Jak prawidłowo przyciąć kolumnową jabłoń: schemat kształtowania dla początkujących 2022 (2022)

W małym ogródku czy domku letniskowym nie ma możliwości posadzenia prawdziwego sadu. Alternatywą mogą być dekoracyjne odmiany kolumnowe, które nie są duże, a zatem wymagają niewielkiej przestrzeni. Prawidłowa technologia rolnicza i terminowe przycinanie pomogą zebrać do 15 kg owoców z drzewa.

Pomimo tego, że kolumnowa odmiana jabłoni należy do niskich drzew, konieczne jest dla nich przycinanie. Zabiegowi poddawane są zarówno sadzonki młode, jak i dorosłe.

Odpowiednio przycięta kolumna jabłoni przypomina ozdobne drzewo usiane owocami.

Przy pomocy przycinania tworzą koronę, usuwają zgrubienia i nadają drzewom dekoracyjny wygląd. Również działania wpływają na wielkość zbiorów. Jeśli drzewo rośnie w dowolnym kształcie, brakuje mu siły, aby zapewnić obfite owocowanie.

Jak właściwe przycinanie wpływa na czas owocowania

Ukształtowanie się korony pozytywnie wpływa na stan plantacji owoców, a także na przyszłe zbiory. Korzyści z wydarzenia obejmują:

 • odpowiednio uformowana korona umożliwia przenikanie promieni słonecznych do wnętrza, co powoduje, że drzewo otrzymuje więcej światła, owoce szybciej formują się i dojrzewają;
 • dobre oświetlenie zmniejsza ryzyko chorób i szkodników na roślinie;
 • drzewo jest odmłodzone, co oznacza, że ​​oczekiwana długość życia wzrasta;
 • składniki odżywcze są dostarczane w wystarczających ilościach, ponieważ nie są one spożywane na dodatkowych pędach.
 • Przycinaniu podlegają wszystkie chore i suche gałęzie, na których nie pojawiają się już owoce. Usunięcie tych pędów pomoże sprowokować wzrost nowych, położonych nieco wyżej. Dzięki przycinaniu możesz wpływać na owocowanie. Przy niewielkim skróceniu pędów proces jest przyspieszany, a plon można zebrać w tym samym roku.

  Uwaga! Jeśli piramidalna jabłoń jest silnie przycinana, owoce można spodziewać się przez dwa lata.

  Gałęzie starych jabłoni są koniecznie ścinane, co zwiększa ich żywotność

  Letni mieszkańcy, którzy po raz pierwszy uprawiają plon, powinni dowiedzieć się, co to jest przycinanie kolumnowej jabłoni, kiedy i jak to zrobić. Czynności te są bardzo ważne, gdyż często ze względu na ciężar owocu gałęzie pękają, a pień opada na ziemię.

  (Video) Jak przyciąć Jabłoń? How to prune an apple tree?

  Jabłonie kolumnowe mają pewne osobliwości, na przykład dolne gałęzie przestają owocować już w trzecim roku lub robią to w mniejszych ilościach. Jeśli nie wykonasz formacji, drzewo szaleje, pędy boczne pojawiają się w nadmiarze, a kształt zostaje utracony. Ponadto jabłka z takich upraw ogrodowych stają się kwaśne i małe.

  Każdy sezon ma swój własny schemat przycinania:

 • zimą główna praca jest wykonywana, gdy wszystkie gałęzie są bez wyjątku skracane;
 • wiosną pozbywają się tylko zamrożonych pędów i dodatkowych pąków;
 • latem młode pędy są szczypane, a pędy niezdolne do życia są usuwane;
 • jesienią zajmują się przerzedzaniem zielonej masy.
 • Aby sprowokować wzrost nowych dolnych pędów, konieczne jest odcięcie centralnego przewodnika, a zamiast tego wybranie młodej, ale już wzmocnionej gałęzi.

  Ważne ! Nowicjusze w ogrodnictwie nie powinni zabrać się do pracy, nie wiedząc, czym jest przycinanie jabłoni kolumnowych, kiedy i jak to zrobić poprawnie. Niewłaściwe działania mogą zmniejszyć plon i uszkodzić drzewo.

  Lista wymaganych narzędzi ogrodniczych obejmuje:

 • pozbyć się małych pędów ostrym nożem ogrodowym;
 • przycinanie długich gałęzi odbywa się za pomocą nożyc ogrodowych z długim uchwytem;
 • krótkie pędy można łatwo ciąć nożycami do przycinania.
 • Przycinanie róż – kiedy i jak to zrobić, tworząc krzew

  Również w tym procesie drabinka może się przydać do przycięcia części wierzchołkowej. W taczce ogrodowej można dodawać resztki roślin, opadłe liście. A var ogrodowy pomoże zakryć miejsca skaleczeń, aby infekcje nie mogły przeniknąć do gołej rany. Jako szpachlówka nadaje się również gliniany gadżet. Wykonany jest z gliny, wody i słomy. Ten sam efekt zapewnia zaprawa cementowa zmieszana z piaskiem, schnącym olejem i niewielką ilością wody.

