Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym? (2022)

Już dosłownie za kilka chwil zawita u Nas wiosna, a każdy ogrodnik – i ten początkujący i ten zaawansowany wie, że wiosna to czas przygotowywania się do uprawy warzyw i owoców. Kupno tunelu foliowego to świetna inwestycja, która umożliwia samodzielną uprawę warzyw, ziół, owoców czy kwiatów. Jednak aby rozpocząć przygodę z ogrodnictwem należy odpowiednio przygotować się do sezonu, aby nasz nakład pracy nie poszedł na marne. W dzisiejszych czasach, w dobie internetu zdobywanie wiedzy nie jest trudne. Wystarczy wpisać odpowiednie hasło, a wyszukiwarki internetowe zalewają nas różnymi artykułami. Największym zainteresowaniem w kontekście upraw w tunelu foliowym cieszą się pomidory w tunelu foliowym. Wierzcie lub nie, ale uprawa pomidorów w tunelu foliowym nie musi być trudna! Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym to prosta czynność, która wymaga od nas troszkę zaangażowania i serca. Jeśli chcesz dowiedzieć się kiedy sadzić pomidory w tunelu, jak sadzić pomidory w tunelu foliowym, co ile sadzić pomidory w tunelu, jakie pomidory sadzić w tunelu lub po prostu interesuje Cię hodowla pomidorów w tunelu – to trafiłeś/ trafiłaś wprost idealnie. W tym artykule postaramy się wyczerpać temat uprawy pomidorów w tunelach foliowych.

(Video) POMIDOROWE OBFITOŚCI - TAK Pomidory Obficie Plonują - Wspaniała Uprawa Pomidorów w Tunelu foliowym


Uprawa pomidorów, a ciepło w tunelu foliowym


Tunel foliowy stanowi idealne środowisko dla zdrowego rozwoju pomidorów. Uprawa pomidorów – różnego gatunku, w tunelach foliowych jest idealnym rozwiązaniem ponieważ tunel zapewnia pomidorom niezbędne do zdrowego wzrostu ciepło. Tunel foliowy chroni pomidory przed deszczami, niskimi temperaturami czy wichurami i wiatrami. Tunel stanowi też ochronę i barierę przed szkodnikami, które mogłyby zniszczyć naszą roślinę. Uprawa pomidora w tunelu jest o tyle łatwiejsza, że w środku tunelu foliowego panuje wyższa temperatura niż na zewnątrz. Każdy gatunek pomidora ma swoje preferencje – pewne gatunki pomidorów lubią bardzo wysokie temperatury, a niektóre z nich są odporne na niższe temperatury. W literaturze zazwyczaj podaje się temperaturę pomiędzy 22-27 stopni Celsjusza. Utrzymując taką temperaturę w ciągu dnia w naszym tunelu foliowym zapewniamy naszym pomidorom odpowiednie warunki do wzrostu i dojrzewania. W nocy pomidory „czują się” dobrze w temperaturze wahającej się pomiędzy 16, a 21 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak o tym, że każda odmiana pomidora potrzebuje dobrego nasłonecznienia! Dlatego tak ważne jest dobre umiejscowienie naszego tunelu foliowego.

(Video) Uprawa w PRAKTYCE | Pomidory w Tunelu foliowym


Kiedy sadzić pomidory w tunelu?


Termin sadzenia pomidorków jest zależny od tego jaki tunel czy szklarnię posiadamy. W przypadku tunelu foliowego, którego nie dogrzewamy mechanicznie, rośliny sadzimy już w kwietniu. Do sadzenia musimy się jednak odpowiednio przygotować, a roślina musi odbyć proces hartowania, który dokładnie opisany został w podrozdziale „Jak sadzić pomidory w tunelu foliowym”.

(Video) Instruktaż - Uprawa Pomidorów w Tunelu | Prowadzenie pędów, usuwanie liści, sadzenie i nie tylko

Co ile sadzić pomidory w tunelu?


Niestety nie możemy posadzić pomidorów na tej samej grządce rok po roku. Tunel foliowy powinien być dlatego ustawiany na innej grządce po każdym zakończonym sezonie. Sadzenie pomidorów w tym samym miejscu grozi przenoszeniem chorób na roślinę, właśnie dlatego nie należy hodować pomidorów na danej grządce przed upływem ok 3 lat.


Jak sadzić pomidory w tunelu foliowym?


