Kiedy wypadają zęby mleczne? (2022)

Zęby mleczne są pierwszymi zębami, które przygotowują szczękę i organizm człowieka na wychodzenie zębów stałych. Ważne jest ich leczenie i profilaktyka, gdyż zaniedbane mleczaki przenoszą próchnicę na zęby stałe oraz mogą powodować wady zgryzu. Dowiedz się, ile zębów mlecznych ma dziecko i jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej swojej pociechy.

Jak wyglądają zęby mleczne?

Zęby mleczneto pierwsze zęby, jakie ma człowiek w pierwszych miesiącach po urodzeniu. Są one potrzebne, aby szczęka mogła się prawidłowo ukształtować w trakcie szybkiego wzrostu dzieci. Dodatkowo wspierają prawidłową naukę mówienia i na ich podstawie można ocenić ostateczne uzębienie dziecka.

Proces wzrostu jest ważny z powodu przygotowań organizmu na pojawienie się stałych zębów, będących z człowiekiem do wieku starczego.Mleczne zębymają budulec korony zęba, czyli szkliwo i zębinę nawet o połowę cieńszą niż w zębach stałych. Wynika to z dużo krótszego czasu, jaki mają na rozwój i wyrzynanie się.

Mleczakisą także mniej zmineralizowane niż ich stałe zamienniki. A tym samym są podatniejsze na próchnicę, a także dużo delikatniejsze i podwyższone jest ryzyko ich pęknięcia, na przykład podczas zabawy.

Jednakjak odróżnić mleczaka od zęba stałego? Mniejsza mineralizacja wpływa również na odcień szkliwa. Jest ono jaśniejsze i bardziej matowe w uzębieniu mlecznym. Natomiast zęby stałe, dzięki mineralizacji i regularnej budowie przepuszczają światło, aby mogły przyjąć kolor zębiny. Ta bardzo często może być żółta, stąd bardzo rzadki jest widok naturalnie śnieżnobiałego uśmiechu.

Ile zębów mlecznych ma zdrowe dziecko?

Na pytanie,ile zębów mają dzieci, trudno odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każde dziecko jest inne i każde rozwija się w innym tempie.

Wyróżnia się grupy ząbkowania:

  • przedwczesne,
  • wczesne,
  • o czasie,
  • opóźnione,
  • późne.

Wpływ ma na to płeć, masa czy długość urodzeniowa maluszka. Zazwyczajmleczne zębywyrzynają się w ilości około 20 sztuk do 3 roku życia. A następnie między 6 a 12 rokiem życia wymieniane są na uzębienie stałe w ilości 32.

Warto obserwować proces wyrzynania się zębów, aby odpowiednio wcześnie przeciwdziałać nieprawidłowościom takim jak nadliczbowe zęby, torbiele czy guzy.

Mleczaki u dziecimają bardzo duży wpływ na stan uzębienia w wieku późniejszym, więc wbrew powszechnemu przekonaniu, że nie warto nic z nimi robić, bo zaraz wypadną, należy poświęcić im nieco więcej uwagi.

Kolejność wyrzynania zębów mlecznych

Zazwyczajkolejność wychodzenia zębów mlecznychjest podobna wśród większości dzieci. Wszystko zaczyna się pomiędzy 4 a 8 miesiącem życia od dwóch dolnych siekaczy, które jakopierwsze zęby mlecznepojawiają się w szczęce. Następnie do 1 roku życia powinny zacząć wyrzynać się górne siekacze środkowe, a gdy dziecko kończy 1,5 roku zwykle ma już komplet czterech siekaczy.

Kolejne pojawiają się zęby trzonowe mniej więcej między 13 a 19 miesiącem, aby całkowity wzrost zakończyć około 33 miesiąca. Wszystkie podane wyżej okresy wychodzenia zębów mlecznych są uśrednione, występujące przeciętnie. Nie należy panikować nad spóźniającym się kilka tygodni ząbkiem. Proces wyrzynania jest istotny, gdyż jest uznanym sposobem oceniającym rozwój fizyczny dziecka.

