Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (2022)

PlayStation to konsola, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To flagowy produkt japońskiego giganta z branży elektroniki użytkowej - Sony. Pierwsza edycja pojawiła się już w roku 1994 i od tego czasu na zawsze zmieniła świat cyfrowej rozrywki. Kolejne jej wersje osiągnęły również olbrzymią popularność. W końcu nadszedł czas na najnowszą edycję. PlayStation 5 jest konsolą nowej generacji od firmy Sony. W mediach internetowych możemy znaleźć interesujące newsy dotyczące konsoli, w tym informacje o planowanej dacie premiery (kiedy playstation 5 ujrzy światło dzienne), wyglądzie urządzenia, specyfikacji technicznej, czy pierwszych grach dedykowanych tej najnowszej platformie gamingowej. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przedstawić najciekawsze smaczki dotyczące ps5. Zapraszamy do lektury!

Spis treści

1.PlayStation 5 - kiedy będzie premiera PlayStation 5?
2.PlayStation 5 - dane techniczne PS5
3.PlayStation 5 - wygląd nowej konsoli
4.PlayStation 5 - pad DualSense
5.PlayStation 5 - cena najnowszej konsoli od Sony
6.PlayStation 5 - premierowe gry na PS5
7.PlayStation 5 - czy PS5 będzie wstecznie kompatybilna?
8.PlayStation 5 - edycja cyfrowa (Digital Edition)
9.PlayStation 5 - czy wciąż warto kupić PS4?

1.PlayStation 5 - kiedy będzie premiera PlayStation 5?

Chyba każdy entuzjasta nowoczesnych technologii i wielu graczy zadaje pytanie kiedy ps5 pojawi się na rynku elektroniki. Tak więckiedy wyjdzie playstation 5 / ps5 kiedy premiera playstation 5? Sony oficjalnie potwierdziło, że konsolaPS5 pojawi się na świecie przed świętami Bożego Narodzenia 2020. Najprawdopodobniej produkt pojawi się w okresie między październikiem a grudniem 2020 roku. Czas ten pokrywa się z bezpośrednim konkurentem od Microsoft - Xbox Series X,którego premiera również została zapowiedziana na ten sam przedział czasowy.

Kiedy wychodzi playstation 5 / kiedy będzie playstation 5 - niektóre przecieki mówią wprost - konsola pojawi się w sprzedaży w USA 20 listopada 2020 roku, czyli w okresie promocji związanych z Black Friday. Ale to jeszcze nie zostało potwierdzone. Z drugiej strony, listopad to historyczny miesiąc, w którym konsole firmy Sony miały już swoje premiery (zarówno PS3, jak i PS4 miały swoje światowe premiery właśnie w pierwszej połowie listopada).

Firma AMD, gigant technologiczny, któremu zlecono wykonanie procesora i układów graficznych w konsolach nowej generacji PS5 oraz Xbox Series X, informuje o przyspieszonej produkcji, do wdrożeniana rynek.To również sugeruje, że premiera odbędzie się w listopadzie.

Playstation 5 kiedy premiera / ps5 kiedy wyjdzie - już w najbliższym czasie (w sierpniu) poznamy dokładną datępremiery PlayStation 5, jak i jej cenę.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (1)

2. PlayStation 5 - dane techniczne PS5

Japoński producent ujawnił specyfikację techniczną PS5 – Sony PlayStation 5. ps5 informacje / ps5 nowe informacje.Poniżej przedstawiamy najważniejsze techniczne dane:

 • PS5 Procesor (CPU):AMD Zen 2, 8 rdzeni 3.5 GHz (zmienna częstotliwość);
 • Grafika (GPU):10.28 TFLOPS, 36 CUs @ 2.23 GHz (zmienna częstotliwość),architektura:RDNA 2;
 • Pamięć:16GB GDDR6 / 256-bit;
 • Przepustowość pamięci:448GB/s;
 • Dysk twardy:825GB SSD;
 • Prędkość przesyłania danych: 8-9GB/s (5.5GB/s (w przypadku nieskompresowanych danych));
 • Rozszerzanie pamięci:NVMe SSD slot,USB HDD (tylko dla gier z PS4);
 • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray.
 • Optical drive:4K UHD Blu-ray drive

