Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (2022)

Przycinanie jest istotną częścią pielęgnacji sadu wiśniowego. Pomimo tego, że zabieg ten jest dość traumatyczny, drzewa bez niego rosną i owocują gorzej. Najważniejsze jest wykonanie pracy zgodnie z zasadami i podstawowymi wymaganiami.

Latem i wiosną usuwa się dodatkowe gałęzie, pędy w celu uzyskania smacznych, bogatych plonów, jesienne przycinanie pozwala delikatnemu drzewu spokojniej znosić zimowe mrozy. Po zabiegu zdrowa roślina szybko się regeneruje, więc nie masz się czym martwić.

Jeśli wiśnia zaczęła słabo rosnąć i boleć po zabiegu, problem nie polega na samym przycinaniu, ale na jego nieprawidłowym wykonaniu.

Funkcje przycinania

Najważniejsze dla drzewa jest przycinanie wiosną. Zabieg pozwala na uformowanie wymaganego kształtu korony, zapewnia normalną cyrkulację powietrza i wystarczające nasłonecznienie.

Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (1) Korona rozpoczyna się po osiągnięciu przez drzewo czterech lat.

Ponieważ wiśnie są ciepłolubne, przycinanie powinno odbywać się przy dobrej pogodzie.

Optymalny czas na zabieg to druga połowa marca, kiedy prawdopodobieństwo nawracających przymrozków jest znikome. Daty mogą się nieznacznie różnić w zależności od warunków panujących w danej strefie klimatycznej. Najważniejsze jest, aby być na czas przed rozpoczęciem aktywnego przepływu soków. Po zimie wiśnia wyschła, a raczej jej gałęzie, najpierw usuwa się je, a także te gałęzie, na których widoczna jest choroba wiśni, aby nie pobierały soków z drzewa i nie zarażały go. Uszkodzone pędy są również usuwane, ponieważ wiśnia ich nie potrzebuje. Każde cięcie należy pokryć var ​​lub specjalną maścią.

Przeczytaj o tym, jak uformować gruszkę tutaj.

Przycinanie wiosenne

Przycinanie wiosenne ma na celu ukształtowanie korony drzewa owocowego. Jeśli wykonujesz zabieg regularnie, przycinanie nie będzie potrzebne latem i jesienią. Kluczowe cechy:

 1. Wskazane jest skracanie pędów z gałęziami w kwietniu po obrzęku pąków.
 2. Usuń wszystkie gałęzie pogrubiające koronę, gałęzie rosnące w górę, przeciąć pod podstawą, pozostawiając minimalne gałęzie. Jeśli pęd ma nie więcej niż 30 cm długości, pozostaw go tak, jak jest, usuwając tylko te gałęzie, które przeszkadzają w rozwoju reszty. Pod koniec zabiegu przyciąć pień - powinien wznosić się nie więcej niż 20 cm ponad ramę.Pracuj przed rozpoczęciem wypływu soków - aby drzewo szybko wyzdrowiało i nie chorowało. Jeśli wiśnia jest filcowana, to po rozwinięciu się sadzonki w pierwszym roku skraca się gałęzie do 0,5 m. Następnie usuwa się około jednej czwartej gałęzi bocznych. Ponieważ czereśnia filcowana ma gęstą koronę i produkuje niewielką ilość owoców, należy pozostawić mocne gałęzie i przyciąć je na 10 cm, a resztę usunąć do podstawy pnia.

Przeczytaj o wiosennym przycinaniu jabłoni pod linkiem.

Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (2) Rysunek: Przycinanie wiśni wiosną.

Wiosenne przycinanie pozwoli zidentyfikować gałęzie odmrożone w okresie zimowym i ułożyć koronę.

Lato

Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (3)Przycinanie latem służy jako funkcja pomocnicza. Kiedy drzewo jest w fazie wzrostu, każde cięcie goi się słabo. Jeśli gałęzie zostaną usunięte latem, okazuje się, że na wiosnę gromadziły się one na próżno - wszystkie pierwiastki śladowe są wyrzucane wraz z odciętymi pędami. Ponadto w miesiącach letnich konieczne jest korygowanie korony poprzez usuwanie chorych gałęzi. Cały materiał z objawami choroby jest nie tylko usuwany z miejsca, ale także koniecznie spalany. Jeśli nie zostanie to zrobione, proces zakaźny może przebiegać dalej w witrynie.

Przeczytaj o charakterystyce łuku Bessonovsky tutaj.

Jeśli lato jest bardzo gorące, przycinanie nie jest wykonywane.

Jesień

Głównym zadaniem jesiennego przycinania jest pomoc drzewu w przygotowaniu się do zimy. Aby nie zaszkodzić drzewu, wybierz odpowiedni czas pracy. W regionach południowych okres ten trwa do listopada, w regionach północnych - do połowy września. Poczekaj, aż spowolni przepływ soków - proces ten oznacza koniec sezonu wegetacyjnego. Ważne jest, aby zdążyć przed mrozem, w przeciwnym razie uszkodzenie może się nie zagoić, a drzewo umrze.

Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (4) Wzór: Przycinanie wiśni jesienią.

