Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić! (2022)

2022-01-10 14:20

Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić! (1)

Jak wygląda dziecko po porodzie? Może cię zdziwić jego wygląd: stożkowata główka, krwiaki, obrzęknięte powieki... Tak właśnie wygląda noworodek! Spowodowane jest to trudną drogą, jaką noworodek przebył, przychodząc na świat.

To, jak wygląda noworodekpo porodzie, wynika z drogi, jaką malec pokonuje przechodząc przezwąski kanał rodny, ale i z niedojrzałości jego organizmu. Aby zniknęły znamiona, zapuchnięcia, krostki, a części ciała zmieniły swoje proporcje, potrzeba dni, a czasem tygodni.

Nie martw się, noworodek, którego widziałaś tuż po porodzie wkrótce zmieni się w słodkiego, delikatnie różowiutkiego bobaska! Co nie powinno cię dziwić w wyglądzie noworodka?

Spis treści

(Video) Wskaźniki skutecznego karmienia noworodka, czyli jak sprawdzić czy dziecko się najada.

 1. Delikatna skóra w wyglądzie noworodka
 2. Krostki i krwiaki w wyglądzie dziecka po porodzie
 3. Kształt główki noworodka po porodzie
 4. Sina buzia dziecka po porodzie
 5. Włoski w wyglądzie noworodka
 6. Niebieskie oczy noworodka
 7. Dłonie noworodka, czyli zaciśnięte piąstki
 8. Powiększone sutki u noworodka
 9. Wygląd brzuszka i pępka noworodka
 10. Genitalia u dziecka po porodzie
 11. Wygląd nóg i stóp u noworodka

Skala Apgar - ile punktów i za co dostaje noworodek?

Delikatna skóra w wyglądzie noworodka

Jest cienka, z prześwitującą siateczką naczyń krwionośnych – to dlatego ma zwykle czerwony albo różowy kolor. To normalny wygląd skóry noworodka.

Tuż po porodzie skóra dziecka urodzonego o czasie jest pokryta mazią płodową – tłustą białą wydzieliną, która podczas ciąży izoluje skórę dziecka od płynu owodniowego, a podczas porodu ułatwia dziecku przeciskanie się przez kanał rodny.

Duża ilość mazi płodowej występuje u wcześniaków, natomiast nie ma jej prawie u dzieci urodzonych po terminie. Dlatego takie dzieci rodzą się zwykle z suchą, łuszczącą się skórą. Nie wymaga to leczenia – by stan skóry wrócił do normy, wystarczy te miejsca natłuszczać.

Na skutek zbyt małej ilości mazi płodowej dzieci, które urodziły się ponad dwa tygodnie po przewidywanym terminie porodu, mogą też mieć pomarszczone dłonie i stopy.

Krostki i krwiaki w wyglądzie dziecka po porodzie

Kilka dni po porodzie u dziecka mogą pojawić się krostki, które przypominają trądzik. To bardzo częsty element wyglądu noworodka. Winne są hormony mamy, które wciąż krążą w organizmie maleństwa. Choć czasem trzeba kilku miesięcy, by zniknęły, nie jest to powód do niepokoju. Jednak krostek absolutnie nie wolno wyciskać ani zdrapywać, by nie doprowadzić do zakażenia skóry.

Niektóre dzieci mają też białe krostki, przypominające kaszaki. To nic groźnego. Takie zmiany pojawiają się wskutek zatkania gruczołów łojowych i znikają same.

Mogą cię również zastanowić krwiaki na główce. Są one skutkiem parcia – czasem pod wpływem wysokiego ciśnienia, które działa na główkę dziecka w trakcie porodu, pękają niewielkie naczynia krwionośne. Krwiaki nie są groźne i wchłaniają się zazwyczaj w ciągu tygodnia od porodu.

(Video) Odbijanie po karmieniu. Jak prawidłowo podnieść noworodka do odbicia pokarmu.

Kształt główki noworodka po porodzie

Przeciskając się w czasie porodu przez miednicę mamy, niemowlę toruje sobie drogę główką. Jest to możliwe, bo połączenia między kośćmi czaszki nie są jeszcze zrośnięte, dzięki czemu są plastyczne i mogą zmieniać swoją pozycję.

