Piłka nożna – zasady gry. Kiedy jest spalony, co to jest rzut wolny i co oznacza żółta kartka? Kompendium wiedzy - Blog (2022)

Chociaż mecze piłkarskie gromadzą przed telewizorami rekordową widownię, zasady gry w piłkę nożną nie dla każdego są jasne i oczywiste. Wciąż nie wiesz, co to jest spalony, kiedy następuje rzut wolny i jakie pozycje mają piłkarze na boisku? Ten artykuł jest dla Ciebie! Przybliżamy podstawy piłki nożnej w pigułce.

Piłka nożna – zasady gry. Kiedy jest spalony, co to jest rzut wolny i co oznacza żółta kartka? Kompendium wiedzy - Blog (1)

Podstawowe zasady gry w piłkę nożną – to musisz wiedzieć

Piłka nożna to dyscyplina, która łączy pokolenia, zaraża miłością do sportu, wzbudza ogromne emocje i bardzo często napawa dumą. Chociaż uwielbiamy ją oglądać, nie zawsze znamy zasady. Nic dziwnego. Przepisy gry w piłkę nożną to ogromny zbiór reguł i niuansów wydanych często w formie ponad stustronicowej książki. Na szczęście można je streścić w telegraficznym skrócie, by w mig posiąść niezbędną wiedzę, która pozwoli lepiej rozumieć mecze i umiejętnie grać na boisku. Co musisz wiedzieć? Zacznijmy od początku.

Standardowo mecz piłki nożnej trwa 90 minut i jest podzielony na dwie połowy po 45 minut. W młodszych kategoriach wiekowych zgodnie z przepisami trwa on odpowiednio krócej. Przykładowo w kategorii młodzik (zawodnicy w wieku 12-13 lat) mamy dwie połowy po 30 minut. Pomiędzy nimi przepisy przewidują piętnastominutową przerwę. A każda połowa meczu może być przedłużona przez sędziego głównego. Wynika to najczęściej z przerw w grze.

(Video) 10 football rules you DIDN'T KNOW existed!

Drużyna piłkarska – ilu zawodników liczy i jakie pełnią funkcję na boisku?

Drużyna piłkarska liczy jedenastu graczy, jednak na boisku może pojawić się w pomniejszonym składzie. Dzieje się tak chociażby, gdy któryś z zawodników otrzyma czerwoną kartkę i musi opuścić pole gry. Dodatkowo każdy piłkarz na boisku ma swoją rolę. Są to kolejno:

 • Kapitan – z reguły pełni funkcję mentora drużyny i ponosi odpowiedzialność za swój zespół. Chociaż może nim zostać każdy zawodnik, zwykle jest nim najbardziej zasłużony czy doświadczony gracz. Na boisku kapitan drużyny piłkarskiej nosi opaskę kapitańską, dzięki temu wyróżnia się wśród pozostałych. Do jego obowiązków należy między innymi udział w losowaniu połowy, na której jego zespół rozpocznie grę. Pomaga też w rozwiązywaniu sporów pomiędzy zawodnikami i w rozmowach z sędzią.
 • Bramkarz – każda drużyna piłkarska ma jednego zawodnika odpowiedzialnego za obronę bramki. Ten gracz porusza się zwykle w obrębie pola karnego. Jako jedyny na boisku może używać rąk do chwytania piłki i piąstkowania.
 • Obrońcy – zawodnicy, którzy na boisku zajmują miejsca przed bramkarzem, najczęściej niedaleko linii pola karnego. Ich zadaniem jest zapobieganie atakom napastników przeciwnej drużyny na bramkę. Wyróżniamy obrońcę środkowego i dwóch obrońców bocznych oraz stoperów – są to gracze grający najbliżej bramkarza.
 • Pomocnicy – w piłce nożnej grają mniej więcej po środku pola. W zależności od swojej pozycji mogą pomagać obrońcom (pomocnicy defensywni) lub napastnikom (pomocnicy ofensywni), jednak granice te coraz częściej się zacierają.
 • Rozgrywający – w piłce nożnej tę rolę mogą odgrywać zarówno obrońcy, jak i pomocnicy. Jak sama nazwa wskazuje, zawodnicy ci rozgrywają piłkę, wychodzą z inicjatywą działań obronnych lub ataku na bramkę przeciwnika.
 • Napastnicy – zawodnicy, którzy grają najbliżej bramki przeciwnej i są odpowiedzialni za zdobywanie goli. To właśnie na tej pozycji grają najsłynniejsi piłkarze świata, jak Robert Lewandowski czy Cristiano Ronaldo.

