Nowa 10-dniowa kwarantanna. "Chaos, zamieszanie i niepewność turystów" (2022)

Nowa 10-dniowa kwarantanna. "Chaos, zamieszanie i niepewność turystów" (1)

Malwina Wrotniak2021-06-25 10:15, akt.2021-06-25 19:55redaktor naczelna Bankier.pl

publikacja
2021-06-25 10:15

aktualizacja
2021-06-25 19:55

Nowa 10-dniowa kwarantanna. "Chaos, zamieszanie i niepewność turystów" (2)
Nowa 10-dniowa kwarantanna. "Chaos, zamieszanie i niepewność turystów" (3)

Nagła decyzja owprowadzeniu obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających do Polskiz niektórych krajów, bez możliwości uniknięcia jej za sprawą testu, zaskoczyławielu turystów. W trudnej sytuacji znalazła się też – ponownie – branżawycieczkowa i to w momencie, gdy zagraniczne wakacje znowu cieszą się dużymzainteresowaniem.

– Wprowadzanie takich obostrzeń w zasadzie z kilkugodzinnymvacatio legis to powrót złych praktyk z przeszłości, z którymi rząd w ostatnimczasie zerwał. Wprowadza to chaos, zamieszanie i niepewność turystów co doplanowania wakacji poza UE – mówi w rozmowie z Bankier.pl Radosław Damasiewicz,prezes Travelplanet.pl. – Rozporządzenie o obowiązkowej kwarantannie nie dajebiurom podróży podstawy do anulowania czy zmiany terminów wycieczek, bokwarantanna zaczyna się po zakończeniu imprezy turystycznej – dodaje.

Nowa 10-dniowa kwarantanna – dla kogo?

Przypomnijmy – od 24 czerwca osoby przyjeżdżające do Polski zpaństw niebędących w strefie Schengen i nienależących do europejskiego obszarugranicznego zobowiązane są poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie mamożliwości, jak to bywało wcześniej, od razu po przyjeździe uniknąć kwarantannypoprzez okazanie w ciągu 48 godzin negatywnego wyniku testu na COVID-19. Takąopcję przewidziano najwcześniej po 7 dniach pobytu w kraju.

Strefa Schengen

Do strefy Schengen, czyli obszaru, w którym nie ma kontroli granicznej, należy 26 państw zamieszkanych przez ponad 400 mln osób. Została ona utworzona w 1995 r. Obejmuje 22 kraje UE: Austrię, Belgię, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Luksemburg, Łotwę, Maltę, Niemcy, Polskę, Portugalię, Czechy, Słowację, Słowenię, Szwecję, Węgry i Włochy oraz cztery państwa spoza UE – Szwajcarię, Islandię, Norwegię i Liechtenstein. Te trzy ostatnie należą do EOG.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione,będące co najmniej 14 dni po zakończeniu procesu szczepienia, czyli przyjęciuostatniej dawki. Kwarantanna nie obowiązuje też w przypadku dzieci do 12. roku życia,które są pod opieką osób zaszczepionych. Z obowiązku kwarantanny zwolnionotakże ozdrowieńców oraz niektóre kategorie osób (dyplomaci, żołnierze, załogistatków powietrznych etc. - szczegółową listę podano w § 3 rozporządzenia RadyMinistrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń,nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii). Wreszcie –obowiązku kwarantanny nie stosuje się w odniesieniu do ozdrowieńców, to jestosób które „zakończyłyizolację wwarunkach domowych, izolację albo hospitalizację zpowoduzakażenia wirusem SARS‑CoV‑2, nie później niż 6miesięcy przed dniemprzekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej”.

Straż Graniczna podkreśla, że obowiązek kwarantanny niedotyczy osób, które rozpoczęły podróż w jednym z krajów strefy Schengen lub wkraju należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli równieżpodróżnych z Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Irlandii i Rumunii). To rozwiewapoczątkowe wątpliwości dotyczące na przykład finału wakacji w Chorwacji (zobacz„Kwarantannapo powrocie z Chorwacji? Straż graniczna wyjaśnia”).

Sam wiceminister zdrowia Waldemar Kraska nazywa nowepostanowienie „drastycznym ruchem, który uchroni Polaków przed przedostawaniemsię nowych mutacji”. Chodzi o cztery nowe warianty SARS-CoV-2 uznawane przezWHO za budzące obawę - alfa (brytyjski wariant), beta (południowoafrykańskiwariant), gamma (brazylijski wariant) i delta (indyjski wariant).

„To podwójny kłopot dla turystów”

– Mamy dziennie parędziesiąt zgłoszeń z zapytaniem oodpoczynek na wyspach, bo po tak długim czasie izolacji każdy pragnie normalności,odpoczynku, relaksu, co na pewno zapewni kąpiel w Oceanie Indyjskim,niekoniecznie w towarzystwie innych – mówi Dorota Smarzyńska, Polkaorganizująca kameralne wycieczki między innymi na Malediwy.