Zaburzenia w fazie ząbkowania mogą świadczyć o rozwijającej się patologii ogólnych lub miejscowych w jamie ustnej dziecka. Wszystkie niepokojące objawy warto skonsultować ze specjalistami. Jednakże dzieci rozwijają się każde w odmienny sposób, dlatego należy do każdego przypadku podchodzić indywidualnie.

Twój lekarz online

(Video) Dlaczego wypadają zęby mleczne?

Kiedy wypadają zęby mleczne? (2)

(Video) Wróżka zębuszka | Wypadanie zębów mlecznych u dzieci

E-recepta

Konsultacja z lekarzem

Sprawdź

79,99 zł zł

Kiedy wypadają zęby mleczne? (3)

E-zwolnienie

Konsultacja z lekarzem

Sprawdź

79,99 zł zł

(Video) Zęby mleczne - jak rosną?

Kiedy wypadają zęby mleczne?

Szczęka dziecka w wieku 5-6 lat zwiększa swoje rozmiary tak, aby przygotować się na pełną wymianę uzębienia i również na wyrzynanie się szóstek, siódemek. A zatemkiedy wypadają mleczaki?

Proces ten rozpoczyna się około 6 roku życia, a trwa mniej więcej do ukończenia przez dziecko 12 lat. Przez ten długi czas jama ustna jest niezwykle wrażliwym miejscem, gdzie oprócz zębów mlecznych i stałych pojawiają się otwarte ranki, a także bakterie i drobnoustroje.

Warto w tym czasie zatroszczyć się o prawidłową higienę oraz częstsze wizyty u stomatologa. Przed samym procesem wypadania mleczaków w organizmie człowieka rozpoczyna się resorpcja, czyli zanikanie korzenia mleczaka. Dzięki temu możliwa jest utrata pierwszych zębów w miarę bezbolesny sposób.

Warto przygotować się na to,które mleczaki wypadają pierwsze. Wiedza ta pozwoli ocenić, czy cały proces przebiega prawidłowo. Kolejność wypadania jest zbliżona to kolejności wyrzynania się zębów mlecznych, czyli najpierw wymieniają się siekacze, następnie dwa trzonowce, dwa kły, później kolejne trzonowce i w końcu ostatnie kły. Zdarza się, że nie wszystkie zęby mleczne wypadną.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz wykonanie zdjęcia szczęki będzie w tym przypadku wskazane. Takie pozostałe mleczaki mogą prowadzić do wykrzywienia się zębów stałych lub wad zgryzu, o ile pod spodem rzeczywiście znajduje się ząb zastępczy. Wtedy zalecane jest wyrwanie problematycznego mleczaka. Innym razem taki mleczak może zastępować ząb stały, co świadczy o braku zawiązków zęba stałego i nie jest to powód do zmartwień.

Czy wyrywać ruszające się zęby mleczne?

Wyrywanie zębów mlecznychjest koniecznością w momencie, jeśli pod spodem wyrzyna się ząb stały. Ząb wyrzynający się, który ma około ¾ swojego korzenia powinien całkowicie zająć odpowiednie mu miejsce w jamie bez towarzyszącego mu zęba mlecznego.

Ruszający się mleczak może zostać spokojnie usunięty samodzielnie przez dziecko. Często zdarza się, że taki ząbek wypadnie sam z siebie, innym razem podczas jedzenia, a także możliwe jest to podczas wypychania go językiem przez dziecko. Natomiast, kiedy nie jest to możliwe i mleczak nie wypada siłami natury, wskazane jest tradycyjne usunięcie zęba przez stomatologa.