Na pokładzie PlayStation 5 pojawi się 8-rdzeniowy procesor AMD o maksymalnym taktowaniu 3,5 GHz. Wartość ta będzie podlegać zmianie w zależności od obciążenia układu. Układ ten jest wspierany pamięcią 16 GB GDDR6. GPU RDNA 2 zaoferuje 36 jednostek sterujących. Użytkownicy sprzętu mogą liczyć na moc rzędu 10,28 teraflopów, a także wsparcie dla technologii ray tracing. To jedna ze znaczących zmian. To rozwiązanie sprawi, że grafika zachwyci najbardziej wymagających miłośników gier. Konsola posiada zaawansowane podzespoły, które zapewnią wydajność na bardzo wysokim poziomie.

(Video) Konsola Sony PlayStation 5 – dane techniczne – RTV EURO AGD

Nowakonsola Sony zaoferuje także bardzo szybkidysk SSDo pojemności 825 GB. Format kompresji o nazwie Kraken, będący specjalnym algorytmem odpowiedzialnym za kompresowanie wszelkich danych przesyłanych wewnątrz PlayStation 5 odciąży CPU oraz GPU, zapewniając programistom dodatkowe możliwości i wydajność oraz zapewni przepustowość rzędu 8-9 GB/s. W praktyce oznacza to błyskawiczne wczytywanie gier. Pod tym względem sprzęt wyprzedzi najmocniejsze komputery klasy PC.

Warto zauważyć inną zaletę PS5 – chodzi o nowe funkcje audio. Graczeusłyszą dźwięk przestrzenny, co przełoży się na dużo większy realizm w czasie rozgrywki. Tak naprawdę prawdziwą moc drzemiącą w konsoli poznamy, gdy uruchomimy gry z zaawansowaną grafiką. Tak więc pozostaje nam jedynie czekać na kolejne szczegóły.

3. PlayStation 5 - wygląd nowej konsoli

PS5 jak wygląda playstation 5? Użytkownicy bardzo często wpisują w wyszukiwarce frazy typu: "jak będzie wyglądało ps5", "jak wygląda ps5", "ps5 wygląd". Otóż 11 czerwca 2020 roku, Sony zaprezentowało wygląd konsoli ps5. Konsola ma całkowicie inny design w porównaniu z poprzednikami. Czarno-biała kolorystyka wraz z niebieskim podświetleniem, stanowi znaczące odejście od swoich poprzedników. Mamy do czynienia z bardzo odważnym, wręcz futurystycznym wzornictwem. Produkt pełni funkcję nie tylko prawdziwego multimedialnego kombajnu, ale także swego rodzaju mebla - ozdoby nowoczesnych domów i mieszkań. W dodatku rozmiar tej konsoli będzie większy od PS4 Pro.

Pojawią się 2 wersje sprzętu - jedna z nośnikiem cyfrowym i druga (Digital Edition), pozbawiona tego nośnika. Różnice w wyglądzie tych modeli możecie zaobserwować poniżej.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (2)

4. PlayStation 5 - pad DualSense

PS5 controller to zupełnie nowy gamepad. W najnowszej wersji PS5 zostanie zastosowanykontroler DualSense PS5, a nie np. DualShock 5, jakbyć może wiele osób by się mogło spodziewać. Nowością jest również sama kolorystyka gamepada. Postawiono na odważną czarno-białą kolorystykę, która jest ściśle odzwierciedlona w projekcie samej konsoli. Ta dwubarwna kolorystyka kontrolera PS5 obejmujeznane z poprzednich odsłon przyciski - tj. trójkąt, koło, kwadrat oraz krzyżyk (czy też X). Natomiast symbole te pozbawione są wypełnienia kolorami (w poprzednich odsłonach były to kolor zielony dla trójkąta, kolor różowy dla kwadratu, czerwony dla koła oraz niebieski dla krzyżyka). Po bokach głównego touchpada, pojawiły się podświetlane na niebiesko paski.

