Jak rozpoznać zbliżający się poród? - Polki.pl (2022)

Jak rozpoznać zbliżający się poród? - Polki.pl (1)

fot. fot.Fotolia

W organizmie każdej kobiety, która zbliża się do terminu porodu, zachodzą pewne charakterystyczne z zewnątrz zmiany. Prawdopodobnie lekarz poinformuje cię, że szyjka macicy zaczyna się zacierać czyli zmieniać konsystencję i położenie, tak aby nie blokować dziecku drogi na zewnątrz. Jakie są pozostałe objawy porodu?

Oznaki, że dziecko jest gotowe do przyjścia na świat

Zastanawiasz się kiedy twoje dziecko będzie gotowe przyjść na świat? Spokojnie, większość kobiet nie potrafi dokładnie odpowiedzieć na to pytanie, aż do momentu rozpoczęcia samego porodu. Poród możemy spokojnie porównać do lawiny, która stopniowo nabiera rozpędu. Przygotowania do tego ważnego momentu trwają często dobrych kilka dni lub nawet tydzień.

Hormony

Ostatnie badania wskazują, że czynnikiem wywołującym poród są hormony wydzielane przez przysadkę mózgową płodu. Hormony te pobudzają wydzielanie hormonów matczynych i uruchamiają interakcje hormonalne między matką a dzieckiem. Dlatego można śmiało stwierdzić, że powiedzenie naszych babek i prababek, „że tylko dziecko wie, kiedy ma się urodzić” jest jak najbardziej prawdziwe.

Oznaki rozpoczynającego się porodu

Opuszczanie się brzucha

Około tygodnia przed porodem twoje maleństwo zsunie się w głąb miednicy. W konsekwencji spowoduje to obniżenie się dna macicy i widoczną dla każdego zmianę kształtu brzucha.

Z pewnością opuszczenie się dna brzucha wpłynie na ciebie kojąco. Odczujesz odprężenie w górnej połowie ciała, zmniejszenie naporu na klatkę piersiową i ułatwienie w oddychaniu. Jeżeli wcześniej cierpiałaś na zgagę, teraz powinnaś zauważyć zdecydowaną ulgę, ponieważ zelżeje ucisk na żołądek.

(Video) Jak przygotować się do porodu?

W momencie przesunięcia się dziecka ku dołowi możesz teraz odczuwać bóle dolnej połowy brzucha, okolicy krzyżowej i pośladkowej, niekiedy z promieniowaniem do wewnętrznej strony uda lub ud. Wyraźne żylaki mogą stać się jeszcze bardziej widoczne. Możesz także czuć jeszcze częściej niż przedtem parcie na pęcherz i konieczność natychmiastowego oddania moczu.

Polecamy na Babyonline.pl: Czy to już poród? - test

Wydalenie czopu śluzowego

Twoja szyjka macicy przed porodem jest widoczna w głębi pochwy jako gruby sinawy pierścień z punktowym zagłębieniem (tzw. ujściem zewnętrznym) w centralnej części.

W momencie zbliżającego się porodu, twoja szyjka zacznie cienieć (zacierać się) i jednocześnie stopniowo powiększać się (rozwierać się) przy ujściu zewnętrznym. Wtedy też możesz spodziewać się wydalenia porcji galaretowatej( białej, różowej, czerwonej lub żółtej), zabarwionej krwią substancji zwanej czopem śluzowym. W czasie gdy byłaś w ciąży czop śluzowy uszczelniał ujście szyjki macicy i chronił twojego maluszka przed niebezpiecznymi drobnoustrojami.

Niestety czop śluzowy nie ma dużego znaczenia prognostycznego, jeśli chodzi o rzeczywisty termin porodu. Możesz go wydalić na kilka dni lub kilka tygodni wcześniej lub też w trakcie już trwającej akcji porodowej.