Gdy kanał rodny jest bardzo wąski, kości zbliżają się do siebie lub zachodzą jedna na drugą. Na skutek tego główka dziecka po porodzie jest spiczasto wydłużona, a na jej szczycie pojawia się tzw. przedgłowie – miękka, zasiniona „czapeczka”. Głowa wróci do normalnego, owalnego kształtu w ciągu kilku dni, choć czasem trzeba zaczekać około dwóch tygodni.

Na główce dziecka po porodzie możesz wyczuć ciemiączka, czyli miejsca, które nie zostały przykryte przez rosnące kości. One również umożliwiają dostosowanie kształtu czaszki do kanału rodnego. Pierwsze znajduje się w okolicy ciemieniowej (bliżej szczytu główki), drugie w okolicy potylicznej (z tyłu główki).

Dotykając tych miejsc, możesz wyczuć, a nawet zauważyć pulsowanie. Jest to zjawisko zupełnie normalne, zaniepokoić powinno zapadnięcie lub wyraźne uwypuklenie ciemiączka. Pierwszy objaw może świadczyć o odwodnieniu dziecka, drugi – o zbyt wysokim ciśnieniu wewnątrzczaszkowym. W takich przypadkach należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czytaj również: USG przezciemiączkowe: wykrywa wady rozwojowe noworodków. USG przezciemiączkowe - kiedy wykonać?

Noworodek a niemowlę: różnice fizjologiczne

SKALA APGAR: ile punktów i za co dostaje noworodek po narodzinach?

Sina buzia dziecka po porodzie

Buzia noworodka niczym nie przypomina uśmiechniętego bobasa z reklamy. Dziecko po porodzie niekiedy wygląda jak bokser, który właśnie przebył ciężką walkę na ringu. Często ma siniaki na czole i policzkach, spłaszczony nosek.

Siniaki szybko znikną, a nos wyprostuje się sam i nie należy prostować go na siłę. Jeśli niepokoisz się wyglądem noworodka, pamiętaj, że jest to stan przejściowy, który nie świadczy o późniejszym kształcie ani wielkości tej części ciała.

(Video) Jak zminimalizować ryzyko śmierci łóżeczkowej - poradnik o bezpiecznym śnie dziecka

Włoski w wyglądzie noworodka

Dzieci rodzą się najczęściej z ciemnymi włosami, które w ciągu pierwszych kilku tygodni wycierają się, a na ich miejsce wyrastają nowe. Ilość i długość włosów u dzieci bywa różna – podczas gdy jedne mają ich mało, innym można pleść warkoczyki. Krótkie i bardzo delikatne włoski (tzw. meszek płodowy) pokrywają również niemal całe ciało dziecka. Znikają one samoistnie w ciągu kilku tygodni.

Niebieskie oczy noworodka

Niemal wszystkie dzieci w naszej szerokości geograficznej rodzą się z niebieskimi tęczówkami. Kolor oczu może się zmieniać do 6. miesiąca życia. Tuż po porodzie powieki bywają obrzmiałe i zaczerwienione, a sama tęczówka niezbyt przejrzysta.

Kanaliki łzowe są jeszcze słabo wykształcone, dlatego dziecko po porodzie może budzić się ze sklejonymi powiekami.

W takim wypadku należy przemywać je solą fizjologiczną (ruchem od skroni w kierunku nosa), a jeśli po kilku dniach lepka, żółta wydzielina nadal się utrzymuje, trzeba zwrócić się do lekarza, by wykluczyć infekcję. Noworodek po porodzie miewa silnie zaznaczone wewnętrzne fałdy w kącikach oczu, dlatego możesz mieć wrażenie, że zezuje.

Faktem jest, że noworodek może rzeczywiście zezować – jego ruchy gałek ocznych są jeszcze nieskoordynowane i nawet jeśli ujrzysz „krzywy wzrok” swojego maleństwa, nie musisz się tym przejmować. Jeśli jednak po kilku miesiącach niemowlak nadal będzie tak patrzył, powinnaś skonsultować się z okulistą.

Dłonie noworodka, czyli zaciśnięte piąstki

Noworodki po porodzie trzymają dłonie zaciśnięte w piąstki – jest to objaw prawidłowego napięcia mięśni. W pierwszych tygodniach po urodzeniu można obserwować u dziecka zaburzenia termoregulacji. Dlatego rączki (i stópki) dziecka mogą być chłodne, mieć niebieskoszary lub siny kolor.

