Kiedy jest tłusty czwartek (2022)

Tłusty czwartek to święto ruchome, w związku z czym nie ma stałej daty. Obchodzony jest on w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, czyli 52 dni przed Wielkanocą. Kiedy jest tłusty czwartek w 2020? W tym roku przypada on na 20 lutego.

Często wspomina się także o tym, jak mają się do siebie ostatki a tłusty czwartek. Ostatki są rozpoczynane właśnie tłustym czwartkiem. Jest to symbol ostatnich dni karnawału, który kończy się we wtorek. Środa Popielcowa natomiast jest początkiem Wielkiego Postu. Od tego momentu rozpoczyna się oczekiwanie na Wielkanoc.

Pączki – symbol tłustego czwartku

Choć nie każdy lubi pączki tłusty czwartek to dzień, w którym nie może ich zabraknąć. Te słodkości to niewątpliwie pierwsza rzecz, z którą kojarzy się to święto. Tłusty czwartek traktowany jest przez wiele osób jako okazja do objadania się i trudno się temu dziwić. Mało kto jest w stanie oprzeć się takim słodkościom. Oprócz pączków równie popularne są faworki. Swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu słowu faveur, które oznacza wąską, jedwabną wstążeczkę. Znane są one także jako chrust lub chruściki. Co ciekawe, dawniej objadano się pączkami, ale w zupełnie innym wydaniu. Były one dużo twardsze niż te, które znamy obecnie. Było to spowodowane tym, że do ciasta nie dodawano drożdży. Tak samo jak dziś, smażono je w głębokim tłuszczu. Nie były one jednak podawane na słodko. Nadziewano je mięsem bądź posypywano skwarkami czy boczkiem. Tak tłustą potrawę zapijano wódką. Funkcjonował także przesąd, że ten, kto nie zje ani jednego pączka nie będzie miał powodzenia w dalszym życiu.

Historia tłustego czwartku

Tłustymi potrawami objadano się podczas ważniejszych uroczystości już od starożytności. Dla przykładu, w Rzymie podawano pączki z okazji przejścia sezonu zimowego w wiosenny. Potrawami tego typu zajadano się także w trakcie pogrzebów, a w późniejszym czasie podawano je nawet z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W Polsce zwyczaj ich jadania pojawił się w XVII wieku. Początkowo tradycja ta dotyczyła jedynie miast i dworów. Na wsie dotarła znacznie później, bo dopiero na przełomie XIX i XX wieku. Obfite jedzenie miało symbolizować dobrobyt na cały kolejny rok. Oczywiście była to także okazja do tego, aby porządnie się najeść przed nadchodzącym czterdziestodniowym postem. Podczas tego święta praktykowano również tańce, obchodzono więc tłusty czwartek na wesoło. Pojawiały się również wróżby czy zaklinanie urodzaju. Wierzono w magiczny sens tej uroczystości. Od momentu rozpoczęcia postu na stołach królowały bezmięsne potrawy, takie jak kasza czy ziemniaki. Ludzie skupiali się na modlitwie i umartwianiu. Czasy, kiedy tłusty czwartek obchodzono w taki sposób jednak już minęły. Obecnie tradycja wygląda nieco inaczej.

(Video) Skąd się wziął tłusty czwartek?

Co istotne, same pączki również ewoluowały na przestrzeni lat. Dawniej zwane były głównie pampuchami, a podawanie ich z cukrem pudrem czy marmoladą było nie do pomyślenia. Jak już zostało wspomniane, królowały one w mięsnej i bardzo tłustej odsłonie. Dbano o to, aby były one wyrabiane z mąki najlepszej jakości, najczęściej pszennej. W słodkiej wersji występują dopiero od XVI wieku. Co ciekawe, okrągły kształt zyskały one jeszcze później, bo na przełomie XVII i XVIII wieku. Czasami nadziewano niektóre pączki migdałem lub orzechem. Wierzono, że osoba, która trafi na takiego pączka będzie miała szczęście w przyszłości. Obecnie podczas tłustego czwartku statystyczny Polak zjada 2,5 pączka. Łącznie natomiast zjadamy ich około 100 milionów!

Co ciekawe, w Polsce mówi się także o combrowym czwartku. Jest to nazwa tłustego czwartku funkcjonująca w Małopolsce. Dawniej święto to było obchodzone tam wyjątkowo hucznie i radośnie. Przekupki organizowały na rynku tańce. Nie obywało się również bez znacznych ilości alkoholu.