Warto wiedzieć, że rozmieszczenie piłkarzy na boisku może się zmieniać w zależności od obranej taktyki. O rozkładzie zawodników w polu gry decyduje trener.

Sędzia w piłce nożnej i inne osoby na boisku

Podczas meczu na boisku piłkarskim pojawia się również sędzia. Zgodnie z przepisami gry w piłkę nożną sędzia ma egzekwować obowiązujące zasady, a jego decyzje powinny być oparte na obiektywnej ocenie sytuacji i są ostateczne. To sędzia piłkarski decyduje chociażby o uznaniu bądź nieuznaniu bramki, wznowieniu gry po przerwie czy doliczeniu czasu. W jego pracy wspomagają go asystenci, sędzia techniczny, sędziowie rezerwowi oraz sędziowie video (VAR), którzy mogą rozstrzygnąć sytuację przy pomocy powtórek z nagrań video.

Podstawowe pojęcia: co to jest rzut karny?

Chociaż trudno byłoby zapoznać się ze wszystkimi przepisami gry w piłkę nożną, są pojęcia, które po prostu trzeba znać. Jednym z nich jest zdecydowanie rzut karny. Co to takiego? To podyktowany przez sędziego rzut bezpośredni wykonywany przez zawodnika z odległości 11 metrów od bramki drużyny przeciwnej. Zazwyczaj jest spowodowany faulem lub zagraniem ręką, ale może być także sposobem rozstrzygnięcia spotkania. Gdy po dogrywce nie padnie wynik rozstrzygający, wykonuje się serie rzutów karnych po 5 na każdą drużynę.

Co to jest rzut wolny bezpośredni i pośredni?

A kiedy możemy mówić o bezpośrednim rzucie wolnym? To moment wznowienia gry przez drużynę poszkodowaną w wyniku przewinienia, np. faulu. Rzut wolny w piłce nożnej jest najczęściej efektem niegroźnych sytuacji, ale zwiększa on szanse na zdobycie bramki.

(Video) (Full Game) NFL 2021-2022 Season - AFC Championship: Bengals @ Chiefs

Bezpośredni strzał na bramkę nie może paść z kolei w rzucie wolnym pośrednim. Na czym polega? Na wznowieniu gry przez poszkodowaną drużynę w miejscu przewinienia. Rzut wolny pośredni może być przyznany przez sędziego w różnych sytuacjach, np. gdy bramkarz za długo przetrzymuje piłkę czy gdy zawodnik atakuje piłkę w sposób niezgodny z przepisami gry.

Piłka nożna – zasady gry. Kiedy jest spalony, co to jest rzut wolny i co oznacza żółta kartka? Kompendium wiedzy - Blog (2)

Rzut rożny w piłce nożnej – co to takiego i kiedy występuje?

Rzut rożny to, jak sama nazwa wskazuje, wznowienie gry przez zawodnika drużyny poszkodowanej poprzez wykop z narożnika boiska. W momencie kopnięcia piłki gracze zespołu broniącego bramki znajdują się przepisowo w odległości co najmniej 9,15 m od piłki aż do momentu, gdy zostanie ona prawidłowo wprowadzona do gry. Kiedy jest rzut rożny? W piłce nożnej może zostać przyznany, gdy piłka przekroczy linię końcową boiska, a ostatnio była dotknięta przez zawodnika drużyny broniącej.

Kiedy jest aut w piłce nożnej? Wyjaśniamy

Aut w piłce nożnej to wybicie lub wyjście piłki poza linię boczną boiska. W takiej sytuacji grę wznawia zawodnik drużyny przeciwnej do tej, której gracz ostatni dotknął piłki przed autem. Wznowienie odbywa się poprzez wyrzut piłki rękami zza głowy.

(Video) Laws of the Game 2021/2022 Changes and Summary

Co to jest spalony w piłce nożnej? Najprościej

Jednym z najtrudniejszych pojęć w piłce nożnej jest spalony. Co to jest? Najprościej: zawodnik drużyny atakującej jest na pozycji spalonej, jeżeli w momencie podania jest bliżej linii bramkowej niż ostatni obrońca drużyny przeciwnej. Prawidłowo gracz w momencie podania piłki blisko bramki przeciwnika powinien mieć przed sobą co najmniej dwóch zawodników drużyny przeciwnej.

