Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (2022)

Większość plantatorów warzyw uprawia ogórki na swoich poletkach. Samodzielna uprawa ogórków na otwartym polu nie jest taka łatwa, dlatego zaleca się przygotowanie do sadzenia. Konieczne jest wcześniejsze podjęcie decyzji, kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie i zapoznać się ze specyfiką sadzenia tego warzywa.

Zadowolony

 • 1 Rosnące sadzonki
 • 2 Czas lądowania
 • 3 Przygotowanie nasion
 • 4 Przygotowanie gleby
 • 5 Przygotowanie pojemników
 • 6 Lądowanie
 • 7 Sadzenie sadzonek
 • 8 Wybór miejsca i czyszczenie
 • 9 Przygotowanie gleby
 • 10 Podstawowe zalecenia dotyczące doboru terminu siewu
 • 11 Rodzaje terminów siewu
 • 12 Lądowanie
 • 13 Wniosek

Rosnące sadzonki

Przed posadzeniem ogórków na otwartym polu musisz zacząć uprawiać jego sadzonki. W końcu większość hodowców warzyw tego nie robi sadzenie ogórków w otwartym terenie nasiona i posadzone sadzonkami.

Czas lądowania

Najpierw musisz zdecydować, kiedy zasiać nasiona. Czas siewu ogórków zależy bezpośrednio od cech klimatycznych. Mieszkańcom regionów południowych zaleca się sadzenie późną zimą lub na początku marca, tak aby czas sadzenia ogórków na otwartym terenie przypadał na połowę maja. Mieszkańcy północnych regionów muszą je sadzić nieco później, aby terminy sadzenia ogórków na otwartym terenie przypadały na czerwiec, kiedy temperatura w nocy będzie powyżej zera.

Podczas sadzenia ogórków nasionami na otwartym terenie czas siewu jest zupełnie inny. W takim przypadku będą musiały być sadzone tylko wtedy, gdy nocna temperatura na zewnątrz nie spadnie poniżej 10-15 stopni Celsjusza.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (1)

Przygotowanie nasion

Przed siewem ogórków na otwartym terenie należy wstępnie przygotować nasiona do sadzenia. Najpierw będziesz musiał wykonać kalibrację materiału do sadzenia, abyś mógł wybrać najbardziej odpowiednie nasiona. Podczas kalibracji należy wybierać tylko duże nasiona o idealnie płaskiej powierzchni. Następnie umieszcza się je w roztworze soli i moczy w nim przez około 5-10 minut.

W tym czasie wszystkie odrzucone nasiona wypłyną na powierzchnię. Należy je natychmiast usunąć, ponieważ nie wykiełkują.

(Video) Jak uprawiać Ogórek gruntowy | Uprawa Ogórków gruntowych KROK po KROKU

Dość często ogórki umierają z powodu różnych chorób. Aby jakoś ich przed tym uchronić należy zająć się ich dezynfekcją. Aby to zrobić, cały materiał do sadzenia umieszcza się na pół godziny w słabym roztworze wykonanym z manganu. Następnego dnia procedura jest powtarzana ponownie.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (2)

Przygotowanie gleby

Kiedy przychodzi czas na wysiew nasion, zaleca się przystąpienie do przygotowania gleby. Do sadzenia ogórków należy użyć specjalnie przygotowanej mieszanki gleby, która powinna zawierać znaczną ilość składników odżywczych. Aby go przygotować, musisz zmieszać próchnicę z ziemią darniową w równych ilościach. Jeśli nie ma gleby darniowej, można zamiast niej użyć gleby kompostowej. Niektórzy ogrodnicy dodają do gleby popiół z pieca.

Nie zapominaj również, że gleba ma optymalną temperaturę do uprawy ogórków. Przed sadzeniem należy przeprowadzić obróbkę cieplną gleby. Zwłaszcza jeśli przebywał na zewnątrz przez długi czas lub w pomieszczeniu o niskiej temperaturze. Nasiona można sadzić w glebie, której temperatura nie jest niższa niż 15 stopni.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (3)

Przygotowanie pojemników

Sadzenie ogórków powinno odbywać się w specjalnych pojemnikach, tak aby ogórki rosły jak najbardziej komfortowo.

Najlepszym pojemnikiem do uprawy młodych sadzonek są doniczki torfowe. Ich główną zaletą jest to, że są bardzo łatwe w użyciu. Aby to zrobić, wystarczy wypełnić je niewielką ilością mieszanki gleby i umieścić na paletach. Do zalet donic torfowych należy również materiał, z którego są wykonane. Rzeczywiście, dzięki niemu w pojemnikach panuje optymalny reżim wodno-powietrzny, co ma bardzo korzystny wpływ na sadzone nasiona.

