Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (2022)

To ramy rowerowe są w różnych rozmiarach? Takie pytanie zadał mi kiedyś mój (mało rowerowy) znajomy. Ano są. Rozmiar ramy roweru to jeden z kluczowych parametrów, które musimy wziąć pod uwagę przy zakupie. Dobrze dobrany rozmiar sprawi, że na rowerze będzie się nam jeździło wygodnie, szybko i bezpiecznie. Natomiast za mały lub co gorsza – za duży rower, będzie powodować frustrację i zniechęcenie do jazdy. Warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiedniego rozmiaru ramy, tak aby potem cieszyć się z nowego jednośladu przez długi czas.

Czym jest rozmiar ramy rowerowej?

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (1)

To umowne określenie, identyfikujące jeden z wymiarów ramy rowerowej. Przyjęło się, że w rowerach górskich/crossowych/trekkingowych/miejskich (tu przeczytasz więcej o rodzajach rowerów) rozmiarem jest długość pionowej rurki ramy (mierzona od środka suportu). Czasem (na rysunku ze szczegółową geometrią) podawane są dwie jej długości – całkowita (czerwona linia na zdjęciu powyżej) oraz mierzona do środka poziomej rury ramy (zielona linia). Zwykle rozmiar jest wyrażany w calach, czasem w centymetrach.

Natomiast w przypadku rowerów szosowych/przełajowych/gravelowych, najczęściej rozmiar ramy to efektywna długość górnej rury ramy (niebieska linia).

Ale! Sama sucha informacja o rozmiarze ramy to nie wszystko. Nie można zakodować sobie „mam rower górski z ramą 19 cali i taki będzie mój kolejny”. Po pierwsze – czasami rozmiar podawany przez producenta nie za bardzo odpowiada realnym wymiarom ramy. Po drugie – ramy różnią się geometrią – mają różne proporcje długości poszczególnych rurek – np. na dwóch rowerach o tej samej długości pionowej rurki, możemy siedzieć w bardziej sportowej, zgiętej pozycji, albo bardziej wyprostowanej i wygodniejszej. Sama znajomość rozmiaru, niech będzie jedynie punktem wyjścia do dalszych poszukiwań.

Zapraszam do obejrzenia odcinka wideo Rowerowych Porad, w którym opowiadam jak dobrać rozmiar ramy. Będzie mi miło jeżeli zasubskrybujesz mój kanał :)

Jak dobrać rower do wzrostu?

Wzrost to nie jest pierwszy parametr, na który warto patrzeć. Wielu sprzedających/producentów rowerów podaje tylko zalecany wzrost, zapominając, że każdy z nas różni się anatomią – przy tym samym wzroście długość nóg może się znacznie różnić, a to potrafi diametralnie zmienić wybór rozmiaru ramy, albo wręcz uniemożliwić zakup konkretnego modelu roweru. Wzrost jest pewną informacją, ale warto zacząć od zmierzenia przekroku.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ramy

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (2)

Zmierz swój przekrok. Stań boso w lekkim rozkroku przy ścianie, między nogi wsuń książkę (a najlepiej poziomicę) i przesuń ją maksymalnie do góry, ale tak by nie uwierała w kroku. Przyda się druga osoba, która zmierzy teraz odległość od grzbietu książki do ziemi.

Znając swój wzrost i przekrok możesz sprawdzić poniżej jaka mniej więcej rama będzie dla Ciebie dobra. Ale! Podkreślam to kilka razy w tym tekście: nie traktuj tego wyniku jako wyroczni! To tylko wstępne określenie rozmiaru ramy, weryfikacja powinna nastąpić w sklepie. Ramy różnią się geometrią, są mniej i bardziej sportowe, mają różne proporcje. Przejdźmy do rzeczy:

(Video) Rozmiar ramy rowerowej

Rozmiar ramy: rower górski z kołami 27,5 i 29 cali

Wzrost: 150-160 cm i przekrok: 66-76 cm – rama 14 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy 15 cali)

Wzrost: 161-170 cm i przekrok: 66-78 cm – rama 15 cali (przy 170/78-81 przymierzyłbym się także do ramy 17 cali)

Wzrost: 171-183 cm i przekrok: 74-86 cm – rama 17 cali (przy 182/84-89 przymierzyłbym się także do ramy 19 cali)

Wzrost: 184-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama 19 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 21 cali)

Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama 21 cali

Warto pamiętać, że jeżeli producent przygotowuje dany model w tym samym rozmiarze, ale z dwoma wielkościami kół, to przekrok w modelu z kołami 29 cali będzie o ok. 2 centymetry wyższy. Warto to wziąć pod uwagę przymierzając się w sklepie, czy nie zawiśniemy krokiem na ramie.

