Niskie ciśnienie – objawy, przyczyny, domowe sposoby (2022)

Niskie ciśnienie, inaczej zwane niedociśnieniem hipotensją lub hipotonią, to schorzenie układu krążenia. Diagnozowane jest znacznie rzadziej, niż nadciśnienie i nie jest tak groźne dla zdrowia. Zwykle nie jest konieczne specjalistyczne leczenie, jednak chorzy odczuwają szereg nieprzyjemnych objawów. Niedociśnienie nie jest groźne dla życia, niemniej warto znać sposoby na złagodzenie dolegliwości.

Niskie ciśnienie – objawy, przyczyny, domowe sposoby (1)

spis treści

 • 1. Kiedy mamy niskie ciśnienie?
 • 2. Objawy niskiego ciśnienia
 • 3. Przyczyny niskiego ciśnienia
 • 3.1. Niedociśnienie a pogoda
 • 3.2. Niedociśnienie a wysoki puls
 • 3.3. Niedociśnienie a tarczyca
 • 4. Leczenie farmakologiczne
 • 4.1. Domowe sposoby na niskie ciśnienie
 • 5. Zapobieganie nadciśnieniu

rozwiń

1. Kiedy mamy niskie ciśnienie?

Idealne ciśnienie krwi dla zdrowego, młodego człowieka wynosi 120 mmHG dla ciśnienia skurczowego i 80 mmHg dla rozkurczowego. Wartości te mogą nieznacznie się różnić w zależności od wielu czynników zewnętrznych i rosnąć wraz z wiekiem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Sytuacja, w której ciśnienie spada poniżej 100/60 mmHG i utrzymuje się przez dłuższy czas nazywana jest niedociśnieniem lub hipotonią. Niskie ciśnienie to zaburzenie pracy wielu narządów, które kumulują się w układzie krążenia.

Niskie ciśnienie – objawy, przyczyny, domowe sposoby (2)

(Video) Skoki ciśnienia: przyczyny

Z problemem borykają się często sportowcy i osoby wyjątkowo aktywne fizycznie, a także ludzie bardzo szczupli, mający problemy z niewielką niedowagą. Dodatkowo niedociśnienie może towarzyszyć nadmiernemu odczuwaniu stresu.

Występuje także u dzieci w okresie dojrzewania, szczególnie tych o niewielkiej masie ciała.

Zwykle nadciśnienie nie jest groźne i nie wskazuje na większe problemy zdrowotne. Jeśli utrzymuje się na stałym poziomie przez dłuższy czas, zwykle organizm zaczyna się przyzwyczajać. Do tego stopnia, że ciśnienie powyżej 110/70 mmHg odczytuje jako wysokie i daje szereg objawów charakterystycznych dla nadciśnienia.

Niemniej jednak problemu niskiego ciśnienia nie powinno się ignorować, ponieważ gwałtowne spadki mogą prowadzić do utraty przytomności, co może okazać się niebezpieczne w wielu sytuacjach (np. podczas prowadzenia samochodu lub schodzenia po schodach).

2. Objawy niskiego ciśnienia

Niskie ciśnienie objawia się przede wszystkim pogorszonym samopoczuciem i ogólnym rozbiciem. Co ważne, są one odczuwane w sposób subiektywny i indywidualny. Najczęściej w przypadku niskiego ciśnienia tętniczego pojawia się uczucie przewlekłego zmęczenia, które trudno jest wytłumaczyć przepracowaniem, lub niewystarczającą ilością snu.

Towarzyszy temu często apatia i nadmierna senność, która nie mija nawet po wielu przespanych godzinach.

Charakterystycznym objawem niskiego ciśnienia są także nawracające bóle głowy o różnej intensywności. Dochodzi do nich spadek koncentracji i ogólne uczucie ociężałości. Czasem zdarza się, że niedociśnienie wywołuje nudności, a nawet wymioty.

(Video) 5 Sposobów na słabe krążenie krwi - TYLKO naturalne składniki

Mogą wystąpić także zaburzenia ze strony pracy serca - arytmia i kołatanie, którym towarzyszy niepokój.

Niskie ciśnienie – objawy, przyczyny, domowe sposoby (4)

Bardzo często osoby z niskim ciśnieniem mają bardzo zimne dłonie, stopy i czubek nosa, nawet w ciepłe dni. Są także bardziej narażone na odczuwanie zimna i muszą się dużo cieplej ubierać.

Inne charakterystyczne objawy niskiego ciśnienia to:

 • mroczki przed oczami
 • bladość
 • przyspieszone tętno (puls)
 • nadmierna potliwość (zwłaszcza w nocy)
 • szumy w uszach)
 • brak energii

Osoby, które cierpią na niskie ciśnienie są bardziej podatne na utratę przytomności. Ten objaw niedociśnienia zdarza się głównie wtedy, kiedy ktoś zbyt długo stoi. Schorzenie to nazywa się hipotonią ortostatyczną. Pojawia się albo na skutek długotrwałego stania, albo jako konsekwencja gwałtownego wstania z łóżka czy krzesła.

Niskie ciśnienie – objawy, przyczyny, domowe sposoby (5)

Osoby cierpiące na niedociśnienie powinny zwracać szczególną uwagę na to, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów.

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie? (WIDEO) Nadciśnienie tętnicze może być niebezpieczne dla zdrowia i powodować następujące powikłania: choroba zobacz galerię
(Video) 5 pytań w 10 minut ⏰ (niskie ciśnienie, masło i płatki...) 💯‼⤵️

3. Przyczyny niskiego ciśnienia

Trudno jest jednoznacznie określić przyczynę niedociśnienia, ponieważ zwykle jest to nasza cecha charakterystyczna. Każdy człowiek rodzi się z niskim ciśnieniem, które wzrasta wraz z wiekiem do prawidłowych wartości. Czasem jednak zatrzymuje się o wiele niżej i utrzymuje tak przez długie lata. Mówi się wtedy o niedociśnieniu pierwotnym. Jest to dziedziczne i dotyczy w szczególności szczupłych kobiet.

Niskie ciśnienie może także pojawić się nagle, na skutek rozwoju innych chorób lub przyjmowania leków. Problem hipotensji często towarzyszy cukrzycy i kłopotów z gruczołami endokrynnymi.

Hipotonia może wystąpić także na skutek nadużywania alkoholu i leków stosowanych w leczeniu choroby Parkinsona.

