Kiedy zaczyna się trzeci trymestr? | Hellomama (2022) (2022)

Trzeci trymestr ciąży – od którego tygodnia?

Kiedy zaczyna się trzeci trymestr? Rozpoczyna się w siódmym miesiącu ciąży, a kończy – porodem – w dziewiątym.

Trzeci trymestr ciąży tygodnie:

 • siódmy miesiąc ciąży obejmuje tygodnie od 27, do 31,
 • ósmy miesiąc ciąży to czas od 32, do 36. tygodnia,
 • zaś dziewiąty – od 37. do 40.

Jako normę traktuje się poród między 38, a 40. tygodniem ciąży, czyli 2 tygodnie przed i po terminie.

Co się dzieje w trzecim trymestrze?

Na tym etapie ciąży obwód brzucha ciężarnej zwiększa się o 1 cm tygodniowo, a większość kobiet przybiera na wadze ok. 0,5 kg na tydzień. Ważne, by mieć świadomość, że na wagę mamy składa się: waga dziecka oraz łożyska, płynu owodniowego, a ponadto – zmagazynowana w organizmie woda.

Maluszek – w ostatnich tygodniach ciąży – bardzo intensywnie rośnie i magazynuje tkankę tłuszczową. Ten proces rozpoczyna się już od 29. tygodnia ciąży.

Na początku trzeciego trymestru, czyli w 28. tygodniu ciąży waga dziecka waha się w okolicach 1. kg, by w 40. tygodniu osiągnąć wartość 3, a nawet 4 kg. Te dane pokazują skalę przybierania płodu na wadze na „ostatniej prostej” ciąży.

Już pod koniec siódmego miesiąca płód ma wykształcone zmysły: powonienia, słuchu i smaku oraz zaczyna wodzić wzrokiem za mocnym źródłem światła. To czas, kiedy oprócz długości ciała i wagi – w dalszym ciągu – rosną włosy i paznokcie, u chłopców jądra wstępują do worka mosznowego, powstają pamięciowe wzorce ruchów i widoczna jest większość odruchów wrodzonych, typu: poszukiwania pokarmu, ssania, chwytania i kroczenia. Na przełomie siódmego i ósmego miesiąca kora mózgowa zaczyna być intensywnie aktywna, lewa półkula mózgu jest gotowa do przyjmowania dźwięków mowy, a prawa – muzyki. Układ nerwowy zawiaduje ruchami ciała, czynnościami, myśleniem i uczuciami. Płód coraz częściej przyjmuje tzw. pozycję główkową (głową w dół), odpowiednią do porodu.

Z piersi mamy może wyciekać siara, czyli żółty, gęsty płyn, będący jednym z sygnałów, że ciało kobiety jest w zasadzie gotowe do porodu. Może się tak dziać już od 31. tygodnia ciąży, choć nie u wszystkich ciężarnych.

Zmniejsza się przestrzeń wokół płodu, co utrudnia swobodne poruszanie się. Będąc coraz większe – dziecko zaczyna się „rozpychać”, a od 32. tygodnia ciąży – w wyniku braku miejsca – jego ruchy stają się mniej gwałtowne i rzadsze.

(Video) Objawy zbliżającego się porodu

Doba dziecka podzielona jest na cykle aktywności i bezruchu, czyli czuwania i snu. Poszczególne cykle mogą trwać do pół godziny.

Od końca 7. miesiąca ciąży zmienia się również zdecydowanie wygląd skóry, która wygładza się i różowieje, by w 33. tygodniu zacząć przypominać skórę noworodka tracąc zmarszczki i lanugo (meszek płodowy). Kości, za wyjątkiem elastycznych kości czaszki, są już twarde.

W 34. tygodniu ciąży – z racji dodatkowych kilogramów dość mocno obciążających organizm – duży odsetek przyszłych mam uskarża się na ból kręgosłupa, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym i krzyżowym. U maluszka zaś – w 34. tygodniu ciąży w pełni rozwinięty jest już układ pokarmowy, zaś układ immunologiczny jest na tyle dojrzały, że jest już w stanie radzić sobie z patogenami.

Już w 35. tygodniu organizm pomału zaczyna przygotowywać się do porodu, wynikiem czego jest powolne obniżanie brzucha. Odciążona zostaje przepona i płuca, dzięki czemu oddychanie staje się łatwiejsze, natomiast nacisk przenosi się na kość łonową i pęcherz, co powoduje dyskomfort, ból i parcie na mocz.