Pączki na świecie

Na świecie występuje mnóstwo różnych odmian tych słodkości. Niektóre z nich są podobne do tych, które jadamy w Polsce, inne z kolei różnią się diametralnie. Oto kilka przykładów:

·An to pączki, które wyrabiane są w Japonii, Chinach i Korei. Choć wyglądem przypominają one wersję z marmoladą, różnią się od niej znacznie. Produkowane są z ciasta drożdżowego, jednak nie są słodkie. Rzec można, że jest to wytrawna wersja pączków o smaku… czerwonej fasoli!

(Video) Kiedy Tłusty Czwartek TO TY XD

·Beignet to z kolei pączki we francuskim wydaniu. Przypominają one pączki wyrabiane w Polsce. Robi się je z ciasta drożdżowego i smaży na głębokim tłuszczu. Nie posiadają one jednak żadnego nadzienia, są natomiast obficie posypywane cukrem pudrem.

·W Północnych Indiach, Nepalu czy Pakistanie wyrabiane są Balushahi. Głównym składnikiem tego rodzaju pączków jest jogurt. Zamiast w głębokim tłuszczu smaży się je na maśle ghee. Wszystko to sprawia, że są one wyjątkowo kremowe.

·W Niemczech natomiast pączki są znane pod nazwą Bismark. Przypominają one najbardziej te, które jadane są w Polsce. Wyrabiane są z ciasta drożdżowego, smażone na głębokim tłuszczu. Tak samo jak we Francji posypuje się je cukrem pudrem. Są one jednak dodatkowo nadziewane, zwykle dżemem lub marmoladą.

·We Włoszech z kolei wyrabiane są Bomboloni. Jest to nieco bardziej wykwintna wersja pączków, gdyż w ich wnętrzu znajduje się aksamitny krem. Wyróżniają się one także sposobem nadziewania. Nadzienie wstrzykiwane jest do nich od góry, nie od dołu. Zostawiana jest także cienka warstwa kremu na zewnątrz.

(Video) PODCAST#23. SKĄD WZIĄŁ SIĘ PĄCZEK – czyli tłusty czwartek od kuchni | DOBRY TEMAT

·Nie można zapomnieć również o donutach, czyli popularnych pączkach z dziurką. Pochodzą one ze Stanów Zjednoczonych. Zwykle nie posiadają nadzienia w środku. Do wyboru mamy wersje klasyczne, posypane cukrem pudrem, a także te z różnego rodzaju polewami. Ten wariant pączków znany jest niemal na całym świecie i jest uwielbiany przez znaczne grono osób!

Tłusty czwartek za granicą

Tłusty czwartek w Europie nie jest obchodzony jednakowo. Na przykład w Niemczech nie kładzie się tak mocnego nacisku na zjedzenie czegoś słodkiego, jak w Polsce. Święto, zwane u nich Weiberfastnacht, obchodzone jest bardzo hucznie. Niemcy skupiają się na celebrowaniu go w radosny sposób. Wszędzie pojawiają się kolorowe dekoracje, na ulicach jest głośno, wszędzie aż roi się od ludzi! Dzieci tego dnia nie idą do szkoły, by móc w pełni uczcić to święto. Ulicami miast przechodzą parady. Wiele ludzi decyduje się założenie barwnych strojów, a nawet przebrań. Oczywiście, na stołach pojawiają się pączki oraz ciasto drożdżowe.

Gdzie kupić pączki na tłusty czwartek?

Najlepsze pączki kupić można bezpośrednio od gospodyń wiejskich lub w niewielkich, lokalnych cukierniach czy piekarniach. Tylko odpowiednia receptura jest w stanie sprawić, że słodkości będą rozpływać się w ustach. Jeśli będą dodatkowo wypieczone z pasją z pewnością nie będziemy w stanie się im oprzeć. Dobrze przygotowane pączki niejednej osobie przypomną te, które w dzieciństwie pieczołowicie smażyła babcia, aby wywołać uśmiech na twarzach swoich wnucząt.