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (3)

Kupując rower all-mountain/enduro możesz także zerknąć na tabelkę, którą przygotował Michał z bloga 1enduro.pl Parametr reach (tzw. zasięg czyli odległość pomiędzy środkiem mufy suportowej a środkiem rury sterowej) oraz ETT (effective top tube length czyli efektywna długość górnej rurki ramy) danego roweru znajdziecie w tabelce na stronie każdego producenta.

Rozmiar ramy: rower szosowy/gravelowy

Wzrost: 160-165 cm i przekrok: 66-76 cm – rama ok. 51-52 cm (efektywna długość poziomej rury ramy). Przy 165/71-76 przymierzyłbym się także do ramy 53-54 cm

Wzrost: 166-173 cm i przekrok: 69-81 cm – rama ok. 53-54 cm (przy 173/76-81 przymierzyłbym się także do ramy 55 cm)

Wzrost: 174-180 cm i przekrok: 74-84 cm – rama ok. 55 cm (przy 180/81-86 przymierzyłbym się także do ramy 56 cm)

(Video) Jak idealnie dobrać rozmiar ramy - darmowe narzędzie do wykonania w domu :)

Wzrost: 181-185 cm i przekrok: 76-86 cm – rama ok. 57 cm (przy 185/86-89 przymierzyłbym się także do ramy 58 cm)

Wzrost: 186-193 cm i przekrok: 79-91 cm – rama ok. 58 cm (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy 60 cm)

Wzrost: 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama ok. 60 cm

Rozmiar ramy: rower crossowy/trekkingowy/miejski

Wzrost: 150-160 cm i przekrok 66-76 cm – rama XS – 14/15 cali (przy 160/73-76 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze S)

Wzrost: 161-173 cm i przekrok 66-81 cm – rama S – 16/17 cali (przy 173/78-83 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze M)

Wzrost: 174-183 cm i przekrok 74-86 cm – rama M 18/19 cali (przy 183/81-86 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze L)

Wzrost: 184-193 cm i przekrok 79-91 cm – rama L 20/21 cali (przy 193/89-94 przymierzyłbym się także do ramy w rozmiarze XL)

Wzrost 194-198 cm i przekrok 84-94 cm – rama XL 22/23 cale

A ja mam inny rozmiar ramy, a rower mam dobry!

Nie ma w tym nic dziwnego, rowery różnią się od siebie geometrią. Sama długość pionowej czy poziomej rurki to nie wszystko, liczy się także wysokość główki ramy, kąty, stack, reach. Na to jak będziesz się czuć na rowerze wpływa także długość wspornika kierownicy (niejednokrotnie jego wymiana na centymetr dłuższy lub krótszy potrafi znacznie zmienić nasze odczucia za kierownicą). My też różnimy się budową ciała, osoby o tym samym wzroście mogą różnić się chociażby przekrokiem i długością ramion.

Niemniej jeżeli masz 170 cm wzrostu i jeździsz na góralu z ramą 19 lub 21 cali to zdecydowanie coś jest nie tak :\

(Video) Najlepszy kalkulator rozmiaru ramy online. Jak dobrać właściwy rozmiar roweru?

W każdym razie, wynik który znajdziesz powyżej, traktuj jedynie jako pewien punkt wyjścia. Ostatecznego wyboru i tak najlepiej dokonać w sklepie po przymiarce.

Przekrok ramy

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (4)

Informacja o naszym przekroku jest bardzo ważna jeszcze z jednego powodu. Każda rama rowerowa, w każdym rozmiarze, ma trochę inny przekrok. Nie każdy producent podaje ten parametr, ale na szczęście staje się to coraz powszechniejsze. Do czego przydaje się taka informacja? Znając swój przekrok, możemy bez wychodzenia z domu sprawdzić, czy po zsunięciu się z siodełka „na ramę”, nie będziemy wisieć kroczem na górnej rurze (nie dotyczy to oczywiście rowerów miejskich/trekkingowych z „damską” ramą). Albo czy w awaryjnej sytuacji nie obijemy sobie nic o ramę.

