Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (2022)

Co przyciąga turystów do Wrocławia i dlaczego warto odwiedzić to miasto? Zostawiając daleko w tyle Mediolan, Rygę czy Paryż, Wrocław stał się najbardziej atrakcyjnym europejskim kierunkiem wyjazdów turystycznych. Przedstawiamy zaledwie siedem z setki argumentów, dla których Wrocław to idealny pomysł na weekendowy wypad i nie tylko. Zaczynamy!

1. Wiecznie żywy Rynek

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (1) Foto: Onet

Wrocław, rynek

Powstał w 1242 roku, w swoim czasie był jednym z największych w Europie, ma 212 metrów długości i 175 metrów szerokości. Od samego początku służył jako plac targowy - handlowano na nim pieczywem, tłuszczem, płótnem, wyrobami metalowymi. Nieco później owocami i warzywami, rękodziełem i biżuterią. Z początku budki handlowe były drewniane, ale w XII wieku zastąpiono je murowanymi. Rynek otoczony jest zabytkowymi kamienicami. Od tego centrum odchodzi we wszystkie strony świata aż 11 uliczek.

Obecnie wrocławski Rynek tętni życiem przez cały rok, każdego dnia i nocy! Stanowi miejsce spotkań, randek i koncertów. Prawie w każdej kamienicy znajduje się pub, kawiarnia czy restauracja. Latem rynek wypełniają połykacze ognia, tancerze, aktorzy i akrobaci i nie tylko. Wartym odwiedzenia jest także wnętrze Ratusza i zbiory mieszczącego się w nim Muzeum Miejskiego. Jest to unikatowy świecki zabytek architektury gotyckiej w skali europejskiej. Najstarsza część Ratusza powstała, jak wynika ze źródeł pisanych, ok. 1299 roku.

2. Pręgierz i Piwnica Świdnicka

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (2) Foto: aliaksei kruhlenia / Shutterstock

Piwnica Świdnicka

(Video) 10 powodów, dla których warto pojechać NA WIEŚ [TOPOWA DYCHA]

Zobacz także

OFERTA DNIA

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (3) Foto: Materiały prasowe

Noc w pięciogwiazdkowym hotelu we Wrocławiu w specjalnej cenie tylko dla użytkowników Onetu

 • undefined

W rynku znajduje się jedna z najstarszych piwiarni Europy (działającej od 1273 roku) - „Piwnica Świdnicka”. Nazwa tego miejsca pochodzi od dolnośląskiego miasta Świdnicy, skąd pierwotnie sprowadzano do niej jęczmienne piwo. Na mocy przywileju nadanego przez Henryka IV Probusa, piwa warzone poza Wrocławiem wolno było podawać jedynie w pozostających pod kontrolą rady miasta piwnicach ratuszowych. Niestety obecnie jest nieczynna i na razie nie wiadomo, kiedy znów będzie można do niej zajrzeć.

Przechadzając się dalej trudno nie zauważyć stojącego przy wschodniej ścianie Ratusza pręgierza, który jest symbolem średniowiecznego prawa. Jest to rekonstrukcja kamiennego pręgierza z 1492 roku. To właśnie przy nim ogłaszano i wykonywano wyroki. Winowajcę przywiązywano do niego i zostawiano na kilkanaście godzin, biczowano lub tracono (w zależności od winy). Teraz miejsce zupełnie straciło zimny i mroczny charakter, zazwyczaj przy pręgierzu spotyka się młodzież.

3. Kościół Garnizonowy św. Elżbiety

Kościół Garnizonowy zbudowano w XIV w. Znajduje się on na placu pomiędzy ulicami Kiełbaśniczą, Odrzańską, św. Mikołaja i św. Elżbiety. Zobaczyć w nim można dzieła sztuki wielu epok: gotyckiej, renesansowej oraz barokowej. To jedyna wrocławska świątynia, którą w czasie swojej pielgrzymki do ojczyzny w 1997 r. poświęcił Jan Paweł II. Z inicjatywy członków Stowarzyszenia Wieża (które próbuje przywrócić świetność świątyni po pożarze w 1976), W 1997 roku udostępniono dla turystów taras widokowy znajdujący się właśnie na wysokiej na około 90 metrów wieży kościoła. Z niego można oglądać piękną panoramę Wrocławia.

