jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (2022)

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (1)

Zadowolony

 1. Konieczność przycinania
 2. Kiedy przycinać jabłonie?
 3. Wymagane narzędzia
 4. Wyświetlenia
 5. Podstawowe sposoby
 6. Instrukcje przycinania krok po kroku
 7. Zachowaj ostrożność
 8. Przydatne porady

Każdy ogrodnik, który uprawia jabłonie na swojej stronie, musi opanować technikę prawidłowego przycinania. Jeśli wykonasz procedurę bez odpowiedniej wiedzy, nie możesz pomóc, ale zaszkodzisz roślinie. To właśnie właściwe przycinanie jest jednym z głównych elementów pielęgnacji drzew owocowych. Takie rośliny owocują regularnie i dają wysokie plony.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (2)

Konieczność przycinania

Pierwsze pędy lub wierzchołki są usuwane. Zbyt duże zacienienie wewnątrz korony lub na dolnych gałęziach jest szkodliwe. Brak światła słonecznego ograniczy kwitnienie i osłabi gałęzie. Przycinanie poprawia cyrkulację powietrza i zmniejsza zachorowalność na szkodniki i choroby. Podczas zabiegu usuwane są martwe i chore pędy. Ponadto ukształtowanie niskiej korony ułatwia dostęp do niej podczas zbiorów. Słabe zagęszczenie sprzyja powstawaniu większych owoców.

Drzewo przepełnione owocami daje w sezonie owoce o niższej jakości. Jedna jabłoń ma ograniczoną ilość zasobów. Owoce na gałęziach dzielą je między sobą.

Mniej jabłek oznacza, że ​​każdy otrzymuje więcej zasobów do uprawy. Więcej owoców oznacza mniej zasobów dostępnych dla wszystkich, co skutkuje mniejszą liczbą jabłek.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (3)

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (4)

Kiedy przycinać jabłonie?

Późną zimą lub wczesną wiosną, kiedy drzewo jest jeszcze uśpione i zanim zacznie się aktywny wzrost - najlepszy czas na przycinanie jabłoni. Pąki są łatwiejsze do zobaczenia i ominięcia, a powstałe rany wyschną, zanim owady pojawią się na wiosnę.

Zbyt późne przycinanie w niewielkim stopniu zmniejsza zimotrwałość drzewa, czyniąc drzewo podatnym na zimowe mrozy. Latem zabieg można przeprowadzić pod koniec lipca lub sierpnia, jesienią - po zbiorach.

Młody

Po posadzeniu młodych sadzonek nie należy w ogóle dotykać, dopóki nie osiągną wieku jednego roku. Na Syberii, w regionie leningradzkim i na Uralu lepiej jest odkażać drzewa wczesną wiosną, ale należy zawsze pamiętać o powtarzających się przymrozkach i uważać na nie. Pamiętaj, aby przeprowadzić procedurę przed rozpoczęciem przepływu soków. Czteroletnie drzewa przycina się wczesną jesienią lub wczesną wiosną.

Jeśli zostanie wybrana pierwsza opcja, powinien to być okres końca sezonu wegetacyjnego, kiedy wszystkie owoce zostaną zebrane, a liście są już opalizujące.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (5)

Stary

Duża stara jabłoń ma więcej zasobów do odtworzenia. Pięcioletnie drzewo można również przycinać wczesną wiosną, aby przerzedzić koronę, usunąć chore i słabe pędy, a także te, które nie przetrwały zimy i wyschły. Konieczne jest jak największe odświeżenie drzewa, aby jego zasoby w przyszłym lub bieżącym sezonie zostały przeznaczone na tworzenie tylko zdrowych gałęzi i owoców.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (6)

Wymagane narzędzia

Dojrzała jabłoń ma gałęzie o różnych rozmiarach, więc potrzebujesz kilku narzędzi, które pomogą Ci wydajnie wykonać pracę.

