedy jesteśmy gotowi na sadzenie pomidorów w gruncie, ważne jest by wiedzieć:

(Video) Sadzenie pomidorów do gruntu.

Jak głęboko sadzić pomidory.

Rośliny posadzone powinny być w taki sposób by pierwsze liście znajdowały się tuż nad powierzchnią ziemi. Aby ich warunki wilgotnościowe były korzystne dla rośliny, konieczne jest po wysadzeniu obfite podlanie i obsypanie glebą wybraną. Dodatkowo kiedy wzrost rośliny będzie już bardziej znaczący, niektóre odmiany pomidorów będą wymagać palikowania.

Jaka ziemia pod pomidory?

(Video) SADZENIE POMIDORÓW - Jak i kiedy sadzić pomidory?

Ziemia pod pomidory powinna być żyzna. Najkorzystniejszy odczyn wpływający pozytywnie na uprawę to lekko kwaśny, ale również lekko zasadowy. Coraz popularniejsze stało się uprawianie pomidorów na glebie ściółkowanej folią lub w tunelach o niskiej wysokości. Przy takich zabiegach zbiory przyspieszone są nawet o 20 procent i gotowe są do zbioru nawet o 10 dni.

W jakich odstępach sadzić pomidory ?

Zajmując się uprawą pomidorów zadajemy sobie pytanie jak gęsto sadzić pomidory w gruncie? Wszystko zależy od sposobu uprawy oraz cech jakie wykazuje wybrana odmiana pomidora. Im większa gęstość sadzenia, tym większy plon z danej powierzchni, ale z rośliny już plon jest w takim przypadku niższy. Ponadto produkcja w takim przypadku większego zagęszczenia roślin jest wyższa. Z reguły w wcześniejsze odmiany powinny być sadzone 80 x 40 lub 50 centymetrów, a późniejsze w rozstawie 80 – 100 x 50 – 80 centymetrów lub 80 na 80 centymetrów. A na zagonach można posadzić dwa rzędy.

(Video) Jak i kiedy siać Pomidory na Rozsadę | Rozsada Pomidorów - Siew

Jak i kiedy sadzić pomidory do gruntu, pod folię i w szklarni? - Porady Florimex (2)

Jakie nasiona pomidora wybrać

Nie moglibyśmy się obyć w uprawie pomidorów bez wyboru odmiany nasion, które zakupimy. Na rynku dostępnych istnieje szeroki wybór nasion, wszystko zależy od preferencji klienta, ponieważ uwarunkowania genetyczne występują we wszystkich konfiguracjach. Istnieje główna i podstawowa kategoryzacja na pomidory pod osłonami i do gruntu.

Pomidory przeznaczone pod osłony. Tutaj polecana jest firma Hazera, która szczyci się osiągnięciami szczególnie w dziedzinie pomidorów i pomidorów malinowych. Pomidory oferowane są również przez firmę Bejo, Syngenta, Seminis i Vilmorin. Odmiany oferowane przez producentów konkurują ze sobą wyrównaniem, fizjologią, np. bez zielonej piętki, o niskim prawdopodobieństwie wystąpienia suchej zgnilizny. Przykładami odmian, które można rekomendować przy uprawie pomidora szklarniowego jest pomidor Framboo, Vaquero, VP1, VP2, Cornabel, Jangcy, Belladona, Zadurella, Lancelot, Zeplin, Tamaris, Delfine, Brooklyn, czy Boderine. I tak można byłoby wymieniać długo poszerzając listę o kolejne odmiany.

Przejdźmy zatem do pomidorów gruntowych. Przykładami pomidorów do polowej uprawy jest odmiana Alican, Galilea i Calista firmy Hazera. Kolejne sprawdzone odmiany innych producentów to np. pomidor Dyno, C317, Pegaso lub Pietrarossa. W przytoczonych przykładach istnieje kolejny podział na odmiany bardzo wczesne, czyli te których długość wegetacji wynosi od 95 do 105 dni, średniowczesne i pomidory późne o długości wegetacji powyżej 130 dni. Uwzględniając natomiast walory estetyczne i smakowe to w Polsce największą popularnością cieszą się pomidory malinowe, jak np. pomidor Hapynet.

Zważając na pokrój rośliny pomidora, wyróżniamy kilka kolejnych grup jak samokończące, sztywnogłowe, wiotkołodygowe, malinowe i czekoladowe.

Zachęcamy do wizyty w naszym sklepie lub na stronie sklepu internetowego i przyjrzeniu się bliżej naszej szerokiej ofercie.

(Video) JAK URZĄDZIĆ FOLIAKA, grządki w tunelu foliowym, pomidory

FAQs

Czy można sadzić pomidory gruntowe pod folią? ›

Pomidory potrzebują dobrze nasłonecznionej i odsłoniętej od wiatru przestrzeni. Świetnym pomysłem będzie uprawa pomidorów pod folią. Można robić to w specjalistycznych tunelach.

