⚕️▷ Problem gazu u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie (2022)

⚕️▷ Problem gazu u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie (1)

Ostatnia aktualizacja 25 czerwca 2020 r

Wszyscy doświadczyliśmy bólu gazowego – jest to niewygodne i niepożądane. Ból gazowy może być wyjątkowo nieprzyjemny, zwłaszcza dla niemowląt. Wszystkie dzieci mają bóle gazowe i często wydalają gaz w ciągu dnia – jest to częste zjawisko u niemowląt.

Jeśli Twój maluch ma ból związany z gazem, oczywiście nie może tego wyrazić, ale możesz poszukać innych znaków, które mogą pomóc Ci zrozumieć, czy jest gazowy. Jeśli staje się niespokojny, nieustannie płacze lub ma problemy z zasypianiem, prawdopodobnie odczuwa ból gazowy. Jeśli Twoje dziecko ma ból związany z gazem, jest wybredne i bardzo się wierci, może to być spowodowane gazem. Dowiedz się tutaj, jak możesz zapobiegać gazom i leczyć je u niemowląt.

Wideo: Problemy z gazem u niemowląt – przyczyny, oznaki i środki zaradcze

Jak powstaje gaz u niemowląt?

Niemowlęta połykają dużo powietrza podczas karmienia piersią z powodu nieprawidłowego przystawiania do piersi lub z powodu nieprawidłowej postawy ciała podczas karmienia butelką. Czasami trawią białka i tłuszcze obecne w mleku matki lub w mieszance. Gaz wydostaje się z układu dziecka, wytwarzając niewielkie ciśnienie i przemieszczając się wzdłuż przewodu pokarmowego. Jednak czasami, gdy w jelitach uwięziony jest nadmiar gazu, może on wytworzyć ciśnienie i spowodować ból. To normalne, że dziecko odczuwa ból gazowy. Poniżej wymieniono niektóre przyczyny gromadzenia się gazów w układzie pokarmowym dziecka:

 1. Połykanie powietrza: Połykanie powietrza podczas karmienia piersią lub butelką jest jedną z głównych przyczyn gromadzenia się gazów u niemowląt. Jeśli dziecko nieprawidłowo chwyta pierś lub jeśli nieprawidłowo zasysa butelkę z mlekiem, może połknąć powietrze. Może to doprowadzić do powstania w nim gazu.

 2. Płacz: Jeśli dziecko nieustannie płacze podczas karmienia lub przed karmieniem, może połykać powietrze. Jeśli dziecko nadmiernie płacze, może to być oznaką nagromadzenia się gazów. Jeśli Twoje dziecko cały czas płacze, może być ci trudno zidentyfikować przyczynę jego płaczu, ale wkrótce będziesz w stanie rozszyfrować jego różne rodzaje. Na razie możesz zaspokoić jego potrzeby i go uspokoić. Jeśli jednak nie przestaje płakać, zabierz go do lekarza.

 3. Niedojrzały układ pokarmowy: Jelito noworodka wciąż się rozwija. W wyniku niedorozwiniętego układu pokarmowego dziecko nadal uczyłoby się przetwarzać pokarm i oddawać stolce, co prowadzi do tworzenia się nadmiaru gazów.

 4. Słabo rozwinięta flora bakteryjna: Dziecko może również mieć gaz w wyniku niedorozwoju flory bakteryjnej w jelicie.

 5. Spożywanie określonych pokarmów podczas karmienia: Mleko matki zawiera śladowe ilości pokarmów spożywanych przez matkę. Jeśli w okresie karmienia jesz niektóre pokarmy, takie jak orzechy, kawa, fasola, produkty mleczne, takie jak ser, masło i ghee, może to zostać przekazane dziecku i sprawić, że stanie się gazowy.

 6. Przekarmienie dziecka: Przekarmienie dziecka może powodować problemy, przytłaczając jelita dziecka, co prowadzi do produkcji gazu. Uważa się również, że mleko przed i tylne podczas karmienia piersią ma wpływ na produkcję gazów. Mleko przednie jest bogate w cukry, takie jak laktoza, a mleko tylne jest bogatsze w tłuszcz. Nadmiar laktozy może powodować wzdęcia i drażliwość u niemowląt.

 7. Inne czynniki: Kilka czynników, takich jak regulacja hormonów, zaparcia i spożycie węglowodanów, również może przyczyniać się do powstawania gazów.

