Kiedy zrobić test ciążowy (2022) (2022)

Test ciążowy, który jest wykonany za wcześnie, może wskazać nieprawidłowy wynik i wprowadzić zamęt. Przeprowadzenie go dzień czy kilka dni po stosunku jest pozbawione sensu. Kiedy zrobić test ciążowy? Generalnie w większości przypadków wystarczy odczekać 10 dni od możliwego zapłodnienia. Większość producentów zaleca jednak poczekać z tym do dnia, w którym powinna pojawić się miesiączka. Co warto wiedzieć?

Kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach można wykonać test?

Aby uzyskać wiarygodny wynik testu ciążowego, trzeba go wykonać niezbyt wcześnie. To oczywiste, że kiedy myśli zaprząta pytanie "czy jestem w ciąży", odpowiedź chciałoby sie znać jak najszybciej, najlepiej za kilka godzin czy dzień po stosunku. Tak się jednak nie da.

Ma to związek z tym, że zapłodnione jajo wędruje do macicy około 6 dni. Dopiero po tym czasie dochodzi do zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Zwykle następuje to między 8. a 10. dniem od zapłodnienia. W tym czasie we krwi i w moczu pojawia się hormon beta-hCG.

Oznacza to, że wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i uwolnieniu komórki jajowej, choć z reguły zaleca się zastosowanie go w terminie spodziewanej miesiączki, to jest około 14 dni po owulacji.

Gonadropina kosmówkowa (hCG) – co to jest?

HCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa) to hormon ciążowy wytwarzany przez komórki trofoblastu. To tkanka, która powstaje wkrótce po zagnieżdżeniu się komórki jajowej w błonie śluzowej macicy. Struktura powstaje w 1. trymestrze ciąży, odpowiedzialna za odżywianie zarodka. Następnie tworzy się z niej łożysko.

Hormon odgrywa istotną rolę we wczesnej ciąży, ponieważ stymuluje ciałko żółte, które powstaje po uwolnieniu jajeczka z jajnika i pomaga w utrzymaniu wyściółce macicy ciąży. Wpływa również na tarczycę, wspomaga także zagnieżdżenie się blastocysty.

Wyróżnia się formę alfa i beta hCG. Oznaczenia podjednostki beta hCG, z którymi można się spotkać to: β–hCG, beta–hCG lub b–hCG.

Po jakim czasie test ciążowy wykryje hormon beta-hCG?

Beta-hCG można wykryć od 9.-11. dnia od zapłodnienia. Największe wydzielanie ludzkiej gonadotropiny łożyskowej przypada na 10. tydzień ciąży (licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki). W kolejnych tygodniach zaczyna się zmniejszać.

Jak dokładnie zmienia się jego poziom we wczesnym okresie ciąży? Stężenie hormonu rośnie, początkowo podwajając się co 2 lub 3 dni. Maksymalną wartość osiąga między 40. a 90. dniem ciąży (8.–12. tydzień). Poczynając od 14. tygodnia ciąży aż do dnia porodu zawartość hCG we krwi matki jest kilkakrotnie mniejsza w porównaniu z zawartością w 10. tygodniu ciąży.

Ponieważ w zdrowych ciążach hCG we krwi zwykle podwaja swą ilość w ciągu pierwszych kilku tygodni, testy ciążowe bazują na wykrywaniu i badaniu stężenia hormonu beta-hCG.

Ponieważ w przypadku prawidłowej ciąży wewnątrzmacicznej oczekuje się wzrostu stężenia hCG o co najmniej 53% w ciągu 48 godzin, odchylenie od tego trendu może wskazywać na niezdolną do przeżycia ciążę wewnątrzmaciczną lub ciążę o nieprawidłowym umiejscowieniu.

reklama

HCg a testy ciążowe

Zarówno testy ciążowe dostępne w aptekach, jak i laboratoriach, wykrywają obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu lub krwi. Jeśli jego stężenie jest podwyższone, na teście pojawią się dwie kreseczki oznaczające ciążę.