 • Nie możesz obejść się bez sekatorów. Takie narzędzie ręczne jest niewielkich rozmiarów i wygodnie leży w dłoni. Używaj nożyc do przycinania małych gałęzi, które są łatwo dostępne. Posiadają dwa różne mechanizmy tnące: obejście i kowadło. Nożyce do przycinania bocznego są lepsze do przycinania żywych gałęzi, sekatory kowadełkowe do suchych.
 • Przydatne są również specjalne nożyczki. Świetnie radzą sobie z małymi i średnimi pędami.Z ich pomocą możesz dotrzeć do gałęzi znajdujących się nad wzrostem ogrodnika. Długie uchwyty są bardzo wygodne, a ponadto - takie jednostki z łatwością radzą sobie z grubymi gałęziami, z którymi nie poradzi sobie sekator.
 • Piła nadaje się do dużych, grubych gałęzi... Pomoże usunąć drugą lufę, jeśli już wystarczająco się uformowała, ale zaczęła przeszkadzać. Ważne jest, aby instrumenty były ostre i czyste. Gładkie nacięcia szybko się goją, dlatego nie zaleca się pozostawiania postrzępionych i szorstkich krawędzi.
 • Przed przycinaniem narzędzia zanurza się w alkoholu izopropylowym i pozostawia do wyschnięcia. W ten sposób ogrodnik dezynfekuje metal. Piła również musi być wstępnie przygotowana, w tym celu zwilż czystą szmatkę alkoholem izopropylowym i ostrożnie wytrzyj jej ostrze.

Zabieg ten zapobiega przenoszeniu się chorób grzybiczych z drzewa na drzewo.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (7)

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (8)

Wyświetlenia

Istnieje wiele rodzajów przycinania jabłek. Czasami usuwa się wierzchołek i długie, grube, niepotrzebne gałęzie, a czasami tylko suche i chore pędy.

Sanitarny

Jabłko wysokie lub niskie - w obu przypadkach wykonuje się cięcie sanitarne. Jest to szczególnie istotne, jeśli jest to drzewo wielopniowe z dużą liczbą gałęzi. Takie jabłonie są szczególnie wymagające w pielęgnacji. Profesjonalne przycinanie nie jest dostępne dla wszystkich, ale możesz poznać technologię i sam się jej nauczyć. Czas na przycinanie sanitarne to późna jesień. Konieczne jest usunięcie gałęzi dolnych i chorych, a także tych, które zaczęły wysychać. Zaniedbane drzewo owocowe nie wyda owocu wysokiej jakości, ponieważ często będzie go boleć.

Podczas zabiegu gałęzie są usuwane do zdrowego drewna. Jeśli to konieczne, możesz powtórzyć przycinanie wczesną wiosną, zanim zacznie się pączkowanie. Czasami może być konieczne usunięcie złamanych gałęzi zimą, jeśli nie wytrzymają ciężaru śniegu i odłamują się.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (9)

Kształtujący

Nie możesz obejść się bez tworzenia korony podczas pielęgnacji jabłoni. Przycinanie odbywa się w pierwszym roku po posadzeniu. Jeśli pominiesz zabieg, to swobodnie rosnąca korona spowoduje wiele niedogodności w przyszłości. Ma wiele wad.

 • Taka jabłoń jest bardzo pogrubiona, więc wewnątrz korony jest niewystarczająca wentylacja i niedostateczne oświetlenie. Wszystko to nie sprzyja rozwojowi drzewa owocowego, wzrasta prawdopodobieństwo pojawienia się chorób i uszkodzeń owadów.
 • Taki wzrost jest trudny do kontrolowania, drzewo staje się zbyt duże, a zbieranie owoców jest niewygodne. Gałęzie szkieletowe zaczynają się rozwijać osobno, powstają niepotrzebne widelce. W takim przypadku korona staje się krucha, pędy mogą łatwo odłamać się pod ciężarem.
 • Może tworzyć kilka pni na raz, co jest niedopuszczalne, gdy ogrodnik chce uzyskać plony wysokiej jakości.
 • Gałęzie rosną chaotycznie co powoduje wiele niedogodności przy organizacji pielęgnacji jabłoni.

