Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (2022)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (1)

Zadowolony

 1. Co to jest kadrowanie?
 2. Metody formowania
 3. Bierzemy pod uwagę klimat i porę roku
 4. Uwaga - na różnorodność
 5. Płacz winorośli

Prawidłowe przycinanie winorośli jest kluczem do dobrych zbiorów i prawidłowego wzrostu krzewu winogronowego. Wielu niedoświadczonych hodowców nie wie, czym jest przycinanie i jak je właściwie wykonać.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (2)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (3)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (4)

Co to jest kadrowanie?

Przycinanie odnosi się do czynności, które są przeprowadzane w celu skrócenia lub usunięcia pędów jednorocznych, a także dwu- i trzyletnich w zależności od potrzeb i uformowania pożądanego kształtu krzewu winogronowego.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (5)

W różnych okresach wiekowych winogron przycinanie ma swoje własne cechy.

 • Uważa się, że młode krzewy mają od 3 do 5 lat. Przycinanie tych winogron rozpoczyna się od pierwszego roku sadzenia. Jego głównym celem jest uformowanie głównej gałęzi buszu.
 • Dorośli ludzie rośliny owocujące są corocznie przycinane w celu ukształtowania krzewu i zwiększenia plonów.
 • Stary rośliny są przycinane, aby przedłużyć okres owocowania. W takim przypadku przeprowadzane jest krótsze przycinanie niż w poprzednich okresach.
 • Jesienią przycinanie winorośli można rozpocząć po zbiorach, po 10-14 dniach. W tym czasie roślina będzie miała czas na odzyskanie sił po owocowaniu.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (6)

Warto zwrócić uwagę na zalecenia dotyczące przycinania jesiennego.

Winorośl należy przyciąć do żywego drewna - łatwo ją rozpoznać po jasnozielonym kolorze, należy upewnić się, że ponad pąkiem pozostaje 1,5-2 cm pędu. Czasy przycinania zależą od regionu uprawy winogron i warunków pogodowych.

Najpierw przeprowadza się wstępne przycinanie winorośli. W tym okresie usuwane są zielone pędy, które są w pełni dojrzałe. Można je rozpoznać po zielonym odcieniu. Pędy, które mają ciemnobrązowy lub brązowy odcień, nie mogą być dotykane, co może dodatkowo negatywnie wpłynąć na wzrost krzewu i jego plon.

Najczęściej ta procedura jest przeprowadzana w pierwszej dekadzie października.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (7)

Nieco później, około trzeciej dekady października, przeprowadza się główne przycinanie winorośli. Po dokładnym zbadaniu kultury usuwa się cienkie, suche, a także niedojrzałe pędy.

Hodowcy wyróżniają trzy główne rodzaje przycinania:

 • sanitarny lub regenerujący - przeprowadza się na wiosnę, w tym czasie usuwa się chore, uszkodzone, a także gałęzie zamrożone przez zimę;
 • przycinanie przeciwstarzeniowe odbywa się to głównie jesienią, kiedy pojawiają się pierwsze oznaki, że winorośl jest stara, w tym przypadku albo pojedyncze pędy są odcinane, albo krzak jest całkowicie usuwany, pozostawiając 15-20 cm głównego szkieletu na powierzchni na Ziemi;
 • przycinanie kształtujące zacząć przeprowadzać już na dwuletnim krzaku.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (8)

Prawidłowa technika przycinania:

 • na winorośli pozostaje od 7 do 12 oczu;
 • pędy jednoroczne są odcinane u samej podstawy, pozostawiając niewielki kikut około 1 cm;
 • kąt cięcia powinien odpowiadać 90 stopniom, w tym przypadku rana goi się szybciej;
 • wszystkie chore, słabe i zdeformowane pędy muszą zostać usunięte;
 • zaleca się pozostawienie tylko winorośli o średniej średnicy 6-7 cm.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (9)