Na pozycji spalonej bazuje ryzykowna, ale skuteczna taktyka zwana pułapką ofsajdową. Polega ona na wyjściu formacji obronnej do przodu w momencie, gdy piłka podawana jest do najbardziej wysuniętego w kierunku bramki zawodnika drużyny przeciwnej. Gdy nastąpi spalony, zespołowi przyznaje się rzut wolny.

Co oznacza żółta i czerwona kartka w piłce nożnej?

Nieprzepisowe zachowania piłkarzy na boisku karane są przez sędziego żółtymi i czerwonymi kartkami. Twórcą tego systemu jest angielski sędzia piłkarski Ken Aston. Za co przyznawane są żółte kartki? W piłce nożnej są one formą ostrzeżenia dla zawodnika, który naruszył zasady gry. Sędzia może sięgnąć po żółtą kartkę, gdy gracz dotknie piłki ręką, ciągnie rywala za koszulkę lub ramię, niepotrzebnie dyskutuje z arbitrem czy gra na czas. Jedna żółta kartka stanowi upomnienie dla piłkarza, który gra nieprzepisowo. Dwie żółte kartki skutkują czerwoną kartką i są równoznaczne z wyeliminowaniem zawodnika z gry.

Czerwona kartka w piłce nożnej oznacza przymusowe opuszczenie boiska przez gracza, który dopuścił się przewinienia i brak możliwości dalszej gry. Jest to również kara dla drużyny, która w takiej sytuacji gra w osłabionym składzie. Za co przyznawana jest czerwona kartka w piłce nożnej? Głównie za:

 • Niesportowe zachowania,
 • Brutalny faul,
 • Fal na zawodniku, który znalazł się w pozycji sam na sam z bramkarzem,
 • Obraźliwe gesty czy wulgarne dyskusje z arbitrem,
 • Próbę uderzenia przeciwnika.

Czerwoną kartką może zostać ukarany również bramkarz, np. za fal lub zagranie ręką poza własnym polem karnym.

Zasady gry w piłkę nożną – podsumowanie

Zasady gry w piłkę nożną powinni znać nie tylko amatorzy gry, ale też kibice! Znajomość podstawowych pojęć jak spalony, karny czy przyczyny przyznawania rzutów wolnych pozwolą lepiej rozumieć mecze i oglądać je z jeszcze większą dawką emocji!

FAQs

Kiedy jest rzut wolny w piłce nożnej? ›

Rzut wolny – sytuacja w piłce nożnej, w której po przewinieniu zawodnika (faulu, zagraniu ręką), czy też po spalonym sędzia zatrzymuje grę i każe ją wznowić drużynie poszkodowanej z miejsca, w którym popełniono wykroczenie.

Kiedy jest spalony? ›

Oficjalne zasady gry w piłkę nożną wskazują, że spalony występuje, kiedy zawodnik konkretnej drużyny podaje piłkę do swojego partnera w momencie, w którym ten znajduje się po stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej niż ostatni zawodnik drużyny przeciwnej, nie wliczając w to ...

Co to jest rzut spalony? ›

Wiele osób nie wie, co to jest spalony, tymczasem to nic skomplikowanego. Wystarczy, że w czasie podania zawodnik jednej drużyny znajdzie się na nie swojej połowie boiska i będzie końca boiska niż przedostatni piłkarz rywali, a następnie wykona akcję. Wtedy dochodzi do spalonego, a to ma swoje konsekwencje!

Kiedy jest spalony a kiedy nie? ›

Pozycja spalona to sytuacja, gdy podczas podania piłkarz atakującej drużyny znajduje się na stronie boiska należącej do drużyny przeciwnej i jest bliżej linii bramkowej drużyny przeciwnej niż piłka oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej i ma wpływ na przebieg akcji.

Kiedy jest wolny? ›

18 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny. 1 maja (niedziela) - Święto Pracy. 3 maja (wtorek) - Święto Konstytucji 3 Maja. 5 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki.

Czym się różni rzut karny od wolnego? ›

Z kolei rzut wolny bezpośredni stosowany jest po wszystkich rodzajach fauli na przeciwnikach. Muszą one jednak mieć miejsce poza obszarem pola karnego rywala. Jeśli któreś z przewinień zostałoby dokonane w obrębie pola karnego drużyny zawodnika, to sędzia przeciwnej drużynie przyznałby rzut karny.

Co to znaczy jest spalony? ›

Co to jest spalony? Prosta definicja. Prosta definicja spalonego brzmi: spalony jest wtedy, kiedy piłkarz zagra do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników, niż ostatni gracz drużyny przeciwnej (nie licząc bramkarza).

