Kiedy zrobić test ciążowy? | PPZ (2022)

Minął już pewien czas od stosunku i pojawiają się rosnące obawy lub nadzieje. Nasuwa ci się na myśl tylko jedno pytanie – „kiedy zrobić test…


Kiedy zrobić test ciążowy? | PPZ (1)

6

Magdalena Złoczewska

6 minut czytania

Minął już pewien czas od stosunku i pojawiają się rosnące obawy lub nadzieje. Nasuwa ci się na myśl tylko jedno pytanie – „kiedy zrobić test ciążowy”? Sięgasz po niego jak najszybciej? Niesłusznie! W pierwszych dniach wynik może wcale nie być wiarygodny.

Domowe testy ciążowe to najtańsza i najpopularniejsza metoda wykrywania ciąży. Prawidłowo używane, wykazują aż 90% wiarygodności. Po ilu dniach zrobić test ciążowy? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie w niepewności, jak od tej chwili będzie wyglądać ich życie. Być może już na następny dzień lub kilka godzin po stosunku kupiłaś dla siebie test ciążowy. Niestety, nie jest on właściwie do niczego przydatny. Od zbliżenia musi minąć określony czas, aby test ciążowy zadziałał.

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

1Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

1.1Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

3Kiedy można zrobić test ciążowy hormonu beta-hCG?

3.1Jak powstaje i jak działa hormon beta-hCG?

3.2Kiedy można zrobić test ciążowy? – zależność od beta-hCG

3.2.1Test ciążowy a stężenie beta hCG

3.2.2Poziom hormonu beta-hCG i jego interpretacja

(Video) Kiedy i jak zrobić test ciążowy ? | wasze pytania #02

4Kiedy zrobić test ciążowy laboratoryjny?

5Po ilu dniach test ciążowy – rodzaje i ceny

(Video) TO WIDEO. Kiedy zrobić test ciążowy?

(Video) Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

Niestety, nie istnieje żadna metoda, która dałaby ci wiarygodny wynik od razu po stosunku. Zapłodnione jajo wędruje do macicy około 6 dni. Dopiero po tym czasie zagnieżdża się ono w endometrium. Gdy ten proces zostanie ukończony, w organizmie kobiety pojawia się hormon beta-hCG. Jest on obecny we krwi i w moczu – to właśnie na jego podstawie działają testy ciążowe.

Zobacz też:Planowany poród – czy można wybrać sobie datę?

Po ilu dniach zrobić test ciążowy?

Odpowiedzmy zatem na pytanie, po ilu dniach test ciążowy wykaże wiarygodne informacje. Musi minąć przynajmniej 8-10 dni od zbliżenia i owulacji. Dopiero po takim czasie od momentu zapłodnienia w ciele wytwarzany jest hormon beta-hCG. Niektóre opakowania testów ciążowych zalecają poczekać do spodziewanego terminu miesiączkowania. Oznacza to więc przerwę aż około 14. dni od dnia owulacji.

Kiedy zrobić test ciążowy i ile razy go wykonać?

Jeśli wcześniej nie wiedziałaś, kiedy wykonać test ciążowy i zrobiłaś go chociażby tydzień po stosunku – najbezpieczniej będzie go powtórzyć. Przedwczesny test ciążowy mógł wykazać wynik ujemny lub niewyraźnie dodatni. Czasem taka informacja jest słabo czytelna lub po prostu nieprawdziwa. Kiedy zrobić test ciążowy, by mieć pewność wyniku? Zawsze dobrze jest wykonać go kilka razy, z zachowaniem kilkudniowych odstępów czasowych. Jest to ważne szczególnie w sytuacji, gdy spóźnia ci się miesiączka.

Kiedy można zrobić test ciążowy hormonu beta-hCG?

Wiesz już ogólnie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy. W ocenie swojej sytuacji przydadzą się jednak informacje na temat tego, czym jest hormon beta-hCG. Jak powstaje i w jaki sposób działa? Dopiero po zrozumieniu tych czynników, będziesz w stanie samodzielnie określić, kiedy zrobić test ciążowy w twojej sytuacji.

Jak powstaje i jak działa hormon beta-hCG?

Gdy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika, w jej miejsce powstaje tzw. ciałko żółte ciążowe. Wytwarza ono progesteron. Jest to hormon, który odpowiada za przygotowanie błony śluzowej macicy do przyjęcia zapłodnionego jaja. Umożliwia także dalszy rozwój zarodka. Po 12. tygodniu ciąży przestaje być jednak potrzebne – zostaje zastąpione przez łożysko.

