Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Najważniejsze porady | Rankomat.pl (2022)

Podróż do USA wymaga odpowiedniego przygotowania i zaplanowania wyjazdu w najdrobniejszych szczegółach. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne do Stanów Zjednoczonych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Wyjazd do USA a Covid-19
 • Na jak długo Polacy wyjeżdżają do USA?
 • Jakie dokumenty trzeba mieć na podróż po USA?
 • Jak starać się o pracę w USA?
 • Studia w USA - jakie formalności trzeba spełnić?
 • Budżet na wyjazd - jak go zaplanować?
 • Jak zaplanować podróżowanie po USA?
 • Zachowaj ostrożność – na co uważać w USA?
 • Ile kosztuje leczenie w USA?
 • Jak wybrać optymalne ubezpieczenie turystyczne do USA?
 • Ile kosztuje polisa do USA?

Stany Zjednoczone to kraj pełen kontrastów, wielkich metropolii i dzikiej przyrody, kilku stref czasowych i klimatycznych, prawdziwy tygiel narodów, kultur i tradycji. Potrzeba przynajmniej kilku tygodni, by móc zobaczyć przynajmniej część oferowanych przez USA atrakcji.

Wyjazd do USA a Covid-19

Obecnie Polacy nie mogą wjechać na terytorium USA w związku z pandemią COVID-19. Takie ustalenie obowiązuje do odwołania, jednak istnieją pewne wyjątki, w których osoby przebywające w Polsce mogą odwiedzić Stany Zjednoczone w celach turystycznych.

Od 8 listopada 2021 mają jednak zostać zniesione obostrzenia w podróży dla tych turystów, którzy odbyli kompletne szczepienie. Obecnie osoby zaszczepione nie muszą poddawać się kwarantannie wjazdowej.

Jak informuje polskie MSZ, od 26 stycznia bieżącego roku wszyscy turyści, którzy przylatują na teren USA wchodząc na pokład samolotu muszą okazać obsłudze odpowiedni dokument. Może to być negatywny wynik testu na COVID-19, do którego próbka została pobrana nie wcześniej niż 3 dni przed wylotem, lub dokumentacja wyzdrowienia, czyli pozytywny wynik testu wraz z zaświadczeniem lekarskim.

Na jak długo Polacy wyjeżdżają do USA?

Polacy najczęściej wyjeżdżają do Stanów na okres od 15 do 30 dni – z danych naszej porównywarki wynika, że aż 51% naszych rodaków podróżuje do USA na dłuższy czas. 19% pozostaje w Stanach dłużej niż miesiąc, a 21% spędza w USA od 8 do 14 dni.

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Najważniejsze porady | Rankomat.pl (1)

W podróż do USA Polacy zazwyczaj wybierają się w pojedynkę (ponad 56%), rzadziej z drugą osobą (20,42%), w grupie znajomych czy z dziećmi. Niezależnie od długości pobytu i sposobu podróżowania, wyjazd do Stanów Zjednoczonych to duże przedsięwzięcie logistyczne. Jak się do niego przygotować?

Jakie dokumenty trzeba mieć na podróż po USA?

Bez paszportu nie wjedziemy na teren Stanów Zjednoczonych. Musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Aktualnie Polacy podróżujący do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy. Konieczne jest jednakzezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Podczas rejestracji w ESTA należy uiścić opłatę w wysokości 14 dolarów (około 50 zł). Tych formalności należy dopełnićnajpóźniej na 72 godziny przed wyjazdem. Sama rejestracja będzie ważna przez 2 lata.

Obecnie do USA należy posiadać również negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Po 8 listopada konieczne będzie także posiadanie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko COVID-19.

Jak starać się o pracę w USA?

Ameryka jest miejscem, w którym każdy może spełnić swoje zawodowe marzenia. To miejsce, w którym rozwój kariery nie jest niczym ograniczony. Co więcej, praca w USA jest bardzo opłacalna.

Niezależnie od tego, czy w Ameryce chcemy zostać na dłużej, czy planujemy jedynie zapracować na spore oszczędności, do takiego wyjazdu trzeba odpowiednio się przygotować.

Mimo programu bezwizowego, Polacy wyjeżdżający do Stanów do pracy muszą wizę posiadać. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek elektroniczny, uiścić opłatę za rozpatrzenie wspomnianego wniosku, a następnie udać się do Ambasady lub Konsulatu USA na umówioną uprzednio rozmowę.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

 • Paszport

 • Formularz w wersji papierowej

 • Potwierdzenie opłaty

 • Petycja o wizę pracowniczą zatwierdzona przez Urząd Imigracyjny

 • Aktualne zdjęcie

 • Dokumenty potwierdzające kwalifikacje

 • Referencje

Ostateczną decyzję odnośnie przyznania wizy otrzymamy dopiero po rozmowie w Konsulacie/Ambasadzie. Trzeba jednak pamiętać, że załatwienie wszystkich formalności związanych z wizą jest czasochłonne i może potrwać nawet kilka miesięcy. Co ważne - nie ma możliwości podjęcia pracy w USA posiadając wyłącznie wizę turystyczną.