Jaka powinna być różnica naszego przekroku do przekroku ramy? Dodaj do swojego przekroku ok. 1,5 cm dla butów szosowych i 2,5 cm dla butów MTB. W przypadku rowerów szosowych Twój przekrok w butach powinien być większy przynajmniej o 1 centymetr niż ten na ramie, dla rowerów górskich o co najmniej 5 centymetrów.

Ale z przekrokiem to też nie jest taka jednoznaczna sprawa. Osoby o krótkich nogach w stosunku do reszty ciała (jak np. ja), mogą mieć problem ponieważ rama teoretycznie dobra do wzrostu może okazać się za wysoka, a mniejszy rozmiar ramy, gdzie uda się już nad nią stanąć, okaże się za mała. Czy pisałem już o tym, aby wybrać się do sklepu i poprzymierzać do różnych rowerów w różnych rozmiarach? :)

Mam krótkie nogi, co teraz?

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (5)

Chodzi oczywiście o krótkie nogi w stosunku do wzrostu. Jak to sprawdzić? Nie dokopałem się do jednoznacznych norm określających przeciętną długość nóg. Każdy z nas jest inny i nie mamy na to żadnego wpływu. Dobrym punktem odniesienia może być chociażby tabelka Gianta, którą wstawiłem powyżej. Jeżeli dla Twojego wzrostu, Twój przekrok znajduje się na skrajnie lewym polu (albo wręcz wypada poza skalę), to można powiedzieć, że masz niski przekrok. Co wtedy?

Musisz liczyć się z tym, że możesz (ale nie musisz) być zmuszony do zakupu roweru w rozmiarze mniejszym, niż wynika to z zalecanego wzrostu (żeby nie zawisnąć na ramie kroczem, albo żeby rura podsiodłowa nie była maksymalnie wsunięta do ramy). Może się też okazać, że dany rower po prostu nie jest dla Ciebie (dzieje się tak zwłaszcza w przypadku rowerów gravelowych/przełajowych) – niektóre ramy mają bardzo wysoko poprowadzoną górną rurę ramy i zwyczajnie nie uda Ci się stanąć nad ramą. Albo gdy się to uda, okaże się, że pasuje Ci najmniejszy rozmiar ramy, który jest na tyle krótki, że nie da się tego wyrównać długością mostka w zadowalający sposób.

W każdym razie warto sprawdzić, czy aby nie masz krótkich nóg, tak żeby nie złapać się tylko na patrzenie na swój wzrost.

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (6)

Przymierz się do różnych rozmiarów ramy

W najlepszej sytuacji są osoby, które mogą przymierzyć się do roweru osobiście. Wystarczy dobrze ustawić siodełko (przynajmniej na wysokość) i praktycznie od razu będziesz czuć, czy rozmiar ramy Ci odpowiada. Jeżeli rama jest zdecydowanie za mała, będziesz mieć wrażenie, że zaraz przywalisz kolanami w kierownicę (albo faktycznie to zrobisz), będziesz także ocierać butem o oponę podczas skręcania kierownicą (choć niektóre rowery nawet w dobrze dobranym rozmiarze mają z tym problem, pamiętajcie też, że rozmiar buta to też rzecz mocno indywidualna i są osoby o nieprzeciętnie dużych/małych stopach, w stosunku do wzrostu).

Na zbyt dużej ramie będziesz się nienaturalnie wyciągać, by dosięgnąć kierownicy. Poza tym może być problem z ustawieniem siodełka na odpowiedniej wysokości. Może się okazać, że wspornik siodełka jest maksymalnie wsunięty do ramy, a Ty nadal nie dosięgasz do pedałów całą stopą. Siodełko powinno być wysunięte z ramy chociaż o te 10 centymetrów, tak aby wspornik pochłaniał część wibracji podczas jazdy.

(Video) Jak dobrać rozmiar ramy roweru?

W dobrym sklepie rowerowym będą dostępne rowery w różnych rozmiarach ram, będziesz mógł się przysiąść do każdego z nich i ocenić która rama Tobie bardziej odpowiada. Z teoretycznych wyliczeń, które przeprowadziłem wyżej, czasem okazuje się, że trafiasz idealnie pomiędzy dwa sąsiednie rozmiary ram rowerowych. Wtedy najlepszym wyjściem jest sprawdzenie na którym poczujesz się lepiej.