Do uprawy pomidorów musimy się odpowiednio przygotować. Wiemy już, że w tunelu foliowym musimy zadbać o odpowiednią wilgotność, jakość gruntu, podłoże musi być odpowiednio spulchnione i lekkie, a miejsce w którym stoi nasz tunel foliowy musi być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. W uprawie pomidorów ważne jest przygotowanie rozsady. Ten zabieg trwa ponad miesiąc. Nasiona różnych gatunków pomidorów wysiewa się rzędowo. Gdy już wysiejemy nasiona należy przykryć je pół centymetrową warstwą gleby lub piasku. Odpowiedni czas na wysiewanie to druga połowa marca. Zadbajmy o jakość wybranej gleby. Ziemia musi być absolutnie wolna od wszelkich patogenów. Po ok 2 tygodniach od wysiewania powinny pojawiać się pierwsze liście. To tak zwany liść prawdziwy. Gdy zauważymy, że nasze sadzonki mają już po ok 3 listki możemy przesadzić je do doniczek, a następnie przygotować się do zabiegu hartowania pomidorów. Rozsada będzie gotowa do hartowania w momencie, w którym osiągnie minimum 6 liści. Zabieg hartowania to dobry pomysł na uodpornienie rośliny na zmiany temperatury i zbyt małe nasłonecznienie, na które niestety nie mamy wpływu. Pamiętajmy, że naszych sadzonek nie możemy Wynosić poza tunel gdy na zewnątrz jest ulewa, czy temperatura jest zbyt niska. Zabieg hartowania rozpoczynamy od wyniesienia naszych roślin z tunelu foliowego na ok 3 godziny na zewnątrz. Roślina po przewietrzeniu trafia z powrotem do namiotu foliowego. Ta czynność powinna zostać powtórzona przez ok 3 do 4 dni. Po zakończonym zabiegu hartowania możemy wprowadzić pomidory na ich stałe miejsce w tunelu foliowym. W posadzeniu roślin pomoże nam miara, starajmy się zachować równe odległości pomiędzy sadzonkami.

(Video) Jak przygotować glebę w tunelu pod pomidory cz.1 Jak uprawiać pomidory?


Pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym

Posadziliśmy pomidory w naszym tunelu foliowym – i co dalej? Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja pomidorów w tunelu foliowym. Nie będziemy oszukiwać – pomidor to wymagająca roślina, która lubi gdy ktoś się o nią stale troszczy. Po pierwsze – kontrola temperatury. Aby zapewnić optymalny wzrost roślinie należy zapewnić mu w miare stałą i dość wysoką temperaturę. W ciągu dnia ok 21, 22 do 27 stopni Celsjusza, a w ciągu nocy pomiędzy 16, a 21 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka i zbyt niska temperatura może poważnie uszkodzić owoce rośliny dlatego to tak istotne, aby stale kontrolować temperaturę wewnątrz naszego tunelu foliowego. Punkt drugi – wilgotność powietrza wewnątrz tunelu foliowego. Wskaźnik procenta wilgotności powinien wskazywać ok 60%. Kontrolujmy stan gleby. Ziemia powinna być lekko wilgotna, a nie mokra. Gleba zbyt mokra może zacząć gnić, dlatego nie zaleca się zbyt częstego podlewania rośliny. Znacznie lepiej i bezpieczniej podlać roślinę obficie raz na jakiś czas. Punkt trzeci – pomidory lubią wygrzewać się na słońcu. Odpowiednie ułożenie tunelu foliowego gra tu kluczową rolę. Ustawiając nasz namiot foliowy wybierzmy miejsce, które jest osłonięte od wiatru, a zarazem jak najbardziej wyeksponowane w stronę słońca. Promienie słoneczne odpowiadają za dojrzewanie pomidorów i ich głęboki słodki smak. Warto pamiętać o tym, że koniecznością jest regularne uszczykiwanie rośliny. Co to znaczy? To mechaniczne usuwanie pędów bocznych, które wyrastają z liści rośliny. Jeśli usuniemy zbędne pędy roślin zapewnimy swoim pomidorom znacznie więcej składników odżywczych, a roślina nie będzie tracić zbędnie energii na rozwój niepotrzebnych pędów. Zapylanie kwiatów pomidora to prosty proces gdyż pomidory są samopylne. Jeśli w naszym tunelu foliowym nie goszczą pszczoły czy trzmiele warto samodzielnie przypilnować procesu zapylania. Jak zapylić pomidory? To proste. Należy potrząsać kontrolowanie rośliny w taki sposób, aby roślinny pyłek pomidorów opadł na pobliskie kwiatostany. Musimy to robić naprawdę delikatnie i ostrożnie. Jeśli masz wrażenie, że Twoja roślina może nie przeżyć mechanicznego potrząsania, warto zastosować standardowy pędzelek. Malutkim pędzelkiem o delikatnym włosiu zbierz pyłek i przenieś go na pozostałe kwiatki. Ten zabieg jest bardzo czasochłonny i nie sprawdzi się w przypadku dużych tuneli foliowych. Jeśli jednak posiadasz tunel foliowy z bocznymi, otwieranymi oknami – uchyl kurtyny w ciągu niezbyt wietrznego dnia na kilka godzin. Obieg powietrza i lekkie podmuchy wiatru same zajmą się zapylaniem pozostałych kwiatów.

href="https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/tunele_foliowe_tunele_ogrodowe.html" target="_blank">Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym? (3)

(Video) Jak uprawiać Pomidory | Uprawa Pomidorów KROK po KROKU


Pomidory w tunelu – jakie pomidory sadzić w tunelu?