Studia w USA - jakie formalności trzeba spełnić?

Studia w USA to marzenie wielu studentów. Prestiżowe uczelnie i bardzo wysoki poziom edukacji w niemal każdym zakresie to kusząca propozycja dla młodych osób, które chcą ułatwić sobie drogę do wymarzonej kariery zawodowej. Studia w Stanach to jednak także wydatki.

W Ameryce znaleźć można zarówno publiczne jak i prywatne uczelnie. Jeśli chodzi o etapy kształcenia, wyróżnić można studia licencjackie, magisterskie, czy studia dwuletnie. Te ostatnie odbyć można w tak zwanych community college. W zwykłym collegu edukacja trwa 4 lata.

Uniwersytety stanowe są największe, ale te prywatne często mają więcej pieniędzy na edukację studentów. Trzeba jednak pamiętać, że niezależnie od uczelni oferta studiów w Stanach jest bardzo szeroka.

W Ameryce każda uczelnia samodzielnie ustala zasady rekrutacji, stawiając własne wymagania i progi punktowe. Co więcej, uczelnie ze Stanów podczas rekrutacji biorą pod uwagę wiele czynników które ostatecznie wpływają na decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu kandydatury.

Studenci zagraniczni muszą poddać się dodatkowym testom językowym, które sprawdzają poziom płynności angielskiego. Dla studentów z Polski studia w Ameryce są jednak dużym wydatkiem. Czesne, jakie pobierają uczelnie w Stanach są wysokie (nawet kilkadziesiąt tysięcy dolarów rocznie). Dodatkowo, koszty życia w USA mocno odbijają się nie tylko na studenckiej kieszeni.

Młodzi Polacy mogą jednak połączyć pracę ze studiami oraz starać się o uzyskanie stypendium, zarówno oferowanych przez instytucje prywatne jak i same uczelnie. Polacy wyjeżdżający do USA na studia muszą ubiegać się o wizę.

Budżet na wyjazd - jak go zaplanować?

Wyjazd do USA jest bardzo kosztowny, dlatego trzeba dokładnie zaplanować swój budżet na ten cel. Najdroższym elementem są oczywiście bilety, jednak pozostałe koszty, jak noclegi, wyżywienie, transportczy zwiedzanie atrakcji, również są wysokie.

Cena biletów do Stanów wahają się od kilku do nawet kilkunastu tysięcy w jedną stronę. Do tego trzeba oczywiście doliczyć bilet powrotny. Warto sprawdzać oferty lotnicze last minute, ponieważ ich ceny mogą być o wiele niższe.

Jeśli chodzi o nocleg, wszystko zależy od tego, jaki standard stanowi dla nas minimum. Najtańsze noclegi to te w hostelach, a nieco droższe są motele sieciowe. Więcej zapłacić trzeba za hotel, zwłaszcza ten kilkugwiazdkowy. Bardzo istotne są jednak daty pobytu w Stanach oraz region, który odwiedzamy.

Przemieszczanie się po mieście komunikacją publiczną jest tańsze niż inne sposoby. Popularne jest jednak również wypożyczanie samochodów, co kosztuje około 1200 USD za nieco ponad dwa tygodnie, już z ubezpieczeniem podstawowym. Do tego trzeba oczywiście doliczyć cenę paliwa.

Ceny jedzenia są uzależnione od stanu i miasta, niemniej jednak dla turystów z Polski bardzo wysokie. Taniej będzie w sieciowych fast foodach. Bardziej ekonomiczne będzie także organizowanie jedzenia i gotowanie na własną rękę.

Jak zaplanować podróżowanie po USA?

Stany Zjednoczone to olbrzymi kraj i jeżeli chcesz zwiedzić różne jego części, konieczne musisz zaplanować sposób przemieszczania się. Najszybciej i najłatwiej podróżować po różnych stanach samolotem, aczkolwiek bilety nie należą do najtańszych. W grę wchodzi więc wynajęcie samochodu - można pojazd wypożyczyć w jednym miejscu, a oddać go już w zupełnie innym.

(Video) Jak przygotować się do wyjazdu do USA 🇺🇲!??

Koszt takiej usługi waha się - w zależności od firmy i jej lokalizacji - od około 10 do 25 dolarów za dzień plus ubezpieczenie (około 20 dolarów). Aby skorzystać z tego rozwiązania trzeba jednak mieć ukończone 25 lat.

