Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (2022)

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących będzie nie lada wyzwaniem. Uprawa winorośli jest sama w sobie dość pracochłonna i wymaga specjalnej wiedzy i doświadczenia. Niemniej jednak, jeśli kierujesz się wszystkimi zasadami i ściśle przestrzegasz terminów, nawet niedoświadczony ogrodnik może wykonać jesienne przycinanie winogron.

Czy przycinać winogrona jesienią

Przeciwnicy jesiennego przycinania winogron uważają, że przeprowadzenie takiego zabiegu w okresie przedimowym powoduje wzrost odżywienia korzeni winorośli, podczas gdy górna ich nie otrzymuje.

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (1)

Brak odpowiedniego odżywiania osłabia pędy, w wyniku czego zmniejsza się ich mrozoodporność. Dlatego zaleca się przede wszystkim przycinanie jesienne w celu pokrycia odmian.

Przycinanie winogron jesienią służy kilku celom. Wśród nich są:

 1. Poprawa wymiany powietrza i oświetlenia wewnętrznej przestrzeni tulei.
 2. Poprawa ilościowych i jakościowych wskaźników plonu.
 3. Redukcja zielonej masy w wyniku pędów, które nie biorą udziału w owocowaniu.
 4. Stymulowanie wzrostu nowych pędów, odmładzanie winorośli.
 5. Ułatwianie pracy opiekuńczej.

Bez przycinania wyraźnie widoczna jest tak zwana właściwość pionowej polarności winogron. Dążąc do światła, roślina kieruje wszystkie pożywne soki do górnej części krzewu, wyczerpując tym samym jego dolną część. Pędy, dążące do zajęcia jak największej powierzchni, są silnie wydłużone i cieńsze. W jajnikach owocowych tworzących się w dużych ilościach systematycznie brakuje składników odżywczych, co prowadzi do bardzo małych plonów.

Odcięcie niektórych pędów wygładza polaryzację i wyrównuje równowagę między dolną a górną warstwą. W tym samym czasie krzew zaczyna tworzyć mocniejszą winorośl i powiększać kiście jagód, co dzieje się zarówno w górnej, jak i dolnej części krzewu.

Podstawowe zasady przycinania jesienią

Aby przycinanie przyniosło pożądany rezultat, musisz podejść do niego z pełną odpowiedzialnością. Oto podstawowe zasady przycinania winogron jesienią:

 • Przycinanie powinno odbywać się w słoneczny dzień.
 • Konieczne jest stosowanie tylko wysokiej jakości, dobrze naostrzonych sekatorów, które nie pozostawiają „potarganych” krawędzi.
 • W przypadku pędów o grubości powyżej 30 mm lepiej jest użyć specjalnego pilnika.
 • Sekatory są ustawione ściśle prostopadle do winorośli. Krawędź tnąca powinna znajdować się z boku pozostawionej części rośliny.
 • Musisz usunąć pęd jednym cięciem.
 • Podczas pracy z sekatorem należy trzymać winorośl, przechylając ją na bok.
 • Cięcie należy wykonać na środku międzywęźla, tak aby ostatnia pozostała nerka była skierowana do góry.
 • Całe cięcie wykonuje się w kierunku wnętrza buszu.

Aby dowiedzieć się, jak dobrze pracować z sekatorami, możesz ćwiczyć wstępnie, na przykład, na rocznych pędach wierzby. Da to niezbędne umiejętności i nie zaszkodzi roślinie.

wyczucie czasu

Czas przycinania winogron jesienią zależy w dużym stopniu od regionu, w którym uprawiane są plony. I chociaż winogrona są rośliną pierwotnie południową, niektóre jej odmiany, przy odpowiedniej pielęgnacji, dobrze rosną w regionie moskiewskim, a nawet w regionach bardziej północnych. Tutaj winorośl jest odcinana, gdy temperatura spadnie do stabilnych wartości 0 ... -5 ° C. W północnych regionach części europejskiej i na Uralu jest to zwykle koniec października, w regionie moskiewskim - połowa lub koniec listopada.

