Jak prawidłowo dbać o winogrona na wiosnę? (2022)

Jak prawidłowo dbać o winogrona na wiosnę? (1)

Kiedy na wiosnę zaczyna się pielęgnacja winogron?

Wiosenna pielęgnacja winogron obejmuje cały szereg prac, których terminy zależą od klimatu, konkretnych warunków pogodowych oraz sposobu zimowania winogron.

Ustąpienie nocnych przymrozków jest sygnałem do rozpoczęcia wiosennej pracy.Poczekaj, aż średnia dzienna temperatura przekroczy 5 ° C, aby uwolnić winogrona z okrywy.Gdy tylko ustali się stabilna, ciepła pogoda, winogrona są otwierane i rozpoczyna się wiosenny kompleks prac.

Co musisz wiedzieć o rozpoczęciu wiosennej pielęgnacji:

 • Przycinanie odsłoniętych winogron można rozpocząć już w marcu, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.
 • Przycinanie należy zakończyć przed pęcznieniem pąków, w przeciwnym razie cięte krzewy wyschną.
 • Karmienie można również rozpocząć na początku marca.Co więcej, nie jest konieczne otwieranie w tym celu winogron.

Na środkowym pasie nie są objęte odmiany, które wytrzymują mrozy do minus 32 ° C.Na południu winogrona o mrozoodporności do minus 25°C uprawiane są bez schronienia.

Inspekcja winogron i eliminacja ewentualnych problemów

Wizualnie badając krzewy winogronowe, ujawniają uszkodzenia, które winogrona doznały podczas zimy.Niektóre problemy można rozwiązać na miejscu, inne wymagają radykalnego działania – trzeba wymienić martwe krzaki.

Jeśli winorośl uschła lub zgasła

Częste zmiany temperatury towarzyszące zimowym roztopom prowadzą do uszkodzenia pędów.Szczególnie dotknięta jest jednoroczna winorośl.Opcje obrażeń:

 • Winorośl wyschła.Kora pędów jest pęknięta.Jeśli podniesiesz pęd – aby go związać, słychać dobrze słyszalny chrup.
 • Winorośl stopiła się.Porośnięte pędy są mokre w dotyku, ciemniejsze od pozostałych – wyglądają jak wilgotne drewno.Kora może mieć białawy nalot i pleśń.

Takie uszkodzenie nie jest powodem wyrywania buszu.Spróbuj naprawić sytuację:

 • w czarnej folii dachowej (50 x 50 cm) wyciąć w środku otwór o średnicy 10 cm;
 • otwórz pędy, aby pojawiły się korzenie pięty – uśpione pąki mogą się na nich obudzić, które będą rosły;
 • przykryj sadzonkę folią, miażdżąc jej krawędzie czymś ciężkim, wlej krzak przez otwór wodą (temperatura 45-55 ° C);
 • dodaj do wody stymulator wzrostu i bionawóz.

Po 1-3 tygodniach powinien pojawić się wynik – pędy zaczną wyrastać z przebudzonych pąków.

Nagłe wiosenne przymrozki

W przypadku wielu upraw nawracające wiosenne przymrozki stanowią ogromne zagrożenie.Gdy mróz złapie roślinę „z zaskoczenia” – po rozpoczęciu produkcji soku konsekwencje mogą być katastrofalne.Właściciel winnicy ryzykuje utratę części zbiorów, a nawet bez nich.Zamrożenie zabija wszystkie otwarte pąki.

Zadaniem hodowcy jest zapobieganie śmierci nerek.Po zdjęciu osłony konieczne jest spowolnienie ich otwierania.W tym celu krzewy spryskuje się roztworem siarczanu żelazawego.Lek ten nie tylko opóźni sezon wegetacyjny o pół miesiąca, ale także zapobiegnie rozwojowi wielu chorób winogron.

Problemy z kondensacją pod przykryciem

Kondensacja może gromadzić się pod osłonami z powodu wilgoci w glebie i powietrzu.Prowadzi to do wzrostu pleśni i pleśni.Jeśli jest zimno i jest za wcześnie na posprzątanie schronu, warto zadbać o wentylację dzienną.

(Video) Jak przyciąć duże winogrono? #zielonepogotowie

Jeśli opcja wietrzenia nie jest odpowiednia, a winogrona mogą się zdusić pod osłoną, zrób to:

 • Usuń folię.Zrób to w ciepły i słoneczny dzień.
 • Przykryj okrąg pnia ziemią.Nie ubijaj go.Na jeden krzak wystarczą 2 wiadra ziemi.Ta procedura jest wykonywana, jeśli winorośl nie została upuszczona na zimę.
 • Wzgórze wokół buszu ochroni korzenie winogron przed wiosennymi przymrozkami.
 • Przypnij winorośl do ziemi i przykryj włóknem szklanym.Ten lekki i oddychający materiał zapobiega gromadzeniu się wilgoci, która może powodować wzrost pędów i powstawanie grzybów.

