Magnez - co ma do niego kawa, stres i wit. B6? (2022)

Magnez jest jednym z ważniejszych pierwiastków w organizmie każdego z nas. Jeśli odczuwamy skutki jego niedoboru lub jesteśmy nimi zagrożeni (któż z nas nie żyje w stresie?) warto rozważyć jego suplementację zarówno metodami naturalnymi jak i tymi z aptecznej półki.

Magnez jest jednym z najważniejszych makroelementów dostarczanych z pożywieniem. Pierwiastek ten uczestniczy w ponad 300 procesach biochemicznych organizmu i z tego też powodu odpowiednia jego zawartość w organizmie jest tak ważna. Niedobory magnezu objawiają się na wiele sposobów, czasem trudnych do zidentyfikowania, jako właśnie związane z jego deficytem.

Suplementacja magnezu jest obecnie bardzo popularna, a ilość preparatów magnezowych w aptece może przyprawić o zawrót głowy.

Rola magnezu w organizmie

Całkowita zawartość magnezu w organizmie to około 25 g, z czego ponad połowa wchodzi w skład kości. Szkielet jest magazynem magnezu i w stanach niedoboru pierwiastek ten może zostać uwolniony i przetransportowany w kierunku innych miejsc, o bardziej strategicznych funkcjach dla organizmu. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie krótkoterminowe i w dłuższej perspektywie zaburzy równowagę mineralną.

Najważniejsze zadania magnezu w organizmie to przede wszystkim:

 • udział w przemianach energetycznych,
 • udział w syntezie kwasów nukleinowych, białek,
 • regulacja gospodarki hormonalnej,
 • prawidłowe działanie mózgu i tkanki nerwowej,
 • zapewnienie prawidłowego przewodnictwa i działania mięśni – w tym najważniejszego – serca.

Niedobory magnezu obserwuje się w wielu chorobach m.in. depresji, cukrzycy i nadciśnieniu. Bez wątpliwości jest to jeden z ważniejszych pierwiastków w funkcjonowaniu organizmu.

Obejrzyj film!

Źródła magnezu

Dzienne zapotrzebowanie na magnez dla osoby dorosłej to ponad 300 mg [1]. W stanach takich jak ciąża, laktacja, stres, czy intensywny wysiłek fizyczny podaż magnezu powinna wzrosnąć nawet do 400 mg.

Szacuje się, że ponad połowa ludności krajów rozwiniętych spożywa niedostateczną ilość magnezu.

Głównym źródłem magnezu jest oczywiście dieta. W zależności od zapotrzebowania i aktualnego poziomu w organizmie wchłanianie magnezu z pożywienia waha się od 40 do 60% [2]. Najlepsze źródła magnezu to:

 • orzechy,
 • zielone warzywa,
 • kasze,
 • pełne zboża,
 • gorzka czekolada i kakao.

Magnez - co ma do niego kawa, stres i wit. B6? (1)

Zaburzenia poziomu magnezu – czym mogą być spowodowane?

Najważniejszym narządem wydalniczym są nerki. Nadmierne spożycie alkoholu zwiększa wydalanie magnezu z moczem i jeśli nie jest zrównoważone większą podażą z dietą, może prowadzić do niedoborów.

Przy wysokich temperaturach i podczas intensywnego wysiłku fizycznego warto zwrócić uwagę nie tylko na ilość przyjmowanych płynów, ale również na ich rodzaj. Najlepiej wybrać wodę mineralną, która w porównaniu do źródlanej dostarcza więcej magnezu oraz innych minerałów. 2 litry wody źródlanej to około 10 mg magnezu, podczas gdy ta sama ilość wody mineralnej dostarcza aż 40 mg.

Innymi związkami wpływającymi na wzrost utraty magnezu z moczem są powszechnie stosowane w nadciśnieniu i chorobach serca leki diuretyczne (np. Furosemid, Torasemid, Hydrochlorotiazyd). Zwiększając ilość wydalanego moczu osłabiają również wchłanianie zwrotne magnezu. O ile podczas przyjmowania tych leków standardem jest suplementacja potasu (często z preparatów na receptę), o tyle o magnezie często zapominamy.

Jak błonnik, fityniany oraz wapń wpływają na wchłanianie magnezu?

Od dawna popularne było twierdzenie, że wysokie spożycie błonnika zmniejsza wchłanianie magnezu [3, 4]. Nowsze badania i przeglądy literatury nie potwierdzają tych faktów [5, 6, 9], a co więcej wykazały, że niektóre typy błonnika (fermentowane w świetle jelita m.in. inulina) wręcz wspierają absorpcję magnezu [7, 8].