Spójrz również

(Video) Jak sadzić rozsadę pomidora, papryki i ogórka pod osłonami

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (4)

Opis odmiany ogórków Blask wiązki, jej cechy i produktywność

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (5)

Lądowanie

Zaleca się sadzenie nasion przed upływem terminu sadzenia ogórków. Podczas siewu wszystkie pojemniki wypełnia się przygotowaną glebą i wykonuje w nich specjalne otwory do sadzenia. W każdej doniczce nie wysiewa się więcej niż jednego ziarna. Jeśli posadzisz zbyt wiele nasion w jednym pojemniku, będą rosły znacznie wolniej z tego powodu.

Następnego dnia po posadzeniu wszystkie pojemniki z ogórkami przenosi się do ciepłego pomieszczenia. Minimalna temperatura dla ogórków nie powinna być niższa niż 15 stopni, dlatego należy wybrać pomieszczenie, w którym można by utrzymać taki reżim temperaturowy.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (6)

Sadzenie sadzonek

Kiedy wszystkie posiane nasiona dobrze wykiełkują, będzie można sadzić ogórki na otwartym terenie. Jednak wcześniej warto zdecydować, ile ich można posadzić i jak zrobić to poprawnie.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (7)

(Video) Kiedy siać Warzywa - KALENDARZ siewu 48 Warzyw | Zaplanuj Warzywnik

Wybór miejsca i czyszczenie

Do siewu ogórków na otwartym terenie należy wybrać najbardziej odpowiednie miejsce. Zaleca się poszukiwanie ogórków tylko w najbardziej oświetlonych miejscach z dobrą ochroną przed silnymi podmuchami wiatru. Jednak nie zawsze można znaleźć obszar bezwietrzny. Aby jakoś zabezpieczyć krzewy ogórka przed podmuchami wiatru, w ich pobliżu należy sadzić wysokie rośliny.

Zaleca się przygotowanie miejsca na ogórki w środku jesieni. W tym czasie terytorium jest całkowicie oczyszczone z pozostałości roślinnych. Zaleca się je spalić lub zakopać w ziemi. Jeśli nie oczyścisz obszaru z pozostałości roślinnych, z czasem staną się one źródłem chorób, które mogą zarazić ogórki.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (8)

Przygotowanie gleby

Zaleca się wykonywanie prac przygotowawczych jesienią lub wiosną. W tym okresie do gleby dodaje się 10-15 kg obornika, który następnie trzeba będzie wykopać z ziemi. Wiosną zaleca się stosowanie świeżego, gorącego obornika do ogrzania gleby. W tym celu na miejscu powstaje kilka łóżek o głębokości 40 cm, do których dodaje się świeży obornik zmieszany z glebą. Z góry miejsce posypuje się specjalną mieszanką ogrodową lub popiołem. Dzięki temu gleba będzie w stanie ogrzać się do optymalnej temperatury w ciągu 2-3 dni.

Przygotowanie gleby obejmuje również ściółkowanie terenu. Najczęściej używa się do tego zwykłego filmu. Jesienią należy go usunąć z miejsca, dokładnie umyć i przenieść do piwnicy w celu dalszego przechowywania.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (9)

Podstawowe zalecenia dotyczące doboru terminu siewu

Aby określić optymalną lub ostatnią datę sadzenia ogórków na otwartym terenie, wielu hodowców warzyw kieruje się kalendarzem księżycowym. Należy zauważyć, że nie zawsze można go użyć do określenia najlepszego dnia sadzenia ogórków w ziemi. Dlatego należy wziąć pod uwagę następujące zalecenia:

 1. Średnia dzienna temperatura wzrostu ogórków nie powinna być niższa niż 15 stopni.Jeśli istnieje prawdopodobieństwo poważnego spadku temperatury w nocy, lepiej jest przenieść przeszczep sadzonek. Podczas uprawy ogórków w szklarni nie musisz monitorować temperatury zewnętrznej, ponieważ możesz samodzielnie kontrolować klimat w szklarni.
 2. Temperatura gleby powinna również przekraczać 15 stopni. To najkorzystniejsza temperatura do uprawy tego warzywa.
 3. Najlepiej sadzić ogórki w ostatnim miesiącu wiosny, kiedy na zewnątrz przeważają wiatry zachodnie i południowe. Przy takiej pogodzie prawdopodobieństwo wystąpienia mrozu jest bardzo małe.

Spójrz również

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (10)

Jak oślepiać ogórki na zewnątrz i w szklarni

(Video) Ogórki wysiew - uprawa i praktyczne porady. Jak uprawiać ogórki?