3.1. Niedociśnienie a pogoda

Osoby z niskim ciśnieniem reagują na każdą, nawet najmniejszą zmianę pogody. Wszelkie wahania atmosferyczne, wędrówki frontów i nagłe zmiany pogodowe, znacznie wpływają na samopoczucie osób z niedociśnieniem. Aby maksymalnie złagodzić i zapobiec objawom, warto śledzić prognozy i dostosować aktywność fizyczną i plan dnia do zmian atmosferycznych. Nie należy brać na siebie wielu obowiązków w czasie, kiedy nad krajem przechodzą silne fronty lub pogoda nagle pogarsza się albo poprawia.

3.2. Niedociśnienie a wysoki puls

Bardzo często osoby z niedociśnieniem zwracają uwagę na podwyższony puls i są tym faktem zaniepokojone. Tymczasem niepotrzebnie, ponieważ jest to naturalna reakcja organizmu. Skutkiem niskiego ciśnienia krwi jest gorsze utlenienie komórek i tkanek wewnętrznych. W związku z tym mózg uwalnia mechanizmy obronne, które mają zapewnić odpowiedni przepływ krwi. Efektem tego jest podwyższenie tętna. Nie jest to żaden objaw chorobowych i absolutnie nie należy się tym martwić.

3.3. Niedociśnienie a tarczyca

Niedociśnienie jest charakterystycznym objawem towarzyszącym niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto. Ze względu na wiele niedoborów witaminowych objawy hipotensji pogłębiają się i są odczuwane nierzadko dużo mocniej. Osoby z chorą tarczycą zwykle mają także kłopoty z hipotonią ortostatyczną, przez co nie mogą długo stać (nawet w autobusie w drodze z domu do pracy), a także muszą bardzo uważać podczas zmiany pozycji z siedzącej lub leżącej na stojącą.

Cały proces podnoszenia się musi przebiegać stopniowo, w przeciwnym razie takie osoby narażone są na zawroty głowy i utratę przytomności.

Zobacz też:

 • Ciśnienie krwi - pomiar, normy, niedociśnienie, nadciśnienie
 • Czym grozi za niskie ciśnienie krwi?
 • Hipotonia - przyczyny, objawy, sposoby na podniesienie niskiego ciśnienia

4. Leczenie farmakologiczne

Niskie ciśnienie zwykle nie wymaga leczenia farmakologicznego. Nie jest bowiem stanem zagrożenia życia i nie prowadzi do rozwoju innych chorób. Niemniej jednak warto zadbać o to, aby wartości na ciśnieniomierzu nie były zbyt niskie.

Nie należy bagatelizować jednak zbyt częstych omdleń lub zbyt silnych objawów niskiego ciśnienia. Kiedy odczujemy, że doskwierają nam one nazbyt często i są dość uporczywe, to konieczne jest skonsultowanie się ze specjalistą. Wówczas lekarz powinien doraźnie poprzez podanie odpowiednich medykamentów podnieść pacjentowi ciśnienie.

(Video) ✅ Masz niskie ciśnienie? Oto 6 praktycznych rad dla ciebie!

4.1. Domowe sposoby na niskie ciśnienie

Leczenie niskiego ciśnienia można z powodzeniem zastąpić odpowiednim postępowaniem w domu. Korzystnie wpływa na organizm wypicie szklanki chłodnego napoju, najlepiej wody, na czczo. Dodatkowo warto pozwolić sobie od czasu do czasu na krótki odpoczynek. Wystarczy spędzić kilka chwil w pozycji leżącej, by poczuć się znacznie lepiej. Ważne, by wybierać te miejsca, które są przewiewne, chłodniejsze oraz dobrze by było, gdyby były także ciemne.

Warto przeciwdziałać objawom niskiego ciśnienia fundując sobie filiżankę prawdziwej, mocnej kawy, która nieznacznie podnosi ciśnienie krwi. Podobnie działa także mocna, czarna herbata i suplementy zawierające żeń szeń, kofeinę i guaranę.

Kofeina faktycznie pobudza i podnosi ciśnienie krwi, ale tylko na krótki okres. Taki stan utrzymuje się od godziny do trzech i zwykle później następuje lekki spadek formy. Ciśnienie wówczas może spaść do poziomu wyjściowego lub osiągnąć jeszcze niższe wartości.

Lekarze zalecają także regularną aktywność fizyczną, ponieważ ruch także podnosi ciśnienie. Szczególnie polecane są wizyty na basenie i jazda na rowerze. Warto także zadbać o odpowiednią dietę i jeść często małe porcje.

Niskiemu ciśnieniu sprzyja pozostawanie w tej samej pozycji, dlatego warto od czasu do czasu ją zmienić, aby poprawić krążenie.

5. Zapobieganie nadciśnieniu

Zapobieganie nadciśnieniu ma na celu poprawę ogólnego samopoczucia osoby borykającej się z problemem.

Zaleca się przede wszystkim uprawianie sportów i wychodzenie często na zewnątrz, by jak najczęściej oddychać świeżym powietrzem, a także zwiększenie liczby pryszniców w ciągu dnia. Dodatkowo powinno się wtedy używać raz zimnej, a raz ciepłej wody – spowoduje to lepsze krążenie i podwyższenie ciśnienia. Osoba, która ma niskie ciśnienie nie powinna zbyt długo stać, a także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Te wszystkie rady powinny być pomoce w codziennym funkcjonowaniu, ale jeśli jednak zawiodą i objawy niskiego ciśnienia będą nadal doskwierać, wówczas należy zgłosić się do specjalisty.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

polecamy

 • Leczenie w czasach pandemii. Jak teraz wyglądają wizyty u lekarza?
 • 4-cyfrowy kod, który zastąpił tradycyjną receptę. Otrzymasz go SMS-em
 • Pierwsze objawy raka jelita grubego. Nie zwracamy na nie uwagi
 • 6 zdjęć Możliwe przyczyny niskiego ciśnienia
 • 7 zdjęć Tężyczka mięśniowa: przyczyny i objawy
 • 15 zdjęć Niskie ciśnienie (prezentacja edukacyjna)
 • 6 zdjęć Nietypowe objawy nadciśnienia
(Video) 6 szybkich metod - Jak szybko obniżyć ciśnienie krwi w ciągu 5 minut

FAQs

Co na niskie ciśnienie domowe sposoby? ›

Jak podnieść niskie ciśnienie? Dobrymi sposobami są: picie kawy, czarnej herbaty, poranne masaże, większa aktywność fizyczna, wyłączenie z diety tłustych produktów, zdrowy sen oraz odpowiednie nawodnienie.