(Video) Przewodnik po Wrocławiu | Polski ukryty klejnot! | Rzeczy do zrobienia

Historia Bazyliki nie należy do łatwych, najpierw silna wichura (1529 r.) zerwała z wieży hełm, który runął na przykościelny cmentarz. Następnie podczas zdobywania Wrocławia przez wojska francuskie na przełomie lat 1806/1807 ostrzał artyleryjski uszkodził hełm wieży, dach kościoła i kaplicy. 4 czerwca 1960 r., wskutek wyładowania atmosferycznego, zapaliła się sygnaturka. Spaleniu uległa wówczas część wieży i część dachu. 20 września 1975 r. wybuchł pożar, który objął górną część wieży kościoła. Całkowicie spalił się renesansowy hełm wieży. Zniszczeniu uległy także kamienne balustrada tarasu i baldachimu. Ogień spalił częściowo drewnianą konstrukcję zawieszenia dzwonów, co spowodowało ich upadek, a jeden z nich pękł. W trakcie kontynuowania prac remontowych nastąpił drugi pożar - 9 czerwca 1976 r., który objął cały kościół, wywołując ogromne straty.

4. Ostrów Tumski

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (5) Foto: Shutterstock

Ostrów Tumski

To tutaj zaczęło powstawać miasto. Ostrów Tumski najstarszą zachowaną częścią zabytkowego Wrocławia. Ze względu na naturalny obronny charakter wyspy, którą kiedyś był Ostrów, postanowiono właśnie tam usytuować gród z zamkiem książęcym. W XIX wieku wyburzano fortyfikacje Wrocławia i wtedy zasypano jedną z odnóg Odry dzielącą Ostrów od Szczytnik i Ołbina - wtedy Ostrów przestał być wyspą.

Obowiązkiem odwiedzających tę najstarszą część miasta, jest wizyta katedry św. Jana Chrzciciela z jej pięknym ołtarzem, kaplicami i wieżą widokową. Warto także zajrzeć do kościółka św. Idziego (najstarszej, bo trzynastowiecznej, zachowanej budowli Wrocławia, a zarazem najstarszego czynnego do dziś kościoła w mieście), kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku (z popularną we Wrocławiu ruchomą szopką) oraz kościoła Św. Krzyża i Św. Bartłomieja (dwupoziomowej świątyni, w której zobaczymy m.in. Tron Łaski i nagrobek Henryka IV). Przechadzając się Ostrowem, warto zwrócić uwagę na most Tumski - zieloną przeprawę, którą upodobali sobie zakochani - wieszają oni na moście kłódki ze swoimi imionami, a kluczyk wrzucają do Odry - to ma sprawić, że ich uczucie będzie nierozerwalne.

5. Panorama Racławicka

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (6) Foto: Agencja BE&W

Wrocław, Panorama Racławicka

(Video) 5 zaskakująco dobrych nowości, które warto zobaczyć

Trudno mówić o zwiedzaniu Wrocławia nie zaglądając do rotundy znajdującej się w parku Juliusza Słowackiego. Przy ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 11 znajduje się bowiem Panorama Racławicka - wielkie malowidło (15x114 m) upamiętniające Insurekcję Kościuszkowską.

Pomysłodawcą tego pierwszego i jedyne zachowanego do dziś polskiego dzieła tego rodzaju, był lwowski malarz Jan Styka, który zaprosił do współpracy Wojciecha Kossaka. Panorama powstała we Lwowie, na specjalnie tkanym płótnie zakupionym w Brukseli i żelaznej konstrukcji przywiezionej z Wiednia. Do Wrocławia malowidło trafiło po II wojnie światowej. Długo jednak trzeba było czekać, by płótno znów ujrzało światło dzienne - ponownie można było je oglądać dopiero od 1985 r.

Poza głównym dziełem (do którego komentarza posłuchamy w kilkunastu językach - m.in. angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, hiszpańskim, włoskim, japońskim, chińskim, czeskim, esperanto), można też zwiedzić małą rotundę, a tam zobaczyć plastyczną mapę terenu, na którym odbywała się bitwa racławicka, sprawdzić, jak rozmieszczone były wojska i posłuchać komentarza opowiadającego o przebiegu bitwy racławickiej. W gablotach na obrzeżach rotundy znajduje się 107 figurek, przedstawiających żołnierzy polskich i rosyjskich w mundurach z epoki. W przedsionku Małej Rotundy wystawione są szkice Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

6. Hala Stulecia - największe dzieło architektury XX wieku

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (7) Foto: Tomasz Pajączek / Onet

Hala Ludowa

Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maxa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W tym wpisanym na listę zabytków UNESCO obiekcie odbywa się wiele imprez o charakterze masowym (takich jak targi, koncerty, imprezy sportowe itp.).

