Kiedy zaczyna się menopauza? (2022)

Menopauza występuje, gdy cykl menstruacyjny danej osoby zatrzymuje się na stałe na 12 kolejnych miesięcy. Jest to generalnie proces naturalny. Jednak może to być wywołane operacją, leczeniem lub niektórymi chorobami. Oznacza koniec płodności człowieka, ponieważ nie może on już począć dziecka; często nazywa się to „zmianą życia”.

Naturalne przejście menopauzy jest procesem stopniowym, trwającym kilka lat. Zwykle zaczyna się, gdy osoba ma 40 lub 50 lat, a średni wiek menopauzy wynosi 52 lata.

Objawy menopauzy są wynikiem zmniejszonej czynności jajników. Jajniki zatrzymują produkcję hormonów reprodukcyjnych, takich jak estrogen i progesteron. Pierwszym objawem są zwykle nieregularne cykle miesiączkowe. Inne objawy to uderzenia gorąca, zmiany nastroju, bezsenność (problemy ze snem), suchość pochwy i zmniejszony popęd płciowy.

Kiedy zaczyna się menopauza? (1)

Co to jest menopauza?

Menopauza to trwałe zakończenie miesiączki danej osoby. Definiuje go brak miesiączki przez 12 miesięcy z rzędu. Występuje, gdy jajniki przestają wytwarzać estrogen i progesteron. Są to hormony potrzebne do płodności lub poczęcia dziecka. Menopauza zwykle pojawia się naturalnie wraz z wiekiem. Jednak może to być wywołane operacją, leczeniem lub chorobą.

W jakim wieku rozpoczyna się menopauza?

Okres okołomenopauzalny (przed menopauzą) obejmuje kilka lat i zwykle rozpoczyna się w wieku około 40 lat. Przeciętny wiek, w którym dochodzi do naturalnej menopauzy, to 51-52 lata. Są wyjątki, a niektóre osoby osiągają menopauzę w późnych latach 30. lub wczesnych 60.

Wczesna menopauza

Około 5% osób, które miesiączkują, doświadcza wczesnej menopauzy w wieku 40-45 lat.

Co to jest przedwczesna menopauza?

Menopauzę, która występuje przed 40 rokiem życia, uważa się za przedwczesną. Nazywa się to również pierwotną niewydolnością jajników (POI).

Przedwczesna menopauza może być spowodowana:

 • Genetyka
 • Zmiany metaboliczne
 • Zaburzenia autoimmunologiczne


Przedwczesna menopauza może być również wywołana przez:

 • Dwustronny wycięcie jajnika (zabieg polegający na usunięciu obu jajników)
 • Zabiegi medyczne, takie jak leczenie raka lub endometriozy
 • Choroby takie jak (POI)

Statystyki przedwczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza występuje rzadko i występuje tylko u około 1% kobiet miesiączkujących w Stanach Zjednoczonych.

Etapy menopauzy

Naturalna menopauza przebiega powoli w trzech etapach: perimenopauza, menopauza i postmenopauza. W ten sposób organizm stopniowo kończy reprodukcyjny etap życia człowieka.

Okres okołomenopauzalny

Perimenopause oznacza około lub w pobliżu menopauzy. Jest to czas przejściowy prowadzący do ostatniej miesiączki. W tym czasie jajniki przestają wytwarzać hormony rozrodcze, takie jak estrogen i progesteron.

To przejście zwykle zaczyna się, gdy osoba osiąga wiek od połowy do późnej czterdziestki. Może trwać od dwóch do ośmiu lat. Jednak średni czas, w którym ktoś jest w okresie okołomenopauzalnym, to cztery lata przed całkowitym zatrzymaniem okresu.

Pierwszą fizyczną wskazówką, że rozpoczął się proces okołomenopauzalny, jest zwykle zmiana cyklu lub okresu menstruacyjnego. Stają się nieregularne, ponieważ osoba nie ma owulacji co miesiąc. Nieprawidłowości te mogą obejmować:

 • Krótszy lub dłuższy czas między okresami
 • Krótszy lub dłuższy czas krwawienia
 • Pomijam kilka miesięcy okresów
 • Cięższy lub lżejszy przepływ krwi lub skurcze niż wcześniej
 • Dostrzeganie między okresami

Podczas tego przejścia wiele osób zaczyna odczuwać objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, zmiany nastroju, bezsenność i suchość pochwy. Ciężkie objawy mogą wymagać leczenia.

Ciąża i okres okołomenopauzalny

Ważne jest, aby pamiętać, że nadal istnieje niewielka szansa, że ​​możesz zajść w ciążę w okresie okołomenopauzalnym. Aby uniknąć nieplanowanych ciąż, zaleca się stosowanie antykoncepcji lub antykoncepcji do czasu potwierdzenia przez lekarza menopauzy. Zwykle jest to rok po ostatnim okresie.

