Największe miasto świata: fakty i liczby (2022)

Największe miasto świata liczy ponad 37 mln mieszkańców, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi obecnie cała populacja Polski. Zajmuje przy tym powierzchnię 13 572 km², jest więc tylko nieco mniejsze niż województwo lubuskie. Jak powstała ta megametropolia? I jak się żyje w największym mieście na świecie?

Największe miasto świata: fakty i liczby (1)
(Video) CHORWACJA na mapie ◀🌎 CIEKAWOSTKI o Chorwacji, fakty, geografia (+ Liberland)

Co znajdziesz w artykule:

1. Największe miasto świata: co to właściwie znaczy?
2. Największe miasto świata: powierzchnia, ludność, architektura
3. Od Edo do Tokio: historia największego miasta świata
4. Przyszłość największego miasta świata: Tokio 2100
5. Największe miasto świata w liczbach
6. Granice największego miasta świata: Tokio na mapie

Największe miasto świata: co to właściwie znaczy?

W rankingach największych miast świata od lat na pierwszym miejscu plasuje się Tokio. Pod warunkiem, że uwzględnimy obszar całej aglomeracji, w której skład wchodzą też sąsiednie prefektury i miasta. Według ostatnich danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, obszar ten zajmuje powierzchnię 13 452 km² z liczbą ludności na poziomie 37 393 128. Warto przy tym pamiętać, że to właśnie liczba ludności definiuje zazwyczaj wielkość miast.

Jeśli weźmiemy pod uwagę granice administracyjne, największym miastem na świecie jest Chongqing w środkowych Chinach, u zbiegu Jialing i Jangcy, z populacją 30 165 500. Chongqing wygrywa też pod względem powierzchni, rozciągając się na obszarze 82 403 km². Problem z określeniem wielkości miast polega zwykle na tym, że poszczególne definicje są nieprecyzyjne, a liczba mieszkańców stale się zmienia. Niezmienny pozostaje fakt, że większość najbardziej zaludnionych miast na świecie znajduje w dwóch najgęściej zaludnionych krajach, czyli Indiach i Chinach. Wśród nich są Delhi (27 mln mieszkańców), Szanghaj (25 mln), Pekin (22 mln) i Bombaj (ponad 21,5 mln).

Opierając się jednak na najnowszych danych United States Census Bureau, rządowej agencji Stanów Zjednoczonych, która odpowiedzialna jest m.in. za zestawienia statystyczne, możemy przyjąć, że największym miastem na świecie wciąż pozostaje Tokio. Jak powstała ta megametropolia? I jak się w niej właściwie żyje?

(Video) 50 błędów językowych! Który z nich popełniasz? Mówiąc Inaczej, odc. 172

Największe miasto świata: fakty i liczby (2)

Największe miasto świata: powierzchnia, ludność, architektura

Jak podaje US Census Bureau, liczba ludności całej aglomeracji Tokio w 2020 roku szacowana była na 37 393 128 mieszkańców, co stanowiło 25% ogólnej populacji Japonii. Obszar ten, o powierzchni 13 452 km², obejmuje 23 okręgi specjalne, region Tama, czyli kilkadziesiąt mniejszych miast i miasteczek, wyspy wchodzące w skład archipelagu Nampō i Ogasawara oraz sąsiednie prefektury Kanagawa, Sa-itama i Chiba. Sam obszar metropolii to 2194 km², które zamieszkuje 13 929 280 osób. W największym mieście świata gęstość zaludnienia wynosi więc około 6349 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Sprzyja to oczywiście zabudowie wysokiej i maksymalnemu wykorzystywaniu przestrzeni.

Tokio od lat jest więc w światowej czołówce pod tym względem liczby wieżowców. Obecnie na terenie aglomeracji znajdują się 63 budynki o wysokości przekraczającej 187 metrów, kilka kolejnych jest w realizacji (dla porównania, w Polsce jest tylko siedem tak wysokich obiektów: sześć w Warszawie i jeden we Wrocławiu). Najwyższą konstrukcją jest mierząca 634 metry Tokyo Skytree (proj. Nikken Sekkei, 2012), ustępująca jedynie wieży Burj Khalifa w Dubaju.

