Test ciążowy - jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik? (2022)

Autor

inż.

(Video) Kiedy i jak zrobić test ciążowy ? | wasze pytania #02

Jeśli spóźnia Ci się miesiączka i zauważyłaś u siebie nietypowe objawy, tj. nudności, wymioty, zmęczenie i senność, zmianę apetytu oraz nastroju, częste oddawanie moczu czy też nabrzmiałe, bolesne piersi, nasuwa Ci się pytanie: Czy jestem w ciąży? Na szczęście, w dzisiejszych czasach można w prosty i szybki sposób to sprawdzić, wykonując test ciążowy w domu. Po uzyskaniu wyniku dla 100% pewności powinnaś zrobić również badanie krwi w laboratorium wskazujące poziom hormonu beta HCG.

Jak działa test ciążowy?

Domowe testy ciążowe możemy kupić w każdej aptece lub drogerii. Wykrywają one hormon ciążowy, nazywany gonadotropiną kosmówkową -hCG. Hormon beta HCG jest wytwarzany przez kobietę około 8 dnia po zapłodnieniu. Wydziela się on przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową w momencie, gdy jajo przyczepi się do ściany macicy. Oznacza się go w moczu lub we krwi. Testy ciążowe różnią się czułością na ten hormon, dlatego też szczególnie we wczesnym stadium ciąży mogą być zróżnicowane pod względem skuteczności. Poziom hCG przez pierwsze 2-3 miesiące ciąży bardzo szybko wzrasta.

(Video) Domowy Test Ciążowy DIY

Kiedy zrobić test ciążowy?

Termin przeprowadzenia testu zależy od czułości testu. Im niższe stężenie hormonu wykrywa test, tym szybciej możemy go zrobić i uzyskać prawdopodobny wynik. Przeprowadzenie testu ma sens nie wcześniej niż 8 dni po zbliżeniu i owulacji. Na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wykonanie go w terminie planowanej miesiączki, w przybliżeniu 14 dni od uwolnienia komórki jajowej. Najbezpieczniej jest zrobić test w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki. Aby uzyskać wiarygodny wynik, lepiej nie spieszyć się z przeprowadzeniem testu w domu, ponieważ zbyt wcześnie zrobiony test może być ledwo widoczny jako dodatni, przez co można uznać go omyłkowo za negatywny. Zaletą domowych testów jest zachowanie prywatności oraz uzyskanie wyniku w ciągu kilku minut. Niestety, pomimo zaistniałej ciąży domowe testy mogą pokazać negatywny wynik. Jeżeli taka sytuacja się zdarzy, a dolegliwości pozostały i nie pojawiła się miesiączka, test należy powtórzyć za kilka dni lub też udać się do przychodni w celu wykonania badania poziomu beta HCG z krwi.

Jakie są rodzaje testów ciążowych i jak poprawnie je wykonać?

W aptekach oraz w większych sklepach znajdziemy dużą gamę testów ciążowych. Każdy ma takie samo przeznaczenie, ale różnią się one sposobem użycia. Do każdego domowego testu ciążowego używamy moczu i co najważniejsze musi to być poranny mocz, w którym jest najwyższe stężenie hCG. Testy dają ok. 95% wiarygodności, jeśli zostaną wykonane po około 10 dniach od stosunku.

Domowe testy ciążowe mogą się od siebie różnić, w zależności od producenta, dlatego przed użyciem należy się zapoznać się z instrukcją.

Ceny testów ciążowych różnią się od siebie w zależności od rodzaju testu. Najtańsze są płytkowe, za które możemy zapłacić od 3 zł do około 10 zł w aptekach internetowych, testy strumieniowe kosztują podobnie. Natomiast cyfrowe testy ciążowe są droższe od płytowych i strumieniowych. Kosztują one około 25 zł.

Test ciążowy - jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik? (2)

(Video) Jak wykonać test ciążowy??? - sprawdzam domowe testy ciążowe| ODC.2

Test płytkowy

Płytkowy test ciążowy jest najczęściej wybieranym testem. Ma kształt prostokąta z dwoma okienkami. W mniejsze okno zakrapla się mocz, a w większym odczytuje wynik testu.

Aby go poprawnie wykonać, do pojemniczka pobierz próbkę moczu, wyjmij test z opakowania, połóż na równej powierzchni. Pipetką nanieś ok. 4 krople moczu do wyznaczonego okienka. Odczekaj czas podany w instrukcji. Pierwsza linia może pojawić się już około 1 minuty. Po upływie 5 minut nie wolno odczytywać wyniku, gdyż w wyniku zachodzących reakcji chemicznych może być on błędy.

Test strumieniowy

Strumieniowy test ciążowy kształtem przypomina flamaster. Posiada on specjalny uchwyt, zamkniętą końcówkę oraz dwa pola do odczytu.

W celu prawidłowego wykonania testu wyjmij go z opakowania i zdejmij nasadkę. Trzymając za uchwyt, umieść pod strumieniem moczu końcówkę testu, która znajdowała się pod ochronką. Pasek testowy musi być całkowicie zamoczony. Następnie, nałóż z powrotem nasadkę i zaczekaj około 5 minut (zgodnie z instrukcją), aby sprawdzić wynik. Pamiętaj! Po upływie wyznaczonego czasu wynik testu może być błędny ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Test paskowy

Paskowy test ciążowy jest również bardzo prosty do wykonania. Ma on trzy opcje wyniku: pozytywny, negatywny oraz błędny. Aby poprawnie wykonać test paskowy, zbierz mocz do pojemnika, a rozpakowany paseczek zanurz w pojemniczku strzałkami skierowanymi do dołu, na głębokość określoną dołączoną miarką. Trzymaj pasek w moczu, aż na dolnej krawędzi pojawi się czerwone zabarwienie (nie przekraczając około 10-15 sekund). Wyjmij i połóż pasek na suchej płaszczyźnie. Ostateczny wynik zobaczysz między 3. a 10. minutą. Po upływie czasu wyznaczonego w instrukcji test może wskazywać błędny wyniki, ze względu na zachodzące reakcje chemiczne.