W tunelach foliowych powinniśmy posadzić najbardziej plenne gatunki pomidorów. Będą to pomidory wczesne i średnio wczesne. Należy pamiętać o tym, że pomidory mogą występować w przeróżnych kształtach i kolorach. Pomidory mogą być czerwone, zielone, żółte, pomarańczowe, malinowe, białe, fioletowe, a nawet czarne! Przed wyborem gatunków pomidorów do naszego namiotu foliowego, warto poznać charakterystykę każdego gatunku. Bowiem pomidory różnych gatunków będą wymagały troszeczkę innej opieki. Niektóre pomidory dojrzewają po ok 80 dniach , a inne już po 40. Jeśli zastanawiasz się jakie pomidory sadzić w tunelu foliowym to proponujemy Ci kilka smacznych i prostych w hodowli gatunków, które nie będą wymagały szczególnie dużo pracy. Odmiany pomidorów, które warto posadzić to: Gatunek Roma – odmiana, która przywędrowała do Polski z Holandii. Krzaki osiągają wysokość wynoszącą ok 1,5 m. Pomidory mają kształt śliwki, ich kolor jest głęboko czerwony i powinny ważyć ok 80 gramów. Roma to odmiana, która daje bardzo obfite plony. Przy odpowiedniej pielęgnacji w kiści może znaleźć się ok 20 sztuk pomidorów. Gatunek Olbrzym – jak sama nazwa wskazuje – odmiana olbrzym wyróżnia się dużymi owocami. Jedna sztuka pomidora Olbrzyma może ważyć nawet ponad pół kilograma! W kiści znajdziemy maksymalnie kilka owoców. Jednak ich głęboki smak, słodycz i delikatny miąższ jest niepowtarzalny. Ta odmiana jest bardzo odporna na szkodniki i choroby, a owocowanie trwa od początku lipca aż do końca września. Krzaki Olbrzyma, nie są tak olbrzymie – bowiem osiągają ok 1,6 m wysokości. Gatunek Malinowy Ożarowski – ta roślina wydaje owoce w kolorze malinowym. Ich smak każdy zna – wyjątkowo słodki i głęboki. Skórka bardzo cienka. Malinowy Ożarowski to odmiana, która cieszy się wyjątkową popularnością. Hojnie owocująca roślina będzie wymagała od nas prowadzenia przy palikach. Aby roślina wydała zdrowe i pyszne owoce należy wówczas odpowiednio przygotować podłoże – gleba pod malinowego Ożarowskiego musi być lekka, przepuszczalna, chłonąca wilgoć. Ziemia ma być odpowiednio zasobna w nawóz mineralny – może być próchnica. Gatunek pomidora Cherry – to odmiana rośliny wcześnie dojrzewającej, w jednej kiści znajdziemy mnóstwo owoców o masie ok 20 gramów. Jest to gatunek odporny na choroby. Gatunek Bawole Serca – to odmiana, która może szczycić się mianem jednej z najstarszych. Jest to roślina o średnio późnym okresie dojrzewania. Pomidory Bawole Serce są niezwykle smaczne i pełne smaku, mają nieregularny sercowaty kształt, a ich zabarwienie jest blado malinowe. Gatunek paprykowych – to charakterystyczne, coraz to bardziej popularne pomidorki, które charakteryzują się słodkim smakiem, dość grubą skórką i mięsistym, pełnym smaku miąższem. Kształt jak sama nazwa wskazuje przypomina paprykę. Już jedna roślina daje nam ok 6 kg owoców. Podczas hodowli pomidorów Paprykowych należy zrywać owoce, które dojrzały każdego dnia bo jest to gatunek, który słabo trzyma się na krzewie.


