Jak sadzić nasiona trawy w twardej ziemi: porady i wskazówki dotyczące udanego trawnika - Organic Pereglin (2022)

Kiedy po raz pierwszy kupiliśmy nasz dom, zastanawialiśmy się, jak sadzić nasiona trawy na twardej ziemi. Próbowaliśmy wszystkiego! Niektóre rzeczy działały, a niektóre zdecydowanie nie. Oto jak w końcu to zrobiliśmy.

W przypadku sadzenia nasion trawy na twardej glebie, popraw twardą glebę przed sadzeniem nasion trawy. Żadna ilość TLC po posadzeniu nie zrekompensuje złego przygotowania gleby. Przed wysianiem trawnika należy wprowadzić powietrze i materię organiczną do gleby strefy korzeniowej. Wzbogać glebę, a następnie zasiej nasiona trawy.

Nie było to szybkie i łatwe rozwiązanie, którego szukaliśmy na początku, ale całkowicie zmieniło sposób, w jaki myślimy o naszym trawniku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak uprawiać trawnik na glebie niedoskonałej.

Sadržaj dokumenta

Podstawy sadzenia trawników na twardym podłożu

Dość szybko dowiedzieliśmy się, że radzenie sobie z twardym podłożem jest lepszą opcją na dłuższą metę.

Twarda gleba może wystąpić, gdy cząstki gleby są bardzo małe, jak w przypadku ciężkiej gleby gliniastej. Gleba pod trawnik może być również twarda, ponieważ z czasem zagęszcza się. Gleba w naturze nie ma zbyt dużego ruchu pieszego.

Brak intensywnego ruchu pozwala na istnienie powietrza w niektórych szczelinach między cząstkami gleby. Korzenie traw potrzebują tego powietrza! Tak zwarta gleba, która nie ma dużej ilości powietrza, nie będzie najlepsza dla korzeni traw i darni.

Krok 1: Wykonaj test gleby na trawniku

Pierwszym krokiem jest wykonanie analizy gleby. Testy gleby mogą określić, ile gliny, mułu, piasku i materii organicznej zawiera Twoja gleba. Mogą również zapewnić wgląd w to, jakich składników odżywczych może brakować. Zrób laboratoryjne badanie gleby – warto! Jeśli nie jesteś przekonany, przeczytaj ten artykuł o tym, dlaczego badanie gleby jest ważne.

Możesz nawet przetestować glebę pod kątem zagęszczenia, ale szczerze mówiąc, jest to trochę daleko w przypadku ogrodu przydomowego. Przetestowałem zagęszczenie gruntu na dużych budowach (gdzie zagęszczenie jest pożądane!). Tego typu testy zagęszczania gleby są fascynujące, ale tak naprawdę nie są przeznaczone do ogrodów przydomowych ani do materii organicznej, którą (miejmy nadzieję) zawierają.

W większości przypadków trawników przydomowych twardy grunt jest spowodowany wysoką zawartością gliny lub zagęszczeniem gleby. Test gleby powie ci, czy masz strasznie ciężką glinę. Powie ci, czy może twoja gleba ma mniej materii organicznej, niż się spodziewałeś. A może twój trawnik był kiedyś żwirowym podjazdem. Na nieznanym podłożu trudno jest wyhodować zdrową trawę.

Kluczowy punkt – przetestuj glebę w laboratorium. Wyniki mogą Cię zaskoczyć!

Krok 2: Napowietrz istniejącą glebę trawnikową

Gleba staje się twarda, gdy wyciska się z niej kieszenie powietrzne. Być może kieszenie powietrzne zostały zmiażdżone przez lodowce tysiące lat temu. A może samochód przejechał przez trawnik. Bez względu na przyczynę ubita gleba nie posiada miłej mieszanki minerałów, powietrza i wody.

Musimy z powrotem umieścić w glebie trochę pustej przestrzeni na powietrze i wodę. Korzenie traw potrzebują bezpośredniego dostępu do powietrza i wody.

twarda gleba = brak przestrzeni = brak powietrza/wody = smutne rośliny

Jednym ze sposobów ponownego wprowadzenia powietrza do gleby jest aerator rdzeniowy. Aerator rdzeniowy to maszyna, która usuwa małe cząstki gleby, pozostawiając w glebie małe otwory powietrzne. Maszyna jest wielkości kosiarki i zwykle jest dostępna do wynajęcia. Wynajem na pół dnia wystarczy dla większości trawników przydomowych.

