Róże okrywowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja (2022)

Strona główna / Rośliny ozdobne / Róże okrywowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Róże okrywowe są grupą odmian doskonałych do obsadzania skarp i miejsc nasłonecznionych, zarówno w miastach jak i ogrodach przydomowych. Tworzą nad ziemią dywany, obsypane białymi, różowymi, czerwonymi lub żółtymi kwiatami i gęsto pokryte ciernistymi pędami. Zobacz jakie odmiany róż okrywowych są najlepsze, jak przeprowadzić ich sadzenie oraz jak wygląda pielęgnacja róż okrywowych, zapewniająca zdrowy wzrost i obfite kwitnienie tych roślin.


Róże okrywowe mogą zadarniać duże powierzchnie ogrodów
Na fot. róża okrywowa 'White Cover'

Róże okrywowe - odmiany

Róże okrywowe wydzielono w latach siedemdziesiątych z odmian róż należących do różnych ras i gatunków. Są wytrzymałe i mrozoodporne, stosunkowo niewysokie. Dobrze się krzewią. Szybko pokrywają grunt pokładającymi się pędami lub rozrastając się przez odrosty korzeniowe. Taki charakter róż powoduje, że są to doskonałe rośliny okrywowe, utrudniające wzrost chwastów i wzmacniające obsadzaną powierzchnię w przypadku skarp. Tworzą ozdobne kwiaty i owoce. Są odporne na mróz i choroby, przy tym nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji.

Odmiany róż okrywowych można podzielić ze względu na pokrój:

  • sztywny, wyprostowany - są to mieszańce róży pomarszczonej, tworzą liczne rozłogi
  • łukowaty do przewieszającego, z pędami pokładającymi się
  • płożący

Biorąc pod uwagę wyżej wymieniony pokrój krzewu można znaleźć odmiany róż okrywowych bardzo wartościowe, które zachwycą nas nie tylko swoim naturalnym pięknem, ale przede wszystkich swoją niezawodnością. Oto kilka z nich:

(Video) Róże w moim ogrodzie. Odmiany, pielęgnacja, uprawa róż.

Róże okrywowe - odmiany o sztywnym, wyprostowanym pokroju

Róża okrywowa 'Dagmar Hastrup' - posiada kwiaty jasnoróżowe, lekko pachnące, pojedyncze. Osiąga wysokość 80 cm. Jest odporna na choroby i przemarzanie. Kwitnie obficie, powtarzając je, zawiązuje atrakcyjne owoce.Róża okrywowa 'Moja Hammarberg' - o kwiatach fioletowowrzosowych, półpełnych, pachnących dorasta do 1,2 m. Jest odmianą mrozoodporną, kwitnącą obficie i długo, zawiązując owoce.

Róża okrywowa 'Smart Roadrunner' - jest odmianą o kwiatach koloru ciemnoróżowego, półpełnych, niezwykle pachnących. Tworzy liście gęste, błyszczące. Dorasta do 70 cm.

Róże okrywowe - odmiany o pokroju łukowatym do przewieszającego

Róża okrywowa 'Lovely Fair' - to bardzo atrakcyjna i zdrowa odmiana. Ma obfite kwiaty intensywnie różowe, długo utrzymujące barwę, zebrane w kiście. Liście są drobne, ale błyszczące. Dorasta do 70cm.

Róża okrywowa 'The Fairy' - jest podstawową różą okrywową niezwykle dekoracyjną z kwiatami jasnoróżowymi, pełnymi, zebranymi w kiście. Liście błyszczące, drobne. Pędy przewieszające się, wysokości ok. 70cm. Kwitnie długo i obficie.

Róża okrywowa 'Lavendel Dream' - to odmiana o ciekawych lawendowych pojedynczych kwiatach, lekko pachnących. Tworzy liście ciemnozielone, drobne. Jest całkowicie odporna na czarną plamistość liści. Osiąga wysokość do 80 cm.