Zmniejszyć wchłanianie magnezu mogą jednak fityniany pochodzące z produktów roślinnych (zboża, nasiona strączkowe, orzechy), często bogatych właśnie w błonnik. Pierwsze doniesienia o negatywnym wpływie tych związków na pochłanianie minerałów pojawiły się już w latach 50-tych ubiegłego wieku [10, 12]. Kwas fitynowy oraz jego sole, głównie fosforowe, mają zdolność chelatowania (trwałego wiązania) m.in. magnezu, żelaza, wapnia, manganu i cynku, uniemożliwiając ich wchłonięcie w jelicie [11, 14]. Fermentacja podczas przetwarzania zbóż, obróbka termiczna, enzymatyczna i mechaniczna, moczenie nasion z dodatkiem kwasów (np. askorbinowego) zwiększają biodostępność magnezu i innych minerałów [13, 15].

Wchłanianie magnezu zależy od obecności wapnia. Oba pierwiastki są niezwykle ważne w procesie przewodzenia nerwowo-mięśniowego i budowie kości i mogłoby się zdawać, że im większa ich podaż, tym lepiej dla zdrowia. Stosunek wapnia do magnezu przyjmowanego z dietą powinna być jak 2:1, a więc 1000 mg Ca na 500 mg Mg. Większe spożycie wapnia (ponad 2600 mg na dobę) zmniejsza przyswajanie magnezu [2]. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim, kiedy często właśnie wapń przyjmowany jest, by złagodzić objawy alergii i wcale nietrudno zaburzyć wtedy wchłanianie magnezu.

Czy witamina B6 zwiększa biodostępność magnezu?

Chyba najbardziej powszechnym mitem dotyczącym magnezu jest wpływ witaminy B6 na jego wchłanianie. Większość preparatów magnezowych wzbogacona jest o pirydoksynę (wit. B6) w dawce około 1,4 mg. Jak twierdzą producenci, witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu zawartego w suplemencie. Deklaracje te nie są jednak w całości prawdziwe.

(Video) Nie bierz magnezu, jeśli brakuje Ci tego 1 składnika! Magnez i wchłanianie | Dr Bartek Kulczyński

Charakterystyka Produktu Leczniczego jednego z bardziej popularnych preparatów magnezowych zawiera zapis: „Witamina B6 zwiększa wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego o 20-40%, ułatwia transport do komórek organizmu i utrzymuje jego wewnątrzkomórkowe zapasy na odpowiednim poziomie.” [18] Co ciekawe, dokumentacja konkurencyjnego leku nie zawiera już nawet śladu tego typu stwierdzeń [19]. „Witamina B6 zwiększa absorpcję magnezu, jednak przyjmowana w dawce ponad 1000 mg dziennie.” [16] Nie są dostępne badania dotyczące prawie tysiąc razy mniejszych ilości i ich wpływu na magnez.

Dodatkowo, aż tak duże dawki pirydoksyny nie są zalecane z uwagi na działanie neurotoksyczne. Wśród tak zwanych „oświadczeń zdrowotnych” Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczących pirydoksyny, nie występuje żadna wzmianka o wpływie witaminy B6 na wchłanianie magnezu [17]. Deklaracja wpływu witaminy B6 na wzrost wchłaniania magnezu jest prawdopodobnie nadinterpretacją badań.

Picie kawy a wchłanianie magnezu

„Kawa wypłukuje magnez” – z tym stwierdzeniem spotykamy się równie często, jak z mitem dotyczącym wpływu witaminy B6 na wchłanianie magnezu. Istnieją nawet preparaty magnezu dedykowane osobom pijącym kawę. Czy jest to kolejny chwyt marketingowy, czy rzeczywisty problem? Cóż, jedno i drugie twierdzenie jest prawidłowe.

Kawa jest jedną z popularniejszych używek. W Polsce ponad 80% dorosłych deklaruje jej systematyczne spożycie [20] i jest to bardzo pozytywny trend biorąc pod uwagę wyniki ostatnich badań o dobroczynnym wpływie kawy na ludzki organizm [21]. Skąd więc zarzuty o złym wpływie na gospodarkę magnezową?

Kofeina zawarta w kawie ma lekkie działanie moczopędne. Wraz ze wzrostem wydalania moczu wzrasta wydalanie magnezu. Kawa regularnie spożywana w ilości 2-3 filiżanek dziennie nie ma jednak aż tak silnego działania i nie wpływa w sposób istotny na ilość magnezu w organizmie [22, 24].Co więcej, kawa sama w sobie jest dość istotnym źródłem magnezu w diecie osób regularnie ją pijących [23, 24].