W kontrolerze PS5zastosowano tzw. haptyczne (dotykowe) sprzężenie zwrotne w przyciskach L2 i R2, które będą adaptacyjne. Sony wyjaśnia,że dzięki temu gracze będą mogli poczuć określone napięcia związane z działaniami i czynnościami wykonywanymi w określonych grach. Dzięki dotykowym funkcjom gracz odczuje szerszy zakres informacji zwrotnych, np. uderzenie w ścianę podczas prowadzania samochodu wyścigowego będzie czymś zupełnie innym niżwykonanie akcji na boisku piłkarskim. Będzie można poczuć także różnorodność tekstur, np. biegnąc przez trawę itp.

To pozwoli programistom zaprogramować przyciski w taki sposób, aby jeszczedokładniej symulować określone działania. DualSense będzie posiadać wbudowany mikrofon, umożliwiając tym samym graczom pominięcie zestawu słuchawkowego do komunikacji ze znajomymi.W miejscu przycisku "Share", pojawia się przycisk"Create", który znajdzie się w tym samym miejscu. Jego funkcją jest nadal udostępnianie naszej rozgrywki w sieci. Sony ma podzielić się szerszymi informacjami na temat tego przyciskubezpośrednio przed premierę konsoli.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (3)

(Video) PlayStation 5 VR looks GREAT but...whats the PRICE? - NEW PSVR 2 DETAILS!

5. PlayStation 5 - cena najnowszej konsoli od Sony

Ile będzie kosztować playstation 5? Na początku należy wspomnieć o tym, że w momencie premiery PS4 kosztowało ok. $400. Można spodziewać się, żecena playstation 5 będzie kształtować się w granicach $450-$500. Tak naprawdę,Sony nie potwierdziło jeszcze ceny PS5, ale prognozy analityków to: $499-$749. Oczywiście należy te szacowania traktować z pewną dozą sceptycyzmu. To cena za wersję standardową, a zgodnie z tym, co Sony zaprezentowało w czerwcu, w dniu premiery pojawią się dwie konsole PS5: standardowa PS5 (PS5 slim) i PS5 Digital Edition (prawdopodobnie nieco tańsza).

Ile będzie kosztowało playstation 5 / playstation 5 ile kosztuje /ps5 ile kosztuje playstation 5 - to niezwykle często wpisywane frazy w sieci. Tak naprawdę, na wartość tego produktu wpływawielu czynników. Należą do nich m.in. liczba gier, ich cena oraz jakość, rozpiętość czasowa danego tytułu oraz szereg innych czynników. Jeszcze w sierpniu poznamy dokładną cenę. Zarówno Sony, jak i Microsoft czekają jeszcze na oszacowanie dokładnej ceny sprzętu nowej generacji. Możliwa jest nawet sytuacja, że firmy te będą czekać do ostatniej możliwej chwili, aby ustalić ceny, mając dużo czasu na wprowadzenie pewnych zmian.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (4)

6. PlayStation 5 - premierowe gry na PS5

11 czerwca 2020 roku mogliśmy poznać fascynującą ofertę gier na Play Station 5.Na PS5 obecnych będzie mnóstwo nowych gier. Na tą chwilę wiadomo o kilku tytułach, które pojawią się wraz z premierą najnowszej konsoli lub bezpośrednio po premierze. Do najważniejszych gier zaliczyć możemy Marvel's Spider-Man: Miles Morales, sequel Horizon Zero Dawn: Forbidden West, remake Demon's Souls, Resident Evil 8 i wiele więcej. Podczas czerwcowej prezentacji pokazano dziesiątki gier, a obok znanych firm, takich jak Capcom i Bethesda, było też wiele tzw. niezależnych firm z branży gier.

Uwagę obserwatorów przykuła kontynuacja Horizon Zero Dawn. Gra oczarowała widzów doskonałą i niezwykle szczegółową grafikę. Potwierdzono również remake Demon’s Soul na PS5. Takżeseria Resident Evil będzie miała swoją kontynuację w postaci gry Resident Evil 8: Village. Zaprezentowane teżnową grę Ratchet and Clank, Oddworld, kolejną wyścigówkę z serii Gran Turismo i wiele innych tytułów.

Znakomita większość z ponad 4000 dostępnych gier na PS4 będzie również dostępna także na PS5, w tym z PSVR, dzięki kompatybilności wstecznej.W momencie samej premiery konsoli PlayStation 5,100 najlepszych gier z PS4 będzie również dostępne na PS5. Regularna aktualizacja systemu operacyjnego konsoli sprawi, że biblioteka gier będzie stale rozszerzana.