Duże zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami potwierdza szefpopularnej porównywarki wakacyjnych ofert. – Popyt na wakacje za granicą jest ogromny.Od połowy maja rezerwacje wróciły na poziom tych z maja i czerwca zrekordowego, 2019 roku – mówi prezes Travelplanet.pl Radosław Domasiewicz. – Wakacjesą na razie statystycznie tańsze o ok. 15 proc. w 2019 roku, a ofertyatrakcyjne cenowo w porównaniu do wypoczynku nad Bałtykiem. Podczas gdy 6 dni whotelu 4* z wyżywieniem w postaci śniadań i obiadokolacji (to najczęściejrezerwowana konfiguracja wśród klientów biur podróży) to wydatek minimum 1200zł, ośmiodniowe wakacje w tym standardzie, ale z przelotem, w Bułgarii kosztujątylko 100 zł więcej, w Egipcie taką ofertę można zarezerwować już za ok. 1500zł, w Turcji (all inclusive) za nieco ponad 1600 zł a w Hiszpanii czy Grecji –za niespełna 1800 zł – wymienia szef porównywarki.

Zdaniem Domasiewicza wprowadzanie takich obostrzeń wzasadzie z kilkugodzinnym vacatio legis to powrót złych praktyk z przeszłości: –Wprowadza to chaos, zamieszanie i niepewność turystów co do planowania wakacjipoza UE. Jak zauważa prezes Travelplanet, po stronie turystów obowiązkowakwarantanna rodzi dwa problemy: pierwszy ma wymiar finansowy, bo na testantygenowy trzeba wydać przynajmniej 150 zł, ale poważniejszy to koniecznośćodizolowania się po wakacjach na przynajmniej tydzień. – Albo więc trzebaprzedłużyć urlop, albo pracować zdalnie, choć nie każdy ma taką możliwość.

– Jasne, nie wszystko było do tej pory idealnie, alemieliśmy stałe, jasne i klarowne przepisy – zwraca uwagę Marta Knasiecka,autorka bloga specjalistkaodwakacji.pl. – Laboratoria stanęły na wysokości zadaniai przygotowały ofertę dla osób podróżujących tak, by testy zwalniające zkwarantanny można było wykonać szybko i sprawnie. Chyba każdy w branży miałcoraz więcej nadziei, coraz więcej optymizmu. W końcu mieliśmy jasność, jak już jest pewność przepisów to możnarozmawiać z klientami i wysyłać ich na zasłużone urlopy. Okej, towarzyszy temumasa papierologii i to, co wcześniej trwało dwadzieścia minut, teraz trwagodzinę i dwadzieścia minut, ale chyba wszyscy byli z tym pogodzeni. Wczorajznowu wszystko zostało zburzone i zadeptane – pisze w czwartkowym pościezamieszczonym w mediach społecznościowych. – Po wielu miesiącach spokojupowracają ruletkowe restrykcje i niejasne przepisy (…) wśród państw, z którychpowrót wiąże się z potrzebą izolacji, są takie, które przodują w statystykachzachorowań i takie, których mają ich mniej niż Polska - dodaje.

I znowu nad turystyką zebrały się ciemne chmury. A już prawie o nich zapomnieliśmy. Wszyscy spisali już na straty...

Posted by Specjalistka od wakacji on Thursday, June 24, 2021

Dorota Smarzyńska, w sieci znana jako Polka na Malediwach,organizująca wyjazdy także do Sri Lanki czy na Seszele, o nowym postanowieniumówi w kategoriach absurdu. – Czy w strefie Shengen nie możemy zarazić sięwirusem ? Odpowiedź jest jednoznaczna – możemy i moim zdaniem w Europie, gdziew większości są to wielkie hotele, na pewno jest większa możliwość zachorowanianiż na małej malediwskiej wyspie czy też Seszelach, gdzie przyjazd do krajujest możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu COVID-owego, ahotele są butikowe i nie mamy styczności z drugim człowiekiem. Podróżując do Europy, od osób zaszczepionychprzedstawienie negatywnego wyniku nie jest wymagane – tłumaczy. – Dotychczasowe zasady wydawały misię bardziej uzasadnione.

Kwarantanna to też utrudnienia dla samej branży. – Ponownieogłasza się zmiany bez konsultacji, zapowiedzi i czasu na jakiekolwiekprzygotowanie podróżujących i branży z podróżowaniem związanej – zwraca uwagęMarta Knasiecka.

– Mieliśmy już trudny okres, który nadal trwa, naszaprofesja wymaga teraz podwójnego skupienia, dbając o bezpieczeństwopodróżujących. Nie podoba mi się to, że decyzje podejmowane są z dnia na dzień.Co z klientami, którzy na podstawie starych zasad podjęli decyzje o wyjeździe iopłacili już swoje wyjazdy? Co z podróżami poślubnymi? – pyta retorycznieSmarzyńska.