Nie należy obawiać się wpływu kawy na poziom tego pierwiastka, jest to kolejny chwyt marketingowy (dość dobry, biorąc pod uwagę, że prawie wszyscy dorośli piją kawę i mogą być przez to „zagrożeni” niedoborem magnezu).

Obejrzyj film!

Wpływ stresu na poziom magnezu

Sytuacje stresowe powodują utratę magnezu, a niedobory magnezu osłabiają naszą zdolność do reakcji na stres. Ta zależność nazywana jest „błędnym kołem stresu”. W momentach odczytywanych przez organizm jako zagrożenie (egzaminy, praca, przeprowadzka, korki na drodze, hałas, itd.) organizm produkuje związki pomagające mu radzić sobie z sytuacją stresową: kortyzol, adrenalinę, noradrenalinę, aldosteron.

Jeśli bodziec działa krótko, to nie ma to negatywnego wpływu, działa wręcz mobilizująco. Przy przedłużającym się, chronicznym stresie w organizmie zachodzą zmiany m.in. systematycznie wzrasta wydalanie magnezu z moczem i w efekcie obniża się jego poziom w organizmie [28, 29, 30].

Magnez odpowiada między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i dobrostan psychiczny. W wielu chorobach np. depresji, chronicznym zmęczeniu, chorobach neurodegeneracyjnych, zaburzeniach snu obserwowany jest niedobór magnezu. Często suplementacja okazuje się pomocna w łagodzeniu objawów [26, 27, 31, 32].

Jak więc wyrwać się z błędnego koła stresu? Najskuteczniej byłoby zminimalizować stres w naszym życiu (skuteczne sposoby na stres), a jeśli nie jest to możliwe, nie pozostaje nic innego jak suplementować magnez.

Magnez - co ma do niego kawa, stres i wit. B6? (2)

Magnez leczy otyłość i zmniejsza ryzyko śmierci?

Ostatnie doniesienia naukowe podkreślają rolę magnezu w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, rozwoju cukrzycy oraz zespołu metabolicznego. Choć nie do końca wyjaśniony jest mechanizm, w jakim magnez obniża ryzyko rozwoju powyższych chorób, bez wątpienia należy zwrócić uwagę na kilka faktów.

Większe spożycie magnezu wiązało się z niższym ryzykiem rozwinięcia się zespołu metabolicznego (równoczesne występowanie m.in. otyłości, nadciśnienia, cukrzycy typu II i nieprawidłowego profilu lipidowego we krwi). Co więcej, suplementacja magnezem poprawiała reakcję organizmu na insulinę oraz stężenie glukozy na czczo, obniżała ciśnienie krwi, a nawet poziom cholesterolu [33]. Magnez uczestniczy bezpośrednio w przemianach energetycznych na poziomie komórki i reguluje je np. zwiększając tempo zużycia glukozy.

Co więcej, wyższe spożycie magnezu wiąże się z niższym ryzykiem śmierci. W badanych grupach przyjmowanie o 100 mg więcej magnezu dziennie obniżało ryzyko zawału i udaru o ponad 10% [34]. Biorąc pod uwagę, że incydenty sercowo-naczyniowe są główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych, warto zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego dziennie magnezu i w prosty sposób zadbać o choć jeden czynnik ryzyka.

Oczywiście nie można oczekiwać, że tabletka z magnezem zrównoważy brak ruchu i nieprawidłową dietę. Jest to tylko jeden z istotnych czynników wpływających na prawidłową masę ciała i ogólne zdrowie. Należy też mieć na uwadze, że przy prawidłowej podaży magnezu, dalsze jej zwiększanie nie będzie już miało wpływu na metabolizm.

Magnez zmniejsza ryzyko raka

Choroby nowotworowe mimo niezwykłego postępu medycyny i nowych metod leczenia, wciąż są poważnym zagrożeniem zdrowia. Choć w większości przypadków trudno zidentyfikować jedną konkretną przyczynę rozwoju choroby, istnieje wiele czynników, na które mamy wpływ, a które zmniejszają prawdopodobieństwo zachorowania.