Jak szybko podnieść ciśnienie krwi? ›

Skuteczne jest stosowanie naparów, np. z korzenia żeń-szenia, kawy i herbaty (w ograniczonej ilości) lub napojów, które podnoszą ciśnienie i koncentrację (należy pić tylko te, w których wykorzystano naturalne ekstrakty i substancje). Zimny prysznic to kolejny skuteczny i szybki sposób na podniesienie ciśnienia krwi.

Co zamiast kawy na podniesienie ciśnienia? ›

Można również, zamiast kawy, sięgnąć po inne napoje zawierające w składzie kofeinę – napoje energetyczne, coca-colę lub inne. Dawkę kofeiny można dostarczyć do organizmu przy pomocy suplementu diety Kofeina 200 mg.

Co może być przyczyną niskiego ciśnienia krwi? ›

Przyczynami zbyt niskiego ciśnienia są niektóre choroby. Wśród nich są choroby serca, w tym zaburzenia jego rytmu oraz jego niewydolność. Do obniżenia ciśnienia tętniczego może dojść na skutek niedoczynności tarczycy lub przysadki, a także niedoboru sodu w organizmie.

Co jeść na niskie ciśnienie? ›

Mówimy o nim, gdy ciśnienie wynosi 90/60 mm Hg i mniej. Także ten stan wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami.
...
Oprócz warzyw i owoców, w diecie powinniśmy uwzględnić też takie produkty, jak:
 • Pełnoziarniste pieczywo.
 • Nasiona roślin strączkowych.
 • Chude mięso.
 • Ryby morskie.
 • Odtłuszczony nabiał
 • Orzechy.
Sep 22, 2021

Jaki alkohol na podniesienie ciśnienia? ›

W przeprowadzonych badaniach picie czerwonego wina (podobnie białego) podnosiło ciśnienie i zwiększało ryzyko nadciśnienia. Nawet to pozbawione etanolu działało neutralnie na wartości ciśnienia krwi [6].

Przy jakim niskim ciśnieniu wezwać pogotowie? ›

Prawidłowym określa się ciśnienie tętnicze wynoszące od 120 do 129/80-84 mm Hg. Nie oznacza to jednak, że jeśli poziom ciśnienia tętniczego dociera do 90/60 mm Hg i nieco powyżej, to powinniśmy się tym niepokoić.

Jaki lek na podwyższenie ciśnienia? ›

fludrokortyzonu (Cortineff, tabletki) — lek z grupy mineralokortykosteroidów, czyli hormonów wpływających m.in. na gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Stosowanie preparatu powoduje zwiększenie objętości krwi, co przekłada się na podwyższenie ciśnienia tętniczego.

Czy woda z solą podnosi ciśnienie? ›

Dowiedziono, że spożycie już kilku gramów soli w roztworze ok. 500 ml płynu podnosi ciśnienie nawet o 10mm Hg, a taki efekt utrzymuje się przez około 2 godziny.

Czy przy podwyższonym ciśnieniu można pić kawę? ›

Według badań naukowych kawa powoduje zmianę wartości ciśnienia jedynie o 4-5 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 8-10 mmHg rozkurczowego. Zaskakujący jest również fakt, że u osób, które spożywają kawę każdego dnia, wzrost wartości ciśnienia nie następuje.

Jakie zioła na podwyższenie ciśnienia? ›

Do tego typu ziół zaliczamy: nasienie kakaowca, liść ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate) oraz guaranę.

Jak podnieść ciśnienie krwi u starszej osoby? ›

Specjalnie dla osób z niskim ciśnieniem powstała dieta niskociśnieniowa, bazująca na produktach pełnoziarnistych, wśród których są kasze, ciemne makarony i pieczywo. W przypadku osób starszych należy jednak zachować szczególną ostrożność, ponieważ są to produkty z dużą zawartością błonnika.

Jakie są skutki niskiego ciśnienia? ›

Niskie ciśnienie – objawy
 • ból głowy, zawroty głowy,
 • mdłości,
 • ból głowy i oczu,
 • zwiększona senność,
 • zmniejszona wydolność fizyczna i szybkie męczenie się,
 • ból i uczucie ucisku w klatce piersiowej,
 • mroczki przed oczami,
 • kołatanie serca,
Feb 14, 2021

Co oznacza niskie ciśnienie krwi? ›

Ciśnienie 100/60 mm Hg jest wartością graniczną – jeśli spadnie poniżej, uważane jest za zbyt niskie i nosi nazwę hipotensji (niedociśnienie, hipotonia).

Jakie niskie ciśnienie krwi jest niebezpieczne? ›

Zdarzają się pacjenci, którzy mają ciśnienie skurczowe poniżej 90 mm słupka rtęci. Wówczas jesteśmy przygotowani na to, że może u nich wystąpić problem z zaopatrzeniem w krew narządów, na przykład mózgu czy nerek.

Co pić na niskie ciśnienie? ›

chorób tarczycy) konieczne jest przyjmowanie leków. Istnieją jednak skuteczne domowe sposoby, które pozwalają szybko podnieść niskie ciśnienie. Zalicza się do nich przede wszystkim picie zimnej wody. Woda pobudza krążenie i wpływa na prawidłową pracę organizmu.

Jak podnieść ciśnienie krwi w ciąży? ›

Na niskie ciśnienie w ciąży może pomóc odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyszła mama powinna wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Ważne są też dobrze zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna.

Czy alkohol podnosi ciśnienie tętnicze? ›

Regularne spożywanie alkoholu powyżej tzw. progu presyjnego (20-30 g etanolu dziennie) jest jednym z potencjalnie modyfikowalnych czynników ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego i wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a także jedną z przyczyn oporności na leczenie przeciwnadciśnieniowe.

Czy alkohol obniża czy podwyższa ciśnienie? ›

Badania wykazały nawet, że małe dawki alkoholu obniżają ciśnienie krwi. Natomiast regularne spożywanie alkoholu powyżej tzw. progu presyjnego (20-30 g etanolu dziennie) powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i jest jedną z przyczyn oporności na stosowane leczenie przeciwnadciśnieniowe.