Nie mam opcji przymierzenia się w sklepie do roweru – co zrobić?

Zdarza się i tak, że zakup przez internet to jedyna opcja. Oczywiście masz prawo do zwrotu zakupionego roweru, ale wiadomym jest, że lepiej tego uniknąć. Co wtedy? Niektórzy producenci wysyłkowi (dystrybuujący rowery głównie przez internet) oferują na swoich stronach kalkulator rozmiaru, gdzie po podaniu przynajmniej wzrostu i przekroku, otrzymujemy podpowiedź, jaki rozmiar ramy roweru będzie dla nas najlepszy (taki kalkulator ma m.in. Canyon).

Sposobem może być także sprawdzenie geometrii roweru na którym aktualnie jeździcie (czy jeździ kolega/koleżanka i ich rower Wam pasuje). Jeżeli rozmiar Wam odpowiada, sprawdźcie najważniejsze wymiary i poszukajcie roweru, który z grubsza będzie podobny.

Często dwa rozmiary ramy pasują

To też nie jest tak, że nie da się jeździć na rowerach ciut (podkreślam – CIUT!) za małych lub ciut za dużych. Da się. Wyliczony rozmiar nie jest wyrocznią i często spotykam się z sytuacją, że na tym samym rowerze może jeździć mama i córka, które różnią się wzrostem i długością nóg. Ale tak czy siak, na rowerze musisz czuć się dobrze. Mówi się, że gdy wypadniemy gdzieś pomiędzy dwoma rozmiarami ramy, do sportowej jazdy można kupić mniejszą ramę (zwłaszcza w przypadku roweru szosowego), natomiast do bardziej relaksacyjnej większy rozmiar ramy, by była wygodniejsza. Nie jest to jednak żadna wyrocznia, każdy musi to sprawdzić sam.

Rozmiar ramy roweru - jaki wybrać? | Rowerowe Porady (7)

Kupiłem za duży/za mały rower – co teraz?

Jeżeli kupiłeś przez internet, to niestety najlepszym wyjściem będzie zwrot roweru, jeżeli jest to jeszcze możliwe. Jeżeli nie możesz już oddać roweru albo np. kupiłeś go w sklepie stacjonarnym po namowach sprzedającego „pan/pani się przyzwyczai„, albo jest to niedopasowany prezent, albo z jakiegokolwiek innego powodu masz rower z za dużą lub za małą ramą – jest możliwość poprawienia sytuacji, ale w ograniczonym zakresie.

Aha, nie dajcie się złapać na gadanie osób, które kompletnie nie znają się na rzeczy i będą mówić, że „wysokością siodełka sobie to wyregulujesz„. To całkowita nieprawda! Siodełko powinno być ustawione na poprawnej wysokości, a ona nie ma nic wspólnego z rozmiarem ramy, a jedynie odległością od pedałów. Możemy mieć trzy różne rozmiary ramy i w każdym z nich może udać się ustawić siodełko poprawnie. W każdym z nich wspornik będzie wysunięty na inną wysokość, ale ostateczna odległość od siodełka do pedałów będzie ta sama. Tylko co z tego, jeżeli np. na mniejszym rozmiarze będziemy siedzieć przykurczeni, a na dużym będziemy niewygodnie wyciągnięci do przodu.

Mam za dużą ramę

Kwestia o ile jest to za duża rama. Jeżeli nie możesz swobodnie stanąć nad ramą (za duży przekrok ramy) to niewiele z tym zrobisz. Można wymienić opony na węższe (a co za tym idzie – niższe) ale to obniży przekrok maksymalnie o 1-2 centymetry (ale nie zawsze wymiana opon na węższe jest możliwa lub nie ma to sensu). Tak samo sytuacja wygląda, gdy nawet po maksymalnym obniżeniu siodełka nie możesz położyć całej stopy na pedale (pedałujesz palcami) – jazda na tak dużej ramie to będzie katorga i bardzo szybko mięśnie zaczną odmawiać posłuszeństwa.