Badania wykazały związek między ilością przyjmowanego magnezu a rozwojem raka okrężnicy, tarczycy, kości, płuc, wątroby, przełyku, piersi, prostaty, jajników [35, 36, 37, 38, 40, 41, 42]. Magnez bierze udział w syntezie i naprawie DNA. Proces nowotworowy spowodowany jest właśnie nieprawidłową mutacją materiału genetycznego. Dodatkowo brane są pod uwagę przeciwzapalne i antyutleniające właściwości magnezu, sprzyjające prawidłowym podziałom komórek [39]. Długotrwałe niedobory i nieprawidłowy poziom magnezu może więc być jedną z przyczyn rozwoju choroby. Suplementacja magnezu jest dość tania i łatwo dostępna, więc jeśli występują inne czynniki ryzyka rozwoju raka, warto zadbać o wyeliminowanie choć tego związanego z magnezem.

(Video) Jak prawidłowo suplementować magnez i który jest najlepszy. | Marek Skoczylas

Magnez z apteki

Jeśli z jakiegoś powodu nie nadążamy z podażą magnezu z pokarmu, można rozważyć jego suplementację preparatami aptecznymi. Preparatów z magnezem dostępnych w aptece jest jednak bardzo dużo. Który magnez wybrać?

Przede wszystkim warto by był to lek, a nie suplement diety. Leki w przeciwieństwie do suplementów muszą spełniać farmaceutyczne standardy czystości, ilości i jakości. 50 mg zadeklarowane na opakowaniu leku znajduje się w każdej jednej tabletce – w innym przypadku seria produktu zostałaby wycofana z obrotu. Oczywiście nie wszyscy producenci suplementów są nieuczciwi i sprzedają cukier puder, jednak nigdy nie ma pewności, co znajduje się w suplemencie.

Magnez jako lek występuje pod postacią soli organicznych (wodoroasparginianu, mleczanu, cytrynianu) oraz tlenku, węglanu i chlorku. Spośród powyższych najlepsze będą łatwo rozpuszczalne sole, zdolne do dysocjacji i wchłonięcia przez organizm. Najgorszą (choć niestety najtańszą) formą magnezu będzie tlenek. Pozostałe sole właściwie wchłaniają się w podobnym stopniu. Nie istnieje coś takiego jak „bioretencja”. Jest to termin zaczerpnięty z hydrologii i nie ma zupełnie nic wspólnego z magnezem i ludzkim organizmem.

Jaką dawkę należy przyjmować? Zazwyczaj nie jest konieczne przyjmowanie więcej niż 50-100 mg magnezu w formie „aptecznej”. Jeśli jednak doświadczamy pierwszych oznak niedoborów (np. drganie powieki) lub jesteśmy narażeni na znaczną jego utratę, właściwe może być zwiększenie dawki. Efektów suplementacji nie należy spodziewać się od pierwszej tabletki. W niektórych przypadkach konieczne może być nawet systematyczne i ciągłe przyjmowanie tego pierwiastka. Przy dłuższym okresie suplementacji bez wyraźnego efektu i poprawy należy zwrócić się do lekarza i przeprowadzić właściwą diagnostykę.

Bardzo trudno przedawkować magnez. Przy nadmiernej jego podaży organizm po pierwsze zmniejsza jego pobór i po drugie zwiększa jego wydalanie. Hipermagnezemia jest bardzo rzadko spotykana, może jednak dotyczyć osób o osłabionych zdolnościach do eliminacji, np. osób starszych i z niewydolnością nerek. Najczęściej przyjęcie zbyt dużej ilości magnezu w tabletkach czy innych preparatach doustnych skutkuje biegunką. Działanie przeczyszczające jest jednym z zastosowań soli gorzkiej, czyli siarczanu magnezu.

Magnez - co ma do niego kawa, stres i wit. B6? (3)

Magnez dla każdego?

Jeżeli odczuwamy skutki niedoboru magnezu, warto zastanowić się nad jego najlepszą suplementacją. Przy wyborze preparatu najważniejsza jest jego jakość i forma soli. Przy długotrwałej suplementacji warto skonsultować się z lekarzem i wykonać badania określające jego poziom w organizmie.

Poniżej znajduje się lista przykładowych leków OTC wskazanych przy niedoborze magnezu.