W większych cukierniach znaleźć można bardziej wyszukane propozycje pączków. Nadzienie o tropikalnym smaku mango i marakui? A może coś orzeźwiającego, na przykład z dodatkiem mięty? Żaden problem! Cukiernie prześcigają w tworzeniu coraz to nowszych wariacji. W takich miejscach swoje kulinarne zachcianki z pewnością spełnią nawet najbardziej wybredne, wymagające osoby. Pączki mogą także przykuć uwagę polewą. Cukiernicy potrafią tworzyć z niej prawdziwe cuda. Przepyszne polewy ozdobione bajecznymi gwiazdkami czy uroczymi serduszkami to tylko niewielka część ich możliwości. Niektóre pączki przypominają prawdziwe dzieła sztuki! Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że takie wypieki niejednokrotnie kosztują krocie. Problemem może być także dostępność. Najlepsze cukiernie wykonują pączki tylko na wcześniejsze zamówienie, zwłaszcza z okazji Tłustego Czwartku. Wiecie już kiedy jest tłusty czwartek w tym roku, jeśli więc marzy wam się zjedzenie wyjątkowych słodkości tego dnia, warto pomyśleć nad wybraniem cukierni i złożeniem zamówienia jak najszybciej.

(Video) Kalendarze (Kartki z kalendarza) na 2022 rok

Okazji na zarobek w tym dniu nie przepuszczają także duże sklepy. Jeśli chodzi o tłusty czwartek biedronka niewątpliwie posiada największą ofertę. Sprzedawane tam pączki są tanie, dlatego przyciągają wielu klientów. Duże ilości kupują w szczególności przedsiębiorcy, aby poczęstować w tym dniu swoich pracowników. Oprócz tradycyjnych słodkości nadziewanych dżemem lub marmoladą, oblanych lukrem lub posypanych cukrem pudrem, sklep ten oferuje wiele innych wariantów. Pojawiają się różne wersje smakowe. Niektóre z pączków ozdabiane są przykuwającymi uwagę wzorami. W szczególności dzieci nie mogą się im oprzeć i namawiają swoich rodziców na zakup kolejnej sztuki. Dużą popularnością cieszą się u nas także donuty, czyli pochodzące z Ameryki pączki z dziurką. Występują one w różnych wariantach, od tych posypanych cukrem pudrem, przez polane kolorowymi polewami, aż po te z nadzieniem! Przy zakupie słodkości w dyskontach czy supermarketach trzeba jednak pamiętać, że zwykle nie są to wyroby najwyższej jakości.

Pączki dla wszystkich!

W obecnych czasach alergie i nietolerancje pokarmowe są na porządku dziennym. Cierpi na nie coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna osoby takie musiały rezygnować z wielu potraw, w tym ze słodyczy. Dotyczyło to w szczególności osób z nietolerancją laktozy czy zmagających się z alergią na gluten. Na szczęście obecnie istnieją składniki, którymi z powodzeniem można zastąpić tradycyjny nabiał czy zwykłą, pszenną mąkę. Tak, można świętować tłusty czwartek bez glutenu czy nabiału! Dzięki temu pączkami zajadać się może dosłownie każdy! Wystarczy znaleźć odpowiednią cukiernię lub piekarnię, która zajmuje się wyrabianiem tego rodzaju słodkości.

Wiele osób zastanawia się także jak ma się do siebie tłusty czwartek a dieta. Słodycze to istna zmora odchudzających się osób. Nic dziwnego, mało kto potrafi ich sobie całkowicie odmówić. Będąc na diecie warto zaplanować sobie cheat day z okazji tłustego czwartku, by kolejnego dnia znów powrócić do zdrowych posiłków i ćwiczeń. Innym rozwiązaniem jest przygotowanie własnych, dietetycznych pączków. Przepisy na fit słodkości bez problemu znajdziemy na Internecie.

Osłódź swoje życie!

Wiecie już kiedy wypada tłusty czwartek, więc warto go uczcić! Każda okazja jest dobra, aby wprowadzić nieco słodyczy do swojego życia, ale tłusty czwartek w szczególności. Nie musi być to tradycyjny pączek czy faworek. Wybór słodkości jest przeogromny i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Możemy przebierać wśród słodkich bułek, babeczek, tart, bez i wielu innych! W ofercie cukierni czy sklepów są dostępne zarówno wersje bardzo słodkie, jak również te zrównoważone, a nawet wytrawne. Jeśli chodzi o tłusty czwartek tradycja już nie jest tak restrykcyjna jak dawniej. Liczy się symbol, czyli zjedzenie czegoś słodkiego, niekoniecznie pod pierwotną postacią.