Noworodek ma bardzo cienkie i delikatne paznokcie. Bywa, że dzieci rodzą się już z długimi paznokciami. Jednak z pierwszym manicure warto zaczekać, dopóki nie wrócicie ze szpitala do domu. Najlepiej zrobić go około tygodnia od porodu, a do tego czasu na dłonie maleństwa zakładać bawełniane niedrapki lub skarpetki, aby niemowlak nie podrapał sobie skóry.

Zapoznaj się również:Kalendarz Rozwoju Dziecka

Obcinanie paznokci niemowlęciu: instrukcja dla rodziców

(Video) Rozwój płodu człowieka tydzień po tygodniu

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Powiększone sutki u noworodka

Bez względu na płeć dziecka, tuż po porodzie sutki mogą być lekko obrzmiałe i zaczerwienione, może też z nich wypływać przezroczysty albo białawy płyn. Dzieje się tak za sprawą hormonów, które przedostają się przez łożysko do płodu. Wywierają taki sam wpływ na dziecko, jak na jego mamę (u mamy są odpowiedzialne za laktację).

Zmiany te należy pozostawić bez leczenia aż do ich ustąpienia. W żadnym wypadku gruczołów piersiowych nie wolno wyciskać. Zaniepokoić powinien jedynie wyciek z jednego sutka, któremu towarzyszy zaczerwienienie, obrzęk i podwyższona temperatura.

W takim przypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, ponieważ objawy te mogą świadczyć o stanie zapalnym. Zniknięcie obrzęku spowodowanego hormonami mamy jest kwestią maksymalnie dwóch tygodni.

Wygląd brzuszka i pępka noworodka

Brzuszek noworodka powinien być lekko napięty, ale nie twardy. Przez cienką skórę dziecka po porodzie możemy czasem zauważyć zarys jelit. Po przecięciu pępowiny na pępku dziecka zostaje założona plastikowa klamra i zanim powstanie charakterystyczna blizna, usychający kikut pępka trzeba starannie pielęgnować.

Zaniepokoić powinny obrzmienia i zaczerwienienia, ponieważ przez tę ranę do organizmu dziecka mogą się przedostać różne wirusy i bakterie. Gojenie pępka może trwać do kilku tygodni.

Genitalia u dziecka po porodzie

Wargi sromowe u dziewczynek i jądra u chłopców mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Dodatkowo z pochwy może sączyć się biała albo krwawa wydzielina (tzw. paramiesiączka). Winowajcami są znowu hormony mamy, które szaleją teraz w organizmie dziecka po porodzie. Objawy te utrzymują się tylko przez kilka dni po porodzie i nie wymagają żadnego leczenia.

Wygląd nóg i stóp u noworodka

Przez pierwsze kilka tygodni życia noworodek ma podkurczone nóżki. To dla niego najzupełniej naturalna pozycja, w ten sposób nogi były przecież ułożone w brzuchu mamy przez kilka miesięcy. Nie martw się, z czasem będą się one rozprostowywać.

Skontaktuj się z lekarzem wtedy, jeśli zauważysz, że kolanka układają się na różnym poziomie – takie nierówności mogą świadczyć o zwichnięciu stawu biodrowego. Tak jak w przypadku dłoni, małe stópki mogą być zasinione. Możesz też zauważyć, że dziecko po porodzie podwija palce u stóp, a pod wpływem dotyku je rozprostowuje (jest to tzw. odruch Babińskiego).

(Video) Codziennik Rodzica: pierwsze tygodnie z niemowlakiem

miesięcznik "M jak mama"

FAQs

Jak wygląda noworodek po porodzie? To nie powinno cię dziwić!? ›

W pierwszych tygodniach po urodzeniu można obserwować u dziecka zaburzenia termoregulacji. Dlatego rączki (i stópki) dziecka mogą być chłodne, mieć niebieskoszary lub siny kolor. Noworodek ma bardzo cienkie i delikatne paznokcie. Bywa, że dzieci rodzą się już z długimi paznokciami.