(Video) 3 rzeczy, o których warto pamiętać przygotowując testament pisemny

W Hali znajduje się Centrum Poznawcze, czyli stała, multimedialna wystawa poświęcona historii obiektu Maxa Berga. W umiejscowionych w centrum pomieszczeniach (Visitor's Center, Pokój Historyczny, Pokój Edukacyjno-Poznawczy oraz Galeria) można obejrzeć archiwalne fotografie w 3D, dotknąć interaktywnych ekranów, zobaczyć multimedialne mapy i posłuchać rozmów z lat, w których Hala powstawała.

Wokół Hali rozciąga się pergola (budowla w kształcie połowy elipsy o długości 640 metrów), która otacza fontannę multimedialną. Warto wybrać się także na jej pokaz, bo jest to największa tego typu fontanna w Polsce (zajmuje około 1 ha), w której woda i światło „tańczą” w rytm płynącej z głośników muzyki. W pobliżu fontanny tuż za pergolą mieści się ogród japoński - wydzielona część parku Szczytnickiego, urządzona na początku XX w. przez największego wówczas japonistę - hrabiego Fritza von Hochberga, i japońskiego ogrodnika Mankichi Arai.

7. Hydropolis

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław (8) Foto: Materiały prasowe

Hydropolis

Hydropolis zostało otwarte w grudniu 2015 roku. Jest to ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie, które jest jedynym takim obiektem w Polsce i jednym z nielicznych na świecie - wystawa znajduje się w zabytkowym, XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000m kw. Zbiornik pełnił swą pierwotną funkcję do 2011 roku, kiedy to został wyłączony z użytku. Po przeprowadzeniu niezbędnych remontów i rewitalizacji budowlę przekształcono w Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.

Zwiedzanie Hydropolis rozpoczyna się od projekcji na ekranie 360 stopni opowiadającej o powstaniu wody na Ziemi. Następnie goście Hydropolis, podążając wzdłuż zamkniętego w podłodze strumienia wody, przechodzą przez kolejne strefy, poświęcone m.in. tajemnicom, jakie kryją w sobie głębiny, życiu tętniącemu w oceanach czy inżynierii wodnej.

FAQs

Siedem powodów, dla których warto odwiedzić Wrocław? ›

Wrocław
 • 1 Wrocław. 1.1 Niesamowita Polska.
 • 2 1. Kolorowe Podwórka na Nadodrzu.
 • 3 2. Wrocławskie Krasnale.
 • 4 3. Hydropolis - Centrum Nauki i Wiedzy o Wodzie.
 • 5 4. Wyspa Słodowa i inne wrocławskie wyspy.
 • 6 5. Ostrów Tumski - Wrocław.
 • 7 6. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • 8 7. Panorama Racławicka.
May 19, 2019

Dlaczego warto zwiedzić w Wrocław? ›

Bogactwo zabytków, przepiękny rynek z Ratuszem, Most Pokutnic, Ostrów Tumski z Mostem Zakochanych, czy też Ogród Botaniczny oraz Japoński – to obowiązkowe punkty zwiedzania podczas pobytu we Wrocławiu.

Z czego jest znany Wrocław? ›

TOP 10: Atrakcje we Wrocławiu
 • Ostrów Tumski.
 • Rynek.
 • Dzielnica Czterech Wyznań
 • Pałac Królewski wraz z ogrodem barokowym.
 • Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego.
 • Panorama Racławicka.
 • Hydropolis.
 • Hala Stulecia.

Z czego słynie Wrocław jedzenie? ›

Bigos to danie bez wątpienia znane i lubiane w całej Polsce.

We Wrocławiu bigos robi się z czerwonej kapusty z kawałkami mięsa wieprzowego: polędwicy, boczku i kiełbasy.

Czy warto pojechac do Wrocławia? ›

Dlaczego warto odwiedzić Wrocław

Wrocław nazywany jest drugą Wenecją, w mieście jest ponad 100 mostów w tym 16 zabytkowych. Wrocław to również bardzo dynamicznie rozwijające się miasto, które przyciąga wiele firm i studentów.

