O sadzeniu ogórków w tabletkach torfowych: jak sadzić nasiona i hodować sadzonki 2022 (2022)

Spis treści

Po co uprawiać sadzonki ogórków w torfowych tabletkach Przygotowanie do sadzenia tabletek torfowych i nasion ogórka Sadzonki ogórków w doniczkach torfowych jako alternatywa

Wiosna to czas pełen zmartwień i kłopotów z sadzeniem sadzonek i sadzonek, począwszy od papryki, ogórków i pomidorów, a skończywszy na kwiatach i drzewkach owocowych. Każdy ogrodnik i ogrodnik jest gotowy do wyhodowania sadzonek, aby przyspieszyć okres zbiorów i kwitnienia. W tej chwili istnieje wiele pojemników, mini szklarni, różnych pojemników i urządzeń specjalnie zaprojektowanych do sadzonek. Tabletki torfowe są niezwykle przydatne do uprawy sadzonek roślin, które są boleśnie przesadzane. Ostrożnie wysiewaj nasiona. Na przykład sadzenie ogórków w tabletkach na sadzonki jest najbardziej poprawnym sposobem niż sadzenie sadzonek w pudełkach.

Po co uprawiać sadzonki ogórka w tabletkach torfowych

Sadząc sadzonki ogórka bezpośrednio w ziemi razem z tabletką, korzenie rośliny są zachowane i kontynuuje pomyślny i zdrowy wzrost. Po przesadzeniu z pudełek kłącze jest uszkodzone. Ogórki to kultura niezwykle wrażliwa na dotykanie własnych korzeni. Po takich chwilach są w stanie długo dojść do siebie już na otwartym polu.

Ogórki

Tabletki torfowe to małe podkładki z prasowanego torfu, pokryte naturalną siatką. Na każdym takim pierścieniu jest już wgłębienie, w które bardzo wygodnie jest umieścić nasiona. W swojej pierwotnej formie „tabletka” wygląda jak niska spryskiwacz, kilkakrotnie zwiększająca się dzięki namoczeniu w wodzie (zabieg należy wykonać bezpośrednio przed sadzeniem). Po zorientowaniu się, jak sadzić ogórki w tabletkach torfowych, możesz szybko uzyskać zdrowe sadzonki.

Mieszanka mokrej gleby i torfu to doskonałe podłoże, w którym sadzonki ogórków świetnie się czują. Dzięki temu, że mieszanka w tabletkach doskonale zatrzymuje wodę, nasiona są chronione przed atakami grzybów, które powodują upadek sadzonek wyhodowanych na wątpliwej jakości glebie. Idealne podłoże zapewnia pomyślny rozwój sadzonek ogórka.

Tabletki torfowe

(Video) Zasady przygotowania rozsad. Jak wyhodować zdrowe i silne sadzonki? Rozsady warzyw

W przypadku wątpliwości co do tabletek torfowych, na przeszkodzie mogą stanąć następujące kluczowe zalety odżywczych „myjek”:

kolosalne oszczędności związane z kiełkującymi nasionami i ich ukorzenianiem (materiały eksploatacyjne), prawie stuprocentowy brak uszkodzeń systemu korzeniowego sadzonek podczas procesu przeszczepu;

Preparat do sadzenia tabletek torfowych i nasion ogórka

Doniczki lub kubki torfowe to prosta i ekonomiczna opcja do uprawy sadzonek ogórka. Jeśli masz pytania: jak sadzić ogórki w tabletkach torfowych, czy można sadzić ogórki w torfie, to powinieneś zwrócić się do znanych źródeł, takich jak czasopisma i Internet, lub skorzystać z porad znanych ogrodników z doświadczeniem.

Dodatkowe informacje! Aby wyhodować sadzonki ogórka w doniczkach torfowych, wymagany jest średniej wielkości pojemnik. W pojemniku, który jest zbyt obszerny, gleba zacznie szybko kwaśniej, podczas gdy małe doniczki nie będą w stanie pozwolić szybko rosnącym sadzonkom na bezpieczny wzrost i rozwój.

Aby sadzonki ogórka rosły zdrowo i silnie, należy odpowiednio dobrać pojemniki na torf. Wysokiej jakości doniczki mają płaską, gładką powierzchnię bez grubych włókien. Ścianki szklanek nie powinny być bardzo grube i sztywne, w przeciwnym razie podczas przesadzania system korzeniowy i sama sadzonka nie będą w stanie przebić się przez siatki torfowe.

Zbyt miękkie pojemniki nie będą odpowiednie, ponieważ stracą swój kształt przy regularnym podlewaniu. Takie drobiazgi są dość ważne, starannie wykonane kubki nie przewrócą się, ich równa wysokość pozwoli na przykrycie nasadzeń szkłem lub folią, tworząc w ten sposób mikroklimat niezbędny dla sadzonek.

