Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (2022)

18.02.2019

Miliony lat temu Ziemia należała do starożytnych gigantów - dinozaurów. Panowali przez długi czas i nagle zniknęli według historycznych standardów. Czym były te zwierzęta? Dlaczego dinozaury wymarły?

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (1)

Giganci z odległej przeszłości Ziemi

Nazwa "dinozaur" jest tłumaczona jako "straszna jaszczurka". Zaszczyt, aby nadać nazwę szczątkom wielkich, prehistorycznych zwierząt, należy do angielskiego paleontologa Richarda Owena.

Starożytni giganci istniały miliony lat temu i zamieszkiwały całą Ziemię, w tym terytorium współczesnej Antarktydy. W tamtych czasach było to częścią jednego kontynentu wraz z Indiami, Afryką i Australią i panował tam ciepły klimat. Tutaj znaleziono najcenniejsze znalezisko - resztki łuski, które żyły miliony lat temu. Dlaczego wymarłe dinozaury, tak gęsto zaludniające planetę w starożytności? Jaka moc może zniszczyć wszystkich olbrzymów bez śladu? To jedna z tajemnic naszych czasów.

Zacznij odkrywać dinozaury

Kości tych zwierząt znaleziono w czasach starożytnego świata. Potem uwierzyli, że to były szczątki wielkich bohaterów. Wojna trojańska, pozostać na polu bitwy. W średniowiecznej Europie był inny punkt widzenia - tutaj kości dinozaurów zostały pomylone ze szkieletami gigantów (jak wspomina Biblia), którzy zginęli podczas potopu. Jeśli chodzi o kraje wschodnie, według ich mitologicznych idei, wierzyli, że są to kości legendarnych smoków.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (2)

(Video) Jak wyginęły dinozaury? 🦖 Dinozaury dla dzieci 🦕

Trwało to do połowy XIX wieku, dopóki naukowcy nie podjęli próby sklasyfikowania znalezionych gigantycznych szczątków. I zrobili z niej pierwszych naukowców z dwóch krajów europejskich.

Wkład Wielkiej Brytanii i Francji w badania nad dinozaurami

Angielscy naukowcy pierwsi podjęli się ciężkiej pracy nad opisywaniem i klasyfikowaniem gigantów z prehistorycznego świata. W XVII wieku profesor Oxfordu Plott opisał najpierw kość megalozaura, którą następnie zabrano za szczątki olbrzyma, który zginął podczas potopu. Na początku XIX wieku wielki wkład w badania nad dinozaurami dokonał wybitny francuski zoolog Georges Leopold Cuvier. Najpierw sklasyfikował szczątki kopalne jako latający gad i nadał mu nazwę pterodaktyl. Po tym angielscy naukowcy opisali pleziozaur, mezozawir i ichtiozaur.

Systematyczne badania i opisy kości prehistorycznych zwierząt znalezionych w tym czasie rozpoczęły się w 1824 roku w Anglii. Następnie megalozaur, iguanodon i hyleozaur zostały opisane i nazwane. W 1842 roku Owen zauważył ich podobieństwa i różnice w stosunku do współczesnych gadów i wyróżnił osobny podrząd, nadając im wspólną nazwę - dinozaury.

Teraz już wiemy sporo o gigantach starożytności, ale jak dotąd jedno z ważnych pytań pozostaje bez odpowiedzi: "Dlaczego dinozaury wymarły?"

Żywot straszliwych dinozaurów - era mezozoiku

Dziś pozostałości najstarszych dinozaurów mają około 230 milionów lat. Jedną z pierwszych jaszczurek jest stavrikozavr.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (3)

Według naukowców dinozaury pojawiły się w późnym triasie, panowały na Ziemi w okresie jurajskim i nagle zniknęły pod koniec kredy. Stało się to 65 milionów lat temu. Epoka dinozaurów jest mezozoiczna. Jest to bardzo ciekawy czas, w którym miało miejsce wiele ważnych wydarzeń. Po pierwsze - to okres dinozaurów, które panowały wówczas na planecie. Ale w mezozoiku pojawiły się współczesne rośliny kwitnące, ptaki i ssaki - te, które nas otaczają. Ponadto, tym razem ogromnych zmian w kształcie planety. Po pierwsze, w okresie triasowym gigantyczny kontynent Pangea podzielił się na Laurazję i Gondwanę. Następnie ten ostatni podzielił się na współczesną Afrykę, Amerykę Południową, Subkontynent Indyjski, Australię i Antarktydę.

