Ogórki – Jak mieć obfite plony? (2022)

Ogórki – Jak mieć obfite plony? – Ogórki należą do roślin dyniowatych. Paleta odmian ogórków jest niezwykle szeroka, główny podział wyróżnia ogórki sałatkowe i ogórki do kiszenia. W tych grupach nasion znajdują się z kolei odmiany do uprawy w gruncie oraz odmiany do uprawy w szklarniach lub tunelach foliowych. Niektóre ogórki zalicza się do odmian partenokarpicznych, czyli takich, które zawiązują owoce bez nasion i bez zapłodnienia kwiatów. Wszystkie jednak mają podobne wymagania i wszystkie to rośliny ciepłolubne.

Dlatego powinny rosnąć w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym. Ogórki są bardzo wrażliwe na chłody, dlatego bezpośrednio do gruntu wysiewamy je dopiero w drugiej połowie maja. Możemy to robić w rzędach lub w sposób gniazdowy, gdy temperatura ziemi osiągnie przynajmniej 10 st. Celsjusza. Głębokość siewu to mniej więcej 2-3 cm.

Wcześniej w połowie lub pod koniec kwietnia możemy przygotować ich rozsadę. Ogórki mają wrażliwy system korzeniowy, dlatego warto wysiewać je do doniczek torfowych, wytłoczek od jajek lub innych biodegradowalnych pojemników, które wraz z bryłą korzeniową umieszczamy potem w glebie. Można też wykorzystać niewielkie, tzw. produkcyjne, plastikowe doniczki, ale przesadzanie musimy wykonać później bardzo ostrożnie. W doniczkach umieszczamy kilka nasion, możemy potem wykonać przerywkę, tak by w momencie sadzenia w każdej znajdowały się np. 2-3 rośliny. Podobny efekt uzyskalibyśmy wykonując wysiew gniazdowy. Rozsadę najlepiej sadzić na grządce, gdy rozwinie się drugi liść. Żeby pobudzić intensywny rozwój korzeni bocznych możemy siewki umieścić w glebie aż po same liścienie.

Na opakowaniach nasion ogórków często możemy zobaczyć napis F1 przy nazwie odmiany. Co to oznacza?

F1 oznacza, że nabyliśmy nasiona mieszańca pokolenia F1, odmiany heterozyjnej, otrzymanej przez hodowców poprzez krzyżowanie, np. odmian wczesnych z tymi, które plonują najobficiej. Następnie ocenia się ich potomstwo i pracuje nad dalszym udoskonaleniem roślin z korzystną kombinacją genów. Zaletą takich nasion jest to, że szybciej i lepiej plonują, odznaczają się też lepszą odpornością na choroby i zmiany atmosferyczne. Wadą jest to, że kolejne pokolenia nie mają już tych cech, co oznacza, że jeżeli chcielibyśmy zebrać nasiona ulubionych ogórków i wysiać je w kolejnym roku, to nic z tego nie będzie. Nie będą one już tak plonować. Musimy kolejny raz kupić nasiona ulubionej odmiany.

Z siewem lub sadzeniem ogórków nie warto się spieszyć. Należy mieć pewność, że wiosenne chłody mamy już za sobą. Zazwyczaj do kiełkowania potrzebują one temperatury w okolicach 12-16 stopni Celsjusza. Rośliny te cierpią, gdy choćby na krótko, spadnie ona do 3-5 st. Celsjusza. Temperatura poniżej 10 stopni już hamuje ich wzrost. Z kolei wahania temperatur, a także wilgotności podłoża mogą doprowadzić do przedwczesnego opadania owoców lub ich deformacji. Optymalne warunki dla rozwoju ogórków stwarzają temperatury w granicach 20-25 stopni Celsjusza.

(Video) Co robić, aby uzyskać DUŻE PLONY OGÓRKÓW i opóźnić Choroby Ogórków gruntowych ?

W takich warunkach wystarczy im tydzień by nasiona zamieniły się w młode siewki. Ważne, by na etapie produkcji rozsad nie dopuścić do ich przesuszenia. Doniczki torfowe przesychają znacznie szybciej niż plastikowe, więc po konewkę trzeba sięgać nawet codziennie.

Ważne jest także hartowanie, czyli stopniowe przyzwyczajanie roślin do warunków panujących na zewnątrz. Na początku wystawiamy ogórki na godzinę lub dwie w zacienione miejsce. Każdego dnia wydłużamy ten czas. Na koniec umieszczając je na stanowisku słonecznym.