Sadzonki w tabletkach torfowych

Główne zalety donic torfowych to:

możesz wypełnić pojemniki dowolną glebą: zarówno zakupioną, jak i wykonaną samodzielnie; w procesie przesadzania do łóżek torf natychmiast zamoknie i nie zakłóci pomyślnego rozwoju systemu korzeniowego; można stosować zarówno nawozy mineralne, jak i organiczne.

(Video) Co można dodać pod ogórki podczas sadzenia i przed siewem

W dnie miseczek torfowych należy wykonać kilka otworów drenażowych za pomocą szydła lub grubej igły. Gleba przeznaczona pod sadzonki ogórków powinna być lekka, bogata w składniki odżywcze i obdarzona neutralnym i lekko zasadowym odczynem. Idealna jest mieszanka ziemi ogrodowej i darniowej zmieszanej z próchnicą i niewielką ilością starych trocin. Nie zaleca się zmiany humusu na torf, ponieważ ściany doniczek są również wykonane z torfu, a jego nadmiar może zakwaszać glebę i uniemożliwić bezpieczny rozwój sadzonek. Podłoże powinno być nasycone substancjami odżywczymi: mocznikiem, siarczanem potasu, popiołem drzewnym. Wszystkie elementy należy dokładnie wymieszać.

Uwaga! Przed sadzeniem glebę należy zdezynfekować, ogrzewając ją w piekarniku lub kuchence mikrofalowej. Alternatywą może być rozlanie gleby roztworem nadmanganianu potasu. Taka procedura jest w stanie zabić wszystkie szkodliwe mikroorganizmy, które wywołują choroby.

Doniczki wypełnia się podłożem w taki sposób, aby do ścianek pozostawał odstęp co najmniej 1 cm Rośliny należy sadzić tak, aby ziemia była lekko zgnieciona, po chwili osiadła i trzeba będzie ją dodać. Możesz sadzić zarówno nasiona suche, jak i wstępnie namoczone.

Prawidłowe metody dopasowania (opis i schemat)

Tabletki z ogórka przed sadzeniem należy umieścić w głębokim pojemniku i napełnić ciepłym płynem, który należy uzupełniać w miarę wchłaniania. Po kilku godzinach tabletki pęcznieją i będą wyglądać jak proste kolumny; należy je przetransportować na głęboką masywną paletę. Ostrożnie wysiewaj nasiona. Idealnym pojemnikiem na tabletki może być plastikowy pojemnik lub pudełko na ciasto. Bardzo wygodne jest używanie specjalnie zaprojektowanych tacek z kasetami, aby tabletki były zamocowane. Główną wadą tego projektu jest jego znaczny koszt.

Na samej górze tabletek znajdują się otwory do umieszczenia nasion, które można rozszerzyć wykałaczką. Suszone lub traktowane stymulatorem wzrostu nasiona wkłada się do utworzonych małych otworów. Siew można ponownie pogłębić wykałaczką.

Tabletki torfowe

Skiełkowane nasiona ostrożnie umieszcza się w otworze i przykrywa kawałkiem torfu. Nie trzeba ich mocno dociskać, ponieważ delikatne kiełki można łatwo zranić. Słupy torfowe są transportowane na wcześniej przygotowanych paletach i przykrywane szkłem. Sadzonki umieszcza się w ciepłym miejscu, aż pojawią się pierwsze pędy. Po wykiełkowaniu przenosi się na parapet, chroniony przed przeciągami. Nawet początkujący ogrodnik może wyhodować sadzonki ogórka.

Pałeczki torfu spryskiwać ciepłą wodą raz na dwa dni. Jeśli siatka trzymająca torf zostanie zerwana, sadzonki będą musiały zostać przesadzone do dowolnego odpowiedniego pojemnika, usuwając wcześniej resztki siatki i dodając świeżą ziemię.

(Video) O czym musimy pamiętać, gdy wysiewamy nasiona? Najważniejsze zasady wysiewania nasion warzyw i ziół.

Przed posadzeniem rośliny w ogrodzie ostrożnie zdejmij z niej siatkę. Nie może rozpuszczać się w glebie, co prowadzi do zahamowania wzrostu systemu korzeniowego. Kubki i tabletki torfowe to wygodna i obecnie popularna metoda uprawy sadzonek ogórków. Nie nada się na skalę przemysłową, ale większość ogrodników-amatorów uważa zbiorniki z torfem za idealne środowisko do uprawy ogórków, które następnie powinny się rozciągnąć.

Ważny! Aby młoda roślina mogła rosnąć i pomyślnie się rozwijać, potrzebne jest ciepło i podwyższony poziom wilgotności.

Zalecenia dotyczące dalszej uprawy i pielęgnacji

W pojemniku na torf gleba wysycha dość szybko. Na początku folia zapewnia wymaganą wilgotność, ale po jej usunięciu należy uważnie monitorować stan gleby. Nie powinien wysychać, glebę należy regularnie nawilżać. Do podlewania już porośniętych sadzonek można użyć butelki z rozpylaczem lub łyżki, starsze osoby można również podlewać z konewki.