Tanio po USA można podróżować autobusem (oferowane są bilety czasowe, kilkudniowe, tygodniowe, 15-dniowe, miesięczne, 45-dniowe lub nawet dwumiesięczne, połączeń można szukać na www.greyhound.com oraz www.us.megabus.com) lub pociągiem (amerykańskimi liniami kolejowymi AMTRAK, oferowane są bilety 15-dniowe lub miesięczne).

W grę wchodzi także drive-a-way – dostarczenie samochodu z jednej części USA do drugiej, pokrywa się tylko koszt zakupu benzyny.

Zachowaj ostrożność – na co uważać w USA?

W Stanach Zjednoczonych wielokrotnie dochodziło do zamachów terrorystycznych, dlatego zwiększono środki ostrożności. W miejscach publicznych, np. na lotniskach, dworcach, stadionach, w urzędach, wieżowcach prowadzone są kontrole bagażu oraz kontrole osobiste.

Na lotnisku trzeba się pojawić od 2 do 3 godzin przed odlotem (dotyczy to linii krajowych, jak międzynarodowych). W razie zauważania czegoś podejrzanego, należy natychmiast to zgłosić odpowiednim służbom na alarmowy numer 911.

W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością, trzeba uważać na kieszonkowców (najlepiej nie zabierać ze sobą dokumentów bądź posiadać ich kserokopie) oraz nie wybierać się do dzielnic znanych z działalności miejscowych gangów.

Od czerwca do listopada potencjalnym zagrożeniem w Stanach Zjednoczonych są huragany – jeśli planujesz podróż do USA w tym czasie, bądź na bieżąco z doniesieniami metrologicznymi.

Ile kosztuje leczenie w USA?

Służba zdrowia w USA stoi na bardzo wysokim poziomie, niemniej jednak leczenie w tym kraju jest bardzo kosztowne. Polskie MSZ informuje, że wizyta u lekarza ogólnego kosztuje ponad 100 dolarów, a dzień hospitalizacji - od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów i to nie licząc badań i zabiegów.

Konieczne jest więc posiadanie ubezpieczenia turystycznego, które w razie potrzeby pokryje te koszty. Podróżującym zaleca się, by suma gwarantowana kosztów leczenia do Stanów Zjednoczonych była bardzo wysoka - minimum 100 000 euro.

Jak wybrać optymalne ubezpieczenie turystyczne do USA?

Wysokie koszty leczenia sprawiają, że przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do USA skupiamy się głównie na tym jednym elemencie, zapominając o reszcie – niestety niesłusznie.

Ubezpieczenie NNW pozwoli zrekompensować poniesione w wypadku straty, a OC w życiu prywatnym będzie wsparciem w razie spowodowanie wypadku na osobie trzeciej (odszkodowania zasądzone w USA są bardzo wysokie, suma gwarantowana OC powinna być nie niższa niż 150 000 euro).

W Stanach Zjednoczonych przyda się także ochrona bagażu na wypadek kradzieży czy zniszczenia.

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Najważniejsze porady | Rankomat.pl (2)

Zadbaj o dodatki do polisy

Osoby planujące w Stanach dodatkowe aktywności, jak np. nurkowanie, surfing, trekking górski itp. muszą dokupić stosowne rozszerzenie ochrony o uprawianie sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych. Dobrym pomysłem będzie również ubezpieczenie się od opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze.

Warto sprawdzić, co zapewnia nam ubezpieczenie turystyczne w ramach Assistance. Wsparcie prawnika, organizacja tłumacza, pomoc infolinii czy opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu – to elementy ochrony, które bardzo przydadzą się podczas długiej podróży po USA.Wybierając polisę, warto też upewnić się, który ubezpieczyciel ma swoje przedstawicielstwo w USA.

Tomasz Masajło, CEO rankomat.pl

Ile kosztuje polisa do USA?

Ubezpieczenie turystyczne do USA oferowane jest przez wszystkich polskich ubezpieczycieli. Każdy podróżujący ma do wyboru szeroki zakres ochrony, różne rozszerzenia i dodatki. Warto więc porównać różne propozycje, dopasowując ubezpieczenie do swoich potrzeb, charakteru i celu wyjazdu, a także możliwości finansowych.