Róża okrywowa 'The Fairy' jest jedną z najbardziej cenionych odmian

Róże okrywowe - odmiany o pokroju płożącym

Róża okrywowa 'Weisse Immensee' - jest mrozoodporną odmianą, jedną z najlepszych róż okrywowych. Kwiaty ma białe, pojedyncze, drobne, o płatkach w kształcie serca. Liście błyszczące, skórzaste. Pędy płożące długie, roczny przyrost to nawet 2 m! Dorasta do 30 cm.

(Video) Róże okrywowe - najbardziej wytrzymałe

Róża okrywowa 'Nozomi' - posiada kwiaty kremoworóżowe, pojedyncze, lekko pachnące zebrane w kwiatostany. Liście jasnozielone później ciemniejsze, błyszczące. Pędy cienkie łukowato wygięte. Jest odporna na przemarzanie idealnie nadaje się na skalniaki.

Róża okrywowa 'Sunny Rose' - to odmiana o kwiatach jasnożółtych, półpełnych, lekko pachnących, powtarzająca kwitnienie. Odporna na mączniaka oraz czarną plamistość liści. Krzewy dorastają do 40 cm wysokości.

Czym obsadzić skarpę? Oto najlepsze rośliny do sadzenia na skarpach!
Czym obsadzić skarpę aby była stabilna, nie osuwała się i stanowiła atrakcyjny fragment ogrodu? Odpowiedź na to pytanie przygotowała dla nas arch. krajobrazu Joanna Białowąs. W artykule znajdziesz też praktyczne zestawienie roślin do sadzenia na skarpach. Tabelkę możesz pobrać i wydrukować. Więcej...

Róże okrywowe - sadzenie

Spośród tak dużego wyboru odmian róż okrywowych do sadzenia wybierajmy te najbardziej odporne na choroby róż i uchodzące za najmniej kłopotliwe. Gleba przed sadzeniem powinna być odpowiednio przygotowana. Należy usunąć chwasty, oraz wzbogacić glebę w próchnicę, dodająć do niej np. kompost. Aby uzyskać efekt zadarnienia należy sadzić róże okrywowe w ilości 4-5 szt/m². Odmiany o silnym wzroście, jak np. 'Weisse Immensee', sadzimy nieco rzadziej, tj. 2 szt/m², zaś odmiany o słabszym wzroście, np. 'Fairy Dance', 'Lovely Fair', 'The Fairy', sadzimy gęściej, tj. 5-6 szt/m².

Róże okrywowe możemy sadzić z sadzonek z odkrytym korzeniem lub uprawianych w doniczkach.

Sadzenie róży okrywowej z odkrytym korzeniem

Sadzonki róży okrywowej z odkrytym korzeniem sadzimy wiosną lub jesienią. Ważne jest, aby jej pędy były zdrewniałe. Przy sadzeniu skracamy korzenie i pędy – około centymetr nad oczkiem. Gdy mamy już przygotowaną roślinę, umieszczamy ją w dołku, na dnie którego usypujemy kopczyk. Najlepiej, aby miejsce okulizacji znalazło się 3-4 cm poniżej poziomu gruntu. W ten sposób dzikie pędy nie będą tak ekspansywnie wyrastać z podkładki, a krzewy dodatkowo są mniej narażone na przemarzanie. Na koniec zasypujemy krzew ziemią i obficie podlewamy.

Sadzenie róży okrywowej w pojemniku

Róże okrywowe w pojemnikach możemy sadzić przez cały sozon od wiosny do jesieni. Wykopujemy dołek na głębokość równą wysokości doniczki i trochę od niej szerszy. Pogłębiamy go o ewentualną warstwę drenażu w przypadku ciężkiej gleby. Wyjmujemy różę z pojemnika i ustawiamy w dołku, można dodatkowo podsypać warstwę kompostu. Obsypujemy boki bryły korzeniowej kompostem zmieszanym z ziemią ogrodową i stabilizujemy roślinę. Na koniec obficie podlewamy.

(Video) Róże – odmiany i pielęgnacja [W Twoim ogrodzie]

Róże okrywowe można sadzić w formie żywopłotów nieformowanych i w ogrodach skalnych. Nadają się również do uprawy w pojemnikach.