Czy można pić alkohol przy nadciśnieniu? ›

Alkohol a leki na nadciśnienie

Alkohol może też pogłębić działanie hipotensyjne beta-blokerów (propranolol, metoprolol, bisoprolol, nebiwolol) oraz blokerów kanałów wapniowych (amlodypina, nitrendypina), co może prowadzić do hipotonii ortostatycznej.

Przy jakim ciśnieniu należy wezwać pogotowie? ›

Najpoważniejsze będzie ciśnienie 180 na 110 i wyższe.

W takim przypadku zaleca się natychmiastowe wezwanie pogotowia, szczególnie jeżeli towarzyszącymi objawami są ból w klatce piersiowej, duszności i problemy z oddychaniem, a także drgawki.

Przy jakim ciśnieniu jechać do szpitala? ›

Kiedy trzeba do szpitala z nadciśnieniem? Jeśli wartość pomiaru to ok. 220/120-140 mmHg, należy przyjąć leki i udać się jak najszybciej do szpitala.

Kiedy należy wezwać pogotowie? ›

Karetkę wzywaj tylko w sytuacji: bezpośredniego zagrożenia życia. nagłej, której skutkiem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała lub utrata życia. nagłego pogorszenia się stanu osoby chorej, który może prowadzić do uszczerbku na zdrowiu.

Jak sól podnosi ciśnienie? ›

Większe spożycie soli o każde 2,5 g skutkowało jedynie wzrostem ciśnienia krwi o 1,71 mmHg, co nie ma wpływu na stan zdrowia. Najbardziej zaskakujące jest, że najwięcej zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych zauważono wśród tych osób, które spożywały mniej soli (2,5 g dziennie).

Jak sól wpływa na ciśnienie krwi? ›

Wykazano, że zmniejszenie podaży soli do około 5 g na dobę prowadzi do obniżenia ciśnienia skurczowego o 1−2 mm Hg u osób bez nadciśnienia i aż o 4−5 mm Hg u osób z nadciśnieniem tętniczym [9, 10].

Czy sól podnosi tetno? ›

Okazało się, że osoby, które wraz z posiłkami konsumowały największą ilość soli, tj. ponad 13,73 grama na dzień, miały nieco ponaddwukrotnie wyższe ryzyko niewydolności serca niż te, które spożywały mniej niż 6,77 grama soli dziennie.

Czy kofeina podnosi ciśnienie krwi? ›

Co to oznacza? Że kofeina rzeczywiście prowadzi do istotnego podniesienia ciśnienia tętniczego. Spowodowane jest to wzrostem oporu obwodowego, zwiększoną sztywnością naczyń, a także wzrostem aktywności reninowej osocza i stężenia ketecholamin w surowicy krwi.

Jak kawa podnosi ciśnienie? ›

Ze względu na brak kofeiny nie podnosi ona ciśnienia i możesz ją pić o każdej porze dnia. Jeśli zaś nie masz problemów z ciśnieniem, możesz pić kawę bez konsekwencji dla zdrowia nawet 4 razy dziennie. Co prawda podnosi ona ciśnienie, jednak zaledwie o 4–5 mmHg.

Czy można pić kawę przy niskim ciśnieniu? ›

Kawa pita w umiarkowanych ilościach (od 1 do 4 filiżanek dziennie) kawa (ale także herbata) obniża ciśnienie krwi.

Jakich ziół unikać przy nadciśnieniu? ›

wydanych przez Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego. Jednocześnie niewskazane jest przyjmowanie bądź spożywanie preparatów i suplementów, które podnoszą ciśnienie krwi. Wśród ziół i wyciągów ziołowych, których powinny unikać osoby z nadciśnieniem, należy wskazać: żeń-szeń, lukrecję, przęśl oraz janowiec.

Czy rozmaryn podnosi ciśnienie krwi? ›

Ziele rozmarynu obniża także ciśnienie krwi, chroni przed miażdżycą, cukrzycą i poprawia pracę serca. Niezwykły aromat rozmarynu obniża poziom stresu i pomaga wyeliminować przygnębienie.

Czy mięta podnosi ciśnienie krwi? ›

Mięta znana jest z działania bakteriobójczego i przeciwbólowego. Obniża ciśnienie krwi i ułatwia trawienie.

Jakie powinno być prawidłowe ciśnienie w wieku 70 lat? ›

Optymalne ciśnienie dla 60-latka to 134/87 mm Hg i nie powinno przekraczać poziomu 147/91 mm Hg. U chorych w podeszłym wieku, do 80 roku życia zaleca się obniżanie ciśnienia skurczowego do 140-150 mm Hg, z kolei po 80 roku życia do wartości poniżej 150 mm Hg.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w wieku 75 lat? ›

Nadciśnienie u seniorów — prawidłowe wartości

Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego wynosi: <120 mmHg skurczowe i <80 mmHg rozkurczowe. U osób, które mają nadciśnienie, występują wyższe wartości: <140 mmHg skurczowe oraz <90 mmHg rozkurczowe.

Jakie jest prawidłowe ciśnienie w wieku 80 lat? ›

Do 80 roku życia wartość ciśnienia powinno się obniżać do wartości 140 mm Hg. Natomiast już po 80 roku życia wartość prawidłowa ciśnienia krwi wynosi poniżej 150 mm Hg.

Jak podnieść ciśnienie krwi w ciąży? ›

Na niskie ciśnienie w ciąży może pomóc odpowiednie nawodnienie organizmu. Przyszła mama powinna wypijać minimum dwa litry wody dziennie. Ważne są też dobrze zbilansowana dieta i umiarkowana aktywność fizyczna.

Jakie zioła na niskie ciśnienie? ›

Do tego typu ziół zaliczamy: nasienie kakaowca, liść ostrokrzewu paragwajskiego (yerba mate) oraz guaranę.

Jakie jedzenie podnosi ciśnienie krwi? ›

Produkty, które podnoszą ciśnienie krwi. Czego nie jeść przy nadciśnieniu?
 • Biały cukier. Cukier rafinowany jest niemal czystą sacharozą. ...
 • Sery wędzone i suszone. ...
 • Napoje energetyczne. ...
 • Musztarda. ...
 • Suszone mięso. ...
 • Produkty typu fast-food. ...
 • Sos sojowy. ...
 • Alkohol.
Oct 20, 2021

Co obniża ciśnienie krwi? ›

W pierwszej kolejności, należy zadbać o dietę bogatą w witaminy i minerały. W jadłospisie powinny znaleźć się warzywa i owoce zawierające potas, który reguluje ciśnienie krwi. Znajdziemy go w bananach, arbuzach, burakach, pomidorach, batatach, szpinaku i fasoli.