W okresie od 6 do 12 roku życia dziecka, wizyty dentystyczne powinny być częstą praktyką. Warto zatroszczyć się tutaj o spokój i bezpieczeństwo pociechy tak, aby je nie zrazić przed dobrym i potrzebnym nawykiem w przyszłości.

Zepsute zęby mleczne

Zepsute mleczakito powszechny problem. Ze względu na swoją budowę są bardziej podatne i wrażliwe na zepsucie, pojawianie się próchnicy czy ubytków. Szkliwo jest dużo cieńsze i delikatniejsze niż w zębach stałych, stąd łatwiej je uszkodzić, na przykład podczas zabawy. Mineralizacja też jest znacznie mniejsza, przez co nie posiadają odpowiedniej ochrony przed bakteriami i drobnoustrojami.

Dodatkowo dzieci trudno przekonać do poprawnej i pełnej higieny jamy ustnej, jaka jest niezbędna po posiłkach, a także po zjedzeniu słodkich czy słonych przekąsek.Zepsute zęby mleczne u dzieciwpływają na to, jak będzie wyglądało uzębienie dziecka w przyszłości, dlatego warto o nie zadbać już od momentu ich wyrzynania się.

Oprócz bolesnych i stresujących wizyt w gabinecie stomatologicznym, kiedy okaże się, że jakiś ząb się popsuł, można zaobserwować gorszy nastrój dziecka, czy obniżenie się poziomu jego zdrowia. Osadzone w jamie ustnej bakterie i drobnoustroje wraz ze śliną wędrują w głąb organizmu, gdzie mogą spowodować na przykład wymioty.

Urazy zębów mlecznychrównież są dość popularne ze względu na ich słabą budowę. Dobrą praktyką jest ich naprawianie, gdyż stan mleczaków często przesądza wygląd uzębienia stałego.

Zdrowie Szpara między zębami – jak się jej pozbyć? Metody Przeczytaj artykuł

Próchnica zębów mlecznych

Próchnica na zębach mlecznychpojawia się w takich samych stadiach oraz miejscach, co w przypadku zębów stałych. Bruzdy, powierzchnie styczne, zagłębienia to idealne miejsca do osadzania się osadów i bakterii, które niewyczyszczone stanowią ryzyko pojawienia się próchnicy.

(Video) Dlaczego zęby nam nie odrastają?

Czy wyrywać zęby mleczne z próchnicą? Oczywiście zależy to od indywidualnego przypadku. Jednakże coraz częściej odchodzi się od tej praktyki. Zbadanym faktem jest możliwość i próba wyleczenia ich w pierwszej kolejności, ponieważ w ten sposób bakterie zostaną usunięte z jamy ustnej.

Wzrost zębów stałych nie będzie zachwiany oraz próchnica nie zostanie przeniesiona z zęba na ząb. Pozwoli to uniknąć wad zgryzu. Czasem jedynym wyjściem może być usunięcie zęba. Jednak najpierw warto podejść do wyleczenia go, a dopiero później ostatecznie do wyrywania. Warto zaufać w tej kwestii stomatologowi.

Leczenie zębów mlecznych

Leczenie mleczakówjest bardzo ważne i potrzebne, gdyż ma to ogromny wpływ na zdrowie dziecka teraz, a także wygląd jego uzębienia i zdrowie w przyszłości. Istotne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym najlepiej co 3-4 miesiące w okresie wyrzynania się i wymiany uzębienia.

Dentysta będzie mógł wtedy prawidłowo oceniać stan zębów na bieżąco i uzupełniać, czyścić czy leczyć na przykład próchnicę w jej początkowym stadium. Leczenie próchnicy to najbardziej popularny zabieg wykonywany wśród małych dzieci od 2 roku życia. Próchnica jest też jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości wśród dzieci, ale także wśród dorosłych.

Leczenie kanałowe mleczakówrównież jest wykonywane w gabinetach stomatologicznych. Zabieg ten pozwala usuwać ogniska zapalne oraz leczy choroby miazgi zębowej. Są to jednak wyjątkowe sytuacje i metody leczenia. Duża część czynności wykonywanych przez dentystów to jednak zapobieganie i profilaktyka.