Czytaj też: Najwyższy budynek świata – Burj Khalifa |

Z uwagi na niezwykle wysokie ceny działek, nietypowe są także obiekty jedno- i wielorodzinne, projektowane z myślą o maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni i wpuszczeniu do wnętrz maksymalnej ilości światła słonecznego. Jak przystało na największe miasto świata, domy należą tu do najwęższych, jakie powstały, by wymienić tylko Lucky Drop House (proj. Atelier Tekuto, 2005), który w najszerszym miejscu ma zaledwie 2 metry, 1.8-M Width House (proj. YUUA , 2012), mierzący na zewnątrz 2,5 metra szerokości i 11 metrów długości czy czteropiętrowy Garden and House (proj. Ryue Nishizawa, 2011), wypełniający wąską działkę o wymiarach 8 x 4 metry przy jednej z głównych ulic w centrum.

(Video) 10 NAJWIĘKSZYCH MIAST na świecie!

Tokio wiedzie również prym w minimalizacji przestrzeni do życia. To właśnie tam powstał pierwszy na świecie hotel kapsułowy – Nakagin Capsule Tower. Projekt Kisho Kurokawy z 1972 roku jest dziś najbardziej znanym przykładem japońskiego metabolizmu. 13-piętrowy budynek składa się ze 140 wymienialnych modułów opartych na betonowym szkielecie. Każda taka stalowo-plastikowa kapsuła na powierzchni 10 m² mieści pokój doświetlony okrągłym oknem oraz łazienkę. Aby uzyskać większą przestrzeń lub zmienić wygląd obiektu, moduły miały być łączone w różne konfiguracje, założeniem autora było bowiem stworzenie budynku łatwo poddającego się adaptacji. Pomimo prób wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO, od lat jest nieremontowany i prawdopodobnie zostanie wyburzony, ale niewątpliwie przyczynił się do popularyzacji hoteli kapsułowych nie tylko w Japonii, ale na całym globie.

Czytaj też: Minimalne potrzeby. Najmniejsze hotele świata |

Największe miasto świata: fakty i liczby (3)

Największe miasto na świecie pełni przy tym wszystkim głównie tzw. funkcję rezydencjalną. Oznacza to, że wielu ludzi nie mieszka w nim na stałe, ale jedynie pracuje. W 2015 roku Tokijski Urząd Metropolitalny oszacował, że każdego dnia dojeżdża do miasta ok. 2,4 mln osób. Ruch miejski obsługuje tu 13 linii metra, o łącznej długości 312 km, a także kilka linii kolejowych i rozbudowana sieć autobusowa. Warto dodać, że w japońskiej stolicy na 1000 mieszkańców przypada jedynie 275 samochodów, podczas gdy w Warszawie liczba ta przekracza 700.

Jest Tokio także metropolią pełną kontrastów: prawdziwa semiotyczna dżungla, miasto wspaniałe, miasto pandemonium. Międzynarodowe i hipernowoczesne. Ale pełne szczelin, przez które sączy się przeszłość. Wielkomiejskie jak Manhattan i krok dalej prowincjonalne niczym Radomsko, z futonami wietrzącymi się na ramach rowerów. Pozbawione starówki z prawdziwego zdarzenia, a pełne śladów przeszłości wpisanej w pejzaż, który jednak prawie w całości jest dziełem ostatniego półwiecza. Betonowa nowoczesność i ciągle żywa przeszłość to dwie twarze Tokio, nierozdzielne i tak samo prawdziwe – pisze Joanna Bator w swojej książce „Japoński Wachlarz”.

Największe miasto świata: fakty i liczby (4)

Od Edo do Tokio: historia największego miasta świata

Dawne Edo, siedziba szogunów z rodu Tokugawa, już w XVIII wieku było największym miastem Japonii, a zarazem jednym z największych miast na świecie z populacją przekraczającą milion mieszkańców. Po dojściu do władzy cesarza Meiji w roku 1868, miasto uzyskało nazwę Tokio i stało się stolicą kraju. Druga połowa XIX i początek XX wieku to czas intensywnego rozwoju metropolii. Powstały nowe dworce kolejowe, linie tramwajowe, reprezentacyjne gmachy publiczne i rezydencje, często w stylu zachodnim.

