Jak, kiedy, po co przycinać jabłonie (2022)

Przyprawa do dyni? Pffffftttt. Mogę to wziąć lub zostawić. Dla mnie jesień to świeżo zebrane jabłka zamienione w kilometrowe placki z okruchami i lodami, ciepłym chrupiącym jabłkiem prosto z piekarnika i świeżo wyciśniętym cydrem.

Posiadanie jabłoni w moim podwórko to łatwy dostęp do takiej smakowitości, ale wraz z nim podstawowe utrzymanie i pobranie drzewa owocowego, w tym coroczne przycinanie drzewka. Przycinanie jabłoni nie jest tak łatwe jak ciasto, ale ważne jest, aby zrozumieć kilka podstaw – w tym, kiedy ciąć, kiedy nie, dlaczego, a zwłaszcza jak.

Istnieją mieszane opinie na temat tego, czy przycinanie jabłoń jest podobna do innych drzew owocowych na twoim podwórku. Drzewa brzoskwiniowe i nektarynowe owocują dopiero po wzroście z poprzedniego sezonu, więc wymagają dużej ilości przycinania. Jabłonie i gruszki znajdują się na drugim końcu spektrum, ponieważ owocują na długowiecznych rozgałęzionych gałęziach zwanych ostrogami owocującymi, więc potrzebują mniej pracy. Pomiędzy tymi dwoma skrajnościami są wszystkie twoje inne drzewa owocowe.

Więc skupię się dziś wyłącznie na jabłoniach, ale możesz użyć tego samego ogólnego pomysłu na gruszach, jeśli masz je w swoim .

Jak Twoja jabłoń rośnie i wydaje owoce

Na początek ważne jest, aby zrozumieć, jak jabłoń rośnie i wydaje owoce. Wtedy zrozumiesz proces przycinania drzew.

Każdego roku Twoja jabłoń, tak jak wszystkie drzewa, będzie rosła. Oznacza to, że nowe pędy rozwijają się i rosną. Istniejące gałęzie również dodają nowy wzrost. Aby określić, gdzie zaczyna się ten nowy wzrost, poszukaj pierścienia lub paska tkanki, który całkowicie otacza pęd. Ważne jest, aby móc dostrzec, gdzie jest nowy wzrost, jeśli chodzi o przycinanie.

W tym samym czasie drzewo przyrasta, tworzy nowe pąki kwiatowe w sezonie poprzedzającym kwitnienie. Więc tego lata tworzy pąki kwiatowe, które otworzą się następnej wiosny. Pąki te rozwijają się na końcach krótkich pędów i na ostrogach (krótkie, grube narośle na gałęziach) u jabłoni. Pąki kwiatowe są bardziej okrągłe i nabrzmiałe u podstawy w porównaniu z pąkami, które rozwijają się w liście.

Pąki rozwijające się wzdłuż pędu rzadko przekształcają się w kwiaty. W następnym roku mogą wyrosnąć na ostrogi, na których rozwijają się pąki kwiatowe, jeśli nie zostaną nieprawidłowo przycięte i nie wywołają nowych pędów.

Jak, kiedy, po co przycinać jabłonie (1)

Przycinanie jabłoni

I Myślę, że można śmiało powiedzieć, że bardzo niewielu ludzi lubi przerzedzać swoje ogrody warzywne lub przycinać drzewa owocowe. Wydaje się sprzeczne z intuicją, aby usunąć roślinę lub część rośliny, która dobrze rośnie. Prawda jest jednak taka, że prawidłowe przycinanie drzew owocowych prowadzi do lepszej produkcji owoców.

Porozmawiajmy więc bardziej szczegółowo o tym, dlaczego, kiedy i jak należy przycinać jabłonie.

Dlaczego musisz przycinać

Trawę należy kosić, a włosy należy okresowo przycinać, aby zachować zdrowie (i ładnie wyglądać). Twoja jabłoń również korzysta z regularnego przycinania. Oto dlaczego:

 • Zbyt duże cieniowanie wewnątrz drzewa lub na niższych gałęziach jest złe. Brak światła słonecznego zmniejsza kwitnienie i osłabia gałęzie.
 • Przycinanie poprawia cyrkulację powietrza, aby zmniejszyć częstość występowania szkodników i problemów z chorobami.
 • Usuwa martwe i obumierające gałęzie.
 • Utrzymanie drzewa na odpowiedniej wysokości umożliwia łatwiejszy dostęp, gdy nadejdzie pora zrywania.
 • Otwarty baldachim zachęca do większych, zdrowszych owoców.

