Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (2022)

Data modyfikacji:

Autor: Łukasz Wulkanista

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (1)

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021?Chociaż w Polsce nadal – w przeciwieństwie do większości krajów europejskich – nie obowiązuje odgórny nakaz sezonowej zmiany opon, to gdy temperatury spadają, nasi kierowcy jak jeden mąż decydują się na montaż zimowego ogumienia. Kiedy zmienić opony na zimowe?Oile nasze auta nie są wyposażone w opony całoroczne, w kraju o takiej rozbieżności temperatur jak Polska, trzeba po prostu uważnie przyglądać się słupkom termometru i pogodzie za oknem, by w odpowiednim momencie zdecydować się na zmianę ogumienia na zimowe.

Kiedy należy zakładać opony zimowe?

Opony zmieniamy na zimowe w momencie kiedy w czasie poruszania się autem temperatura powietrza jest mniejsza niż 7-8 stopni Celsjusza.

Data zmiany opon na zimowe (REAL TIME)

Sugerowana data wymiany opon na zimowe (tabela poniżej) aktualizowana jest co 60 minut, na podstawie pobieranej na 25 dni do przodu średniej temperatury powietrza w określonych przedziałach czasowych.Pogoda pobierana jest z niezależnych źródeł (AccuWeather, new meteo ICM UW, Google weather.com oraz IMGW) i przetwarzana przez specjalny algorytm, który dodatkowo analizuje poziom cen 50 najpopularniejszych opon w kilku znanych sklepach internetowych uwzględniając przy obliczaniu daty zmiany ogumienia na zimowe - ich nagły wzrost lub spadek.

Gdzie mieszkasz?(województwo)Jazda poranno-wieczorna(15:00 - 9:00)Jazda wciągu dnia(9:00 - 15:00)
woj. dolnośląskie27 października09 listopada
woj. kujawsko-pomorskie28 października11 listopada
woj. lubelskie27 października10 listopada
woj. lubuskie29 października12 listopada
woj. łódzkie26 października11 listopada
woj. małopolskie27 października04 listopada
woj. mazowieckie26 października09 listopada
woj. opolskie30 października13 listopada
woj. podkarpackie27 października09 listopada
woj. podlaskie26 października08 listopada
woj. pomorskie27 października10 listopada
woj. śląskie29 października12 listopada
woj. świętokrzyskie27 października28 października
woj. warmińsko-mazurskie24 października06 listopada
woj. wielkopolskie31 października14 listopada
woj. zachodniopomorskie28 października11 listopada

Kiedy zmieniaćopony na zimowe?

(Video) Oznaczenia na oponach - jak czytać i co oznaczają?

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (2)

Przyjęło się mówić, że optymalnym momentem do zmiany ogumienia na zimowe jest ten, w którym zaczynamy rejestrować temperatury niższe niż 7 stopni Celsjusza. Przy takiej pogodzie mieszanki surowcowe wykorzystywane w oponach letnich rzeczywiście przestają spełniać swoją rolę, jednak nie należy kierować się wyłącznie tym wskaźnikiem. Jeśli chcemy być przygotowani na nagłe opady śniegu, lepiej pomyśleć o wszystkim wcześniej.Kiedy zakładać opony zimowe orazczy konieczne jestsztywnie trzymanie się granicy 7 stopni powyżej zera? Osobiście uważam, że bezpiecznymmomentem na wymianę ogumienia na zimowe w naszym klimacie jest początek października. Rzadziej wówczas spotykamy wysokie różnice temperatur między dniem a nocą oraz sytuacje kiedy jednego dnia ubieramy kurtki zimowe, po to żeby za kilka dni zmienić je na krótkie koszulki.Nieznacznie odchylenie temperatury w górę nie zrobi większej różnicy, a na pewno unikniemy wyższych cen i długiego, bo nawet tygodniowego oczekiwania na wizytę u wulkanizatora w sezonie. Dobrze też zawczasu pomyśleć o kupnie odpowiednich zimówek, bo zakłady wulkanizacyjne prawie nigdy nie dysponują rozmiarami, które pasują do każdego auta.

Różnica między oponami zimowymi i letnimi?

Dla nowicjuszy różnice mogą być niedostrzegalne, ale doświadczonemu kierowcy wystarczy jedno spojrzenie na oponę, by wiedzieć, czy ma do czynienia z oponą zimową czy letnią.Kiedy w poprzednim akapicie, wyjaśniliśmy już sobie kiedy zmienić opony na zimowe, warto także zobrazować sobie czym tak na prawdę różnią się opony letnie od zimowych i jak są zbudowane.Rzeźba bieżnika w zimówce jest gęsto pokryta lamelami, których zadaniem jest wgryźć się w dywan śniegu na drodze. Inaczej niż w letniej, gdzie minimalizuje się liczbę lameli po to, by uzyskać jak największą powierzchnię styku z nawierzchnią, a w efekcie wyższe osiągi.Jednak wzór bieżnika to nie wszystko. Tym, co spędza sen z powiek inżynierów ogumienia, jest odpowiednia mieszanka gumy, która zapewni optymalną elastyczność podczas jazdy w niskich temperaturach. W takich warunkach opony letnie stają się zbyt twarde, a jazda na nich mało przyjemna i niebezpieczna.