Poniżej prezentujemy kilka najbardziej optymalnych ofert polis do USA z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych:

14-dniowy pobyt w USA

UbezpieczycielCena
Proama

Koszty leczenia

300 000 zł

Ratownictwo

300 000 zł

Bagaż

-

138,00 zł

1 os. / 14 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19
Nationale-Nederlanden

Koszty leczenia

300 000 zł

Ratownictwo

100 000 zł

Bagaż

2 000 zł

(Video) Ile kosztuje wyjazd do USA? 🇺🇸 [praktyczne porady]

159,33 zł

1 os. / 14 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł
AXA Partners

Koszty leczenia

600 000 zł

Ratownictwo

600 000 zł

Bagaż

3 000 zł

185,64 zł

1 os. / 14 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy
Generali

Koszty leczenia

800 000 zł

Ratownictwo

800 000 zł

Bagaż

4 000 zł

243,00 zł

1 os. / 14 dni

Kup ubezpieczenie

Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19
AXA Partners

Koszty leczenia

40 000 000 zł

Ratownictwo

40 000 000 zł

Bagaż

6 000 zł

345,10 zł

1 os. / 14 dni

Kup ubezpieczenie

(Video) PORADNIK: Jak przygotować się do wyjazdu work and travel USA
Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy

14-dniowy pobyt w USA

Proama

138,00 zł 1 os. / 14 dni

Koszty leczenia

300 000 zł

Ratownictwo

300 000 zł

Bagaż

-

Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19

Kup ubezpieczenie

Nationale-Nederlanden

159,33 zł 1 os. / 14 dni

Koszty leczenia

300 000 zł

Ratownictwo

100 000 zł

Bagaż

2 000 zł

Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł

Kup ubezpieczenie

AXA Partners

185,64 zł 1 os. / 14 dni

Koszty leczenia

600 000 zł

Ratownictwo

600 000 zł

Bagaż

3 000 zł

(Video) Work and Travel USA #10: Co musisz wiedzieć przed wyjazdem do Stanów❓ 🇺🇸

Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy

Kup ubezpieczenie

Generali

243,00 zł 1 os. / 14 dni

Koszty leczenia

800 000 zł

Ratownictwo

800 000 zł

Bagaż

4 000 zł

Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19

Kup ubezpieczenie

AXA Partners

345,10 zł 1 os. / 14 dni

Koszty leczenia

40 000 000 zł

Ratownictwo

40 000 000 zł

Bagaż

6 000 zł

Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy

Kup ubezpieczenie

Pamiętaj, by po zakupie ubezpieczenie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, wydrukować polisę oraz zapisać numer do centrum alarmowego towarzystwa.

W razie nieszczęśliwego zdarzenia, natychmiast należy zgłosić się do ubezpieczyciela. O okazanie dokumentu polisy możemy zostać poproszeni również w placówce medycznej.

Co warto wiedzieć?

 1. 51% Polaków wyjeżdżających do Stanów planuje pobyt od 15 do 30 dni - do tak długiego wyjazdu warto się odpowiednio przygotować.
 2. W Stanach Zjednoczonych należy uważać na kieszonkowców i dzielnice zamieszkane przez miejscowe gangi.
 3. Ze względu na wysokie koszty leczenia w USA zaleca się ubezpieczenie kosztów leczenia z opcją bez limitu.
 4. Ubezpieczenie turystyczne do USA można mieć już od około 6 zł dziennie.

Najczęściej zadawane pytania

 1. Czy do USA potrzebna jest wiza?

  Polska została włączona do Polski do Programu Ruchu Bezwizowego, w związku z czym Polacy wyjeżdżający do Stanów nie muszą posiadać wizy. Dotyczy to jednak tylko krótkich wiz turystycznych i wyjazdów biznesowych do 90 dni. Przedtem trzeba także uzyskać zezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, „ESTA”.

 2. Kto może wjechać do USA?

  ​​​​​Obecnie w związku z koronawirusem turyści nie mogą wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych. Istnieją jednak wyjątki, do których zaliczają się między innymi: obywatele USA, legalni mieszkańcy stali, czy małżonkowie i małoletnie dzieci obywateli USA lub legalnych mieszkańców stałych, czy rodzice lub opiekunowie prawni obywatela USA lub niezamężnego małoletniego dziecka.

 3. Czy ubezpieczenie turystyczne jest wymagane przy wjeździe do USA?

  Tak. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych trzeba być objętym odpowiednim ubezpieczeniem, ponieważ koszty leczenia w USA są bardzo wysokie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia żadnej ochrony Polakom podróżującym do Stanów. Wybierając polisę, trzeba także zadbać o to, by suma gwarantowana ubezpieczenia kosztów leczenia była odpowiednio wysoka.

FAQs

Jak przygotować się do wyjazdu do USA? Najważniejsze porady | Rankomat.pl? ›

Musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Aktualnie Polacy podróżujący do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy. Konieczne jest jednak zezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Jak się przygotować do wyjazdu do USA? ›

Obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy turystycznej. Jedynym wymogiem aby wyjechać legalnie do Stanów Zjednoczonych będzie wypełnienie formularza i rejestracja w systemie ESTA. Do Stanów Zjednoczonych wciąż jednak można będzie wjechać na wizie turystycznej.

Jak długo musi być ważny paszport przed wyjazdem do USA? ›

W przypadku promesy paszport powinien być ważny 6 miesięcy ponad planowany pobyt w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli ważność paszportu jest krótsza niż 6 miesięcy, wiza może być wydana, jednak zezwolenie na pobyt w USA zostanie ograniczone do daty ważności paszportu.