Sadzenie róż
Zalecaną porą sadzenia krzewów róż jest jesień. Krzewy sadzone o tej porze roku łatwiej się ukorzeniają i łatwiej będzie nam je przyciąć. Wiosną zaleca się jedynie sadzenie róż piennych, gdyż sadzone jesienią wymagają dosyć kłopotliwych zabiegów związanych z zabezpieczeniem ich przed mrozami. Zobacz jak wykonać sadzenie róż w ogrodzie. Więcej...

Róże okrywowe - pielęgnacja

Pielęgnacja róż okrywowych nie jest skomplikowana. Róże te preferują stanowiska słoneczne do półcienistych. Najlepiej będą czuły się na glebie piaszczysto-gliniastej o odczynie lekko kwaśnym do zasadowego. Stanowisko nie powinno być również wystawione na zimne podmuchy wiatru.

Nawożenie róż okrywowych wykonujemy raz w sezonie. Jeśli przed sadzeniem odpowiednio przygotowaliśmy podłoże, w pierwszym roku nie stosujemy już nawozów. W kolejnych latach stosujemy nawozy mineralne wieloskładnikowe (mogą być uniwersalne lub nawozy specjalnie przeznaczone dla róż) oraz nawozy organiczne, takie jak kompost i obornik.

Nawożenie róż. Jak, kiedy i czym nawozić róże?
Nawożenie róż jest bardzo ważnym zabiegiem w pielęgnacji tych krzewów. Istotne jest abyśmy wybrali odpowiedni nawóz do róż ale także zastosowali go we właściwym terminie. Zobacz jak, kiedy i czym nawozić róże aby bujnie kwitły i zdrowo rosły! Więcej...

Róże okrywowe podlewamy dużą ilością wody, starając się nie moczyć liści i kwiatów. Unikniemy w ten sposób ewentualnego porażenia chorobami grzybowymi.

(Video) Jak posadzić róże?

Róże okrywowe najczęściej nie wymagają przycinania, lecz zniosą radykalne cięcie. Unikajmy skracania pędów jesienią, nie zostawiając otwartych ran na zimę. Wiosenne cięcie róż okrywowych przeprowadzamy w połowie kwietnia. Wycinamy pędy martwe, nadmiernie zagęszczone, cienkie. Odmiany z grupy mieszańców róży pomarszczonej należy przycinać co roku o 2/3 długości.

Ważnym zabiegiem w pielęgnacji róż okrywowych jest ściółkowanie gleby pod krzewami. Do tego celu może być wykorzystana np. kora ogrodowa. Ograniczy ona utratę wilgoci z podłoża oraz wyrastanie chwastów.

mgr inż. Joanna Białowąs

Przeczytaj również:

Róże ogrodowe - odmiany, uprawa, jak pielęgnować
Róże są jednymi z najbardziej popularnych krzewów ogrodowych. Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz blisko 20 tys. odmian szlachetnych. Co sprawia, że jedne róże wspaniale kwitną i bujnie rosną, a inne niedomagają i łatwo zapadają na choroby? Poznaj sekrety uprawy róż oraz odmiany najlepsze do uprawy w ogrodzie. Na jakie grupy dzielimy róże i czy one się różnią? Więcej...

Pielęgnacja róż wiosną
Wiosna to okres wielu prac w ogrodzie różanym. W tym okresie odkrywamy rośliny zabezpieczone na zimę, sprawdzamy ich stan, rozpoczynamy nawożenie i przycinamy krzewy. Można też w ogrodzie posadzić nowe róże. Wybór ciekawych odmian ogrodowych jest ogromny. Oto dokładny opis poszczególnych zabiegów, związanych z pielęgnacją róż wiosną. Więcej...

Ogród na skarpie
Często w przydomowych ogrodach możemy spotkać pozornie trudne do zagospodarowania fragmenty terenu, które właściciele próbują przekształcić w standardowy, często nudny, płaski zakątek z soczyście zielonym trawnikiem i kilkoma iglakami. Myślę tutaj o bardziej lub mniej stromych skarpach, pagórkach, wzniesieniach. Ale czy nie było by lepiej dostosować nasadzenia roślinne do naturalnego ukształtowania terenu, na którym leży ogród? Więcej...