Oznaki i objawy gazu u niemowląt

Jedynym sposobem, w jaki dziecko może komunikować swoje potrzeby i dyskomfort, jest płacz. Rozszyfrowanie płaczu dziecka będzie wymagało umiejętności obserwacji. Mógł płakać z głodu, bólu, dyskomfortu lub gazów – i dla każdego z nich są znaki ostrzegawcze. Kiedy płacze z powodu bólu, jego płacz będzie ostry, szalony i intensywny. Poniżej wymieniono inne oznaki gazowania u niemowląt.

1. Wygięcie pleców2. Wije się i chrząka 3. Zaciskanie pięści i napinanie 4. Podnoszenie nóg lub podciąganie kolan w kierunku klatki piersiowej 5. Zaczerwienienie twarzy podczas płaczu 6. Nie jesz ani nie śpisz dobrze

⚕️▷ Problem gazu u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie (2)

Domowe środki zaradcze w leczeniu problemów z gazami u niemowląt

Obserwowanie, jak Twoje dziecko zmaga się z bólem spowodowanym gazem, może złamać Ci serce. Ale jest kilka sposobów, w jakie możesz pomóc swojemu dziecku i wyprowadzić je z nieszczęścia. Oto kilka domowych środków zaradczych, które możesz spróbować odciążyć dziecko od problemu z gazem.

1. Zachowaj właściwą pozycję podczas karmienia dziecka – Podczas karmienia trzymaj główkę i szyję dziecka pod kątem, aby znajdowały się wyżej niż brzuszek. Zapewnia to, że mleko spływa do żołądka, a powietrze unosi się. To samo dotyczy karmienia butelką. Przechyl butelkę tak, aby powietrze unosiło się do góry i nie gromadziło się w pobliżu brodawki.

2. Wypróbuj regułę Feed and Burp – Niemowlęta przeważnie odczuwają ból gazowy z powodu połykania powietrza podczas karmienia. Aby zapobiec nadmiernemu połykaniu powietrza przez dziecko, podczas karmienia zrób sobie przerwę co około 5 minut i delikatnie uderzaj go w plecy, aby pomóc mu bekać. Pozwoli to mleku osadzić się w żołądku, a gaz zacznie bąbelkować.

⚕️▷ Problem gazu u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie (3)

3. Wypróbuj technikę odwracania uwagi – Jak wspomniano wcześniej, płacząc dziecko może połykać powietrze. Im więcej płacze, tym więcej będzie połykał powietrza. A to może prowadzić do nagromadzenia się gazu. Jeśli więc Twoje dziecko płacze, weź je w ramiona i odwróć jego uwagę, aby przestało płakać. Rób śmieszne miny lub dźwięki, tańcz, śpiewaj lub daj mu nową zabawkę – spróbuj jakiejkolwiek techniki odwracania uwagi, aby powstrzymać go od płaczu, a zobaczysz w nim mniej problemu z gazem.

4. Masuj jego brzuch Masaże brzucha to świetny sposób na zmniejszenie gromadzenia się gazów u niemowląt. Połóż dziecko na plecach i delikatnie potrzyj brzuszek ruchem wskazówek zegara, a następnie przesuń dłonią po łuku brzucha. Ta procedura pomaga gazowi łatwo przemieszczać się przez jelita.

⚕️▷ Problem gazu u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie (4)

5. Podaj Simetikon – Simethicone to lek stosowany w przypadku problemów z gazami. Działa poprzez łączenie mniejszych pęcherzyków gazu w żołądku w większe, które można łatwo wydalić. Ten lek ma również sztuczne aromaty i kolory, ale przed jego użyciem należy skonsultować się z pediatrą.

6. Spróbuj pieluszki – Twoje dziecko może tego nie lubić, ale spróbuj, bo to pomaga. Owiń dziecko ciasno miękkim kocem lub szmatką, aby ograniczyć ruchy kończyn. Może również pomóc złagodzić problem gazu.

7. Rozważ probiotyki – Probiotyki, takie jak jogurt, zawierają wiele pożytecznych bakterii, które są dobre dla flory jelitowej. Probiotyki pediatryczne podawane przez kilka tygodni mogą złagodzić problemy z gazami i żołądkiem.

8. Masaż Olejem Musztardowym – Masaż dziecku ciepłym olejkiem musztardowym, a następnie kąpiel w ciepłej wodzie, aby złagodzić problem z gazami. Masowanie olejkiem musztardowym pomoże również w wydaleniu gazów z jelita, a ciepła woda wywoła senność, uspokajając go.

9. Wypróbuj Asafoetida – Dodaj około dwóch kawałków asafetydy wielkości ziarna gorczycy do ciepłej wody i podaj dziecku, jeśli ma gazy. Wiadomo, że stosowanie asafetydy w małych ilościach przynosi ulgę w problemie gazowym.