Pozostawiając w temacie gier, nie jeden z Was zada pytanie, jaki telewizor do ps5? Jaki tv do ps5 będzie odpowiedni, aby mógł wykorzystać w pełni potencjał tej konsoli?

Telewizor taki powinien oferować następujące funkcjonalności:

 • wyświetlanie gier wrozdzielczości4K przy płynności 120 klatek na sekundę;
 • około 10-milisekundowy input lag;
 • żywe kolory oraz wysoki kontrast,
 • obsługa HDRi odpowiednią jasność;
 • przestrzenne, otaczające gracza audio;
 • specjalny tryb "Gra", obecny np. w nowych telewizorach Sony Bravia.

Oto, jak przedstawiają się niektóre z gier, które zawitają na najnowszej konsoli od Sony:

(Video) Złożyłem PlayStation 5 za 17 000 PLN

7. PlayStation 5 - czy PS5 będzie wstecznie kompatybilna?

Konsola nowej generacji będzie kompatybilna z obecnym sprzętem PSVR (zestawem słuchawkowym do rzeczywistości wirtualnej opracowanym przez Sony Interactive Entertainment). Krążą też plotki o PSVR 2. Jednak użytkownicy pytają przede wszystkim o to, czy mogą grać w gry z PS4 na PS5. Otóż PS5 z pewnością będzie wstecznie kompatybilne z "prawie wszystkimi" najpopularniejszymi grami na PS4 - wcześniejsze generacje nie zostały jeszcze potwierdzone.

Architekt sytemu, Mark Cerny, podczas prezentacji sprzętu mówił o tym, że włączenie gier z PS4 i PS4 Pro na sprzęcie o znacznie wyższym taktowaniu może przełożyć się na prawdziwy skok, z którym niektóre gry sobie zwyczajnie nie radzą - dlatego należy testować każdy tytułuindywidualnie. Jednak według niego, rezultaty są bardzo dobre. Przyjrzano się 100 najpopularniejszym grom z PS4. Można spodziewać się tego, że niemal wszystkie tytuły będą działały na PS5 w dniu debiutu urządzenia.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (5)

8. PlayStation 5 - edycja cyfrowa (Digital Edition)

Oprócz standardowej wersji konsoli PS5 z nośnikiem fizycznym, Sony wypuści także PS5 Digital Edition - cyfrową wersję konsoli nowej generacji pozbawionej nośnika fizycznego. Poza tym, konsola ta będzie miała takie same parametry, jak standardowa edycja. Wydanie takiej wersji wynika z tego, że corazwiększa grupa graczywoli korzystać zplików, które umieszczają bezpośrednio na dysk twardy konsoli, albo korzystają z usług przesyłania strumieniowego, zamiast kupować gry / filmy na nośnikach fizycznych.

Można się spodziewać tego, że wersja cyfrowa PS5 będzie tańsza, jednakże nie wiadomo dokładnie, jaka będzie dokładna różnica w cenie w stosunku do edycji standardowej. Trzeba pamiętać przecież o tym, że Microsoft również wydał konsolę Xbox One S w wersji All-Digital Edition, która okazała się tańsza o ok. 200-300 zł od tradycyjnej wersji. To oznacza, żemożna spodziewać się podobnej różnicy cenowej między PS5 a PS5 Digital Edition.Ale na pewno nie będą to jakieś znaczące kwoty.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (6)

(Video) PS5 8K 120 FPS [PlayStation 5 - Dane techniczne] + Black Ops 4 Update News

9. PlayStation 5 - czy wciąż warto kupić PS4?

Naszym zdaniem, konsola PlayStation 4 jest nadal świetnym zakupem, ponieważ wydano na nią tysiące gier, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. W przypadku PlayStation 5, na samym początku premiery,nie będzie dostępnych zbyt wiele nowych tytułów. W związku z tym, warto zostać przy PS4 (albo pomyśleć jeszcze o jej zakupie).