Usuwanie schronienia zimowego

Czas i technika usunięcia schronienia zależy od charakterystyki klimatu regionalnego.Jeśli wiosenna pogoda jest niestabilna, otwieranie krzaków odbywa się stopniowo.Po ustaleniu się dodatniej temperatury w materiale pokryciowym wykonuje się otwory – do wentylacji.Kiedy pojawia się zielony stożek, schronienie jest usuwane.

Opuchnięte nerki nie są powodem do zdejmowania osłony.Pojawienie się pędów na winorośli jest jednoznacznym sygnałem.

Jeśli krzaki rosną na nizinach lub w rowach, tworzą wąskie rowki – aby odprowadzić wodę.Jeśli ich nie wykopiesz, będziesz musiał wydobyć wodę spod krzaków, w przeciwnym razie korzenie zgniją.

Podwiązka

Jedną z pierwszych czynności związanych z pielęgnacją winogron na wiosnę jest podwiązka pędów.Wiązanie na sucho części owocujących do kratki odbywa się przed wytworzeniem zielonych liści i pędów.

Jeśli spóźnisz się z podwiązką, możliwe są następujące problemy:

 • uszkodzenie przez owady i choroby;
 • komplikacja tworzenia krzewów;
 • spadek plonu i pogorszenie smaku jagód.

Do podwiązki użyj miękkiej szmatki, sznurka lub specjalnych urządzeń – możesz je kupić w wyspecjalizowanych sklepach.Zabronione jest używanie żyłki wędkarskiej i lin nylonowych do podwiązek.

Cechy podwiązki winogronowej na wiosnę:

 • W przypadku młodych krzewów – do dwóch lat załóż siatkę lub małą pionową podporę.Winorośl sama pełza po siatce, gdy rośnie, jest przywiązana do kołka.
 • Gałęzie owocowe są zagięte do dolnego rzędu kratek, aby zielone pędy mogły rosnąć w górę.Dalsza podwiązka będzie wykonywana w miarę wzrostu pędów – co dwa tygodnie.

Systemy nawadniania

Po raz pierwszy winogrona są podlewane w celu ich rozbudzenia i pobudzenia wzrostu.Z drugiej strony podlewanie nieznacznie hamuje otwieranie pąków – zapobiega to uszkodzeniom przez mróz.Podlewaj krzaki ciepłą wodą.W przeddzień silnych mrozów winogrona są ładowane zimną wodą.

Cechy podlewania winogron na wiosnę:

 • Dorosły krzew winogron wydaje 200-300 litrów wody.Woda, wnikając w głębokie warstwy gleby, będzie odżywiać korzenie przez kilka miesięcy.
 • Następne podlewanie nie jest tak obfite – 20-30 litrów na krzak.Przerwa między podlewaniem wynosi 8-10 dni.
 • Drugie nawadnianie ładujące wodę przeprowadza się późną wiosną – 3 tygodnie przed kwitnieniem.
 • Woda wlewa się do otworów w pobliżu łodyg – w odległości pół metra lub wykopuje się rowki o głębokości 20 cm.
 • Podlewanie zaleca się łączyć z górnym opatrunkiem.W tym celu w ziemi umieszcza się specjalne otwory nawadniające lub układa się system nawadniania kroplowego.

Przed i podczas kwitnienia nie należy obficie podlewać winogron – wiele kwiatów może się kruszyć.

Otwory drenażowe wykonane na obwodzie kłącza pozwalają na skuteczne nawilżenie winogron.Jak zbudować system nawadniający:

(Video) Termin zimowego cięcia winorośli

 • Wywierć 4 otwory po przeciwnych stronach krzaka o głębokości jednego metra.
 • Odległość od krzaka do dziur zależy od długości korzeni, pozostawia 50-80 cm.
 • Umieść 200-litrową beczkę na podwyższonej platformie.Podłącz do niego wąż.Podłącz przejściówkę do końca węża i przymocuj 4 rurki.

Taki system nawadniania pozwala szybko i całkowicie podlewać krzew.Ta metoda jest szczególnie dobra na początku sezonu wegetacyjnego.

Rozwolnienie

Celem spulchniania jest poprawa napowietrzenia i przepuszczalności wody gruntu.Wiosną przeprowadzane są dwa rozluźnienia:

 • Po zdjęciu schronienia.Głębokie rozluźnienie – 20-25 cm.
 • Przed wejściem krzewów w fazę kwitnienia.Głębokość – 10 cm.

Zbyt często nie da się poluzować gleby – można zakłócić zachodzące w niej naturalne procesy.

Kiedy i jak mulczować glebę?