Zobacz też:Skuteczne i bezpieczne sposoby na chrypkę u dziecka

Dopiero obecność hormonu beta-hCG pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu. Beta-hCG wytwarzany jest przez trofoblast. Jest to warstwa komórek błony płodowej zarodka. To właśnie z niego wraz z postępem ciąży wytworzy się łożysko.

(Video) Jak prawidłowo wykonać test ciążowy, oraz pierwsze objawy ciąży - 40 tygodni do szczęścia odc. 4

Kiedy można zrobić test ciążowy? – zależność od beta-hCG

Podczas ciąży zapotrzebowanie organizmu na progesteron (a więc też na beta-hCG) jest bardzo wysokie. W pierwszych 12 tygodniach (do czasu wytworzenia łożyska) stężenie beta-hCG ciągle rośnie. To właśnie dzięki temu zjawisku możliwe jest wykonanie testu ciążowego. Badanie beta-hCG jest także wartościowe w celu rozpoznania ewentualnych zagrożeń poronienia.

Test ciążowy a stężenie beta hCG

Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Hormon beta-hCG jest wykrywalny już około 9.-11. dnia po poczęciu. Dokładny czas zależy jednak od danego organizmu. Stężenie tej substancji w ciele drastycznie rośnie w ciągu następnych paru dni. Swoją maksymalną wartość osiąga około 40.-90. dnia, czyli pomiędzy 8. a 12. tygodniem ciąży. W tym przedziale czasowym otrzymasz więc najpewniejsze wyniki testu ciążowego. Po tym okresie jego stężenie maleje, jednak hormon ten jest wciąż obecny w trakcie trwania ciąży.

Poziom hormonu beta-hCG i jego interpretacja

Mimo to, że jego poziom się waha i nie jest jednoznacznym wskaźnikiem co do zdrowia płodu, może dać ci to pewne informacje. Zdecydowanie obniżony poziom może oznaczać zagrożenie poronienia lub ciąży pozamacicznej. Z kolei podwyższona ilość beta-hCG wskazuje na dwie ewentualności – mnogą ciążę lub nowotwór. Zaawansowana ciąża to nie jest jednak czas na to, kiedy można zrobić test ciążowy. Poziom hormonu najlepiej ustalić u lekarza, nie na własną rękę. Lekarz da ci konkretne informacje oraz pomoże je właściwie zinterpretować.

Zobacz też:Laktacja – za mało czy za dużo mleka? Wszystko o laktacji

Kiedy zrobić test ciążowy laboratoryjny?

Istnieją też przypadki, w których test ciążowy pokazuje wynik pozytywny mimo braku zapłodnienia komórki jajowej. Dlatego też najlepiej udać się na badania laboratoryjne. Kiedy zrobić test ciążowy laboratoryjny? Wiarygodne informacje możesz uzyskać już tydzień po odbytym stosunku. Wyniki od lekarza pomogą ci nawet ustalić orientacyjny wiek płodu. Jest to więc dużo bardziej wartościowa i pewniejsza metoda niż domowy test ciążowy.

Po ilu dniach test ciążowy – rodzaje i ceny

Różne testy działają w nieco inny sposób. Odmienne są przede wszystkim sposoby ich używania. Łączy je jednak zasada, po ilu dniach zrobić test ciążowy. Wszystkie najlepiej wykonać po około 10 dniach od stosunku. Istnieją na przykład:

  • testy ciążowe płytkowe posiadają dwa okienka – kontrolne i testowe. To na tym drugim pojawia się wynik testu;
  • strumieniowe – wyglądem przypominają flamaster, działają po ściągnięciu plastikowej nakładki;
  • paskowe – działają po zanurzeniu ich w próbce moczu;
  • cyfrowe – bardziej zaawansowane technologicznie. Wynik testu pojawia się na elektronicznym wyświetlaczu.

Ile kosztują testy ciążowe?

Cena takiego testu zależna jest od firmy i rodzaju. Najtańsze z nich możesz kupić już nawet za 4 złote. Są to właśnie płytkowe testy. Najdroższą opcją są cyfrowe testy ciążowe. Mogą one kosztować nawet do 40 złotych. Laboratoryjne badanie wcale nie musi być droższe. Dokładna cena zależy od placówki, w której zdecydujesz się na jego wykonanie. Możesz jednak wykonać je już za około 30-40 złotych.
Wiesz już, kiedy zrobić test ciążowy, aby otrzymać najbardziej wiarygodne wyniki. Zasada działania tej technologii jest dość prosta. Ceny testów ciążowych są bardzo przystępne, a produkty te łatwo dostać w sklepach. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do wyniku testu, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Możesz także zdecydować się na dokładniejszy test z krwi w dowolnej placówce medycznej.

