Krótki przegląd dinozaurów i ich tajemniczego zniknięcia jako wymarłego gatunku (2022)

Wyświetleń:25,890

Ilekroć słyszymy imię Dinozaur, pierwszym obrazem, który przychodzi nam do głowy, jest gigantyczne zwierzę z długą szyją, ogromnym pyskiem i długim ogonem. Może migawka z filmu Jurassic Park! Jest to dość oczywiste, ponieważ bardziej niż oglądanie na zdjęciach skamieniałości i szczątków gigantycznego zwierzęcia, które kiedyś istniało na Ziemi, przypominamy sobie poruszający charakter filmu.

Tak, dinozaury istniały i żyły na tej samej Ziemi, na której teraz żyjemy. Miejsce, w którym to czytasz, może być miejscem spoczynku gigantycznego dinozaura kilka milionów lat temu, lub może być tam, gdzie ostatni żyjący dinozaur oddychał jako ostatni. Dla niektórych brzmi to fascynująco i przerażająco, ale to prawda, że ​​tam byli, żyli, ale nie mogli przetrwać długo.

Krótki przegląd dinozaurów i ich tajemniczego zniknięcia jako wymarłego gatunku (1)
Kredyt: Pixabay

Dinozaur: wiarygodna tajemnica

Chociaż dokładne pochodzenie i czas ewolucji dinozaurów nie są jasne, gigantyczny gatunek gadów był oczywistym zwierzęciem w środkowym i późnym okresie triasu ery mezozoicznej. Było to około 233 do 243 milionów lat temu. Jednak dinozaury są dominującym gatunkiem w okresie jurajskim i kredowym, od których wzięła się nazwa filmu Jurassic Park.

Badania donoszą, że obecnie jedynymi gatunkami najbliższymi wymarłym gatunkom są ptaki, które wyewoluowały z Pierzastych Dinozaurów.

O dinozaurach

Dinozaury to gatunek, który istniał w prehistorycznym okresie naszej planety, a ich istnienie sięga około 230 milionów lat temu. Tak więc dinozaury są znaczącą częścią kladu gadów Dinosauria.

Jest to zróżnicowana grupa gadów obejmująca gatunki o różnych kształtach i rozmiarach. Istniały na świecie od ponad 140 milionów lat, aw niektórych częściach przetrwały nawet o 20 milionów lat dłużej. Grupa gadów obejmuje około 300 rodzajów i ponad 700 gatunków. Ta zróżnicowana grupa składa się z dinozaurów, takich jak Spinozaur, który jest ogromny, i gatunków takich jak Microraptor, który jest tak mały jak kurczak. Nawet będąc gadami, Dinozaury miały wyprostowaną postawę z nogami umieszczonymi pod ich ciałami. Dzięki temu ich waga była bardziej zrównoważona, niezależnie od ich wielkości.

(Video) The last living members of an extinct species - Jan Stejskal

Krótki przegląd dinozaurów i ich tajemniczego zniknięcia jako wymarłego gatunku (3)
Źródło: Wiadomości ABC

Klasyfikacja gatunków

Dinozaury są członkami podklasy gadów zwanych archozaurami. Podklasa ta obejmuje również krokodyle i ptaki. Więc to bardzo dobrze uzasadnia podobieństwo, które widzimy między dinozaurami a krokodylami.

Podobnie jak inne gatunki gadów, dinozaury składały jaja do reprodukcji. Cały proces reprodukcji i produkcji genetycznej jest bardzo podobny do ptaków. Budują też gniazda, wysiadują jaja po złożeniu i wysiadują je jak każdy dzisiejszy ptak. Uważa się jednak, że dinozaury są wyjątkowe pod względem opieki rodzicielskiej. Dorośli opiekują się młodszymi nowo wyklutymi przez pierwsze kilka miesięcy. Następnie karmią je, każą uczyć się umiejętności, a na koniec, gdy są już w stanie żyć samodzielnie, dorośli je uwalniają.

Podczas gdy dinozaury były pierwotnie dwunożne, kilka starożytnych grup obejmowało zwierzęta czworonożne, a niektóre były w stanie przełączać się między nimi. Wszystkie grupy dinozaurów miały wspólne skomplikowane cechy pokazowe, takie jak rogi lub grzebienie, podczas gdy niektóre wymarłe gatunki wyewoluowały zmiany szkieletowe, takie jak zbroje kostne i kolce.

