Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (2022)

Zadowolony

 • Cechy operacji i wskazania do niej
 • Mity na temat kastracji psów i ich obalania
 • Plusy i minusy sterylizacji
 • Szczenię czy dorosły pies: w jakim wieku lepiej poddać się operacji i jaki jest koszt sterylizacji
 • Cechy opieki pooperacyjnej psa
 • Recenzje właścicieli, którzy wykastrowali swojego psa

Właściciele psów, którzy nie planują rozmnażania, prędzej czy później myślą o sterylizacji swoich psów. Niektórzy lekarze uważają, że u większości zwierząt wskazana jest operacja, inni ostrzegają przed możliwymi powikłaniami. Wybór właściciela. Zanim zdecydujesz się na operację, musisz dowiedzieć się o niej jak najwięcej, zważyć zalety i wady, skonsultować się ze specjalistami.

Cechy operacji i wskazania do niej

Sterylizacja to chirurgiczna metoda pozbawienia samic funkcji rozrodczych. W znieczuleniu psom usuwa się jajniki i macicę, zatrzymuje się produkcja hormonów, pies traci nie tylko możliwość zajścia w ciążę, ale także polowania seksualne. Zwierzę staje się spokojniejsze, bardziej kontaktowe, zrównoważone.

Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (1)

Operacja jest konieczna w przypadku ciężkich chorób, wskazaniami do niej są

 • powtarzające się fałszywe ciąże;
 • piometra;
 • torbiele jajników;
 • guzy piersi.

Usunięcie narządów rozrodczych jest konieczne, aby humanitarnie zmniejszyć populację bezpańskich psów.

Ważny. Operacjom poddawane są wszystkie zwierzęta w schroniskach, a także wiele samic czystej krwi z klasy zwierząt domowych, nieprzeznaczonych do hodowli. Niektórzy właściciele hodowli sprzedają szczenięta rasowe z kategorii zwierząt domowych tylko po sterylizacji.

Mity na temat kastracji psów i ich obalania

Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (2)

Dla doświadczonych przewodników psów kwestia stosowności sterylizacji jest rozstrzygana w każdym konkretnym przypadku. Pod uwagę brane jest zdrowie zwierzęcia, jego kariera wystawowa, jakość ewentualnego potomstwa, rasa i wiele innych niuansów. Dla właścicieli zwierząt sprawy nie są takie proste. Często właściciele kierują się nie zdrowym rozsądkiem, ale zbiorem mitów.

(Video) 🐕 KASTRACJA I STERYLIZACJA PSA 🐕 wady, zalety i wszystko, co warto wiedzieć! |DOGOPORADY 👍👌|

Mit 1. Operacja nie jest konieczna, w razie potrzeby ciążę można przerwać lekami.

Tabletki na poronienie są szkodliwe dla zdrowia Twojego psa. To samo dotyczy leków, które mogą opóźnić rui. Taki środek stosuje się w szczególnych przypadkach, np. przed wystawą. Często niemożliwe jest zastosowanie tabletek „antykoncepcji”, powodują ropne zapalenie macicy lub guzy jajnika.

Mit 2. Pies musi poznać radość miłości.

Nie humanizuj zwierząt domowych. Za instynkt rozrodczy odpowiada zestaw hormonów, które nie mają nic wspólnego z uczuciami. Po operacji genitalia zwierząt zatrzymują wydzielanie hormonów.

Mit 3. Zwierzę musi urodzić co najmniej raz, ze względu na zdrowie.

Mit, który zaowocował setkami bezużytecznych szczeniąt. Jeśli planujesz sterylizację swojego zwierzaka, nie musisz czekać na pierwsze krycie.

Mit 4. Młode psy po sterylizacji przestają rosnąć.

(Video) Dlaczego warto wykastrować psa?

Narządy rozrodcze nie wytwarzają hormonów wzrostu, odpowiada za nie tarczyca. W normalnym stanie zdrowia operacja nie wpływa na rozwój psa, jego wzrost, wagę i stan sierści.