Pod koniec kredy następuje kolejne ważne wydarzenie - zniknięcie gigantycznych właścicieli planety. Dlaczego dinozaury wymarły? To pytanie nie otrzymało jeszcze ostatecznej odpowiedzi.

Era dinozaurów - mezozoicznych - charakteryzuje się ciepłym i łagodnym klimatem. W tym czasie nie było takich kropli temperatury jak teraz. Klimat na całej planecie był prawie taki sam. Świat zwierząt był bardzo zróżnicowany.

(Video) Zobacz, co stało się 10 minut po wyginięciu dinozaurów

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (4)

Gady były szeroko rozpowszechnione, pojawiły się pierwsze ssaki. Kwitnienie zwierzęcego świata planety przypada na okres jurajski i kredowy. Dinozaury jurajskie są najlepiej znane współczesnym ludziom. W tej chwili są ogromne gady, reprezentowane przez dużą różnorodność gatunków: latające, morskie, lądowe, roślinożerne i drapieżne.

Gatunki dinozaurów - od małych po duże

Znane gady starożytności pochodzą od archozaurów. Pojawili się pod koniec okresu triasu i szybko rozwinęli się w wiodącą formę życia. Teraz są reprezentowani przez nowoczesne krokodyle. Następnie, miliony lat po masowym wymarciu gatunków perm, oddzieliły się od nich dinozaury. Istnieje kilka hipotez na temat miejsca, w którym po raz pierwszy pojawiły się okropne jaszczurki. Według jednego z nich stało się to na terytorium Ameryki Południowej.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (5)

W najsłynniejszym okresie dinozaurów - jurajskim - gady te osiągnęły gigantyczne rozmiary. Naukowcy mają ogromną liczbę gatunków gigantów świata prehistorycznego - ponad tysiąc. Te z kolei są łączone w 500 rodzajach i dzielą się na dwie grupy: toksynę jaszczurek i ptasią odwilż. Ponadto można je podzielić na roślinożerców (zauropody) i drapieżniki (teropody), jak również lądowe, półnaczyniowe, wodne i latające.

Największy

Największym zainteresowaniem współczesnego człowieka są ogromne dinozaury. Dziś trudno sobie wyobrazić, że kiedyś olbrzymy wędrowały po Ziemi do 20 metrów wysokości i do 40 metrów długości. Największy dinozaur od roślinożerców - sejsmiczne. Jego długość sięgała 40 metrów, a waga zbliżała się do 140 ton. Amphycelia to kolejny wielki roślinożerca. Możliwe, że jego długość wynosiła do 60 metrów. Nie można tego teraz udowodnić, ponieważ zaginął jedyny kręg tego gada.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (6)

Drapieżniki dinozaurów również różniły się ogromnymi rozmiarami. Przez długi czas Tyranozaur Rex był uważany za największego i najniebezpieczniejszego z nich. Według ostatnich badań gigantycznych laurów wśród drapieżników Epoka mezozoiczna przeniósł się do spinozaura. Wysokość wynosi około 18 metrów, ogromne długie szczęki, jak krokodyl, a waga 14 ton - taki jest jego wygląd. Reszta dinozaurów drapieżnych nie była jednak gorsza od spinozaura i tyranozaura.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (7)

(Video) Dinozaury - dlaczego wymarły ?

Mały i niebezpieczny

Wśród pradawnych gadów były osoby o skromnych rozmiarach. Kompsognat - najmniejszy z mięsożernych dinozaurów. Ważył trochę ponad dwa kilogramy, a średnia długość osobnika wynosiła 100 centymetrów. Uzbrojony w ostre zęby i trzy długie pazury na przednich łapach stanowił poważne zagrożenie dla małych zwierząt.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (8)

Heterodontozaur to kolejny przedstawiciel małych dinozaurów. Naukowcy warunkowo odnoszą się do roślinożerców, ale obecność kłów sugeruje, że był raczej wszystkożerny.

Jak widać z powyższego, gatunki dinozaurów są bardzo zróżnicowane.