Od czego zacząć zwiedzanie Wrocławia? ›

Swoją przygodę polecamy rozpocząć od barwnego Rynku Wrocławia. Kolorowe kamieniczki to niewątpliwe jedna z bardziej rozpoznawalnych wizytówek miasta, dlatego warto poświęcić na ich zwiedzanie kilka chwil. Można też zasilić swoje baterie w jednej z wielu klimatycznych restauracji.

Gdzie pojechać na jeden dzień z Wrocławia? ›

15 pomysłów na całodniowe wycieczki w okolicach Wrocławia
 • Edukacyjne Mini Zoo Gaja.
 • Gospodarstwo agroturystyczne Cicho-Sza.
 • Szczyt Ślęża.
 • Zalew Mietkowski i okolice.
 • Zamek Książ
 • Zamek w Bolkowie.
 • Las Bukowy i dzielnica uzdrowiskowa w Trzebnicy.
 • Stawy Milickie.

Ile kosztuje bilet wstępu do ZOO we Wrocławiu? ›

Jak i gdzie kupić bilet do ZOO we Wrocławiu?
Bilety do ZOO i Afrykarium we WrocławiuCeny biletów ZOO na ratunek
NORMALNY61 PLN
ULGOWY – dzieci i uczniowie od 3 do 21 r.ż., emeryci, renciści, os. niepełnosprawne, posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora51 PLN
STUDENCKI do 26 r.ż.51 PLN
17 more rows

Jak spędzić wieczór Wrocław? ›

Pokazujemy wam miejsca, które sprzyjają intymności, szczerej rozmowie i relaksowi.
 1. Ostrów Tumski.
 2. Park Południowy.
 3. Pawilon Czterech Kopuł
 4. Fontanna z lwami na pl. Jana Pawła II.
 5. Mostek Pokutnic.
 6. Park Staromiejski.
 7. Pergola.

Czym wyróżnia się Wrocław? ›

Położenie geograficzne Wrocławia

Przez miasto przepływa rzeka Odra oraz jej odpływy. Miejscowość ta nazywana jest miastem mostów i wysepek. Jest to malownicze miasto, które przyciąga swym pięknem turystów. To miasto, w którym przyjemnie się żyje i wypoczywa.

Z czym kojarzy Ci się Wrocław? ›

miasto rodzinne, znajomi itp. – łącznie 10%). Najwięcej Polaków kojarzy Wrocław z konkretnym zabytkiem lub atrakcją turystyczną tego miasta; głównie z Panoramą Racławicką i Ogrodem Zoologicznym.

Jakie są zabytki we Wrocławiu? ›

Do miejsc, których nie można pominąć, odwiedzając Wrocław, należą: Hala Stulecia, a przy niej słynne ogrody Japoński i Zoologiczny, oraz pomniki najmniejszych mieszkańców miasta – wrocławskich krasnali, dumy wrocławian, którzy postawili im kilkaset statuetek.

Co można przywieźć z Wrocławia? ›

Niedaleko od Rynku w sklepie firmowym Cepelii można nabyć wiele pamiątek związanych z miastem i regionem Dolnego Śląska: gadżety, obrazki akwarelowe z ulicami Wrocławia, widokówki współczesne i przedwojenne, lalki w strojach regionalnych dolnośląskich, ceramikę z Bolesławca.

Czego sprobowac we Wrocławiu? ›

Odwiedzając Wrocław warto wiedzieć gdzie dobrze zjeść i skosztować pysznych dań.
...
 • STÓŁ na Szwedzkiej. ...
 • Whiskey in the Jar. ...
 • Vinyl Cafe. ...
 • La Maddalena Restauracja. ...
 • Restauracja Konspira. ...
 • Tequilarnia. ...
 • Siesta Trattoria. ...
 • Chinkalnia Restauracja Gruzińska.
Mar 2, 2022

Z jakich potraw słynie Dolny Śląsk? ›

Są wśród nich m.in. cztery miody, trzy gotowe dania, ser zgorzelecki, karp milicki, ogórki i kapusta ślężańska, wino śląskie, juha - kompot z suszonych owoców, ciasto z kruszonką z ziemi kłodzkiej, chleb gogołowicki i świnka po zaciszańsku.