(Video) Kiedy i jak zrobić test ciążowy ? | wasze pytania #02

Ponieważ hCG stymuluje produkcję większej ilości estrogenów i progesteronuw czasie ciąży, jest wykrywany przez wszystkie testy ciążowe, zarówno te wykonywane w gabinecie lekarskim na podstawie badania krwi, jak i w domu na podstawie próbki w moczu.

Gwałtownie wzrastający w pierwszych dniach ciąży poziom hCG może być wykryty we krwi mniej więcej 8. dnia po szacowanym dniu zapłodnienia przy użyciu najbardziej czułych metod laboratoryjnych. Tego rodzaju testy ciążowe mogą go wykryć w moczu kilka dni później, w zależności od ich czułości.

Ponieważ zazwyczaj hCG jest wytwarzany tylko podczas ciąży, pozytywny wynik testu potwierdza ciążę (oznacza 99-procentową pewność).

Rodzaje testów ciążowych

Test ciążowy można wykonać zarówno w laboratorium, jak i w domu.

reklama

Ciążowe testy laboratoryjne

Ciążowe testy ciążowe laboratoryjne (badania) cechują się najwyższą dokładnością, są jednak droższe i wymagają cierpliwości. O ile domowy test ciążowy podaje wynik po kilku minutach, o tyle na wynik testu laboratoryjnego trzeba poczekać co najmniej kilka godzin, a czasem dzień. Aby wykonać test ciążowy w laboratorium, nie potrzeba skierowania. Cena za test to od 30 zł do około 50 zł.

Test ciążowy laboratoryjny to badanie wykonywane z krwi bądź moczu. Aby przystąpić do badania, należy przyjść na pobranie krwi lub do laboratorium dostarczyć poranną próbkę moczu (należy pobrać mocz środkowy, tj. nie z pierwszego, a z kolejnego strumienia).

Co mówi ciążowego wynik testu laboratoryjnego? Jeśli poziom hCG we krwi bądź moczu jest wyższy niż 5 mIU na ml, test uznaje się za pozytywny (co oznacza ciążę). Niższe stężenie hCG oznacza brak ciąży.

Domowe testy ciążowe

Gonadotropinę kosmówkową wykrywają również apteczne i drogeryjne, czyli domowe testy ciążowe, działanie których opiera się na reakcji chemicznej. Dochodzi do niej pomiędzy przeciwciałami anty-hCG a hormonem beta hCG w moczu.Wynik negatywny jest wiarygodny, jeśli wykonanie testu nastąpiło co najmniej 7 dni po zapłonieniu.

Jakie są rodzaje testów ciążowych? To:

test ciążowy paskowy. To niewielki pasek, które należy częściowo zanurzyć w próbce moczu. Aby go wykonać, do suchego pojemnika tzreba zebrać mocz, a następnie zanurzyć w nim pasek (na około 10 sekund). Trzeba uważać, by zrobić to poprawnie, czyli nie głębiej niż do zaznaczonej linii.

(Video) Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Po około 3 minutach na pasku pojawia się wynik testu: dwie kreski oznaczają zwiększony poziom hCG w moczu, czyli ciążę. Jedna kreska, którą widać na polu kontrolnym oznacza brak ciąży. Gdy nie pojawi się żadna kreska albo można ją dostrzec wyłącznie na polu testowym, oznacza wynik nieważny.

test strumieniowy, który swoim wyglądem przypomina flamaster (jest długi i cienki, pole z wynikiem jest osłonięte szybką). Jego końcówkę należy umieścić pod strumieniem moczu.

Aby wykonać test, należy zdjąć jego nasadkę i umieścić odsłoniętą końcówkę pod strumieniem moczu na około 5 sekund (lub zanurzyć końcówkę testu w pojemniku z moczem). By ustalić stężenie hormonu beta hCG, potrzeba od 3 do 5 minut. Jeśli doszło do zapłodnienia, w okienku pojawiają się dwie kreski. Jedna kreska oznacza wynik negatywny.

test ciążowy płytkowy (najbardziej popularny). Za pomocą pipety aplikuje się próbkę moczu na płytkę testową. Jego działanie jest identyczne jak testu paskowego. Różnica polega na tym, że pasek umieszczony jest w plastikowej płytce.