(Video) Jak prawidłowo odczytać rok produkcji opony?

Kiedy kupować opony zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (4)

Kiedy zmienić opony na zimowe?Kierowcy lubią czekać na ostatnią chwilę z zakupem opon zimowych, o czym bardzo dobrze wiedzą sprzedawcy ogumienia, korzystający na ich roztargnieniu. Mówimy oczywiście o polskich zmotoryzowanych, gdyż mieszkańcy np. półwyspu Iberyskiego czy Bałkańskiego czyli cieplejszych regionów Europy, raczej nie zadają sobie pytania kiedy zmienić opony na zimowe.W ichklimacie najlepiej sprawdzają się opony wielosezonowe bądź letnie.Wracając jednak do kierowców oraz sklepów z oponami. Oczywiście, gdyby nagle zaczęli podwyższać ceny tysiąckrotnie, posiadacze aut udali by się do sklepu obok, jednak nie ma wątpliwości co do tego, że za zimówki najwięcej zapłacimy właśnie w sezonie. Dodatkowo, jeśli nie zdecydujemy się na zakup odpowiednio wcześniej, możemy narazić się na długie oczekiwanie w kolejce do wulkanizatora.

Czy warto kupować używane zimówki?

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (5)

Chociaż nie ma obowiązku montowania wyłącznie opon fabrycznie nowych, kierowcy, chcąc trochę zaoszczędzić, często decydują się na zakup używanego ogumienia, sporo przy tym ryzykując. Naturalnie, w większości przypadków taka decyzja nie kończy się wcale źle, jednak zanim zdecydujemy się na to rozwiązanie, lepiej zastanówmy się dwa razy, czy nasze bezpieczeństwo jest tego warte.Nawet najlepiej prezentujące się zimowe używki mogą w rzeczywistości posiadać bardzo poważne wady wewnętrzne. To duże niebezpieczeństwo, zwłaszcza wtedy, gdy kupujemy przez Internet i nie jesteśmy w stanie dokonać chociażby powierzchownej oceny opon. Zastanów się więc nad tym kiedy trzeba będzie wymienić opony na zimowe.

Masz już opony i chcesz je wymienić? Na co należy zwrócić uwagę i o czym pamiętać?

Samodzielna wymiana opon to zadanie proste jedynie z pozoru. Gdyby było inaczej, kolejki do zakładów wulkanizacyjnych nie byłyby tak długie. O czym musisz koniecznie pamiętać, jeśli bierzesz się za wymianę na własną rękę?

 1. Właściwe ciśnienieSkorzystanie z kompresora na stacji benzynowej to absolutne minimum, jakie należy wykonać po zmianie ogumienia na zimowe. Producent zamieszcza na boku opony informację o tym, ile powinno ono wynosić, by jazda była najbezpieczniejsza, najbardziej komfortowa i dająca najlepsze osiągi.
 2. WyważenieNiewyważenie opon będzie skutkować nierównomiernym ścieraniem opony i znacząco obniży przyjemność z prowadzenia samochodu. Przeprowadzenie takiej operacji jest niezwykle trudne, ale nie niemożliwe. Przede wszystkim musimy zaopatrzyć się w wyważarkę (koszt najtańszej to około 200 zł), a także zestaw ciężarków. Jeśli nie wyważaliśmy nigdy wcześniej opon, poprośmy o pomoc kogoś bardziej doświadczonego.
 3. Głębokość bieżnikaGłębokość bieżnika informuje nas o stopniu jego zużycia. Miernik głębokości to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych, który warto mieć w swoim garażu nawet jeśli nie bierzemy się za samodzielną wymianę ogumienia.
 4. Zbieżność kółMierzenie zbieżności kół w garażowych warunkach nie jest proste. Zadanie polega na ustawieniu przeciwległych kół względem siebie pod takim kątem, by uzyskać optymalny stosunek między poziomem ścieralności opon i zużywania paliwa. Kompromisowym rozwiązaniem jest ustawienie równoległe. Przy zbieżnym ułożeniu zaobserwujemy natomiast lepszą stabilność kosztem prowadzenia, zaś z układem rozbieżnym spotkamy się najczęściej w przypadku aut o przeznaczeniu sportowym, gdyż poprawia on dynamikę i pozwala na większe osiągi.
 5. Data produkcjiNie ma regulacji dotyczącej wieku stosowanych opon, jednak zaleca się ich wymianę najpóźniej po okresie 5 lat. O przybliżonej dacie produkcji opony informuje trzy- lub czterocyfrowa liczba umieszczona na boku (np. 119 oznacza 11 tydzień 1999 roku, a 1209 to 12 tydzień roku 2009).

Dlaczego warto wymieniać opony na właściwy sezon?

(Video) Co oznaczają kolorowe paski na oponach?

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (6)

Opony przeznaczone do jazdy zimą posiadają zupełnie inną konstrukcję bieżnika, niż ogumienie letnie. Różnica dotyczy także składu surowcowego, z którego zostały wykonane. Dlatego pomimo że stosowanie modeli odpowiednich do sezonu nie jest u nas wymogiem prawnym, należy robić to dla bezpieczeństwa własnego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Ale to nie jedyny argument, który za tym przemawia: zimówki optymalizowane są też pod kątem komfortu jazdy (amortyzacji, niskiego poziomu hałasu) oraz osiągów na śniegu i pośniegowym błocie.

