Kwarantanna - kogo dotyczy, ile trwa, co można, a czego nie wolno robić? (2022)

Kwarantanna - kogo dotyczy, ile trwa, co można, a czego nie wolno robić? (1)

Autor

Adrian Dąbek

ten tekst przeczytasz w 6 minut

Od 25 stycznia siedmiodniowa kwarantanna dotyczy osób, które miały kontakt z osobą zakażoną lub dostały skierowanie na test wykrywający obecność wirusa SARS-CoV-2. Obowiązuje także współdomowników osób przebywających na izolacji. 11 lutego zostanie jednak zniesiona tzw. kwarantanna z kontaktu. Zasady dotyczące przebywania na kwarantannie się jednak nie zmieniły. Przypominamy najważniejsze z nich.

Kwarantanna - kogo dotyczy, ile trwa, co można, a czego nie wolno robić? (2)

Andrew Angelov / Shutterstock

Potrzebujesz porady?Umów e-wizytę459 lekarzy teraz online

(Video) Czy KWARANTANNA JEST NIELEGALNA? Czy osoba zdrowa podlega kwarantannie? Ile trwa kwarantanna?

 • Kwarantanna — kogo dotyczy?
 • Kwarantanna — informacja o objęciu
 • Kwarantanna — ile trwa?
 • Kwarantanna — czego nie można robić?
 • Kwarantanna — kiedy można wyjść z domu?
 • Kwarantanna a negatywny wynik testu
 • Kwarantanna — świadczenia pieniężne
 1. Od 25 stycznia kwarantanna domowa trwa siedem dni
 2. Od 11 lutego kwarantanna przestanie obowiązywać osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną (zmiana ta nie dotyczy domowników)
 3. W dalszym ciągu obowiązuje bezwzględny zakaz opuszczania domu, niedopełnienie tego obowiązku może wiązać się z poważną karą finansową
 4. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Onet

Kwarantanna — kogo dotyczy?

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Jest czym innym niż izolacja, która jest odosobnieniem osoby chorej na COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Kto podlega kwarantannie?

 1. osoby, które miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem (przestanie to obowiązywać 11 lutego)
 2. osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
 3. osoby, które zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza
 4. niezaszczepione osoby, które przekraczają granicę Polski przybywając z innych państw

Po przybyciu na miejsce kwarantanny należy zainstalować aplikację "Kwarantanna domowa". Zainstalowanie jej oraz używanie "jest ustawowym obowiązkiem osób, które zobowiązane są do poddania się kwarantannie".

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo.

Z obowiązkowej kwarantanny są wyłączone osoby:

 1. w pełni zaszczepioneprzeciwko COVID-19,
 2. ozdrowieńcy, czyli osoby, które chorowały na COVID-19,nie później niż 6 miesięcy od dnia uzyskaniapozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.
 3. niezaszczepione osoby wracające z zagranicy, które przedstawią negatywny wynik testu na obecność wirusa wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy

Osoby, które miały kontakt z osobą chorą, ale nie dostały informacji, że zostały objęte kwarantanną, nie powinny iść do pracy, lub do sklepu. Takie osoby powinny zostać w domu, nawet jeśli nie mają jeszcze decyzji o nałożeniu kwarantanny i dobrze się czują. Zaleca się, by unikały one kontaktu z innymi ludźmi, ponieważ istnieje szansa, że zarażą innych, gdyby okazało się, że są zakażone. W przypadku gdy nie jest to możliwe, powinno stosować się wszelkie wymagane środki ochrony indywidualnej.

Kwarantanna — informacja o objęciu

Informacje o objęciu kwarantanną są rejestrowane w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP), do którego dostęp ma m. in Policja i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Status związany z kwarantanną, można sprawdzić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKE).

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie wydaje decyzji związanych z objęciem kwarantanną. Nałożenie kwarantanny przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest dokumentowane wpisem w systemie EWP.

(Video) IKE Obligacje. Czy warto w nie inwestować? #wtorekzfinansami odc. 26

Zobacz też: Zaszczepieni czy ozdrowieńcy kto ma lepszą odporność na COVID-19?

Kwarantanna — ile trwa?