Oznacza to, że test ciążowy płytkowy również wymaga zebrania moczu do plastikowego pojemnika. Następnie pipetą trzeba pobrać próbkę moczu i wkropić kilka jego kropli na płytkę (oznaczonego jako S - skrót od sample, czyli próbka). Wynik pojawia się po kilku minutach. Dwie kreseczki oznaczają ciążę, zaś jedna kreska - jej brak.

reklama

Czy test ciążowy może się mylić?

Domowe testy ciążowe nie mają 100-procentowej skuteczności. Czułość testu ciążowego wyraża się w mlU/ml, przy czym warianty apteczne zazwyczaj cechują się tym parametrem na poziomie od 10 mlU/ml do 25 mlU/ml.

Warto pamiętać, że im niższa jest wartość mlU/ml, tym czulszy jest test ciążowy.

Testy o czułości mniejszej niż 500 IU/l wykrywają ciążę już po 10 dniach od zapłodnienia, z czułością między 500-800 IU/l po 14 dniach, natomiast testy o czułości większej niż 800 IU/l po 21 dniach.

Oznacza to, że można otrzymać wynik fałszywie dodatni (sugerujący ciążę u kobiety, choć ta w niej nie jest) lub wynik fałszywie ujemny (według testu ciąży nie ma, co nie jest prawdą). Dzieje się tak w wielu okolicznościach.

Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może dać błędny wynik, zarówno wynik ujemny, jak i słabo dodatni (druga kreseczka jest ledwo widoczna), co można błędnie odczytać jako wynik nie dodatni. To dlatego, zwłaszcza jeśli test zostanie wykonany bardzo szybko, najlepiej dla pewności powtórzyć go nieco później.

(Video) OBJAWY CIAŻY | zanim TEST wyjdzie pozytywny 🤰

Ponadto pozytywny wynik testu, pomimo braku ciąży, jest możliwy, gdy kobieta:

  • jest w okresie okołomenopauzalnym,
  • przyjmuje różne leki (przeciwdepresyjne, nasenne, przeciwhistaminowe, wspierające płodność lub silne przeciwbólowe),
  • zmaga się z chorobą nowotworową, schorzeniem tarczycy, jajników lub nerek,
  • niedawno poroniła,
  • przyjmuje zastrzyki hormonalne.

Fałszywie dodatni wynik testu pojawia się także w przypadku ciąży ektopowej. W błąd może wprowadzić także test zrobiony po owulacji.

Test ciążowy fałszywie ujemny w większości przypadków ma jedną przyczynę - został wykonany zbyt wcześnie. Żeby mieć pewność, że test nie wprowadził nas w błąd, zaleca się przeprowadzić po kilku dniach kolejny lub poczekać z jego wykonaniem do dnia spodziewanej miesiączki. Przyczyną fałszywie ujemnego wyniku może być też czułość testu, został wykonany niezgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Dotyczy to zwłaszcza próbki moczu potrzebnej do wykonania testu. Jeśli jej ilość będzie zbyt mała, wpłynie to na wynik.

Test ciążowy – wyniki. Pozytywny wynik testu ciążowego i co dalej?

Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu ciążowego należy udać się na wizytę do lekarza ginekologa. Warto przy tym pamiętać, że pęcherzyk ciążowy jest widoczny w badaniu ultrasonograficznym w macicy (USG) dopiero wtedy, gdy stężenie beta hCG jest na poziomie minimum 1000–1200 mIU/ml (w 5.–6. tygodniu ciąży).

Jeśli test będzie negatywny, a miesiączka nie pojawi się, zaleca się po kilku dniach wykonać kolejny test ciążowy lub przeprowadzić badania laboratoryjne z krwi lub moczu.

Nieregularne miesiączkowanie – po jakim czasie zrobić test ciążowy?