A może ogumieniecałoroczne?

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (7)

Jednym ze sposobów zaoszczędzenia na wymianie opon jest wybór ogumienia całorocznego. Chociaż w takim wypadku bieżnik zetrze się znacznie szybciej, niż gdybyśmy używali dwóch różnych kompletów zamiennie (letnich oraz zimowych), zaoszczędzimy sporo na wizycie u wulkanizatora. Zakładając, że koszt jednorazowej wymiany z wulkanizacją to średnio 70-100 zł, w przypadku jazdy na jednym komplecie opon całorocznych przez dwa lata zaoszczędzimy nawet 210-300 zł.Należy jednak pamiętać, że na oponach całorocznych szczególnie nie powinno się oszczędzać. Stworzenie mieszanki surowcowej i zaprojektowanie bieżnika w taki sposób, by opony dobrze zachowywały się zarówno latem, jak i zimą, to nie łatwe, a więc i nie tanie zadanie. Jednak niezależnie od ostatecznych kosztów, na pewno zaoszczędzimy czas spędzany na wulkanizacji.

(Video) Opony całoroczne, czyli cała prawda o czarnym złocie

Kiedy opony zimowe w Europie?

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl (8)

Polska znajduje się obecnie w kurczącej się grupie krajów nieobjętych nakazem jazdy na zimowych oponach. Oznacza to, że jeśli wybieramy się w zagraniczną podróż, możemy być niemile zaskoczeni mandatem za ich nieposiadanie. Kiedy wymienić opony na zimowe na "starym kontynencie"? Kraje europejskie, w których jesteśmy zobligowani do wymiany ogumienia na zimowe, to:

 • Austria (od 1 listopada do 15 kwietnia),
 • Chorwacja (w zimowych warunkach),
 • Czechy (od 1 listopada do 31 marca),
 • Estonia (od 1 grudnia do 1 marca),
 • Finlandia (od 1 grudnia do końca lutego),
 • Francja (gdy zobowiązuje do tego odpowiedni znak drogowy),
 • Hiszpania (gdy zobowiązuje do tego odpowiedni znak drogowy lub po zarządzeniu władz),
 • Luksemburg (w zimowych warunkach),
 • Łotwa (od 1 grudnia do 1 marca),
 • Niemcy (w zimowych warunkach),
 • Norwegia (w zimowych warunkach),
 • Rumunia (od 1 listopada do 31 marca),
 • Słowacja (w zimowych warunkach),
 • Słowenia (od 15 listopada do 15 marca),
 • Szwecja (od 1 grudnia do 31 marca),
 • Włochy (gdy zobowiązuje do tego odpowiedni znak drogowy).

Podsumowanie

Kiedy poranki zaczynają robić się coraz chłodniejsze a dni coraz krótsze wielu kierowców zadaje sobie pytanie kiedy zmienić opony na zimowe i czy warto to robić w naszym klimacie. Mam nadzieje, że po lekturze tego wpisu rozwiałem wszystkie wasze związane z tym wątpliwości.Wymiana opon na zimowe, gdy wymagają tego warunki drogowe, to rozsądne rozwiązanie, na które należy się decydować niezależnie od tego, czy kraj, po którego drogach się poruszamy, jest objęty nakazem używania określonego ogumienia. Należy też pamiętać, że nawet najściślejsze regulacje nie są w stanie przewidzieć warunków na drogach.W Polsce, gdzie takich reguł jasno nie określono, można spotkać się z różnymi zaleceniami. Kierując się nimi, nie wolno zapominać o różnicach, jakie występują w różnych rejonach kraju. Dotyczy to tak temperatur, poziomu zaśnieżenia, a także rodzaju i jakości dróg. Na przykład nadbałtyccy kierowcy nierzadko decydują się na montaż opon zimowych dużo później niż mieszkańcy środkowej czy południowej części Polski.

