krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (2022)

Przycinanie winogron jest dość trudne dla początkujących winiarzy, ale jest to obowiązkowa technika, bez której nie można zapewnić rocznego wysokiego plonu dobrej jakości. Aby właściwie przycinać winogrona, musisz znać wszystkie subtelności i zasady tworzenia segmentów owocowych krzewu, a także optymalny czas i metody przycinania. W każdym przypadku frez decyduje, które pędy najlepiej pozostawić, a które usunąć bez żalu. Dlatego bez znajomości struktury krzewu winogronowego, schematów przycinania młodych i dorosłych krzewów, ich podwiązek do podpór, niemożliwe jest pomyślne przeprowadzenie tworzenia najbardziej produktywnej kultury winogronowej w tych warunkach klimatycznych.

Następnie dowiesz się, kiedy i jak prawidłowo przycinać winogrona jesienią.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (1)

Zadowolony

 • 1 Po co przycinać winogrona jesienią
 • 2 Kiedy przycinać winogrona jesienią
  • 2.1 Czym różni się przycinanie jesienne od przycinania wiosennego
  • 2.2 Kiedy przycinać jesienią: optymalny czas
  • 2.3 Co robić przed i po przycięciu winogron
 • 3 Jak prawidłowo przycinać winogrona jesienią: baza wiedzy i metody przycinania
  • 3.1 Struktura winorośli i niezbędna terminologia
  • 3.2 Zasady przycinania
  • 3.3 Metody przycinania winogron lub liczba oczu do przycinania
 • 4 Jak formować winogrona: schemat przycinania młodych krzewów jesienią 1, 2, 3 lat
  • 4.1 Przycinanie winogron w pierwszym roku
  • 4.2 Przycinanie winogron w drugim roku
  • 4.3 Przycinanie winogron trzeciego roku i później
 • 5 Jak przyciąć dojrzały krzew winogronowy jesienią

Po co przycinać winogrona jesienią

Z reguły uważa się, że przycinanie winogron ma na celu przede wszystkim zwiększenie owocowania rośliny (a dokładniej jej regulację), to znaczy przy wielkości zbiorów, ale z jego pomocą osiągane są inne równie ważne cele:

 • powstają linki owocowe (co to jest, czytaj dalej);
 • zmniejsza się wpływ polaryzacji winorośli (co to jest i jak wpływa na winorośl, patrz poniżej);
 • wielkość krzewów jest zmniejszona, aby wygodnie było je przykryć na zimę;
 • dojrzewanie winogron przyspiesza;
 • zwiększa się wielkość pęczków i jagód;
 • poprawia się smak samych jagód (gromadzi się w nich więcej cukru i miąższu);
 • pielęgnacja krzewów owocowych i zbiory są zauważalnie łatwiejsze.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (2)

Rada! Przycinanie winogron należy wykonywać corocznie, w przeciwnym razie po prostu nie będziesz w stanie uzyskać stabilnych plonów.

Kiedy przycinać winogrona jesienią

Aby zrozumieć, kiedy i jak przycinać winorośl jesienią, musisz znać różnice między przycinaniem wiosennym i jesiennym, a także wziąć pod uwagę najbardziej odpowiednie warunki naturalne.

Czym różni się przycinanie jesienne od przycinania wiosennego

Przycinanie winogron można przeprowadzić zarówno jesienią (po opadnięciu liści), jak i wiosną (przed pęknięciem pąków). Aleschron nieobcięty krzew na zimę praktycznie niemożliwy (staraj się zginać i umieszczać długie, wielometrowe pędy na ziemi), dlatego z reguły przycinanie odbywa się jesienią.

W związku z tym okazuje się, że na wiosnę dokładnie odciąćodmiany nieokrywające winogrona.

Jednak! Uważa się, że nieobrzezany krzew lepiej znosi zimę, ponieważ po przycięciu zmniejsza się zimotrwalosc rośliny.