Jak wygląda zdrowy noworodek? ›

Wygląda noworodka wynika również z niedojrzałości jego organizmu. Aby zniknęły znamiona, zapuchnięcia, krostki, a części ciała zmieniły swoje proporcje, potrzeba dni, a czasem tygodni. Skóra jest cienka, z prześwitującą siateczką naczyń krwionośnych – to dlatego ma zwykle czerwony albo różowy kolor.

Jak wyglądają pierwsze dni po porodzie? ›

W ciągu pierwszych 24 godzin noworodek może być ponadprzeciętnie śpiący. Częste pobudki i domaganie się karmienia najprawdopodobniej zaczną się dopiero kolejnego dnia, w miarę jak Twoje piersi napełniać się będą mlekiem (zazwyczaj pomiędzy drugim a czwartym dniem po porodzie).

Czy po porodzie lepiej leżeć czy chodzić? ›

Czas pobytu w szpitalu – warto sprawdzić, ile czasu kobieta spędzi w danej placówce po porodzie. Przeważnie są to dwie doby w przypadku porodu bez komplikacji, a także po nacięciu krocza, a po cesarskim cięciu 3-4 doby.

Ile czasu śpi noworodek po porodzie? ›

Noworodek: 16-20 godzin na dobę 6 tygodni: 15-16 godzin na dobę 4 miesiące: 9-12 godzin, plus 2 drzemki. 6 miesięcy: 11 godzin, plus 2 drzemki.

Co powinno niepokoić u noworodka? ›

drgawki, bezdechy, wyłączenie świadomości, brak odpowiedzi uśmiechem na uśmiech rodzica po 2 m-cu życia, nadmierny spokój dziecka połączony z dużą męczliwością podczas karmienia i aktywności ruchowych, brak odruchu Moro w pierwszym trymestrze życia dziecka - brak reakcji przestrachu na nagłe zmiany w otoczeniu (np.

Jak sprawdzić czy noworodek jest zdrowy? ›

Noworodek potrzebuje czasu na adaptację do nowych warunków i dojrzewanie. W najwcześniejszym okresie mogą drżeć mu rączki czy nóżki, to jest absolutną normą. Może preferować jedną stronę, w którą odwraca główkę – czasami ma to związek z ułożeniem wobec źródła światła.

Co robić i czego nie robić noworodek? ›

Czego nie lubi noworodek?
 1. Gwałtownych zmian pozycji. Nawet jeśli już dawno powinniście wyjść z mieszkania, a Twój maluszek nadal rozkosznie leży w łóżeczku, nie funduj mu gwałtownych ruchów, na które nie jest przygotowany. ...
 2. Nadmiaru dźwięków. ...
 3. Zbyt jasnego światła. ...
 4. Przestrzeni. ...
 5. Nadmiaru opiekunów. ...
 6. Nerwowej atmosfery.

Czego nie wolno robić po porodzie? ›

Czego nie wolno, a co warto robić podczas połogu:
 • nie powinnyśmy współżyć,
 • nie powinnyśmy podnosić ciężkich przedmiotów (powiedzmy – powyżej 5kg),
 • nie powinnyśmy kąpać się w wannie ani chodzić na basen,
 • nie powinnyśmy wykonywać ćwiczeń mięśni brzucha,
 • nie powinnyśmy wprowadzać nic do pochwy (chyba, że np.
Feb 12, 2022

W jakiej pozycji spać po porodzie naturalnym? ›

odciążenie mięśni dna macicy.

Jak widzisz, leżenie na brzuchu po porodzie ma naprawdę wiele zalet – nie trzeba się go obawiać. Warto też wspomnieć, że dla większości młodych mam taka pozycja jest bardzo przyjemna i relaksująca.

Kiedy można się umyć po porodzie? ›

Dlatego kąpiel w wannie jest zalecana dopiero po ok. 5-6 tygodniach od porodu. Woda pod prysznicem powinna być ciepła, nie gorąca (aby nie nasilić krwawienia). w połogu nie wolno stosować tamponów, aż do momentu całkowitego obkurczenia się macicy.

Dlaczego po porodzie boli odbyt? ›

Przyczyną mogą być guzki krwawnicze, inaczej hemoroidy, popularnie nazywane żylakami odbytu. Hemoroidy są bardzo częste w ciąży, czasami zanikają po porodzie. Mogą także pozostać, a nawet się powiększać. Ma na to wpływ częściowo nasz styl życia i rytm wypróżnień.