Do niedawna kwarantanna (dotycząca osób mających kontakt z osobą zakażoną) trwała 10 dni. Rząd zdecydował się na jej skrócenie do tygodnia. Nowe przepisy zaczęły obowiązywać od wtorku 25 stycznia.

 1. Czym jest nadzór epidemiologiczny? Ile trwa i kogo obowiązuje?

— Skracamy okres przebywania w kwarantannie z 10 do siemiu dni. Korzystamy z doświadczeń innych krajów. Podobne rozwiązania wprowadziły Francja, Belgia, Niemcy czy Grecja. Jest to też zgodne z zaleceniami europejskich agencji — mówił Mateusz Morawiecki.

— Wiele krajów wprowadziło już skrócenie kwarantanny. Jeśli w kontekście wariantu Omikron możemy mówić o dobrych stronach, to niewątpliwie jest nią ta, że obecność patogenu, a więc zakaźność, choć wyższa, to jednak jest krótsza niż w przypadku wariantów Delta czy Alfa. W związku z tym decyzja o skróceniu kwarantanny i izolacji jest w pewnym sensie racjonalna — komentował tę decyzję prof. Andrzej Fal w rozmowie z Medonetem.

Ile trwa kwarantanna?

 1. u osób, które trafiają na kwarantannę po skierowaniu na testtrwa 7 dni
 2. u osób, które trafiają na kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną (obowiązuje tylko do 11 lutego) —trwa 7 dni
 3. współdomowników osób zakażonych COVID-19 obowiązuje do zakończenia ich izolacji (obowiązuje od 15 lutego)
 4. po powrocie osób niezaszczepionych z państwczłonkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji —trwa 7 dni
 5. po powrocie spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji —trwa 7 dni
 6. u osób, które udzielają świadczeń chorym na COVID19 (np. lekarze, pielęgniarki), oraz żołnierzy, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej lub Służby Ochrony Państwa – trwa 5 dni(obowiązuje od 2 lutego)

W przypadku osób, które trafiły na kwarantannę w wyniku skierowania na test, kończy się ona w momencie uzyskania negatywnego wyniku (jeśli wynik jest pozytywny, pacjent przechodzi na izolację).

Zobacz też: Najgroźniejsze warianty COVID-19. Ile ich jest?

Kwarantanna — czego nie można robić?

Zasady dotyczące kwarantanny nie podlegają zmianom, takie same obowiązują od początku pandemii. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronach rządowych, podczas kwarantanny nie można opuszczać domu. Dotyczy to także spacerów z psem, wyjścia do najbliższego sklepu czy wizyty stacjonarnej u lekarza.

(Video) Czego NIE robić NA OBOZIE

W razie pogorszenia się staniu zdrowia z lekarzem można się skontaktować poprzez teleporadę. W zrobieniu zakupów pomóc mogą sąsiedzi, rodzina czy znajomi i zostawić zakupione rzeczy pod domem, bez kontaktu z osobą przebywającą w domu na kwarantannie. W robieniu zakupów, mogą również pomóc lokalne ośrodki pomocy społecznej, których lista znajduje się na stronach rządowych.

 1. Wszyscy jesteśmy skazani na zakażenie Omikronem? WHO odpowiada

Jak informuje strona rządowa poświęcona kwarantannie, "policja, w ramach patroli odwiedza osoby, które są objęte kwarantanną i sprawdza, czy pozostają w miejscu swojego zamieszkania. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tys. zł na te osoby, które kwarantanny nie przestrzegają".

Należy pamiętać, że nie można zmienić miejsca kwarantanny, w czasie jej odbywania, ponieważ wiąże się to ze złamaniem kwarantanny (opuszczeniem miejsca zgłoszonej kwarantanny). W przypadku błędnie podanego adresu, należy zgłosić to do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego.

 1. Karolina Opolska z Onetu choruje na COVID-19 i na bieżąco relacjonuje to w filmikach. Co zrobić z psami, gdy utkniecie w domu na izolacji lub kwarantannie? Zobaczcie:

Kwarantanna — kiedy można wyjść z domu?