Ogólnie rzecz biorąc, niektórzy hodowcy wolą jesienne przycinanie od wiosny, ponieważ wiosną krzewy bardzo cierpią i płaczą (z ran zaczyna wypływać sok). Chociaż nie jest wykluczone przypadki, gdy ścinasz krzaki jesienią, a wiosną wziąłeś rany i płakałeś. Jednak w żadnym wypadku nie możesz pomóc. Wszystko będzie się stopniowo przeciągać.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (3)

Kiedy przycinać jesienią: optymalny czas

Winogrona przycinane jesienią dopiero po opadnięciu naturalnych liści. Jeśli zostanie to zrobione przedwcześnie, krzew otrzyma mniej składników odżywczych z liści. Jeśli jednak nadszedł czas, a liście nadal wiszą, musisz zrobić sztuczny liść, innymi słowy, oderwać liście rękami lub odciąć nożycami do przycinania.

Kiedy lepiej to zrobić, w jakich ramach czasowych?

Cięcie winogron zaleca się rozpocząć dopiero po pierwszych przymrozkach. Właśnie w tym czasie następuje intensywne dojrzewanie winorośli, a liście zaczynają żółknąć (zażółcenie liści jest sygnałem, że przeniosły wszystkie składniki odżywcze do rośliny). A teraz, kiedy ziemia zaczyna zamarzać, nadszedł czas.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (4)

Czas przycinania winogron zależy bezpośrednio od warunków klimatycznych obszaru uprawy i aktualnych warunków pogodowych. Tak więc przybliżony czas jesiennego przycinania winogron na środkowym pasie (region moskiewski) to druga połowa października i początek listopada.

Uwaga! Jeśli nie czekasz przez zalecany czas, młode pędy mogą nie mieć czasu na dojrzewanie. A jeśli odłożysz to na później, mróz niekorzystnie wpłynie na pędy - staną się zbyt kruche.

Co robić przed i po przycięciu winogron

Po przeprowadzeniu jesiennego przycinania winogron przed schron, najpierw będziesz potrzebować przeprowadzić leczenie chorób i szkodników.

Oprócz tych manipulacji skład jesienne zajęcia pielęgnacyjne winogron i ich przygotowanie do zimy zawiera również:

 • podlewanie;
 • opatrunek górny;
 • zbieranie sadzonek (podczas przycinania);

Ważny! O, tak jak jesienią odpowiednio kroić winogrona i przechowywać sadzonki do momentu ukorzenienia wiosną, czytać w tym artykule.

 • zginanie winorośli do ziemi (po przycięciu).
 • bezpośredni schronienie na zimę.

Jak prawidłowo przycinać winogrona jesienią: baza wiedzy i metody przycinania

Aby nawet początkujący zrozumieli system prawidłowego przycinania winogron w okresie jesiennym, zajmiemy się podstawową terminologią, schematem struktury krzewu winogronowego, zasadami owocowania, a także metodami przycinania.

Struktura winorośli i niezbędna terminologia

Przed przystąpieniem do przycinania warto poznać budowę krzewu winogronowego. Zrozumienie struktury krzewu i zasad owocowania pozwoli Ci najbardziej poprawnie przycinać.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (5)

Główne terminy, które pomogą ci lepiej zrozumieć strukturę buszu i, odpowiednio, jego przycinanie:

 • Rękaw Jest to wieloletnia część winogron (stare drewno), podobnie jak szkieletowe (główne) gałęzie na drzewie. Każdego roku na rękawach powstają nowe ogniwa owocowe z pędów z ostatniego roku.
 • Link owocowy Pędy owocujące (strzała owocowa) i węzeł zastępczy.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (6)

 • Strzelaj owocnikując - to długa winorośl (dlatego częściej nazywana jest strzałką owocową), na której pozostaje 6-10 oczu, z których wyrastają pędy w przyszłym roku, na których następuje całe zbiory.
 • Zapasowy węzeł - krótka winorośl (3 oczka), na której w przyszłym roku mogą wyrosnąć 3 potężne sterylne pędy, ale nie pozwolimy im owocować (aby rosły silnie), a jesienią to wśród tych pędów utworzy się nowe ogniwo owocowe (strzała owocująca i gałązka podstawienie).
 • Judasz To formacja, która jednoczy nerki i zapewnia ich prawidłowe ukształtowanie. Każdy taki ocellus może zawierać kilka pąków (jeden jest centralny, a kilka jest podstawionych).