Wcześniejsze daty są niepożądane, ponieważ młode pędy w tym czasie mogą jeszcze nie powstać. A jeśli przycinanie zostanie z czasem zaostrzone, winorośl mocno oderwie się z powodu mrozu.

Rodzaje przycinania

Przycinanie winogron odbywa się w różnych celach. Wśród jego typów są:

 • Formowanie. Służy do tworzenia młodych winorośli. Takie przycinanie tworzy szkielet krzewu, kładzie jego podstawę, owocnikujące części. Odbywa się to w ciągu pierwszych 2-4 lat.
 • Roczny. Wytwarzana jesienią lub wiosną (w zależności od preferencji ogrodnika) w celu utrzymania wybranej pleśni, trzebieży, rozjaśniania, racjonowania plonu.
 • Rewitalizujący. Służy do przycinania starych zaniedbanych winogron.
 • Przeciw starzeniu. Przeprowadza się ją w celu okresowej częściowej wymiany szkieletowej podstawy krzewu na nowe pędy szkieletowe. Pozwala to znacznie wydłużyć żywotność i aktywne owocowanie winorośli.

Przycinanie sanitarne jest wymagane przez cały sezon. W tym czasie usuwa się chore i wysuszone gałęzie, a także słabe i nie owocujące pędy. Wiosną przycina się winorośl, która po zimie nie zaczęła rosnąć. W sierpniu odbywa się tzw. Pogoń - odcina się wszystkie pędy wyrastające nad ostatnim drutem kraty.

Roczny

Coroczne jesienne przycinanie winogron odbywa się w celu przygotowania rośliny do sezonu zimowego. A także podczas tej procedury usuwa się żyzne i nadmiarowe części krzewu, kładzie się główne pędy, na których w przyszłym roku uformują się zbiory.

Formowanie

Kształtowanie się przyszłego kształtu krzewu winogronowego zależy w dużej mierze od klimatu regionu, w którym uprawiana jest ta roślina. Istnieje kilka tradycyjnych sposobów kształtowania winorośli:

 1. Pieczęć. Najbardziej opłacalny pod względem plonowania rodzaj wypraski, jednak tak uformowany krzew nie może być zasłonięty na zimę. Dlatego jest stosowany tylko w południowych regionach, gdzie uprawiane są odmiany nieokrywające. Roślina utworzona na pniu jest znacznie bardziej odporna na choroby, a winorośle nie wymagają podwiązki. Naprawiono tylko łodygę.
  Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (2)
 2. Rękaw. Reprezentuje jedną gałąź owocującą. Rękaw jest najłatwiejszy do uformowania, ale szybko się wyczerpuje (średnio jeden rękaw żyje nie dłużej niż 10 lat) i zamiast tego trzeba będzie wyhodować nowy. To najprostszy sposób przycinania winogron jesienią dla początkujących.
 3. Wentylator. Składa się z kilku rękawów (zwykle 5-6), rozciągających się od nasady, w kształcie wachlarza przywiązanych do kratki. Bardziej odporny na rany niż rękaw, bardziej płodny i wytrwały.
  Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (3)
 4. Kordon. W rzeczywistości jest to pień pełzająca po ziemi. Z tego powodu może chować się na zimę, ale jest bardziej podatny na choroby z powodu ciągłego kontaktu z glebą. Kordony są formowane w jednym lub dwóch kierunkach. W regionach południowych często tworzą kordon na wysokim pniu.
  Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (4)

Ważny! Im większe zapasy drewna wieloletniego na krzaku, tym większy plon.

Przeciw starzeniu

Odmładzanie krzewu odbywa się przy zmniejszeniu jego owocowania. Możesz odmłodzić roślinę, wymieniając od razu poszczególne rękawy lub cały krzew. Rękawy są aktualizowane w następujący sposób. W pobliżu podstawy rękawa wykonuje się płytki krój, aby sprawdzić stan materiału. Jeśli drewno jest żywe, rękaw jest odcinany, pozostawiając 2-3 pąki od początku. Są to tak zwane węzły regeneracyjne.