Ściółkowanie polega na przykryciu gleby różnymi materiałami.Ma to na celu poprawę właściwości gleby.Korzyści z mulczowania:

 • zapobiega się tworzeniu ziemnej skorupy;
 • wilgoć dobrze utrzymuje się w glebie;
 • korzenie są chronione przed przegrzaniem i wysychaniem;
 • gleba pozostaje luźna przez długi czas;
 • podczas deszczu i podlewania cząstki gleby nie spadają na liście, na których mogą znajdować się patogeny;
 • dolne grona pozostają czyste po deszczu, mniej pokryte kurzem;
 • zapobiega się wywiewaniu cząstek żyznej gleby przez wiatr;
 • ściółka organiczna jest jednocześnie nawozem, który z czasem tworzy próchnicę;
 • zapobiega się wzrostowi chwastów;
 • winnica wygląda atrakcyjniej.

Ściółkowanieto prosty i niedrogi proces.Przeprowadza się ją wiosną, po nawadnianiu wodą.Jako ściółkę stosuje się różne materiały.Posyp ziemię słomą, zrębkami, trocinami, korą, igłami, szyszkami i innymi odpowiednimi materiałami.

Top dressing i nawożenie

Do nawożenia wiosennego stosuje się nawozy organiczne i mineralne.Winogrona można karmić obornikiem krowim lub końskim, odchodami kurzymi, kompostem, złożonymi nawozami z azotem, fosforem i potasem.Opatrunek górny wlewa się w bruzdy o głębokości 40 cm – wykonuje się je wokół pni w odległości 50-80 cm.

Warunki i skład sosu winogronowego na wiosnę:

Okres karmienia Co wpłacić?
Przed przyjęciem schronienia Na wiadro wody – 5 g potasu, 10 g azotanu amonu i 20 g superfosfatu.10 litrów opatrunku górnego – na każdy krzak.
Wczesny kwiecień Wprowadzany jest obornik lub kompost.Układa się je wokół pnia, a następnie wykopuje ziemię.
Środek maja Na wiadro wody – 10 g fosforu, 30 g azotu i taka sama ilość potasu.

Przycinanie

Winogrona są bardzo ciepłolubne, dlatego często winorośl zamarza nawet pod osłonami.Wiosną przeprowadzane są dwa rodzaje przycinania:

 • Sanitarny.Idą do niego natychmiast, usuwając schronienie.Znajdują uszkodzone i martwe pędy, które są natychmiast odcinane.
 • Kształtujący.Po przycięciu sanitarnym rozpoczyna się tworzenie buszu.Ta lamówka ma na celu dopasowanie długości kordonów i rękawów.

Aby rany goiły się szybciej, są one równe, gładkie, schludne.Podczas przycinania starych gałęzi pod pierścieniem kikut powinien być mały – nie większy niż 1 cm wysokości.

Cięcia wykonuje się po wewnętrznej stronie krzewu.Na gałęziach należy pozostawić 4 pąki, na strzałkach owocowych 12-14.Pamiętaj, aby usunąć wszystkie pędy korzeni, aby nie ściągały składników odżywczych i siły rośliny.

Jak prawidłowo dbać o winogrona na wiosnę? (2)

Prawidłowe przycinanie jest kluczem do wysokiej wydajności, prawidłowego rozwoju winorośli i dobrego smaku jagód.

(Video) Winorośl cięcie prace pielegnacyjne w 3 roku uprawy

Zaszczepić

Szczepienia mają na celu poprawę plonu, zwiększenie mrozoodporności i odporności.Do szczepienia używa się sadzonek o długości 10-15 cm, które powinny mieć 2-3 oczy.Jesienią kroi się je i przechowuje do wiosny, po zanurzeniu w roztworze nadmanganianu potasu, wysuszeniu i owinięciu folią.Przechowuj je w piwnicy lub w lodówce.

Aby szczepienia wiosenne powiodły się, szczepy szczepione są z taką samą siłą wzrostu.Używać tylko zdezynfekowanych narzędzi.Zaszczepić winogrona od końca do końca, kopulując, rozszczepiając lub częściowo rozłupując.

Zapobieganie chorobom

Środki zapobiegawcze na wiosnę:

 • Aby zapobiec zakażeniu pleśnią, po zdjęciu osłony natychmiast przywiąż winorośl do kratki.Nie dopuścić do kontaktu liści i pędów z ziemią i wchłaniania wilgoci – przyczynia się to do rozprzestrzeniania się infekcji.
 • Po podwiązce gleba jest dezynfekowana.Gleba w kręgach przy pniu jest traktowana płynem Bordeaux, preparatami żelaza witriolowego, Cineb lub Ridomil Gold.Preferowany jest ostatni lek – jest najmniej toksyczny.
  Dolne gałęzie winogron są szczególnie starannie spryskiwane – strefa korzeni jest bardziej dotknięta chorobami niż inne.Krzewy można również spryskiwać produktami biologicznymi – Fitosporin, Trichodermin, Aktofit.

Opryski profilaktyczne przeprowadza się w odstępach 10-15 dni lub zgodnie z zaleceniami producenta leku.