Czy trzeba się szczepic do USA? ›

Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie uzyskają prawa wjazdu, chyba że należą do jednej z kategorii wyłączonych z tego obostrzenia, tj.: dzieci poniżej 18 roku życia; członkowie załóg statków powietrznych; posiadacze wiz A1, A2, C2, C3, G1-4, NATO1-4, NATO6; obcokrajowcy podróżujący na zaproszenie ONZ, ...

Jak wyjechać na stałe do USA? ›

Zielona Karta do USA pozwala na stały pobyt i legalną pracę w Stanach. Pierwsza karta, ważna jest przez rok, druga 2 lata, a następna 10 lat. Posiadacz Zielonej Karty po 5 latach może ubiegać się o obywatelstwo amerykańskie i rozpocząć proces naturalizacji.

Jak poruszać się po USA? ›

11 sposobów na tanie podróżowanie po USA
 • Korzystaj z tanich i darmowych kempingów. ...
 • Darmowe muzea i wycieczki z rangerami. ...
 • Podróż poza sezonem. ...
 • Kup kartę Annual Pass. ...
 • Dołącz do AAA. ...
 • Załóż konta w aplikacjach ze zniżkami. ...
 • Korzystaj z porównywarek i wyszukiwarek tanich lotów, samochodów i noclegów. ...
 • Kup własną kuchenkę
May 11, 2020

Czego brakuje w USA? ›

Mimo to pracodawcy mają ogromny problem z brakami kadrowymi. Brakuje pracowników w niemal wszystkich sektorach, choć oczywiście najmniejszym zainteresowaniem cieszą się oferty prac wiążących się z niskimi zarobkami. Podczas pandemii COVID-19 do USA dotarło znacznie mniej imigrantów, niż przed światowym kryzysem.

Ile potrzeba pieniędzy na wyjazd do USA? ›

Podsumowanie. Zakładając dwutygodniową objazdówkę po Zachodnim Wybrzeżu bezpiecznie jest przyjąć budżet w granicy 1600 - 2000$ za pokoje dla dwóch osób. W przypadku Alaski dwutygodniowa podróż dla dwóch osób pochłonąć może na noclegi nawet ponad 3000$ za dwie osoby.

Jak długo musi być wazna wiza przed wyjazdem do USA? ›

Musi być ważny co najmniej 6 miesięcy. Aktualnie Polacy podróżujący do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy. Konieczne jest jednak zezwolenie na wyjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA - Electronic System for Travel Authorization).

Jak długo jest ważny paszport? ›

Jak długo paszport jest ważny

5 lat od wydania — dla dziecka do 13 lat, 10 lat od wydania — dla osoby powyżej 13 lat.

Jaki paszport potrzebny do USA? ›

Paszport biometryczny lub elektroniczny obowiązkowy!

Ze względów bezpieczeństwa władze amerykańskie wymagają, aby każdy podróżny wjeżdżający na terytorium posiadał paszport biometryczny lub elektroniczny .

Czy potrzebny jest paszport do USA? ›

Obywatele Stanów Zjednoczonych Ameryki muszą mieć ważny paszport lub inny dokument podróżny, który pozwala na wjazd na teren Stanów Zjednoczonych Ameryki. Obywatele innych państw podróżujący do Stanów Zjednoczonych lub przez ten kraj muszą posiadać ważne paszporty oraz jeden z następujących dokumentów: ważna wiza.

Czy można już leciec do USA bez wizy? ›

O: W przypadku krótkich turystycznych i biznesowych wyjazdów na 90 dni lub krócej, obywatele Polski, którzy uzyskali zezwolenie wjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, „ESTA”) nie potrzebują wizy.

Czy jest kwarantanna po przylocie do Polski z USA? ›

Tym samym zniesione zostają wszelkie ograniczenia w podróżowaniu do Rzeczypospolitej Polskiej, co oznacza, że NIE ma już obowiązku: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP.

Jak zacząć nowe życie w USA? ›

Europejczycy wiążą z USA nadzieje na lepsze życie.
...
Przede wszystkim, aby móc legalnie zacząć pracę w Stanach Zjednoczonych, potrzebnych jest kilka rzeczy takich jak:
 1. konto w amerykańskim banku,
 2. pozwolenie na pracę,
 3. Social Security Number, czyli odpowiednik polskiego numeru PESEL.
Apr 29, 2021

Ile kosztuje wiza imigracyjną do USA? ›

Wizy Nieimigracyjne (NIV)
Opłata w dolarach
$ 205Opłata za rozpatrzenie wniosku o wizę imigracyjną (od osoby), w ramach kategorii specjalnej SB1 (Powracający Rezydent) oraz petycji I-360.
$ 180Opłata za złożenie Wniosku o Ustalenie Statusu Stałego Rezydenta (SB1), formularz DS-117.
7 more rows

Jak uzyskać status stałego rezydenta w USA? ›

Jeśli osoba przekraczająca granicę USA na podstawie małżeńskiej wizy rodzinnej pozostaje w związku małżeńskim mniej niż dwa lata, uzyska na terenie Stanów Zjednoczonych status tzw. warunkowego rezydenta (conditional status). Status ten przyznawany jest na okres dwóch lat.