Gdy ryzyko chłodów już minie, możemy wysadzić rozsady do gruntu. Ogórki sadzimy na tę samą głębokość, na jakiej rosły do tej pory lub nieco głębiej. Dołki przygotowane dla sadzonek możemy zaprawić kompostem lub wybranym nawozem. Jeżeli rozsada była przygotowywana w pojemnikach torfowych, pamiętajmy, że rozłożą się one w glebie. Sadzimy je więc w całości zagłębiając w podłożu. Sadzonki z pojemników plastikowych ostrożnie wyciągamy, starając się nie uszkodzić korzeni. Sadząc te rośliny na grządce warto zadbać o podpory, po których mogłyby się piąć. Można je też posadzić na podwyższanych grządkach. Jeżeli są one dość wysokie, można ogórkom pozwolić przewieszać się przez ich brzegi.

Możliwe jest też uprawianie ogórków na tzw. „płask”, tzn. że będą się one płożyć po ziemi, wtedy jednak musimy przeznaczyć dla nich sporo miejsca. Wysiewając lub sadząc je rzędowo, rzędy oddalamy wtedy od siebie o mniej więcej metr. Stosując podpory, rzędy mogą być w odstępie mniej więcej pół metra, a w uprawie gniazdowej rozstaw to ok. 30 x 40 cm.

Jak wszystkie warzywa dyniowate ogórki lubią gleby żyzne, dokładnie uprawione i wilgotne. Dobrze reagują na nawożenie obornikiem. Rośliny te błyskawicznie rosną, dlatego w podłożu przez cały okres wegetacji powinny być dostępne składniki pokarmowe, a zawartość próchnicy powinna być bardzo wysoka. Nawożenie pogłówne w ich przypadku jest jak najbardziej wskazane, nawet kilkakrotnie w zależności od tego jaką mamy glebę w ogrodzie i jak była przygotowana przedsiewnie.

Rośliny te wytwarzają płaski system korzeniowy, dlatego musimy przez cały sezon dbać o równomierną wilgotność podłoża przez cały okres uprawy, a szczególnie obficie podlewamy je latem. Podczas podlewania starajmy się nie moczyć liści. Narażone na przesychanie, będą słabo plonować. Jeżeli liście warzyw dyniowatych będą często mokre, mogą wdać się różne choroby grzybowe.

(Video) Ogórki - Jak mieć udane zbiory - uprawa ogórków przez cały sezon.

Do letnich zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku tych roślin należą standardowo podlewanie, nawożenie i odchwaszczanie. Żeby ograniczyć ilość chwastów i jednocześnie wykorzystać ewentualne miejsce między roślinami można zastosować element uprawy współrzędnej. Ogórki dobrze czują się np. w towarzystwie koperku lub czosnku. Jeżeli mamy taką możliwość grządkę z nimi możemy też wyściółkować.

Jeżeli zauważymy, że nasze rośliny mają żółtawe liście, a nie soczyście zielone, lub że zawiązują bardzo małe owoce lub w małej ilości, może być to oznaką niedostatecznej ilości składników pokarmowych w glebie. Jeżeli chcemy ich dostarczyć w postaci obornika, to jedynie dobrze przesuszonego, może być to np. już obornik granulowany. Innym sposobem nawożenia może być podsypanie kompostem lub zastosowanie innego wybranego przez nas nawozu granulowanego lub porozpuszczanego w wodzie.

Zbiór ogórków zaczynamy zazwyczaj w lipcu. Z ich zrywaniem nie czekamy zbyt długo, na pewno nie dopuszczamy do tego, żeby owoce zżółkły, stają się wtedy niesmaczne i gorzkie. Zbieramy je, kiedy osiągnęły dla nas odpowiednią wielkość, nieco większe do bezpośredniego spożycia, nieco mniejsze na przetwory.

Ogórki do kiszenia zbieramy dość często, nawet codziennie, uważając, aby nie przerosły. Zbiór ogórków sałatkowych trzeba przeprowadzić gdy osiągną odpowiednią długość. Ze względu na ich większe rozmiary i fakt, że rosną nieco wolniej, zbiera się rzadziej, mniej więcej co 4-6 dni. Zrywając je, uszczykujemy owoce z częścią szypułki. Przy okazji usuwajmy też wszystkie owoce zniekształcone, ich pozostawienie może wpłynąć na zwolnienie tempa zawiązywania nowych owoców. W miarę możliwości pozbywamy się też wszystkich owoców i liści z objawami chorób, ze względu na zdrowotność całej naszej plantacji.