Klimakterium

Ludzie osiągają menopauzę, gdy ich miesiączki ustają na stałe na 12 kolejnych miesięcy. Oznacza to brak krwawienia lub plamienia przez 12 miesięcy z rzędu. Menopauza może wystąpić w sposób naturalny lub wynikać z zabiegu chirurgicznego, leczenia choroby lub choroby.

Po menopauzie ludzie nie są już w stanie zajść w ciążę. Jednak menopauza powinna zostać potwierdzona przez lekarza, zanim dana osoba przestanie stosować antykoncepcję, aby uniknąć nieplanowanych ciąż.

Po menopauzie

Postmenopauza jest definiowana przez okres czasu następujący po roku po ostatnim okresie danej osoby (menopauzie). Gdy tak się stanie, osoba jest uważana za postmenopauzalną do końca życia.

Krwawienie z pochwy u osób po menopauzie nie jest normalne. W takim przypadku należy jak najszybciej powiadomić lekarza.

Niektóre objawy, takie jak uderzenia gorąca i suchość pochwy, będą się utrzymywać i nie są powodem do niepokoju, chyba że wpływają na jakość życia.

Objawy

Zauważalne zmiany w ciele człowieka występują podczas trzech faz menopauzy. Te zmiany lub objawy wynikają ze zmniejszonej produkcji hormonów rozrodczych (płciowych), takich jak estrogen i progesteron w jajnikach.

Okresy nieregularne

Nieregularne miesiączki są często pierwszą oznaką rozpoczęcia menopauzy. Okresy mogą być rozmieszczone bliżej lub dalej od siebie. Skurcze mogą ulec poprawie lub pogorszeniu. Czas krwawienia może być krótszy lub dłuższy, a przepływ krwi może się zwiększyć lub zmniejszyć.

Uderzenia gorąca

Uderzenia gorąca są częstym objawem, który może rozpocząć się w okresie okołomenopauzalnym i trwać kilka lat po menopauzie. Uderzenia gorąca sprawiają, że nagle czujesz gorąco i możesz zacząć się pocić. Twoja twarz może stać się czerwona, a twoje serce może bić szybciej. Czasami po uderzeniu gorąca pojawia się dreszcz lub niepokój. Uderzenia gorąca, które zdarzają się w nocy, nazywane są nocnymi poceniami.

Czy uderzenia gorąca przeszkadzają?

U 10% do 15% osób miesiączkujących uderzenia gorąca zakłócają ich codzienne funkcje. Budzenie się przez nocne poty może powodować zmęczenie, drażliwość i zapominanie. Jeśli jakiekolwiek objawy zakłócają codzienne funkcjonowanie, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu lub ginekologiem.

Zmiany pochwy lub seksualności

Objawy te mogą obejmować suchość pochwy, swędzenie, bolesność lub bolesny seks. Niektórzy ludzie zgłaszają również spadek libido (popęd seksualny).

Zmiany w oddawaniu moczu

Do zmian w układzie moczowym należą przede wszystkim:

 • Zwiększona częstotliwość oddawania moczu
 • Nietrzymanie moczu (mimowolny wyciek moczu)

 • Nokturia (budzi się w nocy, aby oddać mocz)
 • Zwiększona potrzeba oddania moczu

Zmiany nastroju lub mózgu

W okresie menopauzy często pojawiają się zmiany nastroju i funkcji poznawczych. Nie jest jasne, czy zmiany te są spowodowane spadkiem estrogenu, czy innymi czynnikami. Zmiany te obejmują:

 • Bezsenność (problemy ze snem)

 • Depresja
 • Drażliwość
 • Lęk
 • Utrata koncentracji
 • Niska samoocena lub pewność siebie

Problemy ze snem w okresie okołomenopauzalnym

Szacunkowe badania pokazują, że około 40% osób w okresie okołomenopauzalnym ma problemy ze snem.

Zmiany fizyczne

Często mogą wystąpić inne zmiany fizyczne. Może to składać się z:

 • Przyrost masy ciała i spowolniony metabolizm
 • Tkliwość piersi
 • Utrata pełności piersi
 • Przerzedzone włosy i sucha skóra
 • Wyścigowe serce
 • Podwyższone ciśnienie krwi
 • Bóle głowy

Indukowane objawy menopauzy

Menopauza indukowana obejmuje te same objawy, co menopauza występująca naturalnie. Jednak objawy mogą być bardziej nasilone z powodu nagłych, a nie stopniowych zmian hormonalnych. Leczenie farmakologiczne, takie jak terapia hormonalna, może być konieczne w przypadku ciężkich objawów w obu typach menopauzy.