Jak zrobić stolec po porodzie? ›

W celu wspomagania trawienia i perystaltyki jelit, można do diety wprowadzić niektóre produkty, mogące wspomóc walkę z zaparciami. Do takich produktów niewątpliwie należą suszone owoce, takie jak śliwki, morele, figi oraz daktyle. Zawierają one cenne związki, które mają działanie lekko przeczyszczające.

Czy noworodek może za dużo spać? ›

Noworodek ciągle śpi, bo rozwija się i rośnie. Jednak oprócz snu potrzebuje też karmienia, więc co dwie-trzy godziny przebudza się z głodu. Niemowlęta mają mały żołądek i szybko trawią mleko. Dlatego jedzą średnio 8-12 razy na dobę, czyli właśnie co 2-3 godziny.

Czy noworodek powinien spać po jedzeniu? ›

Niektóre maluchy potrafią spać jednorazowo po 3–4 godziny (licząc od początku ostatniego karmienia do pobudki). Według pediatrów, tym noworodkom trzeba odmierzać czas snu. Po tak długim śnie dziecko należy obudzić i nakarmić (przystawić do piersi na ok. 15–20 minut).

Jak śpi zdrowy noworodek? ›

Jak śpi noworodek, w pierwszym miesiącu życia? Może przespać aż 16 godzin na dobę (8 godzin w dzień i 8 w nocy). Trzymiesięczne dziecko śpi około 10 godzin podczas doby. Z kolei niemowlę półroczne oraz dziewięciomiesięczne może spać 14 godzin na dobę.

Jakie są niepokojące objawy u noworodka? ›

Najczęstsze objawy choroby u małego dziecka to:
 1. Brak apetytu u niemowlaka. ...
 2. Ból gardła u dziecka. ...
 3. Czerwone policzki u dziecka (wypieki na twarzy) ...
 4. Gorączka u niemowląt. ...
 5. Dziecko śpi więcej niż zazwyczaj.

Jak rozpoznac zaburzenia u noworodka? ›

Czasem zdarza się, że rodzice czy opiekunowie nie rozpoznają lub nieodpowiednio interpretują sygnały wysyłane przez dziecko: nieregularny oddech (przyspieszany lub wstrzymywany), zmiana zabarwienia skóry (zaczerwienienie, siny marmurek, bladość), wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe (również asymetryczne ułożenie), ...

Jak zachowuje się noworodek? ›

Dziecko potrafi rozpoznawać twarze, a także skupia wzrok na przedmiotach w odległości 30 cm od jego twarzy. Reaguje na głos mamy i wydaje coraz bardziej zróżnicowane dźwięki. Powoli zaczyna się uśmiechać, choć jest to nieświadome. Noworodek często otwiera zaciśnięte piąstki i chwyta wszystko co jest w stanie złapać.

Co słyszy noworodek? ›

Choć noworodek słyszy wszystko, ale docierające do najmłodszych niemowląt dźwięki i odgłosy są wyższe (mniej niskich tonów) i nieco przytłumione. Brak umiejętności selekcjonowania dźwięków sprawia, że noworodek wszystkie dochodzące do niego odgłosy odbiera jednakowo, bo wszystkie są dla niego tak samo ważne.

Jak rozpoznać czy noworodek słyszy? ›

O tym, że noworodek lub niemowlę słyszy już w pierwszych miesiącach życia, świadczy pojawienie się w odpowiedzi na głośny bodziec dźwiękowy jednej lub kilku z poniższych reakcji: zamknięcie lub zaciśnięcie powiek (tzw. odruch uszno-powiekowy) odruch Moro (tzw.

Jak odbić dziecko gdy śpi? ›

Jeśli beknięcia nie będzie, a chcą państwo już położyć malucha w łóżeczku, to proponuję albo układać go na boczku, albo podłożyć coś pod materacyk czy pod nogi, by dziecko leżało jakby na równi pochyłej.

Na co trzeba uważać przy noworodku? ›

Noworodek potrzebuje ciszy i spokoju

Ale i mama, i dziecko przez pierwsze tygodnie potrzebują przede wszystkim ciszy. Goście mogą poczekać – nic się nie stanie, jeśli zobaczą malca, gdy będzie miał dwa, trzy miesiące. O ciszę i spokój warto też zadbać przy okazji innych sytuacji.