Niskie ciśnienie krwi może mieć różne przyczyny. U niektórych osób wynika z ich "urody", a u innych zwiastuje poważne problemy zdrowotne.

Niskie ciśnienie może jednak oznaczać skłonność do zaburzeń układu sercowo-naczyniowego.. Niedociśnienie tętnicze może mieć różne przyczyny.. Osoby, które mają niskie ciśnienie krwi, mogą cierpieć na szumy uszne, bóle głowy, zawroty głowy.. U innych natomiast spadki ciśnienia mogą być związane z odwodnieniem organizmu lub z toczącymi się w nim chorobami układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego.. choroby układu krążenia czy serca), a także terapia u doświadczonego psychiatry.. Bardzo często niskie ciśnienie tętnicze jest spowodowane odwodnieniem.. Niektórzy polecają także, by na podniesienie ciśnienia krwi jeść produkty kwaszone.. Masoli powiedziała także, że było to badanie obserwacyjne, co oznacza, że badacze nie udowodnili, że niskie ciśnienie krwi powoduje przedwczesną śmierć, tylko że istnieje tu związek.

Jakie są przyczyny opuchniętych kostek u nóg i jakie są najlepsze domowe sposoby leczenia? Sprawdź na DOZ.pl

Opuchlizna kostek może mieć błahą przyczynę, wtedy wystarczą domowe sposoby, aby się ich pozbyć, ale może również być objawem poważnych schorzeń.. okłady z lodu lub kompresów żelowych moczenie w zimnej wodzie ograniczenie spożycia soli w diecie uniesienie kończyn żele i maści z heparyną preparaty z żywokostu lekarskiego (wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, zawarta w wyciągu z żywokostu alantoina pomaga w gojeniu ran) pomocniczo preparaty z flawonoidami roślinnymi (wykazują działanie uszczelniające naczynia krwionośne) zawierającymi rutynę, diosminę, hesperydynę pończochy przeciwobrzękowe leczenie towarzyszącego bólu (paracetamol, ibuprofen) zioła moczopędne ( bardzo ostrożnie , po konsultacji z lekarzem, najważniejsze jest znalezienie przyczyny i leczenie choroby podstawowej, zaleczenie objawu może opóźnić postawienie diagnozy, należy również pamiętać, że zioła i preparaty ziołowe mogą wchodzić z interakcje z lekami) – pokrzywa, skrzyp polny, mniszek lekarski, liść brzozy.. w zespole nerczycowym, kiedy białka są tracone z moczem, w niedożywieniu, kiedy podaż białek jest za niska względem popytu, w niewydolności wątroby, w enteropatii z utratą białka.. Utrudniony odpływ z naczyń żylnych i limfatycznych (stan po urazach, złamaniach, operacjach, radioterapii, usunięcie lokalnych węzłów chłonnych, zakrzepowe zapalenie tętnic, przewlekłe zapalenie naczyń limfatycznych) powoduje zastój krwi i limfy, co sprzyja przesiąkaniu płynu do przestrzeni śródtkankowej.. Obrzęki obwodowe (spuchnięte kostki) dotyczą prawokomorowej niewydolności serca, są to obrzęki ciastowate – można je rozpoznać po tym, że po naciśnięciu na tkankę pozostaje przez chwilę wgłębienie w skórze.. Obrzęki idiopatyczne są przypadłością o nieustalonej przyczynie, najczęściej dotyczą kobiet, są cykliczne, powtarzające, niezależnie od cyklu miesiączkowego, lokalizują się najczęściej w okolicach kostek (ich leczenie obejmuje: ograniczenie spożycia soli, odpoczynek, unikanie pozycji stojącej, używanie pończoch przeciwobrzękowych).. Charakterystyczną odmianą obrzęków dla choroby tarczycy jest obrzęk śluzowaty (choroba Gulla), który powstaje na skutek akumulacji mukopolisacharydów w skórze, tkance podskórnej i wokół organów wewnętrznych (obejmuje również dłonie i stopy).. Ich przyczynami są: utrudniony powrót żylny ograniczony przez wzrastający płód, działanie estrogenów, zwiększenie objętości krwi podczas ciąży.. Przy utrzymujących się przez dłuższy czas obrzękach – zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne objawy zawsze należy skonsultować się z lekarzem.. Powszechny symptom, jakim są spuchnięte kostki może mieć poważne podłoże kliniczne, dlatego tak ważne jest, aby nie bagatelizować problemu.. Przy podejrzeniu zespołu nerczycowego (objawy: symetryczne obrzęki, zmęczenie, pienienie się moczu, bóle głowy, brzucha) – badanie ogólne moczu, utrata dobowa białka z moczem, proteinogram .. W przypadku podejrzenia marskości wątroby (objawy: osłabienie, zmniejszenie masy ciała, wygląd „kasztanowego ludzika”, wodobrzusze, głowa meduzy – efekt wytworzenia krążenia obocznego, żółtaczka, żylaki przełyku, teleangiektazje, pajączki naczyniowe na skórze, rumień dłoniowy) warto wykonać: morfologię, AST, ALT, ALP, GGTP, USG jamy brzusznej.

MCV to jeden ze wskaźników czerwonokrwinkowych oznaczanych w ramach morfologii krwi. Parametr ten określa średnią objętość krwinki czerwonej i stanowi podstawę podziału erytrocytów na mikrocytarne, normocytarne i makrocytarne. Zarówno MCV powyżej normy, jak i MCV za niskie wskazują na nieprawidłowości w wielkości krwinek czerwonych.