Gdzie jest najtaniej w USA? ›

Bilety do USA najczęściej kupujemy do Nowego Jorku (25,8%), Chicago (13,8%) i Los Angeles (8,7%). Najtańsze bilety do USA można kupić na podróż do Nowego Jorku (2389,82 zł), Chicago (2420,38 zł) i Waszyngtonu (2780,76 zł).

Jaki jest najbiedniejszy stan w USA? ›

Stany i terytoria, które mają najwyższy odsetek ubóstwa w kraju, to: Missisipi, Luizjana, Nowy Meksyk, Kentucky, Arkansas, Zachodnia Wirginia, Alabama, Dystrykt Kolumbii, Południowa Karolina i Georgia. Pierwszy z wymienionych jest tym najbiedniejszym.

Gdzie najlepiej wyjechać do USA? ›

Podsumowanie: najlepsze miejsca do życia w USA

Najlepsze miasta do życia znajdują się blisko linii brzegowej w Kalifornii, na Florydzie, Hawajach, a także w Teksasie, nad Zatoką Meksykańską.

Co warto kupic w USA 2021? ›

 • Kosmetyki. Będąc w Stanach Zjednoczonych, warto zdecydować się na zakup kosmetyków. ...
 • Firmowa odzież i dodatki. Kolejną rzeczną, którą warto kupić w USA, są firmowe ubrania oraz buty. ...
 • Smakołyki. Amerykańskie słodycze to jedne z częściej przywożonych pamiątek z USA. ...
 • Elektronika. ...
 • Zabawki dla dzieci.
Mar 1, 2021

Co warto przywieźć z Polski do USA? ›

Lista produktów spożywczych, które można wwieźć do USA:
 • Przyprawy i sosy ( keczup, musztarda, majonez) oraz te sosy które nie zawierają produktów pochodzenia zwierzęcego.
 • Oleje (oliwkowe, słonecznikowe oraz inne pochodzenia roślinnego).
 • Pieczywo (chleb, bułki, obwarzanki, pączki, drożdżówki, placki.

Jakie ubrania kupic w USA? ›

Wśród wszystkich kupowanych ubrań z USA dużą popularnością cieszą się także ubrania pochodzące od projektantów. Często ich cena jest znacznie niższa niż na miejscu. Najchętniej wybieranymi markami są tutaj Armani, Hugo Boss, Calvin Klein, DKNY, Guess czy Ralph Lauren i Tommy Hilfiger.

Jak naprawdę wygląda życie w USA? ›

W Stanach Zjednoczonych żyje się dobrze i Amerykanom niczego nie brakuje, ale trzeba wiedzieć, że bardzo dużo się tu pracuje. Większość firm wymaga od pracowników 100% poświęcenia i zaangażowania – pracy po godzinach bez bonusów i dodatków, bez dni wolnych, bez urlopów i awansów.

Co się sprzedaje w Stanach? ›

Wielu Amerykanów zna i ceni polskie produkty, a polska odzież, żywność, zabawki, meble i biżuteria uchodzą za atrakcyjne pod względem jakości i wzornictwa oraz cieszą się w USA sporym zainteresowaniem kupujących w sieci.

Co jest popularne w Stanach? ›

10 super rzeczy w USA
 1. Młynki w zlewie. ...
 2. Wbudowane szafy w pokojach. ...
 3. Ilość łazienek powiązana z ilością sypialni. ...
 4. Siatki przeciw owadom w oknach. ...
 5. Klimatyzacja w mieszkaniach nie będąca luksusem. ...
 6. Fontanny do picia. ...
 7. Darmowe, publiczne toalety. ...
 8. Darmowa dolewka bezalkoholowych napojów w wielu sieciówkach.
Mar 19, 2019

Ile kosztuje wiza do USA 2022? ›

17/07/2022
Opłata (USD)Opłata (PLN)Opis
$160736.00Służbowa/turystyczna
$160736.00Tranzyt
$160736.00Członkowie załogi samolotu lub statku
$160736.00Studenci (studia akademickie)
14 more rows

Ile kosztuje rejs statkiem do USA? ›

Ceny rejsów z Europy do Stanów Zjednoczonych wahają się od 800 do 5,719 EUR za osobę (w tym m.in. pełne wyżywienie i opłaty portowe). Średni koszt 8-dniowej podróży z Southampton do Nowego Jorku to ok. 1,200-1,400 EUR za osobę.