 • Asmag – wodoroasparginian – 20mg – tabletki
 • Asmag forte – wodoroasparginian – 34mg – tabletki
 • Aspargin – wodoroasparginian – 17mg – tabletki
 • Filomag – wodoroasparginian – 40mg – tabletki
 • Laktomag – wodoroasparginian – 70mg – tabletki
 • Maglek – mleczan – 51mg – tabletki
 • Magne B6 – mleczan – 48mg – tabletki
 • Magne B6 forte – cytrynian – 100mg – tabletki
 • Magnesol – cytrynian – 150mg – tabletki musujące
 • Magnefar – wodoroasparginian – 34mg – tabletki
 • Magnezin – węglan – 130mg – tabletki
 • Magvit – mleczan – 48mg – tabletki
 • MBE – tlenek – 150mg – kapsułki
 • Slow-Mag – chlorek – 64mg - tabletki

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

  Bibliografia

  1. U. Błaszczyk, A. Duda-Chodak; Magnesium - role in nutrition and carcinogenesis; Rocz Panstw Zakl Hig. 2013;64(3):165-71.

  2. Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes Food and Nutrition Board Institute of Medicine; Dietary Reference Intakes for Calcium, Phosphorus, Magnesium, Vitamin D, and Fluoride; NATIONAL ACADEMY PRESS Washington, D.C.

  3. Wisker et al.; Calcium, magnesium, zinc, and iron balances in young women: effects of a low-phytate barley-fiber concentrate; Am J Clin Nutr. 1991 Sep;54(3):553-9.

  4. Kelsay et al; Effect of fiber from fruits and vegetables on metabolic responses of human subjects, II. Calcium, magnesium, iron, and silicon balances; Am J Clin Nutr. 1979 Sep;32(9):1876-80.

  5. Spencer H et al.; Effect of oat bran muffins on calcium absorption and calcium, phosphorus, magnesium and zinc balance in men; J Nutr. 1991 Dec;121(12):1976-83.

  6. Torre M. et al.; Effects of dietary fiber and phytic acid on mineral availability; Crit Rev Food Sci Nutr. 1991;30(1):1-22.

  7. Coudray C. et al.; Effects of dietary fibers on magnesium absorption in animals and humans; J Nutr. 2003 Jan;133(1):1-4.

  8. Gralak MA. Et al.; Comparison of the influence of dietary fibre sources with different proportions of soluble and insoluble fibre on Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Cu apparent absorption in rats; Arch Tierernahr. 1996;49(4):293-9.

  9. Coudray C. et al.; Effect of soluble or partly soluble dietary fibres supplementation on absorption and balance of calcium, magnesium, iron and zinc in healthy young men; Eur J Clin Nutr. 1997 Jun;51(6):375-80.

  (Video) Czy MAGNEZ faktycznie hamuje skurcze, a kawa go wypłukuje? Niedobory Magnezu

  10. Gowda HS et al.; Studies on phytic acid phosphorus metabolism in ruminants. II. Influence of high, low and medium levels of ingestion of phytic-acid phosphorus on calcium, phosphorus and magnesium metabolism; Indian J Med Res. 1955 Oct;43(4):609-16.

  11. Bohn T et al.; Phytic acid added to white-wheat bread inhibits fractional apparent magnesium absorption in humans; Am J Clin Nutr. 2004 Mar;79(3):418-23.

  12. Roberts AH et al.; Dietary phytate as a possible cause of magnesium deficiency; Nature. 1960 Mar 19;185:823-5.

  13. Lopez HW et al.; Prolonged fermentation of whole wheat sourdough reduces phytate level and increases soluble magnesium; J Agric Food Chem. 2001 May;49(5):2657-62.

  14. Bohn T et al.; Phytic acid added to white-wheat bread inhibits fractional apparent magnesium absorption in humans; Am J Clin Nutr. 2004 Mar;79(3):418-23.

  15. Lopez HW et al.; New data on the bioavailability of bread magnesium; Magnes Res. 2004 Dec;17(4):335-40.

  16. Eisinger J, Dagorn J.; Vitamin B6 and magnesium; Magnesium. 1986;5(1):27-32.

  17. http://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition/claims/register/public/?event=search

  18. Charakterystyka Produktu Leczniczego Magne B6, Zatwierdzona 12-2012

  19. Charakterystyka Produktu Leczniczego Maglek B6, Zatwierdzona 5-11-2008

  20. Rynek kawy; INSE Research; 2015

  21. Ludwig IA et al.; Coffee: biochemistry and potential impact on health; Food Funct. 2014 Aug;5(8):1695-717

  22. Herber-Gast GC et al.; Coffee and tea consumption in relation to estimated glomerular filtration rate: results from the population-based longitudinal Doetinchem Cohort Study; Am J Clin Nutr. 2016 May;103(5):1370-7

  23. Pohl P. et al.; Simplified sample treatment for the determination of total concentrations and chemical fractionation forms of Ca, Fe, Mg and Mn in soluble coffees; Food Chem. 2014 Nov 15;163:31-6

  24. Venci B. et al.; Beverage Consumption Patterns and Micronutrient and Caloric Intake from Beverages in Older Adults with Mild Cognitive Impairment; J Nutr Gerontol Geriatr. 2015;34(4):399-409.

