Kiedy noworodek zaczyna widzieć i słyszeć? Ile dni po urodzeniu (2022)

Treść

  • Tworzenie słuchu i wzroku przed urodzeniem
  • Funkcje słuchu po urodzeniu
  • Co widzi dziecko?
  • Jak pomóc dziecku rozwijać zmysły?
  • Oznaki patologii

Nowo mama i tata zaczynają komunikować się ze swoim dzieckiem od pierwszych dni życia. A kiedy dziecko śpi, zazwyczaj nie pojawiają się pytania. Inna sytuacja - podczas czuwania. Oczy dziecka są matowe, cały czas gdzieś koszą, spojrzenie nie skupia się. Rodzice często zastanawiają się, czy widzą swoje dziecko, dowiedz się, czy.

Zdolność dzieci po urodzeniu do prawidłowego snu, nawet jeśli pokój jest głośny, również staje się przyczyną wątpliwości - a jeśli dziecko słyszy? W tym artykule powiemy Ci, co i jak twój noworodek widzi i słyszy.

Tworzenie słuchu i wzroku przed urodzeniem

Dzieci zaczynają słyszeć w okresie ciąży: ogólnie - od 17 tygodnia ciąży, świadomie i wyraźnie - w 27 tygodniu.

Embriogeneza słuchu jest bardzo złożona, długotrwała. Tworzenie się początków ucha wewnętrznego rozpoczyna się około 5 tygodni. Po 8 tygodniach powstają struktury ucha środkowego, ucho zewnętrzne (małżowina uszna) powstaje w ciągu ostatnich trzech miesięcy, a tkanka chrzęstna przedsionka twardnieje tuż przed urodzeniem.

Do połowy okresu noszenia dziecka powstaje labirynt. Staje się trudny w ciągu 17-18 tygodnia, twardnienie kosteczek słuchowych trwa i trwa prawie do narodzin.

(Video) Kalendarz rozwoju niemowlaka - miesiąc 1

Dziecko zaczyna łapać pierwsze dźwięki w łonie matki po 16-17 tygodniach i jak dotąd nie są to dźwięki, które postrzegamy u ciebie. Okruchy łapią pojedyncze dźwięki z zewnątrz, słuchają serca mamy, perystaltyki jelit, przepływu krwi, głosu, ale jego mózg nie analizuje jeszcze dźwięków, ponieważ kora mózgowa nie jest jeszcze utworzona. Zatem owoc łapie wibracje wytwarzane przez fale dźwiękowe.

W pełni uchwycić dźwięki, to znaczy usłyszeć i przeanalizować dźwięk, miękisz zaczyna się dopiero pod koniec drugiego trymestru. Już w łonie matki może odwrócić głowę na dźwięk. Ale dźwięki dla niego są stłumione, płyn owodniowy, gęsta ściana brzucha matki przyczynia się do tego. Po urodzeniu funkcje słuchowe będą musiały zostać dostosowane do nowych warunków istnienia.

Wizja jest trochę łatwiejsza. Guzy wzrokowe (rodzaje przyszłych oczu) zaczynają tworzyć się w drugim tygodniu ciąży. Od 4 tygodni zaczyna się tworzenie soczewki, a powieki i twardówka tworzą się w połowie ciąży.

Podobnie jak w przypadku centrum rozpoznawania dźwięku, środek widzenia w mózgu pojawia się na początku trzeciego trymestru. Od tego momentu płód zaczyna różnicować światło i ciemność, noc i dzień. W czasie narodzin powstają oczy okruchów, ale różnią się one niedojrzałością wszystkich jej wydziałów.

Więc zobacz i usłysz, jak zaczyna się dziecko wciąż w macicy, przed jego narodzinami. Ale to jest jakościowo inna wizja i słuch.

Funkcje słuchu po urodzeniu

Dziecko przychodzi na ten świat, aby dobrze słyszeć. Jeśli nie ma patologii lub nieprawidłowości w rozwoju narządów słuchu, od pierwszych minut wydaje się oceniać, jak potwornie głośny świat się pojawił. Brzmi nieoczekiwanie i pogrąża dziecko w stresie. Każdy głośny dźwięk może spowodować odruchowy start.