Około 1900 roku liczba mieszkańców Tokio po raz pierwszy przekroczyła 2 miliony, a na początku lat 40. XX stulecia rozległy obszar metropolitalny liczył już ponad 7 milionów ludzi. Największe miasto świata, podobnie jak wiele innych japońskich ośrodków, mocno ucierpiało pod koniec II wojny światowej. Szacuje się, że w wyniku alianckich nalotów zniszczeniu uległo 50% zabudowy Tokio, a śmierć poniosło ok. 200 tys. mieszkańców, więcej niż w wyniku wybuchu bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki. Ludność prefektury Tokio zmalała w 1945 roku do 3,5 mln. Musiało minąć kolejnych 10 lat, by największe miasto świata odzyskało poziom populacji sprzed wojny. W 1956 roku liczba mieszkańców przekroczyła już 8 milionów i od tego czasu systematycznie rosła.

(Video) 10 ciekawostek o Nowym Jorku, od których staniesz się w 1% Amerykaninem
Największe miasto świata: fakty i liczby (5)

Przyszłość największego miasta świata: Tokio 2100

Dziś, choć japońska gospodarka pogrążona jest w stagnacji, wciąż odnotowywany jest niewielki wzrost ludności. Eksperci szacują jednak, że ta tendencja wkrótce się zmieni. Japonia należy do najszybciej starzejących się państw na świecie. Badania przeprowadzone niedawno przez Tokijski Urząd Metropolitalny mówią, że populacja Tokio skurczy się w 2100 roku do 7 mln osób (obecnie wynosi blisko 14 mln mieszkańców). To duże wyzwanie, bo stolica Japonii stanowi przecież główny ośrodek biznesu, koncentrujący dużą grupę czynnych zawodowo obywateli tego kraju.

Przezorni Japończycy już teraz myślą jednak o przyszłości. Największe miasto świata cały czas poddawane jest przebudowie. Jeden z ostatnich projektów obejmuje transformację ponad 8-hektarowego terenu w centrum, po obu stronach Minato City, specjalnego okręgu o międzynarodowym charakterze, gdzie swoje biura i mieszkania ma wielu obcokrajowców. Projekt zakłada przebudowę dzielnic Toranomon i Azabudai w oparciu o ideę „współczesnej osady miejskiej”, łączącej złożoność metropolii i kameralność małej wioski. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 860 400 m², przy czym jedynie 213 900 m² zajmą biura, resztę przeznaczono na funkcje mieszkalne, usługowe, kulturalne i rekreacyjne.

Przy realizacji obiektów uwzględnione zostaną najnowsze technologie i dokonania w dziedzinie badań sejsmicznych. Inwestycja ma bowiem na celu stworzenie bezpiecznego osiedla, w którym ludzie będą mogli mieszkać i pracować nawet w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych porównywalnych do trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w 2011 roku w regionie Tōhoku. Zgodnie z założeniami międzynarodowej inicjatywy środowiskowej RE100, całość energii elektrycznej dostarczanej do dzielnicy pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Do opracowania poszczególnych części tego złożonego projektu odpowiedzialna za realizację spółka Mori Building zaangażowała czołowych światowych twórców. Za przestrzenie publiczne i małą architekturę odpowiada Heatherwick Studio z Wielkiej Brytanii. Trzy drapacze chmur to dzieło pracowni Pelli Clarke Pelli Architects ze Stanów Zjednoczonych pod kierunkiem nieżyjącego już Césara Pelliego i Freda Clarke. Za projekt przestrzeni handlowych odpowiada z kolei pracownia Sou Fujimoto Architects. Oficjalne rozpoczęcia budowy odbyło się 5 sierpnia 2019 roku.