⚕️▷ Problem gazu u niemowląt - objawy, przyczyny i leczenie (5)

Co możesz zrobić, aby zapobiec problemom z gazami u dziecka

Lepiej zapobiegać niż leczyć, więc jeśli nie chcesz, aby Twoje dziecko cierpiało na ból gazowy, zachowaj ostrożność podczas karmienia piersią lub butelką. W okresie karmienia unikaj spożywania niektórych pokarmów powodujących gazy, takich jak suszone ryby i krewetki, pikantne dania mięsne, orzechy, warzywa strączkowe, produkty mleczne i warzywa, takie jak brokuły, kalafior itp. Jeśli maluch zaczął jeść upewnij się, że jedzenie, które mu podajesz, nie powoduje gazów.

Upewnij się, że Twoje dziecko ma codziennie trochę czasu na brzuszku. Pozwól dziecku położyć się na brzuchu na kilka minut. Delikatny nacisk na brzuch pomoże mu wygodnie odprowadzić gaz, a także wzmocni mięśnie pleców i szyi. W ciągu dnia często klep dziecko po plecach, podczas gdy Ty go trzymasz i bawisz. Pomoże to w konsolidacji gazu w ich systemie i łatwym wydaniu go.

Kiedy należy wezwać lekarza?

Jeśli Twoje dziecko płacze przez długi czas i wykazuje nietypowe zachowanie połączone z gorączką, wymiotami, przedłużającym się płaczem i złym karmieniem, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Ponieważ Twoje dziecko nie będzie w stanie zakomunikować, że ma ból związany z gazem, ważne jest, aby zwracać uwagę na te objawy. Nagromadzenie się gazu, choć powszechne, może być kłopotliwe, jeśli nie zostanie odpowiednio leczone i może powodować silny dyskomfort i ból u dziecka. Dlatego bądź przygotowany na wszystko i dobrze opiekuj się swoim maleństwem.

FAQs

Jak usunac gazy u niemowlaka? ›

Jeżeli przyczyną gazów u niemowlęcia jest kolka, podstawowym sposobem złagodzenia dolegliwości jest masaż brzuszka. Zaleca się wykonywanie go kolistymi ruchami, z użyciem oliwki, aby nie wysuszyć skóry dziecka. Takie postępowanie pobudza perystaltykę jelit i ułatwia pozbywanie się nadmiaru powietrza z jelit.

Jak pomóc dziecku uwolnic gazy? ›

Jak pomóc niemowlakowi puścić gazy? Dziecku, które ma wzdęcia, można wykonać delikatny masaż brzuszka wspomagający perystaltykę jelit. Maluszka należy nosić w pozycji na łokciu, by uniknąć nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach. Ważne są także regularne pory karmień i odbijanie po jedzeniu.

Dlaczego dziecko płacze przy puszczaniu bąków? ›

Niemowlęta, u których występują gazy i wzdęcia, często są niespokojne i płaczą. Objawy takie jak podenerwowanie lub nadmiar gazów najczęściej nie są związane ze stanem chorobowym. Niemowlęta podczas jedzenia mogą połykać niewielkie ilości powietrza, i jest to jak najbardziej normalne.

Co jesc żeby niemowlę nie mialo gazów? ›

Ponieważ gazy i wzdęcia u noworodka czy niemowlęcia karmionego piersią są często związane z dietą mamy, trzeba przyjrzeć się jej jadłospisowi. Warto wówczas z menu wyeliminować potrawy tłuste, ciężkostrawne, a także produkty i dania wzdymające. Winna może być bowiem kapusta, groch, bób, brukselka czy kalafior.

Kiedy skończą się gazy u niemowlaka? ›

Borykają się z nią przede wszystkim niemowlęta między trzecim a dwunastym tygodniem życia. Kolka gazowa zazwyczaj ustępuje samoistnie po trzecim miesiącu życia, choć niektóre niemowlęta mogą na nią cierpieć nawet do dziewiątego miesiąca życia.

Czy Espumisan może zaszkodzić noworodkowi? ›

Espumisan dla niemowląt jest lekiem często podawanym dzieciom, gdy dokuczają im wzdęcia i różne inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe związane np. z kolką. Jest on uważany za lek bezpieczny, jednak zawsze należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Co pomaga na gazy u niemowlaka forum? ›

staraj się kłaść dziecko jak najwięcej na brzuszku, to go odgazuje i poprawi pracę jelit. u nas było podobnie, nawet na usg jamy brzusznej było widać tylko gazy, jak zaczęła lezeć dużo na brzuszku problem się skończył. też karmiłam piersią i uważałam co jem ale to nie miało znaczenia.