Mit 5. Sterylizacja szkodzi zdrowiu, zwierzę staje się apatyczne, mało się rusza i szybko tyje.

Apetyt jest bardziej zależny od rasy i innych cech osobniczych. Ważne jest, aby monitorować wielkość porcji, nie nadużywać smakołyków i zabierać zwierzaka na długie spacery.

Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (3)

Mit 6. Pies może umrzeć podczas operacji.

Podobnie jak inne operacje brzuszne, sterylizacja jest obarczona komplikacjami. W rzadkich przypadkach dochodzi do indywidualnej reakcji na znieczulenie, które może prowadzić do śmierci. Jednak to ryzyko jest minimalne. Liczba zwierząt, które padły podczas operacji lub z powodu powikłań po niej, jest dość porównywalna z liczbą psów, które zmarły podczas porodu.

Plusy i minusy sterylizacji

Jak każda poważna interwencja, sterylizacja ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji o operacji ważne jest, aby rozważyć zalety i wady. Konsultacja z lekarzem weterynarii pomoże w podjęciu właściwej decyzji.Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (4)

Korzyści płynące ze sterylizacji psów obejmują:

 • zmniejsza się ryzyko nowotworów złośliwych macicy i jajników;
 • całkowicie znika ryzyko guzów piersi;
 • pies nie dostanie infekcji przenoszonych drogą płciową;
 • poprawia się charakter zwierzęcia, pies staje się mniej agresywny.

Wady kamuflażu psów to:

(Video) Kastracja u psa😉

 • przy operacji w młodym wieku zwiększa się ryzyko wystąpienia kostniakomięsaka i nadczynności tarczycy;
 • zwiększa ryzyko chorób dróg moczowych;
 • możliwa niepożądana reakcja na szczepionki;
 • aż 20% suk ma problemy z nietrzymaniem moczu.

Warto zastanowić się nad karierą wystawową zwierząt pełnej krwi. Pies po sterylizacji nie będzie mógł brać udziału w wyborze najlepszego przedstawiciela rasy, ale na niektórych wystawach takie zwierzęta występują w klasie „suka ze zmianami płciowymi”.

Szczenię czy dorosły pies: w jakim wieku lepiej poddać się operacji i jaki jest koszt sterylizacji

Większość lekarzy weterynarii jest przekonana, że ​​sterylizację najlepiej przeprowadzić przed upływem 2,5 roku. Niektórzy eksperci nalegają na młodszy wiek – od 9 miesięcy do 1 roku. Wybór zależy od rasy. Lepiej jest operować na dużych psach po 1 roku, w przeciwnym razie wzrasta ryzyko mięsaka kości, który praktycznie nie jest leczony.

Ważny. Zaleca się kastrację małych psów przed lub bezpośrednio po ich pierwszej rui. Podczas polowania seksualnego lepiej nie przeprowadzać operacji. Tkanki obluzowują się, zwiększając ryzyko krwawienia i innych powikłań.

Psy dorosłe i starsze są operowane po dokładnym badaniu i konsultacji z lekarzem. Przyczyną mogą być nowotwory łagodne lub złośliwe, powikłania po porodzie i inne czynniki.

Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (5)

Cena usługi uzależniona jest od regionu, statusu kliniki, wielkości zwierzęcia i jego kondycji. Najtańszy sposób na operację na małych psach (od 2000 rubli). Koszt operacji dla chorych dużych zwierząt zaczyna się od 3000 rubli. Zabieg najlepiej przeprowadza się w gabinecie, wymaga specjalnych warunków, precyzyjnie dozowanego znieczulenia. W domu trudniej poradzić sobie z powikłaniami.

Cechy opieki pooperacyjnej psa

Operacja trwa około 1 godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W przypadku psów małych ras często stosuje się sterylizację laparoskopową, duże psy przechodzą klasyczną operację skalpelem. Po zabiegu pies może wyzdrowieć, po czym właściciel może go zabrać do domu.