Ile mostów jest we Wrocławiu? ›

Według spisu ZDiUM natomiast, Wrocław posiada 101 mostów i 33 kładki, czyli najwięcej w Polsce i plasuje się w pierwszej dziesiątce miast Europejskich.

Co można zobaczyć? ›

50 miejsc w Polsce, które trzeba zobaczyć
 • z 50. W Polsce jest z pewnością więcej pięknych i ciekawych miejsc. ...
 • z 50. Park Krajobrazowy Orlich Gniazd. ...
 • z 50. Krutynia na Mazurach. ...
 • z 50. Słowiński Park Narodowy. ...
 • z 50. Zamek krzyżacki w Malborku. ...
 • z 50. Morskie Oko. ...
 • z 50. Zamość. ...
 • z 50.
Feb 1, 2013

Ile kosztuje bilet do Muzeum Narodowego we Wrocławiu? ›

Muzeum Narodowe we Wrocławiu – bilety, godziny otwarcia
Muzeum Narodowe - ceny biletów:
normalny (wystawy stałe)20 zł
normalny (wystawy stałe i czasowe)25 zł
ulgowy20 zł
rodzinny10 zł/ os.
4 more rows

Co to jest nasz Wrocław? ›

Nasz Wrocław to miejski program, którego celem jest zachęcanie mieszkańców do aktywnego spędzania wolnego czasu oraz udziału w życiu miasta. Jeżeli mieszkasz we Wrocławiu i rozliczasz podatek dochodowy w naszym mieście, korzystaj z atrakcyjnych zniżek w obszarze m.in. kultury, sztuki, sportu, rozrywki czy edukacji.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu zima? ›

Gdy doskwiera chłód, warto odwiedzić liczne muzea, np. Panoramę Racławicką, Pałac Królewski, Muzeum Pana Tadeusza, Muzeum Teatru, lub jedno z centrów poznawczych – Centrum Historii Zajezdnia czy Hydropolis. Warto wybrać się także poza ścisłe centrum – do Afrykarium, Hali Stulecia czy Pawilonu Czterech Kopuł.

Dlaczego Wrocław? ›

Wrocław to wreszcie przepiękne zabytki i wyjątkowy klimat.

Rynek, Ostrów Tumski, Zoo z Afrykarium, Panorama Racławicka, Hydropolis czy multimedialna fontanna przy Hali Stulecia to tylko część z wielu pięknych miejsc we Wrocławiu.

Jak się mieszka we Wrocławiu? ›

Wrocław to jedno z największych i najbardziej aktywnych gospodarczo miast w Polsce, co rok sprowadzają się tam liczni studenci, często jest również odwiedzane przez turystów. Rynek mieszkaniowy charakteryzuje się więc regularnymi wzrostami cen zarówno kupna, jak i wynajmu.

Jakie pamiątki można przywieźć z Wrocławia? ›

Niedaleko od Rynku w sklepie firmowym Cepelii można nabyć wiele pamiątek związanych z miastem i regionem Dolnego Śląska: gadżety, obrazki akwarelowe z ulicami Wrocławia, widokówki współczesne i przedwojenne, lalki w strojach regionalnych dolnośląskich, ceramikę z Bolesławca.

Videos

1. 8 powodów przez które NIGDY nie schudniesz - wykład na żywo
(Mateusz Ostręga)
2. WROCŁAW - co zobaczyć we Wrocławiu?
(Olga Rodzeń)
3. Mesjasze żydowscy i islamscy m.in. Jezus a kwestie bałwochwalstwa.
(Sławomir Majda)
4. Niesamowity DOLNY ŚLĄSK (TOP 15 najlepsze atrakcje)
(Podróże Busem Przez Świat)
5. 7 powodów, dla których warto zamieszkać na wsi. GREEN CANOE.
(GREEN CANOE)
6. KAŻDA Z NICH MIAŁA POWODY
(STREFA MROKU)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Fr. Dewey Fisher

Last Updated: 10/13/2022

Views: 6054

Rating: 4.1 / 5 (62 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Fr. Dewey Fisher

Birthday: 1993-03-26

Address: 917 Hyun Views, Rogahnmouth, KY 91013-8827

Phone: +5938540192553

Job: Administration Developer

Hobby: Embroidery, Horseback riding, Juggling, Urban exploration, Skiing, Cycling, Handball

Introduction: My name is Fr. Dewey Fisher, I am a powerful, open, faithful, combative, spotless, faithful, fair person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.