Tajemnica zniknięcia dinozaurów

Tajemnica śmierci dinozaurów zainteresowanych drugim stuleciem, nie tylko naukowców. Dziś udało nam się ustalić przybliżony czas ich wymarcia, ale można tylko zgadywać o jego przyczynach. Hipoteza tego incydentu jest ogromna. Są tacy, z którymi zgadza się większość dinozaurów na świecie, ale istnieje wiele absolutnie fantastycznych założeń.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (9)

Przede wszystkim należy powiedzieć, że podobne masowe wymieranie gatunków miało już miejsce w historii naszej planety. Naukowcy mają pięć takich zdarzeń, gdy zniknęło aż 96% całego życia na Ziemi.

Około 65-66 milionów lat temu, pod koniec kredy, ponownie nastąpiło bezprecedensowe wygaśnięcie życia. Jest najbardziej znany z tego powodu, że dinozaury panujące na lądzie i na morzu całkowicie zniknęły. Z jakiegoś powodu nie potrafili przystosować się do zmieniających się warunków. Co tak bardzo się zmieniło i jaki jest powód zmian? Dlaczego pradawne gady wymarły, ale ssaki, które istniały już w erze dinozaurów, przetrwały i zaczęły rządzić na planecie?

Możliwe przyczyny wielkiego wyginięcia są następujące:

(Video) METEOR DINOZAURÓW cały film

  • upadek ogromnego meteorytu lub asteroidy;
  • epidemia;
  • kolizja z kometą;
  • zwiększona aktywność wulkaniczna, która doprowadziła do emisji popiołu i zmian w świetle Ziemi (spadek temperatury);
  • gwałtowna zmiana w polu magnetycznym planety;
  • rozbłysk gamma;
  • eksterminacja jaj i potomstwa gadów przez rozpowszechnione drapieżne ssaki;
  • eksperyment nad światem zwierzęcym i roślinnym Ziemi przez obcą cywilizację.

To tylko niewielka część wersji śmierci dinozaurów. Wszystkie mają wiele wad, a większość nie ma faktycznych dowodów. Żadna z tych teorii nie może wyjaśnić całego kompleksu wydarzeń.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (10)

Naukowcy domowi przedstawili biosferyczną wersję śmierci dinozaurów, która przekonująco udowadnia, jak to się mogło stać. W ich opinii stało się to z winy dwóch wydarzeń: zmiana klimatu i pojawienie się roślin kwitnących. Nowy rodzaj roślin zastąpił wszystkie stare formy.

Pojawiają się nowe owady, które żywią się roślinami kwitnącymi, co doprowadziło do wyginięcia poprzednich gatunków. Była murawa, która zapobiegała erozji gleby i wymywaniu substancji odżywczych w morzach i oceanach. W rezultacie stały się gorsze, co spowodowało śmierć większości alg. To doprowadziło do wygaśnięcia. życie morskie. Dalej wzdłuż łańcucha pokarmowego, latające jaszczurki, blisko związane z akwenami, zaczęły wymierać. Na lądzie, konkurentami dinozaurów były małe drapieżne ssaki, niszczące potomstwo olbrzymów. Chłodzenie i ciągła walka o przetrwanie jeszcze bardziej pogorszyły los dinozaurów. W takich warunkach stracili przewagę ewolucyjną. Dawne gatunki istniały przez jakiś czas, ale nowe nie pojawiły się.

Główną wadą wersji biosferycznej jest fakt, że praktycznie nic nie wiadomo o prawdziwej fizjologii dinozaurów.

Gdzie mogę zobaczyć dinozaury?

Pomimo tego, że straszne jaszczurki zniknęły miliony lat temu, możesz je teraz zobaczyć. Aby to zrobić, odwiedź muzeum dinozaurów.

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? (11)

Istnieją instytucje paleontologiczne, w których przechowywane są kości starożytnych dinozaurów. A w Australii otworzono specjalne muzeum dinozaurów. Można w nim zobaczyć nie tylko kolekcję skamielin, ale także podziwiać rzeźby dinozaurów w ogrodzie.