Opracowano na podstawie: Gawryś A., Róże z patentem, Magnolia, nr 8, Sierpień 2014, Wydawnictwo AGORA, s. 19;Monder M., Sezon na róże, Mój ogródek, Październik 2014, Wydawnictwo Działkowiec, s. 6-7; Muras P.,Katalog roślin - drzewa, krzewy, byliny, Agencja Promocji Zieleni Sp. z o. o., s. 148, 152, 153; Bartels A.,Wszystko o drzewach i krzewach - 1500 drzew i krzewów do ogrodu, Świat Książki, s. 196. Fot. archiwum własne.

(Video) RÓŻE PNĄCE- pielęgnacja, uprawa, wymagania

FAQs

Róże okrywowe - odmiany, sadzenie, pielęgnacja? ›

Róża okrywowa wymaga stanowiska nasłonecznionego, ale dobrze radzi sobie także w warunkach półcienistych. Jeśli chodzi o podłoże, powinno być piaszczysto-gliniaste o lekko kwaśnym pH lub zasadowym odczynie. Warto zwrócić uwagę na to, by stanowisko nie było nazbyt wietrzne, bo silne podmuchy mogłyby zaszkodzić roślinom.

Jak sadzić róże okrywowe? ›

Na dno dołu należy nasypać glebę urodzajną, umieścić na niej różę, obsypać żyznym podłożem i ubić je tak, by wokół krzewu powstało zagłębienie. Następnie należy bardzo solidnie podlać roślinę. Róże okrywowe sprzedawane w pojemnikach sadzi się przez cały sezon, tak samo jak inne rośliny ogrodowe.

Kiedy najlepiej sadzić róże okrywowe do gruntu? ›

Sadzonki róż okrywowych w doniczkach można sadzić przez cały rok, kiedy tylko ziemia nie jest zmarznięta; natomiast z odkrytym systemem korzeniowym - najlepiej wiosną lub jesienią. Przed sadzeniem dobrze jest umieścić je na kilka godzin w pojemniku z wodą, aby bryły korzeniowe dobrze nasiąkły.

Jak szybko rośnie róża okrywowa? ›

Liście błyszczące, skórzaste. Pędy płożące długie, roczny przyrost to nawet 2 m! Dorasta do 30 cm. Róża okrywowa 'Nozomi' - posiada kwiaty kremoworóżowe, pojedyncze, lekko pachnące zebrane w kwiatostany.

Jak długo kwitnące róże okrywowe? ›

róża okrywowaWhite Fairy – krzew o drobnych, białych kwiatach. Zaczyna kwitnąć w drugiej połowie czerwca i wypuszcza pąki falami aż do późnej jesieni, odmiana róży okrywowejMercury 2000– intensywnie ciemnoróżowe kwiaty o płatkach pięknie ułożonych w rozetę zdobią ją od początku czerwca aż do późnej jesieni.

Co sadzić obok róż okrywowych? ›

Towarzystwo ze względu na wysokość róży

Będą zasłaniały dolne części pędów róży, które w drugiej części lata są już ogołocone z liści. W tej roli dobrze sprawdzą się m.in. liliowce, lawendy, ostróżki wielkokwiatowe, nachyłki okółkowe, astry krzaczaste, dzwonki, niższe odmiany kocimiętki, bodziszki czy trawy.

Jak długo moczyć róże przed sadzeniem? ›

Przed sadzeniem należy krzewy róż namoczyć w pojemniku z wodą przez około 12 godzin, zanurzając całe rośliny. Teraz kilka słów o tym jak sadzić: po pierwsze wykopuję spory dołek – na głębokość dwóch sztychówek (około 35 – 40 cm).