Czy to dobrze że niemowlę puszcza gazy? ›

Codzienne, kilku-kilkunastokrotne oddawanie gazów jest normalne dla każdego człowieka, w tym niemowlęcia. Ze względu na to, że u 3-miesięcznego dziecka przewód pokarmowy wciąż się rozwija, objawy takie jak kolki, ulewanie, ból brzucha i cuchnące gazy są zwykle objawem fizjologicznym i nie powinny wzbudzać niepokoju.

Jak masować brzuch niemowlaka przy wzdęciach? ›

Połóż dłonie na brzuszku dziecka na około minutę. Jak masować brzuch niemowlaka przy wzdęciach? To proste! Masuj brzuszek kolistymi ruchami i płaską dłonią – zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy łatwiej będzie mu oddać gazy.

Jak odbijać dziecko w nocy? ›

Dziecko należy ułożyć na swoim udzie, brzuszkiem w dół, ale z uniesionymi ramionami i piersią. Jego rączki powinny lekko opadać, a nóżki zwisać swobodnie. Pupę należy podeprzeć drugim udem lub ręką, można ją też delikatnie poklepywać. Odbijanie po karmieniu w tej pozycji można też wspomóc delikatnym masażem, np.

Po czym poznac że noworodek ma wzdęcia? ›

Wzdęcia u noworodka sprawiają, iż dziecko zaczyna napinać brzuch, podkurcza nogi i płacze podczas wypróżniania. Wzdęty brzuszek u noworodka sprawia ból i dyskomfort, a dziecko jest niespokojne. Jego twarz jest często dość mocno zaczerwieniona, maluch oddaje gazy, a po jedzeniu pokarm ulewa się.

Po czym poznac wzdęcia u niemowlaka? ›

Wzdęcia są częstą dolegliwością u noworodka. Mimo najedzenia i suchej pieluszki maluszek płacze po posiłku. Brzuszek jest wyraźnie wzdęty, dziecko wierzga nóżkami, oddaje gazy i z trudem się wypróżnia.

Po czym poznac że mleko modyfikowane nie pasuje? ›

Niekiedy po karmieniu mlekiem modyfikowanym występują u dziecka niepokój, prężenie, ulewanie i płacz. Brzuszek jest wzdęty i może być bolesny. Wydaje się, że dziecko źle reaguje na podany pokarm.

Jak sobie radzić ze skokiem rozwojowym? ›

Spokój, cierpliwość i wyrozumiałość to klucz do sukcesu. Podczas skoku rozwojowego dziecko jest nie tylko niespokojne, ale także zdezorientowane, bo nagle dostrzega dużo więcej niż dotychczas i jego mózg nie do końca potrafi sobie z tym poradzić.

Kiedy podawać dziecku espumisan? ›

Espumisan dla niemowląt może być stosowany u dzieci powyżej 1. miesiąca życia. Wskazaniem do stosowania tego leku są zaburzenia przewodu pokarmowego, wzdęcia, kolki czy bóle brzucha. Substancją czynną zawartą w preparacie jest symetykon.

Co zrobić żeby niemowlę częściej się wypróżniać? ›

Włącz do codziennego jadłospisu produkty obfitujące w błonnik, tj. świeże i surowe warzywa oraz owoce; pieczywo gruboziarniste oraz kasze. Staraj się przystawiać niemowlę do piersi jak najczęściej, choćby na kilka minut, by wypiło pierwsze krople mleka, które są bardziej wodniste i łatwostrawne.

Jak pozbyć się gazów w brzuchu? ›

Gazy jelitowe powstają także pod wpływem fermentacji bakteryjnej składników odżywczych. Niektóre osoby zmagają się z nadmiarem gazów w jelitach, co skutkuje uporczywymi wzdęciami.
...
Domowe sposoby na gazy w jelitach
 1. ciemne pieczywo,
 2. otręby,
 3. warzywa kapustne,
 4. cebula,
 5. rośliny strączkowe.
Sep 23, 2021

Od czego noworodka boli brzuszek? ›

Za ból brzucha u noworodka może odpowiadać wiele sytuacji, m.in. kolka, biegunka, zaparcie, infekcja, niestrawność, a nawet niewłaściwa technika karmienia maluszka. Bolesność brzuszka u dziecka objawia się najczęściej donośnym płaczem, podkurczaniem nóżek oraz twardym i napiętym brzuchem.