Ważny. Jeśli operacja została wykonana z powodów medycznych (ropometra, zapalenie jajników), zwierzę zostanie zaproszone do pozostawienia w szpitalu na obserwację. Pierwszy dzień to najtrudniejszy czas, w którym pies potrzebuje szczególnej opieki.

Natychmiast po operacji zwierzę zakłada specjalny bandaż z tkaniny, który całkowicie zakrywa szwy. Chroni wrażliwe przed przypadkowym uszkodzeniem i zapobiega lizaniu ran przez zwierzę. Szew jest uszczelniony taśmą klejącą. W dzień po operacji lepiej nie karmić psa, wodę można podawać bez ograniczeń. Zwierzę nie będzie mogło chodzić na spacery, jego legowisko musi być przykryte nieprzemakalnymi pieluchami.

Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (6)

Drugiego dnia pies może być karmiony karmą półpłynną lub konserwową i wyprowadzany na spacer. Ważne jest, aby szew chronić przed wilgocią i brudem, przy złej pogodzie pies powinien chodzić w nieprzemakalnym kombinezonie. Po 10 dniach szwy są usuwane na samym zwierzęciu lub z pomocą weterynarza.

(Video) Kastracja psa | Kastracja kota

Polecamy również obejrzenie filmu o tym, jak dbać o zwierzę po zabiegu i jak prawidłowo ubrać bandaż.

Prawidłowo przeprowadzona sterylizacja nie wpływa na dalsze życie zwierzęcia. Szwy goją się szybko i nie przeszkadzają psu. Ważne jest przestrzeganie właściwej diety poprzez zmniejszenie ilości węglowodanów i zwiększenie zawartości białka w paszy. Najlepszą opcją jest pasza przemysłowa premium i super premium, zaprojektowana specjalnie dla sterylizowanych zwierząt. Zawierają wapń, który zapobiega zmianom związanym z wiekiem w kościach, żelazo, magnez i inne cenne pierwiastki śladowe. Przydaje się naprzemiennie sucha i mokra karma, wzbogacając dietę o specjalne przysmaki. Taka karma jest zbilansowana i nie wymaga dodatkowych suplementów witaminowych.

Recenzje właścicieli, którzy wykastrowali swojego psa

Kastracja psa: czy warto, główne plusy i minusy operacji? (7)

Maria, właścicielka Cocker Spaniela Angielskiego. Nie miałam nawet wątpliwości, że psa trzeba operować. Mieszkam w dużym mieście, wokół jest dużo zwierząt, po prostu nie uratuję jej przed samcami, a nie chcę hodować szczeniąt. Niech zrobią to eksperci! Bałem się, że Glasha przytyje. Ale i tak lubi jeść, więc ograniczam jej jedzenie. Bardzo szybko wyzdrowiała po operacji, nadal jest czuła i towarzyska, uwielbia biegać i bawić się. A obok irytujących samców mija się dumnie i nie usiłuje zerwać smyczy. Zrobiliśmy sterylizację w klinice do której chodzimy na szczepienia, żadnych reklamacji. Szew jest bardzo zgrabny, nie sprawia żadnych problemów Glashce.

Elena, właścicielka psa. Mój pies nie jest rasowy, krzyżówka. Oczywiście wszystkie wystawy są dla nas nieistotne, szczenięta też. Adoptowałam psa ze schroniska, widziałam dość bezdomnych. Uważam, że obowiązkiem każdego właściciela jest sterylizacja psa, którego nie planujesz hodować. Zabrał ją do zaufanej kliniki, musiał wziąć zootaksówkę. Wszystko poszło dobrze, chociaż byłam zdenerwowana. O dziwo pies teraz wygląda jeszcze lepiej, sierść stała się bardziej błyszcząca. Weterynarz powiedział, że tak się dzieje.