Zbiór ogórków powinien być dość ostrożny, żeby nie naruszać systemy korzeniowego przez mocne ciągnięcie, a także żeby nie uszkadzać wierzchołków pędów, które dalej mogą nie rosnąć. Ogórki najlepiej zbierać we wczesnych godzinach rannych lub późnowieczornych. Najczęściej nie jesteśmy w stanie wszystkich zużyć w kuchni, robimy więc z nich przeróżne przetwory.

A przepisów na ogórkowe przetwory jest naprawdę wiele. Na ogórki małosolne do bieżącego spożycia można przeznaczyć pierwsze zbiory. Do dłuższego przechowywania najlepsze będą owoce ze środkowych zbiorów. Pamiętajmy, aby po zbiorze nie trzymać ogórków na słońcu, najlepiej jak najszybciej przygotujmy je do kwaszenia. Jeżeli pozostawimy je i zdążą przeschnąć, mają tendencję do tworzenia w przetworach pustych komór i szybko stają się miękkie.

(Video) JAK SADZIĆ OGÓREK GRUNTOWY, aby uzyskać Obfite Plony | Po płocie i gruncie | JAK UPRAWIAĆ WARZYWA

Ze zbiorem ogórków należy zdążyć przed jesiennymi chłodami. Najczęściej kończy się on we wrześniu.

Warzywa te najlepiej udają się w lata ciepłe i słoneczne, o ile dbamy o odpowiednie podlewanie. Niekorzystne są dla nich lata chłodne z dużą ilością opadów.

Ze względu na późny wysiew bądź sadzenie ogórków, możemy przed nimi uprawiać warzywa na przedplony. Mogą to być np.: szpinak, sałata i rzodkiewka. Te same warzywa możemy siać po ogórkach, na poplony.

Nie należy uprawiać ogórków w tym samym miejscu częściej niż co 4 lata. Zmianowanie jest tu bardzo ważne. Nie uprawiamy ich także po innych warzywach dyniowatych.

W uprawie współrzędnej możemy sadzić ogórki np. w towarzystwie kalarepy, kalafiora, cebuli z dymki lub selera oraz, jak już wcześniej wspomniano, czosnku i kopru.

Rośliny te są dość często atakowane przez różne choroby, są to m.in.: mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy, szara pleśń, antraknoza, alternarioza, parch dyniowatych czy kanciasta plamistość bakteryjna.

(Video) OGÓRKI - ODŻYWKI DZIĘKI KTÓRYM BARDZO ZWIĘKSZYMY PLONY

Do szkodników żerujących na ogórkach można zaliczyć m.in.: wciornastki, przędziorki i mszyce.

Jeżeli zauważymy pierwsze, niepokojące objawy, należy jak najszybciej wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.

Udanych plonów!

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

(Video) Te Ogórki PLONUJĄ OBFICIE DO PRZYMROZKÓW

Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

FAQs

Czym podlewać ogórki żeby były obfite plony? ›

Do podlewania ogórków można używać zarówno wody z kranu, jak i deszczówki. Ważne jest, by miała temperaturę otoczenia (około 20 st. C), a najlepiej by była odstana. Rośliny podlewa się tak, by nie namoczyć liści, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Jak zwiększyć plony ogórków? ›

Czynnikiem decydującym o uzyskaniu wysokiego plonu ogórków jest optymalne ich zaopatrzenie w składniki pokarmowe. Tym bardziej, że system korzeniowy ogórka jest płytki, a przyrost masy wegetatywnej następuje bardzo szybko. Jesienią roku poprzedzającego wysiew ogórka należy zastosować obornik w dawce ok. 35 t/ha.

Czego nie lubią ogórki? ›

Złe sąsiedztwo dla ogórków to ziemniaki, pomidory, rzodkiewka, rzodkiew. Lubi mieć za sąsiada fasolę, sałatę, pory, seler, szpinak, cebulę dymkę, czosnek, pieruszkę, bazylię, koper, miętę pieprzową, cząber ogrodowy, nagietki.

Czy można podlewać ogórki wodą z cukrem? ›

Aby uzyskać wysoki plon ogórków, wystarczy rozpuścić 30 g cukru w litrze wrzącej wody. Gdy roztwór całkowicie ostygnie, podlej nim ogórki. Ten zabieg sprawi, że już po pierwszym zastosowaniu na roślinie pojawi się więcej kwiatów, a co za tym idzie – będzie dużo więcej ogórków.

Czym podlewać ogórki żeby lepiej owocowały? ›

Idealnym rozwiązaniem podlewania jest zastosowanie nawadniania kropelkowego czy przez węże kroplujące, czy specjalne taśmy. Dzięki temu będziemy w stanie utrzymać glebę zawsze lekko wilgotną. Ogórki lubią jeśli gleba wokół nich jest lekko wzruszona. Możemy użyć do tego celu grabi, czy też gracy.