Są jednak wyjątkowe sytuacje, kiedy można opuścić dom podczas przebywania na kwarantannie. Zawieszana jest na czas wykonania testu, na który skierował nas lekarz podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej (dotyczy to drogi do miejsca pobrania wymazu i powrotu do domu, bez załatwiania innych spraw w tym czasie). Zawieszenie kwarantanny ma miejsce także wtedy, gdy okaże się, że poprzez teleporadę nie można uzyskać odpowiedniego świadczenia i konieczna jest stacjonarna wizyta u lekarza.

W tych sytuacjach nie ma obowiązku zgłaszania się do sanepidu.

Kwarantanna a negatywny wynik testu

Jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na skierowanie na test, a wynik badania jest negatywny, oznacza to, że osoba badana nie ma korona wirusa, a co za tym idzie, nie musi przebywać dalej na kwarantannie. Powinna jednak zachować dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

(Video) Złość – ważna i potrzebna emocja – dr Elżbieta Zdankiewicz-Ścigała i Joanna Gutral

Należy jednak zadawać sobie sprawę z tego, że jeśli kwarantanna została nałożona ze względu na kontakt z osobą zarażoną bądź jest nałożona przez sanepid z innych powodów, to nie jest się wtedy zwolnionym z odbywania kwarantanny, nawet mając negatywny wynik testu.

Jeśli mieszka się z osobą zakażoną to obowiązuje nas kwarantanna, która trwa przez cały okres izolacji osoby zakażonej plus 7 dni od dnia zakończenia tej izolacji. W tym przypadku nie można wychodzić z domu.

Kwarantanna — świadczenia pieniężne

Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ma również dostęp do informacji o kwarantannie w systemie EWP i udostępnia je pracodawcom na profilu PUE ZUS. Podstawą wypłaty świadczenia z tytułu choroby (wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego) za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja w systemie. Państwowa Inspekcja Sanitarna, w przypadku osób skierowanych na kwarantannę, ma prawo do świadczenia chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby albo zasiłku chorobowego), a obejmuje to osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej.

Bardzo ważne jest, by ubezpieczony poddany kwarantannie w związku z zakażeniem koronawirusem osoby, z którą wspólnie zamieszkuje lub prowadzi wspólne gospodarstwo domowe, z którym nie skontaktowała się Państwowa Inspekcja Sanitarna, złożył oświadczenie o konieczności odbycia kwarantanny, dzięki czemu wypłacone zostaną świadczenia.

W przypadku osoby ubezpieczonej, która ubiega się o zasiłek opiekuńczy w związku z opieką nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny przebywającym na kwarantannie, lub objętym izolacją w warunkach domowych, powinna ona złożyć oświadczenie o konieczności sprawowania tej opieki.

Ważne!

Podmiot, który wypłaca świadczenia z tytułu choroby lub sprawowania opieki (pracodawca lub ZUS) może wystąpić do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniach.

Przeczytaj też:

 1. Drożyzna w prywatnych gabinetach lekarskich
 2. Za nami rekord zakażeń. Co dalej? Ile potrwa piąta fala?
 3. Czarne plamy na mapie Polski. Pokazują, gdzie jest najgorzej
 4. Prof. Pyrć: jeżeli duży odsetek Polaków będzie chorych, może to sparaliżować życie społeczne

Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie. Potrzebujesz konsultacji lekarskiej lub e-recepty? Wejdź na halodoctor.pl, gdzie uzyskasz pomoc online - szybko, bezpiecznie i bez wychodzenia z domu. Teraz z e-konsultacji możesz skorzystać także bezpłatnie w ramach NFZ.