Jednym z takich działań jestlakowanie, czyli wypełnianie bruzd i zagłębień zębów tak, aby zabezpieczyć je przed pojawianiem się osadu czy bakterii, a w następstwie próchnicy. Podobnym działaniem jest fluoryzacja, która ma za zadanie wzmocnić uzębienie oraz dodatkowo ochronić szkliwo przed szkodliwym wpływem słodkich i słonych pokarmów, spożywanych przez dziecko w ciągu dnia.

Krzywe zęby mleczne

Krzywe mleczakina szczęście nie są powodem do niepokoju. Lekko zrotowane zęby nie muszą i w większości wypadków nie rzutują na późniejszy wygląd uzębienia stałego. Taki ząb nie wymaga prostowania.

Aparat na zęby mlecznenie jest więc potrzebny i wymagany. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, czy ze wzrostem dziecka tworzą się szpary między mleczakami. Jeśli tak, to wszystko jest w porządku i szczęka rozrasta się normalnie, przygotowując się na wymianę zębów. Niestety jeśli takich szpar nie ma lub są niewielkie należy udać się do specjalisty, który oceni sytuację i wdroży odpowiednią metodę działania.

Brak odstępów między zębami jest o tyle problematyczne, że może utrudnić wyrzynanie się zębów stałych. Co z kolei doprowadzić może dowady zgryzui krzywych zębów stałych.

Czytaj również

Profesjonalna higiena jamy ustnej

Zapalenie dziąseł u dziecka – jak leczyć? Objawy

(Video) Dlaczego zęby mleczne są ważne?

FAQs

Kiedy wypadają zęby mleczne? ›

U jednych dzieci może nastąpić to szybciej, u innych później i wolniej. Z reguły zęby mleczne zaczynają wypadać w wieku 5 – 6 lat i proces ten trwa do mniej więcej 12 - 13 roku życia. Obserwuje się natomiast, że u dziewczynek dzieje się to nieco wcześniej, niż u chłopców.

W jakiej kolejności wypadają zęby mleczne? ›

Cały proces wymiany uzębienia na stałe, na ogół rozpoczyna się od utraty dolnych jedynek (6-7 rok życia) i dolnych dwójek (7-8 rok), dopiero potem przychodzi pora na zęby z górnej szczęki – jedynki i dwójki. Następne w kolejności są kły – dolne (9-12) i górne (10-12) oraz trzonowce.

Kiedy wypadają mleczne kły? ›

dolne i górne pierwsze trzonowce: 9–11 lat, dolne kły: 9–12 lat, górne i dolne drugie trzonowce: 10–12 rok życia, górne kły: 10–12 rok życia.

Kiedy wypada 1 ząb? ›

Pierwsze mleczaki, dolne jedynki, wypadają około 6 – 7 roku życia dziecka, dolne dwójki w wieku 7 – 8 lat. Po nich wypadają górne jedynki (6 – 7 lat) i dwójki (7 – 8 lat). Dolne kły dziecko z reguły traci, gdy ma 9 – 12 lat, górne kły 10 – 12 lat. Zdarzają się nieprawidłowości w procesie wypadania zębów mlecznych.

Jak długo są mleczne zęby? ›

– 10-12 lat – wypadają drugie trzonowce górne i dolne oraz górne kły. Ile zębów mlecznych wypada dziecku? Łącznie jest to 20 zębów, z czego 10 znajduje się w szczęce oraz 10 w żuchwie. Wynika to z faktu, że uzębienie mleczne nie zawiera zębów przedtrzonowych.

Czy 5 latkowi wypadaja mleczaki? ›

U jednych dzieci może nastąpić to szybciej, u innych później i wolniej. Z reguły zęby mleczne zaczynają wypadać w wieku 5 – 6 lat i proces ten trwa do mniej więcej 12 - 13 roku życia. Obserwuje się natomiast, że u dziewczynek dzieje się to nieco wcześniej, niż u chłopców.