Przycinanie kształtujące jest inne, każdy rodzaj należy rozważyć bardziej szczegółowo.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (10)

Rzadki poziom

Ten rodzaj kształtowania drzew jest stosowany od dawna.... Jest uważany za klasyczny. Używany do wysokich jabłoni. Podczas przycinania powstają dwa lub trzy poziomy pędów szkieletowych. Korona powstaje w ciągu sześciu lat od momentu posadzenia drzewa. Dla każdego poziomu potrzebujesz dwóch lat przycinania.

Łodyga układana jest na wysokości od 40 do 60 centymetrów. Łodyga jest rozumiana jako część łodygi, która wychodzi z szyjki korzeniowej i kończy się podstawą pędu szkieletowego. Liczba gałęzi szkieletowych wynosi od 1 do 3. Pamiętaj, aby przyciąć je w taki sposób, aby były w różnych kierunkach. W ten sposób gałęzie nie kolidują ze sobą. Gdy korona wydaje się zbyt płynna, na takich pędach pozostają jeszcze dwa, które uważa się za drugiego rzędu. Jest to idealne rozwiązanie dla wysokich odmian.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (11)

Miażdżone

Nazwa jest w pełni zgodna z formą. Ten rodzaj przycinania zyskuje coraz większą popularność. Ten rodzaj przycinania jest odpowiedni dla jabłoni niskich i średnich. Dzięki temu przycinanie jest zapewnione.

 • Dobra kontrola korony.
 • Można osiągnąć optymalne oświetlenie wszystkich gałęzi.
 • Dobra wentylacja.
 • Wygodnie jest dbać o jabłoń i zbierać owoce.

Istnieją dwa rodzaj miski:

 • prosty;
 • wzmocniony.

W pierwszym przypadku pędy na koronie znajdują się na tym samym poziomie. W drugim jest między nimi odległość. Eksperci zalecają użycie drugiego typu, ponieważ pozwala on gałęziom wytrzymać duże obciążenie. Aby nadać drzewu taki kształt, musisz najpierw wyciąć sadzonkę na wysokości 60-80 cm, w następnym roku będziesz musiał wybrać 4 najsilniejsze z uformowanych pędów. Konieczne jest, aby znajdowały się w odległości 10-15 cm od siebie i rosły w różnych kierunkach.

To oni w przyszłości staną się szkieletem korony. Z biegiem czasu są usuwane o 50%, a wszystkie inne pędy są całkowicie usuwane. Przy takim przycinaniu zaczyna się wzmożone tworzenie pędów na bokach i wierzchołkach, a korona pogrubia się. W przyszłości wykonuje się coroczne przycinanie, ponieważ ważne jest, aby gałęzie szkieletowe miały tę samą długość. W żadnym wypadku żadna z gałęzi nie powinna odgrywać wiodącej roli i zaczynać formować się w formie pnia.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (12)

Wrzeciono

Ta forma przycinania jest bardziej powszechna w dużych ogrodach. Ma zastosowanie! na podkładkach karłowatych i podkarłowych. Łodyga ma wysokość około 50 cm, a sama jabłoń powinna mieć 2,5-3,5 metra wysokości. Koronę uzyskuje się w obwodzie od 3,5 do 4 metrów.

Aby przeprowadzić takie przycinanie, należy najpierw usunąć pędy i pąki z sadzonki przed posadzeniem jej do wysokości pnia. Centralny pień przycina się do 80 cm, jeśli roślina jest jednoroczna, a jeśli roślina dwuletnia, to do 100 lub 120 cm Po sezonie na niższym poziomie pozostaje 7 gałęzi, które należy związać poziomo w aby zatrzymać dalszy wzrost. Wszystkie niepotrzebne rzeczy są usuwane z drzewa. Procedurę powtarza się jeszcze przez kilka lat, za każdym razem, gdy tworzony jest nowy poziom.