Zobacz też:Dieta w ciąży – co jeść w ciąży, a czego unikać? Zadbaj o zdrowie swoje i dziecka

Zobacz także:

  • Rusza akcja “Test na HIV – zrób go sam”. Darmowe testy można odebrać w Warszawie
  • Omikron. W Katowicach wykryto pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa
  • Ile kosztują badania genetyczne?
  • Jak wykonać badanie na ojcostwo?
  • Czy beta-karoten przyciemnia skórę?

Ciąża i dziecko

O autorze

Magdalena Złoczewska

Magister filologii angielskiej i pisarka z zamiłowania i zawodu. Swoje artykuły i tłumaczenia zaczęła publikować na papierze i w sieci już w 2017 roku. Zależy jej na tworzeniu wiarygodnych, ciekawych i wartościowych treści, które pomogą czytelnikom zdrowo żyć i dokonywać rozsądnych wyborów. Pasjonuje się podróżami, sztuką i poznawaniem świata. Fitness, zdrowe odżywianie i ekologia to tematy szczególnie bliskie jej sercu. Wiedzę zdobywa na szkoleniach, konferencjach, z literatury i po prostu – z życia.

(Video) OBJAWY CIAŻY | zanim TEST wyjdzie pozytywny 🤰

Zobacz wszystkie artykuły

FAQs

Kiedy zrobić test ciążowy? | PPZ? ›

Aby wynik testu ciążowego był wiarygodny, należy odczekać ok. 10 dni po stosunku. Idealnym momentem do wykonania testu ciążowego jest pierwszy dzień spodziewanej miesiączki.

Po jakim czasie wychodzi pozytywny test ciążowy? ›

Kiedy wykonać test ciążowy? Nowoczesne testy mogą wykryć obecność hCG w moczu już po ok. 7 dniach od zapłodnienia (im mniejsza cyfra przed mlU/ml w opisie parametrów testu ciążowego, tym jest on czulszy, czyli wcześniej wskaże prawidłowy wynik).

Kiedy należy wykonać test ciążowy? ›

W moczu beta- HCG pojawia się później niż w krwi kobiety, dlatego uznaje się, że najlepiej wykonać apteczny test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Test zrobiony wcześniej może dać fałszywie ujemny wynik.

Czy test ciążowy 10 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy wykonany 10 dni po stosunku może już wykazać obecność ciąży, ale ujemny wynik testu nie świadczy wcale, że się ona nie rozwija. Radzę poczekać i powtórzyć test za tydzień, o ile nie pojawi się miesiączka, lub wykonać dokładniejsze badanie stężenia hormonu betaHCG we krwi.

Ile dni po okresie można zrobić test ciążowy? ›

Test ciążowy można wykonać już pierwszego dnia kolejnego cyklu miesięcznego, czyli teoretycznie 28 dni (w zależności od kobiety może się to różnić) od pierwszego dnia zeszłej miesiączki. Jednak żeby uzyskać najbardziej wiarygodny wynik, najlepiej poczekać 7 dni od planowanego pierwszego dnia miesiączki.

Czy test ciążowy 14 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Tak, test ciążowy wykonany 14 i 19 dni po stosunku daje wiarygodny wynik. Nie, stosunek z użyciem prezerwatywy, która nie pękła oraz stosunek oralny podczas brania tabletek antykoncepcyjnych nie są ryzykowne i nie prowadzą do ciąży.

Czy po tygodniu można zrobić test ciążowy? ›

Test ciążowy wykrywający hCG we krwi, przeprowadzony w laboratorium, potwierdza ciążę właściwie ze stuprocentową pewnością. Można go wykonać tydzień po zapłodnieniu lub wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy ciąży. Dzięki ustaleniu stężenia hormonu można nawet określić przybliżony wiek ciąży.

Kiedy powinno się zrobić test na koronawirusa? ›

2. -3. tygodnia od wystąpienia pierwszych objawów. Testy RT-PCR i RT-LAMP wykonuje się jak najszybciej po pojawieniu się objawów infekcji górnych dróg oddechowych (wskazujących na COVID-19) lub po kontakcie z osobą zakażoną, gdyż badania te wykrywają bieżące zakażenie wirusem.

Czy po 3 dniach można zrobić test ciążowy? ›

Nie, nikt nie jest w stanie powiedzieć 3 dni po stosunku, że doszło do zapłodnienia. Lekarz może wykryć ciążę najwcześniej w 6-8 tygodniu, natomiast test ciążowy ultraczuły może ok. 3 dni po stosunku.