Największe miasto świata wciąż jest jednocześnie miastem najbogatszym. Jego całkowity PKB w 2007 roku wyniósł 1,9 mld USD, czyli o ponad 300 milionów dolarów więcej niż w kolejnym w zestawieniu najbogatszym mieście, Nowym Jorku. Warto przy tym dodać, że średnia długość życia w Tokio odpowiada średniej krajowej, wynoszącej 78,8 lat. Mężczyźni w Tokio mogą żyć 79 lat, a kobiety 86 lat.

(Video) Tajemnica Rzezi Wołyńskiej. Jak mogło do tego dojść?
Największe miasto świata: fakty i liczby (6)

Największe miasto świata w liczbach

37 393 128 mieszkańców liczy cała aglomeracja Tokio
13 452 km² wynosi powierzchnia aglomeracji
13 929 280 mieszkańców liczy obszar metropolitalny
2194 km² wynosi powierzchnia obszaru metropolitalnego
6349 osób przypada na jeden kilometr kwadratowy obszaru metropolitalnego
20 000 000 pasażerów korzysta dziennie z pociągów w obszarze metropolitalnym
3 500 000 pasażerów korzysta dziennie korzysta z linii Yamanote, łączącej najważniejsze dzielnice Tokio
2 400 000 pasażerów dojeżdża codziennie do pracy w Tokio
275 samochodów przypada w Tokio na 1000 mieszkańców
634 m mierzy najwyższa konstrukcja: Tokyo Skytree
78,8 lat wynosi średnia długość życia mieszkańców Tokio

Granice największego miasta świata: Tokio na mapie

FAQs

Jakie jest największe miasto na świecie 2022? ›

Największe miasta świata 2022 – podsumowanie

Tokio jest wciąż największym miastem świata pod względem ludności, jednak eksperci przewidują, że mniej więcej około 2028 r. odda palmę pierwszeństwa na rzecz Delhi.

Jakie miasto na świecie ma największą powierzchnię? ›

Jeśli weźmiemy pod uwagę granice administracyjne, największym miastem na świecie jest Chongqing w środkowych Chinach, u zbiegu Jialing i Jangcy, z populacją 30 165 500. Chongqing wygrywa też pod względem powierzchni, rozciągając się na obszarze 82 403 km².

Jakie jest największe miasto w Europie? ›

Największe miasta Europy (pod względem liczby ludności)
Lp.NazwaLiczba ludności
1.Stambuł15 067 724
2.Moskwa12 200 000
3.Londyn8 787 892
4.Petersburg5 323 300
26 more rows

Jaka jest największa stolica na świecie? ›

Stolica Japonii, licząca 30 000 000 mieszkańców, jest obecnie największym miastem na świecie. Jest to czyste, piękne i oczywiście nowoczesne miasto. Przestępczość w Tokio jest nieznaczna. Tokio jest to jedno z trzech najważniejszych centrów finansowych na świecie, obok Londynu i Nowego Jorku.

Jaka stolica ma najwięcej ludności? ›

Tokio, Japonia, 37 435 191 mieszkańców

Pierwszą dziesiątkę największych miast świata otwiera Tokio. Stolica Japonii to główny ośrodek biznesu w regionie, a jednocześnie najbogatsza metropolia naszego globu. Według United States Census Bureau, rządowej agencji Stanów Zjednoczonych, która odpowiedzialna jest m.in.

Ile świat ma miast? ›

Dlatego podanie dokładnej liczby wszystkich miast świata nie jest możliwe. Według szacunków ONZ w 2011 roku na świecie było około 980 miast, posiadających przynajmniej 500 tys. mieszkańców.

Ile ludzi mieszka w najwiekszych miastach? ›

Warszawa: 1 792 718 mieszkańców. Kraków: 780 796 mieszkańców. Łódź: 667 923 mieszkańców. Wrocław: 641 201 mieszkańców.

Jak nazywa się najmniejsze miasto na świecie? ›

Hum – miasto w Chorwacji, w żupanii istryjskiej, w mieście Buzet. Jest położone w centralnej Istrii, około 14 kilometrów na południowy wschód od Buzetu. Jest najmniejszym na świecie miastem. W 2011 roku liczyło 30 mieszkańców.