Klasyfikacja dinozaurów

Podczas gdy obecny rodowód ptaków jest zwykle niewielki ze względu na ograniczenia latania, kilka prehistorycznych dinozaurów miało ogromne ciała. Uważa się, że największe dinozaury zauropodów mierzyły 39.7 metrów (130 stóp) długości i 18 metrów (59 stóp) wysokości, co czyni je największymi stworzeniami lądowymi wszechczasów. Powszechne przekonanie, że nieptasie dinozaury były niezmiennie masywnymi łodygami, częściowo z powodu błędu zachowania, ponieważ ogromne, mocne kości mają większe szanse na przetrwanie, dopóki nie zostaną skamieniałe. Wiele dinozaurów było stosunkowo małych, a niektóre osiągały tylko 50 centymetrów (20 cali) długości.

Skąd wiemy o dinozaurach?

Paleontologia jest przedmiotem nauk zajmujących się badaniem życia starożytnego. Tutaj naukowcy badają życie planety, która istniała od okresu prehistorycznego, a nawet wcześniej. Badania obejmują ssaki, gady, rośliny, organizmy wodne, grzyby, owady, a nawet mikrogatunki. Nauka o Dinozaurach znajduje się również w programie Paleontologii.

W latach dwudziestych XIX wieku na angielskich wsiach odkryto pierwsze w historii ślady gigantycznych dinozaurów. Ludzie przypuszczali, że to kości kolosalnego gada lądowego lub gigantycznej jaszczurki. Jednak termin „Dinozaur” został po raz pierwszy ukuty przez Richarda Owena, znanego paleontologa z Wielkiej Brytanii, w 1820 roku.

Badania nad dinozaurami

Owen podczas swoich badań zaobserwował kilka znaczących różnic, które odróżniały ten gatunek od innych gadów. Badał kości trzech różnych gatunków – Megalosaurus, Iguanodon i Hylaeosaurus. Odkrył, że wszystkie trzy gatunki są gadami lądowymi, mają inną i wyprostowaną budowę ciała, a przede wszystkim są znacznie większe niż jakikolwiek żyjący gad tamtych czasów. Jego badania i badania kości zaowocowały stworzeniem nowej grupy gadów, 'Dinosauria'. Słowo to pochodzi od dwóch starożytnych greckich słów – 'dinos, co oznacza straszny, i Saurus, co oznacza gad lub jaszczurka.

Ślady dinozaurów są sporadyczne. Zwykle zwierzę lub żywa istota w okresie starożytnym znajduje się z jego skamieniałości. Ale jest bardzo niewiele śladów Skamieniałości dinozaurów które mogłyby dostarczyć więcej informacji. Co więcej, jest to zwierzę lądowe, a znalezienie szczątków zwierzęcia żyjącego na lądzie staje się trudniejsze. Dlatego naukowcy poinformowali, że fizyczne szczątki dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono, musiały żyć w pobliżu rzeki, jeziora lub innego dużego zbiornika wodnego.

(Video) Top 10 Shocking Extinction Level Events That Changed Everything

Krótki przegląd dinozaurów i ich tajemniczego zniknięcia jako wymarłego gatunku (4)
Kredyt: Pixabay

Jak powstają skamieliny dinozaurów?

Podstawowym źródłem wiedzy o istnieniu starożytnego zwierzęcia jest badanie skamieniałości. Kiedy zwierzę umiera, jego ciało wraz z różnymi okolicznościami zamienia się w skamielinę. Tak więc, mimo że dinozaury żyły 230 milionów lat temu, zdobyliśmy dość dużą wiedzę o nich ze skamielin.

Skamieniałości to zachowane szczątki zwierzęcia. Jest to bardzo długi proces i wymaga wiele łaski ze strony zjawisk naturalnych, aby przemienić zwierzę w skamielinę. Niemniej jednak jest to sposób natury na zachowanie dowodów jej pradawnych zwierząt i żywych organizmów.