Cyfrowy test ciążowy

Do kupienia mamy również bardziej zaawansowaną postać testów strumieniowych i paskowych – cyfrowe testy ciążowe. Różnią się one sposobem odczytywania wyników. W miejscu, w którym w tradycyjnych testach pojawiają się barwne kreski, w testach cyfrowych znajduje się wyświetlacz. Wyniki takiego testu pojawiają się w postać plusa lub minusa, mogą być również w postaci komunikatu słownego.

(Video) DOMOWY TEST CIAZOWY PART 2

Przeczytaj również:
Jak przygotować swoje ciało do ciąży?

Jak poprawnie odczytać wynik testu ciążowego?

Wynik testu może być:

  • pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku— jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza, od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny. W testach cyfrowych ciążę oznacza znak (+) na wyświetlaczu lub komunikat słowny (tak).
  • negatywny (oznacza brak ciąży): w przypadku testów tradycyjnych, gdy pojawi się jedna linia w obszarze (C) i brak jakiejkolwiek linii w obszarze (T) to wynik jest negatywny. W przypadku testów cyfrowych brak ciąży oznacza symbol () lub komunikat słowny (nie).
  • błędny wynik (należy powtórzyć test): jeśli w okienku wyniku testu tradycyjnego nie pojawi się żadna linia lub pojawi się tylko jedna linia w obszarze (T), i brak linii w obszarze (C) jego wynik jest błędny. Wówczas należy wykonać kolejny test przy użyciu nowego, nierozpakowanego wcześniej testu ciążowego. Cyfrowy test ciążowy wskazuje błędny wynik poprzez komunikat słowny (error) lub brak jakiegokolwiek komunikatu.

Przeczytaj również:
Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Na czym polega test ciążowy online?

Skierowany jest on dla kobiet, które nie mają testu ciążowego w domu, ale mają objawy ciążowe i chcą rozwiać wątpliwości, czy są w ciąży. Jest on darmowy, do przeprowadzenia bez wychodzenia z domu. Test ciążowy online określa, czy dane symptomy mogą wskazywać na ciążę. Nie jest on jednak w 100% miarodajny i nie należy go traktować jako podstawę do ostatecznego wyniku. W trakcie rozwiązywania testu należy być zupełnie szczerą i odpowiadać zgodnie z prawdą. Jeśli nie jesteś pewna odpowiedzi, zaznacz odpowiedź najbardziej zbliżoną prawdzie. Należy pamiętać, że ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz ginekolog w trakcie badania.

Przeczytaj również:
Wiek ciąży – ile trwa ciąża i jak obliczyć termin porodu?

Czy test ciążowy może się mylić?

Producenci zapewniają o 95-99% skuteczności testów ciążowych, więc istnieje prawdopodobieństwo uzyskania błędnego wyniku. Może to wynikać, ze zbyt wczesnego wykonania testu od odbytego stosunku (zbyt wczesna ciąża) lub wady produktu. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku należy udać się na wizytę do ginekologa w celu przeprowadzenia dalszych badań.

(Video) Testy ciążowe z apteki - jakie są i czym się różnią?

Niezależnie od wybranego rodzaju testu ciążowego, pamiętaj, aby przed jego wykonaniem zapoznać się dokładnie z załączona instrukcją. Każdy test, w zależności od rodzaju i producenta, posiada wytyczne, których należy bezwzględnie przestrzegać. Ważne, aby test ciążowy odczytać w czasie określonym przez producenta. Jeśli czas ten będzie dłuższy, mocz może wejść w interakcję z substancją chemiczną zawartą w teście i pokazać fałszywy wynik. Jeśli mimo negatywnego wyniku, odczuwasz pierwsze symptomy ciąży, udaj się do laboratorium na badanie poziomu hormonu beta HCG we krwi. Jeśli wynik będzie pozytywny, należy umówić się do lekarza ginekologa w celu ustalenia dalszych badań oraz prawidłowego prowadzenia ciąży pod kontrolą medyczną.

Przeczytaj również:
Starania o dziecko – jak przygotować się do ciąży?

FAQs

Jak odczytać wynik testu ciążowego? ›

Wynik testu może być: pozytywny (oznacza ciążę): w testach tradycyjnych, gdy pojawią się dwie kreski w okienku— jedna intensywna w obszarze (C), druga intensywna w obszarze (T) lub jeżeli linia w obszarze (T) jest o wiele jaśniejsza, od linii w obszarze (C), to wynik jest pozytywny.

Jak odczytać test ciążowy paskowy? ›

Pozytywny wynik może pojawić się już po 1 minucie od zanurzenia w próbce, w zależności od skoncentrowania hormonu HCG. Dla potwierdzenia pozytywnego wyniku odczytać pasek po 8 minutach od zanurzenia. Przed odczytem wyniku tło musi być czyste. Wyniki odczytane po 10 minutach są nieważne.

Jak poprawnie wykonać test ciążowy? ›

Zanurz pasek testowy w próbce ze strzałkami skierowanymi do próbki. Próbka powinna osiągnąć linię maksymalnego zanurzenie, zaznaczoną na pasku. Nie powinno się przekraczać tej linii. Należy trzymać pasek w próbce moczu, aż czerwonawe zabarwienie pojawi się na dolnej krawędzi membrany testowej (około 10 sekund).