(Video) EduKredka - Tłusty Czwartek Film edukacyjny #DLADZIECI​ #8


Tłusty czwartek (rzadziej: zapusty, mięsopust, odpust) to święto ruchome, obchodzone, według kalendarza chrześcijańskiego, w ostatni czwartek przed Wielkim

Nazwa święta od razu przywodzi nam na myśl pyszne, słodkie pączki i faworki, którymi bez wyrzutów sumienia chętnie objadamy się w ten dzień.. Jeśli zaś sięgnąć na wschód, okazuje się, że na przykład Rosjanie tłustego czwartku nie obchodzą wcale.. Następny dzień, a jest to Wielka Sobota , według chrześcijańskiej tradycji należy poświęcić na zadumę, żałobę, rozmyślania i oczekiwanie na ponowne nadejście Pana.Wielki Post kończy się i następuje Wielka Noc – noc zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, co dla chrześcijan jest największym świętem w roku.. Można także kupić pączki w wersji fit, z obniżoną zawartością tłuszczu i marmoladą bez cukru.A dla tych, którzy tłustego czwartku się nie boją, poniżej załączamy przepisy na pączki w wersji słodkiej i wytrawnej.. Zaraz po tym przykryj miskę ściereczką i ponownie odstaw na pół godziny do wyrośnięcia na około 80 minut.. Smaż pączki po około 2 minuty z każdej strony, nakrywaj garnek pokrywką.Usmażone pączki odkładaj na talerz pokryty ręcznikiem papierowym aby odciekły z nadmiaru tłuszczu.

Tłusty czwartek 2023, zwane też zapustami to zwyczaj pieczenia i zjadania pączków i faworków. Zgodnie z kalendarzem chrześcijańskim Tłusty Czwartek to ostatni czwartek przed Wielkanocą i rozpoczyna ostatni tydzień karnawału.

Kiedy tłusty czwartek 2023 ?. W roku 2023 tłusty czwartek przypada w czwartek 16 lutego .. W Wielkopolsce w Tłusty Czwartek odbywała się tzw.. Pierwsze pączki w Polsce pojawiły się w XVII wieku.. Pojawiają się również pączki w odsłonie wegańskiej, a także – dla fit wariatów – pączki w wersji odchudzonej czyli z pieca .. Coraz częściej na stołach pojawiają się tzw.. Nie tylko my Polacy folgujemy sobie w Tłusty Czwartek.. We Francji, gdzie obchodzi się Tłusty Wtorek, podaje się bardzo cienkie naleśniki zwane „Crêpes Suzette”.. W Hiszpanii popularne są tzw.. Zatem, w dziedzinie słodkości, można powiedzieć, że co kraj to obyczaj, ale generalnie nie można odmówić finezji w przygotowywaniu słodkości – naprawdę jest w czym wybierać.

Ważne Okazje Tłusty czwartek to jedno z tych świąt, na które niektórzy czekają przez cały rok. Warto dowiedzieć się, kiedy wypada i jak właściwie się je obchodzi. Czytając nasz artykuł, dowiesz się również, jakie jest pochodzenie tej niezwykłej tradycji! Kiedy jest tłusty czwartek 2022? elements.en...

Na samym początku sprawdźmy, kiedy jest tłusty czwartek w 2022 roku.. Przy okazji, warto wspomnieć nie tylko o tym, kiedy wypada tłusty czwartek, ale także, pod jakimi innymi nazwami funkcjonuje to święto.. Sprawdź: Wierszyki o pączkach na Tłusty Czwartek (nie tylko dla dzieci). Już od małego jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że raz w roku przypada dzień, gdy nie trzeba martwić się o liczenie kalorii i z czystym sumieniem można sięgnąć po pączka, czy inne ulubione słodkości.. Zwyczaj ten przetrwał do dziś i nawet teraz ma wpływ na to, kiedy wypada tłusty czwartek.. Ciekawostką jest nie tylko to, że tłusty czwartek jest świętem pogańskim, ale również to, że pączki, które są w tym dniu – obok faworków – sztandarowym przysmakiem, początkowo nie były słodkie a wytrawne.. Skoro wiadomo już, kiedy jest tłusty czwartek i którego konkretnie dnia będziemy go obchodzić, warto dowiedzieć się także co nieco na temat najczęściej wybieranych odmian.. Warto jednak być cierpliwym, zapamiętać dokładnie, kiedy jest tłusty czwartek i cieszyć się w pełni tym świętem.. Wierszyki o mamie – śmieszne i wzruszające utwory na Dzień Matki Śmieszne wierszyki na Dzień Mamy wyrażają dokładnie to, co tego dnia chce powiedzieć każde dziecko – kocham cię, mamo!. Życzenia na andrzejki [plus przysłowia i wiersze andrzejkowe] Życzenia na andrzejki mogą trafiać zarówno do panów noszących to imię, jak i do wszystkich osób, które tego dnia będą wróżyć i dobrze się bawić.. Śmieszne wierszyki na tłusty czwartek 2022 [nie tylko dla dzieci] Tłusty czwartek to niewątpliwie jeden z najbardziej przyjemnych i wyczekiwanych dni w ciągu roku!. Wzruszające wiersze i życzenia dla mamy – na urodziny czy Dzień Matki Wzruszające wiersze i życzenia dla mamy sprawdzą się przy okazji jej urodzin i w Dniu Matki.. Tłusty czwartek jest obchodzony nie tylko w Polsce , ale również w innych krajach na wiele sposobów.