Komentarz! Bardzo często w życiu codziennym oczy nazywane są pąkami zimującymiale jak możesz sobie wyobrazić, jestźle, ponieważ w jednym oku jest kilka pąków, z każdego może wyrosnąć młody pęd.

Zasada owocowania

Winorośl owocuje głównie na młodych zielonych pędach, które wyrosły z pąków na winorośli w zeszłym roku (strzała owocująca). Co więcej, główny plon otrzymujesz z centralnych pąków, ponieważ oczywiście coś może wyrosnąć na zastępczych (bocznych) lub uśpionych pąkach, ale o wiele gorsza jakość i ilość.

Zasady przycinania

Przed przycinaniem i kształtowaniem winogron należy zapoznać się z podstawowymi zasadami i zaleceniami:

 • Musisz przyciąć nie na ringu (jak drzewa owocowe), wychodząc mały kikut (1,5-3 cm). Jeśli pokroisz go krócej, winorośl w tym miejscu może wyschnąć i umrzeć.
 • Podcięcie owocująca winorośl powinien w międzywęźlach (to znaczy między oczami), ale nieco bliżej dolnego oka.
 • Jeśli winorośl niedojrzały,musisz przyciąć do dojrzałej części (do zdrewniałego obszaru).
 • Po pierwsze należy wyciąć wszystkie odłamane i chore pędy (cięcie sanitarne), a następnie - słaby (krótki i cienki, o średnicy poniżej 5 mm).
 • Kiedy zostawisz młode pędy do przyszłego owocowania, potrzebujesz usuń wszystkich synówtak, że pozostaje tylko winorośl z oczami (pąkami).
 • Odciąć wszystkie pędyktóre w tym roku było owocowanie (strzały owocujące).
 • Nowe pędy owocnikujące trzeba wyjść najbliżej podstawy.

Rada! Wszystkie nadmiarowe młode pędy są idealne do rozmnażania winogron (rozmnażanie przez sadzonki).

 • Węzeł zastępczy jest zawsze Gotowe poniżej winorośli owocującej... Jeśli jest na odwrót, całe pożywienie zostanie przeznaczone na rozwój węzła zastępczego, ponieważ winogrona wysyłają wszystkie soki do odległych pąków.

Ciekawy! Wynika to z faktu, że winogrona mają właściwość polarności, która przejawia się w priorytetowym rozwoju górnej części krzewu lub winorośli (pędy, liście, grona), podczas gdy dolna część zawsze pozostaje w tyle w rozwoju.

Ponadto, ze względu na biegunowość oraz w celu zmniejszenia uszkodzeń roślin, przy usuwaniu nieodpowiednich pędów winorośli pożądane jest, aby pozostawione rany były umieszczone tylko po jednej stronie rękawa (to znaczy po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie).

Ogólnie przycinanie winogron jest w pewnym sensie skuteczną walką z biegunowością, której celem jest zwiększenie owocowania poprzez zminimalizowanie jego wpływu na rozwój krzewów.

 • Zwykle, na węzłach zastępczych tworzą się nowe owocne strzały.

Rada! Ale jeśli tak się stało, że na węzłach zastępczych nie rozwinęły się silne pędy, to ogniwo owocowe powinno być utworzone z dobrze rozwiniętych i silnych pędów, które rozwinęły się na strzały owocującej.

 • Długość pędu powinna odpowiadać długości drutu kratowego, aby był wygodny związać wiosną, więc nie ma sensu wyjeżdżać zbyt długo (chyba że w rezerwie).

Tak poza tym! Możesz zmierzyć optymalną długość, po prostu przymocowując pęd do kratki, innymi słowy, kładąc pęd z boku (w prawo lub w lewo) wzdłuż pierwszego drutu. W ten sposób oszacujesz, jak winogrona będą znajdować się na kratach w przyszłym roku.

 • Wybierając jedną z dwóch dobrych sesji, powinieneś pozbyć się ekstremum (wyrastającego z kratki), co znowu będzie niewygodne do zawiązania na wiosnę.
 • Powinieneś zrozumieć, że podczas przycinania większość wzrostu jest usuwana (do 80-90%), pozostawiając tylko wymaganą liczbę przyszłych owocujących winorośli i zastępczych sęków.