Testowanie

Menopauza jest zwykle wykrywana ze względu na wiek i objawy. Śledzenie cyklu menstruacyjnego i objawów może pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi określić, czy jesteś w jakimkolwiek stadium menopauzy. Poinformuj swojego lekarza o wszelkich objawach menopauzy, takich jak uderzenia gorąca, tkliwość piersi, suchość pochwy, zmiany miesiączki, zmiany nastroju lub problemy ze snem.

Poziomy hormonów

Chociaż testy laboratoryjne zwykle nie są konieczne do zdiagnozowania menopauzy, lekarz może zbadać ilość hormonów we krwi. Jest to szczególnie ważne, jeśli miesiączki ustały w młodym wieku (przed 40 rokiem życia) lub istnieje ku temu powód medyczny.

 • Hormony folikulotropowe (poziomy FSH): FSH to białko wytwarzane przez mózg, które informuje jajniki, że nadszedł czas na owulację. Kiedy zaczyna się menopauza, jajniki zaczynają się zamykać i nie reagują na stymulację. To powoduje, że mózg wysyła do organizmu więcej FSH. Poziom FSH we krwi wzrośnie, gdy jajniki osoby zaczną się zamykać. Poziomy te zmieniają się, więc te testy mogą wymagać śledzenia w czasie.

 • Poziomy estradiolu: Estradiol jest główną formą estrogenu występującą u osoby przed menopauzą. Ogólnie rzecz biorąc, poziom krwi spada po menopauzie. Istnieją jednak wyjątki dla osób, które przyjmują niektóre leki.

Badanie gęstości kości

Testy gęstości kości nie wskazują na menopauzę. Są one jednak wykorzystywane do monitorowania i badania przesiewowego osób po menopauzie pod kątem osteoporozy, która osłabia kości.

Rozpoznanie, że weszłaś w okres okołomenopauzalny, może być trudne. Śledzenie okresów jest pomocne, ponieważ zmiany w twoim cyklu mogą być pierwszym znakiem, że jesteś w tym przejściu do menopauzy.

Niektóre osoby nie mają problemów z objawami menopauzy i przejście jest płynne. Dla innych objawy mogą być frustrujące, nieprzyjemne lub zmieniające życie. Menopauza może często korelować z innymi zmianami w życiu, takimi jak wychodzenie dzieci z domu lub opieka nad starzejącymi się rodzicami. Niezbędne jest regularne odwiedzanie lekarza i szukanie leczenia objawów, które wpływają na jakość życia.

Osoby po menopauzie mają zwiększone ryzyko chorób serca i osteoporozy. Ważne jest, aby stosować zdrową dietę, regularnie sprawdzać ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, dostarczać odpowiednią ilość wapnia i/lub witaminy D w diecie lub przyjmować suplementy, jeśli są zalecone, oraz nadążać za zalecanymi badaniami zdrowotnymi.

Pamiętaj, że krwawienie z pochwy u osób po menopauzie nie jest normalne. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Często Zadawane Pytania

 • Zmiana okresu jest zwykle pierwszym objawem menopauzy. Obejmuje to pomijanie okresu, obfitsze lub lżejsze krwawienie, krótszy czas między miesiączkami, plamienia, krótsze lub dłuższe okresy.

 • Menopauza jest uważana za przedwczesną, gdy pojawia się w dowolnym momencie przed 40 rokiem życia, średni wiek, w którym osoba osiąga menopauzę to 52 lata.

 • Perimenopause: czas poprzedzający menopauzę.

  Menopauza: Kiedy osoba, która miesiączkuje, nie miała miesiączki przez 12 miesięcy.

  Postmenopauza: Okres po osiągnięciu menopauzy.

 • Ciąża, zwłaszcza więcej niż jedna, może opóźnić menopauzę.

 • Ogólnie objawy, takie jak uderzenia gorąca, utrzymują się od czterech do 10 lat po menopauzie. Niektóre zmiany, takie jak atrofia pochwy (rozrzedzenie tkanek pochwy), mogą pozostać, szczególnie bez terapii hormonalnej.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Kimberely Baumbach CPA

Last Updated: 08/10/2022

Views: 5878

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kimberely Baumbach CPA

Birthday: 1996-01-14

Address: 8381 Boyce Course, Imeldachester, ND 74681

Phone: +3571286597580

Job: Product Banking Analyst

Hobby: Cosplaying, Inline skating, Amateur radio, Baton twirling, Mountaineering, Flying, Archery

Introduction: My name is Kimberely Baumbach CPA, I am a gorgeous, bright, charming, encouraging, zealous, lively, good person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.