Przycinanie winorośli to dość poważna procedura.które mogą stresować winogrona. Aby uniknąć tej sytuacji po przycięciu, musisz przestrzegać kilku zasad agrotechnicznych dotyczących pielęgnacji rośliny:

 • konieczne jest usunięcie młodego wzrostu, ponieważ rośnie szybko, a winorośl może bardzo mocno zachodzić na siebie, doprowadzi to do zgrubienia krzewu, a następnie do chorób, braku światła słonecznego i spadku plonów;
 • konieczne jest rozluźnienie gleby w pobliżu krzaków - zapewni to dostęp tlenu do systemu korzeniowego;
 • również konieczne nie zapomnij o leczeniu roślin przed chorobami i szkodnikami;
 • terminowe i poprawne karmić i podlewać roślinę;
 • w strefie ryzykownego rolnictwa, gdzie słońce świeci bardzo krótko, konieczne jest usunięcie dużych liści, które blokują jagody przed słońcem i spowalniają dojrzewanie owoców.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (10)

Metody formowania

Od dawna uprawiając winogrona, ogrodnicy opracowali różne schematy i metody formowania krzewu. Zależy to głównie od cech odmiany oraz warunków pogodowych i klimatycznych regionu, w którym uprawiane są winogrona.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (11)

Wentylator

Ta metoda formowania krzewu różni się tym, że roślina ma kilka ramion, to znaczy kilka wieloletnich pędów wystaje z pnia.

Długość rękawów może być różna, dlatego istnieją różne wachlarze na długie (mogą mieć od 60 do 100 cm) i na krótkie (ich wysokość wynosi od 30 do 40 cm).

Wentylatory z krótkim rękawem są znacznie rzadsze, ponieważ są używane głównie w obszarach nisko położonych. Dużo większą popularnością cieszą się wentylatory długoramienne, bardzo często wykorzystywane są przy projektowaniu altan, łuków i pergoli.

Rękawy na krzaku mogą iść w jednym kierunku lub w obu kierunkach.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (12)

Do pokrywania odmian winogron najczęściej stosuje się jednostronny schemat formowania roślin, co znacznie ułatwia proces pokrywania. Liczba rękawów nie powinna przekraczać trzech do czterech sztuk.

Istnieją różne schematy formowania rękawów.

Jednostronny schemat z długimi rękawami został opracowany przez Sh. N. Guseinova. Najczęściej powstaje na trzech poziomach. Wachlarz stempli jest również bardzo popularną metodą przycinania, schemat ten stosuje się w regionach o sprzyjających warunkach klimatycznych. Krzewy utworzone tą metodą są problematyczne do pokrycia na zimę.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (13)

Instrukcje krok po kroku dotyczące tworzenia kultury winogron metodą wentylatora:

 • w pierwszym sezonie wegetacyjnym na wiosnę młode winogrona nie są przycinane, jesienią wybierają najsilniejszy z pędów i odcinają wierzchołek, pozostawiając na nim od 2 do 4 pąków;
 • podczas drugiej wegetacji odcina się dwa młode uformowane pędy: na jednym z nich pozostają 2-3 pąki, drugi będzie długi, tak że tworzą się na nim grona;
 • w trzecim roku wegetacyjnym zaczynają się formować rękawy, ich liczba będzie zależeć od liczby silnych pędów, reszta pędu musi być przywiązana do najniższej poprzeczki.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (14)

Pędy przycina się również następnej wiosny.

Pędy wewnętrzne powinny być krótsze niż zewnętrzne.

Do owocowania tworzone są ogniwa, w tym celu dolną podstawę należy pociąć na dwoje oczu, a górną winorośl na 5-6 oczu.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (15)

Kordon

Metoda kordonowa formowania winorośli odbywa się głównie na wysokich pniach i jest stosowana w tych regionach, gdzie winogrona nie wymagają schronienia. Główną cechą tego schematu jest to, że tworzenie kordonów odbywa się przez kilka lat.

Kordony to pędy, które wyglądają jak wydłużone sznury i zwisają pod własnym ciężarem.