Hematokryt to stosunek objętości krwinek czerwonych do objętości krwi.. Wynik badania MCV pozwala na diagnostykę różnicową niedokrwistości i pozwala wyodrębnić następujące typy niedokrwistości:. niedokrwistości mikrocytarne, niedokrwistości normocytarne, niedokrwistości makrocytarne.. Wynik MCV w morfologii krwi podawany jest w femtolitrach fl.. W przebiegu tego typu anemii zaobserwować można zarówno objawy typowe dla każdego rodzaju anemii, wynikające z upośledzonego transportu do tkanek, a także objawy neurologiczne.. Obniżone MCV wskazuje na obecność erytrocytów mikrocytowych, czyli o objętości mniejszej od przeciętnej.. Anemia mikrocytowa z niedoboru żelaza rozwija się przede wszystkim u małych dzieci, kobiet w okresie reprodukcyjnym oraz osób w podeszłym wieku.. Jaki można wówczas uzyskać wynik badania krwi ?. Anemii z niedoboru żelaza towarzyszą charakterystyczne objawy niedokrwistości – osłabienie, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy.. MCV obniżone może towarzyszyć także anemii hemolitycznej, w przebiegu której dochodzi do rozpadu krwinek czerwonych .. Parametr MCV u dziecka może być obniżony w przebiegu niedokrwistości z niedoboru żelaza.. Także chorobom przewlekłym i rozwijającej się w efekcie anemii towarzyszy obniżone MCV u dzieci.. Z kolei podwyższone MCV we krwi u kobiety w ciąży towarzyszy anemii megaloblastycznej z niedoboru kwasu foliowego i witaminy B12.

Szumy uszne to nieprzyjemne uczucie, które towarzyszy schorzeniom narządu słuchu lub też chorobom ogólnoustrojowym. Jak zlikwidować szum w uszach?

Szumy uszne mogą mieć różną częstotliwość (pacjenci określają je jako buczenie, huczenie, świst lub pisk, czasami szumy uszne przypominają dzwonienie w uszach), różne bywa też ich nasilenie.. Przyczyny laryngologiczne szumów usznych nie zdarzają się tak często, jednak z racji odczuwanych przez pacjenta dolegliwości w uszach wielu lekarzy błędnie doszukuje się właśnie takiej etiologii.. Zawroty głowy, szum w uszach mogą też świadczyć o nerwicy, a nawet depresji – dolegliwości tego typu mogą również być objawem psychosomatycznym.. subiektywne – występują najczęściej, słyszy je jedynie osoba, doświadczająca problemu, laryngolog nie jest w stanie zarejestrować ich z pomocą żadnych specjalistycznych urządzeń, obiektywne – występują rzadziej, laryngolog może je zmierzyć przy użyciu aparatury medycznej; najczęściej ich przyczyną s zmiany anatomiczne naczyń krwionośnych w uchu wewnętrznym lub zaburzenia ucha środkowego; mogą być objawem ubocznym innej choroby, np.. ostre szumy uszne : utrzymują nie dłużej niż 3 miesiące i zwykle ustają samoistnie; podostre szumy uszne : objawy pojawiają się przez 3-12 miesięcy.. przewlekłe szumy uszne : trwają (z mniejszym bądź większym nasileniem) dłużej niż 12 miesięcy i i zwykle nie można się ich pozbyć bez leczenia terapeutycznego lub farmakologicznego.. szumy skompensowane – nie występują stale i są mniej uciążliwe dla osoby ich doświadczającej, szumy nieskompensowane – mogą występować ciągle i wywoływać duży dyskomfort u osoby, która ich doświadcza.. Jeżeli szumy uszne trwają się dłużej niż dobę, należy zgłosić się do specjalisty – w tym przypadku mowa o lekarzu laryngologu .. Jedną z metod leczenia szumów usznych jest habituacja, czyli „przyzwyczajenie” pacjenta do szumu o konkretnej częstotliwości i natężeniu (można to określić specjalistycznymi badaniami), tak, aby chory nie zwracał uwagi na szumy uszne.. Lek na szum w uszach może mieć postać tabletek na szumy uszne , zdarzają się też preparaty w postaci kropli na szumy uszne .. Niektórzy naturoterapeuci zalecają na szumy w uszach czosnek bądź cebulę – ze względu na ich właściwości antyseptyczne .. Lepiej jednak zdać się na specjalistów – na pewno pomogą uporać się z szumami w uszach lepiej niż niekonwencjonalne leczenie.

Choroby oczu i wady wzroku dotykają coraz więcej osób. Nawet błahe z pozoru problemy ze wzrokiem mogą zwiastować schorzenia układu krążenia, cukrzycę czy miażdż...

Poznaj przyczyny i objawy najczęstszych chorób oczu i sposoby ich leczenia.. Ale gdy odsuniesz ją od oczu, widzisz dobrze.. Rozwiązaniem są okulary.. Obraz stopniowo zamazuje się, w polu widzenia pojawiają się "paprochy".. odwarstwienie siatkówki od góry sprawia, że nie widzimy od dołu.

Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń układu krążenia jest nadciśnienie tętnicze krwi. Pacjenci mają świadomość, że jest to groźna choroba, a zaniechanie jej leczenia może prowadzić do groźnych powikłań. Znacznie rzadziej mówi się o niskim zbyt niskim ciśnieniu tętniczym – hipotensji. Na czym polega to zaburzenie i jakie są przyczyny zbyt niskiego ciśnienia? Czy niskie wartości ciśnienia tętniczego stanowią zagrożenie dla zdrowia? Kiedy leczenie niskiego ciśnienia jest konieczne?

Optymalne ciśnienie krwi u osób dorosłych nie powinno przekraczać 120 mmHg (ciśnienie rozkurczowe) i 80 mm Hg (ciśnienie rozkurczowe).. Osoby ze zbyt niskim ciśnieniem uskarżają się na osłabienie organizmu, większą męczliwość i senność .. Ponadto niedociśnienie może dać objawy, takie jak:. U osób zdrowych organizm potrafi sprawnie skompensować następstwa zmiany pozycji z leżącej lub siedzącej na stojącą, a spadek ciśnienia jest praktycznie nieodczuwalny.. Sposoby leczenia hipotensji zależne są od przyczyny niedociśnienia.. Może być przyczyną zaburzeń pracy układu krążenia, dlatego konieczne może być leczenie farmakologiczne .. Lekami pierwszego rzutu są glikokortykosteroidy (fludrokortyzon), które zatrzymują sód w organizmie, czego konsekwencją jest podwyższenie ciśnienia.. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Wapteka to apteka internetowa oferująca szeroki wybór suplementów diety, witamin, kremów i kosmetyków dla osób dorosłych oraz dzieci. W naszej aptece dostępne są również leki bez recepty, dermokosmetyki oraz sprawdzony sprzęt medyczny. Oferujemy świetne ceny oraz szybką wysyłkę zamówienia! Zapraszamy do sprawdzenia całej oferty w naszej aptece online!