Mniej owoców na drzewie doprowadzi do większych jabłek: drzewo przepełnione owocami produkuje mniejsze jabłka w ciągu sezonu. Pomyśl o tym w ten sposób: jedno drzewo ma określoną ilość zasobów. Ma tylko tyle wody, światła słonecznego i składników odżywczych w każdym sezonie wegetacyjnym. Owoce na gałęziach dzielą te zasoby. Mniejsza liczba jabłek oznacza, że każde z nich ma więcej zasobów, aby urosnąć. Więcej owoców oznacza mniej zasobów dostępnych dla każdego z nich, co skutkuje mniejszymi jabłkami.

Kiedy przycinać

Późną zimą lub wczesną wiosną, kiedy drzewo jest jeszcze uśpione i zanim rozpocznie się aktywny wzrost w sezonie to najlepszy czas na przycinanie jabłoni. Pąki są łatwiejsze do zobaczenia i obejścia, a rany cięte mają szansę wyschnąć, zanim owady pojawią się na wiosnę. Zobaczysz mniejszy wpływ na zimotrwałość i ogólny stan drzew. Przycinanie w niewielkim stopniu zmniejsza zimotrwalosc, przez co drzewo jest podatne na zimowe zranienia z powodu bardzo niskich temperatur przez 2-3 tygodnie po posadzeniu.

Przycinanie latem mozna przeprowadzic pod koniec lipca lub w sierpniu, ale trzeba Uważaj, aby w tym momencie nie przycinać poważnie drzewa, ponieważ osłabia to drzewo. Słabe drzewo tuż przed zbiorem może prowadzić do zmniejszenia rozmiaru i jakości owoców lub zwiększonego prawdopodobieństwa zerwania gałęzi, gdy są obciążone owocami.

Jak przycinać

Teraz przejdźmy do szczegółów dotyczących przycinania jabłoni. Część instruktażowa dotycząca przycinania obejmuje podstawowe kształty, do których można przyciąć drzewo, cięcia, które należy wykonać, narzędzia, które należy mieć pod ręką, a także faktyczne kroki przycinania.

3 kształty drzew

Istnieją trzy podstawowe sposoby kształtowania jabłoni.

1. Naturalny.

Naturalny kształt oznacza po prostu, że pozwolisz swojemu drzewu rosnąć, bez przycinania. Często oznacza to duże drzewo, do którego trudno jest dosięgnąć wierzchołka jabłek, i ogólnie mniejsze jabłka. Chociaż niektórzy ludzie wolą tę estetykę, zdrową, nie leży to w najlepszym interesie Twojego drzewa.

2. Uprawiane w określonym kształcie.

 • Pojedyncze drzewo liderowe: jeden pień, który dominuje i rośnie w górę, ma kilka kończyn bocznych zorientowanych poziomo od głównego lidera oraz liczne gałęzie owocujące, które pochodzą z gałęzi rusztowania. Dobre dla drzew, które są naturalnie krótkie.
 • Wiele linii odniesienia: dwie lub więcej dominujących gałęzi wyrasta w górę i odchodzi od środka drzewa. Ten styl przycinania pomaga w utrzymaniu krótszego drzewa przy uprawie pełnowymiarowej odmiany.

3. Specjalnie dopasowany do małej przestrzeni.

Kiedy drzewo jest przycinane do szpalerowego kształtu, przycina się je tak, aby rosło wzdłuż ściany lub kraty. Tworzy to „płaskie” drzewo przypominające winorośl. To nie jest naturalny wzorzec wzrostu drzew owocowych, ale może działać w przypadku drzew o ograniczonej powierzchni.

2 rodzaje cięć

Istnieją dwa podstawowe rodzaje cięć podcinających: trzebieżowe i obcinane. Różnica między nimi polega na tym, ile pędu lub gałęzi jest usuwanych i jak wpływa to na ogólną liczbę gałęzi na twoim drzewie. zmniejszyć ogólną liczbę gałęzi na drzewie, podczas gdy cięcia główek zwiększają liczbę, zachęcając do wzrostu nowych pędów.