Tłusty czwartek to ruchome święto zależne od daty Wielkanocy. W 2020 roku w Polsce tłusty czwartek przypada na 20 lutego. Dowiedz się więcej o jego historii.

Skąd pochodzi ta tradycja i dlaczego w tym dniu zajadamy się pączkami?. Czy wiecie, że tłusty czwartek znany był już w starożytności?. Co ciekawe, nie przyrządzano ich wtedy na słodko.. Kiedyś pączki wyrabiane były z ciasta chlebowego.. W wersji dla dorosłych nadziewano je likworem lub adwokatem.. Temu, kto w tym dniu nie zje ani jednego pączka, podobno nie będzie się wiodło w życiu!. Na południu Polski panie spotykają się bawiąc się w swoim gronie.. Niemcy przygotowują pączki w mniej tłustej wersji i nazywają je Berliner Pfannkuchen.. Znany jest on powszechnie jako Mardi Gras ).. Dodaj pokruszone drożdże, łyżkę mąki i cukru.. Wyrośnięte drożdże wlej do miski z mąką i wymieszaj.. Dodaj ubite jajka, wymieszaj, a powstałe ciasto wyrabiaj dokładnie przez ok. 20 minut do momentu, aż będzie odchodzić od dłoni.. Krążek ciasta delikatnie rozpłaszcz na dłoni i wyłóż na jego środek łyżeczkę nadzienia.. Jeszcze ciepłe pączki obsyp cukrem pudrem.

 

Tłusty Czwartek w 2020 roku wypada 20 lutego.. Z drożdży, mleka, 1 szklanki mąki i cukru wanilinowego zrobić rozczyn.. 350 g mąki 35 g drożdży 50 g cukru 1/2 szklanki mleka 4 żółtka 50 g masła szczypta soli 1 łyżka spirytusu konfitura z róży cukier puder do posypania olej do smażenia. Następnie dodać żółtka z cukrem i znowu wymieszać.. Gotowe ciasto odłożyć w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na godzinę i przykryć ściereczką.Gotowe ciasto lekko rozwałkować i wyciąć szklanką kółeczka.. 60 dag mąki 50 g drożdży 6 żółtek 15 dag cukru cukier waniliowy 30 ml spirytusu 250 ml mleka 125 g roztopionego masła 1 kg smalcu 250 g cukru pudru kandyzowana skórka z pomarańczy 6 łyżek ciepłej wody konfitura z czarnej porzeczki. Odstawić na 15 minut do wyrośnięcia.Następnie do miski wsypać przesianą mąkę, wlać drożdże, mleko, wsypać cukier, cukier waniliowy, dodać żółtka i spirytus.. Tak wyrobione ciasto odstawić do wyrośnięcia na 60 minut.

Videos

1. Tłusty czwartek 2017 kiedy | kiedy wypada tłusty czwartek w 2017 roku
(ICT NEWS)
2. Tłusty czwartek
(8TVR)
3. Tłusty czwartek top ciekawostki o których na pewno nie wiedziałeś
(niesamowitetv1)
4. Krótka historia PĄCZKA ! (...i tłustego czwartku)
(iWiesz)
5. Dziś tłusty czwartek
(TV Dami Jelenia Góra)
6. MEM NA TŁUSTY CZWARTEK #shorts
(Bartosz Dabrowski)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Francesca Jacobs Ret

Last Updated: 07/04/2022

Views: 6561

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Francesca Jacobs Ret

Birthday: 1996-12-09

Address: Apt. 141 1406 Mitch Summit, New Teganshire, UT 82655-0699

Phone: +2296092334654

Job: Technology Architect

Hobby: Snowboarding, Scouting, Foreign language learning, Dowsing, Baton twirling, Sculpting, Cabaret

Introduction: My name is Francesca Jacobs Ret, I am a innocent, super, beautiful, charming, lucky, gentle, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.