Czy można sadzić róże wiosną? ›

Róże można sadzić do gruntu wiosną – od końca marca do końca kwietnia (od ustania najsilniejszych mrozów) lub jesienią – od końca września do końca października (lub do pierwszych silniejszych mrozów). Termin jesienny jest znacznie lepszy na sadzenie róż.

Kiedy kwitną róże posadzone wiosną? ›

Przypada to na marzec i kwiecień. Czasami możemy kupić róże z gołym korzeniem nawet i w maju. Oznacza to, że krzewy róż zostały przechowane przez okres zimowy w chłodniach. Jednak róże z chłodni posadzone w maju będą nam kwitły dużo później a ich wzrost będzie wyraźnie słabszy.

Czym nawozić róże okrywowe? ›

Wielu producentów przygotowuje specjalne mieszanki nawozów dla róż zarówno w postaci granulek, jak i w płynie lub żelu, np. Florovit, Substral, Agrecol, Biopon, Target. Można także zastosować wiosną nawozy wolno działające dla róż (przez 3-4, a nawet 6 miesięcy), np. Osmocote czy Substral.

Jak i kiedy przycinać róże okrywowe? ›

Róże okrywowe nie wymagają corocznego cięcia, przycina się je rzadko (zwykle wystarczy raz na kilka lat), usuwając część najstarszych pędów. Co roku wiosną należy jedynie usunąć wszystkie pędy cienkie, chore oraz uszkodzone. U róż okrywowych nie trzeba usuwać przekwitłych kwiatów.

Co zrobić aby róże obficie kwitły? ›

Aby róże obficie kwitły i zdrowo się rozwijały, wybierz słoneczne lub lekko ocienione miejsce. Pamiętaj, że krzewów nie należy sadzić w silnym przeciągu. Oceń glebę. Róże najlepiej będą się rozwijały na glebie piaszczysto-gliniastej z dużą zawartością próchnicy i nawozu naturalnego (np.

Co wysypać pod róże? ›

Wierzch podłoża wokół róż można wysypać korą lub lawą wulkaniczną, która utrzyma wilgoć, dostarczając też roślinie odpowiednich minerałów. Po posadzeniu roślin warto udeptać ziemię wokół łodygi oraz solidnie podlać. Można wokół krzewu usypać specjalny rów, aby woda nie spływała na boki.

Ile razy w roku kwitnie róża? ›

Wszystko zależy od odmiany. Zazwyczaj róże powtarzają kwitnienie, jedne kwitną niemalże przez cały sezon, inne dwa, trzy razy w sezonie. Jedne opadają i dopiero po pewnym czasie rozpoczynają kwitnienie od nowa, na innych jedne kwiaty opadają inne już się rozwijają.

Jakiego sąsiedztwa nie lubią róże? ›

Róża nie może rosnąć w gęstwinie zacieniających ją krzewów lub w otoczeniu pospolitych chwastów, gdyż wtedy jej uroda zblednie, a ona sama zmarnieje.

Czy róże lubią kwaśną ziemię? ›

Jaka ziemia najlepiej nadaje się pod uprawę róż? Kwiaty lubią gliniastą i dobrze odżywioną glebę o odczynie neutralnym lub lekko kwaśnym (pH w granicach 6-6,5). Rośliny źle znoszą skrajności – nie będą rosły na glebie bardzo kwaśnej czy zasadowej.

Czy róże lubią słońce? ›

1. Światło. Róże to dzieci słońca, dlatego idealnym stanowiskiem będzie miejsce, gdzie jest jego dużo, chociaż należy unikać południowych ścian, murów, gdzie odbijające się promienie porażają liście od spodu, powodując ich poparzenia. Są to również sprzyjające warunki dla żerowania przędziorka (czerwonego pajączka).

Co zrobić żeby róża puściła korzenie? ›

Rozmnażanie róży dzięki zastosowaniu ziemniaka jest bardzo proste - pojedynczą łodygę róży przytnij i wbij w surowego ziemniaka. Wraz z różą zakop go w ziemi. Ukorzenianie róży w ziemniaku nie jest zbyt znanym wśród ogrodników trikiem, bo róża to kapryśny i wymagający kwiat.