W pierwszym miesiącu wszystkie twoje opowieści i piosenki, a także seplenienie babci i dziadka dla dziecka, to pusty dźwięk. Jest w trakcie adaptacji i nie jest jeszcze w stanie rozpoznać znanych i nieznanych dźwięków. Ale już za miesiąc dziecko zaczyna słuchać głosów.

Pierwszą rzeczą, którą łapie, jest intonacja. Już od pierwszych tygodni życia dziecko poczuje dokładnie tę intonację. Co dokładnie to powie mamie - bajka lub formuły z dziedziny fizyki jądrowej w szczerym głosie - nie ma znaczenia.

W ciągu trzech miesięcy centrum słuchu dziecka jest zsynchronizowane z mową i w odpowiedzi na znajomy dźwięk okruchy mogą już zareagować przyjemnym przypływem piór, intonacyjnych „gukanya”. Przez sześć miesięcy dzieci doskonale zdają sobie sprawę z tego, skąd dochodzi dźwięk, odwracają głowę do dźwięku, reagują na własne imię.

(Video) 18 ważnych komunikatów, które chce przekazać ci niemowlę

Jeśli naprawdę chcesz zadowolić swoje dziecko delikatnymi piosenkami i wierszami, naucz się ich w wieku sześciu miesięcy. Za 5-6 miesięcy dziecko będzie w stanie je docenić.

Co widzi dziecko?

Noworodek postrzega świat wizualnie jako skupiska matowych plam o różnych rozmiarach bez wyraźnych granic. Brak jasności poglądów w pierwszych tygodniach życia. A zatem umieszczenie nad łóżeczkiem nowonarodzonych jasnych zabawek i telefonu komórkowego przynajmniej nie ma sensu, przynajmniej do wieku 1 miesiąca.

Już za miesiąc dziecko może odróżnić duże przedmioty, oddzielone od jego twarzy w odległości około 40 centymetrów. Ale żeby nie patrzeć, dziecko nie jest jeszcze w stanie. Mięśnie oka są zbyt słabe, aby dziecko mogło skupić wzrok w pozycji statycznej.

Wizja dziecka do miesiąca nie jest czarno-biała, jak myślą niektórzy, a także nie do góry nogami. Dzieci widzą wszystko w normalnej pozycji w przestrzeni, ale rozmyte (z powodu fizjologicznej dalekowzroczności). Ze względu na małe gałki oczne powstawanie obrazu występuje poza siatkówką, a nie na nim.

Noworodek ma rozwinięty odruch wzrokowy - jeśli świecisz latarką w twarz dziecka, będzie szarpać, mrużyć oczy, a nawet płakać. Kiedy skończy trzy tygodnie, dziecko zacznie widzieć niewyraźne plamy prawie w kolorze - zaczyna się tworzenie widzenia kolorów. Oznacza to, że dziecko nie może jeszcze zobaczyć matki i wizualnie odróżnić jej od innych ludzi, ale to nie znaczy, że ją zna, po prostu postrzega najbliższą osobę do okruchów z wrażeniami dotykowymi i znajomym zapachem.

Po miesiącu okruchy zaczynają wpatrywać się w statyczny obiekt, jednak jest on w stanie to zrobić bardzo krótko. Po 2 miesiącach skupianie się na obiekcie staje się dłuższe i dziecko z hukiem zaczyna widzieć twarz matki i odróżnia ją od innych twarzy. W tym samym wieku przychodzi zdolność rozpoznawania czerwieni.

Po trzech miesiącach dziecko zaczyna podążać za obiektem oczyma, dobrze mu się powodzi, jeśli przedmiot zainteresowania porusza się płynnie. Kolor żółty jest dodawany do kolorów, które dziecko widzi i odróżnia.

Pod koniec piątego miesiąca życia dziecko może rozróżnić kolory widma, w tym zielone i niebieskie, rozpoznaje bliskich i może oglądać obiekty w odległości jednego metra od siebie. W wieku 6 miesięcy dziecko wygląda rozsądnie i trwale, wizja staje się stereoskopowa, trójwymiarowa. Począwszy od 7 miesięcy, dziecko świadomie ocenia obiekty, odległość między nimi, przełącza uwagę z pobliskich obiektów na odległe obiekty i odwrotnie.