Czy 5 to zęby mleczne? ›

Równocześnie za rzędami mleczaków wyrzynają się szóstki. Potem idzie już po kolei: w miejsce mlecznych pojawiają się stałe dwójki, trójki, czwórki i piątki (te ostatnie mniej więcej między 11. a 12. rokiem życia).

Czy mleczny ząb sam wypadnie? ›

Zazwyczaj, wraz z pojawieniem się zęba stałego w dziąśle, zaczyna on uciskać korzenie zębów mlecznych. Te zaczynają stopniowo zanikać, co sprawia, że mleczak staje się ruchomy, rozchwiany i może wypaść samoistnie.

Czy wszystkie zęby mleczne wypadają? ›

Zęby mleczne wypadają, ponieważ maluch rośnie, a wraz z nim jego żuchwa oraz prawa i lewa kość szczękowa. Kolejność wypadania mleczaków nie jest przypadkowa. Około szóstego roku życia wypadać zaczynają siekacze, następnie trzonowce i kły. Im szybciej zęby stałe zaczęły się pojawiać, tym szybciej mleczne wypadną.

Czy 6 to zęby mleczne? ›

Otóż tak. Wśród wielu rodziców występuje mylne przekonanie, że szóstki są zębami mlecznymi, a to niestety mija się z prawdą. Szóstki są pierwszymi zębami stałymi w jamie ustnej Twojej pociechy i właśnie dlatego, od momentu ich wyrżnięcia, należy poświęcać im należytą uwagę.

Czy Jedynki mogą wypaść? ›

Zwykle najszybciej wypadają ząbki, które wyrosły jako pierwsze, czyli dolne jedynki. Następnie wypadają dolne dwójki - ma to miejsce ok. 6-7 roku życia. Po około roku zaczynają wypadać górne jedynki i dwójki.

Czy wyrywać mleczaki gdy zaczną rosnąć zęby stałe? ›

Należy podkreślić, że zęby mleczne przetrwałe usuwa się przy potwierdzonej radiologicznie obecności zawiązka zęba stałego. Jeżeli zębom przetrwałym towarzyszy brak odpowiadających im zawiązków zębów stałych lub ich zatrzymanie, konieczna jest konsultacja specjalistyczna.

Jak rozpoznać czy ząb jest stały czy mleczny? ›

Zdarza się jednak, że różnica w ich wielkości jest niewielka. W takim przypadku można odróżnić ząb mleczny od zęba stałego po miejscu zajmowanym w łuku zębowym. 2. Zęby mleczne i stałe różnią się kolorem: te pierwsze mają barwę biało-niebieską, te drugie – biało-żółto-kremową (o ile są zdrowe).

Co się stanie jak się połknie zęba? ›

Również połknięcie może wiązać się z powikłaniami – ostre krawędzie mogą uszkodzić delikatne ściany przewodu pokarmowego lub doprowadzić do niedrożności, dlatego w wypadku wystąpienia bólów brzucha, problemów z wypróżnianiem lub krwi w stolcu w ciągu kilku następnych dni po urazie należy niezwłocznie skontaktować się z ...

Czy bolą zęby mleczne? ›

Mleczaki są oczywiście unerwione, mają korzeń – w innym przypadku nie miałyby jak utrzymać się w jamie ustnej malucha. Ból zęba mlecznego jest zatem tak samo dotkliwy, jak ból zęba stałego. Można powiedzieć, że bywa nawet gorszy, bo młodsze dzieci są wówczas zdezorientowane i nie rozumieją, co się z ich ciałem dzieje.

Ile zębów ma zdrowe dziecko? ›

Dziecko, które ma wszystkie mleczaki, ma 20 zębów – 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Zęby mleczne spełniają takie same funkcje jak zęby stałe.