W tym czasie – wymiary płodu osiągają ok. 45-50 cm, zaś waga dochodzi do ok. 2,5 kg. W razie przedwczesnego porodu – szanse na przeżycie 35. tygodniowego dziecka są prawie tak duże, jak w przypadku ciąży donoszonej.

To również moment osiągania dojrzałości przez układ oddechowy.

Ostatnie tygodnie ciąży to czas przygotowań do narodzin i ćwiczeń nabytych umiejętności.

W 38. tygodniu może dojść do odejścia czopu śluzowego – gęstego śluzu, który chroni dziecko przed infekcjami – będącego zwiastunem nadchodzącego porodu.

(Video) 19 ODJECHANYCH faktów o CIĄŻY

W tym czasie dziecko ma ok. 50 cm długości i waży ok. 3 kg. W jego jelitach gromadzi się już smółka, czyli stolec – w kolorze smoły – złożony głównie ze złuszczonego naskórka, połykanego wraz z wodami płodowymi.

W 39. tygodniu ciąży należy zacząć przygotowywać do porodu krocze. Masując wejście do pochwy dedykowanymi substancjami – ciężarna zwiększa szansę na optymalne rozciągnięcie krocza, a tym samym ochronę go przed nacięciem podczas akcji porodowej.

W tym czasie układy: nerwowy, ruchowy i oddechowy są już dojrzałe i gotowe do porodu, zmysł słuchu jest już wyostrzony, a dziecko przyjmuje pozycję optymalną do narodzin.

Jakie badania wykonać w trzecim trymestrze ciąży?

III trymestr ciąży to czas częstych wizyt kontrolnych. Od siódmego miesiąca należy odbywać je co 4 tygodnie, a bliżej terminu porodu – nawet co dwa. Podczas każdej z wizyt monitorowana jest waga, ciśnienie krwi oraz badania:

 • moczu (dzięki temu badaniu można zauważyć ewentualne nieprawidłowości czy infekcje dróg rodnych. Białko w moczu może świadczyć o nadciśnieniu, natomiast cukier – o cukrzycy).
 • badanie czystości pochwy (posiew z dróg rodnych pozwala na ocenę stanu bakteryjnego pochwy. Jeśli w trakcie tego badania zostanie wykryty paciorkowiec Streptococcus agalactiae – kobieta podczas porodu dostanie antybiotyk, zaś dziecko zostanie dokładnie zbadane pod kątem zarażenia).
 • badanie przeciwciał (w przypadku grupy krwi Rh- wykonuje się kolejne badanie – przeciwciał anty Rh).
 • USG (według niektórych zaleceń wykonuje się je między 28, a 30. tygodniem ciąży, według innych – między 36, a 37. tygodniem). Kolejne USG wykonuje się, jeśli poród nie nastąpił w terminie, a pojawił się na przykład ból brzucha czy inne dolegliwości).

Na około miesiąc przed porodem ciężarna powinna wykonać morfologię krwi i badanie ogólne moczu oraz: Hbs, WR, posiew z dróg rodnych i USG.

Szpital ustala listę badań, jakich wymaga od zgłaszającej się rodzącej. Wśród nich – na pewno – figuruje – oryginał badania grupy krwi opatrzony pieczątką laboratorium, które wykonywało rzeczone badanie. Posiadanie tego dokumentu jest bardzo istotne, ponieważ czasem – podczas porodu – może dojść do utraty dużej ilości krwi i konieczności natychmiastowego jej przetoczenia, a oznaczenie grupy trwa aż 2 godziny.

W sytuacji, gdy termin porodu już minął – lekarz zleca badania lekarskie nawet, co 2, 3 dni. A jeżeli poród nie nastąpił do 41 tygodnia ciąży – kobieta otrzymuje skierowanie do szpitala, w którym – najczęściej – zostaje już do czasu rozwiązania.

(Video) Mam porąbane sny 😱 wszystko mnie boli! 😲 3 trymestr ciąży 👶

Kalendarz badań w trzecim trymestrze ciąży:

 • między 27, a 32. tygodniem ciąży należy wykonać: morfologię krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała odpornościowe i USG,
 • między 33, a 37. tygodniem ciężarna wykonuje: morfologię krwi, badanie ogólne moczu,
 • antygen Hbs, badanie czystości pochwy, posiew z dróg rodnych i badanie w kierunku HIV,
 • zaś między 38, a 39. tygodniem ciąży zaleca się wykonanie: morfologii krwi, badania ogólnego moczu, USG i KTG.