(Video) Objawy zbliżającego się porodu

Jeśli czop śluzowy pojawi się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży i towarzyszy mu krwawienie, może to być oznaka zagrażającego porodu przedwczesnego. Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Odejście wód płodowych

Przez 9 miesięcy twój maluszek znajdował się w szczelnym „akwarium” zwanym workiem owodniowym. Zazwyczaj worek ten pęka bez przeszkód w którymś momencie porodu. Jeśli obawiasz się tego momentu nie martw się, bo pęknięcie błon płodowych nie będzie bolesne ani dla ciebie, ani dla twojego nienarodzonego maluszka. Zdarza się, że pęknięciu towarzyszy lekki trzask, ale najczęstszym objawem jest po prostu wydostający się na zewnątrz strumień płynu o charakterystycznej woni słonej wody morskiej. Możesz także zobaczyć czop śluzowy, a także płaty mazi płodowej, woskowatej substancji która pokrywa skórę twojego nienarodzonego dziecka.

Polecamy: Jak skutecznie odchudzić się po porodzie?

Niezależnie od tego czy po odejściu wód płodowych będziesz czuła skurcze macicy czy też nie, to poród uważa się za rozpoczęty.

Po pęknięciu błon płodowych, regularne skurcze porodowe powinny pojawić się u ciebie w ciągu najbliższych dwunastu – dwudziestu czterech godzin.

Warto zanotować na karteczce datę, a także godzinę odejścia wód płodowych. Jeśli poród nie zacznie się w ciągu najbliższej doby, najprawdopodobniej dostaniesz antybiotyki, które ochronią przed zakażeniem niebezpiecznego już pęcherza płodowego, a także maluszka. W takiej sytuacji lekarz może zaproponować ci podanie leków, które pobudzą twoją macicę do skurczów i w konsekwencji doprowadzą do rozpoczęcia akcji porodowej. Pamiętaj, by w tym czasie unikać wszystkiego, co mogłoby narazić cię na zakażenie dróg rodnych (kąpiele w wannie, tampony, stosunki płciowe).

Polecamy: Czy mama to też kobieta

(Video) Objawy porodu

Skurcze

Jeśli czekasz na swój pierwszy poród, z pewnością wyobrażasz go sobie jako jedno niekończące się pasmo bólu. Pamiętaj jednak, że twoje obawy są nieuzasadnione. W trakcie akcji porodowej mięsień macicy kurczy się i rozkurcza w sposób rytmiczny i nieprzemienny z przerwami na odpoczynek. Zazwyczaj skurcze nie trwają dłużej niż półtorej minuty, a odstępy między nimi wynoszą od dziesięciu minut, w zależności od okresu porodu.

Pamiętaj jednak, że już od dawna będąc w ciąży doświadczasz licznych skurczów, których z pewnością nawet nie zauważyłaś z powodu braku bólu.

Jeśli chcesz określić czy to co odczuwasz jest skurczem macicy, przeprowadź krótki test. Postaraj się wymacać ręką górny brzeg macicy poniżej klatki piersiowej i oceń jego konsystencję. Jeżeli poczujesz, że jest miękki, to jest jednocześnie sygnał, że macica nie znajduje się w stanie skurczu. Jeżeli jednak brzeg macicy jest twardy, jest to niewątpliwie skurcz.

Jeżeli skurcze, które odczuwasz nie nasilają się, nie wydłużają i nie są coraz częstsze możemy mówić o skurczach Braxtona Hicksa, które są swego rodzajem „gimnastyką przygotowującą do porodu” mięśni gładkich macicy. Skurcze Braxtona Hicksa nie pojawiają się tuż przed samym porodem, lecz występują przez całą drugą jej połowę - do ich charakterystycznych cech należy bezbolesność i ustępowanie pod wpływem prozaicznych bodźców: wypicie szklanki wody, krótki odpoczynek w pozycji leżącej czy zwykła zmiana pozycji.