W przypadku pań, które mają nieregularne cykle miesiączkowe, zaleca się odczekać tyle dni, ile trwał najdłuższy cykl miesiączkowy w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Kiedy zrobić test ciążowy – pora dnia

Choć większość producentów zapewnia, że pora dnia nie ma większego wpływu na wiarygodność testu, test powinno się przeprowadzać rano, gdyż wtedy stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Article information

(Video) Jak prawidłowo wykonać test ciążowy, oraz pierwsze objawy ciąży - 40 tygodni do szczęścia odc. 4

Author: Arielle Torp

Last Updated: 07/12/2022

Views: 6264

Rating: 4 / 5 (61 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Arielle Torp

Birthday: 1997-09-20

Address: 87313 Erdman Vista, North Dustinborough, WA 37563

Phone: +97216742823598

Job: Central Technology Officer

Hobby: Taekwondo, Macrame, Foreign language learning, Kite flying, Cooking, Skiing, Computer programming

Introduction: My name is Arielle Torp, I am a comfortable, kind, zealous, lovely, jolly, colorful, adventurous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.

(Video) Pierwsze objawy ciążowe przed zrobieniem testu | Alicja

FAQs

Kiedy zrobić test ciążowy (2022)? ›

domowy test ciążowy można wykonać najwcześniej 7–10 dni po stosunku, ok. 8 dni po owulacji, a najlepiej poczekać z tym co najmniej do dnia, w którym powinna wystąpić miesiączka. Wcześniej druga kreska może być ledwo widoczna, więc wynik testu łatwo będzie błędnie odczytać jako negatywny.

Po jakim czasie wychodzi pozytywny test ciążowy? ›

Kiedy wykonać test ciążowy? Nowoczesne testy mogą wykryć obecność hCG w moczu już po ok. 7 dniach od zapłodnienia (im mniejsza cyfra przed mlU/ml w opisie parametrów testu ciążowego, tym jest on czulszy, czyli wcześniej wskaże prawidłowy wynik).

Ile dni po okresie można zrobić test ciążowy? ›

Test ciążowy można wykonać już pierwszego dnia kolejnego cyklu miesięcznego, czyli teoretycznie 28 dni (w zależności od kobiety może się to różnić) od pierwszego dnia zeszłej miesiączki. Jednak żeby uzyskać najbardziej wiarygodny wynik, najlepiej poczekać 7 dni od planowanego pierwszego dnia miesiączki.

O jakiej porze dnia najlepiej zrobić test ciążowy? ›

Do testu może być użyty mocz z dowolnej pory dnia. Większość producentów zaleca jednak, aby badanie wykonać z pierwszego porannego moczu, gdy stężenie hCG jest najwyższe – wyjaśnia ginekolog.

Kiedy robiłyście test ciążowy? ›

Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Czy test ciążowy 14 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Tak, test ciążowy wykonany 14 i 19 dni po stosunku daje wiarygodny wynik. Nie, stosunek z użyciem prezerwatywy, która nie pękła oraz stosunek oralny podczas brania tabletek antykoncepcyjnych nie są ryzykowne i nie prowadzą do ciąży.

Czy po 3 dniach można zrobić test ciążowy? ›

Nie, nikt nie jest w stanie powiedzieć 3 dni po stosunku, że doszło do zapłodnienia. Lekarz może wykryć ciążę najwcześniej w 6-8 tygodniu, natomiast test ciążowy ultraczuły może ok. 3 dni po stosunku.

Czy 7 dni po okresie można zajść w ciążę? ›

Czy po okresie można zajść w ciążę? Tak, po okresie można zajść w ciążę – wynika to z cyklu zmian zachodzących w organizmie kobiety. Miesiączka to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego, w którym dochodzi do złuszczania się nabłonka macicy (co jest przyczyną krwawienia podczas okresu).

Czy test wykonany 40 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy został wykonany po upływie więcej niż 14 dni od stosunku. Uzyskane wyniki są wiarygodne i świadczą o braku ciąży. Przyczynę plamienia może określić lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania.