Czy nawozem do pomidorów można podlewać ogórki? ›

Nawozy organiczne (naturalne) to podstawa w uprawie ogórków.

Nawozy organiczne, które polecane są do zasilania ogórków w czasie sezonu wegetacyjnego, to np. kompost, Nawóz ekologiczny do pomidorów, ogórków i ziół, Nawóz ekologiczny płynny do pomidorów i ogórków, Biohumus Max Uniwersalny.

Czy ogórki lubią potas? ›

Wysokie wymagania pokarmowe ogórka

Ma średnie wymagania co do azotu i potasu, ale wysokie w stosunku do fosforu. Do czasu kwitnienia wymaga dobrego zaopatrzenia w azot, natomiast w okresie wiązania i dorastania owoców przede wszystkim w fosfor i potas.

Co dać pod ogórki? ›

Gleba i stanowisko dla ogórków
  1. Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.
  2. Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.
15 Feb 2022

Czym nawozić ogórki domowe sposoby? ›

Gatunek ten bardzo dobrze reaguje na nawożenie obornikiem w ilości 30−35 t/ha, zastosowanym pod orkę przedzimową lub innym nawozem organicznym, np. kompostem w ilości 40−60 t/ha wiosną, mieszając kompost z glebą kultywatorem na głębokość 8−10 cm. Można także uprawiać ogórki na przyoranych jesienią nawozach zielonych.

Po czym nie siać ogórków? ›

Na stanowisku po ogórkach należy unikać sadzenia innych roślin dyniowatych: melonów, arbuzów, dyni i cukinii. Nie zaleca się również sadzenia kapusty. Potrzebuje ona żyznej gleby, a po ogórkach pozostaje mało składników odżywczych. Kapusta zasadzona w tym miejscu słabo rośnie i całkowicie zubaża glebę.

Co na wzrost ogórków? ›

Wapń (Ca) – ogórek ma małe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Wystarczy jego ilość dostarczona wraz z nawozami fosforowymi. Wapń stosuje się częściej przy uprawie ogórka do poprawienia jakości gleby i zmniejszenia jej kwasowości. Magnez (Mg) korzystnie wpływa na wzrost i rozwój ogórków.

Przy jakich warzywach nie siać ogórków? ›

Dlatego nie należy siać fasoli koło buraków, kapusty, czosnku i cebuli. Zgniliznę ogórka mogą spowodować fasola oraz sałata głowiasta, jeśli panuje akurat pora deszczowa. Z tego właśnie powodu nie warto sadzić tych warzyw razem.

Jak podlewać ogórki soda oczyszczona? ›

Do łyżeczki sody oczyszczonej i dwóch litrów wody dodajemy się pięć mililitrów szarego mydła. Składniki należy wymieszać i wstrząsnąć. Opryski powtarzamy kilkakrotnie co 3-4 dni. Warto także podkreślić, że metoda opryskiwania ogórków sodą przynosi także owocne i duże plony.

Czy dobrze jest podlewać ogórki drożdżami? ›

Jakie rośliny można podlewać drożdżami? Najczęściej nawóz z drożdży stosuje się pod ogórki i pomidory, ale nie są to jedyne rośliny, które warto nim podlewać. Drożdżowy nawóz świetnie sprawdzi się także do krzewów czy drzew owocowych, roślin ozdobnych, a nawet doskonale wesprze rozwój domowych roślin doniczkowych.

Czy można podlewać drożdżami pomidory i ogórki? ›

Reasumując, nawóz stworzony na bazie drożdży można stosować do podlewania warzyw takich jak pomidory i ogórki, ale też świetnie sprawdzi się on też jako odżywka dla owoców, np. truskawek. Rośliny ozdobne, drzewa owocowe, krzewy czy kwiaty doniczkowe również warto zasilać tego typu preparatem.

Jak zwiększyć owocowanie ogórków? ›

Rośliny te wytwarzają płaski system korzeniowy, dlatego musimy przez cały sezon dbać o równomierną wilgotność podłoża przez cały okres uprawy, a szczególnie obficie podlewamy je latem. Podczas podlewania starajmy się nie moczyć liści.

Kiedy dawać obornik pod ogórki? ›

Nawożenie przedsiewne – przygotuj dobrze glebę

kompostu lub obornika. Dlatego korzystnie jest, jesienią roku poprzedzającego uprawę lub nawet wiosną w roku planowanego wysiewu nasion ogórków, rozłożyć na powierzchni gleby wspomniane nawozy i dobrze je przemieszać (przekopać) z glebą.