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (11)

Rodzaje terminów siewu

Do sadzenia ogórków zaleca się zapoznanie się z odmianami dat siewu:

 • Wcześnie. Wczesne sadzenie ogórków należy przeprowadzić na początku maja. Wczesny siew jest najczęściej używany przez mieszkańców regionów południowych, ponieważ w tym czasie nie mają już nocnych spadków temperatury. Jednak mieszkańcy północnych regionów mogą również później sadzić ogórki. Tylko oni będą musieli sadzić ogórki w szklarni, aby stworzyć optymalne warunki dla ogórków szklarniowych.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (12)

 • Środkowy. Wiele osób nie nadaje się do wczesnego siewu, dlatego później decyduje się na sadzenie ogórków. W tym przypadku sadzenie ogórków odbywa się w połowie czerwca. Do tego nadają się prawie wszystkie odmiany ogórków. Jeśli wyhodujesz krzewy w czerwcu, zbiory będą musiały zostać zebrane na początku sierpnia. Jednak zbiór dojrzałych owoców zależy nie tylko od okresu sadzenia, ale także od posadzonych odmian.
 • Późno. Zaleca się, aby najpóźniejszy termin sadzenia ogórków był stosowany tylko podczas sadzenia wczesnych ogórków dojrzewających, które mogą dojrzewać 40 dni po posadzeniu. W ten sposób sadzone warzywo dojrzewa razem z pomidorami. Ostatni termin siewu ma swoje zalety. Na przykład, jeśli sadzisz sadzonki pod koniec lata, możesz zbierać świeże owoce przed pierwszymi przymrozkami. Nie należy jednak sadzić ogórków zbyt późno, ponieważ jesienią mogą rozpocząć się przymrozki i przez to roślina obumiera przed owocowaniem. Dlatego ostatnie sadzenie powinno nastąpić pod koniec lipca lub na początku sierpnia.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (13)

Lądowanie

Zaleca się sadzić w ogrodzie tylko dobre sadzonki. Powinien być przyprawiony i mieć dobrą łodygę z kilkoma rozwiniętymi liśćmi. Aby utwardzić młode krzewy, zaleca się wyniesienie ich na zewnątrz w ciągu dnia. Jednocześnie konieczne jest monitorowanie temperatury utrzymywanej na zewnątrz. Jeśli jest więcej niż 15-17 stopni, sadzonki można wyjąć na cały dzień. Stopniowo wydłużać czas utwardzania. Dlatego na kilka dni przed przesadzeniem rośliny powinny przebywać na zewnątrz nie tylko w dzień, ale także w nocy.

Przed sadzeniem ogórków powinieneś zacząć tworzyć łóżka do sadzenia. Aby rośliny nie zacieniły się, odległość między otworami powinna wynosić co najmniej 50 cm. Między rzędami szczelina powinna być nieco większa - 60-70 cm. Po przygotowaniu wszystkich otworów można przystąpić do przesadzania.

Kiedy sadzić ogórki na otwartym terenie: daty i warunki sadzenia (14)

(Video) #20 Jak prowadzić ogórki w tunelu.

Ostrożnie wyjmij wszystkie sadzonki z doniczek torfowych i posadź je w pozycji pionowej na rabatach. Następnie należy je posypać ziemią, polać wodą i trochę ubić. Dzień po posadzeniu wszystkie krzewy należy podlać ciepłą wodą.

Wniosek

Uprawa ogórków nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. W końcu w tym celu musisz dowiedzieć się, w jakiej temperaturze rosną ogórki i kiedy sadzi się ogórki.

Videos

1. Jak uprawiać ogórki gruntowe. Uprawa ogórka na płasko i przy podporach.
(Naturalnie o ogrodach)
2. Jak uprawiać ogórki szklarniowe gruntowe praktyczne porady -odmiany
(ogrodnik news tv)
3. Wybujałe pomidory. Kiedy sadzić wygibusy pomidorowe w szklarni i na polu? - Ogrodowe pierdamony 135
(W Szumilesie)
4. Jak uprawiać Kapustę | Uprawa Kapusty KROK po KROKU
(infouprawa)
5. Jak i kiedy sadzić Cebulę Dymkę do Gruntu | Uprawa Cebuli w ogrodzie
(infouprawa)
6. Poradnik sadzenia pomidorów do gruntu
(Praktycznie)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Margart Wisoky

Last Updated: 08/05/2022

Views: 5644

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Margart Wisoky

Birthday: 1993-05-13

Address: 2113 Abernathy Knoll, New Tamerafurt, CT 66893-2169

Phone: +25815234346805

Job: Central Developer

Hobby: Machining, Pottery, Rafting, Cosplaying, Jogging, Taekwondo, Scouting

Introduction: My name is Margart Wisoky, I am a gorgeous, shiny, successful, beautiful, adventurous, excited, pleasant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.