Ile kosztuje ESTA? ›

Podróż do USA - ile kosztuje ESTA? Od 26 maja br. opłata za wniosek w systemie ESTA wzrośnie z 14 do 21 dolarów. Opłata w takiej wysokości ma obowiązywać do jesieni 2027 roku.

Jak długo czeka się na wizę do USA? ›

Czas rozpatrywania wniosku o wizę wynosi zazwyczaj trzy dni robocze, może on jednak różnić się ze względu na indywidualne okoliczności lub inne szczególne wymagania.

Ile jest wazna wiza turystyczna? ›

Wklejana do paszportu wiza (czy też raczej: promesa wizowa) wydana może zostać, zależnie od okoliczności, na bardzo różny czas. W najpopularniejszym wariancie, jakim jest wiza służbowo-turystyczna B1/B2, wynosi on maksymalnie – a zarazem najczęściej – 10 lat.

Jak długo czeka się na ESTA? ›

Status ESTA

Około 72 godzin po złożeniu wniosku o ESTA można dowiedzieć się, czy przyznano Państwu zezwolenie na podróż.

Czy można przedłużyć ważność paszportu? ›

Ważność paszportu można przedłużać, jednak łączny okres ważności, licząc od dnia wystawienia, nie może przekraczać lat 5. 2. Paszporty zbiorowe można wydawać na okres do 6 miesięcy.

Kiedy należy wymienić paszport? ›

osoba posiadająca ważny dokument paszportowy jest obowiązana wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia: doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę; sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska.

Czy można wyrzucić stary paszport? ›

Obowiązek zwrotu dokumentu paszportowego następuje bez względu na to, czy osoba posiada już nowy dokument wydany w miejsce utraconego, czy też o wydanie nowego dokumentu nie występowała. Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych.

Ile kosztuje paszport do USA? ›

Opłata za wydanie paszportu wynosi 115 USD. Opłaty przyjmowane są w kasie urzędu przy składaniu wniosku. Akceptowane formy płatności: gotówka, money order, karta płatnicza.

Ile trwa wyrobienie paszportu amerykańskiego? ›

Wyrobienie paszportu trwa około 30 dni od daty złożenia niezbędnych dokumentów.

Jakie dokumenty są wymagane do wizy USA? ›

Na rozmowę z konsulem w sprawie wizy imigracyjnej należy przynieść następujące dokumenty:
 1. Paszport. ...
 2. Numer UID. ...
 3. Fotografia. ...
 4. Formularze wizowe. ...
 5. Odpis zupełny aktu urodzenia. ...
 6. Akt małżeństwa (jeśli dotyczy) ...
 7. Dowody na to, że ustały ewentualne dotychczasowe związki małżeńskie (jeśli dotyczy) ...
 8. Zaświadczenie o Niekaralności.

Gdzie wymagany jest paszport? ›

Gdzie potrzebny jest paszport? To państwa takie jak Ukraina, Białoruś, Rosja, Turcja czy Wielka Brytania, a także wszystkie kraje poza Europą. Dodatkowo wjazd do niektórych krajów (m.in. Rosja, Australia, USA) wiąże się z obowiązkiem posiadania wizy.

Jakie kraje nie muszą mieć wizy do USA? ›

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy jesteś obywatelem jednego z krajów, które nie potrzebują wizy na podróż do USA, po prostu sprawdź to poniżej.
...
Czym jest Program Ruchu Bezwizowego i jakie państwa są nim objęte?
AndoraWęgryNowa Zelandia
BruneiJaponiaSingapur
ChileKorea PołudniowaSłowacja
CzechyŁotwaSłowenia
9 more rows

Czy są wizy do Stanów Zjednoczonych z Polski? ›

Z dniem 11 listopada Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi. W dniu Święta Niepodległości Rzeczypospolitej Polska została włączona do programu ruchu bezwizowego ze Stanami Zjednoczonymi.

Czy osoba karana może wyjechać do USA? ›

Skazanie za przestępstwo o wysokiej szkodliwości moralnej w Polsce lub w innym miejscu może stanowić podstawę do odmowy wjazdu na teren Stanów Zjednoczonych. Może to skutkować odmową wydania wizy podczas ubiegania się o nią w Polsce lub odmową wjazdu na granicy amerykańskiej.

Czy do Los Angeles potrzebna jest wiza? ›

Polacy mogą zacząć podróżować za Ocean bez wizy, ponieważ nasz kraj 11 listopada został włączony do Visa Waiver Program (VWP). Na tej podstawie osoby, które jadą do USA w celach turystycznych lub biznesowych na mniej niż 90 dni, mogą odbyć podróż w oparciu o uproszczone procedury.