Zwalczanie szkodników

Walka z owadami zwykle rozpoczyna się po ich pojawieniu się.Używaj środków owadobójczych.Ale przeprowadza się również opryski profilaktyczne.Tak więc za pomocą Nitrofenu możesz zniszczyć prawie każdego pasożyta.W celu zapobiegania krzaki spryskuje się Nitrofenem, rozcieńczając 200 g leku w 10 litrach wody.

Najgroźniejszymi szkodnikami winogron są filoksera, wełnowce i przędziorków.W celu zapobiegania winogrona są spryskiwane Karbofosem.100 mkw.Używam 15 litrów roztworu.Do jego przygotowania 60 g leku rozpuszcza się w 8 litrach wody.Możliwe jest zniszczenie filoksery, gdy się pojawi za pomocą preparatów Zolon, Aktelik lub Confidor.

Przenosić

Aby przesadzić winogrona, należy wziąć pod uwagę wielkość systemu korzeniowego.Głębokość korzeni wynosi 60 cm Procedura przesadzania winogron:

 • Wykop roślinę w promieniu pół metra.
 • Usuń krzak z ziemi.Jeśli korzenie są bardzo głębokie, przytnij je.
 • Oczyść wydobyte kłącze z ziemi.Zanurz korzenie w glinianej zacierze.
 • Do wykopanego dołka do sadzenia wlej 10 litrów ciepłej wody.
 • Do dołu wsypać piasek, glinę i gruz.
 • Zanurz korzenie rośliny w dołku i przykryj żyzną glebą.

Aby poprawić przeżywalność winogron i wzbogacić glebę żelazem, w otworze do sadzenia umieszcza się 200 g jęczmienia i dwa zardzewiałe gwoździe.

Jeśli młoda roślina zostanie przeszczepiona, przenosi się ją do dołu do sadzenia wraz z glinianą grudką – metodą transferu.

Zatrzymanie „płaczącej winorośli”

„Płacząca winorośl” odnosi się do wypływu soku z kawałków pozostałych po przycięciu.Jeśli wyciskanie jest umiarkowane, nie należy nic robić – jest to normalny proces dla winogron, wskazujący na dobry metabolizm i zdrowie roślin.

Objętość płynu uwalnianego podczas „płakania” zależy od wielkości krzewu i wynosi 0,3-2 litra.Przy długotrwałym i obfitym przepływie soków gleba zostaje zubożona i odwodniona, dlatego w razie potrzeby zostaje zatrzymana.

Jak przestać wyciskać sok:

(Video) Cięcie winorośli latem

 • Dodaj 5-10 g złożonych nawozów niemineralnych do kręgu pnia wszystkich krzewów winogronowych.
 • Dokładnie rozluźnij glebę i podlej rośliny.

Jak prawidłowo dbać o winogrona na wiosnę? (3)

Tabela kroków agrotechnicznych według miesiąca

Prace wiosenne prowadzone są w określonej kolejności.Czas i subtelności środków agrotechnicznych są dostosowywane z uwzględnieniem specyfiki lokalnego klimatu.

Kalendarz prac wiosennych:

Miesiąc Lista prac
Marsz
 • Przycinanie odmian nieokrywających.
 • Zakup nawozów i środków na choroby i szkodniki.
kwiecień
 • Usunięcie schronienia.
 • Obróbka roztworem siarczanu żelazawego.
 • Rozluźnianie, tworzenie kręgów przy pniu, ściółkowanie.
 • Wiązane rękawy.
 • W regionach północnych – tworzenie tymczasowego schronienia.
 • Podlewanie i karmienie.
Może
 • Przycinanie nadmiaru pędów.
 • Kontynuacja podwiązki na kratce.
 • Opryski przeciwko chorobom i szkodnikom.
 • Podlewanie i karmienie.

Cechy wiosennej pielęgnacji, w zależności od regionu

Wiosenne odejście zależy od warunków klimatycznych.Na czas i kolejność zabiegów agrotechnicznych ma wpływ wilgotność, temperatura, struktura gleby i inne czynniki.

Cechy wiosennej pielęgnacji winogron w różnych regionach:

 • Środkowy pas i region moskiewski.Wiosna zaczyna się tutaj późno.Istnieje ryzyko powtarzających się mrozów.Nie trzeba się spieszyć z usunięciem schronu, zdejmuje się go pod koniec kwietnia.Najpierw usuwa się warstwę wierzchnią, a następnie resztę.Przeprowadzane jest przycinanie sanitarne.Po 10 dniach – opatrunek górny.Częstotliwość nawożenia co dwa tygodnie do owocowania.
  W lokalnych glebach brakuje magnezu.Gleba jest mulczowana, od czasu do czasu podlewana, jeśli nie ma deszczu.Lokalną cechą jest podlewanie gleby, co przyczynia się do rozprzestrzeniania się grzybów.Aby zapobiec chorobom, zaleca się przywiązanie winorośli do kraty.
 • Region Wołgi.Schronisko usuwa się pod koniec kwietnia lub nawet na początku maja.Niebezpiecznie jest od razu zdjąć schronienie, ponieważ istnieje ryzyko nocnych przymrozków.W nocy winogrona są nadal przykryte.Opcją jest zainstalowanie ramy łukowej, na którą naciągana jest folia.W takiej tymczasowej szklarni winogrona szybko się budzą.Stopniowe zdejmowanie okrywy pozwala roślinie przebudzić się i bezboleśnie i bezpiecznie przystosować.Po otwarciu krzewy są spryskiwane w celu ochrony przed grzybami i owadami.Podlewanie jest rzadkie, ale obfite, podczas rozluźniania stosuje się nawozy.
 • Syberia.Uprawiane są tu tylko najbardziej odporne na zimę odmiany o wczesnym dojrzewaniu.Zwykle na Syberii sadzi się białe i różowe hybrydy, ponieważ ciemne winogrona po prostu nie mają czasu na dojrzewanie.W syberyjskim klimacie winogrona uprawia się tylko w szklarniach.Stosowane są tu gleby lekkie, dobrze napowietrzone.
  Wraz z nadejściem wiosny winogrona są karmione złożonymi kompozycjami mineralnymi.Ważne, aby nie przesadzać z nawozami azotowymi – ich nadmiar prowadzi do intensywnego wzrostu liści i pędów, szkodząc kwitnieniu i owocowaniu.Przycinanie winogron na wiosneodbywa sie tylko sanitarnie, formowanie krzewow jest odroczone do jesieni.
 • Ural.Klimat jest tu mniej surowy niż na Syberii, ale wciąż niesprzyjający winogronom.Na Uralu uprawia się odmiany odporne na mróz, mrozoodporne i odporne na choroby.Schronienie zdejmuje się dopiero w maju – chronią krzaki przed mrozem.
  Winogrona otwiera się po rozpoczęciu stabilnego upału – gdy temperatura nie spada poniżej 13-15 stopni Celsjusza.Przed pełnym otwarciem winogrona są wentylowane, aby zapobiec kondensacji.W dzień schron jest lekko otwierany, w nocy jest zamknięty.Przycinanie jest regularne, ale nie silne.
 • Krym.Tutaj winorośl nie jest przykryta na zimę, więc nie trzeba jej zdejmować z krat.Przycinanie rozpoczyna się w lutym.Na południu ważne jest kontrolowanie wilgotności gleby, ponieważ brak wody prowadzi do szybkiego wysychania winorośli.

Losy zbiorów w dużej mierze zależą od wiosennej pielęgnacji.Jeśli każdy środek agrotechniczny zostanie przeprowadzony prawidłowo i na czas, zostaną stworzone wszystkie warunki wstępne dla pełnoprawnych zbiorów.Szczególnie ważne jest, aby usunąć schronienie na czas, warto się spieszyć, a rośliny wyrządzą nieodwracalne szkody.

Co zrobić, gdy winogrona słabo rosną

Krawędzie liści spathiphyllum wysychają i stają się czarne

FAQs

Jak przycinać winogrona na wiosnę? ›

Przycinanie winogron - na wiosnę

Nie należy zwlekać z cieciem by nie wejść w tzw okres "płaczu łozy" - wówczas cięcia bardzo wolno się goją i zwiększone jest ryzyko zakażenia chorobą grzybową. Wiosną skracamy grubsze pędy nad 2-3 oczkiem a cieńsze 1 oczkiem.

Kiedy przycinać winogrona na wiosnę? ›

Winorośl powinniśmy przycinać dwa razy do roku – podczas sezonu zimowego (listopad, grudzień) i wiosennego (koniec lutego, początek marca). Unikajmy wykonywania zabiegów w trakcie mrozów, gdyż może to doprowadzić do uszkodzenia pąków i pędów.

Kiedy i jak przycinać winogrona? ›

Po płaczu łozy, czyli w drugiej połowie maja, wykonuje się cięcie sanitarne. Od czerwca do września przeprowadza się cięcie letnie winogron. Jesienią natomiast, mniej więcej w listopadzie, przycinamy rośliny, które pominęliśmy wiosną. Po cięciu jesiennym należy zabezpieczyć winorośl przed mrozem.

Jak przycinać pędy winogron? ›

Jesienią tniemy najgrubszy pęd nad 4-5 pąkiem, a resztę pędów nad 2 oczkiem. Dodatkowo zabezpieczamy roślinę kopczykiem. W następnym roku na wiosnę wycinamy większość młodych pędów i zostawiamy jedynie 5-6 latorośli. 2 najsilniejsze latorośle przycinamy nad 4 pąkiem, a resztę nad 2.

Kiedy nawóz pod winogrona? ›

Aby rośliny były optymalnie odżywione, można zasilać je kilka razy w sezonie: wczesną wiosną przed kwitnieniem (marzec/kwiecień), w czasie kwitnienia (maj/czerwiec), w czasie związywania owoców.