Igor Władimirowicz, właściciel ridgebacka. Nasza sterylizacja nie była planowana. Pies z doskonałym rodowodem, pies wystawowy. Ale był problem z jajnikami, lekarze nalegali na operację, grozili onkologią. Musiałem wszystko skasować, cała rodzina się martwiła. Okazało się, że zdążyli, w pół roku mogli zgubić psa. A więc wszystko jest w porządku, czuje się świetnie, też dobrze wygląda. Żona zauważyła, że ​​Tina stała się bardziej przywiązana do dzieci, bawi się z nimi, czego wcześniej nie zaobserwowano. Więc nie przegrywamy. Mam nadzieję, że nie ma żadnych problemów zdrowotnych.

Na koniec obejrzyj też materiał wideo, dlaczego trzeba sterylizować psy.

Podobny

 • Kastracja kota - plusy i minusy
 • Plusy i minusy sterylizacji psów i kiedy to zrobić
 • Kastracja psów: co warto wiedzieć
 • Plusy i minusy sterylizacji psów i najlepszy wiek na operację
 • Czy powinienem karmić psa surowym mięsem: plusy i minusy?
 • Plusy i minusy basenji
 • Zapalenie jelit u psów: główne objawy, diagnostyka i leczenie
 • Konsekwencje operacji sterylizacji kota
 • Kastracja i sterylizacja psów: plusy i minusy
 • Główne objawy niewydolności nerek u psów
 • Pyometra u psów: przyczyny, objawy, główne sposoby leczenia
 • Trichofitoza (grzybica) u psów: przyczyny rozwoju choroby, główne objawy, metody leczenia.
 • Główne choroby i problemy zdrowotne owczarków niemieckich
 • Gruźlica psów – przyczyny, formy choroby, objawy, rozpoznanie, leczenie
 • Jak myć zęby psa w domu
 • Koronawirus u psów
 • Robaki u psów: rodzaje robaków i zasady ochrony
 • Zapalenie żołądka u psów: jakie są objawy i właściwe leczenie
 • Objawy i leczenie robaków u szczeniąt w domu
 • Skąd wiedzieć na pewno, czy twój szczeniak ma robaki?
 • Wyładowanie z pętli u ciężarnego psa: główne przyczyny i konsekwencje

FAQs

Jakie są plusy kastracji psa? ›

Zahamowanie popędu płciowego – właściciele podkreślają pozytywny wpływ kastracji na zachowanie psa w wyniku tego zabiegu pies jest mniej agresywny i nie ucieka. Obniżenie poziomu hormonów – pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na nienowotworowe schorzenia prostaty, nowotwory jąder u psów i ropomacicze u suk.

Jakie są plusy kastracji? ›

Kastracja samca zapobiega nowotworom układu płciowego oraz schorzeniom prostaty. Analogicznie jak u suczek pies nie może zachorować na raka jąder skoro ich nie posiada. Wykastrowany pies jest mniej pobudliwy, mniej agresywny do innych psów, nie ma skłonności do włóczęgostwa.

Jakie mogą być powikłania po kastracji psa? ›

Wśród powikłań obu metod kastracji wymienia się rozejście się szwów, obrzęk moszny, krwotok, podskórne wylewy krwi, krwiak moszny i samookaleczenie okolicy rany chirurgicznej.

Czy kastracja psa jest bezpieczna? ›

Jak każdy zabieg operacyjny, także i kastracja może być niebezpieczna dla zwierzęcia. Chociaż tego typu dziania przeprowadza się obecnie rutynowo niemal w każdym gabinecie weterynaryjnym, to jednak podanie narkozy czy sama interwencja chirurgiczna zawsze niosą ze sobą ryzyko powikłań.

Czy kastracja zmienia charakter psa? ›

Zachowanie zwierząt zmienia się wraz z funkcjami odpowiadającymi za cykl płciowy. Funkcje te, po zabiegu kastracji zanikają (jest to np. cieczka u suczek). Po kastracji zmianie ulegają również te obszary zwierzęcego organizmu, które z seksualnością nie są bezpośrednio powiązane.

Czy kastracja psa to dobry pomysł? ›

Kastracja może pomóc tylko w przypadku, w którym przyczyną agresji jest nadmiar testosteronu w organizmie psa. W przypadku agresji wyuczonej, spowodowanej chorobą czy lękiem psa, kastracja nie pomoże, a może nawet nasilić ten problem.