Napowietrzanie rdzenia jest zwykle dobrym pomysłem na trawniki przydomowe, które często są zagęszczane. Stworzy ładne szczeliny powietrzne dla stref korzeni traw. Te puste przestrzenie również zatrzymują wilgoć, aby pomóc trawie w okresach suchych.

Napowietrzanie rdzenia często poprzedzone jest karmieniem trawnika kompostem. Wiąże się to z użyciem taczki i grabi, aby umieścić około 2 cm luźnego kompostu na napowietrzonym trawniku. Zwiększa to materię organiczną na powierzchni gleby, a także w otworach z aeratora rdzeniowego.

W tym momencie wiele trawników będzie gotowych do wysiewu. Pamiętaj, że może być konieczne napowietrzanie rdzenia każdej wiosny i jesieni przez kilka lat, aby zacząć dostrzegać różnicę. Nie jest to rozwiązanie krótkoterminowe, ale stosunkowo proste i opłacalne.

Radionica Sadnje sadnica i sjemenja...

Radionica Sadnje sadnica i sjemenja (korak po korak) otkrivanje tajni i metoda prirodnog uzgoja

Krok 3: Wprowadzanie materii organicznej do gleby trawnika

A co, jeśli gleba jest nadal zbyt twarda, aby uprawiać trawę? Czasami samo napowietrzanie rdzenia i karmienie kompostem nie wystarczą, aby stworzyć dobrze przepuszczalną glebę, którą lubi trawa. Jest to szczególnie ważne, gdy próbujesz sadzić trawę w gliniastej glebie. Trawa może rosnąć, ale nigdy nie zakwitnie. Chwasty, łysiny i kałuże zawsze będą problemem.

Jeśli przyszły trawnik jest otwarty i dostępny, możliwe jest rozluźnienie i poprawienie gleby, która już tam jest (nawet jeśli jest to glina). Odbywa się to zwykle poprzez wykopanie kilku centymetrów gleby i mieszanie z materią organiczną. Zwykłą metodą jest użycie maszyny glebogryzarkowej i kompostu.

Wprowadzanie materii organicznej do gleby może być trochę drastyczne, zwłaszcza jeśli używasz maszyny… ale to działa. W naszym regionie powszechne jest przetwarzanie w liściach lub kompostowanym oborniku. To dużo pracy, ale materia organiczna dobrze utrzymuje powietrze w glebie.

Niestety uprawa może również przynieść nasiona chwastów. Będziesz także musiał poświęcić dodatkowy czas na wyrównywanie ziemi przed zasadzeniem nasion trawy. Niektórzy ludzie będą kilkakrotnie uprawiać i wyrównywać glebę jesienią przed i po zimie, aby usunąć grudki i nierówności z trawnika.

Jak sadzić nasiona trawy w twardej ziemi: porady i wskazówki dotyczące udanego trawnika - Organic Pereglin (1)

Kupowanie dobrej gleby, aby zakryć twardą glebę

Zamówiliśmy łącznie 20 metrów wierzchniej warstwy gleby zarówno na podwórko, jak i na podwórko przed domem. Górna warstwa gleby została przywieziona w 2 ładunkach ciężarowych. Łącznie z dostawą i podatkami, całkowite zamówienie wyniosło około 5000 HRK. Wystarczyło zakopać glinę w 15-20 cm górnej warstwie gleby. Kilka razy podlewaliśmy i niwelowaliśmy trawnik, aby załagodzić kieszenie powietrzne, po czym łatwo było płynąć w kierunku miejskiego trawnika.

Jeśli myślisz o zrobieniu czegoś podobnego, rozważ zmierzenie swojego podwórka przed złożeniem zamówienia. Upewnij się również, że możesz w ten sposób zmienić ocenę swojego obiektu. Być może będziesz musiał zrobić tylko mały obszar. Rób tylko to, co musisz! I pamiętaj, aby uzyskać wykopaną wierzchnią warstwę gleby od zrównoważonego producenta.

Czy trawa przerośnie wierzchnią warstwę gleby?