FAQs

Kiedy i dlaczego wyginęły dinozaury? ›

Nowe badania wskazują, że przyczyną wyginięcia dinozaurów było uderzenie asteroidy akurat w momencie największego osłabienia ekosystemów. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu zwiększony poziom mórz i większa aktywność wulkaniczna sprawiły, że dinozaury nie miały właściwych warunków do przeżycia.

Dlaczego wyginęły dinozaury? ›

Przyjmuje się że główną przyczyna wymarcia tych wielkich gadów było zderzenie ogromnego meteorytu ( prawie 10 km średnicy) z Ziemią około 65mln lat temu.

W którym roku wyginęły dinozaury? ›

Koniec okresu kredowego wyznacza wymieranie, które wydarzyło się 66 milionów lat temu. Spowodowało ono zniknięcie z powierzchni Ziemi wszystkich dinozaurów z wyjątkiem ptaków Neornithes.

Kiedy zmarł ostatni dinozaur? ›

W celu określenia daty wyginięcia dinozaurów pracownicy naukowi przebadali skały i próbki popiołu i odkryli, że gady wyginęły ponad 66 milionów lat temu.

Ile lat po dinozaurach pojawił się człowiek? ›

Ostatnie nieptasie dinozaury wymarły 66 milionów lat temu. Natomiast początek ewolucji człowiekowatych datuje się na okres 6-7 milionów lat temu. Dinozaury i ludzi dzieli przepaść 60 milionów lat.

Gdzie wyginęły dinozaury? ›

Dinozaury zniknęły z Ziemi w ciągu zaledwie 15 lat po uderzeniu kosmicznej skały. Ok. 66 mln lat temu duża asteroida uderzyła w Ziemię na półwyspie Jukatan, przynosząc zagładę dinozaurom.

Czy dinozaury żyją jeszcze na świecie? ›

Mało kto wie, że niektóre dinozaury żyją do dziś i możemy je oglądać wokół nas. Tak, tak, to nie teoria science fiction. Wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że ptaki należą do grupy dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów. Naukowcy dzielą dinozaury na dwie podstawowe grupy.

Czy wszystkie dinozaury wyginęły? ›

Około 65 milionów lat temu w Ziemię uderzyła asteroida. Jak wszyscy wiemy, spowodowało to w dłuższej perspektywie masowe wymieranie stworzeń, w tym dinozaurów.

Czy da się sklonować dinozaura? ›

Klonowanie prehistorycznych gadów nie jest możliwe, z uwagi na to, że nie mamy DNA dinozaurów. Kostne skamieliny, znajdowane przez archelogów, zawierały śladowe resztki kwasu dezoksyrybonukleinowego, niepozwalające nawet myśleć o klonowaniu.

Czy dinozaury żyją do dziś? ›

Znamy ponad 10 tysięcy gatunków żyjących współcześnie. Można więc powiedzieć, że także dzisiaj dinozaury są jedną z najważniejszych grup zwierząt kręgowych. Nazwa dinozaury oznacza “straszne jaszczury”. Nie są one jednak spokrewnione z jaszczurkami, choć one również należą do gadów.

Jaki był pierwszy dinozaur na świecie? ›

Potencjalnie najstarszym znanym dinozaurem jest odkryty w Tanzanii Nyasasaurus parringtoni, żyjący w anizyku; z przeprowadzonej przez autorów jego opisu analizy filogenetycznej wynika, że był on przedstawicielem Dinosauria lub też taksonem siostrzanym do tej grupy.

Ile lat ma najstarszy dinozaur? ›

Silesaurus Opolensis - taką nazwę otrzymał dinozaur znaleziony w Krasiejowie. Jest on najstarszym dinozaurem znalezionym na świecie. W Krasiejowie na terenie wyrobiska należącego do cementowni Górażdże odnaleziono zwierzęta żyjące ponad 225 milionów lat temu.

Jak długo żyją dinozaury? ›

Chociaż paleontolodzy uważają, że gigantyczne dinozaury żyły sto lat lub więcej, na podstawie badań żywych gadów takich jak żółwie olbrzymie, słoje pokazują, że ich żywotność była prawdopodobnie dużo krótsza, tylko 30-40 lat.