Czy ogórki można podlewać gnojówką? ›

Nawóz z pokrzywy to dobre rozwiązanie dla bardzo wielu roślin. Zwykle stosuje się go do uprawy warzyw. Gnojówka z pokrzywy na pomidory czy na ogórki poprawia ich rozwój – przyspiesza i wpływa na zieloną masę, przez co rośliny stają się gęściejsze i wyglądają na zdrowe.

Jak przyspieszyć wzrost ogórków? ›

W pierwszym okresie uprawy warto okrywać ogórki włókniną, która ochroni je przed nagłymi spadami temperatury, i tym samym przyspieszy ich wzrost i moment, w którym pojawią się pierwsze owoce.

Czy obornik kurzy nadaje się pod ogórki? ›

Aby nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa im nie zaszkodził, musisz go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. W tej formie najlepiej stosować preparat, ale nie bezpośrednio na dopiero wschodzące rośliny. W przypadku młodych sadzonek lepsze będą proporcje 1:20.

Co lubią ogórki gruntowe? ›

Ogórki lubią stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Najkorzystniejszą dla nich glebą jest ziemia próchnicza i przepuszczalna. Istotną kwestię stanowi też odczyn podłoża. Do uprawy ogórków gruntowych wybierz podłoże zasadowe – przydatne okaże się wapnowanie gleby przeprowadzone jeszcze jesienią.

Jaki obornik pod ogórki? ›

Świeży obornik naturalnym źródłem ciepła.

Jak uzyskać potas? ›

Do roślin potasolubnych zaliczamy m.in. buraka cukrowego, rzepak, ziemniaka, kukurydzę, lucernę, seradelę i tytoń. Aby uzyskać lepszą efektywność wykorzystania potasu należy dążyć do zapewnienia co najmniej średniej zasobności gleby nie tylko w ten pierwiastek, lecz również w azot, fosfor, magnez, siarkę i wapń.

Jak uzupełnić potas w pomidorach? ›

Aby cieszyć się z obfitych plonów pomidorowych całe lato, musimy pamiętać, aby dokarmić sadzonki pomidorów również fosforem i potasem – najlepiej od razu na początku wzrostu nawieźć rośliny długodziałającym nawozem organicznym.

Ile sztuk nasion ogórków na 10 arów? ›

Zależy to od sposobu siewu. Używając siewnika pneumatycznego należy wysiać ok 35- 50 tysięcy nasion na ha (w zależności od odmiany, wysiewa się ok 1,5kg –nasion na hektar). Wysiew siewnikiem tarczowym wymaga więcej nasion, około 2 kg na ha.

Czy ogórki lubią kwaśną ziemię? ›

Gleba pod uprawę ogórków w ogrodzie powinna mieć odczyn zasadowy. Polecamy uprawę tego warzywa pierwszym roku po oborniku. Najlepsze pH gleby dla ogórka wynosi 6,5 – 7,0.

Czy ogórki lubią wapno? ›

Pod uprawę ogórka gruntowego nie można przeznaczać gleb o zbyt niskim odczynie. Optymalne pH mieści się w zakresie 6,5–7,0. Gleby zbyt kwaśne powinny być wcześniej wapnowane, najlepiej pod roślinę poprzedzającą.

Dlaczego ogórki słabo rosną? ›

Ogórki źle znoszą duże wahania temeperatur, preferują zakres między 21-27 stopni C w ciągu dnia i 15-21 stopni C w nocy. Wytrzymują również wyższe temperatury, ale owoców jest wówczas mniej i są gorszej jakości. Jeśli temperatura jest niska, roślina będzie dojrzewać znacznie dłużej.

Jaki obornik pod pomidory i ogórki? ›

Obornik bydlęcy do pomidorów

Obornik bydlęcy Proplanta stosowany jest nie tylko pod warzywa i owoce, ale również pod rośliny ozdobne. Tego typu nawóz również pozwoli na wyprodukowanie ekologicznej żywności. Jest przy tym bezpieczny, można stosować go na różnych rodzajach gleby.

Czym podlewać pomidory i ogórki? ›

Rośliny warto podlewać wywarem z łusek cebuli, gnojówką z pokrzywy, ze skrzypu. Dość często używaną miksturą jest mleko lub serwatka. Na 4 litry letniej wody należy wziąć litr chudego mleka lub serwatki, dokładnie wymieszać i pryskać rośliny co trzeci dzień przez minimum dwa tygodnie. Ogórki lubią piwo.