Samopoczucie i skurcze macicy w trzecim trymestrze ciąży

Trzeci trymestr to czas, kiedy obwód ciążowego brzucha rośnie niemal w oczach, a codzienne czynności potrafią sprawiać coraz większe trudności.

Kobieta może być ociężała, mieć coraz większe problemy ze swobodnym oddychaniem, odczuwać kołatanie serca, dokuczliwą zgagę, częstsze zaparcia oraz obrzęki dłoni i stóp. Uciskająca pęcherz moczowy główka dziecka powoduje częstsze parcie na mocz, a czasem wręcz jego niekontrolowany wyciek. Ciężarna może cierpieć z powodu żylaków odbytu (hemoroidów) oraz żylaków nóg. Koniec ciąży może przynieść ból spojenia łonowego, stawów biodrowych, czy kręgosłupa. Zmiany hormonalne w organizmie mogą spowodować krwawienie z dziąseł. Część ciężarnych zauważa wyciek pokarmu z piersi na kilka tygodni przed porodem. Dość częstą przypadłością – spowodowaną dość gwałtownym rozciąganiem skóry w tym czasie – są rozstępy skórne.

W trzecim trymestrze ruchy dziecka są coraz intensywniejsze i wyrazistsze. Mogą pojawiać się też coraz częściej skurcze Braxtona-Hicksa, czyli nieregularne i niebolesne swego rodzaju ćwiczenia macicy przygotowującej się do porodu, zwane skurczami przepowiadającymi.

Źródła:

 1. Andrzej Malinowski, Wstęp do antropologii i ekologii człowieka, Łódź: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 1999, ISBN 83-7171-233-2, OCLC 749359603;
 2. Marek Napierała, Radosław Muszkieta, Walery Żukow: Rozwój motoryczności w poszczególnych etapach ontogenezy, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, 2009;
 3. B. Harwas-Napierała, Psychologia rozwoju człowieka;
 4. https://pl.wikipedia.org/wiki/Okres_prenatalny
 5. https://4toys.pl/_blog/wymagane-badania-3trymestr

Article information

Author: Delena Feil

(Video) Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych?

Last Updated: 07/26/2022

Views: 6395

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Delena Feil

Birthday: 1998-08-29

Address: 747 Lubowitz Run, Sidmouth, HI 90646-5543

Phone: +99513241752844

Job: Design Supervisor

(Video) Porady położnej: Jak wesprzeć swój organizm w ciąży?

Hobby: Digital arts, Lacemaking, Air sports, Running, Scouting, Shooting, Puzzles

Introduction: My name is Delena Feil, I am a clean, splendid, calm, fancy, jolly, bright, faithful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

FAQs

Kiedy zaczyna się trzeci trymestr? | Hellomama (2022)? ›

Trzeci trymestr ciąży zaczyna się wraz z siódmym miesiącem i z każdym kolejnym tygodniem przybliża nas do narodzin dziecka. Okres od 28. do 40. tygodnia ciąży jest czasem intensywnego wzrostu naszego maleństwa.

W którym tygodniu ciąży zaczyna się 3 trymestr? ›

III trymestr ciąży rozpoczyna się od 28. tygodnia i trwa do jej rozwiązania, czyli 39-40. tygodnia ciąży. W tym czasie brzuszek ciążowy jest już coraz bardziej widoczny, a ruchy dziecka – mocno wyczuwalne.

Co powinno niepokoić w 3 trymestrze ciąży? ›

W trzecim trymestrze ciąży macica jest znacznie powiększona, brzuch ciężarnej jest wyraźnie widoczny. Na skórze pojawiają się rozstępy, oczywiście nie u wszystkich kobiet, jest to, bowiem osobniczo zmienne i uwarunkowane genetycznie. Na kończynach dolnych i sromie mogą pojawiać się żylaki.

Czego nie wolno robić w 3 trymestrze ciąży? ›

Czego nie wolno w 3 trymestrze ciąży i czy można odpoczywać w leżeniu na plecach? W ostatnich trzech miesiącach ciąży, kobieta przede wszystkim powinna unikać dużego stresu oraz forsownego wysiłku fizycznego. Może on nasilić i tak często występując w tym okresie bóle pleców, brzucha i pachwin.

Ile się tyje w trzecim trymestrze ciąży? ›

Ostatni – trzeci trymestr ciąży – oznacza przyrost masy ciała o jakieś 4-6 kg. Tycie w końcowych miesiącach ciąży jest bardzo ważne dla płodu. Wtedy bowiem następuje szybki wzrost dziecka w łonie matki, a pod skórą płodu tworzy się warstewka tkanki tłuszczowej, pełniąca po przyjściu na świat funkcje termoregulacyjne.