Jak wyginęły dinozaury wodne? ›

Około 65 mln lat temu w Ziemię uderzyła asteroida o wielkości kilkunastu kilometrów. Spadła ona zresztą do wody, nie na ląd. Miało to drastyczne skutki globalne. Zmiana nasłonecznienia, temperatury – to wpływa na cały ekosystem, łącznie z tym, co żyło pod wodą – tłumaczy dziennikarz naukowy.

Co zabiło dinozaury? ›

66 mln lat temu kosmiczna skała wielkości góry uderzyła w Ziemię tuż u wybrzeży półwyspu Jukatan. To doprowadziło do nieodwracalnych zmian klimatycznych i ostatecznie skazało dinozaury na wyginięcie.

Co było po dinozaurach? ›

Oceany poszerzyły przerwy, Europa zerwała ostatnie więzi z Ameryką Północną, a Australia i Antarktyda ostatecznie się rozłączyły. Klimat stawał się znacznie chłodniejszy i suchszy, a poziom mórz stale się obniżał względem poziomu na koniec kredy, opróżniając większość wewnętrznych mórz.

W którym roku odkryto dinozaury? ›

Pierwszą wskazówką, że po Ziemi stąpały niegdyś olbrzymie dinozaury, był kręg ogonowy, należący właśnie do cetiozaura, odkryty w Oxfordshire w 1809 r. W latach 30. XIX w. kilka wielkich kości wykopanych w Oxfordshire otrzymał geolog uniwersytetu oksfordzkiego, wielebny William Buckland.

Kto żył przed dinozaurami? ›

Kości dimetrodona, drapieżnika sprzed prawie 300 mln lat, odkryto w Stanach Zjednoczonych. Żył jeszcze przed dinozaurami.

Co jedzą dinozaury? ›

Dinozaury, podobnie jak ssaki, dzieliły się na dwie grupy: drapieżniki i zwierzęta roślinożerne. Roślinami żywiły się głównie dinozaury należące do grupy teropodów. O tym co najbardziej lubiły chrupać poszczególne gatunki dinozaurów, wnioskuje się z budowy ich ciała, kształtu kości i zębów.

Dlaczego dinozaury wyginęły przedszkole? ›

Dinozaury nie były przystosowane do dużych i częstych zmian temperatury . Upalne lato i surowa zima mogły spowodować, że roślinność przestała rosnąć i dinozaury nie miały co jeść.

Gdzie spadł meteoryt który zabił dinozaury? ›

Uderzenie planetoidy wywołało globalną zmianę klimatu i doprowadziło do masowego wymierania, które usunęło z Ziemi 75 proc. życia, w tym wszystkie nielotne dinozaury. Śladem po zderzeniu, który widoczny jest do dzisiaj, jest potężny krater uderzeniowy Chicxulub o średnicy 200 km znajdujący się pod półwyspem Jukatan.

Jak wygląda prawdziwy T Rex? ›

Jak wiele dwunożnych dinozaurów, Tyrannosaurus rex był historycznie przedstawiany jako „żyjący trójnóg” o ciele ustawionym pod kątem 45 stopni lub mniejszym w stosunku do pionu i ogonie wlekącym się po podłożu, podobnie jak u kangura.

Jak poruszały się dinozaury? ›

Ponieważ dinozaury z grupy teropodów poruszały się na dwóch nogach, mogły swobodnie operować przednimi kończynami. Przez to kończyny te uległy specjalizacji i nie służyły już tylko do rozrywania zdobyczy.

Co by się stało gdyby dinozaury nie wyginęły? ›

Gdyby nie ono, dinozaury stale byłyby grupą dominującą, a ssaki wciąż kryłyby się w norach i nie miałyby dużych szans na rozwój. Nawet jeśli ewolucja ssaków nabrałaby tempa, to w obecności dinozaurów wciąż byłaby ograniczona i nie dałaby szans większym formom.

Jak długo wymierały dinozaury? ›

Wracając do dinozaurów: naukowcy nie są pewni czy samo ich wymieranie zajęło kilka tysięcy czy może milion lat. Dinozaury wyginęły podczas już piątego z rzędu masowego wymierania wszystkich organizmów na ziemi. Do naszej ery przetrwała nieliczna grupa dinozaurów, jaką są ptaki.