Gojenie się rany jest złożonym procesem, a czas trwania. uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji.. Często zdarza się, że. gojenie się rany. Gojenie się rany jest złożonym procesem, a czas trwania. uzależniony jest od indywidualnych predyspozycji.. Często zdarza się, że. gojenie się rany bywa zaburzone i wówczas zalecana jest konsultacja z lekarzem.. Jak. przebiega proces gojenia się rany; Czym. różni się ziarnowanie rany od rychłozrostu; Czym. spowodowane są komplikacje w gojeniu i jak można przyśpieszyć ten proces; Jak. właściwie zadbać o ranę.. Proces przebiegu gojenia się rany. jest w pełni uzależniony od jej wielkości.. W. przypadku wydłużonego czasu gojenia się rany można podejrzewać spadek. oporności lub walkę organizmu z infekcj ą. Wówczas warto zastosować maść na. trudno gojące się rany otwarte lub skonsultować przypadek ze specjalistą.. W procesie gojenia ran bardzo. istotna jest dieta , w szczególności, gdy posiadane są trudno gojące. się rany.. Powodem do zmartwień nie. powinna być wyłącznie niegojąca się rana na twarzy, czy boląca rana. na nodze utrudniająca chodzenie.. Dla chorych na. cukrzycę powstała specjalna maść na trudno gojące się rany cukrzycowe.. Szczególną uwagą powinna być otoczona rana. otwarta, a także rany na stopach lub na nogach z cieknąca woda, ponieważ są one. o wiele częściej lekceważone ze względu na lokalizację.

Nerwica serca to jedna z chorób, których podłożem są m.in. traumatyczne doświadczenia. Zaliczana jest do grupy zaburzeń nerwicowych. Jak objawia się nerwica serca? Z jakimi zagrożeniami dla zdrowia wiąże się nieleczona nerwica serca? Wyjaśniamy.

Zaburzenia w funkcjonowaniu serca wywołują dość specyficzne objawy, skłaniając do wykonania badań diagnostycznych, jednak nie zawsze związane są z chorobami mięśnia sercowego.. Dolegliwości sercowe, które pojawiają się na skutek przewlekłego stresu oraz przeżytych traum mogą pozorować zawał serca i inne schorzenia mięśnia sercowego, prowadząc do wystąpienia ataku paniki.. Nie oznacza to jednak, że stres psychologiczny nie szkodzi ogólnemu zdrowiu, bo na skutek przewlekłego napięcia nerwowego dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu wszystkich narządów i układów ludzkiego organizmu.. Nieleczona nerwica serca może doprowadzić do m.in.. Na pracę układu nerwowego wpływają różne czynniki np.. Diagnoza stawiana jest po wykonaniu wielu badań, które mają na celu wykrycie innych przyczyn zaburzeń ze strony serca i układu krążenia , które mogą manifestować się podobnymi objawami.. Choć nerwica serca nie jest związana np.. Atak nerwicy serca może być odpowiedzią organizmu na przekazaną nam informację lub pojawić się na skutek długotrwałego napięcia nerwowego.

FT4, czyli wolna tyroksyna to frakcja hormonu tarczycy niezwiązana z białkami nośnikowymi. Jest to frakcja aktywna biologicznie, podobnie jak FT3, czyli wolna frakcja trójjodotyroniny. Badanie FT3 i FT4 służy ocenie stanu czynnościowego tarczycy oraz monitorowaniu efektywności leczenia nadczynności i niedoczynności tarczycy. FT4 wysokie wskazuje na nadczynność tarczycy, a FT4 niskie towarzyszy niedoczynności tego gruczołu. 

FT4 wysokie wskazuje na nadczynność tarczycy, a FT4 niskie towarzyszy niedoczynności tego gruczołu.. Z części zsyntetyzowanej tyroksyny powstaje inny hormon tarczycy – trójjodotyronina T3.. Poziom FT4 we krwi oznaczany jest w celu monitorowania funkcji tarczycy.. Niedoczynność tarczycy mogą sugerować takie symptomy jak:. Naturell Immuno Hot, 10 saszetek. Ile kosztują badania na tarczycę?. – 0,8-1,7 ng /dl (9-21 pmol/l), od 6 do 14 r. ż.. – 0,6-1,4 ng /dl (8-17 pmol/l), od 14 do 18 r. ż.. W przebiegu tej choroby syntetyzowane są autoprzeciwciała, które pobudzają tarczycę do syntezy hormonów tarczycy.. Inne przyczyny wzrostu FT4 powyżej normy to:. Podobnie jak w przypadku nadczynności, niedoczynność może mieć charakter pierwotny lub wtórny.. Pierwotna niedoczynność tarczycy może przyjmować postać autoimmunologicznego zapalenia Hashimoto, gdy autoprzeciwciała niszczą tkankę gruczołu.. W przebiegu takiego zaburzenia przysadka produkuje zbyt mało TSH, co przekłada się na niższą syntezę hormonów przez tarczycę.

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka. W związku z tym osoby, które skarżą się na mroczki przed oczam...

Mroczki (muszki) przed oczami to dolegliwość, która może być objawem wielu chorób, nie tylko oka.. W związku z tym osoby, które skarżą się na mroczki przed oczami, mogą potrzebować pomocy grupy specjalistów: internisty, okulisty, diabetyka, a także neurologa i kardiologa.. Dowiedz się, jaka choroba objawia się mroczkami przed oczami.. Mroczki pojawiają się przed oczami wtedy, gdy patrzymy na jasne, jednolite tło, np.. Mroczki mogą się pojawić u osób młodych, jednak najczęściej dostrzegają je osoby pomiędzy 50. a 75. rokiem życia, zwłaszcza jeśli są krótkowidzami lub przeszły operację zaćmy .. Gdy siatkówka oka oderwie się lub odklei od znajdującej się pod nią naczyniówki, dochodzi do przerwania naczyń krwionośnych.. Wtedy do ciała szklistego przedostają się komórki krwi, które są postrzegane jako nagle pojawiające się mroczki przed oczami.. Objawy współtowarzyszące: zazwyczaj widzenie pogarsza się po gwałtownym schyleniu się czy dźwignięciu ciężaru.. Objawy współtowarzyszące: osoba chora na raka oka zazwyczaj zmaga się również z utratą ostrości wzroku i bólem oka.. W miarę jak ciało szkliste kurczy się, tworzy małe kawałki tkanki, które pojawiają się w polu widzenia i dają wrażenie mroczków, które przy ruchach oka powoli opadają w dół.. Jeśli w polu widzenia pojawi się duża ilość "latających muszek" i migające światło, skontaktuj się z okulistą.. Objawy współtowarzyszące: błyski i zygzaki przed oczami, ubytki w polu widzenia, silny ból głowy, który pojawia się zwykle po godzinie od wystąpienia mroczków.. Jeśli po przebudzeniu podnosisz się z łóżka zbyt gwałtownie lub po kilkugodzinnym siedzeniu nagle poderwiesz się z fotela, mogą pojawić się mroczki przed oczami, które są wynikiem nagłego spadku ciśnienia (do mózgu dopływa zbyt mało krwi).. To ono jest przyczyną zaburzeń widzenia Mroczki przed oczami i towarzyszący im ból głowy może świadczyć o anemii lub niedoborze magnezu czy potasu Jeśli mroczkom nie towarzyszy ból głowy, najprawdopodobniej odpowiada za nie niskie ciśnienie krwi.