Jeżeli wysokość ramy i siodełka jest w normie, ale na rowerze siedzisz w zbyt wyciągniętej/pochylonej pozycji (a rower nie jest sportową maszynką do ścigania się), możesz pomyśleć nad wymianą wspornika kierownicy na krótszy i/lub o większym kącie nachylenia. Warto tylko pamiętać o tym, że znaczna zmiana długości mostka zmieni charakterystykę prowadzenia roweru. Rower z krótszym wspornikiem kierownicy może stać się bardzo nerwowy w prowadzeniu. Ale podstawowe wsporniki kierownicy nie są szczególnie drogie, można spróbować takiej operacji.

Mam za małą ramę

To też niezbyt korzystna opcja, ale jednak dużo lepsza od poprzedniej. Pierwsze co – ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości (odsyłam do podlinkowanego wpisu, ale przynajmniej ustaw je na wysokość tak, aby podczas pedałowania kolano było minimalnie ugięte w najdalszym położeniu). Jeżeli do poprawnego ustawienia siodełka musiałeś wysunąć sztycę poza ogranicznik (na każdym wsporniku siodełka jest zaznaczona linia, poza którą absolutnie nie wolno wyciągać go z ramy!), sprawdź jaką długość ma wspornik – jeżeli 35 cm, a sztyca nie jest wysunięta o więcej niż 5 cm poza ogranicznik, możesz wymienić ją na taką o długości 40 cm.

Ale! To tylko pod warunkiem, że nie będziesz obijać stopami o oponę podczas skręcania. Dwumetrowy facet po prostu fizycznie nie da rady jeździć na rowerze dopasowanym do osoby o wzroście 160 centymetrów i tu nawet wspornik o długości 50 centymetrów nic nie pomoże. Dłuższą sztycę zastosowałbym tylko w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że te brakujące 3-4 centymetry sprawią, że będzie się na rowerze dało jeździć.

(Video) Jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu? | Poradnik

Można też zastanowić się nad wymianą wspornika kierownicy na dłuższy, ale tu też należy zachować umiar. Założenie zbyt długiego mostka sprawi, że prowadzenie roweru stanie się dość trudne. I jeszcze raz wracam do ocierania butami o oponę podczas skręcania – o tym też trzeba pamiętać.

Co jeżeli mam dużo za dużą/za małą ramę?

Wymień ramę w rowerze na mniejszą/większą albo wymień rower na inny. Lepiej wydać kilka stów na wymianę ramy, niż męczyć się na źle dobranym rowerze, bądź w ogóle się do niego zniechęcić.

Podsumowanie

Jak widać wybór rozmiaru ramy rowerowej to nie jest taki błahy temat. Oczywiście, nie ma się czego bać, a dając sobie trochę czasu i mając trochę cierpliwości, na pewno uda się Wam znaleźć rower, który będzie idealnie dopasowany do Waszej budowy ciała, potrzeb i wymagań. A jeżeli oprócz rozmiaru ramy wahacie się nad wyborem roweru, zapraszam do lektury moich wpisów o tym jaki rower kupićw konkretnym przedziale cenowym.

Videos

1. Jak dobrać odpowiedni rozmiar ramy rowerowej?
(skleprowerowy_pl)
2. Jak dobrać rozmiar ramy roweru
(RowerySKCE)
3. Dwa błędy w doborze optymalnego rozmiaru ramy roweru szosowego i górskiego.
(SzajBajk)
4. Duży czy mały, a może średni? Jaki rozmiar ramy wybrać dla siebie? Jak dobrać rozmiar ramy?
(Krol Rowerow)
5. Poradnik: Dlaczego te same rowery mogą wyglądać inaczej? Rozmiar ramy, a wygląd roweru
(Dobrerowery.pl)
6. Mniejsza vs. większa rama - jaki rower wybrać, kiedy jesteś na styku rozmiarów. Pytamy eksperta👉
(bikeshow.cc)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Terrell Hackett

Last Updated: 07/22/2022

Views: 5809

Rating: 4.1 / 5 (52 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Terrell Hackett

Birthday: 1992-03-17

Address: Suite 453 459 Gibson Squares, East Adriane, AK 71925-5692

Phone: +21811810803470

Job: Chief Representative

Hobby: Board games, Rock climbing, Ghost hunting, Origami, Kabaddi, Mushroom hunting, Gaming

Introduction: My name is Terrell Hackett, I am a gleaming, brainy, courageous, helpful, healthy, cooperative, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.