Jak się czuje pies po kastracji? ›

Niektóre objawy, występujące w trakcie rekonwalescencji psa po kastracji, powinny być niezwłocznie skontrolowane u weterynarza. Są to przede wszystkim: drgawki i utrata przytomności, duże krwawienie z rany, niespokojny, utrudniony oddech, dyszenie.

Jak długo goi się rana po kastracji psa? ›

Po kastracji trzeba udać się z psem na kontrolę. Weterynarz oceni, czy rana prawidłowo się zabliźnia, czy szwy są na swoim miejscu, czy nie pojawia się obrzęk. Może także zapaść decyzja o podaniu psu antybiotyku lub środków przeciwbólowych. Zwykle po 10-12 dniach pies wraca do formy.

Jak dbać o psa po kastracji? ›

Lekarz weterynarii wyznaczy ci termin wizyt kontrolnych - 3 i 10 dni po kastracji. Dzień po zabiegu pies może już wyjść z domu, ale do czasu drugiej wizyty kontrolnej (po 10 dniach) należy wyprowadzać go na smyczy. Żeby pies nie lizał i nie rozdrapywał rany, przez 10 dni powinien nosić kołnierz.

Po jakim czasie widać efekty kastracji u psa? ›

W rezultacie po ok. 6 tygodniach od wykonania kastracji pies staje się bezpłodny i nie odczuwa popędu seksualnego. Kastracja chemiczna, w przeciwieństwie do sterylizacji chirurgicznej, jest zabiegiem, który nie pozbawia psa narządów rodnych, a oddziałuje wyłącznie na jego poziom testosteronu.

Czy można Wykastrowac psa w wieku 3 lat? ›

jezeli ten drugi pies sie podda nie powinno byc wiekszych problemów. bezpieczniej bedzie wykastrowac bullteriera.

Czy powinno się kastrować psa? ›

Kastracja zmniejsza popęd seksualny psa czyli zmniejsza zainteresowanie psa sukami w czasie cieczki, co może zmniejszyć ryzyko ucieczek psa. Jednakże nie zawsze po kastracji pies traci całkowicie zaintesowanie sukami. Można mieć jednak pewność, że wykastrowany pies nie zostanie ojcem.

Co się dzieje po kastracji? ›

Medyczne skutki kastracji u ludzi

Wygląd kastratów zależał od wieku, w jakim dokonano zabiegu – jeśli stracili jądra młodo, pozostawali smukli, jeśli już po okresie dojrzewania – stawali się otyli. Eunuchowie żyją przeciętnie o 14 lat dłużej niż inni mężczyźni.

Po jakim czasie pies dochodzi do siebie po operacji? ›

Po zabiegu operacyjnym najczęściej przez 2-3 doby zwierzę dochodzi do siebie. W tym czasie, o ile nie ma żadnych powikłań, zdrowie zwierzęcia się normalizuje, a zachowanie powraca do stanu normalnej aktywności.

W jakim wieku wykastrować psa? ›

Zabieg kastracji u samców można wykonać w każdym wieku. Jednak najwcześniej zaleca się go dopiero po ukończeniu 6 miesiąca życia, gdy jest już dojrzały psychicznie i fizycznie. To, czy nasz pupil może zostać poddany kastracji, ocenia lekarz weterynarii. Ważne, by był zakończony proces wzrostu i dojrzewania psa.

Czy kastracja zmniejsza agresje? ›

W większości przypadków kastracja psa wpływa na zmniejszenie agresji, ale nie zawsze. Zabieg oddziałuje na równowagę hormonalną u zwierzęcia, m.in. zmniejsza się ilość testosteronu, co powinno ograniczyć zainteresowanie innymi psami.

Czy pies po kastracji podnosi nogę? ›

Podnoszenie nogi przy sikaniu nie znika po wykastrowaniu, po którym obniża się w organizmie psa poziom hormonów płciowych. Kastracja nie eliminuje potrzeby dominacji i oznaczania swoim zapachem terenu, nie zmienia również sposobu załatwiania się zwierzęcia.