Ile jest krajów na świecie? ›

Zapewne jeszcze niejedna taka zmiana będzie miała miejsce jednak w 2022 roku sprawy mają się następująco. Jak podaje ONZ, na świecie jest obecnie 195 państw. Zrzeszone w Organizacji Narodów Zjednoczonych jest 193 z nich, a niezrzeszonymi pozostają Watykan i Palestyna.

Jaki jest największy kraj na świecie? ›

Największy kraj na świecie to Rosja. Miejsce drugie na liście zajmuje Kanada, a trzecie Chiny. Gdyby zliczyć powierzchnię 10 największych państw świata okaże się, że zajmują one 73,6 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi aż 49% powierzchni wszystkich lądów na świecie.

Jak nazywa się najmniejsze miasto w Polsce? ›

W 2018 roku najmniejszym miastem w Polsce były Wiślica w województwie świętokrzyskim, ale tylko przez 1 rok (500 mieszkańców), Od 2019 roku najmniejszym miastem w Polsce jest Opatowiec w województwie świętokrzyskim (338 mieszkańców).

Ile jest krajów w Europie? ›

W całości w Europie znajdują się 44 państwa, pozostałe 3 – Federacja Rosyjska, Kazachstan i Turcja – w większych swoich częściach leżą w Azji. W Europie znajduje się kilka niewielkich obszarów mających status terytorium zależnego.

Jakie jest największe miasto w Polsce? ›

Lista największych miast w Polsce
Lp.MiastoLiczba mieszkańców (stan na 2021 rok)
1Warszawa1 792 718
2Kraków780 796
3Łódź667 923
4Wrocław641 201
6 more rows
Jan 23, 2022

Ile jest wszystkich miast w Polsce? ›

Według danych GUS, (stan na dzień 1 stycznia 2021 roku) były w Polsce 954 miasta. Zaliczono do nich 302 gminy miejskie oraz 652 miasta położone w gminach miejsko-wiejskich.

Jaki kraj ma najwięcej miast? ›

Lp.Miasto, kraj, kontynentLiczba ludności [mln]
1Tokio, Japonia (Azja)37,393
2Delhi, Indie (Azja)30,291
3Szanghaj, Chiny (Azja)27,058
4São Paulo, Brazylia (Ameryka Południowa)22,043
16 more rows
Mar 17, 2019

Jaki jest najbardziej zaludniony kraj na świecie? ›

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego największa część światowej populacji mieszka w Chinach (18,25 proc.), na drugim miejscu plasują się Indie (18,04 proc.), a trzecim - Stany Zjednoczone.

W jakim kraju mieszka najmniej ludzi? ›

Zgłoś uwagę
Najmniejsze pod względem liczby ludności państwa świata
PaństwoLiczba mieszkańców w tys. (2010)
Monako35,2
Liechtenstein36,0
Saint Kitts i Nevis49,9
7 more rows

Ile lat ma Polska? ›

W zadaniu musimy odpowiedzieć na pytanie Ile lat ma Polska? Polska ma 1056 lat. Polskę określamy jako Polska od momentu chrztu przyjętego przez Mieszko I, 966 r.

Co to znaczy wieś? ›

Definicja: Jednostka osadnicza o zwartej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta.

Jaka jest pierwsza planeta? ›

Merkury - licząc od Słońca, pierwsza planeta Układu Słonecznego.

Gdzie jest najwięcej ludzi w Polsce? ›

Najludniejsze miasta w Polsce
Lp.MiastoLiczba mieszkańców
1.Warszawa1 793 579
2.Kraków780 981
3.Łódź677 286
4.Wrocław643 782
6 more rows

Ile miast powyżej 100 tys? ›

w Polsce było 40 miast, w których mieszkało ponad 100 tys. osób - wskazują obliczenia Bankier.pl na podstawie szacunków Głównego Urzędu Statystycznego. Do połowy 2019 r. liczba ta skurczyła się do 38 - z grona wypadły Grudziądz i Legnica.

Co to znaczy miasto? ›

Definicja: Jednostka osadnicza o przewadze zwartej zabudowy i funkcjach nierolniczych, posiadająca prawa miejskie bądź status miasta nadany w trybie określonym odrębnymi przepisami.