Kiedy odczytać wynik testu ciążowego? ›

Wynik testu ciążowego

Wyniki testów należy odczytywać po 5 minutach. Pojawienie się dwóch kresek w okienku oznacza wynik pozytywny. Bardzo duża część kobiet po otrzymaniu pozytywnego test ciążowego, bez wahania umawia się szybko na wizytę u lekarza.

Jak odczytać wynik testu na Covid 19? ›

Pojawienie się kreski w miejscu wynikowym (T) bez względu na to, jak słaba ona będzie, wraz z kreską w miejscu kontrolnym (C) oznacza pozytywny wynik testu. Nawet jeżeli kreska w miejscu kontrolnym jest słabo widoczna, test należy uznać za ważny. Oznacza to, że trwa aktywne zakażenie wirusem SARS-CoV-2.

Co może zafałszować wynik testu ciążowego? ›

Przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu niepłodności zawierających hormon hCG (zazwyczaj podaje się je w formie zastrzyków) może zafałszować wynik testu ciążowego, dając wynik pozytywny pomimo braku ciąży. Zafałszowany wynik może być ponadto skutkiem przyjmowania niektórych leków przeciwdepresyjnych.

Co oznaczają dwie kreski na teście ciążowym? ›

Na teście ciążowym zawsze pojawia się jedna kreska. Jest to tak zwana kreska testowa. Dopiero druga kreska i informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Najczęściej wynik z dwoma kreskami – wynik pozytywny – oznacza ciążę.

Ile po stosunku można sprawdzić czy jest się w ciąży? ›

Wykonanie testu ciążowego ma sens nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Dlatego na opakowaniach testów ciążowych zaleca się wręcz stosowanie ich w terminie spodziewanej miesiączki, czyli średnio 14 dni po uwolnieniu komórki jajowej.

Jak domowym sposobem zrobić test ciążowy? ›

test ciążowy płytkowy - wymaga pobrania próbki moczu do kubeczka, a następnie umieszczenia jego kilku kropli w okienku znajdującym się na płytce; test paskowy - aby go wykonać, należy pobrać próbkę moczu do pojemniczka i umieścić w niej specjalny pasek.

O jakiej porze dnia najlepiej zrobić test ciążowy? ›

Test ciążowy można wykonać o dowolnej porze, jednak część producentów zaleca zrobienie go rano, bo wówczas stężenie hCG w moczu jest najwyższe.

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy strumieniowy? ›

Test najlepiej jest wykonać w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki, a nie już dzień po stosunku. Plemniki zazwyczaj zachowują zdolność zapłodnienia do 72 godzin, a zapłodniona komórka jajowa musi jeszcze dotrzeć do błony śluzowej macicy i się w niej zagnieździć.

Czy test ciążowy można odczytać po godzinie? ›

Test ciążowy należy odczytywać wyłącznie po czasie określonym przez producenta, nie dłuższym. Test odczytywany po godzinie nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie jest wiarygodny. Wybarwienie może być efektem utleniania lub innych reakcji chemicznych nie związanych z obecnością gonadotropiny kosmówkowej.

Czy test wykonany 40 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy został wykonany po upływie więcej niż 14 dni od stosunku. Uzyskane wyniki są wiarygodne i świadczą o braku ciąży. Przyczynę plamienia może określić lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu i badania.

Jak odczytać wynik testu PCR? ›

Test PCR na koronawirusa: jak interpretować wynik? Wynik dodatni testu PCR na koronawirusa świadczy o zakażeniu SARS-CoV-2. Warunkiem potwierdzenia zakażenia koronawirusem jest wykrycie co najmniej 2 genów wirusa (w przypadku testów RT-PCR).

Co oznacza C na teście Covid? ›

Interpretacja wyników testu antygenowego

Wynik dodatni: w oknie wyniku pojawiły się dwie kreski - czerwona linia kontrolna (C) oraz czarna linia testowa (T). Wynik nieważny: gdy na teście nie pojawiła się czerwona linia kontrolna, test uważany jest za nieważny.

Jak odczytać wynik testu na Covid na IKP? ›

Każda osoba, która przynajmniej raz zalogowała się na Internetowym Koncie Pacjenta i zostawiła numer telefonu komórkowego, otrzyma powiadomienie, że na IKP jest wynik testu na koronawirusa zaraz po tym, jak pojawi się on w systemie. Nie musisz więc sprawdzać, kiedy będzie wynik, zaczekaj na SMS.

Co może wpływać na pozytywny wynik testu ciążowego? ›

Jeżeli przeprowadzasz test przed datą spodziewanej miesiączki, możesz być w ciąży, ale poziom hCG jest zbyt niski, aby test mógł go wykryć. Test może pokazywać wynik pozytywny, jeżeli występuje ciąża biochemiczna (wczesne poronienie), ciąża pozamaciczna lub zaśniad groniasty.

Jakie leki mogą wpłynąć na wynik testu ciążowego? ›

Istnieje też wiele leków, które mogą wpłynąć na wynik testu ciążowego: leki antydepresyjne czy leki hormonalne. Leki przeciwbólowe, tabletki antykoncepcyjne oraz palenie papierosów nie mają wpływu na wynik testu ciążowego.

Co daje pozytywny wynik testu ciążowego? ›

Test ciążowy działa poprzez wykrywanie hormonu hCG, który zazwyczaj występuje w organizmie tylko wtedy, gdy jesteś w ciąży. Pozytywny wynik testu ciążowego – nawet jeżeli jest to tylko słabo widoczna linia – oznacza, że prawie na pewno jesteś w ciąży.