Co można siać obok ogórków? ›

Wspólna uprawa ogórków z warzywami korzeniowymi, takimi jak: marchew, pietruszka, salsefia, skorzonera i rzepa, wpływa korzystnie na ogórki i pozwala urozmaicić plony. Te silnie korzeniące się warzywa rozluźniają i napowietrzają glebą wokół ogórków.

Czy można sadzić ogórki z pomidorami? ›

W uprawie współrzędnej pomidory możemy sadzić m.in. z selerem, sałatą, porem, cebulą, czosnkiem, marchwią czy bazylią. Nie powinny rosnąć w bliskim sąsiedztwie buraków ćwikłowych, ziemniaków czy ogórków.

Czy można posadzić ogórki po pomidorach? ›

Ogórki po pomidorachczy można je zasadzić? Niestety, nie można sadzić ogórków po pomidorach ani papryce. Choć nie ma bezpośredniego zagrożenia chorobami, tak rośliny te są żarłoczne, dlatego trzeba odpowiednio przygotować glebę i obficie ją nawozić.

Czy ogórki lubią deszcz? ›

Ogórek, jako roślina pochodząca z klimatu gorącego wymaga przede wszystkim ciepła. Dlatego najlepiej udaje się, gdy w naszym klimacie mamy lato ciepłe i słoneczne, a mniejsze plony zbieramy, gdy jest chłodno i deszczowo. Najczęściej uprawia się ogórki z wysiewu wprost do gruntu.

Czy ogórki lubią pełne słońce? ›

Najlepiej rosną na stanowiskach intensywnie oświetlonych, ale rozproszonym światłem. Na stanowiskach słonecznych, w uprawie na otwartym powietrzu, na liściach powstają oparzenia. Ogórki słabo rosną w cieniu (na przykład pod drzewami) i gdy gleba wokół niego jest pokryta chwastami.

Ile wody pod ogórki? ›

Ogórek potrzebuje też znacznej ilości wody od początku kwitnienia do końca zbiorów. Co 4-6 dni należy go zasilać dawkami nie przekraczającymi 20 l/ m².

Czego nie lubią pomidory? ›

Kapusta i rzodkiewka z pomidorami – należy unikać takiego połączenia upraw, gdyż kapusta i rzodkiewka opóźniają kwitnienie pomidorów oraz dojrzewanie owoców. Pomidory z papryką i ogórkami – rośliny uprawiane współrzędnie rosną słabiej.

Czy można siać ogórki po fasoli? ›

Jeśli będziemy sadzić ogórki z innymi roślinami, to koniecznie musimy poznać listę gatunków, które nie zakłócą ich wzrostu. Razem z ogórkami dobrze rosną między innymi: słonecznik, cebula, seler, kukurydza, groch, fasola i sałata.

Czy można sadzić ziemniaki obok ogórków? ›

Bulwy najlepiej sadzić podkiełkowane w końcu kwietnia lub pierwszych dniach maja (w zależności od pogody). Dzięki temu skraca się czas uprawy o około 2 tygodnie. Im krócej ziemniaki rosną w ogrodzie, tym zdrowsze są inne rośliny, zwłaszcza pomidory, ogórki, niektóre drzewa owocowe.

Po co sodą na pomidory? ›

Pomoże w walce z fytoftorozą uprawianych w ogrodzie pomidorów. Ponieważ profilaktyka jest lepsza od leczenia, dlatego opryski pomidorów roztworem sody należy rozpocząć już po kilku tygodniach po wysadzeniu do gruntu, powtarzając zabieg co 7-10 dni. Roboczy roztwór przygotowuje się z 3 łyżek stołowych sody i 10 l wody.

Ile sody na ogórki? ›

Aby stworzyć domowy oprysk przeciwko szkodnikom niszczącym ogórki, należy łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Warto dodać jeszcze kilka kropli oleju lub płynu do mycia naczyń. Całość należy porządnie wymieszać w opryskiwaczu i „wspierać ogórki”, pryskając je średnio co 3-4 dni.

Na co pomaga soda oczyszczona w ogrodzie? ›

Oprócz hamowania rozwoju chwastów, soda oczyszczona w ogrodzie spełnia niezwykle istotną rolę, jaką jest zwalczanie chorób roślin. Za pomocą wodorowęglanu sodu można usunąć w szczególności tak uciążliwe dolegliwości, jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, a także plamistość liści.