Opcje takiej formacji mogą być różne:

 • na wysokim pniu;
 • odwrócony kordon;
 • pionowy kordon;
 • miska;
 • forma promienia i inne.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (16)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (17)

Balkon

Metoda altanki polega na wzroście krzaka na obwodzie całego obszaru altany. W takim przypadku linki owocowe są równomiernie rozłożone w ramach wsparcia. Takie krzewy mają dużo drewna, więc o wiele wygodniej i łatwiej o nie dbać. Winorośl uformowana metodą altany łatwiej jest ułożyć na ziemi i przykryć.

Najpopularniejszym kształtem jest wentylator czteroramienny bez standardu.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (18)

Ta metoda formowania krzewu jest uważana za jedną z najłatwiejszych i najszybszych dla początkujących winiarzy. Przy odpowiedniej pielęgnacji agrotechnicznej plon daje wysoki plon po trzech sezonach wegetacyjnych. Takie krzewy mają od 4 do 6 rękawów, ich długość waha się od 40 do 65 cm lub więcej. Kształt krzewu winogronowego przypomina wachlarz. W tej metodzie jedna lub dwie gałęzie pozostają do wymiany.

Aby czteroramienny krzew winogronowy był odpowiednio uformowany, należy go odpowiednio przyciąć przez pierwsze kilka lat. Przeanalizujmy krok po kroku podstawowe zasady przycinania w tym okresie.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (19)

Pierwsza wegetacja

Głównym zadaniem tego okresu jest wyhodowanie dwóch dobrze rozwiniętych pędów na młodym krzewie winogronowym.

Wiosną pierwszego roku, sadząc sadzonkę na poziomie gruntu, należy pozostawić ostatni wizjer, wszystko inne należy usunąć.

Opieka agrotechniczna w tym okresie musi spełniać następujące wymagania.

 • Podlewanie... Po posadzeniu sadzonkę należy podlać jeszcze 2 razy, przerwa między podlewaniem nie powinna przekraczać 10-14 dni. Jeden krzak będzie potrzebował 3-4 wiader zimnej wody. Podlewanie winogron w tym okresie jest konieczne, nawet jeśli pada deszcz. Dalsze podlewanie odbywa się w razie potrzeby. Wskazane jest wykonanie ostatniego podlewania w pierwszym okresie wegetacyjnym w pierwszej dekadzie sierpnia. Podlewanie później negatywnie wpływa na dojrzewanie winorośli.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (20)

 • Usuwanie nadmiaru pędów. Jak wspomniano wcześniej, w pierwszym sezonie wegetacyjnym zadaniem jest wyhodowanie dwóch dobrych pędów. Czasami zdarza się, że 2-3 oczy mogą dać dużo pędów, jeśli nie zostaną usunięte na czas, winogrona będą wyglądać jak miotła. Z wyrośniętych pędów należy zostawić 2 najbardziej udane pędy, pozostałe pędy są usuwane, gdy osiągną długość 3-5 cm.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (21)

 • We wrześniu konieczne jest przeprowadzenie bicia, a także monitorowanie wyglądu pasierbów, a jeśli ich liczba zostanie przekroczona, należy je usunąć... W tym samym miesiącu do podpory dołączane są rozwijające się porzucone winorośle.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (22)

 • Przycinanie winorośli odbywa się pod koniec października, aw niektórych regionach - w listopadzie, pozostawiając 3 pąki na pędzie... Następnie roślina jest przygotowywana do schronienia na zimę - z plastikowych butelek robi się nakrętkę i przykrywa się nią młode winogrona. Następnie winogrona są podlewane i pokrywane torfem, trocinami lub igłami sosnowymi. Niektórzy ludzie używają ziemi do tych celów. Zaleca się usypanie kopca nad główką krzewu na wysokość ok. 25 cm.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (23)

Druga wegetacja

Zadaniem jest wyhodowanie czterech dobrze rozwiniętych pędów, staną się one głównymi ramionami.