Czy jest kwarantanna po przylocie z Anglii do Polski? ›

Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej, które rozpoczęły podróż z terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej są zobowiązane do odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Czy muszę mieć test na Covid jadac do Polski? ›

Przy wjeździe do Polski z kraju członkowskiego UE, z kraju należącego do strefy Schengen lub z państwa trzeciego nie ma zasadniczo obowiązku udokumentowania szczepienia przeciwko COVID-19 i nie obowiązuje też już kwarantanna.

Czy po powrocie z Polski do Anglii jest kwarantanna? ›

Ponadto, by uniknąć kwarantanny konieczne jest przedstawienie ważnego w UE dokumentu pełnego szczepienia, zaświadczenia o przejściu Covid-19 do 6 miesięcy przed przyjazdem, bilet lotniczy w ciągu 24 godzin od przylotu (w przypadku tranzytu), a dla dzieci do 12 r.

Ile potrzeba pieniędzy na wyjazd do USA? ›

Podsumowanie. Zakładając dwutygodniową objazdówkę po Zachodnim Wybrzeżu bezpiecznie jest przyjąć budżet w granicy 1600 - 2000$ za pokoje dla dwóch osób. W przypadku Alaski dwutygodniowa podróż dla dwóch osób pochłonąć może na noclegi nawet ponad 3000$ za dwie osoby.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie USA? ›

Jeśli chcecie zwiedzić całe USA to potrzebujecie na to min. 4-6 miesięcy (lepiej podczas jednej wizyty skupić się tylko na kilku stanach albo np. tylko na zachodnim wybrzeżu które jest najciekawsze).

Ile kosztuje wiza do USA 2022? ›

17/07/2022
Opłata (USD)Opłata (PLN)Opis
$160736.00Służbowa/turystyczna
$160736.00Tranzyt
$160736.00Członkowie załogi samolotu lub statku
$160736.00Studenci (studia akademickie)
14 more rows

Ile kosztuje rejs statkiem do USA? ›

Ceny rejsów z Europy do Stanów Zjednoczonych wahają się od 800 do 5,719 EUR za osobę (w tym m.in. pełne wyżywienie i opłaty portowe). Średni koszt 8-dniowej podróży z Southampton do Nowego Jorku to ok. 1,200-1,400 EUR za osobę.

Ile kosztuje ESTA? ›

Podróż do USA - ile kosztuje ESTA? Od 26 maja br. opłata za wniosek w systemie ESTA wzrośnie z 14 do 21 dolarów. Opłata w takiej wysokości ma obowiązywać do jesieni 2027 roku.

Ile pieniędzy na Road Trip po Ameryce? ›

W sumie za wszystkie noclegi w trakcie podróży po USA zapłaciliśmy 11795 PLN. Nie licząc czasu spędzonego w Chicago i Nowym Jorku, czyli biorąc pod lupę sam roadtrip, średnio za noc płaciliśmy 145 PLN. W tych wyliczeniach oczywiście wzięte są pod uwagę wszystkie noce spędzone w darmowych miejscach.

Jak długo czeka się na wizę do USA? ›

Na odbiór niektórych formularzy trzeba nawet czekać ok. 2 tygodnie. Najwięcej czasu potrzebują jednak osoby, które nie mają ważnego paszportu. One muszą zacząć od wyrobienia dokumentu, co może trwać nawet do 30 dni roboczych.

Czy można już leciec do USA bez wizy? ›

O: W przypadku krótkich turystycznych i biznesowych wyjazdów na 90 dni lub krócej, obywatele Polski, którzy uzyskali zezwolenie wjazdu w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, „ESTA”) nie potrzebują wizy.

Videos

1. Koszty wyjazdu do USA - Wyjazd do USA #4
(Stanowo.com)
2. Hotele i Motele - Wyjazd do USA #6
(Stanowo.com)
3. CALIFORNIA, ILE KOSZTUJE TYGODNIOWY WYJAZD? - ŻYCIE W AMERYCE VLOG #35
(Tomasz Slowinski)
4. Work and Travel USA #9 : Co zabrać na wyjazd do Stanów ❔❔❔
(Tripology)
5. 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed wyjazdem z Polski
(Polegytravels)
6. TOP 6 sposobów jak zamieszkać w USA. Vlog 007
(Kamil Knapczyk)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Nicola Considine CPA

Last Updated: 07/21/2022

Views: 5243

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Nicola Considine CPA

Birthday: 1993-02-26

Address: 3809 Clinton Inlet, East Aleisha, UT 46318-2392

Phone: +2681424145499

Job: Government Technician

Hobby: Calligraphy, Lego building, Worldbuilding, Shooting, Bird watching, Shopping, Cooking

Introduction: My name is Nicola Considine CPA, I am a determined, witty, powerful, brainy, open, smiling, proud person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.