Czym jest numer VIN i jak go sprawdzić? 2022-07-14 Numer VIN - co się pod nim kryje? Czym jest numer VIN i jak go sprawdzić? A w zasadzie - gdzie go sprawdzić? Czy numer VIN to to samo co numer nadwozia? Co określają pierwsze trzy znaki numeru VIN? Na te pytania - oraz najważniejsze zagadnienia dotyczące numeru VIN - odpowiadamy w tym krótkim i treściwym artykule. Jakie śruby do felg aluminiowych wybrać? 2022-07-13 Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest bardzo wiele zróżnicowanych akcesoriów przeznaczonych do felg. W tym znajdują się również różnego rodzaju nakrętki i śruby, których właściwe dopasowanie umożliwia wykonanie czynności montażowych w sposób właściwy i bezpieczny dla auta. Nieodpowiedni dobór śrub może prowadzić nawet do utraty koła w trakcie jazdy lub uszkodzenia niektórych czujników (np. ABS). Jakie śruby do felg aluminiowych wybrać i na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas ich wyboru? Gwarancja na opony. Co obejmuje, jak długo trwa? 2022-07-12 Opony są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego auta, bez względu na to, czy korzystamy z niego codziennie, czy też okazjonalnie. I chociaż podczas wyboru właściwego ogumienia możemy wziąć pod uwagę wiele aspektów i ostatecznie wybrać model dostatecznie odpowiedni i bezpieczny, zawsze należy zwrócić uwagę na gwarancję tego typu produktu. Należy pamiętać, że gwarancja na opony stanowi nasze zabezpieczenie, a w przypadku wszelkich nieprawidłowości, może przyczynić się do poprawy tego stanu. Co obejmuje gwarancja i jak długo obowiązuje po zakupie ogumienia? ABS. Co to jest i jak działa? 2022-07-11 Jak działa system ABS w samochodzie? Czy ABS w samochodzie poprawia bezpieczeństwo? Hamowanie z ABS jest bardziej wydajne, niezależnie od warunków, oczywiście jeżeli potrafisz to robić dobrze. Dowiedz się więc co nie co o ABS. Co to jest i jak działa? Co oznaczają drgania kierownicy przy hamowaniu? 2022-07-10 Wibracje na kierownicy przy hamowaniu? Jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć? Dlaczego podczas hamowania drży kierownica? Co oznaczają drgania kierownicy przy hamowaniu? Zobacz najczęstsze przyczyny tego zjawiska i możliwe rozwiązania problemu. Falowanie obrotów. Przyczyny i diagnostyka 2022-07-09 Falujące obroty to zjawisko, które może pojawić się w aucie każdego typu - bez względu na markę i wiek. Dotyczy to zarówno aut z silnikiem benzynowym, jak też diesli. Co robić, gdy w swoim samochodzie zauważysz falowanie obrotów? Przyczyny i diagnostyka.

Klikając przycisk „Akceptuję” zgadzasz się, aby serwis Ceneo.pl sp z.o.o. i jego Zaufani Partnerzy przetwarzali Twoje dane osobowe zapisywane w plikach cookies lub za pomocą podobnej technologii w celach marketingowych (w tym poprzez profilowanie i analizowanie) podmiotów innych niż Ceneo.pl sp. z.o.o, obejmujących w szczególności wyświetlanie spersonalizowanych reklam w serwisie wulkanista.pl.

Wyrażenie zgody jest dobrowolne. Wycofanie zgody nie zabrania serwisowi wulkanista.pl przetwarzania dotychczas zebranych danych.

Wyrażając zgodę, otrzymasz reklamy produktów, które są dopasowane do Twoich potrzeb. Sprawdź Zaufanych Partnerów Ceneo.pl sp. z.o.o. Pamiętaj, że oni również mogą korzystać ze swoich zaufanych podwykonawców.

Informujemy także, że korzystając z serwisu wulkanista.pl, wyrażasz zgodę na przechowywanie w Twoim urządzeniu plików cookies lub stosowanie innych podobnych technologii oraz na wykorzystywanie ich do dopasowywania treści marketingowych i reklam, o ile pozwala na to konfiguracja Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zmienisz ustawień Twojej przeglądarki, cookies będą zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej o plikach cookies, w tym o sposobie wycofania zgody, znajdziesz w Polityce Plików Cookies.

Więcej o przetwarzaniu danych osobowych przez Ceneo.pl sp z.o.o., w tym o przysługujących Ci uprawnieniach, znajdziesz tutaj.

Pamiętaj, że klikając przycisk „Nie zgadzam się” nie zmniejszasz liczby wyświetlanych reklam, oznacza to tylko, że ich zawartość nie będzie dostosowana do Twoich zainteresowań.

V06 80

(Video) TOP 10 Opon całorocznych w rozmiarze 205/55/16 | moto LAB

FAQs

Kiedy zmienić opony na zimowe w 2021 roku? - Wulkanista.pl? ›

Opony zimowe powinniśmy założyć wówczas, gdy temperatura powietrza spada do 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie. Nie musimy więc czekać na pierwszy śnieg ani zmieniać opon z powrotem na letnie po Wielkanocy, gdy temperatura powietrza wciąż jest dość niska.

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe w Polsce? ›

Obowiązek opon zimowych w Polsce

Opony zimowe nie są obowiązkowe, ale są zalecane od 1 listopada do 1 kwietnia. Ustawa o oponach zimowych nie istnieje. Głębokość bieżnika nie może być mniejsza niż 1,6 mm. W Polsce zabronione jest stosowanie opon z kolcami.

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe 2021? ›

Polska należy do grona państw, w których prawny obowiązek jazdy na oponach zimowych nie istnieje. Zatem kierowcy sami decydują, jakiego rodzaju ogumienie montują w swoich samochodach. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują ich żadne przepisy. Obowiązek zmiany opon na zimowe nie dotyczy polskich kierowców.

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe 2022? ›

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na zimowe? Obowiązek zmiany opon na zimowe jest co jakiś czas poruszany w sejmowych kuluarach, jednak w 2022 roku wciąż nie jest to egzekwowane przepisami.

Kiedy wymieniać opony na zimowe? ›

Z roku na rok pogoda, zwłaszcza zimą, jest coraz bardziej nieprzewidywalna. Aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze, wystarczy zapamiętać prostą zasadę: "Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7°C, czas zmienić opony na zimowe!"