Narkoza – czy trzeba się jej obawiać? To zrozumiałe, jeśli stresujesz się, gdy zbliża się termin zaplanowanej operacji i będziesz poddana znieczuleniu ogólnemu. Rozmyślasz, jak podane środki wpłyną na twój organizm. Zastanawiasz się, jakie narkoza może mieć skutki uboczne, jakie ryzyko powikłań wiąże się ze znieczuleniem. Ten artykuł pomoże odpowiedzieć na pytania, które pojawiają się u pacjentów przed narkozą. Z lekarzem anestezjologiem, Anną Kociszewską-Bald rozmawiamy o przygotowaniu do znieczulenia, o tym, jak przebiega leczenie pod narkozą oraz jak wygląda i ile trwa wybudzanie z narkozy.

Zastanawiasz się, jakie narkoza może mieć skutki uboczne, jakie ryzyko powikłań wiąże się ze znieczuleniem.. Zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo pacjenta, ale jego komfort podczas zabiegu jest równie ważny.. Zawsze na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo pacjenta, ale jego komfort podczas zabiegu jest równie ważny. Podczas tego znieczulenia pacjent może pozostać świadomy.. Operacja musi odbyć się wtedy jak najszybciej.. Czy pacjent może odmówić znieczulenia?. Czy są substancje, np.. leki lub papierosy, które mogą wpłynąć na znieczulenie?. Niektóre z nich mogą zwiększyć utratę krwi podczas zabiegu, te należy odstawić przed zabiegiem.

Kto z nas nie lubi czasem uciąć sobie drzemki po pysznym obiedzie (zwłaszcza kiedy był też deser)… Nie ma się czym przejmować, pod warunkiem, że zdarza się to sporadycznie. A co jeśli senność dopada nas po każdym posiłku? Zobacz, o czym to może świadczyć.

Kto z nas nie lubi czasem uciąć sobie drzemki po pysznym obiedzie (zwłaszcza kiedy był też deser)… Nie ma się czym przejmować, pod warunkiem, że zdarza się to sporadycznie.. Jednak jeśli takie uczucie towarzyszy ci po każdym posiłku albo jest nie do przejścia i faktycznie zmusza do położenia się spać choćby na 20 minut, warto poszukać przyczyny.. Senność po jedzeniu może wiązać się z tym, co jesz, ale potrafi być sygnałem choroby lub niedoborów.. Jeśli chcesz tego uniknąć, wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, po zjedzeniu których glukoza w ciele uwalnia się stopniowo i nie uruchamia się wspomniany mechanizm, a co za tym idzie, ty po takim posiłku będziesz czuć się dobrze i z energią.. Zwykle do tego dochodzą jeszcze takie symptomy, jak: uczucie głodu krótko po zjedzonym posiłku, trudna do opanowania chęć na coś słodkiego, problemy z koncentracją i ze snem, tycie bez wyraźnej przyczyny.. Wtedy zwykle pojawiają się też inne objawy: sucha skóra, wypadanie i osłabienie włosów, problemy ze skupieniem się i pamięcią, zaparcia, uczucie chłodu.. Niedobór witaminy B12 też prowadzi do niedokrwistości, która może dawać o sobie znać spadkiem energii i koniecznością udania się na drzemkę po obiedzie.. Całkiem sporo farmaceutyków jako skutek uboczny ma uczucie zmęczenia i senność w ciągu dnia, w tym po posiłku (bez względu na to, co jemy).. Mogą tak działać antydepresanty, silne leki przeciwbólowe (opioidy), tabletki na nadciśnienie (hipotensyjne), preparaty antyhistaminowe stosowane przez alergików, leki przeciwpadaczkowe, uspokajające, przeciwlękowe, Warto pamiętać, że nie jesteśmy skazani na te działania niepożądane.. Jeśli męczą cię wspomniane dolegliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem, żeby zmienił kurację na taką, którą twój organizm będzie lepiej tolerować.

Videos

1. Hipotensja i spadki energii - co rekomendować pacjentom?
(Farmacja TV)
2. Niskie ciśnienie czyli hipotonia - co robić?
(Healthy Strong)
3. ✅ Niedociśnienie tętnicze. Jak mierzyć ciśnienie i jak podnieść je w prosty sposób?
(Health & Fitness)
4. 5 błędów przy mierzeniu ciśnienia #mierzenieciśnienia #ciśnienie
(Doktor Michał)
5. Nadciśnienie: jak je obniżyć naturalnie dietą! 13 produktów, które warto jeść | Dr Bartek Kulczyński
(Dr Bartek Kulczyński)
6. 8 Produktów które naturalnie obniżają ciśnienie krwi I oczyszczają tętnice
(Domowe sposoby na zdrowie)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Carlyn Walter

Last Updated: 07/30/2022

Views: 6285

Rating: 5 / 5 (50 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Carlyn Walter

Birthday: 1996-01-03

Address: Suite 452 40815 Denyse Extensions, Sengermouth, OR 42374

Phone: +8501809515404

Job: Manufacturing Technician

Hobby: Table tennis, Archery, Vacation, Metal detecting, Yo-yoing, Crocheting, Creative writing

Introduction: My name is Carlyn Walter, I am a lively, glamorous, healthy, clean, powerful, calm, combative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.