 1. Przerzedzenie: całkowite usunięcie pędu lub gałęzi u podstawy, gdzie łączy się z resztą kończyny. Ten rodzaj cięcia ma minimalny wpływ na wygląd drzewa. Jest przydatny do usuwania martwych gałęzi lub gdy drzewo ma nadmierną liczbę konarów lub gałęzi. Przerzedzone cięcia zwiększą rozwój pąków kwiatowych.
 2. Nagłówek: usunięcie części pędu lub gałęzi, tak aby część pozostała na drzewie. Cięcia nagłówka są przydatne do skracania gałęzi. Cięcie nagłówka zmienia kierunek, w którym rośnie pęd lub gałąź, a tym samym zmienia wygląd drzewa. Ożywia również pąki i pędy najbliżej nacięcia. Cięcie nagłówka usunęło pączek końcowy na końcu pędu, w wyniku czego kilka pędów rozwijało się poniżej cięcia, tworząc gęstszy baldachim.

Narzędzia do przycinania

Dojrzałe jabłko drzewo będzie miało gałęzie o różnej wielkości, więc będziesz potrzebować kilku różnych narzędzi, aby skutecznie wykonać pracę.

Przycinarki
Znane również jako sekatory ręczne lub sekatory. Są małe, dzięki czemu wygodnie mieszczą się w dłoni. Dobrze sprawdzają się w przypadku małych gałęzi, do których łatwo dotrzeć. Sekatory mają dwa różne mechanizmy tnące: obejście i kowadełko. Sekatory obejściowe lepiej nadają się do cięcia żywych gałęzi; Sekatory kowadełkowe najlepiej sprawdzają się w przypadku martwych gałęzi.

Nożyce
Dobra para nożyc przecina małe i średnie gałęzie i nieco zwiększa zasięg. Długie uchwyty umożliwiają sięganie do gałęzi wyżej, a ponadto zapewniają większą dźwignię tnącą do wykonywania grubszych cięć. Podobnie jak sekatory, mogą być obejściami lub kowadłem.

Piła
To pozycja obowiązkowa w przypadku większych gałęzi. Zaleca się użycie piły do wszystkiego, co jest większe niż kciuk, ale przyznaję, że używam nożyc do gałęzi o średnicy do około 1 cala.

Ważne jest, aby Twoje narzędzia były ostre i czyść, kiedy przycinasz drzewa owocowe lub jakiekolwiek inne drzewo. Ostre narzędzia powodują cięcia, które szybko przechodzą przez gałęzie lub łodygi bez pozostawiania postrzępionych, szorstkich krawędzi w miejscu cięcia.

Przed rozpoczęciem przycinania zanurz powierzchnie cięcia sekatorów i sekatorów w alkoholu izopropylowym i pozwól im do wyschnięcia na powietrzu, dezynfekując metal. Zwilż czystą szmatkę alkoholem izopropylowym i ostrożnie wytrzyj brzeszczot. Zapobiega to przenoszeniu i przenoszeniu wszelkich problemów związanych z grzybami lub chorobami, które mogły zostać zebrane z innych roślin / drzew na twoim podwórku.

Po zakończeniu dnia ostrożnie zetrzyj trociny i sok z drzewa szmatą. Wytrzyj niewielką ilość rozpuszczalnika na ruchome części, aby były nasmarowane i wolne od rdzy.

Przycinanie jabłoni w 5 krokach

Przyznaję, przycinanie nie jest szybkim procesem . Może to zająć dużo pracy, w zależności od zakresu projektu i aktualnego stanu Twojej jabłoni. Podstawowa logika przycinania jest jednak prosta: usuń wszystkie martwe gałęzie, utwórz pożądany kształt, wykonaj szczegółowe cięcia, aby otworzyć wewnętrzny baldachim, a następnie wykończ podstawowym wykończeniem.