Kolejnym argumentem za kupnem PS4jest jej cena – najmocniejsza wersja Projest bardziej wydajna od komputera w podobnym (a nawet większym) przedziale cenowym, który byłby w stanie poradzić sobie z grami przynajmniej tak dobrze, jak konsola od Sony.

Za zakupem PlayStation 4 przemawia także fakt, że jest to wciąż konsola, która wystarczy na lata.Ma bardzo bogatą bibliotekę gier, z których znakomita ich część jest warta uwagi. Ponadto, zbliżająca się premiera PlayStation 5 nie oznacza, że producenci nie będą już wydawać gier na PS4. Wręcz przeciwnie- konsola ta sprzedała się już w ponad 100 mlnegzemplarzy na świecie! Oznacza to jedno - twórcy gier nie porzucą tak olbrzymiego rynku, a premiera PlayStation 5 sprawi, że jeszcze bardzo długo będą wydawane gry na obie platformy sprzętowe.

Sony PlayStation 5 - Premiera - Parametry techniczne - Cena (7)

Zobacz pozostałe artykuły:

Ranking telewizorów LED

Ranking czytników Ebook

Ranking nawigacji samochodowych

Ranking laptopów

FAQs

Ile kosztuje PS5 na Allegro? ›

PlayStation dostępne jest w dwóch wersjach - zwykłej z napędem Blu-ray oraz Digital Edition, która go nie posiada. Cena wersji z czytnikiem płyt wynosi 2299 zł. Jeśli zdecydujemy się na model bez możliwości odtwarzania dysków, to zapłacimy mniej, bo 1849 zł.

Ile powinno kosztowac PS5? ›

Nie ukrywajmy, ceny PlayStation 5 do najniższych nie należą, ale akurat w Polsce dramatu nie ma. Tak przynajmniej sądzi reszta Europy. Kiedy PlayStation 5 w listopadzie 2020 roku trafiło na sklepowe półki, bardziej pożądana wersja z napędem miała kosztować 2299 zł albo 499 euro.

Gdzie najtaniej kupić PS5? ›

Sprawdzamy, gdzie w sprzedaży dostępne jest PlayStation 5 najtaniej. Wszystkie popularne sklepy w jednym miejscu: Media Expert, RTV Euro AGD, Media Markt, Neonet, Avans i Allegro.

Jaka karta sieciowa w PS5? ›

Mowa bowiem o WiFi 4 (802.11n) oraz Bluetooth 2.1. Dopiero ulepszona konsola PlayStation 4 Pro oraz Slim oferowały lepszą kartę sieciową wspierającą WiFi 5 (802.11ac) oraz Bluetooth 4.0.

Ile prądu zużywa PlayStation 5? ›

Waha się ono dość znacząco w zależności od tego, jaką grę odpalimy. Można bezpiecznie przyjąć, że w przypadku gier na PS4 mówimy o poborze prądu rzędu ok. 100 W, podczas gdy natywne produkcje na PS5 pochłaniają z gniazdka 200-220 W.

Videos

1. Playstation 5 - jak konsola sprawuje się rok od premiery?
(Dzidek na PS5 & XSX)
2. PS 5 Pro - nadchodzi premiera i przyniesie potężny wzrost mocy!
(Technokrata)
3. Najważniejsze Informacje o XBOX SERIES X i S || Premiera / Cena / Gry / Usługi
(FYBEDI)
4. PlayStation 5 PO DWÓCH MIESIĄCACH. Wady i zalety konsoli - czy warto ją kupić?
(AntywebTV)
5. Ta konsola miażdży PC 🎮 Oto PlayStation 5!
(TechnoStrefa)
6. PlayStation 5 - recenzja konsoli nowej generacji Sony
(arhn.eu)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Kieth Sipes

Last Updated: 11/04/2022

Views: 5959

Rating: 4.7 / 5 (47 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Kieth Sipes

Birthday: 2001-04-14

Address: Suite 492 62479 Champlin Loop, South Catrice, MS 57271

Phone: +9663362133320

Job: District Sales Analyst

Hobby: Digital arts, Dance, Ghost hunting, Worldbuilding, Kayaking, Table tennis, 3D printing

Introduction: My name is Kieth Sipes, I am a zany, rich, courageous, powerful, faithful, jolly, excited person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.