Na wysokości dolnego drutu przymocowanego do podpory grubość uformowanej winorośli powinna wynosić około 8 mm. Dojrzałe gałązki winorośli łatwo rozpoznać po charakterystycznym trzaskaniu przy zginaniu i jasnym kolorze.

Niedojrzała winorośl jest zimna w dotyku i pozbawiona elastyczności.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (24)

Główna praca wykonana w drugim sezonie wegetacyjnym.

 • W drugiej dekadzie kwietnia ma się otworzyć krzew winogron... Trzeba odrestaurować zeszłoroczną dziurę nad krzakiem. Jest to konieczne, aby system korzeniowy wzmocnił się i dalej rozwijał w niższych horyzontach. Jeśli potrzebujesz skrótu, będzie to znacznie łatwiejsze. W przyszłości ułatwi to proces schronienia rośliny na zimę.
 • Aby główne pędy dobrze się rozwijały, pasierbowie muszą być usuwani z nich przez cały okres drugiego sezonu wegetacyjnego. Pomoże to chronić rękawy przed przecięciem ran.
 • W trzeciej dekadzie sierpnia wzrost pędów zwykle zwalnia, jest to najodpowiedniejszy czas na pogoń za pędami... Wierzchołek pędu przycina się do pierwszego dobrze rozwiniętego liścia. Ustalenie odpowiedniego czasu na ten zabieg jest łatwe - gdy wzrost zwalnia, górna część pędu prostuje się.
 • Opatrunek dolistny jest dobry w tym sezonie wegetacyjnym.... Odbywają się raz w tygodniu. Przycinanie zaleca się dwa tygodnie po pierwszych przymrozkach lub pod koniec października. Aby to zrobić, rękawy należy przechylić do dolnego drutu (kąt nachylenia 45) i przeciąć winorośl na wysokości 15 cm. Z drugim rękawem wykonuje się te same czynności, ale przycinanie wykonuje się na wysokości 21 cm.
 • Shelter podąża za tym samym wzorem.jak w pierwszym roku wegetacyjnym.

Trzecia roślinność

Głównym celem trzeciego sezonu wegetacyjnego jest wyhodowanie dwóch pnączy na każdym ramieniu.

 • Po zimowym otwarciu winorośl należy przywiązać do dolnego drutu kraty... Pędy powinny być ułożone w kształcie wachlarza, kąt nachylenia około 40-45 stopni.
 • W momencie rozpoczęcia wzrostu młodych pędów zaleca się pozostawienie nie więcej niż trzech pędów na każdym rękawie, dolne pędy są usuwane. Przez cały okres wszystkie nowe pędy również muszą być odłamane. Uformowane rękawy powinny pozostać „nagie” aż do dolnego drutu kraty. Tak więc w pierwszym sezonie wegetacyjnym powinno wyrosnąć od 8 do 12 pędów.
 • W tym okresie wegetacyjnym rozpoczyna się pierwsze owocowanie. Aby nie przeciążać rośliny, zaleca się pozostawienie jednej pęczki na pędach.
 • To właśnie w tym okresie rozpoczyna się proces tworzenia ogniwa owocowego.... W trzeciej dekadzie października dolna dojrzała winorośl na rękawie jest krótko przycinana, pozostawiając tylko trzy lub cztery pąki. Będzie to w przyszłości węzeł zastępczy, który będzie znajdował się na zewnątrz. Drugie winorośle należy pokroić na nie więcej niż 6 pąków. To później stanie się strzałą owocową.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (27)

Czwarta wegetacja

Jeśli ogrodnik nie miał żadnych problemów podczas trzech poprzednich etapów, to na początku bieżącego sezonu wegetacyjnego roślina będzie miała pożądany kształt.

Po zimowym otwarciu wskazane jest podwiązanie winogron.