 1. Na początek oceń swoje drzewo.Przyjrzyj się rozmiarowi i kształtowi drzewa, zwracając szczególną uwagę na zatłoczone miejsca, martwe gałęzie i kończyny, które są wyższe lub dłuższe niż chcesz. Pomaga to zdecydować, co należy przyciąć i jakie cięcia należy wykonać.
 2. Najpierw usuń martwe lub uszkodzone drewno lub chore gałęzie. W tym miejscu usuń również wszelkie nowe narośle pochodzące z podstawy pnia; te „odrosty” pochodzą z podkładki, a nie z owocującej odmiany, która została zaszczepiona w górnej części drzewa. Usuń cięciem trzebieżowym, jeśli cała gałąź jest martwa. Jeśli tylko czubek jest martwy, usuń martwe drewno za pomocą wycięcie nagłówka tuż nad boczną gałęzią.
 3. Popraw ogólny rozmiar i kształt. Usuń gałęzie zbyt wysokie / długie za pomocą przerzedzających cięć lub skróć je za pomocą cięć nagłówka. Oznacza to gałąź końcową (gałęzie) na górze drzewo, a także gałęzie rusztowania, które wychodzą z centralnego lidera.
 4. Otwórz baldachim przez środek drzewa. Główne gałęzie potrzebują wystarczająco dużo miejsca na ich boczne gałęzie, a światło słoneczne musi mieć dostęp wewnętrzne i dolne gałęzie drzewa. Usuń gałęzie zbyt blisko siebie lub te wyrastające z powrotem do środka drzewa za pomocą przerzedzonego cięcia. Usuń przerzedzające gałęzie rosnące w kierunku środka drzewa.
 5. Daj drzewu fryzurę. Znany jako powrót, to zachęca gałęzie rosną krótsze i grubsze, a także powodują mniejszy wzrost korony. Dzięki temu jabłoń nie rośnie w górę ani na zewnątrz. Usuń od 20% do 30% aktywnego wzrostu z ubiegłego roku za pomocą cięć trzebieżowych. Tutaj ważne jest, aby móc zlokalizować miejsce, w którym zaczyna się nowy wzrost. Przycinaj gałęzie z powrotem do około jednej czwartej cala nad pąkiem skierowanym na zewnątrz. Zapobiega to wrastaniu nowych gałęzi w środek drzewa.

Wskazówki dotyczące skutecznego przycinania jabłoni

Na koniec pamiętaj o poniższych wskazówkach.

 • Uważaj, aby uniknąć nadmiernego przycinania. Jeśli drzewo przez kilka lat nie było przycinane, podziel zadanie. Zrób trochę przycinania w tym roku, aw przyszłym jeszcze więcej. To ogranicza stres, jaki na nią kładziesz. Przycinaj mniej energiczne drzewa mocniej, aby zobaczyć, jak (miejmy nadzieję) odbijają się szybciej.
 • Jeśli masz dwie żywe gałęzie blisko siebie i musisz zdecydować, którą z nich usunąć, przycinaj gałąź z mniejszą liczbą pąków / kwiatów lub jest generalnie nieproduktywny. Zawsze utrzymuj zdrowszą i bardziej produktywną gałąź z tych dwóch.
 • Usuń duże gałęzie z mniejszych sekcji, aby było bezpieczniej.
 • Wybierz gałęzie do przycięcia na podstawie kąta, pod jakim rosną . Staraj się, aby gałęzie rosnące w górę pod kątem; usuń te, które rosną prosto w górę lub w dół w kierunku ziemi. Kiełki wodne to gałęzie, które rosną prosto, są zwykle zbyt energiczne i rzucają cień na niższe gałęzie. Gałęzie skierowane w dół są zazwyczaj słabe i nie przynoszą owoców.
 • Unikaj przycinania nowo posadzonych drzew (po wstępnym przycięciu w celu określenia kształtu) przez kilka pierwszych lat, zanim zaczną owocować, a także młodych drzew przez pierwsze kilka sezonów owocują. Przycinanie sprzyja liściastym pędom zamiast owocowaniu, więc opóźni owocowanie u młodych drzew.
 • Po zakończeniu przycinania oczyść wszystkie powalone gałęzie. Zapobiega to ponownej infekcji drzewa przez wszelkie możliwe choroby lub szkodniki.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated: 07/04/2022

Views: 6221

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.