Czy dinozaury były stałocieplne? ›

Specyfika metabolizmu i przyrostu kości dinozaurów wskazuje, że były one podobne do stałocieplnych ssaków – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Czy można odtworzyć dinozaura? ›

Dinozaury mogą ożyć i to nie tylko na kinowym ekranie. Naukowcy mają pomysł, jak cofnąć ewolucję. Choć uzyskanie kompletnego DNA prehistorycznych gadów jest – zdaniem naukowców – niemożliwe. Ale możemy odtworzyć je na podstawie pokrewieństwa z gatunkami żyjącymi dzisiaj.

Czy naukowcy stworzyli dinozaura? ›

Naukowcy ogłosili odkrycie doskonale zachowanego embrionu dinozaura sprzed co najmniej 66 milionów lat, który przygotowywał się do wyklucia z jaja tak jak kurczak.

Czy Park Jurajski naprawdę istnieje? ›

Jaszczurki stopniowo przemieszczały się na zachód i tak dotarły do Indonezji, gdzie się osiedliły. Po raz pierwszy świat o nich usłyszał w 1910 r. W 1980 r. na tych terenach utworzono park narodowy, żeby chronić te niezwykłe stworzenia, a w roku 1991 park wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jaki jest największy dinozaur na świecie? ›

Za poprzedniego największego dinozaura uważano tytanozaura znalezionego na obszarze dzisiejszej Argentyny. Osobnik miał 37 metrów długości i do dzisiaj nosił tytuł największego (pod względem długości) stworzenia, jakie chodziło po naszej planecie.

Czy da się przywrócić dinozaury? ›

Co jest możliwe? Współczesna nauka nie jest w stanie wskrzesić dinozaurów, ale być może nie ma takiej potrzeby. Dinozaury wciąż żyją wśród nas. Ptaki nie wyewoluowały z dinozaurów, ptaki nie są ściśle spokrewnione z dinozaurami.

Dlaczego dinozaury wyginęły przedszkole? ›

Dinozaury nie były przystosowane do dużych i częstych zmian temperatury . Upalne lato i surowa zima mogły spowodować, że roślinność przestała rosnąć i dinozaury nie miały co jeść.

Czy dinozaury żyją jeszcze na świecie? ›

Mało kto wie, że niektóre dinozaury żyją do dziś i możemy je oglądać wokół nas. Tak, tak, to nie teoria science fiction. Wszyscy naukowcy zgadzają się z tym, że ptaki należą do grupy dinozaurów, które przetrwały do naszych czasów. Naukowcy dzielą dinozaury na dwie podstawowe grupy.

Co jedzą dinozaury? ›

Dinozaury, podobnie jak ssaki, dzieliły się na dwie grupy: drapieżniki i zwierzęta roślinożerne. Roślinami żywiły się głównie dinozaury należące do grupy teropodów. O tym co najbardziej lubiły chrupać poszczególne gatunki dinozaurów, wnioskuje się z budowy ich ciała, kształtu kości i zębów.

Videos

1. Jak wyginęły dinozaury 🦕 Film edukacyjny 🦕 Filmy Edukacyjne z Barbarą
(Filmy Edukacyjne z Barbarą)
2. Dlaczego DINOZAURY wyginęły
(Ciekawski jak Polak)
3. 🦕 Ola mówi jak wyginęły dinozaury dla dzieci 🦕 Film Edukacyjny dla dzieci 🦕 Dinozaury
(Bajki Po Polsku)
4. Przez co przeszła Ziemia zanim pojawili się na niej ludzie
(JASNA STRONA)
5. NAJWIĘKSZE DRAPIEŻNE GADY WSZECHCZASÓW
(ATLAS)
6. Dlaczego dinozaury wyginęły?
(Fundacja Uniwersytet Dzieci)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Terence Hammes MD

Last Updated: 07/25/2022

Views: 6363

Rating: 4.9 / 5 (49 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Terence Hammes MD

Birthday: 1992-04-11

Address: Suite 408 9446 Mercy Mews, West Roxie, CT 04904

Phone: +50312511349175

Job: Product Consulting Liaison

Hobby: Jogging, Motor sports, Nordic skating, Jigsaw puzzles, Bird watching, Nordic skating, Sculpting

Introduction: My name is Terence Hammes MD, I am a inexpensive, energetic, jolly, faithful, cheerful, proud, rich person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.