  25. Maughan RJ et al.; Caffeine ingestion and fluid balance: a review; J Hum Nutr Diet. 2003 Dec;16(6):411-20.

  26. Allaert FA et al.; Effect of magnesium, probiotic, and vitamin food supplementation in healthy subjects with psychological stress and evaluation of a persistent effect after discontinuing intake; Panminerva Med. 2016 Dec;58(4):263-270.

  27. Pochwat B. et al.; Antidepressant-like activity of magnesium in the chronic mild stress model in rats: alterations in the NMDA receptor subunits; Int J Neuropsychopharmacol. 2014 Mar;17(3):393-405.

  (Video) Najlepsze formy magnezu - jaki magnez wybrać?

  28. Grases G. et al.; Anxiety and stress among science students. Study of calcium and magnesium alterations; Magnes Res. 2006 Jun;19(2):102-6.

  29. Takase B. et al.; Effects of chronic sleep deprivation on autonomic activity by examining heart rate variability, plasma catecholamine, and intracellular magnesium levels; Biomed Pharmacother. 2004 Oct;58 Suppl 1:S35-9.

  30. Cernak I. et al.; Alterations in magnesium and oxidative status during chronic emotional stress; Magnes Res. 2000 Mar;13(1):29-36.

  31. Veronese N. et al.; Magnesium Status in Alzheimer's Disease: A Systematic Review; Am J Alzheimers Dis Other Demen. 2016 May;31(3):208-13

  32. Volpe SL; Magnesium in disease prevention and overall health; Adv Nutr. 2013 May 1;4(3):378S-83S.

  33. L. Moore-Schiltz et al. ; Dietary intake of calcium and magnesium and the metabolic syndrome in the National Health and Nutrition Examination (NHANES) 2001–2010 data; British Journal of Nutrition (2015), 114, 924–935

  34. Fang et al. ;Dietary magnesium intake and the risk of cardiovascular disease, type 2 diabetes, and all-cause mortality: a dose–response metaanalysis of prospective cohort studies; BMC Medicine (2016) 14:210

  35. Shen F et al. ; The Association Between Serum Levels of Selenium, Copper, and Magnesium with Thyroid Cancer: a Meta-analysis; Biol Trace Elem Res. 2015 Oct;167(2):225-35

  36. Gorczyca AM et al.; Association between magnesium intake and risk of colorectal cancer among postmenopausal women; Cancer Causes Control. 2015 Dec;26(12):1761-9.

  37. Dibaba D. et al.; Magnesium intake and incidence of pancreatic cancer: the VITamins and Lifestyle study; Br J Cancer. 2015 Dec 1;113(11):1615-21

  38. Ko HJ et al.; Dietary magnesium intake and risk of cancer: a meta-analysis of epidemiologic studies; Nutr Cancer. 2014;66(6):915-23.

  39. Blaszczyk U, Duda-Chodak A.; Magnesium: its role in nutrition and carcinogenesis; Rocz Panstw Zakl Hig. 2013;64(3):165-71.

  40. Nan M et al.; Magnesium metal--a potential biomaterial with antibone cancer properties; J Biomed Mater Res A. 2014 Aug;102(8):2644-51

  41. Cheng MH et al.; Calcium and magnesium in drinking-water and risk of death from lung cancer in women; Magnes Res. 2012 Jul-Sep;25(3):112-9.

  42. Castiglioni S, Maier JA.; Magnesium and cancer: a dangerous liason; Magnes Res. 2011 Sep;24(3):S92-100.

  redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

  Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

  Na co pomaga magnez z witaminą B6 i jakie środki wybrać?