Pełna regeneracja trwa dłużej. W tym celu wczesną wiosną odcina się całą nadziemną część buszu. Następnie wykonuje się kilka wycięć w podziemnej części pnia, oczyszczonej z ziemi. Następnie pień jest pokryty ziemią i podlewany. Latem bole da kilka pędów, z których 2 najsilniejsze muszą pozostać. Jesienią odcina je 2-3 oczy.

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (5)

Całkowite odmłodzenie można przeprowadzić nakładając warstwy. Aby to zrobić, winorośl układana jest w rowie na głębokość 0,3-0,4 m, po usunięciu z niej wszystkich pąków i przykryta ziemią. Na pozostałej części rośliny na górze powinny pozostać 2-3 pąki. Po zakorzenieniu winorośli należy ją odciąć od krzewu macierzystego, który można następnie usunąć.

Przycinanie starych zaniedbanych winogron

Przycinanie starego krzewu należy rozpocząć od sprawdzenia stanu winorośli. Aby to zrobić, wykonaj kilka cięć kontrolnych za pomocą sekatora. Jeśli drewno jest żywe (zielone), można zostawić winorośl. Powinieneś także wyciąć wszystkie chore części rośliny, wysuszone pędy. Po oczyszczeniu musisz zdecydować, w jaki sposób uformuje się krzew (i czy schowa się na zimę) i, w zależności od podjętej decyzji, przeprowadzić odpowiednie przycinanie.

Jak prawidłowo przycinać winogrona jesienią: schemat

Przycinanie winogron jesienią odbywa się w kilku etapach. Oto krótko:

Etap 1 - usuwanie nadmiaru. Wycinane są strzały owocowe, na których zebrano już zbiory, wierzchołki, winorośle, na których jest mniej niż 7 oczu. Boczne gałęzie są cięte na 3 liście. Tegoroczne pędy są usuwane na rękawach, które urosły do ​​0,5 m.

Etap 2 - tworzenie połączeń owocowych. Przycinanie strzał owocowych wykonuje się w zależności od ich grubości dla określonej liczby oczu.

Grubość pędu, mm.

Minimalna liczba oczu, szt.

Maksymalna liczba oczu, szt.

pięć

pięć

pięć

6

pięć

6

7

4

8

8

8

dziewięć

dziewięć

dziewięć

jedenaście

dziesięć

jedenaście

trzynaście

jedenaście

12

czternaście

12

trzynaście

piętnaście

Przy średniej wadze kiści owoców mniejszej niż 0,5 kg należy wybrać wartość maksymalną, powyżej 0,5 kg - minimum.

Etap 3 - układanie przyszłych zbiorów. Z górnych i dolnych pędów węzła zastępczego formuje się odpowiednio strzałkę owocową i węzeł zastępczy, odpowiednio je przecinając. W przyszłym roku staną się pełnoprawnymi linkami owocowymi.

Przycinanie młodego krzewu winogronowego ma swoje własne cechy. Odbywa się corocznie od kilku lat.

Więcej informacji na temat przycinania młodych winogron jesienią dla początkujących można znaleźć poniżej.

Schemat przycinania winogron jesienią 1 roku

Przycinanie winogron w pierwszym roku zależy od wybranego schematu i nie zmienia się później. Najczęstszym sposobem formowania krzaka jest wachlowanie. W tym przypadku sadzonka pierwszej wiosny jest cięta tak, aby pozostały na niej 2 pąki, z których dwa pędy wyrosną latem. Muszą być skierowane w różnych kierunkach, przymocowane do kratki.

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (6)

Jesienią pierwszego roku winogrona są przycinane 2-4 oczy z ziemi i przykrywane na zimę.

Schemat przycinania winogron 2 lata jesienią

Jesienią układane są elementy ogniwa owocowego - węzeł zastępczy i strzała owocowa. W tym celu dolny pęd jest ściskany do 3 pąków, a górny jest cięty na 6 oczu. W sumie powstają 4 pełnoprawne pędy.