Czy w Polsce jest obowiązek opon zimowych od 1 listopada? ›

Obowiązek opon zimowych funkcjonuje w wielu państwach Europy. W Polsce nadal nie. Do warsztatów samochodowych i wulkanizacyjnych ustawiają się już kolejki kierowców wymieniających letnie opony na zimowe.

Kiedy zmienić opony na letnie w 2021? ›

W przypadku opon kluczową rolę odgrywa przede wszystkim temperatura. Gdy jest zbyt niska, letnie ogumienie twardnieje, znacząco tracąc swoje właściwości. Właśnie dlatego producenci i wulkanizatorzy zalecają stosowanie opon letnich w momencie, gdy średnie temperatury nie spadają poniżej 7 stopni Celsjusza.

Czy w Polsce jest obowiązek zmiany opon na letnie? ›

Czynnikiem dyskwalifikującym oponę podczas kontroli drogowej są także widoczne uszkodzenia, np. wybrzuszenia czy pęknięcia. Mimo że sezonowa zmiana opon nie jest obowiązkowa, to warto jednak ją wykonywać, przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo.

Czy za brak opon zimowych grozi mandat? ›

W Polsce nie ma obowiązku wymiany opon na zimę, zatem mandatu nie dostaniemy. Polska należy do mniejszości krajów europejskich, gdzie przepisy nie nakazują używania opon zimowych w sezonie jesienno-zimowym.

W jakich krajach jest obowiązek jazdy na oponach zimowych? ›

W Europie zdecydowana wiele państw ma przepisy określąjące termin wymiany opon na zimowe. Taki obowiązek istnieje między innymi w Niemczech, Austrii, Norwegii, Szwecji, Czechach (na specjalnie oznakowanych drogach), Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii, czy też Turcji.

Kiedy zmienić opony na letnie 2022? ›

Ogólna zasada mówi wręcz, że powinniśmy wstrzymać się z wymianą opon aż do momentu, gdy średnia temperatura dobowa zacznie wynosić 7 (lub więcej) stopni Celsjusza, żeby uniknąć sytuacji, w której wrócą przymrozki.

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe w Niemczech? ›

W Niemczech w roku 2000 weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu drogowego o obowiązku jazdy na zimowych oponach. Obowiązuje teraz zasada "od O do O", czyli od października (Oktober) do Wielkanocy (Ostern). Opony używane zimą w Niemczech muszą mieć symbole: M+S, M.S. lub M&S.

Czy można jeździć na letnich oponach w zimie? ›

Zastanawiasz się, czy nie można by zostawić letnich opon na zimę. Krótka odpowiedź brzmi: nie. Używanie opon letnich w warunkach zimowych jest niebezpieczne i może spowodować uszkodzenie opon. Może to zależeć od miejscowych warunków atmosferycznych.

Kiedy zmienić opony na zimowe 2021 przepisy? ›

Continental ContiWinterContact TS810S 235/50R17 100V
Gdzie mieszkasz? (województwo)Jazda poranno-wieczorna (15:00 - 9:00)Jazda w ciągu dnia (9:00 - 15:00)
woj. podkarpackie27 października09 listopada
woj. podlaskie26 października08 listopada
woj. pomorskie27 października10 listopada
woj. śląskie29 października12 listopada
12 more rows
Jan 27, 2022

Kiedy należy zmienić opony na letnie? ›

Eksperci zalecają, żeby używać w samochodzie letnich opon, kiedy temperatura wzrasta powyżej 7 st. Wtedy zimowa mieszanka traci swoje właściwości i przestaje zapewniać optymalną trakcję.

Kiedy zmienić opony na letnie kalendarz? ›

Kiedy zatem zmienić ogumienie zimowe na letnie? Nie można podać konkretnej daty w kalendarzu. Warto przyglądać się prognozom pogody i temperaturze powietrza. Jeśli przez okres 1-2 tygodni temperatura w nocy będzie się utrzymywać powyżej 4-6 stopni Celsjusza, to warto umówić się na wymianę opon.

Ile jest mandat za brak zimowych opon? ›

Zgodnie z prawem jest to traktowane jak jazda bez ważnego przeglądu technicznego. Może to skutkować nałożeniem kary administracyjnej w wysokości 2 000 zł.

Czy można dostac mandat za jazde na letnich oponach w zimę? ›

W Polsce nie ma obowiązku wymieniania opon w związku ze zmianą pór roku. Oznacza to, że policja nie może wystawić mandatu, kiedy przyłapie nas na jeździe, np. w grudniu, na letnich oponach.

Za jakie opony można dostac mandat? ›

W świetle polskich przepisów minimalna głębokość bieżnika umożliwiająca jazdę bez groźby narażenia kierowcy na mandat wynosi 1,6 milimetra. W przypadku zimówek zaleca się wymianę opon na lepsze, gdy głębokość bieżnika spadnie do około czterech milimetrów.

Czy trzeba wymieniać opony letnie na zimowe? ›

Czy trzeba wymieniać opony zimowe na letnie? Do listopadowych (a dla niektórych nawet grudniowych) zmian ogumienia na zimowe nikogo przekonywać raczej nie trzeba. Kwestie bezpieczeństwa związane z tym zabiegiem są bezsporne.