Co oznacza słaba druga kreska na teście ciążowym? ›

Pamiętajmy, że stężenie hormonu beta hCG rośnie z dnia na dzień, dlatego im wcześniej robiony jest test tym kreska może być bledsza. Im później kobieta wykona badanie, tym kreski mogą być bardziej wyraźne. Blada kreska często oznacza, że doszło do zagnieżdżenia się zarodka, a kobieta jest we wczesnej ciąży.

Jak szybko pojawia się druga kreska na teście? ›

Najczulsze testy ciążowe (czułość mniejsza niż 500 IU/l) mogą wykryć ciążę już 10 dni po zapłodnieniu. Testy o niższej czułości (500-800 IU/l wynik) dodatni wskazują 14 dni od momentu zapłodnienia (czyli można się go spodziewać w momencie spodziewanej miesiączki).

Czy słaba kreska na teście oznacza ciążę? ›

Każda linia pozytywnego wyniku testu ciążowego – nawet słabo widoczna – oznacza, że jesteś w ciąży. Poziom hormonu hCG w organizmie będzie zwiększać się w trakcie ciąży. Jeżeli przeprowadziłaś badanie na wczesnym etapie, poziom hCG może nadal być niski i linia pozytywnego wyniku testu ciążowego będzie słabo widoczna.

Czy 8 dni po stosunku można zrobić test ciążowy? ›

Tzw. domowy test ciążowy można wykonać najwcześniej 7–10 dni po stosunku, ok. 8 dni po owulacji, a najlepiej poczekać z tym co najmniej do dnia, w którym powinna wystąpić miesiączka. Wcześniej druga kreska może być ledwo widoczna, więc wynik testu łatwo będzie błędnie odczytać jako negatywny.

Jak ginekolog sprawdza czy jest się w ciąży? ›

Jeśli chcesz potwierdzić ciążę wcześniej, pomocne będzie oznaczenie β-hCG w surowicy krwi. Wykonuje się je już od 6-8 dnia po owulacji. Aby sprawdzić, czy ciąża jest umiejscowiona prawidłowo w jamie macicy, w 4 – 5 tygodniu ciąży można przeprowadzić USG dopochwowe. Lekarz uwidoczni na nim pęcherzyk ciążowy.

Czy test ciążowy 10 dni po stosunku jest wiarygodny? ›

Test ciążowy wykonany 10 dni po stosunku może już wykazać obecność ciąży, ale ujemny wynik testu nie świadczy wcale, że się ona nie rozwija. Radzę poczekać i powtórzyć test za tydzień, o ile nie pojawi się miesiączka, lub wykonać dokładniejsze badanie stężenia hormonu betaHCG we krwi.

Kiedy zrobić test ciążowy z apteki? ›

W moczu beta- HCG pojawia się później niż w krwi kobiety, dlatego uznaje się, że najlepiej wykonać apteczny test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki, czyli około 14 dni po owulacji. Test zrobiony wcześniej może dać fałszywie ujemny wynik.

Czy domowy test ciazowy z krwi jest wiarygodny? ›

Badanie stężenia beta hCG w surowicy krwi pozwala z niemal 100-procentową dokładnością potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Jak najszybciej dowiedzieć się czy jest się w ciąży? ›

Niestety nie ma metody, która tuż po zapłodnieniu wykryłaby ciążę. Najszybszą metodą jest badanie krwi Beta HCG. Inaczej gonadotropina kosmówkowa to hormon, który pojawia się w krwi i moczu kobiety spodziewającej się dziecka.

Czy Wieczorem można zrobić test ciążowy? ›

Rzeczywiście może mieć to znaczenie, ale tylko w przypadku bardzo wczesnej ciąży. Jeśli test ciążowy jest wykonywany w odpowiednim czasie od rzekomego zapłodnienia, nie ma znaczenia, czy zostanie wykonany rano, po południu czy wieczorem.

Kiedy nie robić testu ciążowego? ›

Hormon hCg jest produkowany dopiero po zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Z tego powodu testu nie powinno się wykonywać wcześniej niż 10 dni po możliwym zapłodnieniu, a w przypadku mniej czułych testów należy odczekać do najmniej dwa lub nawet trzy tygodnie.

Czy po 7 dniach można zrobić test ciążowy? ›

Domowy test ciążowy może być wykonywany 7 dni po zapłodnieniu. Pamiętajmy jednak, że moment zapłodnienia nie jest równoznaczny z czasem odbycia stosunku. Do zapłodnienia może dojść kilka dni po stosunku. Dlatego też, aby test ciążowy był wiarygodny, należy go wykonać najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki.

Czy test ciążowy strumieniowy jest wiarygodny? ›

Test ciążowy płytkowy

Podobnie jak w przypadku testów strumieniowych, wiarygodność tego rodzaju testów ciążowych także oscyluje w granicy 99% dokładności. Do wykonania testu wystarczy kilka kropli moczu pobranych do suchego i czystego pojemniczka lub naczynia.

Co daje pozytywny wynik testu ciążowego? ›

Jeżeli przeprowadzasz test przed datą spodziewanej miesiączki, możesz być w ciąży, ale poziom hCG jest zbyt niski, aby test mógł go wykryć. Test może pokazywać wynik pozytywny, jeżeli występuje ciąża biochemiczna (wczesne poronienie), ciąża pozamaciczna lub zaśniad groniasty.

Czy test ciążowy można odczytać po godzinie? ›

Test ciążowy należy odczytywać wyłącznie po czasie określonym przez producenta, nie dłuższym. Test odczytywany po godzinie nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie jest wiarygodny. Wybarwienie może być efektem utleniania lub innych reakcji chemicznych nie związanych z obecnością gonadotropiny kosmówkowej.