Co na wzdęcia i gazy u noworodka? ›

2. Sposoby na gazy u noworodka
 • Odbijanie po karmieniu. Proces najlepiej powtarzać co 5 minut. ...
 • Noszenie dziecka w pozycji pionowej. ...
 • Zmiana pozycji karmienia. ...
 • Masaż brzucha. ...
 • Woda z cukrem. ...
 • Ciepła kąpiel zrelaksuje dziecko i pomoże w uwolnieniu gazów.

Jak wymusić gazy? ›

Gazy jelitowe powstają także pod wpływem fermentacji bakteryjnej składników odżywczych. Niektóre osoby zmagają się z nadmiarem gazów w jelitach, co skutkuje uporczywymi wzdęciami.
...
Domowe sposoby na gazy w jelitach
 1. ciemne pieczywo,
 2. otręby,
 3. warzywa kapustne,
 4. cebula,
 5. rośliny strączkowe.
Sep 23, 2021

Co pomaga na gazy u niemowlaka forum? ›

staraj się kłaść dziecko jak najwięcej na brzuszku, to go odgazuje i poprawi pracę jelit. u nas było podobnie, nawet na usg jamy brzusznej było widać tylko gazy, jak zaczęła lezeć dużo na brzuszku problem się skończył. też karmiłam piersią i uważałam co jem ale to nie miało znaczenia.

Jak masować brzuch niemowlaka przy wzdęciach? ›

Połóż dłonie na brzuszku dziecka na około minutę. Jak masować brzuch niemowlaka przy wzdęciach? To proste! Masuj brzuszek kolistymi ruchami i płaską dłonią – zgodnie z ruchem wskazówek zegara, wtedy łatwiej będzie mu oddać gazy.

Co neutralizuje gazy? ›

Wówczas najlepiej sięgnąć po naturalne probiotyki, takie jak właśnie produkty mleczne: jogurty, maślanki, zsiadłe mleko czy kefir. Żuj plasterek imbiru lub liść mięty po posiłku. To „stary” i sprawdzony sposób na wzdęcia, który jednocześnie może ograniczyć powstawanie gazów jelitowych po obfitych posiłkach.

Czy po Espumisanie są gazy? ›

Substancją czynną leku jest simetikon. Ma on działanie powierzchniowe i nie wchodzi w żadne reakcje w organizmie człowieka. Wspomaga pozbywanie się gazów z przewodu pokarmowego ponieważ ułatwia pękanie pęcherzyków gazu znajdujących się w masie pokarmowej oraz śluzie jelitowym.

Jaki lek na nadmierne gazy? ›

Na wzdęcia i gazy odpowiednie będą preparaty z kopru czy mięty w postaci herbat. Koper ma działanie wiatropędne natomiast mięta wspomaga trawienie. Również zaleca się stosowanie wyciągów z roślin, które także korzystnie wpływają na zburzenia żołądkowo-jelitowe.

Czy niemowlę powinno dużo pierdzieć? ›

I w tym przypadku pierdzenie jest całkowicie normalne. Ale matki powinny zwracać uwagę na ilość, jaką dziecko pierdzi w ciągu dnia, mniej więcej pokaże stan zdrowia dziecka. Lekarze powiedzieli, że dziecko będzie pierdzieć kilka razy dziennie, ale jeśli przekroczy 10 razy, nie jest to normalne.

Czy gazy niemowlaka powinny Smierdziec? ›

Codzienne, kilku-kilkunastokrotne oddawanie gazów jest normalne dla każdego człowieka, w tym niemowlęcia. Ze względu na to, że u 3-miesięcznego dziecka przewód pokarmowy wciąż się rozwija, objawy takie jak kolki, ulewanie, ból brzucha i cuchnące gazy są zwykle objawem fizjologicznym i nie powinny wzbudzać niepokoju.

Kiedy podawać dziecku espumisan? ›

Espumisan dla niemowląt może być stosowany u dzieci powyżej 1. miesiąca życia. Wskazaniem do stosowania tego leku są zaburzenia przewodu pokarmowego, wzdęcia, kolki czy bóle brzucha. Substancją czynną zawartą w preparacie jest symetykon.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Stevie Stamm

Last Updated: 08/18/2022

Views: 5876

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Stevie Stamm

Birthday: 1996-06-22

Address: Apt. 419 4200 Sipes Estate, East Delmerview, WY 05617

Phone: +342332224300

Job: Future Advertising Analyst

Hobby: Leather crafting, Puzzles, Leather crafting, scrapbook, Urban exploration, Cabaret, Skateboarding

Introduction: My name is Stevie Stamm, I am a colorful, sparkling, splendid, vast, open, hilarious, tender person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.