Jeżeli masz wątpliwości co do swoich skurczów, najlepszą metodą będzie ich obserwowanie i zapisywanie. Weź do dłoni kartkę, długopis i zegarek z sekundnikiem. Postaraj się przez pełną godzinę zapisywać początek i koniec każdego skurczu oraz odstępy między nimi. Skurcze, które pomogą ci wydać na świat twoje maleństwo staną się w miarę upływu czasu coraz częstsze, silniejsze i coraz bardziej bolesne. Największy dyskomfort najczęściej pojawia się w okolicy krzyżowej i promieniuje ku przodowi. Ból najsilniejszy jest jednak w połowie skurczu, po czym w ciągu kolejnych sekund zanika całkowicie.

Warto pamiętać, że na szczycie prawdziwego skurczu porodowego kobiety zwykle nie są w stanie mówić i często wstrzymują oddech. Dlatego też jest to dobre kryterium zróżnicowania. Jeśli skurcz nie odbiera ci mowy, z pewnością jesteś jeszcze we wczesnej utajonej fazie porodu.

Skurcze przepowiadające

Skurcze przepowiadające są zapowiedzią właściwego porodu, pojawiające się nawet kilka dni czy nawet tygodni wcześniej zanim trafisz na porodówkę. Zdarza się, że pojawiają się i zanikają na dłużej. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie szyjki macicy do wtopienia się w trzon i rozwarcia. Obserwuj je dokładnie przez godzinę. Zanotuj na kartce, kiedy się zaczynają, kiedy kończą i ile czasu mija między jednym a drugim. Jeżeli twoje skurcze nie są dłuższe niż 30 sekund i występują przynajmniej w pięciominutowych odstępach, nie ma powodu do pośpiechu. Czekaj cierpliwie i postaraj się zrelaksować.

(Video) O zwiastunach porodu - Podcast z położną odc. 53

Polecamy: Co cię czeka po porodzie?

Biegunka i upławy

W ciągu poprzedzających poród 24 – 48 godzin twój organizm zrobi „porządki” pozbywając się zaległej wydzieliny z pochwy, mas kałowych i nadmiaru gazów z jelit. Dzieje się tak dlatego, że dla organizmu poród jest kolejną potrzebą fizjologiczną, pod wieloma względami podobną do innych. Dlatego też nie wymagaj od siebie bycia damą na sali porodowej.

Wicie gniazda

Instynkt wicia gniazda obserwowany jest nie tylko u zwierząt, ale także i u ludzi. Nawet jeśli w twoim domu zawsze panuje ład i porządek od momentu kiedy dowiedziałaś się, że zostaniesz mamą, to bezpośrednio przed porodem, możesz nagle odczuć potrzebę sprzątania i rzucasz się w wir prac domowych. Niestety do dnia dzisiejszego nie udało się odkryć tajemnicy związku łączącego ten przypływ aktywności z początkiem porodu, jednak z obserwacji wielu przyszłych matek można śmiało wywnioskować, że kobieta pod koniec ciąży, która sprząta do późnych godzin wieczornych może znaleźć się na porodówce w ciągu najbliższych dwunastu godzin.

Oznaki zbliżającego się porodu - ściąga

Na koniec przygotowałyśmy dla ciebie podręczną listę objawów, dzięki którym możesz w przybliżeniu ustalić jak długo jeszcze będziesz musiała czekać na poród. Dwa z poniższych trzech objawów wskazują zwykle, że poród właśnie się rozpoczął:

  • skurcze stają się coraz silniejsze;
  • skurcze trwają oraz dłużej;
  • skurcze pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu.

Pamiętaj, że wszystko co opisałyśmy powyżej nie oznacza, że natychmiast na sygnale musisz pędzić do szpitala. Jest to jedynie zapowiedź dla ciebie, że twój upragniony maluszek urodzi się w ciągu najbliższych kilku dni, tygodnia lub dwóch tygodni. Być może nie jesteś w pełni usatysfakcjonowana taką odpowiedzią, ale czym jest kilka dni czekania w porównaniu z długimi miesiącami, które masz już za sobą?

A jak obliczyć datę porodu? Sprawdź!

Zobacz także: Co i jak ćwiczyć po porodzie?