Czy róża puści korzenie w wodzie? ›

Radziłbym sprawdzić, czy róża "puściła" korzenie w tej wodzie co stoi. Jeśli "puściła", to można ją wsadzić ostrożnie, żeby nie połamać korzeni do doniczki z ziemią i podlać. Po czym czekać z wsadzeniem w ogrodzie do ustąpienia silniejszych przymrozków (powiedzmy początek maja).

Czy moczenie róż przed sadzeniem? ›

Przed sadzeniem należy krzewy róż namoczyć w pojemniku z wodą przez około 12 godzin, zanurzając całe rośliny.

Czy można sadzić róże w lutym? ›

Róże w doniczkach są dostępne w sprzedaży niemal przez cały rok. Mają świetnie wykształcony system korzeniowy, w związku z czym, można je sadzić w dowolnie wybranym terminie – od wiosny do jesieni. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nie robić tego w okresie upalnego lata lub kiedy ziemia jest zamarznięta.

W jakim miejscu najlepiej sadzić róże? ›

Róże najlepiej sadzić w miejscu przewiewnym i nasłonecznionym. Nie powinny być narażone na silne podmuchy wiatru, gdyż ich delikatna konstrukcja sprawia, że są podatne na uszkodzenia.

Jak dbać o róże na wiosnę? ›

Sadząc róże wiosną pamiętajmy o regularnym podlewaniu, szczególnie jeśli trafimy na okres suchy. Podlewanie wykonujmy rano, by w nocy liście pozostawały suche. Jeśli sadzimy róże z odkrytym korzeniem, koniecznie przed posadzeniem zamoczmy je na kilkanaście godzin w wodzie.

Kiedy sadzić róże na wiosnę? ›

Róże można sadzić do gruntu wiosną – od końca marca do końca kwietnia (od ustania najsilniejszych mrozów) lub jesienią – od końca września do końca października (lub do pierwszych silniejszych mrozów). Termin jesienny jest znacznie lepszy na sadzenie róż.

Co to znaczy róże okrywowe? ›

Róże okrywowe to grupa róż, wyodrębniona w latach 70-tych, do której należą gatunki o wzroście i pokroju charakterystycznym dla innych roślin okrywowych. Grupa róż okrywowych charakteryzuje się wysoką żywotnością, intensywnym wzrostem i silnym krzewieniem.

Jakie róże okrywowe kupić? ›

Odmiany FAIRY DANCE, 'The Fairy', YELLOW FAIRY i 'White Fairy' są doskonałe nie tylko jako rośliny okrywowe, ale także rabatowe i do pojemników. W dobrych warunkach kwitną od czerwca do końca jesieni. Drobne kwiaty pojawiają się szybko po przekwitnięciu poprzednich, a cięcie po kwitnieniu jest zbędne.

Videos

1. Jak sadzić róże latem. Najważniejsze zasady.
(RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu)
2. Sadzonki róż - Róże okrywowe - Sadzenie róż
(RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu)
3. Niskie róże miniaturowe i okrywowe Przegląd odmian
(RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu)
4. Kiedy sadzic róże? Róże z supermarketu za 5,99zl czy to dobry zakup?Sadzimy Róże #sadzimyróże #rose
(Zakupowa mama)
5. Najprostszy sposób cięcia róż okrywowych, rabatowych i miniaturowych.
(RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu)
6. Róże - Jak wybrać najlepszą różę do ogrodu? Jak zaplanować różane zakątki kwitnące całe lato?
(Pastel Garden)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Twana Towne Ret

Last Updated: 11/14/2022

Views: 5498

Rating: 4.3 / 5 (64 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Twana Towne Ret

Birthday: 1994-03-19

Address: Apt. 990 97439 Corwin Motorway, Port Eliseoburgh, NM 99144-2618

Phone: +5958753152963

Job: National Specialist

Hobby: Kayaking, Photography, Skydiving, Embroidery, Leather crafting, Orienteering, Cooking

Introduction: My name is Twana Towne Ret, I am a famous, talented, joyous, perfect, powerful, inquisitive, lovely person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.