Czy 8 dni po stosunku można zrobić test ciążowy? ›

Tzw. domowy test ciążowy można wykonać najwcześniej 7–10 dni po stosunku, ok. 8 dni po owulacji, a najlepiej poczekać z tym co najmniej do dnia, w którym powinna wystąpić miesiączka. Wcześniej druga kreska może być ledwo widoczna, więc wynik testu łatwo będzie błędnie odczytać jako negatywny.

Czy test ciążowy 19 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Tak. Jest wiarygodny. Testy opierają się na wykrywaniu gonadotropiny kosmówkowej hCG, która pojawia się od ok. 7-10 dnia po zapłodnieniu.

Czy test ciążowy 12 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Należy także pamiętać, że w pierwszych dniach poziom hCG w moczu może być zbyt niski, by mógł zostać wykryty przez domowe testy. Dlatego też lekarze zalecają wykonanie testu ciążowego nie wcześniej niż 14 dni po stosunku, a i wówczas może się zdarzyć, że test z apteki będzie zbyt mało czuły.

Czy 11 dni po stosunku test jest wiarygodny? ›

Tak, wynik testu wykonanego po około 10-14 dniach od daty stosunku można już uznać za wiarygodny. Najlepiej w tym przedziale czasowym wykonać dwa testy różnych firm i porównać wyniki.

Czy test wykonany 40 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy został wykonany po upływie więcej niż 14 dni od stosunku. Uzyskane wyniki są wiarygodne i świadczą o braku ciąży. Przyczynę plamienia może określić lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania.

Czy można zrobić test ciążowy podczas miesiączki? ›

Badanie moczu

Należy unikać wykonywania badania moczu podczas okresu. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że pobierany mocz zostanie zanieczyszczony krwią. Nawet minimalna ilość krwi w moczu może zaburzyć wynik i wpłynąć na interpretację lekarza.

Czy test dwa tygodnie po stosunku jest wiarygodny? ›

6-7 dni po zapłodnieniu (tyle czasu trwa bowiem droga zapłodnionej komórki jajowej z jajowodu do jamy macicy). Dlatego nie ma możliwości wykrycia ciąży wcześniej niż dwa tygodnie po stosunku płciowym.

Czy test ciążowy 21 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Dlatego też specjaliści zalecają, aby test ciążowy wykonać 14 dni po stosunku, w okolicach planowanej miesiączki. Można go też dla większej pewności przeprowadzić 21 dni po współżyciu, które mogło zakończyć się zapłodnieniem.

Czy test ciążowy może nie wykryć 2 tygodniowej ciąży? ›

Komórka jajowa zostaje uwolniona z pęcherzyka Graafa, żyje tylko przez 24 godziny. Z kolei plemniki odznaczają się o wiele dłuższą przeżywalnością, która sięga nawet do kilkudziesięciu godzin. W 2 tygodniu ciąży test ciążowy jeszcze niczego nie wykaże.

Czy test ciążowy po terminie ważności jest wiarygodny? ›

Niekiedy zdarza się tak, że kobieta ma w swojej apteczce test ciążowy i przed jego przeprowadzeniem nie zawraca uwagi na datę ważności. Pamiętajmy, że przeterminowany test nie nadaje się do użytku.

Czy w Rossmanie jest test ciążowy? ›

PINK Testpłytkowy test ciążowy domowego użytku, 1 szt. CHECK&GO test ciążowy strumieniowy, 1 szt. FACELLE słupkowy test ciążowy do użytku domowego, 1 szt. FACELLE test owulacyjny słupkowy, 5 szt.

Czy trzeba wykonać test na COVID-19? ›

Od 28 marca 2022 roku przestał obowiązywać wymóg wykonania testu przed wyjazdem do sanatorium lub przed przyjęciem do szpitala.

Kiedy zrobić test na Covid bez objawów? ›

Test najlepiej jest wykonać jak najszybciej od momentu wystąpienia objawów. Nie odkładaj wykonania badania. Jeśli jesteś zakażony SARS-CoV-2, najlepiej będzie, jeśli jak najszybciej się o tym dowiesz.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy koronawirusa? ›

U osób zakażonych SARS-CoV-2 objawy choroby zwykle pojawiają się 5-6 dni od podejrzewanego momentu ekspozycji na wirusa. Przy czym okres inkubacji wirusa wynosi 1-14 dni, co oznacza, że zdarzały się przypadki, w których objawy występowały już na drugi dzień po ekspozycji, ale również dopiero po prawie 2 tyg.