Aby uformować się skamieniałość zwierzęcia, musimy spełnić określone kryteria. Kiedy zwierzę umiera, miękkie części ciała gniją, a padlinożercy w naturze konsumują jego część. Dlatego, aby powstała skamielina, ciało musi być zakopane w błocie, piasku lub mule. Jeśli ciało nie zostanie zagrzebane pod osadem, wchodzi w kontakt z większą ilością tlenu, zaczyna się rozkładać, a fizyczne ślady ciała nie pozostają.

Po pochówku na górze powstaje więcej warstw osadu, co wywiera większy nacisk i zamienia go w skałę osadową. Wreszcie, pod wpływem kontaktu minerałów w wodzie, szczątki ciała zamieniają się w kamienie. Jednak cały proces trwa miliony lat.

Tworzenie skamieniałości

Kontakt wody ma duże znaczenie w procesie powstawania skamieniałości. Jest to jeden z powodów, dla których nie jesteśmy świadkami wielu skamieniałości dinozaurów ani żadnego zwierzęcia żyjącego na lądzie, jak widzimy w przypadku zwierząt wodnych. Jednak na podstawie znalezionych do tej pory skamieniałości dinozaurów paleontolodzy mocno wierzyli, że musiały one żyć w pobliżu zbiorników wodnych.

Rodzaje dinozaurów

Z powodu niekompletnych zapisów kopalnych i braku wystarczających dowodów, naukowcy nie potwierdzili dokładnej liczby wszystkich gatunków dinozaurów. Jednak niektórzy uważają, że istnieje ponad 300 rodzajów i ponad 700 ważnych gatunków, które zostały zweryfikowane i nazwane.

Ale jeśli trzeba zacytować Marka Norella, kuratora Macaulay i przewodniczącego Wydziału Paleontologii. Cytat brzmi: „Spośród wymarłych dinozaurów, tradycyjnych dinozaurów, które zniknęły około sześćdziesiąt pięć przecinek cztery miliony lat temu, istnieje około dwunastu lub trzynastu różnych gatunków, które zostały nazwane. Tak więc, jeśli mówisz o tych, dwunastu lub trzynastu setkach; jeśli mówimy o całości dinozaurów, powiedzielibyśmy, że jest to ponad dziesięć tysięcy plus tysiąc trzysta. Jest to więc niezwykle zróżnicowana grupa”.

Jest jednak kilka nazw wybranych gatunków dinozaurów, o których warto wiedzieć. Spójrz na listę.

(Video) What If Dinosaurs Survived the Asteroid

Z okresu triasu

 • Celofizy bauri

Z okresu jurajskiego

 • Plateozaur engelhardti
 • Allosaurus fragilis
 • Apatozaur excelsus
 • Barozaur lentus
 • Kamarazaur lentus
 • kamptozaur dispar
 • Diplodocus Longus.
 • Mamenchizaur hohuanensis
 • Ornitholestes hermanni
 • Stegozaur stenops

Z okresu kredowego

 • Albertosaurus libratus
 • Anatotytan copei
 • Ankylosaurus magniventris
 • Argentinosaurus huinculensis
 • Centrozaur apterus
 • Chasmosaurus kaiseni /belli
 • Korytozaur Kazuarius
 • Deinonychus anthiroppus
 • Edmontonia rugosidens
 • Edmontozaur annectens
 • Hesperornis regalis
 • Hypakrozaur altispinus
 • Lambeozaur lambei
 • Celer mikrowenatorowy
 • Owiraptor filoceratops
 • Pachycefalozaur wyomingensis
 • Prosaurolophus maximus
 • Psittacosaurus mongoliensis
 • Saurolophus Osborli.
 • Zauropelta edwardsi
 • Saurornithoides mongoliensis
 • Struthiomimus Altus
 • Styrakozaur albertensis
 • Dolina Tenontozaura
 • Triceratops horridus.
 • Tyrannosaurus rex
 • Velociraptor mongoliensis
Krótki przegląd dinozaurów i ich tajemniczego zniknięcia jako wymarłego gatunku (5)
Źródło: National Geographic

Nazwy dinozaurów

Ponieważ poznałeś już różne rodzaje dinozaury, a niektóre są bardzo trudne do wymówienia, istnieje sposób, aby dowiedzieć się o gatunku po prostu patrząc na nazwę.