Co oznacza jedna kreska na teście ciążowym C? ›

Dwie kreski oznaczają potwierdzenie ciąży, a jedna kreska oznacza wynik negatywny. Brak prążków lub pojawienie się jednego prążka w strefie testowej “pozytywnej” wskazuje, że test został wykonany błędnie i wynik nieważny. W takim przypadku należy powtórzyć badanie przy użyciu nowego testu ciążowego.

Jak domowym sposobem sprawdzić czy jest się w ciąży? ›

W odpowiedzi na pytanie: „jak sprawdzić, czy jestem w ciąży”, mile widziane byłyby domowe sposoby, ale niestety, takie nie istnieją. Nie można bowiem ze stuprocentową pewnością stwierdzić ciąży bez wizyty u ginekologa, gdzie ostateczne, pewne rozpoznanie stawia się na podstawie badania ultrasonograficznego.

Czy test ciążowy może być pozytywny mimo braku ciąży? ›

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży – to nie jest rzadkość

Nie wszystkie z objawów dają jednak pewność. Zatrzymanie miesiączki i dodatni wynik testu ciążowego nie oznaczają, że ginekolog w trakcie badania także ciążę potwierdzi – pozytywny test ciążowy a brak ciąży to zjawisko, które się czasem zdarza.

Jakie leki zawierają hCG? ›

Są to preparaty Pregnyl oraz Ovitrelle, które zawierają gonadotropinę kosmówkową (hCG).

Jak uzyskać pozytywny wynik testu ciążowego? ›

Najbardziej wiarygodny wynik otrzymasz, jeśli zdecydujesz się zrobić test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki lub nawet po nim. Wówczas stężenie hCG jest na tyle wysokie (jeśli rzeczywiście jesteś w ciąży), że uzyskany wynik daje niemal 100% pewności.

Czy test ciążowy może zmienić wynik po kilku godzinach? ›

Specyfika działania testu: Na niektórych z nich jest napisane, że wynik danego testu jest nieważny po 10 minutach. Po tym czasie może pojawić się dodatkowa kreska, która nie oznacza ciąży. Jeśli jednak takiej informacji w ulotce nie ma, taka spóźniona blada kreska może oznaczać pozytywny wynik testu.

Czy test ciążowy się odbarwia? ›

Każda linia pozytywnego wyniku testu ciążowego – nawet słabo widoczna – oznacza, że jesteś w ciąży. Poziom hormonu hCG w organizmie będzie zwiększać się w trakcie ciąży. Jeżeli przeprowadziłaś badanie na wczesnym etapie, poziom hCG może nadal być niski i linia pozytywnego wyniku testu ciążowego będzie słabo widoczna.

Po jakim czasie od współżycia zrobić test ciążowy? ›

Jeśli masz nieregularne miesiączki, specjaliści zalecają odczekać ze zrobieniem testu tyle dni, ile trwał najdłuższy cykl w ostatnich sześciu miesiącach. Jeśli wynik testu ciążowego będzie negatywny, a mimo to krwawienie miesięczne się nie pojawi, należy powtórzyć test po upływie kilku dni.

Ile kresek na teście ciążowym oznacza ciążę? ›

Na teście ciążowym zawsze pojawia się jedna kreska. Jest to tak zwana kreska testowa. Dopiero druga kreska i informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Najczęściej wynik z dwoma kreskami – wynik pozytywny – oznacza ciążę.

Co oznacza słaba kreska na teście ciążowym? ›

Jej brak oznacza, że nie doszło do zapłodnienia. Intensywność kreski na teście ciążowym zależy od poziomu hormonu hCG w moczu. Jeżeli linia jest słabo widoczna, zazwyczaj oznacza to, że jego stężenie jest małe. Może mieć to związek z tym, że test został wykonany na wczesnym etapie ciąży.

Jak najszybciej dowiedzieć się czy jest się w ciąży? ›

Niestety nie ma metody, która tuż po zapłodnieniu wykryłaby ciążę. Najszybszą metodą jest badanie krwi Beta HCG. Inaczej gonadotropina kosmówkowa to hormon, który pojawia się w krwi i moczu kobiety spodziewającej się dziecka.

Czy jestem w ciąży? ›

Sposobem na upewnienie się, czy jesteś w ciąży, jest wykonanie testu ciążowego. Z wykonaniem testu nie musisz nawet czekać do dnia spodziewanej miesiączki, ponieważ Cyfrowy test ciążowy Clearblue można wykonać do 5 dni przed dniem spóźnionej miesiączki.

Jakie są rodzaje testów ciążowych? Jak prawidłowo wykonać test ciążowy? Jaka pora na jego zrobienie będzie najlepsza? Sprawdź!

Musisz jednak wiedzieć, jak go wykonać, aby uniknąć niepotrzebnych rozczarowań.. W aptekach i drogeriach są dostępne bardzo różne testy ciążowe: paskowe, płytkowe i strumieniowe.. Mają one cyfrowy wyświetlacz, na którym pojawia się wynik testu: TAK/NIE.. Wynik testu ciążowego można odczytaćpo upływie od 1 do 5 minut , w zależności od jego rodzaju.. Przestrzegaj także czasu przeprowadzenia testu – czasu, w którym impregnator musi pozostać pod strumieniem moczu.. W ciągu dnia wynik testu zaburzyć może nadmierne spożycie wody, np.. Niezależnie od tego, czy wynik testu jest pozytywny czy negatywny i czy chcesz zajść w ciążę, najważniejsze jest zachowanie spokoju.. Błędny wynik testu ciążowego elektronicznego może wskazywać także komunikat słowny na wyświetlaczu: „error” (z języka angielskiego: błąd) lub brak jakiegokolwiek komunikatu o wyniku testu.. Wiarygodność testów ciążowych określana jest na 95-99 proc .. Może się także zdarzyć, że test ciążowy jest pozytywny, a lekarz stwierdza brak ciąży.. Z tą wiedzą, Twój test nie może się nie udać!. Ten materiał dostępny jest dla wszystkich czytelników Chcemy Być Rodzicami.. Jak należy go poprawnie wykonać?