Co się liczy przy spalonym? ›

Przy ocenie pozycji spalonej ręce i ramiona wszystkich zawodników nie są brane pod uwagę. Zawodnik nie jest na pozycji spalonej, jeżeli znajduje się na równi z: przedostatnim zawodnikiem drużyny przeciwnej, dwoma ostatnimi zawodnikami drużyny przeciwnej.

Kiedy jest rzut wolny pośredni A kiedy bezpośredni? ›

Rzut wolny pośredni zapowiada uniesiona pionowo nad głowę otwarta dłoń sędziego. Trzyma on ją w ten sposób do czasu, aż piłkę dotknie co najmniej dwóch zawodników lub opuści ona boisko. Bezpośredni rzut wolny sędzia sygnalizuje wyprostowaną ręką skierowaną w stronę bramki, na którą atakuje jeden z zespołów.

Kto wyznacza linie spalonego? ›

Linię spalonego wyznacza przedostatni zawodnik (może to być bramkarz), a nie ostatni obrońca.

Kiedy jest spalony zapytaj? ›

Pozycja spalona jest wtedy, kiedy zawodnik drużyny atakującej otrzyma piłkę będąc za przedostatnim zawodnikiem zespołu rywali (zazwyczaj obrońcą).

Czy ręką jest na spalonym? ›

Dłonie i ręce wszystkich zawodników, włącznie z bramkarzami, nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji spalonej. Ponadto, zawodnik nie znajduje się na pozycji spalonej, jeżeli znajduje się na równi z przedostatnim zawodnikiem drużyny przeciwnej, lub dwoma ostatnimi zawodnikami drużyny przeciwnej.

Jakie są zasady gry w piłkę nożną? ›

Gra polega na strzelaniu bramek bez pomocy kończyn górnych. Dopuszcza się grę nogami, głową i niektórymi częściami tułowia. Piłkę kopie się po ziemi, dopuszczalne jest jej przerzucanie za pomocą nóg. W obrębie pola karnego chwytać piłkę rękoma ma prawo wyłącznie bramkarz drużyny broniącej.

Czy 1 maja 2022 jest do odbioru? ›

Bez dodatkowego wolnego za 1 maja 2022 r.

- Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela – dodaje radca prawny Agnieszka Bieniek.

Czy 1 maja jest do odbioru? ›

Zgodnie z kodeksem pracy, w którym jasno czytamy, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin", za 1 maja, który wypada w niedzielę, nie można odebrać wolnego.

Ile dni wolnego w kwietniu 2022? ›

Maj i czerwiec 2022 – ile dni pracy?
MiesiącŚwiętaLiczba dni wolnych
Kwiecień- 17 kwietnia - Pierwszy dzień Wielkiej nocy - 18 kwietnia – Drugi dzień Wielkiej Nocy10
Maj- 1 maja - Święto Państwowe - 3 maja - Święto Narodowe10
Czerwiec- 5 czerwca - Pierwszy Dzień Zielonych Świątek - 16 czerwca - Boże Ciało9
Lipiec- brak10
9 more rows
May 6, 2022

Czy po zagranie ręką jest rzut wolny pośredni? ›

Jeżeli zawodnik wykonuje rozmyślny ruch ręką do piłki to podyktowany zostanie rzut wolny bezpośredni lub karny. Jeżeli jednak zawodnik wykona ruch ręką trzymaną przy ciele do piłki, to kontakt tej ręki z piłką nie zostanie uznany za rozmyślny.

Jakie są rodzaje rzutów w piłce nożnej? ›

Sprawdźmy zatem jakie rzuty występują w piłce nożnej.
 • Rzut rożny. Jest to dyktowany przez sędziego stały fragment gry, gdy piłka całym obwodem przekroczy końcową linię boiska, która przecina dwa bramkowe słupki. ...
 • Rzut wolny pośredni. ...
 • Rzut wolny bezpośredni. ...
 • Rzut karny. ...
 • Rzut z autu.
Mar 7, 2022

Kiedy jest rozny? ›

Nazywany też kornerem, dyktowany jest w momencie, gdy futbolówka przekroczy całym obwodem linię końcową boiska po stronie przeciwnika, a ostatnim piłkarzem, który jej dotknął, był zawodnik drużyny broniącej.