  Coraz częściej mówi się o tym, że połączenie magnezu i witaminy B6 może mieć korzystny wpływ na wchłanianie obu składników oraz na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.. Zobacz produkt: OLIMP CHELA MAG B6 FORTE 60 KAPS za 29 zł Zobacz produkt: OLIMP CHELA MAG B6 FORTE 25ML SHOT za 4 zł Zobacz produkt: IRON HORSE MG+ B GROUP VITAMIN 100C Witamina B6 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która występuje w 6 formach wykazujących aktywność biologiczną: pirydoksyna, pirydoksal, pirydoksamina oraz formy estrowe tych związków z kwasem fosforanowym.. przy średnim zapotrzebowaniu 1,1 mg/dobę zaleca się przyjmowanie 1,3 mg/dobę), przez niektóre wyżej wymienione czynniki hamujące prawidłowe wchłanianie się i działanie witaminy B6.. Zapotrzebowanie na magnez, podobnie jak wcześniej wspomnianą witaminę B6, jest zależne od płci, wieku oraz stanu fizjologicznego człowieka.. Zapotrzebowanie organizmu na ten składnik mineralny wzrasta w czasie ciąży, natomiast w okresie laktacji przyjmuje się średnie wcześniej wymienione zapotrzebowanie.

  Drętwienie nóg to objaw zaburzeń przewodnictwa nerwowego w ich obrębie, który wiąże się też ze ograniczeniem odczuwania bodźców z kończyn dolnych.

  Dolegliwości opisywane jako cierpnięcie, kłucie czy mrowienie w nogach mogą wynikać z choroby, więc jeśli się powtarzają, należy skonsultować się z lekarzem.. w następstwie urazu samego nerwu lub kończyny dolnej, bądź złamania kości, zaburzenie przewodnictwa nerwowego w wyniku oparzenia, odmrożenia lub pod wpływem ekspozycji na działanie substancji chemicznych i toksycznych, ucisk na nerw wywołany przez zmianę nowotworową lub krwiak, zaburzenie ukrwienia nerwów, co jest charakterystyczne m.in.. Sposobem na mrowienie w nogach, które jest objawem zespołu niespokojnych, jest zmiana diety na taka wzbogaconą o żelazo, kwas foliowy i witaminę C [1].. Gdy mrowienie w nogach jest często powtarzającym się problemem warto również zapewnić sobie odpowiednie warunki do spania – ułóżmy się na plecach, głowa powinna znajdować się jak najbliżej materaca.. Charakterystyczne dla mrowienia pochodzącego od kręgosłupa jest to, że jego nasilenie zmienia się w zależności od przyjmowanej pozycji – najczęściej nie pojawia się w trakcie ruchu, ale podczas leżenia czy długotrwałego siedzenia.. Uczucie drętwienia kończyn dolnych bardzo często pojawia się, gdy siedzimy w nieprawidłowej pozycji, przykładowo siadamy na jednej z nóg lub zakładamy jedną na drugą.. W niektórych przypadkach wskazana jest też zmiana trybu życia na bardziej aktywny oraz skupienie się na rehabilitacji.. Z artykułu dowiecie się, czym różnią się od siebie cukrzyca typu 1 i 2 oraz inne typy cukrzycy i jakie mity się z tym wiążą.

  Żyjemy w doprawdy ciekawych czasach. W całej historii ludzkości na tej planecie nie było jeszcze takiego okresu, w którym rozwój cywilizacji nastąpiłby w ciągu jednego lub dwóch pokoleń tak szybko i gwałtownie jak obecnie. Ewolucyjnie nasze organizmy niestety nie bardzo ogarniają ogrom całego tego pędu, manii szybkości, żądzy pieniądza i obsesji oszczędzania czasu. Wszechobecny stres, […]

  Zbyt mała podaż w pożywieniu.. Czy tak jest w istocie?. Niestety fluor jest dzisiaj nadużywany , co prowadzi do zaburzeń w organizmie – nadprogramowe związki fluoru zmieniają przemianę i rozmieszczenie magnezu (jak również wapnia) w organizmie, co sprzyja osłabieniu naszych zębów i kości.. Jeśli uważasz się za „ogólnie zdrowego”, lecz dolega Ci cokolwiek z listy dziesięciu powyżej, a leczenie farmakologiczne ma mizerne skutki – są duże szanse, że oprócz innych możliwych przyczyn masz za mało magnezu w organizmie.. Do suplementacji doustnej nadaje się chlorek, za to siarczan raczej nie bardzo.