Jak nawozić winorośl? ›

Coroczne stosowanie obornika w ilości około 5kg/m² pozwala na odpowiedni rozwój krzewów winorośli. Oprócz obornika bydlęcego można stosować także obornik owczy, który z reguły ma wyższą zawartość składników pokarmowych, co pozwala stosować go w niższych dawkach. Obornik można zastąpić także kompostem.

Czy obcinać liście winogron? ›

Obrywanie liści wykonuje się pod koniec dojrzewania owoców, 2 tygodnie przed zbiorem. Usuwamy nadmiar liści bezpośrednio zacieniających owoce, będą one wtedy lepiej przewietrzane i zdrowsze, mniej podatne na szarą pleśń. Istotna jest jednak nie liczba, lecz powierzchnia ogólna liści.

Jak dbać o winogrona? ›

Rośliny, zwłaszcza te starsze bardzo dobrze radzą sobie z niedoborem wody, dlatego podlewa się je tylko w przypadku przeciągającej się suszy. Niektóre odmiany winogron mogą być bardziej wrażliwe na niedobór wody, dlatego warto je podlewać regularnie, jeśli rosną na bardzo przepuszczalnym podłożu.

Jak prawidłowo prowadzić winogron? ›

Krzewy prowadzimy przy drutach, odmiany deserowe w formie sznura skośnego, natomiast odmiany przerobowe w formie Guyota jedno bądź dwuramiennego. Tak prowadzone krzewy można łatwo zabezpieczyć na zimę. Winorośl można sadzić również przy pergolach.

Kiedy pojawiają się liście na winogronach? ›

Winogron zaczyna wypuszczać zielone pędy dopiero w okresie kwitnienia niezapominajek. Zacząć niepokoić można się dopiero w drugiej połowie maja. Jeśli zaś do początku czerwca nie pojawią się żadne zielone pączki, to znak, że winorośl faktycznie przemarzła.

Kiedy można przycinać bez? ›

Otóż bez kwitnie wiosną z paków zawiązanych w poprzednim roku. Przycinając go przed kwitnieniem usuniemy pąki kwiatowe, a roślina nie zakwitnie. Dlatego bez przycinamy dopiero po kwitnieniu. Lilak pospolity zakwita w maju, a termin jego przycinania przypada zazwyczaj na czerwiec.

Na jakich pędach rosną winogrona? ›

Po pierwsze, winorośle rodzą owoce na pędach dwuletnich, czyli latoroślach, które wyrosły z łozy (zdrewniałej latorośli z zeszłego sezonu). Po drugie, liście rosną jedynie na pędach tegorocznych.

Kiedy Uszczykiwac winogrona? ›

Na początku lipca (u odmian wczesnych) lub na przełomie lipca i sierpnia (u odmian późnych) przychodzi z kolei pora na uszczykiwanie pędów owoconośnych. Przyrosty plonujących latorośli skracamy na wysokości drugiego liścia nad najwyższą kiścią winogron.

Dlaczego winogron nie ma owoców? ›

Winorośl nie owocuje, bo jest źle podlewana

Przy dłuższym braku opadów, oraz w niektórych fazach rozwoju roślin, konieczne jednak jest podlewanie krzewów. Nawadnianie winorośli jest niezwykle istotne zwłaszcza wczesną wiosną w fazie pękania pąków, a także w okresie intensywnego wzrostu latorośli.

Kiedy zaczyna kwitnąć winogron? ›

Zależnie od odmiany kwitną od połowy kwietnia do połowy maja. Z kwiatów rozwijają się niezwykle smaczne owoce. Jeśli uwielbiasz ich smak i chcesz mieć te krzewy w ogrodzie, sprawdź, jak sadzić winogrona i o nie dbać.

Czym nawozić winogrona na wiosnę? ›

Do pierwszego nawożenia nadaje się np. siarczan potasu. Do kolejnych można zastosować m.in. kurzak granulowany, obornik granulowany bydlęcy, gnojówkę z mniszka lekarskiego.

Czy winorośl lubi wapno? ›

Najlepsza dla winorośli jest piaszczysto- gliniasta, o odczynie prawie obojętnym, który waha się od 6,5 do około 7,0 pH. Przy amatorskiej uprawie można wykopać nieco większy i głębszy dołek, wsypać do niego trochę wapna nawozowego, czy po prostu gruzu wapiennego, przysypać lekko ziemią i dopiero posadzić krzew.

Co lubi winogron? ›

Winorośl najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, piaszczysto – kamienistych oraz piaszczysto – gliniastych. Lubi gleby lekkie, zasobne w próchnicę, łatwo nagrzewające się i o pH 6,7 – 7.

Jaki obornik do winogron? ›

OBORNIK - dla uprawy winorośli najlepszym obornikiem jest (oczywiście przekompostowany) obornik owczy i pomiot ptasi (ze względu na dużą zawartość potasu i fosforu). Następnie bydlęcy i koński. Najgorszym obornikiem jest świński. Polecaną optymalną dawką jest 20 - 25 ton / hektar.