Czy może być spalony z piątki? ›

Myślę, że warto przypomnieć także, że z rzutu od bramki ('piątki'), wrzutu (autu) i rzutu rożnego NIE MA SPALONEGO. Za spalonego sędzia dyktuje rzut wolny pośredni z miejsca popełnienia przewinienia - miejsca, gdzie zawodnik zagra piłkę.

Kto wymyślił grę w piłkę nożną? ›

Nie wiadomo kto i kiedy wymyślił piłkę nożną. Grali w nią starożytni Grecy już 2000 lat p.n.e. W czasie gry nazywanej episkyros, dwie drużyny nagich mężczyzn próbowały przenieść lnianą kulę na pole przeciwnika. Używano przy tym zarówno nóg jak i rąk. Dopiero później ograniczono kontakt z piłką do stóp.

Kiedy jest spalony w piłce ręcznej? ›

Spalony w piłce ręcznej ma miejsce wtedy, gdy zawodnik z piłką w ręku wejdzie na linię 6-metra oznaczającą pole bramkowe, lub ją przekroczy. W szczypiorniaku obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia w pole bramkowe dla obu drużyn.

Czy bramkarz liczy się do spalonego? ›

WAŻNE – dłonie i ręce wszystkich zawodników, włączając oczywiście bramkarza nie są brane pod uwagę przy ocenie pozycji spalonej.

W jakich sytuacjach sędzia dyktuję rzut wolny bezpośredni? ›

Rzut wolny bezpośredni jest dyktowany wówczas, gdy dochodzi do kontaktu pomiędzy zawodnikami drużyn. Każdy atak – na nogi, ręce, głowę, lub inną część ciała rywala – jest karanym rzutem wolnym dla ekipy przeciwnej.

Za jakie przewinienia otrzymuje się rzut wolny? ›

Rzut wolny przyznaje się, gdy: zawodnik uderza, podnosi lub kopie kij przeciwnika, uderza kijem swojego przeciwnika, za wysoko unosi kij, zawodnik rozgrywający uderzy piłkę stopą dwa razy z rzędu.

Kiedy rzut wolny na gwizdek? ›

Wykonanie rzutu wolnego nie wymaga sygnału gwizdka sędziego, chyba że sędzia zarządzi inaczej. 6. Zawodnicy drużyny, której przyznano wykonanie rzutu wolnego mogą wykonać go pomimo niezachowania przepisowej odległości od piłki przez zawodników drużyny przeciwnej.

Jakie są rodzaje rzutów w piłce nożnej? ›

Sprawdźmy zatem jakie rzuty występują w piłce nożnej.
 • Rzut rożny. Jest to dyktowany przez sędziego stały fragment gry, gdy piłka całym obwodem przekroczy końcową linię boiska, która przecina dwa bramkowe słupki. ...
 • Rzut wolny pośredni. ...
 • Rzut wolny bezpośredni. ...
 • Rzut karny. ...
 • Rzut z autu.
Mar 7, 2022

Kiedy sędzia dyktuję rzut wolny bezpośredni? ›

Rzut wolny bezpośredni jest dyktowany wówczas, gdy dochodzi do kontaktu pomiędzy zawodnikami drużyn. Każdy atak – na nogi, ręce, głowę, lub inną część ciała rywala – jest karanym rzutem wolnym dla ekipy przeciwnej.

Kiedy rzut wolny na gwizdek? ›

Wykonanie rzutu wolnego nie wymaga sygnału gwizdka sędziego, chyba że sędzia zarządzi inaczej. 6. Zawodnicy drużyny, której przyznano wykonanie rzutu wolnego mogą wykonać go pomimo niezachowania przepisowej odległości od piłki przez zawodników drużyny przeciwnej.

Za jakie przewinienia otrzymuje się rzut wolny? ›

Rzut wolny przyznaje się, gdy: zawodnik uderza, podnosi lub kopie kij przeciwnika, uderza kijem swojego przeciwnika, za wysoko unosi kij, zawodnik rozgrywający uderzy piłkę stopą dwa razy z rzędu.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Patricia Veum II

Last Updated: 07/05/2022

Views: 5884

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Patricia Veum II

Birthday: 1994-12-16

Address: 2064 Little Summit, Goldieton, MS 97651-0862

Phone: +6873952696715

Job: Principal Officer

Hobby: Rafting, Cabaret, Candle making, Jigsaw puzzles, Inline skating, Magic, Graffiti

Introduction: My name is Patricia Veum II, I am a vast, combative, smiling, famous, inexpensive, zealous, sparkling person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.