W ten sposób! Dorosły krzew (3 lata i więcej), uformowany wachlarzowo, o 4-5 ramionach, powinien mieć około 30-50 oczu (w zależności od odmiany), czyli na jednym winorośli powinno być około 6-10 oczu. Ale jesienią lepiej zostawić 2 razy więcej (60-100 oczu), innymi słowy, musisz mieć zapas (zapasowe pędy owocnikujące), ponieważ podczas zimowania część może zamarznąć lub wyschnąć.

Ważny! Wiosną musisz pozbyć się zapasowych pędów.

Metody przycinania winogron lub liczba oczu do przycinania

Wiadomo, że każda odmiana winorośli wymaga pewnego rodzaju przycinania. Jednak liczba oczu jest również dostosowywana w zależności od metody kształtowania.

Jesienią można przycinać winogrona na kilka sposobów:

 • Krótki przycinanie - polega na usunięciu większości pędów. W rezultacie na strzale owocowej powinno pozostać tylko 2-4 oczy. Stosowany jest w uprawie odmian technicznych (winiarskich).
 • Średni - każda pęd po przycięciu zawiera 6-8 oczu (czasem do 10). Stosowany jest w uprawie odmian stołowych.
 • Długo - na pędzie pozostaje więcej niż 8-12 oczu. Typowy do uprawy winogron stołowych i azjatyckich.
 • Mieszany (według Guyota) - ta metoda formowania krzewu obejmuje krótką i długą technikę. Pędy wycina się w celu zastąpienia (3 oczkami), pozostawia się strzały owocowe, na których nowy plon dojrzeje w następnym sezonie. W ten sposób za pomocą tej metody powstaje pętla - winorośl owocowa, po owocowaniu, zostaje odcięta, a na jej miejsce zostaje uruchomiony nowy owocny pęd, który wyrósł na zastępczym sęku.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (7)

Rada! Uważnie przestudiuj informacje o konkretnej odmianie, ponieważ prawidłowa metoda przycinania zależy od tego, ile i jakie kiście winogron otrzymasz.

Jeśli nie ma sposobu, aby się dowiedzieć, użyj średniej metody przycinania lub jeszcze lepiej - mieszanej (według Guyota), która z zastępczym węzłem.

Jak formować winogrona: schemat przycinaniamłodykrzewy jesienią 1, 2, 3 lata

Przyjrzyjmy się bliżej, jak prawidłowo kształtować i przycinać winogrona każdej jesieni przez 3 lata po posadzeniu.

Zapamiętaj! Celem przycinania jest uzyskanie 4-5 owocowych rękawów do 3 roku życia.

Przycinanie winogron w pierwszym roku

Zasadziłeś sadzonka winogron na wiosnę, a teraz czas na pierwsze przycinanie formujące.

Przycinanie winogron jesienią pierwszego roku odbywa się w następujący sposób: skracasz jedyny pęd o 3-4 oczy. Jeśli masz sadzonkę z dwoma pędami, przycinanie powinno odbywać się symetrycznie, ale pozostawiając 2-3 oczy.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (8)

Opinia! Niektórzy szczególnie skrupulatni hodowcy uważają, że podczas gdy krzewy są młode, tylko wstępne przycinanie powinno odbywać się jesienią w pierwszym i drugim roku (czyli w pierwszym roku należy zostawić 6-10 oczu), a następnego roku wczesną wiosną - ostatnie (do 3 -4 oczy). Faktem jest, że jeśli od razu go za krótkie, to zimą, ze względu na młodość i niewystarczającą odporność na mróz, winorośl może całkowicie zamarznąć.

Przycinanie winogron w drugim roku

Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze zeszłej jesieni, to tej jesieni masz już 4-5 potężnych pędów (przyszłe rękawy). W takim przypadku lepiej zostawić dokładnie 4 pędy, a najsłabsze lub rosnące w niewygodnym kierunku należy wyciąć.