Każdy gatunek – żyjący czy wymarły, ma dla siebie naukową nazwę. Dinozaury muszą również przestrzegać tego Międzynarodowego Kodeksu Nomenklatury Zoologicznej, zgodnie z którym nazwa naukowa powinna składać się z dwóch części. Pierwsza część nazywa się rodzajem, a druga część nazywa się specyficznym epitetem.

Klasyfikacja nazw

Nazwa dinozaurów pochodzi od ich budowy anatomicznej i zachowania. Nazwy zawierają greckie i łacińskie korzenie, a szczególna część każdej nazwy zawiera kod zachowania określonego gatunku Dinozaura. Przyjrzyjmy się.

 • Allo – Dziwne
 • Apato – Zwodniczy
 • Bronto – Grzmot
 • Cerat – Rogaty
 • Compso – Ładna
 • Deino – Straszne
 • Echino – kolczasty
 • Elasmo – platerowane
 • Mega – Ogromny
 • Mikro – Mały
 • Nodo - Lumpy.
 • Operacje – Twarz
 • Ornitho – Ptak
 • Raptor – Rozbójnik
 • Rex – Król
 • Saur/Saurus – Jaszczurka
 • Stego – Dach
 • Tri – Trzy
 • Tyranno – Tyran

Teraz, gdy znasz ukryte znaczenia, możesz poznać różne cechy i różnice behawioralne dinozaurów.

Fakty o dinozaurach

Jest kilka interesujących czynników, które chciałbyś poznać.

 1. Skamieniałości dinozaurów istnieją na wszystkich siedmiu kontynentach.
 2. Dinozaury nieptasie wyginęły około 66 milionów lat temu.
 3. Czaszki dinozaurów miały dziurę między oczodołem a nozdrzem.
 4. Niektóre dinozaury miały dwie dziury za oczodołem.
 5. Różne gatunki dinozaurów mogły chodzić na dwóch nogach, na czterech nogach, a niektóre mogły przełączać się między obydwoma stylami chodzenia.
 6. Na skałach młodszych niż 65 milionów lat temu nie znaleziono żadnych skamieniałości dinozaurów.
Krótki przegląd dinozaurów i ich tajemniczego zniknięcia jako wymarłego gatunku (6)
Źródło: National Geographic

Jak wyginęły dinozaury?

Wyginięcie dinozaurów ze świata jest do tej pory dużym znakiem zapytania. Pomimo wielu teorii i dowodów rzeczowych, które w pewnym sensie konkludują, wielu naukowców wciąż podejmuje wysiłki w celu zbadania bardziej przekonujących powodów wyginięcia tak dominującego i potężnego zwierzęcia ze świata.

Podstawowym i powszechnie akceptowanym powodem masowego wyginięcia dinozaurów jest uderzenie obiektu nadlatującego z kosmosu. W księgach Geologii historia organizmów żywych Ziemi jest podzielona na trzy szerokie okresy – paleozoik, mezozoik i kenozoik. Mezozoik to epoka, w której żyły dinozaury.

Okresy te są dobrze wyróżnione i można je zaobserwować w formowaniu się skał gór. Skały powstałe w okresach mezozoiku i kenozoiku wyróżniają się solidną widoczną warstwą skalną zwaną granicą KT lub granicą kredowo-trzeciorzędową. Wyraźna grubsza warstwa skał określa, że ​​na progu obu okresów nastąpiła znacząca zmiana w całej bioróżnorodności planety. Ponadto różne formacje skalne na granicy KT również sugerują, że pod koniec ery mezozoicznej wydarzyło się coś wielkiego, co zmieniło całą bioróżnorodność.

Badania nad teoriami

Doprowadziło to do zakresu większej liczby badań na całym świecie, a ponadto doprowadziło do tego, że cząstki znalezione w granicy KT zawierają rad w takim stopniu, że musiało to być oddziaływanie zewnętrzne na Ziemię.

Mając w ręku wszystkie wyniki badań, Luis i Walter Alvarez z Uniwersytetu Kalifornijskiego wysunęli hipotezę, że asteroida z kosmosu mogła uderzyć w Ziemię, pozostawiając wszystkich ludzi na śmierć. Sugeruje również, że rozmiar asteroidy miał średnicę około 10 km, taką samą jak Mount Everest i ważyła setki miliardów ton. Dalsze badania i studia wykazały, że hipoteza była całkowicie słuszna. Krater uderzeniowy był kraterem Chicxulub, który uderzył w półwysep Jukatan w Meksyku.