Czym obsypać winogron? ›

W listopadzie przy podstawie rośliny warto usypać około 30-centymetrowy kopczyk ziemi, który zabezpieczy system korzeniowy. Pędy, które będą owocowały w kolejnym sezonie można przygiąć do ziemi i obsypać ziemią bądź też owinąć agrowłókniną lub matą słomianą.

Jak przycinać liście? ›

W jaki sposób usuwać liście? Liście zawsze usuwamy sterylnym oraz ostrym narzędziem. W zależności od grubości łodygi możemy użyć nożyczek lub sekatora. Cięcie powinno być gładkie i precyzyjne, aby nie tworzyć ran szarpanych poprzez stosowanie tępych narzędzi.

Co to jest płacz loży? ›

Co roku w okolicach marca zaczyna się na winnicy płacz łozy. To naturalne zjawisko, które świadczy o tym, że idzie wiosna! Ziemia się ogrzała na poziomie korzeni na tyle, że ruszyła wegetacja. Soki w roślinie zaczynają krążyć i z miejsc cięcia właśnie tak zaczyna wyciekać sok.

Po jakim czasie od posadzenia owocuje winogron? ›

Uprawa winorośli wymaga odrobiny cierpliwości. Jak prawie każda roślina owocująca, potrzeba trochę czasu, około trzech lat, aby rośliny zaczęły owocować. Zbieraj winogrona dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości owoców.

Czym pryskać winogrona na wiosnę? ›

Ekologiczne opryski winogron można wykonać preparatami ze skrzypu polnego, pokrzywy, cebuli czy czosnku. Możemy z nich wykonać wywary lub gnojówki. Wykazują działanie wzmacniające. Wywar ze skrzypu polnego pomaga zwalczyć mączniaka prawdziwego, a wyciągi z cebuli lub czosnku pozwolą pozbyć się mszyc.

Czy winorośl się podlewa? ›

Winorośl tworzy rozległy system korzeniowy i jest odporna na brak wody. Jedynie na glebach piaszczystych w czasie przedłużającej się suszy należy podlewać winorośl. Szczególnie, jeśli została ona niedawno posadzona lub jeżeli susza przypada na okres tworzenia się owoców.

Na czym puscic winogron? ›

Prowadzenie winorośli - kurtyna. Nowe pędy warto rozmieszczać i mocować na kracie tak, aby równomiernie pokrywały jej konstrukcję, np. w formie wachlarza lub kilku pionowych sznurów.

Jak często podlewać winogron? ›

Podlewa się tylko w razie wyjątkowej suszy. Raz a dobrze. W okresie kwitnienia podlewanie zabronione.

Czego nie sadzić obok winogrona? ›

Na logikę nie powinno się przy winoroślach sadzić roślin które mogą przyciągnąć gryzonie, np smakowitych tulipanów, lilii czy hiacyntów.

Ile można zebrać z jednego krzewu winogron? ›

Oznacza to, że z jednego krzewu powinniśmy zebrać przeciętnie 2 kg winogron – podkreśla Myśliwiec. W praktyce pozostawia się nieco więcej pąków, np. 8-9, a po pojawieniu się zawiązków kwiatostanów przeprowadza się selekcję, usuwając nadmiar.

Jak prawidłowo prowadzić winogron? ›

Krzewy prowadzimy przy drutach, odmiany deserowe w formie sznura skośnego, natomiast odmiany przerobowe w formie Guyota jedno bądź dwuramiennego. Tak prowadzone krzewy można łatwo zabezpieczyć na zimę. Winorośl można sadzić również przy pergolach.

Na jakich pędach rosną winogrona? ›

Po pierwsze, winorośle rodzą owoce na pędach dwuletnich, czyli latoroślach, które wyrosły z łozy (zdrewniałej latorośli z zeszłego sezonu). Po drugie, liście rosną jedynie na pędach tegorocznych.

Kiedy Uszczykiwac winogrona? ›

Na początku lipca (u odmian wczesnych) lub na przełomie lipca i sierpnia (u odmian późnych) przychodzi z kolei pora na uszczykiwanie pędów owoconośnych. Przyrosty plonujących latorośli skracamy na wysokości drugiego liścia nad najwyższą kiścią winogron.

Kiedy przesadzić winogron 4 lat? ›

Stare winorośle najlepiej przesadzić we wrześniu lub październiku (IX-X).

Jak dbać o winorośl? ›

W uprawie winorośli zalecane jest ściółkowanie, które skutecznie zapobiega wzrostowi chwastów oraz nadmiernemu parowaniu wody z gleby. Ponadto zabezpieczy korzenie roślin przed wahaniami temperatury. Dobrym materiałem do ściółkowania jest przekompostowana kora.

Jak często podlewać winogron? ›

Podlewa się tylko w razie wyjątkowej suszy. Raz a dobrze. W okresie kwitnienia podlewanie zabronione.