Gdy tylko zostanie osiągnięta wymagana wysokość, pień środkowy zostaje odcięty.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (13)

Superspinning

Będzie się to różnić od poprzednio opisanej metody mniejszą średnicą korony. Nadaje się do zwartego sadzenia sadzonek. Proces formowania przebiega według tego samego schematu, tylko centralny pień nie jest odcięty. Przy tej formie przycinania lepiej jest użyć palika lub kraty jako podparcia dla drzewa.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (14)

Płacząca forma

Ten kształt służy do celów dekoracyjnych. Możesz użyć odmiany płaczącej jabłoni lub przeszczepić łodygę na zwykłym drzewie, aby uzyskać pożądany efekt. Wśród odmian, które mają podobną cechę: „Bratchud”, „Junga”, „Wydubieckaja”... Drzewa tych odmian wykazują dobrą odporność na zimę.

Oprócz odmian jadalnych istnieją drzewa ozdobne, których owoce nie nadają się do jedzenia. Niestety nie zawsze można uzyskać taką sadzonkę, więc można odwrócić szczepienie drzewa na drzewie. W tym przypadku jabłoń rośnie do dwóch metrów wysokości z łodygą. Na tym poziomie wszczepia się do niego 4 sadzonki w bocznym nacięciu i zawsze pączkuje.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (15)

Postawa

Ten rodzaj korony jest odpowiedni dla roślin uprawianych w surowym klimacie. Ta forma umożliwia schronienie drzew na zimę. Przycinanie rozpoczyna się od momentu posadzenia sadzonki. Pnące odmiany jabłek są idealne do tej korony.

Łodyga jest wykonana na wysokości nie większej niż 20 centymetrów, ponieważ samo drzewo nie będzie miało więcej niż 50 cm, nad nim znajdują się 4 pędy szkieletowe, które powinny być grzbietem lub krzyżem względem siebie. Gałęzie pierwszego i drugiego rzędu będą stale musiały być przypięte do ziemi, reszta może swobodnie rosnąć.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (16)

Odmładzający

Ten rodzaj przycinania jest niezbędny w przypadku starych jabłoni. Zabieg pozwala przywrócić wysoki poziom owocowania i przedłużyć żywotność drzewa. Przycinanie odbywa się co pięć lat – począwszy od 10 roku życia jabłoni.

W takim przypadku usuwa się stare pędy, które są szkieletowe. Pień jest skrócony, zmniejszając w ten sposób wysokość korony. Wewnątrz objętość pędów jest również przerzedzona. Gdy drzewo bardzo urosło, aby go nie zaszkodzić, zabieg przeprowadza się w kilku etapach przez trzy lata.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (17)

Regulacyjne

Przez regulację rozumiemy takie przycinanie, które pozwala zmniejszyć wewnętrzną objętość korony w celu poprawy wentylacji i oświetlenia w gałęziach. Wykonany jest wczesną wiosną i można go łączyć z innymi rodzajami przycinania. Pamiętaj, aby usunąć wszystkie pędy, które rosną do wewnątrz, wirujące wierzchołki i przecinające się. We wszystkim należy przestrzegać poczucia proporcji, a ta procedura nie jest wyjątkiem.

Aby uniknąć uszkodzenia drzewa, nie usuwaj zbyt wielu pędów.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (18)

Podstawowe sposoby

Przycinanie jabłek może odbywać się w pierścieniu, pączku lub etapowo.