Rękawy są wiązane pod kątem 40-45 do dolnego drutu. Podczas owocowania, podobnie jak w poprzednim okresie, krzew nie powinien być przeciążony. Jesienią przeprowadzić klasyczne przycinanie, zgodnie z zaleceniami drugiego sezonu wegetacyjnego.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (28)

Bierzemy pod uwagę klimat i porę roku

Bardzo często hodowcy zastanawiają się, kiedy najlepiej przycinać rośliny – wiosną czy jesienią. Najbardziej optymalny czas na tę procedurę to jesień. Można to wytłumaczyć kilkoma przyczynami, które są plusami jesiennego przycinania:

 • wiele odmian winorośli wymaga schronienia na zimę, a przycinana winorośl ułatwia ten proces;
 • po jesiennym przycięciu „rany” na winogronach goją się znacznie szybciej, w przyszłości wpływa to na dobre owocowanie krzewu.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (29)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (30)

Wiosną przeprowadza się również przycinanie, ale wiąże się to już z pewnym ryzykiem. Wiosenne przycinanie jest niebezpieczne, ponieważ rozpoczął się przepływ soków i wraz z sokiem, z „rany” wyjdą pierwiastki śladowe i niezbędne dla roślin składniki odżywcze.

Przycinanie wiosenne zaleca się tylko na krzakach, które nie są starsze niż 3 lata.

Bardzo często jest to niebezpieczne dla krzewu, ponieważ winorośl może wyschnąć iw przyszłości winogrona mogą całkowicie obumrzeć.... Jeśli przycinasz roślinę, która ma więcej niż 3 lata, może wystąpić zakwaszenie nerek. Z tego możemy wywnioskować, że najlepszym czasem na przycinanie winogron jest jesień, ponieważ wraz z ustaniem przepływu soków można uniknąć wielu negatywnych konsekwencji.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (31)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (32)

W każdym razie, aby krzaki nie ucierpiały, należy je odpowiednio przyciąć. Do przycinania młodych krzewów używa się zwykłego sekatora. W przypadku zbyt zaniedbanych winogron najczęściej używa się piły do ​​metalu lub sekatora, zaprojektowanego specjalnie do usuwania gałęzi z drzew. Aby nie zarazić rośliny żadną chorobą podczas przycinania, narzędzia muszą być dobrze zdezynfekowane i naostrzone.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (33)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (34)

Przycinanie jesienne przeprowadza się w celu zachowania i nadania pożądanego kształtu krzewowi, usunięcia starych, żyznych winorośli, oceny i poprawy ogólnego stanu rośliny.

W lecie najczęściej odcina się chore pędy.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (35)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (36)

Uwaga - na różnorodność

Podczas formowania buszu należy zwrócić uwagę na odmianę rośliny. Nie każda odmiana sprawdzi się przy różnych metodach kształtowania.

Konieczna jest również znajomość i uwzględnienie normalizacji liczby pędów.

Wielu młodych hodowców, aby uzyskać obfite zbiory, pozostawia dużo wzrostu na krzaku, staje się to ich głównym błędem.

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (37)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (38)

Przycinanie winogron (42 zdjęcia): jak prawidłowo przycinać? Szczegółowy schemat przycinania według roku dla początkujących (39)

Płacz winorośli

Krzyk winogron to wypływ soku z nacięć i ran. Wyciek soku na wiosnę jest całkiem normalny. To wskazuje, że krzew żyje. Ilość soku często zależy od wielkości krzewu i rozwoju systemu korzeniowego. Przeciętny czas wypływu soku trwa około 25-30 dni.

Aby roślina nie straciła dużo życiodajnej wilgoci, przycinanie musi być przeprowadzone prawidłowo.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Twana Towne Ret

Last Updated: 09/30/2022

Views: 6247

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Twana Towne Ret

Birthday: 1994-03-19

Address: Apt. 990 97439 Corwin Motorway, Port Eliseoburgh, NM 99144-2618

Phone: +5958753152963

Job: National Specialist

Hobby: Kayaking, Photography, Skydiving, Embroidery, Leather crafting, Orienteering, Cooking

Introduction: My name is Twana Towne Ret, I am a famous, talented, joyous, perfect, powerful, inquisitive, lovely person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.