Jaka jest największa wieś na świecie? ›

zł. Największa wieś w Polsce pod względem powierzchni to Zawoja. Położona jest w województwie małopolskim tuż przy granicy ze Słowacją i zajmuje ponad 100 km². Największą wsią w Polsce pod względem liczby mieszkańców są Kozy z 12 744 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 469 osób na km².

Ile mieszkańców ma Hum? ›

Hum ze swoimi 30 mieszkańcami to najmniejsze miasto na świecie położone w sercu Istrii. Do Hum można dojechać samochodem, autobusem lub dojść pieszo. Na miejscu czeka na nas prawdziwa podróż w czasie.

Jakie miasto jest na k? ›

miasto na K (100x)
 • Kair.
 • Kalisz.
 • Katowice.
 • Kielce.
 • Kijów.
 • Konin.
 • Kopenhaga.
 • Koszalin.

Jaki kraj nie jest w ONZ? ›

ONZ liczy 193 członków; do Organizacji nie należy Watykan (współpracuje z ONZ i uczestniczy w niektórych dziedzinach jej aktywności), a także kraje o spornym statusie politycznym (jak Tajwan, Sahara Zachodnia) lub nie w pełni suwerenne.

Jaki jest największy kraj w Europie? ›

Powszechnie za największe państwo w Europie pod względem powierzchni uważa się Rosję, której powierzchnia wynosi 17 075 400 km2. Jest to jednak powierzchnia obejmująca zarówno europejską, jak i azjatycką część Rosji.

Jaki kraj jest na M? ›

MEdytuj
PaństwoPrzymiotnikObywatel/Obywatelka
MauritiusmaurytyjskiMaurytyjczyk/Maurytyjka
MeksykmeksykańskiMeksykanin/Meksykanka
MikronezjamikronezyjskiMikronezyjczyk/Mikronezyjka
Mjanma (daw. Birma)birmańskiBirmańczyk/Birmanka
13 more rows

Jaki jest najbogatszy kraj na świecie? ›

1. Luksemburg 140 694 USD (2022) To nie tylko najbogatsze państwo świata w przeliczeniu PKB na mieszkańca, ale również najmniejsze w Europie.

Co jest wieksze Stany czy Rosja? ›

Nie wzięto pod uwagę wysp Spratly (4 km2) i Wysp Paracelskich (8 km2), które są spornymi wyspami, do których prawo roszczą sobie Wietnam, Chiny, Tajwan, Filipiny, Malezja i Brunei.
...
Lista państw świata według powierzchni.
LpPaństwoPowierzchnia
Wszystkie lądy świata148 940 000
1Rosja17 098 242
Antarktyda14 000 000
2Kanada9 984 670
133 more rows

Jaki jest najmniejszy kraj świata? ›

Watykan. Palmę pierwszeństwa w rankingu najmniejszych państw świata dzierży Watykan. Rzymska enklawa, która od pełni rolę siedziby papieskiej, zajmuje powierzchnię wynoszącą 0,44 km kw.

Jaka jest najmniejsza wioska na świecie? ›

Luboszów
osada
PaństwoPolska
Liczba ludności (2018)2
Strefa numeracyjna75
Kod pocztowy59-725
10 more rows

Jak nazywa się najstarsze miasto w Polsce? ›

6 najstarszych miast w Polsce - Złotoryja

Prawo miejskie dla Złotoryi nadano w okolicach roku 1211, w oparciu stworzone w 1188 r. prawo miejskie dla Magdeburga. Dlatego Złotoryja to, w powyższym rozumieniu, pierwsze polskie miasto.

Ile polskich miast ma ponad milion mieszkańców? ›

1 miasto powyżej 1 miliona mieszkańców. 4 miasta w przedziale 500 000 do 999 999 mieszkańców. 9 miast w przedziale 200 000 do 499 999 mieszkańców.

Kto nie jest w NATO? ›

W chwili wejścia Finlandii i Szwajcarii do NATO krajami będącymi w Unii Europejskiej ale nie będącymi w NATO będą Austria, Cypr, Irlandia oraz Malta.