Sadzonka w roku sadzenia przed nadejściem zimy w żadnym wypadku nie jest odcięta.

Schemat przepływu pracy:

 1. Wszystkie gałęzie, które zakłócają normalny rozwój rośliny, są usuwane. Części szkieletowe mogą być wyjątkiem.
 2. Wskazane jest, aby w ogóle nie dotykać małych pędów do wiosny.
 3. Weź pod uwagę efekt przeciwstarzeniowy - owocowanie rośliny powinno wzrosnąć po zabiegu.
 4. Upewnij się, że po przycięciu na drzewie nie ma gałęzi, które wystają z pnia pod ostrym kątem.
 5. Każde cięcie musi zostać przetworzone za pomocą var lub innych środków specjalnie zaprojektowanych do tych celów.

Przeczytaj o tworzeniu się korony gruszki kolumnowej w tym materiale.

Specyfika przycinania

Odmiany krzewów i czereśni wymagają jakościowo różnych podejść:

 1. Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (5)Cherry Kharitonovskaya i Turgenevskaya to odmiany drzewiaste; w takich odmianach nie należy usuwać wszystkich pędów z rzędu, ponieważ tylko szkodzi to roślinie. Koronę skracaj stopniowo do wysokości 3 m. Jeżeli plon rośnie bardzo szybko, zaleca się dodatkowe przerzedzenie - przyczyniają się one do uformowania korony o odpowiednim kształcie. Jeśli drzewo utknęło w martwym punkcie, odetnij te gałęzie, które nie wytwarzają świeżego wzrostu.
 2. Odmiany krzewów można ciąć znacznie śmielej, dlatego hojna wiśnia jest tak kochana przez ogrodników. Drobne i szkieletowe gałęzie są przetwarzane na dwa sposoby. W razie potrzeby przetwarzanie oddziałów wtórnych można odłożyć do nowego sezonu. Zwróć szczególną uwagę na młody wzrost - musi być wystarczająca liczba gałęzi, w przeciwnym razie ucierpi żniwa.

Podczas pracy z sadzonkami używaj piły lub noża ogrodowego, ponieważ nożyce do przycinania uszkodzą delikatne gałęzie.

Jak kształtować

Zobaczmy, jak uformować różne rodzaje wiśni:

 1. Drzewiaste - przycinanie tego typu drzew wymaga szczególnej ostrożności. Usuń gałęzie znajdujące się poniżej 70 cm nad poziomem gruntu. Należy to zrobić pod kątem. Należy również usunąć przeplatające się pędy, a korona powinna mieć kształt wazonu. Rośliny jednoroczne są nieznacznie skracane, aby uzyskać nowe gałęzie bukietu i gałęzie boczne. Wysokość wiśni powinna dochodzić do 3,5 m.
 2. Krzew - najważniejsze jest staranne rozrzedzenie wiśni tego typu. Ponieważ drzewa mają tendencję do gęstnienia, owoce są często płytsze, plony są ograniczone - jeśli zignorujesz przycinanie, możesz stawić czoła wszystkim tym konsekwencjom. Gałęzie w dolnej części korony powinny znajdować się w stosunku do pnia pod kątem 40 stopni, nie więcej, w przeciwnym razie korona może pęknąć. Aby stworzyć mocną podstawę szkieletową, usuwa się gałęzie, które konkurują z głównym pniem. Kiedy i jak przyciąć sadzonkę wiśni, musisz wiedzieć, aby nie przegapić terminu. Sadzonki dwuletnie do 0,5 m wysokości należy skrócić i usunąć pochylone do ziemi pędy. Pędy należy pozostawić na tych roślinach, które urosły do ​​80 cm Upewnij się, że narzędzie tnące jest dobrze naostrzone.
 3. Filc - wiśnie dają małe, ale bardzo delikatne i soczyste owoce. Owocowanie rozpoczyna się rok po posadzeniu, wskaźniki plonów są dobre, a dodatkowo można je zwiększyć dzięki terminowemu przycinaniu i kompetentnej pielęgnacji. Wykonuj przycinanie co roku, w przeciwnym razie korona zacznie silnie gęstnieć. Pędy roczne dają dobre plony, ale należy je skrócić o co najmniej jedną trzecią. Uszkodzone, chore gałęzie skierowane do pnia są usuwane. Po przycięciu powinno pozostać co najmniej 12 silnych pędów.

Przycinanie wiosenne należy przeprowadzać ściśle biorąc pod uwagę stan drzewa i przynależność odmianową.

Jak przycinać młode wiśnie

Wiosenne przycinanie ma na celu stworzenie optymalnych warunków do wzrostu i owocowania roślin, wytworzenia silnego systemu korzeniowego oraz korzeni o odpowiednim kształcie. Aby przycinanie przyniosło tylko korzyści młodemu drzewu, najpierw poprawnie określ wiodący pęd - nie musisz go dotykać. Aby uformować, wybierz 5 gałęzi, które mogą znajdować się w odległości 10 cm od siebie i patrz w różnych kierunkach. Te pędy, które rosną pod kątem lub po przekątnej, są usuwane, pędy są usuwane z pnia, aby nie pobierały soku z drzewa.

Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (6) Rysunek: Przycinanie młodych wiśni.

Skrzyżowane gałęzie na młodych drzewach należy bezwzględnie usunąć.

W wiśniach krzaczastych owoce rosną głównie na pędach rocznych, więc wiosną należy je przycinać i szczególnie ostrożnie. Jeśli usuniesz ważne gałęzie, nie będziesz musiał czekać na zbiory.

Jak odmłodzić drzewo

Dojrzałe wiśnie wymagają odmładzającego cięcia, którego brak jest główną przyczyną spadku plonów. Nie warto usuwać wielu gałęzi na raz - raczej zraniłoby to drzewo niż przyniosłoby korzyści.

Nagie gałęzie dorosłej wiśni wskazują, że należy ją przyciąć. W takim przypadku gałęzie są zmniejszane o jedną trzecią lub połowę. Pędy półszkieletowe, szkieletowe są usuwane do uśpionych pąków. W ciągu jednego roku wskazane jest usunięcie formacji szkieletowych, aw kolejnym pół-szkieletu - aby drzewo miało wystarczającą siłę do owocowania (jeśli zrobisz wszystko na raz, kultura osłabi się, co negatywnie wpłynie zarówno na jego żywotność, jak i wskaźniki wydajności).

W odmianach drzew pędy są lekko skrócone, ponieważ należy na nich zawiązać owoce. Korona jest odmładzana, jeśli podstawa gałęzi szkieletowych jest odsłonięta, a ich wzrost nie przekracza 15 cm rocznie. Usuń cały zaschnięty materiał.

Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (7) Wzór: Odmładzające przycinanie wiśni.

Cięcie starych drzew wiśni wiosną to najlepszy sposób na zwiększenie plonów.

Wskazówki dla początkujących

Doświadczeni ogrodnicy zwykle nie mają problemów z przycinaniem, ale początkujący mają więcej niż wystarczająco pytań. Rozważmy główne cechy procedury:

 • Przycinanie czereśni: kiedy i jak to zrobić prawidłowo, latem po owocowaniu, utworzeniu drzew, po zbiorach (8)Ciąć ostrożnie, aby nie pozostały konopie - podczas mrozu na konopiach tworzy się guma.
 • Gałęzie należy uformować od wewnątrz korony na zewnątrz.
 • Możesz przycinać wiśnie, nawet jeśli nie są wystarczająco mocne. W tym przypadku nakład pracy musi być minimalny, główny nacisk kładzie się na przerzedzenie, poprawienie dostępu światła słonecznego do pnia i korony.
 • Zaniedbane obszary czereśni są starannie przerzedzane, suche usuwane. Aby zapobiec rozmnażaniu się szkodników, usuń cały wycięty materiał z miejsca i spal go.
 • Jeśli drzewo rośnie szybko, ogranicz się do przerzedzania gałęzi. Usunięcie szybko rosnących pędów pozwala uformować prawidłową koronę. Jeśli drzewo zaczęło rosnąć powoli, konieczne jest radykalne przycięcie tych gałęzi, które nie dały świeżych pędów przez rok lub dłużej.
 • Wiśnie krzewiaste można pewnie przycinać, skracając gałęzie do 50 cm, wtórnie pędy ramek skracamy w 2 zestawach. Przyjrzyj się uważnie młodemu wzrostowi - jeśli odetniesz owocne pędy, zostaniesz bez plonu.
 • Użyj noża lub piły ogrodowej, aby przyciąć sadzonki, aby uniknąć uszkodzenia delikatnych tkanek młodej rośliny.

Regularne przycinanie wiśni jest kluczem do wysokiej wydajności i zadbanej korony. Ponadto procedura minimalizuje ryzyko szkodników.

Wideo

Film o prawidłowym przycinaniu wiśni.

wnioski

 1. Wiśnie rosną normalnie i owocują tylko wtedy, gdy są regularnie przycinane. Główne zabiegi przeprowadzane są wiosną i jesienią, procedury pomocnicze można przełożyć na lato.
 2. Krzaczaste, drzewiaste, filcowe odmiany mają pewne cechy - weź je pod uwagę podczas przycinania.
 3. Odmłodzenie starych upraw musi być wykonane bezbłędnie, ale pożądane będzie rozciągnięcie przycinania na kilka lat - kultura toleruje taką procedurę lepiej niż radykalną.
 4. W pierwszym roku po posadzeniu drzewa nie są dotykane.

Przeczytaj o powstawaniu jabłoni na podkładce karłowatej w tym artykule.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Mrs. Angelic Larkin

Last Updated: 09/15/2022

Views: 6253

Rating: 4.7 / 5 (67 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Mrs. Angelic Larkin

Birthday: 1992-06-28

Address: Apt. 413 8275 Mueller Overpass, South Magnolia, IA 99527-6023

Phone: +6824704719725

Job: District Real-Estate Facilitator

Hobby: Letterboxing, Vacation, Poi, Homebrewing, Mountain biking, Slacklining, Cabaret

Introduction: My name is Mrs. Angelic Larkin, I am a cute, charming, funny, determined, inexpensive, joyous, cheerful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.