Jaki nawóz do winogron? ›

Do zasilania winorośli najlepsze są nawozy zawierające bardzo dużo potasu, dużo fosforu oraz mało azotu. Mogą to być zarówno nawozy płynne, jak i granulowane. Najwygodniejsze w użyciu są specjalistyczne nawozy do winorośli – do wyboru naturalne oraz mineralne.

Czy obcinać pędy winorośli? ›

Aby uzyskać smaczne i zdrowe winogrona, musimy pamiętać o bardzo starannym cięciu zielonych części krzewów, aż do późnej jesieni. Zbyt duża liczba pozostawionych podczas wegetacji pędów i liści prowadzi do znacznego pogorszenia jakości zebranych winogron dlatego muszą być w czerwcu przycinane.

Czy obcinać liście winogron? ›

Aby uzyskać smaczne i zdrowe winogrona, nie możemy zaniedbywać bardzo starannego cięcia zielonych części krzewów, aż do późnej jesieni. Zbyt duża liczba pozostawionych podczas wegetacji pędów i liści prowadzi zawsze do znacznego pogorszenia jakości zebranych winogron.

Kiedy letnie cięcie winorośli? ›

Takie przycinanie poprawia nasłonecznienie gron, hamuje wzrost i przyspiesza drewnienie latorośli oraz zwiększa mrozoodporność krzewu. Zabieg cięcia winorośli przeprowadza się od połowy lipca do połowy września, wykonuje się 3–4 razy, co kilka dni. Termin zabiegu zależy od przebiegu pogody i charakteru wzrostu odmiany.

Kiedy opryski na winogrona? ›

Winogrona opryskujemy zapobiegawczo od początku sezonu wegetacyjnego lub w czasie pojawienia się pierwszych objawów chorób czy szkodników. Największe zagrożenie występowania chorób grzybowych pojawia się przy wilgotnej i ciepłej pogodzie, w okresie intensywnego wzrostu liści i gron, czyli w czerwcu i lipcu.

Czy winogron można podlewać gnojówką z pokrzyw? ›

Stosuję gnojówkę z pokrzyw 2 tygodnie i nawóz gotowy lecz i tu trzeba uważać aby nie popalić roślin 1:10 nie należy przekraczać tej dawki . W pełni popieram stosowanie nawozów ekologicznych i tu wcale nie chodzi o żadne trendy .

Kiedy pierwsze cięcie winorośli? ›

Pierwsze cięcie winorośli przeprowadzamy zaraz po posadzeniu roślin, najlepiej jesienią (wrzesień), skracając wierzchołki pędów na wysokości ok. 1,5 m.

Jak dbać o winogrona? ›

Sadząc winorośl przy płocie lub murze, pamiętaj o zachowaniu odległości co najmniej 70 cm. Na dno dołka wysyp około 15-centymetrową warstwę podłoża wymieszanego z kompostem lub obornikiem i zasyp ją żyzną glebą. W tak przygotowanym dołku umieść sadzonkę i zasyp ziemią. Na koniec obficie podlej roślinę wodą.

Gdzie najlepiej sadzić winogrona? ›

Krzewy winogron najlepiej rozwijają się na stanowiskach ciepłych i osłoniętych przed zimnymi podmuchami wiatru. Nie powinniśmy wybierać miejsc narażonych na mrozy. W naszym kraju uprawa winogron udaje się najlepiej w rejonach zachodnich – koło Zielonej Góry, w okolicach Wrocławia, Tarnowa, itp.

Po jakim czasie od posadzenia owocuje winogron? ›

Uprawa winorośli wymaga odrobiny cierpliwości. Jak prawie każda roślina owocująca, potrzeba trochę czasu, około trzech lat, aby rośliny zaczęły owocować. Zbieraj winogrona dopiero po osiągnięciu pełnej dojrzałości owoców.

Videos

1. Vitis - cięcie letnie winorośli owocowej - przycinanie latorośli, pasierbów, gron i liści
(Clematis Źródło Dobrych Pnączy)
2. Vitis - majowe usuwanie pędów winorośli owocowej
(Clematis Źródło Dobrych Pnączy)
3. Wiosenne cięcie Winorośli
(Zielone Pogotowie)
4. Jak ciąć winorośl?
(Twój Ogrodnik)
5. Winorośl cięcie łozy Przycinanie winorośli wiosną w 2 roku uprawy
(Akademia na Winnicy)
6. Cięcie winorośli - ależ to bardzo proste - zobacz sam
(Rod Jaśmin Chojnów)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Carmelo Roob

Last Updated: 09/27/2022

Views: 6249

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 80% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carmelo Roob

Birthday: 1995-01-09

Address: Apt. 915 481 Sipes Cliff, New Gonzalobury, CO 80176

Phone: +6773780339780

Job: Sales Executive

Hobby: Gaming, Jogging, Rugby, Video gaming, Handball, Ice skating, Web surfing

Introduction: My name is Carmelo Roob, I am a modern, handsome, delightful, comfortable, attractive, vast, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.