Który trymestr ciąży jest najgorszy? ›

Pierwszy trymestr ciąży, okres między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąży, to okres najbardziej intensywnego rozwoju płodu. Ponieważ jest to czas, kiedy powstają układy i narządy wewnętrzne dziecka, jest on szczególnie ważny.

Kiedy się martwic w ciąży? ›

Nieustający ból brzucha lub przedwczesne skurcze macicy mogą wskazywać na przedwczesny poród. Zmiana lub brak ruchu płodu (kopanie i obracanie się dziecka) na dłużej niż 24 godziny po 20. tygodniu. Silne bóle głowy, które trwają dłużej niż dwie lub trzy godziny.

Jak siedzieć w 3 trymestrze ciąży? ›

W tym trymestrze najlepiej jest zwolnić tempo, nie spieszyć oraz stać lub siedzieć z wyprostowanymi plecami, aby płuca mogły lepiej pracować. Jeśli poczujesz znaczne zmiany w oddychaniu albo pojawi się kaszel lub ból w klatce piersiowej, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

Jak rośnie brzuch w 3 trymestrze? ›

Jak rośnie brzuch w ciąży - III trymestr

W tym okresie brzuch powiększa się najszybciej, a i jest największy. Najbardziej intensywny wzrost następuje do 30 tygodnia ciąży. Wówczas dziecko bardzo dynamicznie rośnie i się rozwija. Na początku trzeciego trymestru maluszki wazą zwykle około kilograma i mierzą około 25 cm.

Jak spać w trzecim trymestrze ciąży? ›

Spanie na brzuchu bądź na plecach w trzecim trymestrze ciąży jest wykluczone. Leżenie na wznak może powodować bóle kręgosłupa, a nawet pogarszać krążenie i powodować niedotlenienie malucha. Spanie na brzuchu jest zwyczajnie niemożliwe. Najlepiej korzystać z poduszki ciążowej kładąc się na lewym boku.

Ile kg można nosić w ciąży? ›

W Polsce kobieta w ciąży oraz kobieta karmiąca jest chroniona prawnie i może w pracy unosić tylko „1/4” tego co kobieta nieciężarna. Dla ciężarów na wózku jest to 20 kg, a dla ręcznego podnoszenia przy pracy stałej 3 kg, przy pracy dorywczej 5kg.

Czy w ciąży nie można podnosić rąk do góry? ›

W ciąży nie wolno podnosić rąk do góry, bo wywołuje to poród lub poronienie. Nie jest to prawda, w zdrowej ciąży można wykonywać wszystkie ruchy zarówno górnymi jak i dolnymi kończynami, i to od samego początku do samego końca ciąży.

Dlaczego nie można spać na prawym boku w ciąży? ›

W drugim i trzecim trymestrze nie zaleca się stosowania tej pozycji do odpoczynku nocnego, co ma związek z uciskiem macicy na kluczowe naczynia krwionośne, w tym żyłę główną dolną oraz aortę. W momencie ucisku ilość krwi płynącej w stronę serca zmniejsza się i mniej krwi dociera do mózgu kobiety.

Ile kg traci się zaraz po porodzie? ›

5-6 kg – tyle właśnie kilogramów traci średnio kobieta po porodzie. Na wagę tę składają się krew, płyn owodniowy, woda oraz oczywiście noworodek, który waży ok. 3,5 kg. Nadal jej organizm magazynuje wiele wody, macica i piersi są powiększone.

Ile się chudnie od razu po porodzie? ›

Zaraz po porodzie traci się około 5-7 kg ze względu na masę ciała dziecka, łożysko i płyn owodniowy. W ciągu kolejnych dni i tygodni połogu zmniejsza się masa macicy i objętość krwi krążącej. W dość krótkim czasie można schudnąć nawet do 9 kg.

Ile dziecko śpi w ciąży? ›

Nie czujesz go jednak przez cały czas, bo dziecko ma już swój własny rytm dobowy, odmienny od Twojego. Śpi średnio 20 godzin na dobę, a uaktywnia się wtedy, kiedy Ty planujesz odpocząć. Kiedy chodzisz, ruszasz się, kołysanie Twojej miednicy uspokaja dziecko, kiedy brakuje mu bodźców z zewnątrz – pokazuje, co potrafi!