Na odmienne konsekwencje różnego sposobu podróżowania wczasach pandemii zwraca uwagę szef Travelplanet. – Ważnym aspektem rezerwowaniawakacji, również krajowych, w biurach podróży jest fakt, że jest to imprezaturystyczna, która podlega stosownej ustawie i w razie jakichkolwiek perturbacjizwiązanych z epidemią wszystkie problemy – przełożony lot powrotny, koniecznośćprzedłużenia pobytu itp. – są zmartwieniem organizatora. W wypadku krajowychofert, w razie niespodziewanego lockdownu klient w ciągu ustawowych 14 dniotrzymuje zwrot wpłaconych pieniędzy. Jeśli zarezerwuje pobyt bezpośrednio whotelu czy pensjonacie, sam musi dochodzić swoich roszczeń – mówi RadosławDomasiewicz.

Podróż w czasach COVID-19? Ubezpiecz sięDalej

Szef porównywarki turystycznych ofert mimo wszystko nie spodziewa się odpływu turystów: – Nie przewidujemy zmniejszenia się popytu na ofertybiur podróży, a co najwyżej przesunięcie popytu na kraje, po powrocie z którychkwarantanna nie będzie obowiązywać. Zwłaszcza że Chorwacja, Hiszpania czy Cyprpowróciły do przedcovidowych rozwiązań – turyści z Polski mogą do nich wjeżdżaćbez testów, nawet jeśli nie są zaszczepieni czy ozdrowieńcami.

Mniej optymistycznie patrzy w przyszłość Polka naMalediwach. – Jeśli decyzja nie zostanie skorygowana, to można się spodziewaćzmniejszenia zainteresowania wyjazdami poza strefę Schengen. Ludzie nie będąchętni do dalekich podróży – twierdzi.

Niejednoznacznie w tym temacie wypowiada się także wiceprezesbiura podróży Itaka. Jak mówi Piotr Henicz, o wpływie nowe kwarantanny na planyturystów z Polski dopiero przekonamy się w najbliższych dniach.

– Za skutki tej decyzji na pewno zapłacą sami turyści i już płacą – mówi z pełnym przekonaniem Marek Świrkowicz, head of editorial w Travelist. – Widać to po aktualnym poziomie cen wakacyjnych pobytów w Polsce, głównie nad Bałtykiem, które są średnio o 10-15% wyższe niż rok czy 2 lata temu. Utrudnienia w planowaniu podróży zagranicznych - a takim jest na pewno decyzja o wprowadzenie bezwarunkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy - stanowią kolejny argument za planowaniem wakacyjnych wyjazdów w kraju. Popyt więc rośnie, a z drugiej strony podaż wciąż jest ograniczona 50% limitem miejsc w hotelach. Dodatkowo branża hotelarska musi odrobić straty spowodowane jesiennymi i wiosennymi restrykcjami. Podsumowując – chcemy więc wypoczywać w Polsce, jednak coraz bardziej do nas dociera, że to będzie słono kosztować – wyjaśnia.

Kwarantanna przyspieszy szczepienia?

Oceniając postanowienie rządu, trudno nie odnieść wrażenia,że nowa, surowa zasada ma zachęcić niezdecydowanych do szczepienia przeciwkoCOVID-19.

– Możliwym efektem dla chętnych na wakacje w Turcji,Egipcie, Tunezji, Albanii, Czarnogórze czy Macedonii będzie zwiększeniezainteresowania bezpłatnym sposobem rozwiązania tych potencjalnych problemów,czyli szczepieniem się. Można to zrobić niemal z dnia na dzień, ale wrzeczywistości z udogodnień wakacyjnych wynikających z zaszczepienia się możnaskorzystać najwcześniej po 2 tygodniach (szczepionka jednodawkowa) lub po 5tygodniach (szczepionka dwudawkowa) – zauważa szef Travelplanet.pl.

– (Nowa decyzja rządu – red.) może hamować decyzjekonsumenckie o wyjazdach za granicę w celach turystycznych, w przypadku osóbniezaszczepionych może jednak także zmobilizować do zaszczepienia się – uważaPiotr Henicz, wiceprezes biura podróży ITAKA, wiceprezes Polskiej IzbyTurystycznej i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki. Henicz zwraca uwagę,że część klientów, spodziewając się podobnego scenariusza, z wyprzedzeniemzdecydowała się na szczepienie: – Bardzo wielu naszych klientów i w ogóle osóbplanujących wyjazdy zagraniczne zaszczepiło się w najwcześniejszych możliwieterminach, właśnie z myślą o swobodnym podróżowaniu.

Źródło:Nowa 10-dniowa kwarantanna. "Chaos, zamieszanie i niepewność turystów" (4)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Laurine Ryan

Last Updated: 08/30/2022

Views: 5870

Rating: 4.7 / 5 (57 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Laurine Ryan

Birthday: 1994-12-23

Address: Suite 751 871 Lissette Throughway, West Kittie, NH 41603

Phone: +2366831109631

Job: Sales Producer

Hobby: Creative writing, Motor sports, Do it yourself, Skateboarding, Coffee roasting, Calligraphy, Stand-up comedy

Introduction: My name is Laurine Ryan, I am a adorable, fair, graceful, spotless, gorgeous, homely, cooperative person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.