Jak zrobić nawóz z drożdży na pomidory i ogórki? ›

Aby przygotować oprysk z drożdży na ogórki i pomidory, wystarczy jedną 100g kostkę drożdży piekarskich rozpuścić w 10 litrach wody. Po dokładnym rozpuszczeniu drożdży mikstura jest gotowa aby wlać ją do opryskiwacza. Ważne jedynie aby użyć drożdży świeżych, sprzedawanych w kostkach.

Jak zrobić nawóz pod ogórki z drożdży? ›

Aby uzyskać nawóz wystarczy zalać rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich (zwykle ok. 100 g) dziesięcioma litrami ciepłej lub letniej wody, dokładnie wymieszać i odstawić na ok. 1 godzinę. Po tym czasie nawóz jest już gotowy do użycia i nie wymaga rozcieńczania.

Kiedy podlewać pomidory nawozem z drożdży? ›

Nawóz z drożdży najlepiej stosować wiosną i późnym latem.

Nawóz z drożdży bardzo dobrze wpływa na wzrost kiełkujących siewek, dlatego warto nim podlewać rozsady.

Czym podlewać ogórki żeby lepiej rosły? ›

Ogórki warto podlewać wodą pochodzącą z alternatywnych źródeł, np. deszczówką magazynowaną w zbiorniku. Aby nawodnić nią ogródek bez wysiłku, wystarczy zamontować pompę Kärcher dopasowaną do potrzeb – ciśnieniową lub zanurzeniową.

Na co nawóz z drożdży? ›

Nawóz drożdżowy stosujemy do podlewania i zraszania warzyw (pomidorów, ogórków), krzewów, drzew i krzaczków owocowych (truskawek) , roślin ozdobnych (róż), a także kwiatów doniczkowych uprawianych w domu. Niesfermentowany nawóz drożdżowy świetnie zasili mikroflorę kompostownika.

Czy róże można podlewać roztworem z drożdży? ›

Krzewy można też raz na miesiąc podlewać niefermentowanym nawozem z drożdży piekarskich, który dobrze wpłynie na ich wzrost i rozwój systemu korzeniowego (rozdrobnioną kostkę świeżych drożdży piekarskich miesza się z 10 litrem letniej i odstawia na ok. 1 godzinę, nie wymaga rozcieńczenia).

Jak pobudzic ogórki do wzrostu? ›

Żeby pobudzić intensywny rozwój korzeni bocznych możemy siewki umieścić w glebie aż po same liścienie. Na opakowaniach nasion ogórków często możemy zobaczyć napis F1 przy nazwie odmiany.

Jak podlewać ogórki soda oczyszczona? ›

Do łyżeczki sody oczyszczonej i dwóch litrów wody dodajemy się pięć mililitrów szarego mydła. Składniki należy wymieszać i wstrząsnąć. Opryski powtarzamy kilkakrotnie co 3-4 dni. Warto także podkreślić, że metoda opryskiwania ogórków sodą przynosi także owocne i duże plony.

Czym najlepiej podlewać ogórki i pomidory? ›

Rośliny warto podlewać wywarem z łusek cebuli, gnojówką z pokrzywy, ze skrzypu.

Co dać pod ogórki? ›

Gleba i stanowisko dla ogórków
  1. Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.
  2. Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.
15 Feb 2022

Czy obornik kurzy nadaje się pod ogórki? ›

Aby nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa im nie zaszkodził, musisz go rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. W tej formie najlepiej stosować preparat, ale nie bezpośrednio na dopiero wschodzące rośliny. W przypadku młodych sadzonek lepsze będą proporcje 1:20.

Czy ogórki lubią potas? ›

Wysokie wymagania pokarmowe ogórka

Dla ogórka optymalna zawartość składników mineralnych w 1 litrze gleby powinna wynosić: 80-120 mg azotu (N), 60-80 mg fosforu (P), 160-220 mg potasu (K), 70-120 mg magnezu (Mg) i 1500-2000 mg wapnia (Ca).

Jaki nawóz lubią ogórki? ›

Gatunek ten bardzo dobrze reaguje na nawożenie obornikiem w ilości 30−35 t/ha, zastosowanym pod orkę przedzimową lub innym nawozem organicznym, np. kompostem w ilości 40−60 t/ha wiosną, mieszając kompost z glebą kultywatorem na głębokość 8−10 cm. Można także uprawiać ogórki na przyoranych jesienią nawozach zielonych.

Po co sodą na pomidory? ›

Pomoże w walce z fytoftorozą uprawianych w ogrodzie pomidorów. Ponieważ profilaktyka jest lepsza od leczenia, dlatego opryski pomidorów roztworem sody należy rozpocząć już po kilku tygodniach po wysadzeniu do gruntu, powtarzając zabieg co 7-10 dni. Roboczy roztwór przygotowuje się z 3 łyżek stołowych sody i 10 l wody.