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe w Niemczech? ›

W Niemczech w roku 2000 weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu drogowego o obowiązku jazdy na zimowych oponach. Obowiązuje teraz zasada "od O do O", czyli od października (Oktober) do Wielkanocy (Ostern). Opony używane zimą w Niemczech muszą mieć symbole: M+S, M.S. lub M&S.

Opony zimowe

2022-07-17. W Polsce wciąż jest całe mnóstwo kierowców, którzy nie przejmują się wymianą opon na zimowe.. Wiąże się to z niemałym wydatkiem na nowy, dodatkowy komplet opon, wymaga dodatkowego miejsca na przechowanie oraz może generować problemy z wymianą i montażem.. Jednak jeżeli mieszkasz w miejscu, gdzie zima daje się odczuć lub dużo podróżujesz podczas zimowego sezonu, zmiana opon na te, przystosowane do zimowej jazdy może być niezbędna.. Szybko przekonasz się, że komfort, bezpieczeństwo oraz osiągi znacznie się poprawią, w porównaniu z wielosezonowymi modelami, a szczególnie z letnimi.. Zobacz, jakie opony zimowe na sezon 2022/2023 warto wybrać.

Wymiana opon na zimowe w Polsce nie jest narzucona prawnie, jednak w przejściowym klimacie to konieczność. Kiedy trzeba zmienić opony?

Zastanawiasz się, kiedy wymienić opony na zimowe?. Wszystko zależy od temperatury.. Nie ma znaczenia, czy będzie to październik czy grudzień – pogoda w Polsce bywa kapryśna i to na nią trzeba przede wszystkim patrzeć.. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wymianie opon na zimowe?. Według mechaników i producentów opon optymalnym czasem na wymianę opon na zimowe jest październik.. Opona wykorzystywana zimą powinna posiadać specjalną konstrukcję bieżnika.. Jednocześnie warto pamiętać, że do takiej opony nie nadaje się zestaw naprawczy zamiast koła zapasowego , szczególnie biorąc pod uwagę niskie temperatury.. Producenci zwracają większą uwagę na warunki na mokrej i suchej nawierzchni przy niskich temperaturach.. Wybierając opony zimowe warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:. Co ciekawe producenci sugerują wymianę ogumienia co około 5 lat od daty produkcji opon, a nie od daty ich zamontowania.. Jeśli brakuje nam wiedzy, będzie nam bardzo trudno stwierdzić w jakim stanie technicznym znajdują się używane opony.

Co prawda w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, to jednak w pewnym momencie roku zdecydowana a większość kierowców decyduje się na wymianę opon z letnich na zimowe. Wiele osób zadaje sobie pytanie kiedy zmienić opony na zimowe? Spora grupa kierowców jeździ na oponach całorocznych, jeżeli jednak my do nich nie należy to …

Co prawda w Polsce nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe, to jednak w pewnym momencie roku zdecydowana a większość kierowców decyduje się na wymianę opon z letnich na zimowe.. Spora grupa kierowców jeździ na oponach całorocznych, jeżeli jednak my do nich nie należy to odpowiedź na pytanie kiedy zmienić opony da nam słupek na termometrze.. Jeżeli już chcemy uzyskać konkretne dane kiedy zmienić opony na zimowe, to przyjęte jest, że gdy temperatury spadają poniżej 7 stopni Celsjusza, to już czas na wymianę opony.. Co prawda w przepisach prawa, nigdzie nie jest powiedziane, że musimy montować tylko i wyłącznie nowe opony, to jednak osoby, chcące zaoszczędzić na zakupie opon i wybierając opony zimowe używane, czasami ryzykują.. Spora różnica jest również w mieszance zastosowanej do wyprodukowania opony, wszystko to jest po to, aby po pierwsze lepiej opona się trzymała drogi gdy leży na niej śnieg a po drugie, odpowiednia mieszanka prawidłowo reaguje na zmiany temperatury.. Dlatego zastanawiając się nad pytaniem kiedy wymienić opony na zimowe , gdy odwiedzamy kraje w Europie, zdecydowanie zalecam aby sprawdzić, kiedy w kraju do którego się wybieramy musimy już mieć założone opony zimowe.. W tym artykule wydaje mi się, że odpowiedziałem na wszystkie te pytania i bez problemu będziecie mogli podjąć decyzję, czy chcecie wymieniać opony czy też nie, czy może lepiej zainwestować jest w ogumienie całoroczne i wulkanizatora widywać tylko wtedy, kiedy coś nam się stanie z oponą.

Kiedy zmienić opony na zimowe? Letnie zakładamy za szybko, zimowe zakładamy za późno. Najlepszy moment na zmianę to...