Większość gatunków traw może rosnąć przez 5-7 cm warstwy wierzchniej warstwy gleby, jeśli istniejące rośliny są zdrowe. Trawa często przerasta wierzchnią warstwę gleby, gdy cienka warstwa wierzchniej gleby jest umieszczona na wierzchu starego trawnika. Część trawy (i prawdopodobnie chwastów) przeżywa wierzchnią warstwę gleby i przebija się przez glebę.

Z tego powodu najlepiej jest odchwaszczać stary trawnik, jeśli planuje się wprowadzenie kilku centymetrów nowej wierzchniej warstwy gleby. Jeśli Twój trawnik jest odnawiany i czytasz tutaj artykuł o uprawie trawy na twardym gruncie, prawdopodobnie będziesz musiał uporać się z kilkoma chwastami. Wyciągnij je przed położeniem wierzchniej warstwy gleby.

Czy trawa rośnie w wypełnionej glebie?

Jak sadzić nasiona trawy w twardej ziemi: porady i wskazówki dotyczące udanego trawnika - Organic Pereglin (2)

Trawa będzie rosła w glebie, ale nie będzie miała takiego samego dostępu do składników odżywczych, jak gdyby rosła w wierzchniej warstwie gleby. Dzika trawa rośnie nawet na stosach ziemi na placach budowy.

Wypełniacz jest materiałem budowlanym i nie powinien zawierać substancji organicznych, ponieważ jest wydobywany z gruntu poniżej wierzchniej warstwy gleby.

Trawa posadzona na podsypce poradzi sobie lepiej, jeśli materia organiczna zostanie wprowadzona do gleby przed zasadzeniem nasion. Luźne, luźne wypełnienie może być w porządku, jeśli na wierzchu umieści się tylko kilka centymetrów domowego kompostu lub wierzchniej warstwy gleby. Zagęszczone wypełnienie należy rozluźnić za pomocą sterownicy lub przynajmniej aeratora rdzeniowego przed wypełnieniem kompostem lub wierzchnią warstwą gleby. Trawa rośnie znacznie lepiej na luźnej glebie niż na ubitej glebie (nawet jeśli ubita gleba jest stosunkowo dobrze odwodniona).

Sadzenie nasion trawy w ulepszonej glebie

Gdy masz ładną, luźną glebę, to jak zwykle, jeśli chodzi o sadzenie nasion trawy. Najpierw zdobądź wysokiej jakości nasiona trawy. Nasiona traw nie są tanie. Zabezpiecz swoje zakłady i uzyskaj fajną kombinację z lokalnego sklepu z doświadczonym personelem.

Kiedyś spróbowaliśmy nasion ze sklepu z pejzażami, które były SUPER tanie… okazało się, że to głównie „życica roczna”… roczna, co oznacza, że ​​trwała tylko rok. Co za marnowanie czasu i pieniędzy! Nie kupuj tanich nasion traw po włożeniu tak dużej ilości pracy w glebę.

Po uzyskaniu dobrych nasion trawy upewnij się, że mają dobry kontakt z glebą. Postępuj zgodnie ze wskazówkami na torbie, które zwykle obejmują zgrabianie lub posypywanie ziemią wierzchołka nasion. Aby uzyskać najlepsze wyniki, gleba powinna dotykać każdego nasiona trawy.

Jak sadzić nasiona trawy w twardej ziemi: porady i wskazówki dotyczące udanego trawnika - Organic Pereglin (3)

Dobrze podlewaj nasiona trawy podczas kiełkowania trawnika

Wtedy chodzi o utrzymanie wilgoci. Wilgoć jest kluczem do uprawy nasion trawy na każdym rodzaju gleby. Utrzymuj nasiona wilgotne. Nie pozwól, aby gleba nasienna wyschła, ale mokry bałagan też nie jest dobry. Warto poświęcić czas i uwagę… wkrótce ziarno się zagnie i wtedy nie będzie tak bardzo potrzebne.

Ponieważ stała wilgotność jest tak ważna dla uprawy nasion traw, najlepszą porą roku na sadzenie trawy jest późna wiosna (kiedy gleba się ociepli) lub wczesna jesień (po ustaniu intensywnych letnich upałów). Jest również mniej prawdopodobne, że zostaniesz dotknięty nagłym ograniczeniem podlewania. Dobry do sadzenia trawników na początku września!

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated: 10/08/2022

Views: 5636

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.