Chcesz wiedzieć, czy jesteś w ciąży - w pierwszej kolejności wykonaj test ciążowy z apteki. Podpowiadamy - Jaki test ciążowy wybrać? Jak i kiedy prawidłowo go wykonać? oraz Czy i kiedy test wykonany w domu daje wiarygodny wynik?

Pink Test strumieniowy - wystarczy umieścić test pod strumieniem moczu na ok. 10 sekund i po 1-4 minutach odczytać wynik.. Działanie testu ciążowego dostępnego w aptece polega na reakcji chemicznej zachodzącej między przeciwciałami anty-hCG, które zostały fabrycznie naniesione na test, a hormonem beta hCG (gonadotropiną kosmówkową) obecnym w moczu lub krwi kobiety ciężarnej już kilka dni po zapłodnieniu (do którego może dojść do kilku dni po stosunku).. Należy jednak mieć na uwadze, iż do zapłodnienia może dojść nawet po 3-5 dni po stosunku, dlatego test warto wykonać nie wcześniej niż po 6-10 dniach od stosunku.. Dostępne są także testy o czułości 25 mlU/ml (np.. Testy ciążowe kupione w aptece wykazują skuteczność na poziomie 99%, jednak aby potwierdzić ciążę i zbadać jej przebieg należy udać się do lekarza ginekologa, który zleci badanie stężenia hormonu beta hCG we krwi oraz jeśli będzie taka konieczność - wykona USG dopochwowe lub przezbrzuszne.

Test ciążowy i wszystko co musisz o nim wiedzieć. Sprawdź: Kiedy wykonać test ciążowy? Jaki test wybrać? Czy test ciążowy może przekłamać wynik? Poznaj porady dotyczące testów ciążowych.

Joanna Wróbel Jeśli przebierasz nogami ze zniecierpliwieniem w oczekiwaniu na wieści o ciąży i zastanawiasz po ilu dniach można zrobić test ciążowy to musisz uzbroić się w cierpliwość.. Najnowsze testy co prawda są bardzo czułe i producenci deklarują ich wiarygodność już po upływie trzech-czterech dni od zapłodnienia, niemniej jednak musisz mieć świadomość, że plemnik jest w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do siedmiu dni.. Płytkowe testy ciążowe – w ich przypadku próbkę moczu pobiera się do pojemnika, z którego kilka kropli aplikuje się na specjalną pomiarową płytkę.. Paskowe testy ciążowe – podobnie jak przy teście płytkowym, mocz najpierw zbiera się do pojemnika, ale w tym przypadku to w pojemniku zanurza się specjalny pasek.. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na testy płytkowe, paskowe czy w postaci flamastra, musisz uważnie zapoznać się z ulotką.. Zastanawiasz się czy test ciążowy może się mylić?. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do ciąży, jeszcze zanim przebada Cię lekarz to zdecyduj się na laboratoryjny test ciążowy z krwi.. Początkowy brak kreski może wskazywać na niski poziom hormonu beta-hCG, co z kolei może oznaczać, że jesteś na bardzo wczesnym etapie ciąży.. Czytaj dalej → Test ciążowy to pierwszy krok do stwierdzenia ciąży, dlatego kupuje go wiele kobiet, które chcą się dowiedzieć, czy spodziewają się dziecka.

Jaki wybrać test ciążowy? Jak działają testy ciążowe? Które są skuteczne? Jak wykonać test, aby otrzymać prawidłowy wynik? Przegląd testów ciążowych w Polsce.

do 3. tygodnia ciąży – poniżej 5 mIU/ml; tydzień 3 – od 5 do 50 mIU/ml; tydzień 4 – od 4 do 426 mIU/ml; tydzień 5 – od 19 do 7340 mIU/ml; tydzień 6 – od 1080 do 56,5 tys.. kilka dni po porodzie i u kobiet nie będących w ciąży – poniżej 5 mIU/ml.. Przy czym najczulsze testy ciążowe są w stanie wykryć obecność hCG przy stężeniu 25 mIU/ml, czyli ciążę 3-tygodniową.. Testy ciążowe obecne na rynku cechują się sporym zróżnicowaniem.. W zależności od typu i czułości są w stanie na 80–99% potwierdzić ciążę.. Można je wykonać w domu bądź u lekarza w warunkach laboratoryjnych.. Testy ciążowe charakteryzują się czułością, czyli wrażliwością na stężenia hormonu.. czułość mniejsza niż 500 mIU/ml – wynik dodatni może być już 10 dni po zapłodnieniu; czułość 500–800 mIU/ml – wynik dodatni będzie po 10 dniach od zapłodnienia, czyli w terminie spodziewanej miesiączki; czułość powyżej 800 mIU/ml – wynik dodatni będzie dopiero w przypadku 3-tygodniowej ciąży, czyli 7 dni po terminie spodziewanej miesiączki.. O tym, kiedy możemy wykonać test ciążowy decyduje jego czułość.. Zaleca się nie pić zbyt dużo dzień wcześniej, by nie rozcieńczyć za bardzo moczu, co może dać fałszywy wynik.. Po wykonaniu badania po jednej lub po obu pojawiają się kreski.. Można uzyskać wynik ujemny mimo istniejącej ciąży, jeśli badanie robimy za szybko – poziom hCG jest jeszcze zbyt niski, by wykryć ciążę.