Asteroida uderzyła w atmosferę Ziemi z prędkością 80000 km/h i podgrzała temperaturę planety kilka razy bardziej niż Słońce. Energia uwolniona przez uderzenie jest równoważna 100 milionom bomb atomowych eksplodujących jednorazowo. Powstałe z niej szczątki pokryły orbitę Ziemi i opadły z powrotem na powierzchnię. Odłamki blokowały słońce na wiele miesięcy, a fotosynteza planety ustała. Łańcuch żywnościowy został poważnie dotknięty na całym świecie. Wszystko, co zależy od słońca na przetrwanie, zostało natychmiast stracone.

Teorie zagłady

Cały ekosystem planety został zniszczony w mgnieniu oka, odbierając życie wszystkim żywym organizmom. W ciągu 1000 kilometrów wokół uderzenia śmierć nadeszła natychmiast. Żyjące dinozaury zmarły później. Ze względu na rozmiary dinozaurów najbardziej ucierpiały. Większe zwierzęta mają zwykle mniejszą populację i krótszy cykl reprodukcyjny. To nawet przyspieszyło masowe wymieranie dinozaurów.

Inną ważną teorią jest niedobór cholekalcyferolu wśród tego gatunku. Ten niedobór witaminy D3 mógł doprowadzić do niedożywienia jaj dinozaurów i mógł spowodować śmierć jeszcze przed wykluciem. To mocno uderzyło w proces reprodukcji dinozaurów i spowodowało ich stopniowe wyginięcie ze świata. Jednak uderzenie asteroidy jest bardziej dowodowym powodem wyginięcia dinozaurów.

Inną ważną teorią jest niedobór cholekalcyferolu wśród tego gatunku. Ten niedobór witaminy D3 mógł doprowadzić do niedożywienia jaj dinozaurów i mógł spowodować śmierć jeszcze przed wykluciem. Co więcej, mocno uderzyło to w proces reprodukcji dinozaurów i spowodowało stopniowy wyginięcie ich ze świata.

Wnioski

Po milionach lat ich wyginięcia dinozaury pozostają jednym z najbardziej fascynujących gatunków, jakie kiedykolwiek żyły w przeszłości. Ludzie są zahipnotyzowani wyobrażaniem sobie jego wielkości, kształtu i różnorodności gatunków o różnych zachowaniach i nawykach żywieniowych.

Większość dinozaurów była roślinożercami. Żyli w zależności od naturalnych źródeł łańcucha pokarmowego. Jednak niektóre gatunki drapieżne były zależne od roślinożernych dinozaurów, aby zrównoważyć ekologiczny łańcuch pokarmowy.

Pomimo tego, że są dominującym zwierzęciem, Dinozaury dostały wyginąć zostawiając niemal znikomy ślad, aby dowiedzieć się o nim więcej. Ze względu na rozmiar, bardziej gigantyczne gatunki mają znacznie mniej zapisów kopalnych dostępnych w naturalnej ochronie. Ponownie, przy mniejszym kontakcie z wodą, natura nie była w stanie zachować skamieniałości zwierzęcia.

W takim scenariuszu jedynym dinozaurem, z którym możemy żyć, są ptaki. A jeśli chcemy doświadczyć epoki, w której istniały dinozaury, sztuczny wyimaginowany Park Jurajski jest jedynym miejscem, do którego można się udać. Ale niestety, mimo że gad jest praktycznym i fizycznym dowodem, jedynym wspomnieniem związanym ze słowem Dinozaur jest animowana postać z filmu.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Merrill Bechtelar CPA

Last Updated: 08/08/2022

Views: 6482

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 89% of readers found this page helpful

Author information

Name: Merrill Bechtelar CPA

Birthday: 1996-05-19

Address: Apt. 114 873 White Lodge, Libbyfurt, CA 93006

Phone: +5983010455207

Job: Legacy Representative

Hobby: Blacksmithing, Urban exploration, Sudoku, Slacklining, Creative writing, Community, Letterboxing

Introduction: My name is Merrill Bechtelar CPA, I am a clean, agreeable, glorious, magnificent, witty, enchanting, comfortable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.