(Video) Daily Vlog - Zwiastuny porodu, 39 tydzień ciąży

Dowiedz się więcej o oznakach zbliżającego się porodu z naszego forum medycznego.

Tagi: ciąża, poród, położna

FAQs

Jak rozpoznać zbliżający się poród? - Polki.pl? ›

Dwa z poniższych trzech objawów wskazują zwykle, że poród właśnie się rozpoczął:
  1. skurcze stają się coraz silniejsze;
  2. skurcze trwają oraz dłużej;
  3. skurcze pojawiają się w coraz krótszych odstępach czasu.
May 25, 2012

Jak poznać że zbliża się poród? ›

Jak poznać że zbliża się poród?

Jak przewidzieć termin porodu? ›

Jak przewidzieć termin porodu?

Czy przed porodem boli kregoslup? ›

Czy przed porodem boli kregoslup?

Czy przed porodem boli glowa? ›

Czy przed porodem boli glowa?

Jakie były wasze pierwsze objawy porodu? ›

Jakie były wasze pierwsze objawy porodu?

Co decyduje o tym że zaczyna się poród? ›

Co decyduje o tym że zaczyna się poród?

Czy można przewidziec datę porodu? ›

Czy można przewidziec datę porodu?

Jak przeć żeby szybko urodzić? ›

Jak przeć żeby szybko urodzić?

Jak przyspieszyc akcje porodowa? ›

Jak przyspieszyc akcje porodowa?

Czy przed porodem brzuch boli jak na okres? ›

Czy przed porodem brzuch boli jak na okres?

Czy macica boli przed porodem? ›

Czy macica boli przed porodem?

Jak bolą skurcze krzyzowe? ›

Jak bolą skurcze krzyzowe?

Co się dzieje tydzien przed porodem? ›

Co się dzieje tydzien przed porodem?

Jak wygląda pochwa przed porodem? ›

Jak wygląda pochwa przed porodem?

Czy przed porodem puchnie pochwa? ›

Czy przed porodem puchnie pochwa?

Jak wyglądały wasze pierwsze skurcze porodowe? ›

Jak wyglądały wasze pierwsze skurcze porodowe?

Jak zachowuje się dziecko tuż przed porodem? ›

Jak zachowuje się dziecko tuż przed porodem?

Ile dni przed porodem organizm się oczyszcza? ›

Ile dni przed porodem organizm się oczyszcza?

Jak zachowuje się dziecko tuż przed porodem? ›

Jak zachowuje się dziecko tuż przed porodem?

Co inicjuje poród? ›

Co inicjuje poród?

Ile dni przed porodem organizm się oczyszcza? ›

Ile dni przed porodem organizm się oczyszcza?

Jak wygląda poród? ›

Jak wygląda poród?

Videos

1. POROD W NIEMCZECH PODCZAS PANDEMII KORONAWIRUSA
(m(n)iej więcej)
2. Oddech, ruch podczas porodu - jak skrócić poród
(RODZIMY RAZEM PL)
3. Jak kupić smartfon, czy korzystanie z usług/VOD przez inne kraje lub dzielenie jest ok?- Q&A #446
(Robert Nawrowski)
4. Czy boisz się porodu? Zobacz jak oswoić lęk przed porodem
(Maria Lepucka)
5. Jakie są naturalne metody przyspieszenia porodu? [Poradnik Przetrwania Porodu]
(Mama i Sport)
6. PORÓD -Kiedy jechać do szpitala -8 powodów |Mama na Zielono
(Mama na Zielono)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Zonia Mosciski DO

Last Updated: 05/29/2022

Views: 6407

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Zonia Mosciski DO

Birthday: 1996-05-16

Address: Suite 228 919 Deana Ford, Lake Meridithberg, NE 60017-4257

Phone: +2613987384138

Job: Chief Retail Officer

Hobby: Tai chi, Dowsing, Poi, Letterboxing, Watching movies, Video gaming, Singing

Introduction: My name is Zonia Mosciski DO, I am a enchanting, joyous, lovely, successful, hilarious, tender, outstanding person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.