Kiedy wychodzą zęby mleczne 5? ›

Piątki (zęby trzonowe drugie) – wyrzynają się między 21. a 31. miesiącem życia.

Czy 7 są mleczne? ›

Pierwsze zęby mleczne, które wypadną, będą to siekacze środkowe w wieku 6 - 7 lat, a siekacze boczne wypadną rok później. Następnie pierwsze trzonowce i kły, które mogą wypaść około 9- go do 11 – go roku życia, a na końcu drugie trzonowce, około 12 – go.

W jakim wieku pies zmienia zęby? ›

Wymiana zębów mlecznych na stałe zaczyna się najwcześniej około 14 tygodnia i trwa do 6 miesiąca włącznie. Podczas wymiany uzębienia szczenię może się bardziej ślinić, mniej chętnie bawić ulubionymi zabawkami lub - wręcz przeciwnie - stać się domowym niszczycielem. Często pojawia się nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.

Czy wszystkie zęby mleczne wypadają? ›

Zęby mleczne wypadają, ponieważ maluch rośnie, a wraz z nim jego żuchwa oraz prawa i lewa kość szczękowa. Kolejność wypadania mleczaków nie jest przypadkowa. Około szóstego roku życia wypadać zaczynają siekacze, następnie trzonowce i kły. Im szybciej zęby stałe zaczęły się pojawiać, tym szybciej mleczne wypadną.

Czy 6 to zęby mleczne? ›

Otóż tak. Wśród wielu rodziców występuje mylne przekonanie, że szóstki zębami mlecznymi, a to niestety mija się z prawdą. Szóstki pierwszymi zębami stałymi w jamie ustnej Twojej pociechy i właśnie dlatego, od momentu ich wyrżnięcia, należy poświęcać im należytą uwagę.

Które zęby wypadają? ›

Czy zęby mleczne wypadają w określonej kolejności? Tak!
  • drugie górne i dolne siekacze (między 7 a 8. rokiem życia),
  • pierwsze zęby trzonowe górne i dolne (między 9 a 11. rokiem życia),
  • kły dolne (między 9 a 12. rokiem życia),
  • górne i dolne zęby trzonowe (między 10 a 12. rokiem życia).
Feb 15, 2021

Jak rozpoznać czy ząb jest stały czy mleczny? ›

Zdarza się jednak, że różnica w ich wielkości jest niewielka. W takim przypadku można odróżnić ząb mleczny od zęba stałego po miejscu zajmowanym w łuku zębowym. 2. Zęby mleczne i stałe różnią się kolorem: te pierwsze mają barwę biało-niebieską, te drugie – biało-żółto-kremową (o ile są zdrowe).

Videos

1. Mikołaj i jego pierwsze rwanie ;)....mleczaka, heh
(Morfeussek)
2. ZUZIA I WRÓŻKA ZĘBUSZKA
(WCRS Wrocław)
3. Pogromcy Mitów w Stomatologii - Czy zęby mleczne trzeba leczyć?
(Klinika Bez Bólu)
4. Pati wyrywa zeba
(LEOKADY1)
5. Zęby mleczne | lek. Aldona Walasik-Cholewa | #14 Okiem Eksperta
(WellMed.tv)
6. Czy Koty mają zęby Mleczne
(Ciekawski jak Polak)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Jerrold Considine

Last Updated: 06/01/2022

Views: 6235

Rating: 4.8 / 5 (58 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jerrold Considine

Birthday: 1993-11-03

Address: Suite 447 3463 Marybelle Circles, New Marlin, AL 20765

Phone: +5816749283868

Job: Sales Executive

Hobby: Air sports, Sand art, Electronics, LARPing, Baseball, Book restoration, Puzzles

Introduction: My name is Jerrold Considine, I am a combative, cheerful, encouraging, happy, enthusiastic, funny, kind person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.