Jak pomóc dziecku rozwijać zmysły?

Tak więc, po urodzeniu, dziecko codziennie poprawia swoje postrzeganie świata - słuchowe i wizualne. Zadaniem kochających rodziców na tym etapie jest pomoc dziecku w usprawnieniu procesów adaptacyjnych.

(Video) Pierwsza kąpiel noworodka - kiedy i jak często kąpać dziecko❓

W celu rozwoju słuchu musisz częściej rozmawiać z dzieckiem, pozwalając mu słuchać różnych dźwięków - wysokiej częstotliwości, średniej częstotliwości i niskiej częstotliwości. Włącz swoją muzykę dla dzieci, lepiej - klasyczną. Staraj się wykluczyć zbyt głośne i ostre dźwięki, ale w ciszy dziecka również nie należy pozostawiać.

Wszystkie zajęcia rozwojowe, kąpiele, masaże, codzienna gimnastyka towarzyszą rozmowom z okruchami, piosenkami i rymami, dowcipami, śpiewają mu kołysanki.Początkowo miękisz dostrzega jedynie niuanse wewnętrzne, ale stopniowo uczy się słuchać słów.

Należy zauważyć, że rozwój umiejętności słuchania i słuchania rozwija umiejętności mowy, ponieważ większość dzieci próbuje nucić, powtarzać, usłyszeć kombinację dźwięków o 3-4 miesiące.

W celu rozwoju widzenia konieczne jest, aby pokój dziecka był wystarczająco dobrze oświetlony naturalnym światłem słonecznym. Zmierzch spowalnia rozwój narządów wzroku.

Zabawki i grzechotki powinny być zawieszone w odległości od 40 do 60 centymetrów od poziomu twarzy. Łóżko w pokoju powinno być umieszczone tak, aby matka mogła podejść do niej po prawej i lewej stronie. Wtedy dziecko będzie postrzegać świat po obu stronach.

Grzechotki i inne zabawki muszą wybrać kolor, który dziecko może już zobaczyć, od 2 miesięcy - czerwony, z trzema - czerwony i żółty, z sześcioma miesiącami - wszystkie kolory. Obok łóżka w przedszkolu nie powinny znajdować się lustra i źródła sztucznego oświetlenia.

Od półtora miesiąca można pokazać dziecko kontrastujące z czarno-białymi figurami geometrycznymi, narysowanymi przez mamę na kartce papieru lub wydrukowanym z Internetu. W przypadku trzymiesięcznych okruchów zajęcia powinny być prowadzone przy użyciu jasnych i kolorowych przedmiotów i rysunków.

Spacerując na świeżym powietrzu, trzeba zwracać uwagę na pisklęta, zwierzęta, samochody i ludzi. Dziecko szybko nauczy się śmiało podążać za poruszającymi się obiektami.

Główną rzeczą, którą rodzice mogą zrobić dla rozwoju narządów zmysłów dzieci, jest uważne obserwowanie zachowania dziecka. Podczas wykrywania objawów lękowych konieczne jest pokazanie dziecka właściwemu specjalisty.

Oznaki patologii

Podejrzenie problemów ze słuchem może być spowodowane brakiem reakcji na ostry dźwięk. Noworodek musi odpowiedzieć na to ze strachu, drżąc, zamykając oczy.

(Video) Jak rozwijają się kocięta od 0-8 tygodni? (English subtitles)

Jeśli dziecko nie reaguje na głos skierowany do niego, na dźwięk grzechotek w ciągu 2-3 miesięcy, jest to dobry powód do wizyty u specjalisty - audiologa. Czasami dzieci mogą słyszeć tylko niskie i średnie częstotliwości, ale nie wysokie. Wskazuje to na pewien stopień utraty słuchu. Możesz to sprawdzić, wlewając semolinę do szklanego lub metalowego słoika. Potrząśnij słoikiem nad głową dziecka. Jeśli zademonstruje reakcję na dźwięk, wszystko jest w porządku ze słuchem.