Ważny! Krzew nie powinien wyglądać jak wachlarz 6-8 krótkich pędów, powinno na nim pozostać 4-5 silnych i długich pędów. Dlatego nie zapomnij o letnim wybiciu.

Przycinanie winogron jesienią drugiego roku przeprowadza się w następujący sposób: skracasz każdy z pędów o 3-4 oczy, co jest konieczne (jeśli nie jest jasne, patrz akapit „Zasady przycinania”), aby każdy pęd mógł być normalnie przywiązany do dolnego drutu kratki, to znaczy znajdować się wzdłuż niego i nie wykraczać poza jego granice.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (9)

Następny film pokazuje wstępne przycinanie winogron w drugim roku jesienią (to znaczy winorośl pozostaje z dużym marginesem, a nie 3-4 oczami, ale 2 razy więcej, czyli 6-8).

Rada! Zapas winorośli nigdy nie jest zbyteczny, ponieważ wiosną zawsze możesz skończyć to, co zacząłeś i pozbyć się tego, czego nie potrzebujesz.

Przycinanie winogron trzeciego roku i później

Jesienią trzeciego roku krzew będzie miał już 4 duże pędy (ramiona), z młodymi gałęziami na każdym z nich. To właśnie z tych młodych winorośli zaczniesz zbierać.

Tak poza tym! Już za 3 lata otrzymasz mały „sygnałowy” zbiór.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (10)

W celu prawidłowego przycinania winogron jesienią trzeciego roku ponownie wybiera się najsilniejsze pędy z każdej strony (na każdym rękawie), słabe wycina się i pozostawia 2 mocne. Z pozostałych 2 potężnych pędów dolny jest skrócony o 3 oczy. To będzie węzeł zastępczy. Drugi pęd (strzała owocowa) pozostaje z 6-10 pąkami.

Rada! Mimo to lepiej jest umieścić 2 mocne winorośle (strzały owocowe) na zimę, a wiosną usunąć tę, która zimowała gorzej lub jest dalej od podstawy buszu.

Tak więc w trzecim roku zostanie w pełni ukształtowany krzew winogronowy, który w przyszłości zacznie aktywnie przynosić owoce.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (11)

Dalej! W czwartym roku i we wszystkich kolejnych latach jesienne przycinanie winogron polega na usuwaniu już zaowocowanej winorośli i przycinaniu winorośli rocznej (tej, która wyrosła na stosie zastępczym), która w przyszłym roku zaowocuje (strzała owocowa). Najniższa winorośl pozostanie ponownie jako węzeł zastępczy.

Zobacz następny akapit, „Przycinanie dojrzałego krzewu winogronowego jesienią”.

Jak przyciąć dojrzały krzew winogronowy jesienią

Uwaga! Najczęściej winogrona formuje się w wachlarz w 4-5 rękawach (wentylator wieloramienny) na 2-płaszczyznowej kratownicy (w 1 płaszczyźnie zwykle formuje się w 3 rękawy). Na przykładzie takiego krzewu szczegółowe instrukcje dotyczące jego jesiennego przycinania zostaną podane poniżej.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (12)

Instrukcje krok po kroku dotyczące przycinania winogron dorosłych (w wieku 3 lat i starszych) jesienią dla początkujących:

Uwaga! Zanim zaczniesz przycinać dorosłego krzewu zgodnie z poniższym przewodnikiem krok po kroku, dokładnie przestudiuj wszystkie informacje o strukturze krzewu i zasadach przycinania winogron, które przedstawiono powyżej w osobnych akapitach.

 • Zaczynamy od pierwszy rękaw... Załóżmy, że ma 4 pędy i 1 płodny, ale tylko 2 dobre i mocne pędy (winorośl z przyszłym owocowaniem) i 1 zastępcza gałązka muszą zostać.
 • Najpierw usuwane są wszystkie dodatkowe słabe pędy, a także już owocująca winorośl z ostatniego roku.
 • Dolną winorośl pozostawia się na zastępczym sęku i przecina na 3 pąki.
 • Ponadto na 2 lewych winoroślach przyszłego owocowania (strzały owocowe) należy policzyć 6-10 oczu, a resztę odciąć.