  Uwaga ! Cały sprzęt przed pracą jest obowiązkowo dezynfekowany, aby uniknąć skażenia upraw ogrodniczych.

  Warto wcześniej przygotować narzędzia, które będą potrzebne do przycięcia drzewa.

  (Video) Cięcie jabłoni espalierowej i borówki amerykańskiej -ogród dla początkujących

  Schemat dobierany jest z uwzględnieniem wieku rośliny, a także stanu korony. Każdy przypadek wymaga określonego podejścia i technologii.

  Standardowy opis przycinania upraw kolumnowych obejmuje pewne zasady:

 • skracaniu podlegają tylko młode pędy, których wiek nie przekracza jednego roku;
 • dwoje zdrowych oczu powinno pozostać na gałęzi;
 • latem konieczne jest uszczypnięcie procesów, aby utworzyć prawidłową koronę;
 • Ważne jest, aby ciąć od podstawy, stopniowo przesuwając się w górę. Zapewnia to minimalne obrażenia drzewa. Gałąź jest przycinana w taki sposób, aby do pąka pozostawały co najmniej dwa palce.

  Szczególnie po okresie zimowania należy dbać o kulturę ogrodniczą. Jabłonie kolumnowe są przycinane wiosną zgodnie ze schematem:

 • wszystkie pąki są usuwane z jednorocznych sadzonek;
 • dwuletnie drzewa należy pozostawić z 5 kwiatostanami;
 • trzylatki i starsze muszą zapewnić uszczypnięcie nadmiaru pąków, w jednym kwiatostanie nie powinno być więcej niż dwa kwiaty.
 • O tej porze roku wszystkie pędy, które zamarzły na zimę, są koniecznie odcinane, to samo dzieje się z zamarzniętą górną częścią drzewa (koroną). Jeśli musiałeś usunąć górę, wybierany jest nowy pęd, który zastąpi łodygę.

  Gałąź jest cięta pod kątem 45 stopni zaostrzonym sekatorem

  Uwaga ! Wiosną przycinanie należy przeprowadzić, zanim jabłoń zacznie sączyć.

  Latem wszystkie czynności wiążą się z uszczypnięciem wyłaniających się gałęzi bocznych. Nie potrzebujesz narzędzia do pracy, ponieważ wszystko odbywa się ręcznie. Ponadto konieczne jest usunięcie nadmiaru owoców – miniaturowe drzewo może cierpieć z powodu dużego obciążenia. Zadanie to nie jest trudne, więc poradzi sobie z nim nawet początkujący rolnik.

  (Video) Jak odmłodzić jabłoń?

  Ponadto latem należy sprawdzić nasadzenia ogrodowe pod kątem uszkodzeń. Jeśli występują oznaki chorób zakaźnych lub obecność szkodników, przeprowadza się sanityzację, w tym przycinanie zainfekowanych gałęzi. Większość mieszkańców lata używa do oprysku preparatów „Horos”, „Oksikhom”.

  Istnieje specjalna technologia przycinania jabłoni kolumnowej jesienią. Jeśli chodzi o terminy, mogą się one różnić na zasadzie regionalnej – wszystko zależy od warunków pogodowych. W regionie moskiewskim i środkowym pasie procedura rozpoczyna się na początku kwietnia, nieco później na północy i Uralu.

  Mieszkaniec lata powinien postępować zgodnie z instrukcjami:

 • Po posadzeniu sadzonki na otwartym terenie należy oderwać wszystkie liście, usunąć pędy boczne. W takim przypadku podkładka włoży całą swoją siłę w szybsze zakorzenienie.
 • W następnym roku młode pędy są skracane, pozostawiając długość nieprzekraczającą 30 cm Najważniejsze jest to, że na każdym pędzie znajdują się 2 lub trzy pąki. Wybrano również potężną i mocną gałąź, będzie pełnić rolę centralnego przewodnika, nie można jej dotknąć.
 • Kiedy drzewo osiąga wiek trzech lat, długie zakręty są skracane, a niewłaściwie rosnące gałęzie są odcinane.
 • Uwaga ! Przez wszystkie kolejne sezony jesienne przeprowadza się przycinanie jabłoni kolumnowej w celu przerzedzenia korony, usunięcia starych i suchych gałęzi z drzewa.

  Eksperci zalecają przycinanie starych drzew w czasie zimy. Wynika to z faktu, że drzewo będzie miało czas, aby w pełni zregenerować się i zyskać siłę na początku nowego sezonu, zanim zostaną złożone pąki. Oznacza to, że zbiory latem będą bogate.