Który miesiąc ciąży jest najważniejszy? ›

Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju płodu. I chociaż między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąża nie jest jeszcze widoczna, to każde zachowanie przyszłej mamy w tym czasie będzie kluczowe dla jej ukochanego potomstwa.

Jakich owoców nie powinno się jeść w ciąży? ›

Niewskazane są owoce egzotyczne, ostrożnie należy traktować truskawki i cytrusy- mogą mieć działanie uczulające i być przyczyną reakcji alergicznych.

Co jeść w trzecim trymestrze ciąży? ›

Oprócz sezonowych darów natury, do diety ciężarnej powinny zostać włączone: jabłka, banany, śliwki, pomarańcze, figi, czy czarna porzeczka oraz zielone warzywa i buraki. W 3. trymestrze ciąży zalecane jest spożycie 600 g warzyw i 400 g owoców dziennie. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie.

Który trymestr ciąży jest najważniejszy? ›

Pierwszy trymestr to okres najbardziej intensywnego rozwoju płodu. I chociaż między pierwszym a trzynastym tygodniem ciąża nie jest jeszcze widoczna, to każde zachowanie przyszłej mamy w tym czasie będzie kluczowe dla jej ukochanego potomstwa.

W którym tygodniu ciąży zaczyna się 6 miesiąc? ›

Szósty miesiąc ciąży przypada na 23 tydzień i trwa do około 27 tygodnia ciąży. Jest to więc ostatni etap drugiego trymestru.

Jak nie wolno siadać w ciąży? ›

Błędem popełnianym przez kobiety w ciąży jest zakładanie nogi na nogę oraz siedzenie z nogami podkurczonymi. Niewskazane jest również siedzenie na bardzo miękkich meblach, gdyż sprzyja to niefizjologicznemu podwijaniu kości ogonowej pod siebie oraz obciążeniu dolnego odcinka kręgosłupa.

Kiedy najlepiej zrobić USG w 3 trymestrze? ›

Technicznie rzecz biorąc badanie USG III trymestru – czyli to które jest zalecane według większości towarzystw naukowych oraz naszego rodzimego NFZ-tu pomiędzy 28. – 32. tygodniem ciąży – może wykonać każdy lekarz – który potrafi wykonywać USG.

Co czuję dziecko w brzuchu gdy matka płacze? ›

Naukowcy dowodzą, że dziecko w łonie matki odczuwa dokładnie te same emocje co ona. Jeśli więc mama płacze ze smutku, to ten smutek udziela się także maluszkowi. Dziecko uznaje smutek mamy za swój własny. Mogą także wpłynąć na jego rozwój już po urodzeniu.

Czy dziecko może się udusić w brzuchu? ›

Dziecko w łonie matki jest chronione przed obrażeniami dzięki workowi owodniowemu. Jednak nawet on nie ochroni dziecka przed zbyt silnym uderzeniem. W konsekwencji dziecko może doznać urazów i obrażeń ciała, które mogą doprowadzić do jego trwałego kalectwa, a nawet śmierci.

Jakich owoców nie powinno się jeść w ciąży? ›

Niewskazane są owoce egzotyczne, ostrożnie należy traktować truskawki i cytrusy- mogą mieć działanie uczulające i być przyczyną reakcji alergicznych.

Videos

1. 3. Implantacja
(science & art)
2. Update: praca, urlop macierzyński, zasiłek chorobowy w ciąży / Kiedy wracam do pracy?
(Emigracja na obcasach)
3. Joga w Ciąży - Przygotuj Umysł i Ciało do Porodu
(Małgorzata Mostowska)
4. Muzyka do stymulowania dziecka w łonie matki | rozwój mózgu
(Keep Calm and Relax)
5. Zapłodnienie czyli "Godzina Zero" - 40 tygodni do szczęścia odc. 3
(DlaNiejTV)
6. Rozwój płodu człowieka tydzień po tygodniu
(KeyMedINFO)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Lawanda Wiegand

Last Updated: 09/01/2022

Views: 5472

Rating: 4 / 5 (51 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Lawanda Wiegand

Birthday: 1993-01-10

Address: Suite 391 6963 Ullrich Shore, Bellefort, WI 01350-7893

Phone: +6806610432415

Job: Dynamic Manufacturing Assistant

Hobby: amateur radio, Taekwondo, Wood carving, Parkour, Skateboarding, Running, Rafting

Introduction: My name is Pres. Lawanda Wiegand, I am a inquisitive, helpful, glamorous, cheerful, open, clever, innocent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.