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (7)

Po przycięciu krzew przykrywa się na zimę.

Schemat przycinania winogron 3 lata jesienią

Jesienią liczba uformowanych rękawów powinna wzrosnąć do 4. Dwa mocne pędy na każdym z nich służą do tworzenia ogniw owocowych, odcinając górne o 6-10 oczu, a dolne o 2-3.

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących na zdjęciach: schematy, zasady, wideo (8)

Następnie winorośl jest usuwana z kraty i układana w ziemnym rowie na zimę.

Schemat przycinania 4 lata

W czwartym roku życia krzew winogronowy jest zwykle w pełni uformowany. Jesienią uszczypnij górne winorośle na poziomie 7-8 pąków, dolne o 2-3 pąki. W ten sposób powstaje pełnoprawny wentylator z czterema rękawami.

Schemat przycinania 5 lat

W ciągu 5 i wszystkich kolejnych lat przycinanie winogron jesienią na zimę odbywa się w trzech etapach, których opis został już podany powyżej.

Przycinanie winogron jesienią - wideo pod linkiem poniżej.

Wskazówki dla początkujących dotyczące przycinania winogron jesienią

Istnieje kilka zasad przycinania winogron jesienią dla początkujących. Tutaj jest kilka z nich:

 • Jeśli w to wątpisz, nie rób tego. Nie wahaj się poprosić doświadczonego przyjaciela o radę.
 • Konieczne jest cięcie pędów, aby pozostał mały kikut - 0,5-1 cm, w przeciwnym razie rana może pęknąć i uszkodzić zdrowy pęd.
 • Przycinanie należy wykonać w taki sposób, aby pnie wyglądały na środek krzewu. W ten sposób leczą się szybciej.
 • Należy używać tylko bardzo ostrego narzędzia. Luźne krawędzie nie goją się przez bardzo długi czas.

Przestrzeganie tych prostych zasad, a także zalecany czas przycinania winogron jesienią, pozwoli nawet początkującym winiarzom na pełne zbiory.

Częste błędy

Błędy przy przycinaniu winogron są dość częste. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Niewystarczające przycinanie. Wielu ogrodników lituje się nad winoroślą i przycina tylko wierzchołki. Prowadzi to do zgrubienia nasadzeń i pogorszenia owocowania. Musisz usunąć od 50 do 90% rocznego wzrostu.
 • Odcięcie niewłaściwych pędów. Nie musisz ciąć wszystkiego.
 • Kikut. Powinien być pozostawiony tylko na dorosłych pędach, jednoroczne pędy są cięte u nasady.
 • Pasierbowie. Nie ma co żałować tych pustych pędów, które tylko zagęszczają krzew i odbierają mu składniki odżywcze.
 • Czas przycinania. Nie musisz dotykać winorośli, dopóki liście nie opadną. Ale nie możesz go też odciąć na mrozie.

Wniosek

Przycinanie winogron jesienią dla początkujących jest raczej trudnym zadaniem, ale całkiem możliwe do rozwiązania. Prowadząc go po raz pierwszy, warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych winiarzy i dobrze przestudiować teoretyczną część zagadnienia. Z reguły samodzielne powtarzanie tej procedury nie powoduje już żadnych trudności.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Wyatt Volkman LLD

Last Updated: 09/22/2022

Views: 6251

Rating: 4.6 / 5 (66 voted)

Reviews: 81% of readers found this page helpful

Author information

Name: Wyatt Volkman LLD

Birthday: 1992-02-16

Address: Suite 851 78549 Lubowitz Well, Wardside, TX 98080-8615

Phone: +67618977178100

Job: Manufacturing Director

Hobby: Running, Mountaineering, Inline skating, Writing, Baton twirling, Computer programming, Stone skipping

Introduction: My name is Wyatt Volkman LLD, I am a handsome, rich, comfortable, lively, zealous, graceful, gifted person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.