Ile razy dziennie przebiera się noworodka? ›

Dobrą praktyką jest przewijanie noworodka mniej więcej tyle razy, ile jest karmione czy po każdorazowej drzemce. Przewijanie w pierwszych tygodniach życia zdecydowanie będzie odbywać się kilka lub kilkanaście razy na dobę, ponieważ noworodek często się wypróżnia.

Czy można spać na brzuchu po porodzie? ›

Nie obawiaj się leżenia na brzuchu. Możesz odpoczywać w tej pozycji od pierwszych dni po porodzie drogami natury, jeżeli miałaś cesarskie cięcie i tkanki goją się prawidłowo, korzystaj z niej zaraz po zdjęciu szwów.

Czy połóg boli? ›

Połóg zazwyczaj trwa około 2 miesiące po urodzeniu potomka. Po porodzie macica kobiety zaczyna się kurczyć, co może powodować ból. Ten dyskomfort może być szczególnie wyczuwalny w czasie karmienia dziecka piersią.

Jak wygladaja odchody poporodowe? ›

Odchody poporodowe początkowo mogą mieć mdły zapach, jednak później powinny być bezwonne. Pod koniec pierwszego tygodnia odchody połogowe stają się półpłynne - brunatnokrwiste lub brązowawe. Z czasem jaśnieją i pod koniec drugiego tygodnia połogu (10-14 dzień) zmieniają barwę na brudnożółtą (śmietankowatą lub białawą).

Czy to normalne że noworodek cały czas śpi? ›

W pierwszych tygodniach po porodzie twoje dziecko przesypia większość doby i jest to normalne. Noworodek, który ciągle śpi, nie musi być chory, może mieć po prostu duże zapotrzebowanie na sen. To on warunkuje zdrowy rozwój, pozwala wypocząć i zregenerować siły.

Co trzeba wiedzieć o opiece nad noworodkiem? ›

Należy także wiedzieć, że pierwszy miesiąc życia to regulacja pewnych mechanizmów w organizmie maluszka, m.in.: wychładza się on znacznie szybciej, początkowo nie widzi zbyt wyraźnie i potrafi komunikować się jedynie za pomocą płaczu.

Jak wygląda noworodek z żółtaczką? ›

Żółtaczka u noworodka zazwyczaj jest stanem fizjologicznym. Objawia się ona żółtym zabarwieniem skóry oraz wszystkich błon śluzowych, a także białek oczu noworodka. Zażółcenie wynika z większego niż normalnie stężenia bilirubiny, która jest wydalana przez wątrobę i drogi żółciowe do przewodu pokarmowego.

Jak wygląda dzień z noworodkiem? ›

Stałe pory jedzenia, kąpieli, zabawy czy innych codziennych czynności są dla noworodka niczym drogowskazy, które pokazują mu, co będzie się działo dalej. Ta świadomość z kolei uspokaja dziecko oraz daje mu poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa – malec jest spokojny, bo wie, jaki będzie następny krok.

Videos

1. Pierwsze doby po porodzie są kluczowe dla laktacji, adaptacji i rozwoju dziecka
(LAKTOSFERA by Elżbieta Szkudlarek )
2. KARMIENIE PIERSIĄ - jak prawidłowo przystawić dziecko ✅
(Canpol babies)
3. Jeden praktyczny sposób na spokojny sen noworodka
(Bobaskowo Sklep)
4. Cewnikowanie pęcherza moczowego u kobiety
(Marzena Rypina)
5. Oto 10 oznak jak rozpoznać fałszywych ludzi | wiem
(Wiem)
6. NAJBARDZIEJ WYJĄTKOWE DZIECI na ŚWIECIE!
(Fisiel)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Cheryll Lueilwitz

Last Updated: 10/05/2022

Views: 6330

Rating: 4.3 / 5 (54 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Cheryll Lueilwitz

Birthday: 1997-12-23

Address: 4653 O'Kon Hill, Lake Juanstad, AR 65469

Phone: +494124489301

Job: Marketing Representative

Hobby: Reading, Ice skating, Foraging, BASE jumping, Hiking, Skateboarding, Kayaking

Introduction: My name is Cheryll Lueilwitz, I am a sparkling, clean, super, lucky, joyous, outstanding, lucky person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.