Ile sody na ogórki? ›

Aby stworzyć domowy oprysk przeciwko szkodnikom niszczącym ogórki, należy łyżeczkę sody oczyszczonej dodać do 2 l ciepłej wody. Warto dodać jeszcze kilka kropli oleju lub płynu do mycia naczyń. Całość należy porządnie wymieszać w opryskiwaczu i „wspierać ogórki”, pryskając je średnio co 3-4 dni.

Na co pomaga soda oczyszczona w ogrodzie? ›

Oprócz hamowania rozwoju chwastów, soda oczyszczona w ogrodzie spełnia niezwykle istotną rolę, jaką jest zwalczanie chorób roślin. Za pomocą wodorowęglanu sodu można usunąć w szczególności tak uciążliwe dolegliwości, jak mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy, a także plamistość liści.

Jak zrobić nawóz do ogórków? ›

Chleb żytni, namocz w 10-litrowym wiadrze z wodą i odstaw na 12 godzin. W tym czasie, chleb całkowicie rozmięknie więc przecedź roztwór, dodając 10 kropli jodu. Wymieszaj i rozcieńczaj 1 litr roztworu w 10 litrach wody. Teraz, zmienione chorobowo rośliny możesz przygotowanym roztworem spryskiwać.

Czym podlać ogórki żeby nie żółkły? ›

Niedobór tego składnika objawia się właśnie żółknięciem liści (między nerwami i wokół krawędzi). Liście jednakże poza żółknięciem są „czyste” – nie mają nalotów, narośli czy zarodników. W takim wypadku proponuję rośliny spryskać roztworem siarczanu magnezu.

Czy ogórki lubią kwaśną ziemię? ›

Gleba pod uprawę ogórków w ogrodzie powinna mieć odczyn zasadowy. Polecamy uprawę tego warzywa pierwszym roku po oborniku. Najlepsze pH gleby dla ogórka wynosi 6,5 – 7,0.

Ile sztuk nasion ogórków na 10 arów? ›

Zależy to od sposobu siewu. Używając siewnika pneumatycznego należy wysiać ok 35- 50 tysięcy nasion na ha (w zależności od odmiany, wysiewa się ok 1,5kg –nasion na hektar). Wysiew siewnikiem tarczowym wymaga więcej nasion, około 2 kg na ha.

Dlaczego ogórki słabo rosną? ›

Ogórki źle znoszą duże wahania temeperatur, preferują zakres między 21-27 stopni C w ciągu dnia i 15-21 stopni C w nocy. Wytrzymują również wyższe temperatury, ale owoców jest wówczas mniej i są gorszej jakości. Jeśli temperatura jest niska, roślina będzie dojrzewać znacznie dłużej.

Czy roztworem z drożdży można podlewać ogórki? ›

Ważne jedynie aby użyć drożdży świeżych, sprzedawanych w kostkach. Dla najlepszej skuteczności oprysk pomidorów i ogórków drożdżami warto powtarzać co tydzień. Najlepiej stosować regularnie zapobiegawczo aby uniknąć pojawienia się chorób na pomidorach i ogórkach.

Videos

1. Wilki ogórków usuwaj jak pomidorom
(Dzień z życia ogrodnika amatora)
2. Obfite plony ogórków? - poradnik siania do gruntu
(Adolf Kudlinski)
3. Sekrety UDANEJ UPRAWY OGÓRKÓW GRUNTOWYCH - Najlepszy Sposób na Uprawę Ogórków | Mączniak oprysk
(infouprawa)
4. JAK SIAĆ OGÓREK GRUNTOWY, aby uzyskać Obfite Plony | JAK UPRAWIAĆ WARZYWA
(infouprawa)
5. Ogórek gruntowy traci kolor. Czas na nawożenie - Ekspert radzi
(GRUNT TO WARZYWA)
6. Niemiecka precyzja w obfitych i regularnych plonach ogórka.
(ogrodnik news tv)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Tyson Zemlak

Last Updated: 09/03/2022

Views: 5654

Rating: 4.2 / 5 (63 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Tyson Zemlak

Birthday: 1992-03-17

Address: Apt. 662 96191 Quigley Dam, Kubview, MA 42013

Phone: +441678032891

Job: Community-Services Orchestrator

Hobby: Coffee roasting, Calligraphy, Metalworking, Fashion, Vehicle restoration, Shopping, Photography

Introduction: My name is Tyson Zemlak, I am a excited, light, sparkling, super, open, fair, magnificent person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.