Test ciążowy, czyli inaczej próba ciążowa, to badanie wykonywane w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. U kobiety, u której doszło do zapłodnienia, test ciążowy...

Po zagnieżdżeniu blastocysty w błonie śluzowej macicy, w siódmym dniu od zapłodnienia, wzrasta poziom HCG i stan taki trwa do 2-3 miesiąca ciąży, po czym powoli spada, aż do porodu.. HCG (human choriotic gonadotropin – gonadotropina kosmówkowa ) jest jednym z najwcześniej wykrywanych hormonów w czasie ciąży – już od początku 2. tygodnia po owulacji i zapłodnieniu (tuż po implantacji zarodka w jamie macicy).. czułość mniejsza od 500 IU/l - wynik dodatni testu ciążowego może pojawić się 10 dni po zapłodnieniu, tzn.. 14. dnia cyklu, test ciążowy będzie wykazywał wynik pozytywny 24. dnia cyklu, czyli 4 dni przed spodziewaną miesiączką czułość 500-800 IU/l - wynik dodatni 14 dni od momentu zapłodnienia, tj.. Choriongonadotropina pojawia się w moczu i krwi kobiety niedługo po zapłodnieniu, a dokładnie kilka dni po zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy.. Większość testów działa na takiej samej zasadzie: na niewielkim urządzeniu jest miejsce na próbkę moczu.. Testy strumieniowe natomiast nie wymagają pobierania moczu do naczynia, a bezpośrednie skierowaniu strumienia moczu na test.. Test na obecność i stężenie hCG we krwi można wykonać już po 7 dniach od przypuszczalnego momentu zapłodnienia.. Natomiast domowe testy ciążowe wykonywane z moczu mogą dawać pozytywny wynik od około 10. dnia po zapłodnieniu.. wynik testu jest pozytywny; wynik testu jest negatywny, lecz został wykonany na zlecenie lekarza, a krwawienie nadal się nie pojawiło; bez względu na wynik testu, gdy występują infekcje dróg moczowych; wynik badania jest dodatni, mimo że ciąża jest raczej wykluczona - gdyż może to świadczyć o istnieniu choroby.. Bardzo rzadko zdarza się, że wynik testu ciążowego jest pozytywny, natomiast lekarz ginekolog nie stwierdza ciąży.. nieprawidłowości dotyczące samego testu (użycie testu, którego data ważności upłynęła wcześniej; niewłaściwe wykonanie testu, a zwłaszcza zbyt późno odczytany wynik (po 3–5 min)), stosowane leki – dotyczy niemal wyłącznie stosowanego w iniekcjach hCG, znaczne ilości hCG mogą być wytwarzane, a następnie uwalniane do krwiobiegu kobiety przez nowotwór jajnika z komórek rozrodczych, komórki nowotworów trofoblastu (przetrwała choroba trofoblastyczna, rak kosmówki, zaśniad inwazyjny) oraz zmiany rozrostowe trofoblastu (zaśniad groniasty częściowy i całkowity).. Zdarza się także, że pomimo obecności ciąży wynik testu jest ujemny.. Cena testu ciążowego różni się w zależności od metody, na którą się zdecydowaliśmy.

Dziś wiele kobiet świadomie planuje ciąże wyczekując przy tym pierwszych objawów zapłodnienia. Niestety zdarzają się również ciąże nieplanowane, które także […]

Na czym polega ich różnica i jak je wykonać?. W tym przypadku aby wykonać test należy zanurzyć pasek w moczu.. Próbkę moczu powinno pobrać się do naczynia test najlepiej wykonywać rano.. Dokładnie określony czas będzie na ulotce zazwyczaj jest to około 5 sekund.. Powinno się zanurzyć w moczu część paska wskazaną w ulotce.. Z kolei wynik nieprawidłowy pojawia się kiedy na teście nie ma żadnej kreski to oznacza ponowne wykonanie nowego testu.. Również może się nie pojawić kreska wtedy wynik jest nieprawidłowy co oznacza konieczność wykonania nowego.. Test wskazuje również w jakim tygodniu ciąży jest kobieta.. Testy o czułości do 500 IU/l (ultraczułe) można je wykonać już 10 dni po zapłodnieniu czyli około 4 dni przed spodziewaną miesiączką Testy o czułości od 500 do 800 IU/l może być dodatni dwa tygodnie po zapłodnieniu Testy o czułości powyżej 800 IU/l może wskazać wynik dodatni trzy tygodnie po zapłodnieniu czyli 7 dni po spodziewanej miesiączce. Najlepiej testy wykonywać po około 7 dniach od stosunku, kiedy mamy podejrzenia, że doszło do zapłodnienia.. Ciążowe testy domowe opierają się o wykrycie w moczu hormonuhCG, który organizm kobiety zaczyna produkować kilka dni po zapłodnieniu.. Z każdym tygodniem poziom tego hormonu jest większy.. Na rynku spotkamy testy oferujące wykrycie hormonu już nawet po 2 dniach od zapłodnienia jednak najlepiej dla większej pewności test zrobić po około 7 dni od stosunku.. Jeżeli pojawi się wynik pozytywny świadczący o możliwości zajścia w ciąże powinniśmy potwierdzić to u lekarza.. Jak widać mamy kilka domowych testów do wyboru, to na jaki się zdecydujemy to już zależy od nas.