Kiedy można sadzić pomidory w tunelu foliowym? ›

Zwykle termin sadzenia przypada na kwiecień lub maj. Pomidory najczęściej sadzi się w rzędach co 60-70cm, przy podobnej odległości pomiędzy rzędami. Dokładne parametry zależą od siły wzrostu odmiany.

Kiedy sadzić pomidory do szklarni nieogrzewanej? ›

W szklarni nieogrzewanej pomidory można sadzić od kwietnia, a zatem około miesiąc wcześniej niż w gruncie. Dzięki temu wcześniej dojrzeją ich owoce, a sezon uprawy znacznie się wydłuży, co wpływa na zebranie większego plonu.

Kiedy sadzić sadzonki pomidorów do gruntu? ›

Kiedy sadzić pomidory do gruntu? Sadzenie pomidorów do gruntu można przeprowadzić po ostatnich przymrozkach, mniej więcej w połowie maja. Przesadzanie rozsad powinno się poprzedzić ich hartowaniem.

Czym się różnią pomidory gruntowe od szklarniowych? ›

W uprawie w gruncie wysoka wczesność czy też siła wzrostu powyżej dziesiątego kwiatostanu ma mniejsze znaczenie niż w uprawach szklarniowych czy tunelowych, uprawiając pomidory w gruncie musisz wybrać odmiany które mają dobrze rozbudowany głęboki system korzeniowy (większość odmian wytwarza raczej system płytki), ...

Jaka najlepsza odmiana pomidorów pod folię? ›

Najbardziej plenne gatunki pomidorów to te wczesne i średniowczesne, a należą do nich między innymi odmiany: Malinowy Ożarowski. Brutus. Krakus.

Czy trzeba zapylać pomidory w tunelu? ›

Tylko pomidory gruntowe nie wymagają jednak dodatkowego zapylania. Niestety bowiem obiekty zamknięte, jak szklarnie i tunele foliowe, mają inny mikroklimat, bez wiatru, deszczu i owadów, jako naturalnych czynników zapylających. Niezbędne są więc sztuczne metody przenoszenia pyłku na znamiona słupków kwiatów.

Czy można sadzić pomidory i ogórki razem w szklarni? ›

Razem czy osobno? Tak jak w tytule czyli jeśli uprawiać pomidora i ogórka na skalę przemysłową to na pewno osobno, z kolei w uprawach amatorskich, na działce, w tunelu foliowym czy szklarni ogrodowej można te dwa gatunki łączyć w odpowiedni sposób tak aby nie wpływało to znacząco na jakość i ilość plonów.

Jak sadzić pomidory na czarnej folii? ›

Pomidory nie lubią zbyt wilgotnego powietrza , dlatego nie należy sadzić roślin zbyt blisko siebie, zapewniając tym samym swobodny przepływ powietrza wokół roślin. Rośliny sadzimy bądź ustawiamy w pojemnikach w rozstawie 60 cm (dla odmian karłowych) – 80 cm.

Jak sadzić pomidory w tunelu? ›

Należy to zrobić na początku marca (siew około 2 tygodnie wcześniej niż w przypadku pomidorów przeznaczonych do uprawy w gruncie). Podłoże do wysiewu musi być odkażone, a najlepiej użyć specjalnej ziemi do wysiewu warzyw. Po wysianiu nasion przykrywamy je ok. 0,5 cm warstwą ziemi lub piasku.

Videos

1. Jak sadzić Pomidory w Donicach | Sadzenie Pomidorów KROK po KROKU
(infouprawa)
2. dlaczego pomidory sadzimy do cylindrów?
(Bogusław Mazur)
3. Uprawa warzyw zimą (nawet na 850 m n.p.m.)
(Akademia Przyziemnych Umiejętności)
4. Instruktaż - Uprawa Pomidorów w Tunelu | Prowadzenie pędów, usuwanie liści, sadzenie i nie tylko
(infouprawa)
5. Pomidory - Jak mieć udane zbiory - uprawa pomidorów przez cały sezon.
(ogród na co dzień)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Trent Wehner

Last Updated: 09/28/2022

Views: 5551

Rating: 4.6 / 5 (76 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Trent Wehner

Birthday: 1993-03-14

Address: 872 Kevin Squares, New Codyville, AK 01785-0416

Phone: +18698800304764

Job: Senior Farming Developer

Hobby: Paintball, Calligraphy, Hunting, Flying disc, Lapidary, Rafting, Inline skating

Introduction: My name is Trent Wehner, I am a talented, brainy, zealous, light, funny, gleaming, attractive person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.