Czy pies po kastracji nadal obsikuje drzewka? ›

Samce, również wykastrowane, zaznaczają granice swego terytorium, regularnie oddając mocz na drzewka i krzewy ozdobne. Są to swego rodzaju „słupki graniczne” ich terenu. Jest to normalne zachowanie tych zwierząt, jednak gdy pies sika na drzewka i inne rośliny, dla właścicieli ogrodu oznacza to pożółkłe krzewy i trawę.

Czy pies może być smutny po kastracji? ›

Zazwyczaj po kastracji pies jest bardziej spokojny, posłuszny i cierpliwy. Co więcej, właściciele wskazują, że ich czworonogi przestały uciekać w poszukiwaniu suki do krycia. W efekcie nie trzeba się już było martwić o bezpieczeństwo ukochanego pupila.

Czy pies po kastracji może chodzić po schodach? ›

By rana zrosła się odpowiednio nie powinien być na nią wywierany żaden ucisk! Podczas spacerów dla bezpieczeństwa trzymaj psa na krótkiej smyczy, w wszelkie wycieczki w plener przełóż na później. Przez ten czas oszczędzaj psu także chodzenia po schodach oraz zabraniaj skakania z sofy i w ogóle podskakiwania np.

Czy kastracja boli? ›

Mylimy się, myśląc, że kastracja jest męczarnią dla zwierząt. Zabieg ten nie jest bardzo bolesny. Jest to rutynowa operacja, wykonywana w nowoczesnych warunkach, w znieczuleniu ogólnym. Po operacji zwierzęta mogą być również zabezpieczone przeciwbólowo.

Jak długo goi się rana po kastracji psa? ›

Po kastracji trzeba udać się z psem na kontrolę. Weterynarz oceni, czy rana prawidłowo się zabliźnia, czy szwy są na swoim miejscu, czy nie pojawia się obrzęk. Może także zapaść decyzja o podaniu psu antybiotyku lub środków przeciwbólowych. Zwykle po 10-12 dniach pies wraca do formy.

Czy pies może być smutny po kastracji? ›

Zazwyczaj po kastracji pies jest bardziej spokojny, posłuszny i cierpliwy. Co więcej, właściciele wskazują, że ich czworonogi przestały uciekać w poszukiwaniu suki do krycia. W efekcie nie trzeba się już było martwić o bezpieczeństwo ukochanego pupila.

Czy pies po kastracji jest mniej agresywny? ›

W większości przypadków kastracja psa wpływa na zmniejszenie agresji, ale nie zawsze. Zabieg oddziałuje na równowagę hormonalną u zwierzęcia, m.in. zmniejsza się ilość testosteronu, co powinno ograniczyć zainteresowanie innymi psami.

Po jakim czasie widać efekty kastracji u psa? ›

W rezultacie po ok. 6 tygodniach od wykonania kastracji pies staje się bezpłodny i nie odczuwa popędu seksualnego. Kastracja chemiczna, w przeciwieństwie do sterylizacji chirurgicznej, jest zabiegiem, który nie pozbawia psa narządów rodnych, a oddziałuje wyłącznie na jego poziom testosteronu.

Videos

1. Kastracja psa // Z życia maltańczyka
(Z życia maltańczyka i persa)
2. Czy warto/należy wykastrować psa samca? Powody medyczne.
(Przychodnia Weterynaryjna ASANTE)
3. MITY I FAKTY KASTRACJI I STERYLIZACJI "Sposób na cztery łapy" odc. 9
(Szara Przystań)
4. Kastracja psów i kotów - co trzeba wiedzieć
(EgzooVet)
5. Czy warto kastrować psa i kota? Jak zadbać o pupila przed i po zabiegu [PORADNIK]
(PetsLover)
6. Kastracja Shih tzu
(Marcin Formella)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated: 08/26/2022

Views: 5410

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.