Na ringu

Początkującym ogrodnikom polecam zasadę przycinania w pierścień.... Drzewo ma na każdej gałęzi tzw. pierścień kambialny. Czasami jest dobrze wyrażony, a czasami w ogóle nie jest widoczny. Wzdłuż niej wykonuje się cięcie. Jeśli nie jest widoczny, przycinanie odbywa się wzdłuż dwusiecznej kąta znajdującego się między pniem a linią warunkową, która powinna przejść prostopadle do osi przycinanego pędu.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (19)

Na nerce

Istnieje kilka opcji wykonania:

 • do wewnętrznego;
 • na zewnątrz;
 • od strony.

Kierunek wzrostu pędu, który następnie pojawi się z lewego pąka, będzie zależał od wybranej metody. Tak łatwo objętość korony zwiększa się lub zmniejsza.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (20)

Fazowany

Przycinanie fazowe odbywa się, gdy trzeba przekierować pędy we właściwym kierunku. To przycinanie odbywa się w kilku etapach. Najpierw na pędzie znajduje się gałąź, którą należy skierować w innym kierunku, a nad nią wykonuje się cięcie. Zatem, za kilka lat możesz stworzyć koronę o wymaganym kształcie.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (21)

Instrukcje przycinania krok po kroku

Aby nie zaszkodzić drzewu, należy je prawidłowo przyciąć, zrobić to na czas i skorzystać ze schematu. Każdy okres ma swoje własne zasady tworzenia korony drzew owocowych.

Wiosna

Wczesną wiosną przycinanie ma swoje własne cechy, przeprowadza się je w celu przygotowania drzewa do nowego sezonu i wyeliminowania skutków zimy. Zwykle jest to zabieg sanitarny korony, podczas którego nie wystarczy tylko wyciąć niepotrzebną gałąź, konieczne jest usunięcie wszystkich uszkodzonych i chorych pędów.

Gałęzie dotknięte różnego rodzaju infekcjami, owadami, oparzeniami i odmrożeniami są całkowicie konieczne, ponieważ będą czerpać tylko wilgoć i składniki odżywcze, ale nie będą przynosić godnych owoców. Wszystkie pędy znajdujące się wewnątrz korony należy również usunąć wiosną. Łatwo jest zidentyfikować dodatkowe, ponieważ znajdują się pod ostrym kątem do tułowia. W ten sposób można łatwo odmłodzić stare jabłonie, ale najważniejsze jest, aby nie przesadzać, aby drzewo nie zachorowało. Tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne, przeprowadza się silne lub średnie przycinanie z utworzeniem korony.

Dzięki tej procedurze można łatwo regulować liczbę jabłek na drzewie. Jest jedna osobliwość sadzenia pąków na jabłoniach. Jeśli w ciągu roku da dużo owoców, to w następnym sezonie nie złoży dużej liczby pąków kwiatowych i odwrotnie. Kiedy drzewo odpoczywa przez rok, będzie dużo pąków kwiatowych na następny sezon, dlatego konieczne jest silne przycinanie regulacyjne.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (22)

Lato

Możesz także przycinać latem.... Możesz to zrobić w dowolnym miesiącu. Silne przycinanie drzew owocowych w tym okresie może być wymagane dopiero po huraganie, kiedy gałęzie są połamane, ale chcę uratować jabłoń. Jeśli nie było widać niektórych pędów, że są chore na wiosnę, można je usunąć wczesnym latem. Pod koniec czerwca przycinane są silnie rosnące zielone pędy. Należy to zrobić, ponieważ odpowiednio pobierają pokarm z gałęzi szkieletowych, jabłka rosną na nich małe. Ponadto, zbyt obfite nagromadzenie takich pędów prowadzi do niepotrzebnego zacienienia korony.

Jeśli gałąź jest pęknięta lub złamana latem, możesz ją odciąć w dowolnym momencie. Pod koniec sezonu letniego zbiera się pędy, które nie mają dużo owoców, ponieważ nie pozwalają światłu dotrzeć do młodych gałęzi, na których plon jest wyższy. Pod koniec sezonu letniego przeprowadza się przerób w celu spowolnienia sezonu wegetacyjnego na kolejny sezon.