Po kilku dniach ziemia doniczkowa może się uspokoić. Eksperci radzą, aby ostrożnie wlać już przygotowane podłoże, wyciskając je palcami. Niezwykle ważne jest monitorowanie, czy na powierzchni gleby nie tworzy się twarda skorupa, która będzie zakłócać oddychanie rośliny. W celu zapobiegania gleba jest poluzowywana kilka razy w tygodniu, starając się nie uszkodzić systemu korzeniowego.

Pierwsze karmienie należy przeprowadzić po rozwinięciu kilku prawdziwych liści. Sadzonkę ogórków można nawozić wodnym roztworem nawozu mineralnego do sadzonek lub rozcieńczonym krowim łajnem. Podlewanie nawozami odżywczymi wymaga wcześniej przygotowanej gleby, a po karmieniu spryskaj sadzonki ogórka z butelki z rozpylaczem.

Rozpylanie z butelki z rozpylaczem

Uprawa sadzonek ogórka w doniczkach torfowych ma szereg istotnych zalet:

nadają się nie tylko do sadzenia nasion, ale także cebul i małych sadzonek; porowata struktura materiału pozwala na doskonałą wymianę powietrza wewnątrz pojemnika; doniczki są wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów bez chemii; miękkość podłoża pozwala na wyciągnięcie sadzonek z doniczki bez uszkadzania rośliny; nie ma potrzeby wyjmowania kiełków z doniczki, można je razem wrzucić do gleby, ponieważ struktura torfu zmięknie w glebie, co pozwoli systemowi korzeniowemu łatwo wyrosnąć przez ściany doniczki; umieszczone poza glebą doniczki wydają się być bardzo trwałe: nie pęcznieją, nie rozpadają się od interakcji z woda w wilgotnej glebie podczas nawadniania; po przesadzeniu do ziemi składniki rozkładają się i dostarczają roślinie pożytecznych substancji; nasiona uprawiane w takich pojemnikach szybko rosną.

Nasiona ogórka

(Video) Ogórki - Jak mieć udane zbiory - uprawa ogórków przez cały sezon.

Sadzonki ogórków w doniczkach torfowych jako alternatywa

Wśród różnorodnych alternatywnych metod uprawy sadzonek są takie, które są wykonane i improwizowane. Obejmują one:

szklanki z tworzywa sztucznego: spod jogurtów, majonezu, śmietany, ciast; domowe kubki z papieru, gazety lub kartonu;

W celu udanej uprawy sadzonek ogórka najlepiej kupić doniczki torfowe. Pojemniki te są wykonane z materiału przyjaznego dla środowiska, będą stanowić doskonałą podstawę do pomyślnego kiełkowania nasion, a także pomogą młodym ogórkom stać się silniejszymi w krótkim czasie. Kluczem do sukcesu sadzonki jest przestrzeganie wszystkich zasad. Zdrowy ogórek to godna nagroda dla każdego ogrodnika. Najlepszym rezultatem są domowe warzywa.

Powiązane posty:

  1. Nasiona fuksji: jak sadzić nasiona fuksji w domu
  2. Kiedy sadzić sadzonki dyni: jak sadzić nasiona w domu
  3. O uprawie begonii: rozmnażanie przez liście, sadzonki, nasiona lub sadzonki

Jak przechowywać ziemniaki, jaką temperaturę może wytrzymać, przechowywać w domu

Podlewanie ogórków na otwartym polu: zasady, kiedy, jak często, metoda kroplówki

(Video) Uprawa ogórków na podporach. JAK SADZIĆ OGÓRKI. JAK UPRAWIAĆ OGÓREK GRUNTOWY, Ogórki gruntowe

Videos

1. Kontrola sadzonek i sadzenie w doniczki torfowe
(Zielone Pogotowie)
2. Rozsada ogórka /od nasionka do gotowej sadzonki
(ogrodnik news tv)
3. Jak i kiedy siać Ogórek gruntowy na Rozsadę | Rozsada Ogórka gruntowego - Siew
(infouprawa)
4. Jak prosto przygotować sadzonki warzyw? Kapsułki torfowe i Agavit
(Agnieszka Pucuła)
5. Pelargonie - rozmnażanie pelargonii z sadzonek wierzchołkowych
(ogród na co dzień)
6. Jak hartować sadzonki przed sadzeniem do gruntu. Hartowanie roślin. Hartowanie rozsady.
(Naturalnie o ogrodach)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Greg Kuvalis

Last Updated: 09/25/2022

Views: 5638

Rating: 4.4 / 5 (55 voted)

Reviews: 86% of readers found this page helpful

Author information

Name: Greg Kuvalis

Birthday: 1996-12-20

Address: 53157 Trantow Inlet, Townemouth, FL 92564-0267

Phone: +68218650356656

Job: IT Representative

Hobby: Knitting, Amateur radio, Skiing, Running, Mountain biking, Slacklining, Electronics

Introduction: My name is Greg Kuvalis, I am a witty, spotless, beautiful, charming, delightful, thankful, beautiful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.