Najpierw trzeba spojrzeć na to, na jakiej zasadzie działają opony letnie i zimowe, zanim ustalimy kiedy zmienić opony na zimowe.. Na pewno wprowadzenie tego produktu na rynek nie rozwiązuje problemu kiedy zmieniać opony na zimowe.. Z drugiej strony na tego typu oponach jeżdżą z reguły Skandynawowie, Hiszpan w zasadzie nie zadaje sobie pytania kiedy zmienić opony na zimowe.. Z kolei przy 15 stopniach Celsjusza na plusie bezpieczeństwo na zimówce i na oponie letniej nadal będziemy mieli porównywalne.. Nie patrzmy za okno czekając na moment kiedy zmienić opony na zimowe, tylko zróbmy to na początku października.. Jeżeli ktoś woli szybciej zmienić opony na letnie, bo lepiej odprowadzają wodę i bazuje tutaj na teście to się pomyli.. Bez dokładnych informacji nie da się tą metodą ustalić kiedy zmienić opony na zimowe.. Nie mniej test zrobiony przez Auto Bild pokazał, że z prędkości 100 km/h na mokrym asfalcie na oponach zimowych auto zatrzymało się po 51 metrach a na oponach letnich po 57.. Na oponach zimowych udało się osiągnąć prędkości 50 km/h a na letnich tylko 25 km/h.. Tak, ale różnica jest MINIMALNA, praktycznie niemierzalna, zwłaszcza że na przełomie października i listopada warunki pogodowe często się zmieniają i temperatura mocno się waha.. Kiedy zmienić opony na zimoweSkoro znamy już temperaturę to pytanie, kiedy zmienić opony na zimowe.. Kupując opony przed sezonem unikniemy oczekiwania na opony i na założenie.

Ogumienie zimowe w rozmiarze 215/55 R18 spotyka się dość rzadko. W praktyce używa się tego typu opon jedynie w niektórych SUVach, samochodach sportowych i autach z napędem 4×4.

Autor: Łukasz Wulkanista. Ogumienie zimowe w rozmiarze 215/55 R18 spotyka się dość rzadko.. Niska popularność sprawia, że praktycznie wszystkie modele w tym rozmiarze to produkty przeznaczone dla wymagających odbiorców.. Mały wybór opon zimowych w rozmiarze 215/55 R18 sprawia, że wielu użytkowników decyduje się na bardziej dostępne ogumienie w rozmiarach alternatywnych.. Można również zmienić felgi na nieco mniejsze i zamontować opony w rozmiarach 215/65 R16, 225/65 R16, 225/60 R17, 195/75 R16 oraz 215/70 R15.. W jakich autach spotkać można zimówki 215/55 R18?. Producenci aut dość rzadko wybierają ogumienie 215/55 R18 jako fabryczne.. Tego typu opony spotkać można m.in.. Zimowe opony klasy premium 215/55 R18. Czym zatem kierować się przy wyborze?. Prawie całe ogumienie zimowe 215/55 R18 produkowane jest dla najbardziej wymagających odbiorców.. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć nieco tańszych alternatyw.

Sprawdź, kiedy powinieneś wymienić swoje opony na letnie, a kiedy na zimowe. Czym różnią się opony letnie od zimowych? O czym musisz pamiętać, kiedy wymieniasz opony?

Zastanawiasz się, kiedy wymienić opony na letnie?. Czy to już czas na wymianę opon?. W tym miejscu chcemy jednak rozwiać wątpliwości kierowców zdecydowanych na wymianę ogumienia, ale nie mających pewności co do właściwego momentu.. Gdy średniodobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza warto zastanowić się nad wymanią opon z letnich na zimowe.. W ten właśnie sposób dobrnęliśmy do odpowiedzi na pytanie czy warto i kiedy zmieniać opony na zimowe… ale czy warto zmieniać opony na letnie?. Różnice pomiędzy modelami letnimi i zimowymi są kluczowe dla jazdy w trudnych warunkach.. Gdy temperatura spada poniżej tego progu, opony letnie twardnieją, a tym samym tracą swoje właściwości.. Mieszanka stosowana w oponach zimowych nie spełnia też swoich funkcji latem – nie zapewnia przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej oraz mokrej nawierzchni.. Pozwala to na zachowanie odpowiedniej przyczepności w warunkach zimowych, ale znacznie obniża poziom osiągów opon zimowych w warunkach letnich.. Jak na ich tle wypadają opony całoroczne ?

Treść artykułu: Kiedy zmienić opony na zimowe?

Specjaliści z branży oponiarskiej zalecają, aby w takie opony zaopatrzyć się wtedy, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 stp.. A zatem, kiedy wskazana jest zmiana opon na zimowe i dlaczego warto w nie zainwestować?. Zanim jednoznacznie wskażemy, kiedy zakładać opony zimowe, najpierw warto nieco bliżej przyjrzeć się czym charakteryzują się i jak działa ogumienie zimowe, a jak letnie.. Niestety przez to opony zimowe są mniej energooszczędne i znacznie głośniejsze od wersji letnich.. Z tego też względu opony letnie są znacznie gładsze od wersji zimowych (nie posiadają lameli), a im gładsza opona, tym lepiej trzyma się ona jezdni, ponieważ większa powierzchnia gumy styka się z nawierzchnią.. Czy takie opony letnie sprawdzają się w okresie zimowym?. Jest to też jasny sygnał, że czas zainwestować w opony zimowe.. Czasami zdarza się, że temperatura w październiku a nawet na początku listopada w Polsce utrzymuje się na poziomie około 15 stp.. Przy niższych temperaturach na mokrych i śliskich nawierzchniach znacznie lepiej sprawdzają się opony zimowe.. Aby zapewnić sobie i swoim bliskim bezpieczeństwo oraz komfort podczas podróży zimą, zawsze wymieniamy komplet opon.. W takiej sytuacji warto poczekać z wymianą opon i na święta Wielkanocy do rodziny jechać na oponach zimowych – tak po prostu będzie bezpieczniej.. Tak jak nie jest wskazane zbyt długie jeżdżenie na oponach letnich jesienią, tak samo nie jest korzystne zbyt długie jeżdżenie na oponach zimowych wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby.. Trudno jest jednoznacznie wskazać, kiedy należy zmienić w Polsce opony na zimowe.. Nie mniej jednak, jeśli średnia dobowa temperatur spada poniżej 7 stp.. C, do tego pojawiły się już pierwsze opady śniegu, jest to jasny sygnał, że nie ma na co już czekać z wymianą opon na zimowe.