Problemy ze wzrokiem są mniej podatne na autodiagnozę w domu. Ale rodzice powinni skontaktować się z okulistą, jeśli dziecko w wieku 1 miesiąca nie ma reakcji ucznia na jasne światło (uczeń nie zwęża się), jeśli w wieku trzech miesięcy nie naprawia oczu i nie próbuje patrzeć na ciche obiekty.

Problemy mogą wskazywać na brak możliwości śledzenia matki poruszającej się po mieszkaniu i za ruchomymi zabawkami nad łóżeczkiem. W ciągu sześciu miesięcy dziecko z problemami z percepcją wzrokową może nie rozpoznać matki ani odróżnić jej od obcych.

Aby zauważyć istniejące lub rozwinięte odchylenia w czasie, rodzice nie powinni zaniedbywać obowiązkowych badań lekarskich dziecka.

  • Pierwsza inspekcja odbyło się za 1 miesiąc. W ramach tego badania dziecko jest testowane na odruchy słuchowe i wzrokowe.
  • Druga kontrola muszę jechać za pół roku. Zaleca się, aby wcześniaki robiły to wcześniej - po trzech miesiącach.
  • Trzeci obowiązkowy egzamin medyczny dziecko odbywa się w wieku 1 roku. Podczas tego wydarzenia dziecko jest badane przez laryngologa i okulistę. Jeśli występują problemy, otolaryngolog udziela wskazówek na konsultację na ogłuszającą drogę, a okulista przepisuje dodatkowe badania diagnostyczne sprzętu.

Należy zauważyć, że wcześniaki, dzieci, które przeżyły stan ostrego niedotlenienia podczas porodu i mają niedokrwienne uszkodzenia mózgu, są bardziej podatne na zaburzenia widzenia i słuchu od urodzenia.

Dość często problemy ze słyszeniem i funkcjonowaniem wzroku manifestują się u dzieci urodzonych w ciąży, którym towarzyszy konflikt Rh.Również choroby narządów słuchu i wzroku są bardzo często dziedziczone, jeśli rodzice lub w trzecim pokoleniu mają krewnych z utratą słuchu, jaskrą, zaćmą, wrodzoną ślepotą lub dystrofią siatkówki lub nerwu wzrokowego.

Aby uzyskać informacje o tym, kiedy noworodki zaczynają słyszeć i widzieć, zobacz następny film.

(Video) WYPRAWKA DLA NOWORODKA 👶; CO TAK NAPRAWDĘ SIĘ PRZYDAŁO? ✨|Aguus

Videos

1. 🎈 Jak sobie poradzić, kiedy po porodzie dowiadujesz się, że Twoje dziecko nie jest zdrowe? [WYWIAD]
(La Mamma Joanna)
2. Rozwój płodu człowieka tydzień po tygodniu
(KeyMedINFO)
3. 91-letnią kobietę bolał brzuch. Po zbadaniu lekarze stwierdzili, że od 60 lat jest w CIĄŻY...
(Teraz Wiem)
4. PRZEŻYŁEM PORÓD NA WŁASNEJ SKÓRZE! *podłączyli mnie do maszyny.
(Luka)
5. Codziennik Rodzica: pierwsze tygodnie z niemowlakiem
(Karla Orban Psycholog RB)
6. ks. Dominik ChmielewskI - Trzęsie się ziemia w naszym Kościele Katolickim
(Moc Wiary)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Catherine Tremblay

Last Updated: 07/20/2022

Views: 5439

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 90% of readers found this page helpful

Author information

Name: Catherine Tremblay

Birthday: 1999-09-23

Address: Suite 461 73643 Sherril Loaf, Dickinsonland, AZ 47941-2379

Phone: +2678139151039

Job: International Administration Supervisor

Hobby: Dowsing, Snowboarding, Rowing, Beekeeping, Calligraphy, Shooting, Air sports

Introduction: My name is Catherine Tremblay, I am a precious, perfect, tasty, enthusiastic, inexpensive, vast, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.