Gdzie jest najwięcej ludzi w Europie? ›

Najludniejszym państwem na kontynencie europejskim również jest Rosja (142 021 981 mieszkańców), a najludniejszym państwem położonym w całości w Europie są Niemcy (84 316 622 mieszkańców). Najmniejszym zarówno pod względem powierzchni jak i liczby ludności jest Watykan (0,44 km²; 825 mieszkańców).

Kto ma najwięcej ludności w Europie? ›

POPULACJA - LISTA KRAJÓW - EUROPA
KrajOstatniJednostka
Niemcy83.16Milion
Francja67.63Milion
Wielka Brytania67.53Milion
Włochy59.24Milion
43 more rows

Czy Gdańsk jest większy od Poznania? ›

Czwartym i piątym największym miastem w Polsce pod względem powierzchni są Łódź i Wrocław. I znowu robi się ciekawie. Szóstym takim miastem jest Zielona Góra (27832 ha), później Gdańsk (26196 ha), Poznań (26191 ha).

Czy Warszawa to jedyne ponad milionowe miasto w Polsce? ›

Na miejscu pierwszym stolica Polski, Warszawajedyne miasto w Polsce z ponad milionową liczbą mieszkańców, a dokładniej 1,7 mln. Oprócz tego jest jednym z najgęściej zaludnionych miast w Polsce (6 miejsce). Ludność miasta stołecznego Warszawy to prawie 4,5% ogólnej populacji naszego kraju.

Jaka jest najmłodsze miasto w Polsce? ›

Gdynia – Najmłodsze miasto Polski!

Ile jest ludzi w Polsce 2022? ›

Gęstość zaludnienia
RokPopulacjaPopulacja miejska
202237 578 00022 895 000 (60,9%)
202137 660 00022 900 000 (60,8%)
202037 734 00022 908 000 (60,7%)
2019022 920 000 (60,6%)
15 more rows

Ile mieszkańców liczy miasto? ›

Miasta małe – liczba ludności poniżej 20 tys. mieszkańców, miasta średnie – 20 tys. -100 tys., miasta duże – 100 tys. i więcej.

Ile osób jest w Tokio? ›

Tokio (jap. 東京都 Tōkyō-to) – stolica i największe miasto Japonii, położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Honsiu i zarazem największy obszar metropolitalny na świecie na poziomie 38 305 000 mieszkańców (stan na kwiecień 2018).

Ile milionów liczy Tokio? ›

Jeśli za priorytet świadczący o wielkości danego miasta uznamy ten drugi czynnik, czyli ilość mieszkańców, to na pierwszym miejscu znajdzie się Tokio w Japonii którego liczba mieszkańców sięga ponad 36,9 milionów.

Ile jest dużych miast w Polsce? ›

Od 1 stycznia 2022 roku na terenie Polski są 964 miasta, w tym 302 samodzielne gminy miejskie, w tym 107 miast prezydenckich, w tym 66 miast na prawach powiatu, w tym 37 miast powyżej 100 000, w tym 18 miast wojewódzkich, w tym 11 miast będących siedzibami sądu apelacyjnego..

Jak nazywa się najmniejsze miasto na świecie? ›

Hum – miasto w Chorwacji, w żupanii istryjskiej, w mieście Buzet. Jest położone w centralnej Istrii, około 14 kilometrów na południowy wschód od Buzetu. Jest najmniejszym na świecie miastem. W 2011 roku liczyło 30 mieszkańców.

Ile kosztuje bilet lotniczy do Tokio? ›

Oferty linii lotniczych zaczynają się już od 1800zł za lot w dwie strony. Koszt podróży zależy oczywiście od wybranej linii lotniczej, dostępności biletów na dany lot, dat przelotów oraz wyprzedzenia, z jakim dokonujesz rezerwacji.

Czy w Tokio jest bezpiecznie? ›

na 100 możliwych. Stolica Japonii okazała się najlepsza w bezpieczeństwie cyfrowym, była druga w ochronie zdrowia (wyprzedzona zresztą przez inne japońskie miasto - Osakę) oraz czwarta w bezpieczeństwie osobistym. Tokio bardzo nieznacznie, bo tylko o 0,16 pkt. wyprzedziło Singapur.