Jak wczesna ciążę wykrywa test ciążowy? ›

Wiele kobiet decyduje się na robienie testu ciążowego zbyt wcześnie. Niestety nie ma metody, która mogłaby potwierdzić ciążę w kilka godzin po stosunku. Wędrówka zapłodnionego jaja do macicy trwa ok. 6 dni, a dopiero po zagnieżdżeniu w endometrium w organizmie kobiety pojawia się hormon beta-hCG.

Jak najszybciej wykryć ciążę? ›

Niestety nie ma metody, która tuż po zapłodnieniu wykryłaby ciążę. Najszybszą metodą jest badanie krwi Beta HCG. Inaczej gonadotropina kosmówkowa to hormon, który pojawia się w krwi i moczu kobiety spodziewającej się dziecka.

Czy w czwartym tygodniu test wykryje ciążę? ›

Czwarty tydzień ciążytest ciążowy

Jest on wiarygodny, lecz łatwo zafałszować wynik, jeżeli test nie zostanie poprawnie przeprowadzony. Test w czwartym tygodniu ciąży należy robić z porannego moczu i nie zbyt wcześnie – wynika to ze zbyt niskiego stężenia beta-hCG w moczu.

Czy 9 dni po owulacji można zrobić test ciążowy? ›

Z tego powodu bardzo popularne są testy, które pozwalają wykryć ciążę wcześniej, już ok. 10 dni po stosunku i zakończeniu owulacji. Wtedy w organizmie kobiety zaczyna gromadzić się hormon o nazwie beta-hCG.

Czy test ciążowy 18 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Nigdy nie wiadomo, kiedy doszło do zapłodnienia i czy w ogóle do niego doszło. Jedynym dowodem, że tak, jest ciąża. Jeśli do zapłodnienia dojdzie w dniu stosunku, to beta HCG może być wykryte 6 dni później, ale jeśli zapłodnienie nastąpi następnego dnia, to test ciążowy nie wykaże jeszcze obecności ciąży.

Czy test ciążowy 16 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test domowy o wysokiej czułości wykonany 16 dni po stosunku można uznać za wiarygodny zgodnie z deklaracją producenta.

Czy test ciążowy 13 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Proszę o pilny kontakt z lekarzem specjalistą ginekologiem w tej sprawie. Czy test wykonany 8 dni i 13 dni po stosunku (bez wytrysku) jest wiarygodny jeśli wyszedł negatywny? Do miesiączki zostało podczas wykonywania testów 3 tygodnie. Tak, taki test jest jak najbardziej wiarygodny.

Kiedy test jest pozytywny Covid? ›

Pojawienie się kreski w miejscu wynikowym (T) bez względu na to, jak słaba ona będzie, wraz z kreską w miejscu kontrolnym (C) oznacza pozytywny wynik testu. Nawet jeżeli kreska w miejscu kontrolnym jest słabo widoczna, test należy uznać za ważny. Oznacza to, że trwa aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Po jakim czasie test na Covid jest pozytywny? ›

Według danych literaturowych, wynik dodatni można uzyskać najwcześniej około 5 dnia od zakażenia. Nie oznacza to, że czas ten jest identyczny dla każdej osoby badanej.

Czy po 3 dniach można zrobić test ciążowy? ›

Nie, nikt nie jest w stanie powiedzieć 3 dni po stosunku, że doszło do zapłodnienia. Lekarz może wykryć ciążę najwcześniej w 6-8 tygodniu, natomiast test ciążowy ultraczuły może ok. 3 dni po stosunku.

Videos

1. Skąd mam wiedzieć, czy jestem w ciąży? #ZapytajFarmaceutę
(GdziePoLek.pl)
2. Jak wykonać Pink Płytkowy test ciążowy
(DomoweLaboratorium)
3. Wszystko o testach ciążowych
(M jak mama)
4. Jak wykonać TEST Pink Strumieniowy Super Czuły
(DomoweLaboratorium)
5. Pierwsze objawy ciążowe przed zrobieniem testu | Alicja
(Alicja Raczko)
6. Farmaceutka zaproponowała test ciążowy z sody oczyszczonej😲🧐
(DiamentAW)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Kieth Sipes

Last Updated: 05/14/2022

Views: 6276

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kieth Sipes

Birthday: 2001-04-14

Address: Suite 492 62479 Champlin Loop, South Catrice, MS 57271

Phone: +9663362133320

Job: District Sales Analyst

Hobby: Digital arts, Dance, Ghost hunting, Worldbuilding, Kayaking, Table tennis, 3D printing

Introduction: My name is Kieth Sipes, I am a zany, rich, courageous, powerful, faithful, jolly, excited person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.