Podsumowanie


Podlewając pomidory zwracajmy uwagę gdzie woda ląduje – to naprawdę ważne by podlewać glebę, a nie samą roślinę. Liście po podlewaniu powinny pozostać całkowicie suche. Jeśli będziemy ostrożnie podlewać naszą roślinę zminimalizujemy ryzyko rozwoju grzybów na roślinie. Aby uzyskać zdrowe rośliny, musimy zwalczać regularnie pojawiające się w tunelu foliowym szkodniki. Zwłaszcza mszyce, które niestety często goszczą w przydomowych ogródkach. Mszyce mogą pojawiać się od maja, aż do końca zbiorów. Niestety naturalne sposoby w kontekście ochrony roślin przed mszycami mogą nie zdać egzaminu, koniecznością będzie zakup odpowiednich środków, które będą chronić łodygi, liście, glebę i owoce przed mszycami. Odpowiednie nawozy i oprysk roślin skutecznymi środkami będzie czasem konieczny, jednak jest to jedyne rozwiązanie, które uchroni nasze plony. Jeśli szukasz szklarni, czy chcesz cieszyć tunelem foliowym, który posiada okna i drzwi, a jego cena jest zaskakująco niska – możesz sprawdzić ofertę naszego sklepu internetowego Dollo. Polecane przez nas produkty to najczęściej rzeczy o najniższych cenach rynkowych, a zachowanej wysokiej jakości. Na naszym blogu znajdziesz wszelkie informacje o najlepiej sprzedających się produktach na Polskim rynku, w tym o tunelach ogrodowych. W szklarniach i w tunelach foliowych znacznie wcześniej dojrzewają warzywa i owoce. Nawożenie, podlewanie, usuwanie pokrzyw, spulchnianie podłoża, przykrywanie osłonami delikatnych roślin i odmian to zabiegi po części konieczne, nie mniej jednak potem możemy cieszyć się własnymi zbiorami, które będą znacznie zdrowsze i smaczniejsze niż sklepowe odpowiedniki. Jeśli chcesz zrobić krok w kierunku zdrowszego odżywiania i ekologicznego trybu życia – rozpocznij swoją przygodę z ogrodnictwem.

(Video) Jak wysadzać pomidory. Pomidory w tunelu foliowym. Uprawa pomidorów.

FAQs

Jak uprawiać pomidory w tunelu foliowym? ›

Podczas pielęgnacji pomidora w tunelu należy utrzymywać wilgotność powietrza na poziomie ok. 60%. Podłoże powinno być stale wilgotne lecz nie zbyt mocno. Lepiej jest podlewać pomidora raz, a porządnie, niż kilka razy ale mniejszą ilością wody.

Kiedy można sadzić pomidory w tunelu foliowym? ›

Zwykle termin sadzenia przypada na kwiecień lub maj. Pomidory najczęściej sadzi się w rzędach co 60-70cm, przy podobnej odległości pomiędzy rzędami. Dokładne parametry zależą od siły wzrostu odmiany.

Jak często podlewać pomidory w tunelu foliowym? ›

Aby pomidory ze szklarni były smaczne, należy je dość obficie podlewać, ale dość rzadko. Uprawa pomidorów pod folią wymaga podlewania co 4 lub 5 dni. Zawsze wodę leje się bezpośrednio pod krzew, uważając, by nie opryskać liści. Wilgoć na liściach może doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Co pod pomidory w tunelu? ›

Gdy mamy możliwość przeniesienia tunelu na inną grządkę to podłoże przed sadzeniem należy wzbogacić dobrze rozłożonym obornikiem lub kompostem w ilości 3 – 4 kg/m2. Natomiast jeśli uprawiamy pomidory kolejny rok w tym samym miejscu, należałoby je uprawiać w pojemnikach.

Jak sadzić pomidory w doniczkach w tunelu? ›

Doniczki ustawiamy na przekopanym i zasilonym w kompost oraz wyrównanym gruncie. Odległość między cylindrami powinna wynosić od 50 do 70 cm. Pod folią pomidory możemy już sadzić w donicach po 1 maja, chociaż specjaliści radzą, by to zrobić po 15 maja, gdy tunel foliowy jest nieogrzewany.

Videos

1. Jak wysadzać pomidory. Pomidory w tunelu foliowym. Uprawa pomidorów.
(Mamy ogród)
2. JAK URZĄDZIĆ FOLIAKA, grządki w tunelu foliowym, pomidory
(WIEJSKIE INSPIRACJE - remont starego domu)
3. Uprawa pomidorów w szklarni od A do Z
(Zielone Pogotowie)
4. Sadzenie pomidorów w tunelu foliowym
(Ogród na piasku)
5. Jak uprawiać pomidory w tunelu?
(Florovit TWÓJ PIĘKNY OGRÓD)
6. jak rozmieścić ścieżki w tunelu i w jakich odstępach sadzić pomidory
(Bogusław Mazur)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Rubie Ullrich

Last Updated: 08/08/2022

Views: 5583

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rubie Ullrich

Birthday: 1998-02-02

Address: 743 Stoltenberg Center, Genovevaville, NJ 59925-3119

Phone: +2202978377583

Job: Administration Engineer

Hobby: Surfing, Sailing, Listening to music, Web surfing, Kitesurfing, Geocaching, Backpacking

Introduction: My name is Rubie Ullrich, I am a enthusiastic, perfect, tender, vivacious, talented, famous, delightful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.