Czy można zrobić test ciążowy podczas miesiączki? ›

Badanie moczu

Należy unikać wykonywania badania moczu podczas okresu. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że pobierany mocz zostanie zanieczyszczony krwią. Nawet minimalna ilość krwi w moczu może zaburzyć wynik i wpłynąć na interpretację lekarza.

Czy Wieczorem można zrobić test ciążowy? ›

Rzeczywiście może mieć to znaczenie, ale tylko w przypadku bardzo wczesnej ciąży. Jeśli test ciążowy jest wykonywany w odpowiednim czasie od rzekomego zapłodnienia, nie ma znaczenia, czy zostanie wykonany rano, po południu czy wieczorem.

Czy test z wieczornego moczu jest wiarygodny? ›

Niezależnie od tego, czy jest to próbka poranna, czy wieczorna, test w przypadku ciąży powinien dać wynik pozytywny. Jednak w przypadku wczesnego wykrywania ciąży zaleca się wykonanie testu z pierwszej próbki porannej, gdyż taki mocz jest najbardziej zagęszczony i poziom badanego hormonu hCG jest najwyższy.

Czy test ciążowy jest wiarygodny po 3 tygodniach? ›

Trofoblast rozwija się po implantacji zarodka do błony śluzowej jamy macicy, która następuje ok. 6-7 dni po zapłodnieniu (tyle czasu trwa bowiem droga zapłodnionej komórki jajowej z jajowodu do jamy macicy). Dlatego nie ma możliwości wykrycia ciąży wcześniej niż dwa tygodnie po stosunku płciowym.

Kiedy można zrobić test ciążowy po Ovitrelle? ›

Zgodnie z dokumentacją leku Ovitrelle: "Jeśli w ciągu dziesięciu dni po zastosowaniu leku Ovitrelle u pacjentki wykonywany jest test ciążowy w surowicy lub w moczu, wynik może być fałszywie dodatni".

Czy test ciążowy 21 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Dlatego też specjaliści zalecają, aby test ciążowy wykonać 14 dni po stosunku, w okolicach planowanej miesiączki. Można go też dla większej pewności przeprowadzić 21 dni po współżyciu, które mogło zakończyć się zapłodnieniem.

Czy test ciążowy może nie wykryć 2 tygodniowej ciąży? ›

Komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa, żyje tylko przez 24 godziny. Z kolei plemniki odznaczają się o wiele dłuższą przeżywalnością, która sięga nawet do kilkudziesięciu godzin. W 2 tygodniu ciąży test ciążowy jeszcze niczego nie wykaże.

Czy to mozliwe że jestem w ciąży a test jest negatywny? ›

Tak, możliwe jest uzyskanie negatywnego wyniku testu w ciąży. Taki wynik nazywa się fałszywie negatywnym. Na fałszywie negatywny wynik wpływ mają takie czynniki, jak zbyt wczesne wykonanie testu, zbyt mocno rozcieńczony mocz lub zbyt szybkie odczytanie wyniku.

Jak wczesna ciążę wykrywa test ciążowy? ›

Wiele kobiet decyduje się na robienie testu ciążowego zbyt wcześnie. Niestety nie ma metody, która mogłaby potwierdzić ciążę w kilka godzin po stosunku. Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa ok. 6 dni, a dopiero po zagnieżdżeniu w endometrium w organizmie kobiety pojawia się hormon beta-hCG.

Czy w czwartym tygodniu test wykryje ciążę? ›

Czwarty tydzień ciążytest ciążowy

Jest on wiarygodny, lecz łatwo zafałszować wynik, jeżeli test nie zostanie poprawnie przeprowadzony. Test w czwartym tygodniu ciąży należy robić z porannego moczu i nie zbyt wcześnie – wynika to ze zbyt niskiego stężenia beta-hCG w moczu.

Czy są testy ciążowe które najszybciej wykrywają ciążę? ›

Domowe Laboratorium Pink strumieniowy super czuły to szybki i czuły test ciążowy, który wykrywa obecność w moczu hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej), którego stężenie wzrasta w I trymestrze ciąży. Test można wykonać już 6 dni od momentu zapłodnienia.