**Jestem w ciąży czy nie jestem? Prawdopodobnie, każda aktywna seksualnie kobieta zadała lub dopiero zada sobie to pytanie. Odpowiedzi szukamy wykonując test ciążowy. Mimo załączonych instrukcji, w czasie wykonania testu i w interpretacji wyników pojawia się wiele niejasności. Wiele odpowiedzi na takie problemy znaleźć można właśnie w tym artykule.** - DomZdrowia.pl

WYNIK NIEWAŻNY - w okienku nie pojawiła się, ani jedna kreska, po odczekaniu podanego przez producenta czasu, lub pojawiła się 1 kreska w okienku testowym (T).Wyniki testu płytkowego przedstawione na rysunku poniżej.. Pozytywny wynik testu oznacza, że kobieta, która wykonała test najprawdopodobniej jest w ciąży.. Jednakże w celu wykrycia wczesnej ciąży, zaleca się wykonywać test po przebudzeniu, wtedy stężenie wykrywanego hormonu w moczu hCG jest największe.. Wynik testu należy odczytywać po czasie wskazanym przez producenta testu, zazwyczaj jest to czas 3-5 minut.. Z drugiej strony - test wykonany za wcześnie może nie pokazać ciąży, ponieważ stężenie hormonu - gonadotropiny kosmówkowej było za niskie, i test nie wykrył jej obecności.. Pozytywny wynik testu świadczy, że w moczu obecny jest hormon hCG i najprawdopodobniej jest Pani w ciąży.. Nie - picie alkoholu nie ma wpływu na wynik testu ciążowego.. Czy jeśli zrobi się test ciążowy wieczorem (koło 18) i mało zje, a test wykaże wynik ujemny to czy możliwe jest, że wynik jest fałszywy?. Terapia hormonalna nie zawierająca hCG nie ma wpływu na wynik testu.. Czy możliwe jest aby biorąc tabletki antykoncepcyjne, test ciążowy wyszedł pozytywnie, mimo, że nie jest się w ciąży?. Nie - przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie ma wpływu na wynik testu ciążowego.

Testy ciążowe, które można wykonać w domu, to prosty sposób na potwierdzenie ciąży. Nowoczesne testy wyróżniają się bardzo dużą skutecznością. Są dostępne w każdej aptece w przystępnych cenach. Ich największą zaletą jest błyskawiczne uzyskanie wyników, a także łatwa obsługa. Jeśli zostaną wykorzystane zgodnie z instrukcj i zgodnie z zaleceniem kiedy zrobić test ciążowy, istnieje jedynie […]

Test ciążowy można wykonać, kiedy pojawia się podejrzenie, że kobieta jest w ciąży.. Dostępne są testy ciążowe , które wykonuje się samodzielnie w domu, a także badania laboratoryjne, polegające na analizie krwi lub moczu.. Test należy wyjąć z opakowania, następnie dokładnie zapoznać się z instrukcją na ulotce.. Na pasek absorpcyjny nakłada się ponownie końcówkę, a test kładzie się na płaskiej powierzchni.. Test ciążowy paskowy przeprowadza się na próbce moczu.. Informacja na temat czułości testu powinna znajdować się na ulotce lub opakowaniu.. Jeśli rezultat nadal będzie budził wątpliwości, jedynym sposobem na potwierdzenie ciąży jest wykonanie badania laboratoryjnego lub udanie się do lekarza.. W przypadku niektórych testów wynik ważny jest jedynie przez 10 minut, więc kreska, która pojawia się po tym czasie, nie potwierdza zapłodnienia.. – testy ultraczułe o czułości do 500 IU/l , które mogą wykryć ciążę już od dziesięciu dni po zapłodnieniu, – test ciążowy o czułości od 500 do 800 IU/l może dać wynik dwa tygodnie po zapłodnieniu, – test powyżej 800 IU/l wykrywa ciążę trzy tygodnie po zapłodnieniu.. Na opakowaniu każdego testu znajduje się informacja, jak długo należy czekać na wynik i tego czasu trzeba bardzo dokładnie przestrzegać.. Jeśli test ciążowy daje negatywny wynik, ale nie pojawia się miesiączka, mogło dojść do zaburzeń hormonalnych.. Jeśli wynik jest negatywny, ale nie ma miesiączki, test należy powtórzyć po kilku dniach, a jeśli wynik po raz kolejny jest negatywny, trzeba skontaktować się z lekarzem.. Jeśli w okienku nie pojawia się kreska kontrolna, oznacza to, że test nie został wykonany w prawidłowy sposób.

Videos

1. #27 Jak zrobić, kiedy robić i jak poprawnie odczytać test owulacyjny?
(MamyCzas)
2. Test ciążowy - Dobrze jest, jak jest - scena z odc. 8
(Lisia LPS)
3. Szokujący test ciążowy - analiza ziarna, badanie żaby i inne
(Dla Ciekawskich WOW)
4. POZYTYWNY TEST CIĄŻOWY - i co dalej??
(Dominika Ćwiek)
5. ✅ Banalnie proste domowe testy ciążowe. Możesz się zdziwić, ale okazują się być skuteczne!
(Health & Fitness)
6. Krzywa glukozowo - insulinowa - co musisz wiedzieć? | Joanna Zawadzka | Porady dietetyka klinicznego
(Ajwendieta Dietetyka Kliniczna)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Eusebia Nader

Last Updated: 08/25/2022

Views: 6385

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 83% of readers found this page helpful

Author information

Name: Eusebia Nader

Birthday: 1994-11-11

Address: Apt. 721 977 Ebert Meadows, Jereville, GA 73618-6603

Phone: +2316203969400

Job: International Farming Consultant

Hobby: Reading, Photography, Shooting, Singing, Magic, Kayaking, Mushroom hunting

Introduction: My name is Eusebia Nader, I am a encouraging, brainy, lively, nice, famous, healthy, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.