W przypadku braku chorych i złamanych gałęzi, podczas letniego przycinania można ograniczyć się jedynie do usuwania pędów, które znacznie pogrubiają koronę.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (23)

Jesień

Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić wysokiej jakości przycinanie drzewa owocowego latem lub wczesną wiosną, możesz je zakończyć jesienią. W tym okresie, na kilka tygodni przed spodziewanym przymrozkiem, przeprowadza się cięcie sanitarne, formujące.

Chore, popękane, zaatakowane pędy, a także te, które przeszkadzają i powodują, że drzewo jest zbyt grube w koronie, są usuwane. W tym okresie dobrze jest przeprowadzić przycinanie przeciwstarzeniowe, co pozwoli na uzyskanie większej ilości jabłek na kolejny sezon.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (24)

Zima

Ogólnie rzecz biorąc, zimą starają się nie dotykać drzewa, ale zdarza się, że pod ciężarem śniegu gałąź po prostu pękła. Wtedy oczywiście będzie musiał zostać usunięty.

Zachowaj ostrożność

Bez względu na rodzaj przycinania, po tej procedurze wymagana będzie staranna pielęgnacja jabłoni. Drzewo jest obficie podlewane, stosowane nawozy. Jeśli stare gałęzie zostały usunięte wiosną, są zasilane azotem, fosforem i potasem. Mieszaniny stosuje się, gdy wszystkie trzy elementy są w równych proporcjach. Podczas usuwania pędów jesienią jako opatrunek górny stosuje się złożone mieszaniny o wysokiej zawartości fosforu i potasu. Pomagają roślinie zwalczać choroby, zwiększają odporność, przyspieszają gojenie w miejscu nacięć i wzmacniają korę.

Jeśli podasz azot, to da impuls do wzrostu młodych pędów, na nich przed pierwszymi chłodami drewno nie zdąży dojrzeć, więc drzewo nie będzie gotowe do zimowania - gałęzie będą odmrożone, więcej ostrożne przycinanie będzie wymagane na wiosnę. Proporcje podane są na opakowaniu preparatu, są ściśle przestrzegane.

Duża ilość nawozu nie przyniesie niczego dobrego, a raczej zaszkodzi. Na przykład nadmierne zatrucie borem sprawia, że ​​owoce nie nadają się do spożycia, mimo że dojrzewają przed czasem.

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (25)

jak je prawidłowo przyciąć zgodnie ze schematem? Czym są bączki? Przycinanie latem i wiosną, przycinanie wrzecionowe i inne. Kiedy wycinać gałęzie z sadzonek i dojrzałych drzew? (26)

Przydatne porady

 • Najtrudniejszą częścią jest uformowanie piramidalnej korony.... Do takiego przycinania należy podchodzić tylko wtedy, gdy istnieje wystarczające doświadczenie, aby nie zaszkodzić drzewu. Przed przycięciem jakiejkolwiek gałęzi musisz zrozumieć, dlaczego tak się dzieje. Jeśli ogrodnik nie może odpowiedzieć na to pytanie, lepiej nie dotykać.
 • Nie przycinaj, gdy w pobliżu szaleje infekcja grzybicza. Każde nacięcie, pęknięcie jest wejściem do infekcji.
 • Przed uruchomieniem narzędzia do przycinania lepiej zdezynfekować i powtórzyć procedurę, przenosząc się z jednego drzewa na drugie.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Carlyn Walter

Last Updated: 07/18/2022

Views: 6219

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carlyn Walter

Birthday: 1996-01-03

Address: Suite 452 40815 Denyse Extensions, Sengermouth, OR 42374

Phone: +8501809515404

Job: Manufacturing Technician

Hobby: Table tennis, Archery, Vacation, Metal detecting, Yo-yoing, Crocheting, Creative writing

Introduction: My name is Carlyn Walter, I am a lively, glamorous, healthy, clean, powerful, calm, combative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.