Ile dni po okresie nie można zajść w ciążę? ›

Przy założeniu, że dni płodne trwają zazwyczaj 8-10 dni, 5 przed owulacją, ponieważ tyle mogą przeżyć plemniki w pochwie, oraz 3-4 dni po owulacji ze względu na żywotność jajeczka, w ciąże można zajść już nawet w pierwszy dzień po miesiączce.

Czy 5 dni po miesiączce można zajść w ciążę? ›

Musimy pamiętać, że zajść w ciążę można w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Szczególnie gdy cykl ten jest nieregularny. Oznacza to, że zajść w ciążę można zarówno przed, w trakcie lub bezpośrednio po okresie.

Kiedy najszybciej można zajść w ciążę? ›

Żeby szybko zajść w ciążę, trzeba nie tyle często uprawiać seks, co wiedzieć KIEDY to robić. Kobieta jest bowiem płodna przez jakieś 5-6 dni w ciągu całego cyklu - w dniu poprzedzającym owulację, w dniu owulacji oraz przez ok. 4 dni po jej wystąpieniu.

Jakich badań nie można robić podczas miesiączki? ›

Mowa między innymi o badaniach hormonalnych, w tym między innymi oznaczeniach prolaktyny, estradiolu, testosteronu, hormonu luteinizującego, czy też folikulotropowego.

Czy mogę być w ciąży i mieć okres? ›

Okres w czasie ciąży nie jest możliwy. Jeżeli w czasie ciąży pojawi się krwawienie czy nawet plamienie może być to sygnał, że dzieje się coś niedobrego. W każdym przypadku krwawienie jest wskazaniem do konsultacji lekarskiej.

Czy można zrobić test podczas plamienia? ›

Test ciążowy po plamieniu implantacyjnym – z uwagi na fakt, że implantacja zarodka następuje ok. 7 dni po zapłodnieniu, dopiero po krwawieniu implantacyjnym można wykonać test ciążowy, który może potwierdzić ciążę. Testy te są wrażliwe na hormon hCG, którego poziom rośnie po zagnieżdżeniu zarodka.

Kiedy test jest pozytywny Covid? ›

Pojawienie się kreski w miejscu wynikowym (T) bez względu na to, jak słaba ona będzie, wraz z kreską w miejscu kontrolnym (C) oznacza pozytywny wynik testu. Nawet jeżeli kreska w miejscu kontrolnym jest słabo widoczna, test należy uznać za ważny. Oznacza to, że trwa aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Czy po 13 dniach test wykryje ciążę? ›

Laboratoryjne testy ciążowe charakteryzują się większą czułością niż testy domowe i pozwalają wykryć 100% ciąż już po siedmiu dniach od zapłodnienia. Testy domowe powinno się wykonywać najwcześniej 10 dni po spodziewanej owulacji, a najlepiej w przewidywanym dniu wystąpienia miesiączki.

Videos

1. Skąd mam wiedzieć, czy jestem w ciąży? #ZapytajFarmaceutę
(GdziePoLek.pl)
2. ✅ Banalnie proste domowe testy ciążowe. Możesz się zdziwić, ale okazują się być skuteczne!
(Health & Fitness)
3. Wszystko o testach ciążowych
(M jak mama)
4. POZYTYWNY TEST CIĄŻOWY - i co dalej??
(Dominika Ćwiek)
5. Test Ciążowy Clearblue
(nieplodnirazem.pl)
6. Testy ciążowe - jaka jest ich skuteczność?
(Medme)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Prof. An Powlowski

Last Updated: 06/09/2022

Views: 6470

Rating: 4.3 / 5 (44 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Prof. An Powlowski

Birthday: 1992-09-29

Address: Apt. 994 8891 Orval Hill, Brittnyburgh, AZ 41023-0398

Phone: +26417467956738

Job: District Marketing Strategist

Hobby: Embroidery, Bodybuilding, Motor sports, Amateur radio, Wood carving, Whittling, Air sports

Introduction: My name is Prof. An Powlowski, I am a charming, helpful, attractive, good, graceful, thoughtful, vast person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.