 • https://www.gov.pl/web/koronawirus/kwarantanna2
(Video) FOTOWOLTAIKA o czym nie mówią monterzy? Wysokie napięcie 253V, falownik się wyłącza, rachunki rosną.
 • koronawirus
 • COVID-19
 • pandemia
 • epidemia
 • wirus
 • choroby zakaźne
 • epidemia w Polsce
 • Pięć części ciała, których nie wolno dotykać. Powód jest ważny Na naszym ciele są miejsca, których powinniśmy się starać nie dotykać. Dla dobra własnego i innych. Brzmi tajemniczo? Tak naprawdę to kwestia podstawowa, a... oprac. Monika Mikołajska
 • Nie wolno przechowywać leków na słońcu. Sprawdziłam, co może się stać Leki to jedna z tych rzeczy, które zawsze lubimy mieć pod ręką, szczególnie środki przeciwbólowe. Dlatego nosimy je w torebkach, plecakach i kieszeniach, wozimy w... Klaudia Torchała
 • Toksyczne gąsienice w Polsce. Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać Niepokojące informacje płyną z gminy Białośliwie (woj. wielkopolskie). Okazuje się, że pojawiły się tam gąsienice korowódki dębówki. Nie byłoby w tym nic... Joanna Murawska
 • Czego nie wolno po czterdziestce? Te nawyki bardzo szkodzą zdrowiu Życie po czterdziestce może niczym nie różnić się od tego, co i jak czuliśmy kilka lat wcześniej. Może jednak też stanowić dla nas spore wyzwanie. Wszystko to za... Paulina Wójtowicz
 • Czym można zarazić się na kąpielisku? Tych faktów nie wolno zlekceważyć Kiedy podczas plażowania roztapia nas tropikalny żar, ratunku szukamy w chłodnej wodzie. Zanim jednak do niej wskoczymy, sprawdźmy zalecenia instytucji... Medexpress
 • Prof. Gaciong: lekarzowi nie wolno powiedzieć pacjentowi, że jest roszczeniowy Jak można poprawić relacje między pacjentem a personelem medycznym? Kluczowa jest odpowiednia komunikacja. – Pracownikom medyczym nie wolno powiedzieć, że... PAP
 • Objawy insulinooporności, których nie wolno ignorować. Mogą być utajone przez długi czas Insulinooporność to powszechny problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Ten zaburzony metabolizm glukozy z reguły powoduje wiele kłopotów ze zrzuceniem... Karolina Gomoła
 • Drzemka dobra dla zdrowia. Nie wolno tylko złamać dwóch świętych zasad Czy po obiedzie lubisz uciąć sobie krótką drzemkę? A czy zastanawiałeś się kiedyś, czy na pewno jest to zdrowe dla twojego organizmu? Dietetycy postanowili... Joanna Murawska
 • Choroba serca może objawiać się zmianami na skórze. Tych znaków nie wolno bagatelizować Chore serce daje objawy nie tylko poprzez znane nam symptomy, takie jak wzmożona męczliwość, duszności czy kłucie w klatce piersiowej. Okazuje się, że wiele... Eliza Kania
 • Znikają maseczki i kwarantanny, a co z teleporadami? Pacjenci muszą to wiedzieć Od 28 marca zniesione zostały jedne z ostatnich covidowych restrykcji: noszenie maseczek ochronnych, izolacja oraz kwarantanna. Jednak nie były to jedyne... Paulina Wójtowicz

Videos

1. Szkoła a kwarantanna. Kwarantanna a tryb zdalny lub hybrydowy pracy w szkole.
(Po drodze z prawem - Aneta Bernat)
2. Co warto wiedzieć przed podróżą do Turcji?
(Polegytravels)
3. #5naPiątek - 2: Kwarantanna i izolacja pracownika
(SDZLEGAL SCHINDHELM 365)
4. Nie wolno tego głośno mówić! Nic tak nie gorszy jak prawda! Ale ile razy można... - S. Michalkiewicz
(asmeredakcja)
5. Pracownik na kwarantannie - jak z punktu widzenia pracodawcy wygląda czas izolacji i kwarantanny?
(Grupa CSV)
6. NANOTECHNOLOGIA MOC W PŁYNIE za JEDYNE 4000.PLN!!! GRAFEN Hit czy Kit?
(Miłośnicy czterech kółek -zrób to sam)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Moshe Kshlerin

Last Updated: 10/22/2022

Views: 5830

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Moshe Kshlerin

Birthday: 1994-01-25

Address: Suite 609 315 Lupita Unions, Ronnieburgh, MI 62697

Phone: +2424755286529

Job: District Education Designer

Hobby: Yoga, Gunsmithing, Singing, 3D printing, Nordic skating, Soapmaking, Juggling

Introduction: My name is Moshe Kshlerin, I am a gleaming, attractive, outstanding, pleasant, delightful, outstanding, famous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.