  Szczegółowa instrukcja przycinania trzyletniej plantacji jest następująca:

 • Wybrano najsilniejszy i najsilniejszy pęd na młodej sadzonce, powinien on znajdować się na wysokości co najmniej 50 cm od powierzchni gleby. Ponadto powinien mieć około 100 cm długości.
 • Następnie musisz cofnąć się o 5 cm nad wybraną sesją, pociąć przewodnik w pierścień. W ten sposób jabłoń jest przenoszona na młode pędy.
 • W następnym etapie konieczne jest dokładne zbadanie drzewa, usunięcie wszystkich pędów, które zagęszczają koronę, nieprawidłowo rosną. Te same czynności są wykonywane przy słabych gałęziach. Należy je usunąć, aby roślina nie marnowała składników odżywczych.
 • W rezultacie na drzewie powinno pozostać kilka żywotnych i silnych pędów, są one również przycinane na 3 pąki.
 • Na samym końcu rany są leczone wszelkimi dostępnymi środkami. Może to być domowa mieszanka lub gotowa szpachlówka.
 • Należy dodać, że żywotność kultur kolumnowych, nawet przy dobrej pielęgnacji, wynosi 15 lat. Następnie osłabiają się, owoce pojawiają się w mniejszych ilościach i tracą swoje właściwości smakowe. Lepiej jest ścinać takie drzewa i sadzić na ich miejscu nowe. Ponadto jabłonie łatwo się rozmnażają, więc nie powinno być problemów z materiałem do sadzenia.

  Drzewa przycina się zgodnie z ich wiekiem, każdego roku stosuje się inny schemat

  Ważny! Późne odmiany jabłoni, na przykład Naszyjnik Moskiewski, są przycinane później niż wczesne (Prezydent). Czynnik ten należy wziąć pod uwagę podczas przycinania jesienią.

  (Video) Cięcie drzew owocowych (prześwietlanie korony)

  Dbanie o kolumnową jabłoń po przycięciu

  Wszystkie zabiegi agrotechniczne mają na celu zapewnienie drzewom odpowiednich warunków do utrzymania. Jest to konieczne, aby jabłonie szybciej się regenerowały po przycięciu. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest przetworzenie wyciętych miejsc za pomocą boiska ogrodowego lub innej odpowiedniej kompozycji. Mieszankę przygotowuje się z następującego zestawu składników:

  Boisko ogrodowe sprzyja szybkiemu gojeniu się ran, zmniejsza ryzyko wysychania gałęzi, a także zapobiega ich gniciu. Podlewanie odbywa się jak zwykle. Wyjątkiem jest przycinanie jesienią. Po tym drzewo nie musi być podlewane, ponieważ nadszedł czas, aby przygotować jabłoń do zimowania.

  Nawożenie pogłówne polega na wprowadzeniu na wiosnę naparu dziewanny do gleby. Warto też ściółkować ziemię wokół nasadzeń ogrodowych, gdyż korzenie są praktycznie na powierzchni, co prowadzi do ich szybkiego wysychania. Trociny, torf lub próchnica pomogą zatrzymać wilgoć w środku.

  W okresie jesiennym jabłonie są karmione potasem i fosforem; można wziąć zakupione kompleksy, które mają wszystkie elementy niezbędne do kultury. Nawozy stosuje się nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

  Nie pozostawiaj otwartych ran po przycięciu, należy je uszczelnić lakierem ogrodowym.

  Wzrost i rozwój kultury ogrodowej zależy od tego, jak dobrze ogrodnik przycina. Najczęstsze błędy popełniane podczas tego procesu to:

 • gałęzie są odcinane za pomocą tępych narzędzi, w wyniku czego w miejscu cięcia powstają szmaty, sadzenie jest zranione;
 • obecność długich pni powoduje śmierć całego pędu, po prostu wysycha i obumiera;
 • plastry są robione zbyt blisko nerki, co spowalnia tempo jej formowania.
 • Przestrzeganie schematu przycinania i harmonogramu pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych chwil podczas uprawy piramidalnych jabłoni. Regularna procedura zapewni drzewu piękną i prawidłową koronę, zwiększy plon i jakość owoców.

  Jak zrobić owoc gruszki: środki zapobiegawcze w celu rozwiązania problemu

  (Video) Jak przyciąć młode drzewka owocowe?

  Videos

  1. 10 zasad prawidłowego cięcia śliw
  (DZIAŁKOWIEC TV)
  2. Jak i dlaczego ciąć drzewka owocowe w pierwszym roku po sadzeniu
  (człowiek z lasu)
  3. Jak przycinać wiśnię
  (Mój Piękny Ogród)
  4. Jak przyciąć Gruszkę? #zielonepogotowie
  (Zielone Pogotowie)
  5. Jak przyciąć Brzoskwinię 2 #zielonepogotowie
  (Zielone Pogotowie)
  6. Jak przyciąć agrest na pniu? #zielonepogotowie
  (Zielone Pogotowie)

  You might also like

  Latest Posts

  Article information

  Author: Reed Wilderman

  Last Updated: 08/12/2022

  Views: 6223

  Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

  Reviews: 83% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Reed Wilderman

  Birthday: 1992-06-14

  Address: 998 Estell Village, Lake Oscarberg, SD 48713-6877

  Phone: +21813267449721

  Job: Technology Engineer

  Hobby: Swimming, Do it yourself, Beekeeping, Lapidary, Cosplaying, Hiking, Graffiti

  Introduction: My name is Reed Wilderman, I am a faithful, bright, lucky, adventurous, lively, rich, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.