  Magnez to jeden z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu pierwiastków chemicznych. Jego zawartość w ustroju dorosłego człowieka wynosi przeciętnie […]

  Magnez pełni szereg ważnych funkcji – aktywuje kilkaset enzymów w przemianach wewnątrzkomórkowych, uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni, bierze udział w procesach termoregulacji i regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz ma istotne znaczenie w mineralnej gospodarce kości.. Zapotrzebowanie na magnez rośnie wraz ze wzrostem organizmu oraz podczas ciąży, przy silnym wysiłku fizycznym i psychicznym, w stresie i przy nadużywaniu alkoholu.. Zalecane dobowe dawki magnezu wynoszą 350 mg/ dobę dla dorosłych, zdrowych mężczyzn i 300 mg/ dobę dla dorosłych, zdrowych kobiet.. Przy ocenie poziomu magnezu, warto wykonać także inne badania: poziom wapnia, potasu , sodu i fosforanów oraz stężenie kreatyniny.. Badanie poziomu magnezu we krwi oraz innych jonów i kreatyniny możesz wykonać w DIAGNOSTYCE.. Najczęściej pojawiają się zaburzenia metaboliczne pod postacią hipokalcemii (zbyt małe stężenie wapnia we krwi), hipokaliemii (zbyt małe stężenie potasu we krwi) i hipofosfatemii (zbyt małe stężenie fosforanów we krwi) oraz zaburzenia rytmu serca, takie jak arytmie komorowe czy migotanie przedsionków.. Zbyt niski poziom magnezu zwiększa także ryzyko osteoporozy postmenopauzalnej i insulinooporności oraz może sprzyjać rozwojowi zaburzeń lipidowych np.. Inne objawy niedoboru magnezu obejmują: apatię i zaburzenia depresyjne oraz lękowe, utratę apetytu, senność, wzrost parametrów zapalnych, wzmożoną potliwość, nudności oraz wymioty.. Badania kliniczne wskazują także na związek niedostatecznego poziomu magnezu w organizmie z ryzykiem udarów mózgu i migrenami.. źle zbilansowana dieta z ubogą zawartością magnezu lub z wysoką zawartością składników utrudniających jego wchłanianie), zaburzenia wchłaniania magnezu (np.. Zbyt wysoki poziom magnezu w organizmie może prowadzić do: zaparć i zatrzymania moczu (choć w pierwszej kolejności hipermagnezemia może objawić się biegunką i odwodnieniem), trudności z oddychaniem, zaburzeń snu, osłabienia mięśni, mrowienia i drętwienia skóry twarzy, spadku ciśnienia tętniczego i zaburzeń rytmu serca, dezorientacji, zaburzeń widzenia, mowy i zaburzeń świadomości.. Wzrost wchłaniania magnezu obserwuje się przy spożyciu produktów bogatych w laktozę i błonnik pokarmowy oraz w obecności witaminy B6 (stąd często preparaty z magnezem zawierają także tę witaminę.). Jeśli więc cokolwiek Cię niepokoi, udaj się do swojego lekarza – być może zaleci Ci sprawdzenie poziomu magnezu w surowicy krwi.. „Magnez – pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu” – H. Szymczyk „Magnez aktualny stan wiedzy” – A. Karmańska, A. Stańczak, B. Karwowski „Znaczenie magnezu w diecie w odniesieniu do najnowszych wytycznych żywieniowych” – A. Lebiedowska [2] Interna Szczeklika – P. Gajewski, A. Szczeklik [1] Normy żywienia dla populacji Polski – M. Jarosz

  Videos

  1. Niedobór magnezu: Objawy, których nie ignoruj! Jak suplementować magnez? | Dr Bartek Kulczyński
  (Dr Bartek Kulczyński)
  2. Skutki i objawy niedoboru magnezu | dietetyk Monika Sejbuk
  (Monika Sejbuk)
  3. Niedobory cynku i witaminy B6- KRYPTOPIROLURIA (KPU)
  (Fizjomind Ewelina Prekiel)
  4. 9 objawów niedoboru magnezu - kto ma największe ryzyko?
  (Jem zdrowo i smacznie)
  5. Cytrynian magnezu i chlorek magnezu - KTÓRY magnez jest DOBRY? Czy kawa wypłukuje magnez?
  (GdziePoLek.pl)
  6. Nietypowe objawy niedoboru MAGNEZU w organizmie - Nie lekceważ ich!
  (Domowe sposoby na zdrowie)

  You might also like

  Latest Posts

  Article information

  Author: Nathanael Baumbach

  Last Updated: 07/04/2022

  Views: 6492

  Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

  Reviews: 94% of readers found this page helpful

  Author information

  Name: Nathanael Baumbach

  Birthday: 1998-12-02

  Address: Apt. 829 751 Glover View, West Orlando, IN 22436

  Phone: +901025288581

  Job: Internal IT Coordinator

  Hobby: Gunsmithing, Motor sports, Flying, Skiing, Hooping, Lego building, Ice skating

  Introduction: My name is Nathanael Baumbach, I am a fantastic, nice, victorious, brave, healthy, cute, glorious person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.