Jesień przynosi za sobą coraz krótsze dni oraz zdecydowanie chłodniejszą aurę. Kierowcy stają więc przed dylematem kiedy wymienić opony na zimowe. W naszym artykule postaramy się ułatwić wam tą decyzję.

Bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, sprawia że warto wybrać odpowiedni moment na wymianę ogumienia.. kiedy zmienić opony na zimowe ?. Już przy 7 stopniach, warto rozważyć wymianę opon na opony zimowe .. Ich mieszanka jest przystosowana zarówno do warunków wysokich jak i niskich temperatur.. Opona dzięki swojej budowie, sprawdzi się zarówno w warunkach miejskich, jak i na dłuższych trasach.. Przyczepność jak i praca w niskich temperaturach jest tutaj bardzo dobra.

Jakie opony zimowe kupić, aby nie żałować? Radzimy, na jaki bieżnik się zdecydować i kiedy założyć „zimówki”, by jeździć nie tylko zgodnie z przepisami, ale również bezpiecznie.

Jakie opony zimowe kupić, aby nie żałować?. Wymiana opon na zimowe to jedna z kluczowych decyzji w kwestii bezpieczeństwa – „zimówki” różnią się od letnich nie tylko charakterystycznym bieżnikiem, ale także składem mieszanki, z jakiej są stworzone.. Przyjęło się, że odpowiednia temperatura do zmiany ogumienia to średnio 7 stopni powyżej zera.. Podobnie istotne jest wybranie opony z odpowiednią klasą przyczepności na mokrej nawierzchni .. To naprawdę sporo i w zimowych warunkach jest to parametr szalenie istotny.. Chcąc zapłacić nieco więcej warto zwrócić uwagę w stronę opon Nokian WR D4 – jedna opona kosztuje od 200 do 300 złotych, w zależności od tego, czy szukamy wersji z run flat, czy bez.. W podobnej cenie otrzymamy także wielokrotnie nagradzane opony Continental WinterContact TS860 , charakteryzujące się stosunkowo cichą pracą, jak również doskonałą przyczepnością oraz krótką drogą hamowania.

Sprawdź zestawienie najnowszych modeli na nadchodzący sezon zimowy 2020/2021. Wybierz opony odpowiadające Twoim oczekiwaniom spośród klasy premium i średniej.

Wybierając odpowiedni model na zimę, warto zwrócić uwagę na oferowane parametry techniczne, które zagwarantują nam komfort i bezpieczeństwo na śliskiej czy zaśnieżonej nawierzchni.. W naszym zestawieniu znalazły się nowości na sezon zimowy z klasy premium oraz średniej, ponieważ w tym roku segment ekonomiczny nie poszerzył się o żaden model dedykowany na zbliżającą się zimę.. Najzimniejsza pora roku coraz częściej staje się bardziej deszczowa niż śnieżna, stąd model ten wychodzi naprzeciw oczekiwaniom kierowców, którzy właśnie zimą poszukują uniwersalnego ogumienia, radzącego sobie doskonale przede wszystkim na mokrej nawierzchni .. Warto zwrócić także uwagę na zwiększoną o 5% powierzchnię styku bieżnika z nawierzchnią, dzięki czemu auto na śniegu i w deszczu nie wpadnie w aquaplaning , a przy tym samochód nie utraci przyczepności.. W tym roku klasa średnia wzbogaciła się o kilka ciekawych propozycji, w których zastosowane techniki produkcji przełożyły się na dobre osiągi w okresie zimowym.. Mowa o krótszej drodze hamowania na mokrym podłożu i przyczepności na śniegu i błocie pośniegowym, za co odpowiada kierunkowy bieżnik , układający się w kształt litery „V”.

Videos

1. Szczęście na wulkanie - Teneryfa 36
(Jak to ogarnąć?)
2. Happy FreeQ Friends #3 - Joanna Strużewska [o jakości powietrza w Polsce oraz trochę o klimacie]
(Happy FreeQ Friends)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Jonah Leffler

Last Updated: 08/24/2022

Views: 5275

Rating: 4.4 / 5 (65 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Jonah Leffler

Birthday: 1997-10-27

Address: 8987 Kieth Ports, Luettgenland, CT 54657-9808

Phone: +2611128251586

Job: Mining Supervisor

Hobby: Worldbuilding, Electronics, Amateur radio, Skiing, Cycling, Jogging, Taxidermy

Introduction: My name is Jonah Leffler, I am a determined, faithful, outstanding, inexpensive, cheerful, determined, smiling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.