Ważny! Oczy należy liczyć od dolnego drutu kratowego, ponieważ najniższe są zwykle sterylne.

 • Chodźmy do drugi rękaw... Załóżmy, że jest najbardziej nierozwinięty i ma tylko 2 młode pędy. Okazuje się, że dolny pęd powinien pozostać na sęku zastępczym, a górny stanie się pędem owocującym. Oczywiście należy również usunąć porośnięty pęd.

Ważny! Jesienią musisz zostawić dokładnie dwa pędy (każdy z 6-10 oczami), to znaczy 1 to główny, 2 to zapasowy (w przypadku śmierci winorośli - tłumienie lub zamarzanie oczu). Już na wiosnę, jeśli oba pędy przeżyją, dolny trzeba będzie odciąć na nowy węzeł, a górny pozostawić do owocnikowania.

 • Trzeci rękaw... Załóżmy, że są na nim 3 młode pędy i 1 płodny (oczywiście trzeba się go pozbyć). Jednak 1 z 3 pędów znajduje się na samym dole i jest najsłabszy, to właśnie należy zrobić węzeł zastępczy, a pozostałe 2 - z owocującymi winoroślami.
 • Czwarty rękaw... Kolejny rękaw zawierający tylko 2 młode pędy. Ponownie działamy jak z 2 rękawami - dolny pozostaje na zastępczym węźle (ale odcinamy go nie o 3 pąki, ale o 6-10), a górny - do owocnikującej strzały. I oczywiście pozbywamy się pędu owocującego.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (13)

Ważny! Wiosną należy usunąć wszystkie otwarte oczy, które znajdują się poniżej dolnego drutu, z wyjątkiem tych na węzłach zastępczych. A także wszystkie zapasowe pędy owocowania, pozostawiając tylko te, które znajdują się bliżej podstawy krzewu.

Spróbuj! Zaleca się uprawę niektórych odmian winorośli ze wzmocnionymi ogniwami owocowymi (przy większym stresie), jak pokazano na poniższym schemacie.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (14)

Uwaga! Po 7-8 latach nadmiernie wydłużone i przestarzałe rękawy (które już zagęszczają wyładunki) zaczynają być wymieniane na nowe. Ten proces nazywa się odmłodzenie krzewu winogronowego... Przecinasz cały rękaw na pniu, a zamiast tego strzelać do zagajnikawyrastające z ziemi obok krzaka (początkowo tak regenerujące się suki),lub z samego dołu pędu rosnącego na tym starym rękawie, zwanym "bączek”, Zaczynasz się rozwijać i tworzyć nowe.

krok po kroku na zdjęciach dla początkujących, programy przycinania według roku (15)

Jak jak najmniej uszkodzić roślinę i jednocześnie prawidłowo usunąć niepotrzebne pędy? Aby zrozumieć tę kwestię, początkujący mieszkaniec lata musi przyjąć odpowiedzialne podejście do badania całego systemu przycinania krzewów winogron: schematyczne zdjęcia struktury i przycinania młodych i dorosłych winogron, a także zalecenia dotyczące umiejętnego formowania i podwiązki.

Wideo: przycinanie krzewu winogronowego jesienią

Ciekawy! Niestety zawsze istnieje pewna psychologiczna bariera między wiedzą a działaniem, a mianowicie: początkujący winiarz (który przeczytał wiele przydatnych wskazówek dotyczących jesiennego przycinania winogron) podszedł do swojego zarośniętego krzewu, patrzy na niego i nie rozumie, gdzie jest która winorośl, co kroić, co wychodzić. I to jest w porządku. Tylko praktyka pomoże ci w rozwiązaniu tego problemu.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Aron Pacocha

Last Updated: 09/06/2022

Views: 6255

Rating: 4.8 / 5 (68 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Aron Pacocha

Birthday: 1999-08-12

Address: 3808 Moen Corner, Gorczanyport, FL 67364-2074

Phone: +393457723392

Job: Retail Consultant

Hobby: Jewelry making, Cooking, Gaming, Reading, Juggling, Cabaret, Origami

Introduction: My name is Aron Pacocha, I am a happy, tasty, innocent, proud, talented, courageous, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.