Jak ma na imię Tokio? ›

Tokio - Dom z Papieru (aktorka: Úrsula Corberó)

Tokio jest narratorką w serialu "Dom z papieru" i jedną z głównych bohaterek.

Jaki kraj ma najwięcej miast? ›

Lp.Miasto, kraj, kontynentLiczba ludności [mln]
1Tokio, Japonia (Azja)37,393
2Delhi, Indie (Azja)30,291
3Szanghaj, Chiny (Azja)27,058
4São Paulo, Brazylia (Ameryka Południowa)22,043
16 more rows
Mar 17, 2019

W jakim kraju jest najmniej ludności? ›

Mongolia – 1,97 osób na kilometr kwadratowy. Mówi się, że to najmniej zaludniony kraj świata.

Ile jest wszystkich miast na całym świecie? ›

Dlatego podanie dokładnej liczby wszystkich miast świata nie jest możliwe. Według szacunków ONZ w 2011 roku na świecie było około 980 miast, posiadających przynajmniej 500 tys. mieszkańców.

Czy Gdańsk jest większy od Poznania? ›

Poznań: 530 464 mieszkańców. Gdańsk: 470 633 mieszkańców. Szczecin: 396 472 mieszkańców. Bydgoszcz: 341 692 mieszkańców.

Gdzie jest najwięcej ludności? ›

Liczba ludności na świecie: ranking państw

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego największa część światowej populacji mieszka w Chinach (18,25 proc.), na drugim miejscu plasują się Indie (18,04 proc.), a trzecim - Stany Zjednoczone. W USA mieszka 4,3 procent światowej populacji - pokazuje grafika statista.com.

Jakie miasto ma 100 tys mieszkańców? ›

Ranking 2020 wyniki dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców
RankingGminaPostęp
1Rzeszów421
2Lublin401
3Białystok513
4Kielce512
36 more rows
Apr 20, 2020

Jaka jest największa wieś na świecie? ›

zł. Największa wieś w Polsce pod względem powierzchni to Zawoja. Położona jest w województwie małopolskim tuż przy granicy ze Słowacją i zajmuje ponad 100 km². Największą wsią w Polsce pod względem liczby mieszkańców są Kozy z 12 744 mieszkańców, co daje gęstość zaludnienia równą 469 osób na km².

Ile mieszkańców ma Hum? ›

Hum ze swoimi 30 mieszkańcami to najmniejsze miasto na świecie położone w sercu Istrii. Do Hum można dojechać samochodem, autobusem lub dojść pieszo. Na miejscu czeka na nas prawdziwa podróż w czasie.

Jakie miasto jest na k? ›

miasto na K (100x)
 • Kair.
 • Kalisz.
 • Katowice.
 • Kielce.
 • Kijów.
 • Konin.
 • Kopenhaga.
 • Koszalin.

Videos

1. 10 krajów, które już NIE ISTNIEJĄ! [feat. Globalista TV]
(Topowa Dycha)
2. Dzisiaj Informacje TV Republika 09-08-2022
(Telewizja Republika)
3. 6 gier, które POKONAŁY ograniczenia konsol
(tvgry)
4. Po Co Chińczycy Zbudowali Drogę W Chmurach Za 4 Miliardy Dolarów?
(To Interesujące)
5. NAJMOCNIEJ STRZEŻONA Granica Świata!
(Kolega Ignacy)
6. Telefon od płaczącego sprawcy
(Kryminatorium)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Lidia Grady

Last Updated: 09/10/2022

Views: 5903

Rating: 4.4 / 5 (45 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Lidia Grady

Birthday: 1992-01-22

Address: Suite 493 356 Dale Fall, New Wanda, RI 52485

Phone: +29914464387516

Job: Customer Engineer

Hobby: Cryptography, Writing, Dowsing, Stand-up comedy, Calligraphy, Web surfing, Ghost hunting

Introduction: My name is Lidia Grady, I am a thankful, fine, glamorous, lucky, lively, pleasant, shiny person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.